من در شورا رای می دم ولی بعضی افراد لیست رو با افراد مستقل عوض می کنم، به این دلایل..

به نظرم، شورا بسیار مهم است و رای دادن با تفکر توش بسیار قابل دفاع. شورای شهر در زندگی روزمره من موثره، می تونه شهر رو بهتر، شادتر، انسان محورتر، کنه و اگر خوب نباشه در طولانی مدت می تونه با تراکم فروشی و داغون کردن محیط زیست و تبیدیلش به آپارتمان و هوا فروشی و … کاری کنه که تا ده ها سال قابل حل نباشه. از اونطرف رای دادن در شورا کمی به چیزی که در دنیا بهش می گن دموکراسی نزدیکتره. گزینه ها بیشترن و انتخاب ها بازتر و کاندیداهایی هستن که کمی بیشتر به افکار من نزدیکن. من حتما توی شورا رای می دم و تشویق می کنم بقیه هم اینکار رو بکنن، با دقت زیاد.

اما به کی؟ منطقا در نبود مکانیزم حزبی، به یک لیست رای می دم. به یک لیست که گروهی داده باشن که به عقاید من نزدیکتر هستن. اینکار رو می کنم چون می خوام احتمال پیروزی اونها رو بالا ببرم. داشتن این لیست ها یک قدم از رای دادن به یکسری آدم و اسم که نه ازشون چیزی می دونیم نه برنامه ای دارن و فقط یک پوستر و شعار هستن بهتره.

اما آیا به همه لیست رای می دم؟ اینجا بحث حساس می شه. خیلی ها می گن به همه لیست رای می دن. اما من نه. به این دلایل:

 1. بعضی از آدم های این لیست ها واقعن نمی تونن رای من رو داشته باشن. یا من رو نمایندگی نمی کنن یا کاری می کنن که در نظام اخلاقی من مردود کامل است. در گروه اول می تونم به یک برج ساز اشاره کنم. کسی که شغلش برج سازی است مطمئنا کسی نیست که من بخوام برای شهرم تصمیم بگیرم. در مورد دوم می تونم به آدمی اشاره کنم که در مورد گذشته اش مخفی کاری می کنه و حرف هاش رو از اینترنت حذف می کنه. این آدم ها اصولا نمی تونن نماینده من باشن، حتی اگر توی لیست باشن (:
 2. مشکل بعدی من اینه که این لیست شفاف درست نشده. یک روز از خواب بیدار شدم و دیدم از بالا گفتن به این رای بدین. بدون اینکه هیچ نظری از جامعه پرسیده بشه،‌ بدون اینکه فعالین مدنی شناخته شده، خوشنام و مثبتی که اینهمه ازشون صحبت شد توش باشن، بدون اینکه حتی توضیح بدن چرا فلان آدم توی لیست است و فلان آدم نیست و … من از رای دادنم دنبال رسیدن به پروسه های دموکراتیک هستم و ۲۰ سال هم وقت داده ام که تمرینش کنن. اگر هنوز بهش علاقه ندارن، منم وظیفه ندارم دربست پشت لیست ها بایستم.
 3. این لیست هیچ برنامه مشخصی نداده. کلا هر وقت انتخابات است بهم می گن که «اصطلاح طلب ها اینها رو می خوان و باید بری بهشون رای بدی وگرنه بیچاره می شیم» و خب منی که تا امروز حرفشون رو گوش کردم الهه راستگو رو فرستادم که همین که رای آورد چرخید یا مثلا کلی آدم تو مجلس که حاضر نمی شن یک مصوبه ساده رو هم امضا کنن؛ اگر به نفعشون نباشه. وقتی امکان پرسشگری برای من وجود نداره و کسی موظف به ارائه کارنامه شفاف نیست، منم خودم رو موظف به انضباط حزبی نمی دونم؛ تازه اگر حزب داشتیم و منم عضوش بودم!

به نظرم در حال حاضر ما در مسیر خوبی نیستیم. در مسیر عدم شفافیت، دستور از بالا، ساخت و پاخت پشت پرده و اینکه یکسری فکر کنن صلاح من رو تشخیص می دن و وظیفه من فقط حمایت از اونهاست چون بین بد و بدتر، بد هستن. در مورد ریاست جمهوری این قبول. فقط یک بد و بدتر داریم ولی توی چیزی مثل شورا آدم هایی هستن که از نظر من شریفتر هستن، بهتر کار می کنن،‌ من رو بهتر نمایندگی می کنن، حرفم رو گوش می دن و .. و اتفاقا دقیقا همین آدم ها هستن که توسط اصلاح طلبها بازی داده نمی شن یا حداقل فعلا بازی داده نشدن. توی این شرایط من کاملا صحیح می دونم که حق بازی رو به آدم های خارج از این دو قطبی هم بدم. حداقلش اینه که چند نفری که به نظرم واقعا در لیست اصلاح طلب ها نچسب هستن رو جایگزین کنم با آدم هایی که هم از نظر اخلاقی اگر بهشون رای ندم احساس دین می کنم و هم از نظر پیشرفت دموکراسی.

بازی دادن آدم های جدید و فرصت دادن و پشتشون ایستادن شاید در یک دوره یا دو دوره حتی به ضرر کل تموم بشه ولی در طولانی مدت نشون می ده که آدم های واقعی جامعه هم حق بازی دارن و من چیزی بیشتر از یک چرخ دنده انتخاب کننده هر کسی هستم که رییس بگه؛ حتی اگر این رییس از اون رییس یک کم بهتر باشه. ما شونزده ساله به همین شیوه به اصلاح طلب ها رای دادیم ولی من اینبار لازم می دونم بهشون بگم که باید کمی پاسخگو، شفاف و کارنامه به دست باشن.

مخالفین این فکر می گن «با اینکار رای ها رو می شکنی» و من می گم اتفاقا رای رو کسی می شکنه که توی لیستش آدم ناجور میاره و کسی که هزاران فعال جامعه مدنی رو نمایندگی می کنه رو بیرون می ذاره. بعضی ها می گن «اگر باختیم تقصیر توئه» و جواب اینه که «من مگه مسوول حمایت از رییسم؟ در حزب یا هر چی دارن اونها باید توجه من رو جلب کنن و اگر نتونن رای من رو ندارن» و اگر باختیم فردا شاید یکی بگه «ولی اگر قالیباف شهردار موند و درخت فروشی کرد و … تکلیف چیه؟» و من می گم که «مگه این دوره اصلاح طلب ها چه کردن؟ حافظی که آدم حسابی تری بود مگه با لیست اصول گرا ها نرفته بود تو؟ و اصلاح طلبی که ما فرستادیم مگه رای به قالیباف نداد؟».

راستش منم ناراحت می شم لیست بشکنه یا اینها رای نیارن یا هر چی ولی به نظرم وقتشه بهشون بگیم که اگر رای ما رو می خوان باید پاسخگو باشن و شفاف و با برنامه. اینهمه فرصت داشتن، برنامه کو؟ اینهمه آدم داشتن، جاشون توی لیست کو؟ من به چند نفر مستقل سالم و درست که می شناسم هم رای می دم که تکرار کرده باشم اگر گروه‌ بد حزب ندارن، برنامه ندارن، پاسخگویی ندارن، شمول ندارن و فقط برگ برنده شون اینه که بدتر نیستن، من ترجیح می دم حداقل بهشون نشون بدم که ازشون راضی نیستم و تشویقشون نکنم به تکرار این روند. از اونطرف تلاشم رو هم می کنم برای فرستادن آدم هایی خوب به جایی که هم در کوتاه مدت و هم در طولانی مدت بسیار در زندگی من موثره و در این ۱۲ سال با تصمیمات همین آدم ها که بزرگترین گندها بهش خورده.

دغدغه شکستن لیست و رای نیاوردن و هر چیز دیگه کاملا قابل درکه ولی برای من دغدغه دموکراسی و صداهایی که جرات کردن منو نمایندگی بهتری بکنن هم بسیار مهمه. من دوست ندارم لیست بشکنه ولی از اون بالاتر دوست ندارم اون آدم ها رو ناامید و خفه کرده باشم. بهترین حالت این بود که رییس موقع بستن لیستش این آدم ها رو هم بازی می داد یا توی ۲۰ سال اصلاح طلبی به این شکل، مکانیزم های شفاف تری درست می کرد که منم دربست [در شرایط فعلی] پشتش بایستم ولی خب ظاهرا علاقمند نبود و من حالا وظیفه ام میدونم در حد خودم اینو بهش یادآوری کنم و از دموکراسی بهتر، حمایت کنم.

پ.ن. در نهایت من احتمالا چهار پنج نفر از لیست امید رو با چند نفر از لیست شهر دیگر یا آدم های در حال حاضر قابل دفاع دیگه که ببینم جایگزین می کنم.

 • AmirHossein

  رای دادن به یه لیست فرمایشیِ نامعلوم، برخلاف دمکراسی و دقیقا باندبازیه! هدف دمکراسی عدالته، هدف باندبازی منفعت طلبی.

 • سعید

  اینجا روند انتخاب افراد رو توضیح داده:
  https://twitter.com/RezaDehaki/status/862341244860739587

  به نظرم که روند خوبی بوده و اتفاقا تقصیر خود افراد بوده که همچی لیستی بیرون اومده.
  اشکالت به همچین روندی چیه؟

 • Morteza Kasravi

  حرفات درسته. ولی دو ماه پیش. سیاست متاسفانه عرصه اخلاق نیست. همه موافقن چند نفر رو از لیست بیرون بذارن و چند نفر دیگه رو جایگزین کنن ولی تو اسم این تغییرات اتفاق نظری وجود نداره ( مخصوصاً اسم های جایگزین) بنابراین با این کار باعث می شیم کسایی که نمی خوایم وارد شورا شن و کسی رو که نمی خوایم و شهردار کنن.
  فعالیت های این طوری کمپین لازم داره. من ندیدم لیست های موازی کمپین خاصی داشته باشن. فقط اخلاقی نمی تونن به یه عده رای بدن.
  منطق ساده س. افراد جایگزین با احتمال بالا رای نمی آرن. افراد حذف شده هم احتمالاً همین طور. به جای اونا بدتر ها رای می آرن.
  ساده تر. بازی ما ( تاکید می کنم. امروز و در شرایط فعلی) دوتا حالت داره نه سه تا : 1-انتخاب لیست ترکیبی خوب و بد 2- انتخاب لیست ترکیبی خوب و بدتر و دادن درس به اصلاح طلب ها
  انتخاب لیست ترکیبی خوب و بهتر رو این بار فرصتش رو کمی داشتیم ولی کمپین نکردیم و الان نداریمش
  ممکنه تو ترجیحت شهردار بد و درس به اصلاح طلب ها باشه. این منطقیه. شاید این جوری صلاح بدونی. ولی اگه می خوای اون چند نفری که دوست داری، صداشون شنیده بشه، تنها راهی که در حال حاضر برات (برامون) مونده بهتر کردن اوضاع و بعد فعالیت مدنی براشون ه که دفعه بعد به این مشکل بر نخوریم

 • Leon SaaSaaniyan

  من برج ساز رو نمی‌شناسم. چرا اسم نمی‌بری؟ من فقط بهاره آروین رو یادم
  میاد (جاهای دیگه هم همین رو گذاشتم، ترجیح دادم اینجا هم همین رو بذارم)

  اون
  بهاره آروین که نفر اول لیست گذاشتن والان سایتشون رو اصلاح فرمودن قبلن
  از تحقیقات شون نظریه انتظارات فزاینده رو در آوردن که نباید جامعه رو
  توسعه داد چون انتظارات جامعه زیادی بالاتر از اون میره که دولت بتونه از
  پسش بربیاد. در جای دیگه ای هم فرمودن رای مهم نیست و بازی با رای مهمه.
  بعدتر هم به اینکه اصلاح طلبان جایگاه مردمی بهتری داره و رای دهی مردمی
  گله ای انجام میشه پس کافی ه به لیست اصلاح طلبا ن راه پیدا کرد رسیده
  بودن. به نظرم نه تنها چنین آدمی خطرناکه که نابینایی مجمع از ما بهترون
  اصلاح طلبان رو هم نشون می‌ده.
  البته ما که عددی نیستیم اما به اندازه ی همون یک نفرمون پامون رو از رای دادن به بهاره آروین می‌کشیم عقب.
  https://web.archive.org/web/20160306082203/http://baharvin.ir/?cat=14

  • jadijadi

   برج ساز شهرمون سالاری است (: اول اسم بیشتری برده بودم ولی بعد دیدم متن خیلی طولانی می شه چون وقتی اسم می برم باید توضیح و رفرنس و اینها هم بدم

 • گوسفند نیستم

  در همین رابطه
  https://t.me/fakhertweet/5556
  و نیز نامه آتنا دائمی از زندان اوین را بخوانید، تقدیم دوستان استمرارطلبی که میگن ضیا نبوی زندانی سیاسی گفته فلان یا نمیدونم تاجزاده چه زری زده:
  http://taghato.net/article/30983

 • hekmatof

  جادی جان مثل همیشه خوش فکر‌:)
  بعضی از دوستان می‌گن عده‌ای از این مستقل‌ها حاضر نشدند تعهدنامه رو امضا کنند، در جواب باید گفت که چرا مستقل‌ها باید بیان سمت شما و شما نرید سمت مستقل‌هایی که پتانسیل بالایی دارند و همچنین آیا محسن هاشمی یا آقای الویری یا آقای سالاری هم این تعهدنامه رو امضا کردند؟ و با توجه به گند‌کاری‌های اونها بر چه مبنایی اینها انتخاب شدند؟ پاک دستی؟
  در جواب دوستمون هم که گفته بود این‌کارها نیازمند کمپین هست باید بگم کمپین شهر دیگر که جادی هم در آخر پست بهش اشاره کرده بود خیلی وقته داره فعالیت می‌کنه ولی بدترین توهین‌ها و تخریب‌ها از سمت اصلاح‌طلب‌ها بهش شده. رفتاری که آدم رو به شدت به منش دموکراتیکی که ادعا می‌کنند دارند مشکوک می‌کنه. به هر حال من تنها به کسانی که من رو نمایندگی می‌کنند رای می‌دم و به خاطر همین تصمیم گرفتم به لیست شهر دیگر + محسن سرخو و احمد حکیمی‌پور(نمی‌دونم این آدم انصراف داده یا هست) رای بدم