پیروزی بی طرفی شبکه به کمک همه، از تکنولوژیست‌ها تا پورن استارها

net

بالاخره رای حساس داده شد و دولت آمریکا اعلام کرد که در کشورش، اینترنت باید در زمره «سرویس‌های مخابراتی تایتل ۲» طبقه بندی بشه،‌ یعنی چیزی شبیه تلفن.

این رای به این معنی است که از این به بعد ISPهای آمریکایی اجازه ندارن هیچ محتوایی رو فیلتر کنن یا به صلاحدید خودشون حذف کنن، اجازه ندارن به عمد سرعت یا کیفیت سرویسی خاص رو پایین بیارن یا به یک دستگاه یا شرکت خاص سرویسی بهتر بدن فقط چون محتوا چیز خاصی است (مثلا بگن ویدئویی که از گوگل می گیرین کیفتی بهتر از ویدئوی vimeo داره یا مثلا فلان چیز چون توی امریکا هاست شده، دسترسی بهش باید راحتتر باشه و چیزهایی که بیرون آمریکا هستن باید کندتر بشن).

در واقع این رای بسیار مهم باعث می شه اینترنت در همه آمریکا دقیقا چیزی باشه که توی ایران نیست: بی طرف. اینترنت باید مثل یک لوله باشه که مستقل از اینکه کی چی می خواد توش انتقال بده، اونو انتقال بده. طرفداران بستن اینترنت آزاد و شرکت های تجاری که می خواستن از طریق سریعتر کردن بعضی سرویس ها، از صاحبانشون پول بگیرن یا مثلا اینترنتی بفروشن که ویدئو نداشته باشه و بعد برای ویدئو پول جدا بگیرن اصلی ترین نیروهای فشار به سمت عدم تصویب این قانون بودن.

در مقابل موافق‌ها شامل طیف بسیار گسترده ای از فعالان اینترنت، تکنولوژیست‌ها، متخصصین شبکه و کاربران بودن.. حتی پورن استارهایی که در یک ویدئو با حدود بیننده، سعی کردن از هیجان مرتبط با شغلشون استفاده کنن تا به رای دهنده بگن که معنی «بی طرفی شبکه» چیه و چرا مهمه و باید ازش دفاع کنیم

مرتبط

 • Neutral

  You are crazy Jadi
  :)

 • Masoud

  مبارکشون باشه

 • خوشبحال آمریکایی‌ها. به امیدِ جهانی کاملا آزاد.
  همچنین یادمون باشه آمریکا در زمینه مطبوعات آنچنان آزادی نداره!!! در حداقل چزو 20 تایِ اول نیست.
  http://www.dw.de/%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B5-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%88%D8%AE%DB%8C%D9%85-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B7%D8%A8%D9%88%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/a-18250927?maca=per-rss-per-all-1491-rdf

  • فرهاد

   بله ولی مهم اینه که قانون در اونجا به شکلی هست که به جامعه اجازه اصلاح کردن قوانین رو میده و همین باعث میشه توی بسیاری از موارد نواقصی که توی قانون بوده رو ببینن و اصلاحشون کنن .

 • فرهاد

  دقیقا چیزی که ما نداریم البته مطمئنم همیشه طرفدارهای سانسور کردن و ضد بی طرفی در میان مردم ما بیشتر هستن و همه از ته دل دوست دارن خودشون رو سانسور کنن . من هم از مخابرات (شاتل) اینترنت میگیرم و گوگل پلاس فیلتر نیست ولی هیچ وقت هم لود نمیشه این همون نقض بی طرفی هست اگه اشتباه نکنم .

 • امیدوارم روزی ما هم بتونیم این دست قوانین رو اصلاح بکنیم….
  واقعا فیلتر بودن سایتی مثل یوتوب خیلی بده :(

 • سانی

  خبر خوبی بود. مطمئن بودم دربارش مینویسی. امیدوارم دنیا همچنان روند رو به بهبودش رو ادامه بده. مخصوصا این آمریکای نکبت که کعبه آمال و سقف آرزوی خیلی ها هست تا درست نشه یک عده باورشون نمیشه که حق آدمها از آزادیها خیلی بیشتر از اینهایی هست که فعلا بهشون دادن.

 • gray

  جالب بود البته کلیپ جالب تر وقتی خانم پورن استار میگه Sloweeer و یا وقتی که سناتور تد کروز رو به چالش میکشه
  راستی کجای این پریزیدنت اوباما هات و سکسیه خخخخخ.
  ممنون

 • اسکریپت کیدی

  ممنون برای این پست خوب. مصاحبه با Tim Wu ابداع کننده واژه Internet Neutrality درباره کمپینی که منجر به این پیروزی بزرگ برای آزادی بیان شد:

  http://www.democracynow.org/2015/2/27/a_historic_decision_tim_wu_father