موتورهای جستجوی ملی و کشوری ویران به اسم ایران

اولین کامپیوتر گوگلچندین ایمیل گرفتم که چرا از موتور جستجوی ملی نمی گم. آدم ها دوست دارن چیزهایی رو بشنون که خودشون نمی خوان بگن. خب خبر رو همه می دونن و تحلیل هاش رو هم. سایت‌هایی که می گن کارشون نقد و بررسی تکنولوژی است در چنین مواردی اصل حرف اینکه واقعا در چه پروسه ای باید ۱۷۰ میلیارد به یک تیم داده بشه و چه دستاوردی داشته و … نمی زنن و فقط به نقل قول ها و گفتن خبر بسنده می کنن. عجیب هم نیست چون نارنجی رو فراموش نکردن و اونطرف بحث ۱۷۰ میلیارد پول در میونه و یک حکومت که زورش به راحتی به مردمش می رسه. تجربیاتی هم که من از برخی از این دوستان دارم، امید خاصی باقی نمی ذاره و تکرار می کنم که اشکال خاصی هم نداره، هر کس راه و روش خودش رو داره ولی دیگه نباید تعجب کرد که چرا ایران ما وضعش اینه و ورد «آخه چرا وضعمون اینه» گرفت.

منم نمی خوام در مورد این دستاورد ملی حرف خاصی بزنم. هر کس صدها میلیارد رو می گیره مطمئنا هیچ نیازی به نظر من نداره و هر کس هم نگرفته حرف های من رو می دونه که کل جریان یکسری نرم افزار آزاد است که از اینترنت دانلود می کنین و سر هم می کنین و اجراش می کنین و سری به نمایشگاه های ماشین عباس آباد و تخت طاووس می زنین (:

تنها نکته جالبی که اینجا می شه گفت، ادامه بحث ویرانگی ایران ما است. در اون سر دنیا دو تا دانشجو وقتی به این نتیجه می رسن که موتور جستجو می تونه مفید باشه، پروژه دانشگاهی‌شون رو بدون هیچ حمایت دولتی و بودجه و … گسترش می دن و می رسن به شرکتی به اسم گوگل که توی پونزده سال به یکی از قطب‌های علمی جهان و یکی از موتورهای پیش‌برد علم و کعبه آمال آدم‌های فنی تبدیل می شه و نه فقط خرج خودش رو در می یاره که کلی پروژه از اینترنت بالنی و ماشین بدون سرنشین و عکسبرداری از تک تک خیابان های کشورها و نقشه های ماهواره ای و دادن فیبرنوری به منازل و … رو ساپورت می کنه و تبدیل می شه به یکی از پایه های اقتصاد جهانی. در حالی که در ایران عزیز ما باید مالیات و پول نفت من و شما رو به شکل یک رقم [برای ما] افسانه ای ۱۷۰ میلیاردی به یکی بدن تا تقلید همون کاری رو بکنه که در یک جای دیگه بدون هیچ هزینه خاصی به اونجا رسیده و در نهایت هم خروجی پروژه چیزی باشه که فقط به ضرب و زور سانسور و بستن همه دسترسی ها، بشه کسی رو سراغش فرستاد.راستی همزمان با خبر دادن ۱۷۰ میلیارد به موتورهای جستجوی ملی، آقای دینارودی نامی هم خبر از کاهش ۲۰۰ میلیارد تومانی بودجه غذا و دارو در سال ۹۴ داده.

پ.ن. نمی دونم لازمه اضافه کنم یا نه ولی در همون آمریکا، در همین دوران بیمه‌های اجتماعی در حال گسترش هستن. یعنی دولت سرمایه داری جایی کار می کنه که باید بکنه و شرکت های خصوصی هم کاری رو می کنن که باید بکنن در حالی که توی ایران ما جریان دقیقا برعکس شده و دولت می یاد شرکت خصوصی درست کنه و بهداشت و درمان و حمل و نقل و تحصیل خصوصی تر و خصوصی تر می شه.

 • هادی

  واقعا باید اظهار نظر کنیم !؟
  بیـــــــــــــــب…. بیـــــــــــــــــــــــــــب … بیــــــــــــــــــــــــــــــب …!
  ببخشید دیگه همش سانسور شد !

 • جادی جان با اطلاعتی که من به دست اوردم این پروژه در زمان دولت قبلی تعریف شده و هزینه هاش داده شده و میشه نتیجه گرفت که طبق معمول بقیه کارهای دولت قبلی قرار بوده یه پولی جا به جا بشه و در واقع یه نوع پول شویی بوده امسال هم برای اینکه دهه فجر بگن یه کاری انجام دادیم این رو رو نمایی کردن و الا ظاهرا دوستان اون بالا یعنی جهانگرد و واعظی کاملا می دونن قضیه چیه!

  • سهیل

   حرف آقای کامیار کاملا درسته ….. اصلا این حرفا نیست که خروجی چی باشه و قرار باشه کسی از موتور های جستجو استفاده بکنه پولی باید پرداخت می شده و موتور جستجو شده بهانه

 • غرغر

  به به پارسی چوب و گور به گور! چه اسمای قشنگی هم دارن! چوب بالا سر کاربر و گور به گور کننده نتایج جستجو و سانسور یا …
  اسم حتما باید با go شروع می‌شد که مث گوگل باشه مسخره
  انگشت بریده و عبور از رودخانه در روستای گاودانه با گرگر هم حتما پیام مخفی این اسمه. بپا وقتی از رودخانه دیتا با گرگر رد می‌شی انگشتت قلم نشه.

 • نیما

  آخه چرا وضعمون اینه خیلی جمله ی مسخره ایه چونکه دمپایی هم چشماشو یکم باز کنه میفهمه چرا وضعمون اینه!

  هیچ چیزی فرمایشی و دستوری پیش نمیره چه خصوصی سازی باشه چه پیشرفت تکنولوژی چه مقاله های (جعلی) علمی!

  مملکت را جان من،آزاد کن،آباد نه – زانکه آبادش کند آزادی،ار آباد نیست…

 • مسعود رضازاده

  ای خدا … هنوز که هنوزه نمی فهمم … تازه فک کن این رقمیه که روشون میشه رسانه ای کنن … همش رانت رانت رانت … :(

 • اميررضايي

  جناب جادي
  من هرچي حساب ميكنم ميگم شما فكر كن اينا يك ديتا سنتر درست كردن واسه 200 سرور كه هركدوم 25 ميليون هم قيمت داشته باشه ، كل هزينه سرور ها ميشه 5 ميليارد بگيم با 45 ميليارد ديگه هم خوده ديتا سنتر رو درست كردن در كل 50 ميليارد حالا 20 ميليارد هم به خودشون حقوق داده باشن كلا ميشه 70 ميليارد ، 100 ميليارد ديگش كو؟؟؟
  من نميدونم والا تو اين مملكت يكي پيدا نميشه بگه كجا خرج كردين يا اونايي كه دارن تو مجلس و دولت بودجه تعيين مي كنند يكي مثل مطهري و توكلي توشون پيدا بشه حداقل جمع و تفريق بلد باشه
  بعد مردم سال ديگه بجاي غذا و دارو برن چي جستجو كنن آخه ، واقعا كه قحط الرجاله

  • گرگ دات ارگ

   خوب دوست عزیز نمی‌دونی چرا؟ چون مسئولان دغدغه فرهنگی دارن، دغدغه!
   دغدغه، دقدقه، دخدخه، دگدگه، دکدکه، DuckDuckGo
   ابوحمزه ثمالی خاطرتون هست؟ ایشون از سومالی بودن و گرگر به سومالیایی یعنی عقاب و عقاب بر اردک پیروز است. این بعد معنوی قضیه.

   و اما بعد مادی، شاعر می‌گه: هر آن‌کس که دندان دهد، نان دهد. نگفته که هر آن‌کس که دندان دهد، بسته فرهنگی دهد. گرفتی؟
   حالا بحث رو عمیق‌تر کنیم. فیلتر یعنی نهی از منکر سایبری. نهی از منکر بدون امر به معروف بی‌فایده‌اس. اینجاس که گرگر به عنوان آمر به معروف سایبری وارد صحنه می‌شه، تا امر به معروف کنه و اگه جستجو کردی عرق سگی، برات سگ عراقی رو I’m Feeling Lucky کنه تا رستگار بشی.

 • دیس آلوچه

  مخالفان گرگر نماد پروژه بودجه خور و هری هری فقط غرغر نکن. برای کم کردن هزینه تراکتور شخم وب ملی یه دیس آلوی مجلسی سردر robots.txt نصب کنن که برادران جهاد سانسورگری زحمتشون کم بشه و در سوخت موتور شخم گرگر صرفه جویی بشه. چون این شکم گرگر طمع با ۱۷۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ پرشدنی نیست!

 • حامد

  اون آقایی که توی شبکه خبر داشت خبر رونمایی این موتور جستجو رو می‌داد، گفت: برتری که این موتور جستجو نسبت به موتورهایی نظیر Bing یا Google داره، اول اینکه سریع‌تره!!(من که سرچ میکنم، گوگل سریعتره) و دوم اینه که صفحات فارسی رو خیلی وسیع‌تر پوشش میده! صفحاتی که گوگل و بینگ اونها اصلا ایندکس نکردن!
  لطفا یکی بیاد این دومی رو واسه من باز کنه یعنی چی؟ چطور میشه گوگل سایتی رو ایندکس نکنه؟

 • دانیال

  اسباب بازی خوبیه! توش میشه هی کلمات مختلف رو سرچ کنی و بخندی.مثلا اگه توش jadi.net رو سرچ کنی،هیچ لینک مربوطی رو نمیاره یا تمام کلمات سکسی که توی گوگل جزو پر بازدید ها هستن رو بدون نتیجه میذاره.اما برای فیلتر شکن نتایج زیادی رو ارائه میده.این نشانی از آزادی بیان است برای آنان که می اندیشند.آیا ایمان نیاوردید؟ :)

 • چرا شماره جدید رادیو نمیاد :|

 • بهزاد

  لایک به “چرا شماره جدید رادیو نمیاد :|”!

  • جادی

   دارم تو رادیو تغییراتی می دم و کلی کار جدید و موندم بین همه شون بیکار (: امروز فکر میکردم هر طور شده یک رادیو بدم (:

 • javad

  جادی جان
  من کلیپ زیر را که از اینستاگرام 9gag@ برداشتم چند مرتبه نگاه کردم خیلی جالب بود خیلی.

  http://videos-b-11.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t50.2886-16/11006740_1631573000404511_296581334_n.mp4

  این روبات محصول گروه بوستون داینامیکس متعلق به گوگل هست.
  دوست دارم این را ببینی و نظرت را بگویی.

 • Guy Google

  170 میلیارد :|

 • MindFactory

  فقط یه سرور به من بدید:|
  ده برابر این دوتا رو براتون مجانی کد کنم :| رو گیت هاب ــم بزارم:|

 • گور به گور شده

  من هیچ وقت نفهمیدم، ملی یعنی چی تو این پروژه های مسخره، خودرو ملی، موتور جست جوی ملی و …
  وقتی هیچ سودی به ملت نمی رسه، و فقط رانت رانت رانت، و سود عظیم به یه سری مال ملت خور.
  آره عنوان خوبیه کشوری ویران به اسم ایران.
  راستی ما ها نباید اعتراض کنیم، دانشجو ها، اساتید دانشگاه، کسایی که قدرت دارن، همه دله دزد نیستیم، باید از یه جایی شروع بشه .

 • سعید

  پروژه های ملی فناوری اطلاعات کلا دلالیه. من سه سال از زمانی که ایران دانشجو بودم روی پروژه تکفا کار کردم. یک شرکت مثلا خصوصی به نام پرورش داده ها بود این پروژه چند میلیارد تومنی رو گرفته بود و بعد داده بود یکی دیگه انجام بده با یک دهم اون بودجه. بعد اون یکی هم داده بود به یکی دیگه با یک دهم بودجه ای که گرفته بود و همینجوری چهار پنج دست گشته بود تا رسیده بود به شرکتی که من توش کار میکردم که قرار بود با چند ده میلیون تومن کار رو انجام بدن و خب اون شرکت دو زاری کاری نمیتونست بکنه جز اینکه 6-7 نفر دانشجوی لیسانس رو بیاره که در ازای ساعتی چند هزار تومن کارو انجام بدن!!!! همه این شرکتهای دلال بودجه های میلیاردیشون رو از قبل گرفته بودن به غیر از شرکت ما که همون چند ده میلیون رو بعد از تحویل کامل کار و رفع همه نواقص و اینها بعد از کلی دبه کردن وبدحسابی، نصفه نیمه گرفت. و خب طبیعتا در انتهای کار ماها و مدیر شرکتمون به هیچ نمایشگاه ماشینی سر نزدیم، بلکه مدیرمون ماشین قراضه اش رو هم فروخت تا حقوق های عقب مونده مارو بده.
  در مورد موتورهای جستجوی ملی هم کسی که کار رو واقعا انجام داده نیست که به “نمایشگاههای ماشین تخت طاووس” سر میزنه، بلکه همون دوستانی هستند که دلالی پروژه ها رو میکنن و فقط دست به دست میگردونن و همه بودجه رو میخورن. بنابراین، فکر نمیکنم کار درستی باشه مجری کار رو بخاطر کار ضعیف و بدردنخوری که انجام شده سرزنش کرد.

 • خرخر گربه

  باید موتور جستجوی خرخر رو هم برای جستجوی عکس بچه گربه راه اندازی کرد تا از دست اسپم عکس بچه گربه راحت بشیم. آقا عکس بچه گربه نفرست! مرض داری مگه؟

 • Anonymous

  موتور جست و جوی ملی که همین اول کار باگ Xssاش من کشته مرده خودش کرد.دومین چیزی که من رو عاشق این طرح کرد سرعت بالاتر این موتور جست وجو نسبت به گوگل که هزاران سرور و دیتا سنتر در سراسر دنیا داره؟ اینم یه طرحه مثله ساینا که همون فایر فاکس بود یا اون مسنجر ملی که یه نسخه فارسی شده از یه مسنجر فرانسوی از کار افتاده بود تا ایمیل ملی تازه جالب ترینش هم وی پی ان ملی بود.اینم چند رو دیگه گندش در میاد.این طرح ها چیزی جز خوردن پول من شما نیست.یکم که فکر کنی میبینی چه کارهایی می شد با این پول کرد.(دادن وام مسکن که قطع کردن،…….)
  البته من چلو کباب با ابگوشت بخورم بخواهم ارزش کار دوستان سانسور چی رو کم کنم.

 • امیر

  توی یکی از بخش های خبر، خبرنگار رفت دفتر کاری یوز!
  یکی از مسولین می خواست اثبات کنی که هم سریع تره هم قوی تر!!
  تو گوگل و یوز سرچ کرد “باشگاه خبرنگاران جوان”
  بعد گفت ببنید: 8,838,162 نتیجه در 0.039 ثانیه در حالی که گوگل About 646,000 results (0.23 seconds)
  هم نتایج بیشتری داده هم سریعتر!!!!!!

  روی سریعتری و اون اعداد و نحوه تولیدشون که کلا بحث نکنیم بهتره
  اما من همین کلمه رو سرچ کردم و کمی رفتم پایین تر، فقط و فقط 11 صفحه نتیجه امد، یعنی 110 تا کلا

 • من دوست دارم یک تشکر بکنم از دوستان با این اسم‌های قشنگشون در کامنت‌ها و ازشون بخوام که لطفاحرس نخورن. تمام دنیا عوامل افتضاح مختلفی دارن. حالا ما یکم توی تکرار این اشتباهات و اختراع اشتباهات جدید صاحب سبک شدیم. که چی؟ سالیانه صدها میلیون موجود دارن کشته می‌شن بدون هیچ نیازی. ۱۷۰ میلیارد تومن روی این افتضاح :)

 • Pingback: سایت دولتی مالیات بر ارزش افزوده از شما می خواد از مرورگرهای قدیمی استفاده کنین | کیبرد آزاد()