دلیل واقعی بسته شدن فریندفید از زبون موسس این شبکه اجتماعی فوق‌العاده

ff

فریند فید یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی بود. خوشبختانه توسط فیسبوک خریده و کنار گذاشته شد. دیگه نه بهش فیچر اضافه می شد و نه جایی تبلیغ می شد. یک جای متروکه. فریندفید برای من مثل یک جزیره گمشده یا خانه متروکه بود که دیگه آدم جدیدی توش نمی‌یاد. من یک شب توی اتاق زیرشیروونی یک کشور بارونی و سرد پیداش کردم و تا نصفه شب باهاش شاد بودم. بعدها هم هربار رفتم فریند فید، برام مثل یک مهمانی بود. لحظاتی که دوست داشتم با آدم های دوست داشتنی گپ بزنم و بخندم.

البته خیلی‌ها هم خاطراتی بد از فریندفید به جا گذاشتن. احمدی نژادی‌ها فکر می‌کردن بهترین جا است که توش دنبال دشمن و غیره بگردن و لو بدن و این ظاهرا باعث مجموعه‌ای از بدترین خاطرات خیلی‌ها شد و دوستانی که دیگه هیچ وقت ندیدیمشون. خوشبختانه اون دوران من فریندفید نمی‌رفتم.. طبق عادت قدیمی من فقط بعضی سفرها مهمان فرندفید بودم و فرندفید همیشه برام حکم یک مهمونی رو داشت که تعجب می‌کردم چرا هنوز دقیقا همون آدم های قدیم توش هستن، نه بیشتر و نه کم‌تر.

اما همونطور که می‌بینین هیچ کدوم از «فریندفید»های این مطلب به جایی لینک نمی‌شن. حدود یکسال قبل فیسبوک تصمیم گرفت فریندفید رو تعطیل کنه. قبل از اون هم کاملا حس می‌شد که گاهی سرچ از کار می افته و تا وقتی یکی تو فیسبوک سرور رو ریبوت نکنه، بر نمی‌گرده. اما بالاخره یک جایی فیسبوک رسما اعلام کرد که فلان تاریخ فریندفید خاموش خواهد شد. بازم رفتم اونجا و بازم همه بودن… روزها بعد از تاریخ اعلام شده برای خاموش شدن فریندفید هنوز روشن بود و توش می‌خندیدیم که «خاموش کنین بریم سراغ کارمون دیگه!»

حالا توی شبکه کورا، یکی پرسیده «فریند فید چرا تعطیل شد» و یکی از موسسین فریندفید بالاخره پاسخ واقعی رو داده:

برت تیلور، از موسسین فریندفید. مردم کمی ازش استفاده می کردن و اکثر مهندس‌هایی که می‌دونستن چطوری کار می‌کنه سراغ پروژه‌های یا شرکت‌های دیگه رفته بودن. یک جایی زحمت فنی بالا نگه داشتن سرورها دیگه ارزشش رو نداشت.

فکر می‌کنم فیسبوک فوق العاده بود که تا همین‌جا هم روشن نگهش داشت. روشن نگه داشتن فریندفید هیچ دلیل دیگه ای به جز احترام گذاشتن به کاربران و علاقمندانی که هنوز اونجا بودن نداشت. شرکت‌های خیلی کمی که شرکت دیگه ای رو بخرن حاضرن چنین کاری بکنن و این چیزی بود که همه تیم نسبت بهش عمیقا احساس احترام کردن.

 • از اون روزی که فیس‌بوک فرندفید رو خرید همه می‌گفتند که فرندفید بجای پیشرفت پسرفت می‌کنه و تقصیر خاموش شدنش رو هم گردن فیس‌بوک می‌نداختند.(خودم هم اینطور فکر می‌کردم) ولی با روشن شدن این موضوع مشخص شد که فیس‌بوک نه‌تنها خراب نکرده بلکه لطف هم کرده.

  • hamid

   یه شبکه اجتماعی چرا باید یه شبکه اجتماعی دیگرو بخره ؟

   فیسبوک پول داشت و فریند فید ضعف مدیریت و نمیتونست پولِ کافی‌ در بیاره.

   منم اگه از موسسینِ فریند فید بودم و پول خوبی نصیبم میشد میومدم این حرفا رو میزدم. به هر حال هم فیسبوک تونست رقیبشو حذف کنه هم اونا به یه پول خوب رسیدن !

   حالا باید یکی‌ از برت بپرسه چرا نموند و به جای دوباره بلند شدن گذشت ملت از یه محصول خوب بی‌ نصیب بشن ؟

   مالیاتش به ملت کمک میکرد و خدماتش همرو خوش حال. به هر حال فیسبوک از موقعیت سؤ استفاده کرد و فرند فید رو نابود کرد. احترام بذارین بهشون که بهتون احترام گذاشتن و اجازه دادن یه چند سالی‌ بگذره تا یواش یواش بهش عادت کنین و فراموش بشه :)

   • jadijadi

    دلیل ساده اش اینه که با این خرید کارمندها،‌ تکنولوژی ها و پتنت ها رو به دست می یاره. این خیلی راحتتر از تلاش برای استخدام و کنار اومدن در مورد پتنت ها و اختراع دوباره تکنولوژی است. دقیقا برای این می خره که کنترلش کنه. همیشه هم اتفاق می افته

 • mohammadmahdi ramezani

  این حسی که جادی با فرند فید داشت رو من اینجا با این سایت دارم.

 • optic

  جادی خودت یا از دوستات کسی کتابخونه ای تابعی چیزی برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و بلعکس ننوشته ؟

 • سوشیانت زوارزاده

  نمی‌دونم چرا از فرندفید خوشم نمی‌اومد ولی کاربرد خوبی داشت اونم این‌که فید سایتتو می‌زدی توش