پری دریایی صید شده در آب های ایران

چند وقت قبل در وبلاگ آسیه خواندم که پری دریایی افسانه نبوده است ؟!!!!. در صحبت ها هم متوجه شدم که ماجرا از این قرار است که در جایی از کشور ماهیگیران یک پری دریایی از آب گرفته اند و چون اندام زنانه داشته گفته شده که باید بر آن نماز بخوانند و همه شگفت زده هستند و این حرف ها.

در بحث ها گفتم که بسیار بسیار موافقم پیگری این جریان هستم چون جالب است و ارزشمند. یک در چندهزار ممکن است کشف یک گونه جدید باشد و به احتمال بیشتر ممکن است حادثه ای جذاب باشد برای روزنامه ها (اگر گونه جدید یا خود پری دریایی زیبا نباشد، نماز خواندن بر یک ماهی واقعا نیازمند پیگیری است. از نظر من بامزه است و امیدوارم که از نظر خیلی ها باید توبیخ در پی داشته باشد). به هرحال پیگیری خاصی نکردم تا عکس یا فیلم ببینم.

دیروز وارش لینک فیلم این پری دریایی را هم در وبلاگش گذاشت. چون مساله عکس نیست احتمال تقلب بسیار کمتر است (این تقلب سال قبل در پی حادثه سونامی با ادیت یک عکس انجام شده بود). فیلم را که دیدم موضوع برایم جالب تر شد: واقعا یک جور موجود عجیب روی تخت دراز شده بود و صدای قرآن در حال پخش بود. لینک را برای بیولوژیست ها و متخصصین علوم دریایی و محققان پستانداران دریایی (اکثرا نیوزلند، آمریکا و انگلیس) فرستادم و پرسیدم جریان چیست. آن‌هایی که جواب دادند متفق القول بودند که این نوعی skate از خانواده کوسه ها است. خوشبختانه کسی نپرسیده بود در اتاق چه خبر است یا صدایی که می آید چیست. نمونه یکی از نامه ها این است:

Dear Jadi,

According to our expert on elasmobranches, John Mandelman, it is a Skate of some kind, probably a female, and it looks a little dried out. Skates are relatives of sharks, and are definitely strange looking. Hope this helps.

Sincerely,

Scott Kraus

مساله حل شد (: البته هنوز علاقه مند هستم ببینم سر این جسد چه آمده و شایعات محلی چه می گویند. احتمال می دهم با مراسم مذهبی دفن شده باشد. اگر اینطور باشد واقعا متاسف هستم. امیدوارم دولت زودتر دست به کار شده باشد و یک کارشناس زیست دریایی مساله را حل و جسد را دفن بهداشتی کرده باشند (:

مرتبط: دروغ علمی در مورد پری دریایی یافت شده در فیجی البته سانسور است ! شاید چون علم حق ندارد بگوید پری دریایی فیجی دروغ بوده.

  • جادی این مطلب یکم قدیمی هست در وبلاگت، اما تصمیم گرفتم نظرم رو بگم.
    متاسفانه زیست شناسی هم مثل سایر رشته ها، در کشورما محدود به چند تا کتاب مزخرف و تاریخ مصرف گذشته هست! خودت بهتر از من میدونی، رشته ای مثل زیست شناسی نیازمند بروز بودن مدوام هست و اهمیت این بروز بودن از سایر رشته های تجربی خیلی بیشتر هست (حتی از پزشکی، چون زیست شناس خوب میتونه به جامعه پزشکی کمک بسیار خوبی هم کرده باشه!).
    راستش من مدت بسیار زیادی کتابهایی رو راجع به کوسه ها خوندم، بخاطر علاقه ای که به این موجودات داشتم! در کل «غضروف ماهیان» رو خیلی دوست دارم و حتی اگر خانواده اجازه بدن، کل ماهی های توی آکواریوم رو احتمالاً با یک فلندر یا سفره ماهی آب شیرین که قیمت بالا (بین ۱۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومن و شاید هم بیشتر) دارند، عوض کنم!
    اوایل که این ویدئو اومد، انتظارم دیدن چیزی مثل «پری دریایی فیجی» بود. این «پری دریایی فیجی» ترکیب اسکلت احتمالاً سگ یا میمون (یا شاید یک انسان مرده!) با اسکلت ماهی بوده. اما این اوضاعش متفاوته، این نوع «غضروف ماهی» که Skate نام داره، در همه آبهای گرم و کم عمق، میتونه باشه. ظاهر عجیبی داره، اما حالا چون توی ایران ناشناخته بوده بخواد انقدر یه دفه بترکونه، خیلی مسخره است.
    حرف کلی من اینه، در علم باید بروز بود، وگرنه شکست صد در صدی رو در پی خواهیم داشت :)