بی طرفی شبکه – کاریکاتور

net

در شماره ۷ رادیو گیک از بی طرفی شبکه حرف زدیم و گفته ایم:

هلند یک قانون مهم رو تصویب کرد که دیوار دفاعی محکمیه برای حفظ آزادی های مردم: بی طرفی شبکه. بی طرفی شبکه یعنی ارائه دهنده اینترنت نباید در ترافیک شبکه من دست ببره. ارائه دهنده اینترنت باید مثل ارائه دهنده سیم برق باشه که سیم رو به خونه من می رسه و بعد من هر دستگاهی رو می خوام باهاش روشن می کنم. این کاملا مخالف با این ایده است که به یک نفر سیم برق بدین ولی بگین فقط وسایل ال جی رو می تونه با این روشن کنه یا حق نداره هیچ سیستم گرمایشی رو باهاش راه بندازه. اگر شبکه بی طرف نباشه ممکنه مثلا فیسبوک رو خیلی راحت تر از یوتوب لود کنه تا شما رو سوق بده به سمت استفاده از ویدئوهای روی فیسبوک به عنوان یک مثال دیگه ممکنه در یک شبکه غیربی طرف سایت های طرفدار فلان سیستم خیلی سریع و راحت لود بشن و در مقابل کسی که دوست نداره مردم خبرهای واقعی رو بخونن دستش رو بذاره رو حلق هر سایتی که به شکل مستقل خبر منتشر می کنه و اونها رو کند و کند و کندتر کنه. هلندی ها همچنین بر اساس این قانون حفاظت شدن در برابر شنود و ابزارهای شنودی که ممکنه سرویس دهنده های اینترنت سر مسیر ارتباطی اونها نصب کنن و در ضمن تاکید شده که به خاطر اهمیت اینترنت، قطع کردن اینترنت یک انسان فقط و فقط در شرایط بسیار خاص قابل توجیه است و شرکت ها حق ندارن اینترنت کسی رو قطع کنن.

مطالعه بیشتر:

 • پیمان

  آخرش هم این جمله “در شرایط بسیار خاص قابل توجیه است” همه چیز رو خرا ب میکنه. همه اون چیزهایی که به نظرشون نا مطلوبه طی یک قانون دیگه میشه “بسیار خاص”

  • جادی

   خب خیلی از قوانین شکلی از «شرایط خاص» رو دارن که اگر نباشه بهتره ولی اگر هم باشه باید توسط اکثریت تصویب بشه، بتونی علیه اش تبلیغ کنی و در پروسه های دموکراتیک حذفش کنی.

   • پیمان

    خوب پروسه های دموکراتیک… کشور آمریکا رو در نظر میگیریم. در مجلس تصویب میشه که شنود تلفنی شهروندان ایالات متحده توسط هر شخص یا گروه یا نیرو و دولتی غیر قانونیه “مگر در شرایط خاص و درخواست مقامات مربوط” که میرسه به FBI . بعد از چند وقت خبر از ویکی لیکس میاد که چند میلیون نفر مورد شنود قرار گرفتن و همگی هم خاص بودن. بعد تو شبکه های خصوصی و غیر خصوصی طی دو هفته چندین ساعت برنامه پخش میشه و سناتورها به مردم توضیح میدن که این شرایط خاص چقدر به حفظ امنیت شهروندان ایالات متحده کمک میکنه و باید این خاص وجود داشته باشه و ادامه ماجرا. البته ایالات متحده مثال بود و الا کشوری هم نمیشناسم که در این شرایط، استثنا ها رو نداشته باشه. خلاصه اینکه این کلمه “مگر در شرایط خیلی خاص” یه حفره امنیتی برای اجرای قانون به حساب میاد.

 • محمد آذری

  هممم … با این حساب اینترنت ما حسابی بی‌طرفه :D

 • ما قانون بی طرفی را در شرایط خاص داریم یعنی حق دارند هر کاری رو بکنند ولی بعضی وقتها نمی تونند اون کار ها رو بکنند که اون شرایط که مثلا نمی شه اینرنت رو قطع کرد و یا شنود کرد و یا اینکه سرعت رو کم کرد شرایط خاص هست که معولا هم پیش نمیاد چون زورشون می رسه.

 • Pingback: پیروزی بی طرفی شبکه به کمک همه، از تکنولوژیست‌ها تا پورن استارها | کیبرد آزاد()

 • Pingback: پیروزی بی طرفی شبکه به کمک همه، از تکنولوژیست‌ها تا پورن استارها | کیبرد آزاد()