خبرگزاری فارس ، این یکی آزادی رو هم بیخیال شو

خبرگزاری فارس، این یک درخواست رسمی است از طرف یک کاربر نرم‌افزارهای آزاد.

خبرگزاری فارس ! من کاملا درک می‌کنم که اکثریت آدم‌ها شغلی دارن و معمولا هم در تعادل بین شرافت و درآمد، آدم‌ها کفه درآمد رو انتخاب می‌کنن. عبارت قلم به دست مزدور رو از خود شماها یاد گرفتم و واقعا تعجب نکردم وقتی دیدم خودتون هر دروغی رو برای دستمال به دستی پیش صاحب قدرت، می‌نویسین و مطمئن هم هستم اگر توی هر کشور دیگه‌ای هم بودین قلم به دستی صاحب قدرت اونجا رو می‌کردین نه شبه-عقیده فعلی‌تون رو. هرچند که امروز با خوندن چند صفحه از نوشته‌هاتون احساس کردم واقعا صفت «قلم به دست» به راحتی به شما اطلاق نمی‌شه.

به هرحال.. این کاسه لیسی قدرت، خوب نیست ولی در جامعه بیماری مثل مال ما، قابل درکه. من نه در حمله اینترنتی به شما شرکت کردم و نه هیچ وقت یک خبر ازتون خوندم و نه ناراحتی عظیمی داشتم از اینکه دروغ می‌نویسید و خودفروشی می‌کنید. اینه به خودتون مربوط بود و من مشکل رو بیشتر در این می‌دیدم که در کشور ما، غیر از کاسه لیسان قدرت، کسی دستش به هیچ مرجعی برای دادخواهی بند نیست. من هیچ وقت به شما اعتراض نکردم. اما حالا جریان فرق می‌کنه.

چی بگم؟ اشتباهات عظیم رو تذکر بدم؟ بگم این نسخه جدید لینوکس نیست و نسخه جدید اوپن زوزه است؟ بگم «just weeks after Canonical pushed the latest version of Ubuntu out the door» یعنی «فقط چند هفته بعد از اینکه کانونیکال آخرین نسخه اوبونتو را عرضه کرد» و نه «مبتنی بر لینوکس اوبونتو بوده»؟ بگم «لینوکس کرنل» انگلیسی است و تو فارسی می‌گیم «کرنل لینوکس»؟ بگم که وقتی خبر رو نمی‌فهمی باید چند پاراگراف در مورد کی دی ای و گنوم و نصب روی حافظه‌های جانبی رو بکنی «یکی از ویرایش‌های محبوب سیستم عامل لینوکس است که به طور اختصاصی توسط شرکت ناول طراحی و روانه بازار شده و کاربران و علاقمندان خاص خودش را دارد؟» بگم این لینوکس جامعه محور است و به طور اختصاصی توسط ناول طراحی نشده؟ بگم که «social networking applications» همون چیزیه که تو ازش می‌ترسی نه «برخی نرم‌افزارهای شبکه‌ای»؟ جمله به جمله در مورد چیزی که نمی فهمی، کلمه نوشته‌ای… مسخره است ولی اینم بگم که «ناول بسته‌ای حاوی ۱۰۰۰» هم اشتباه مطلقه. بحث اینه که «در این بسته – یعنی کل اوپن زوزه – بیش از هزار…»

خبرگزاری فارس! ما تو رو دروغگو و غیرصادق می‌شناسیم. قبول. خبر دزد می‌شناسیم. قبول. اما توی حوزه سیاست و اجتماع. این «نرم افزار آزاد» درباره آزادی است. درباره حق انتخاب. درباره اینکه افراد حق دارن در مورد چیزی که استفاده می‌کنن نظر بدن و تا عمقش رو بفهمن. نرم افزار آزد در مورد چهار تا ‌آزادی حرف می‌زنه:

آزادی ۰: اجرای برنامه به هر مقصودی

آزادی ۱: آزادی بررسی چگونگی کار برنامه و تغییر آن در صورت تمایل

آزادی ۲: آزادی پخش نرم افزار اصلی به دوستان و همسایه‌ها

آزادی ۳: آزادی بهبود برنامه و پخش نسخه‌های بهبود یافته

می‌بینی؟ این دنیا به درد تو نمی‌خوره. آدم‌ها توی این دنیا تغییر می‌خوان، چیزها رو عوض می‌کنن، حق انتخاب دارن، به هر مقصودی اجازه دارن از چیزها استفاده کنن (تا وقتی آزادی‌های دیگه زیر سوال نرفته) و با عشق،‌ در کنار هم می ایستن. این دنیا به درد تو نمی‌خوره خبرگزاری فارس. لطفا این دنیا رو بیخیال شو – حداقل تا وقتی که دستمال به دست کسی هستی که تفنگ و زندان و طناب دار داره.

انتهای پیام/ج

 • امان از بی سوادی،امان از بی خردی.امان از فالس نیوز.امان از برادران عرزشی! امان امان امان!

 • رضا هاشمی

  جادی این خبر به نظر من ترجمه و کوتاه شده از اینجاست:
  http://www.pcpro.co.uk/news/353308/novell-unveils-opensuse-11-2

 • admin

  درسته رضا جان. من هم توی متن لینک داده ام. خبرهای دیگه لینوکسی عرزشی های فارس نیوز هم بانمک بود (: یک خبر در مورد این داشتن که هیچ سیستم عاملی از ویروس در امان نیست و کلش در مورد ویروس های ویندوز بود و آخرش هم گفته بود البته اپل هم در نسخه نمی دونم چی چی چهار تا ویروس داشته.

 • ببینید خبرهای خبرگزاری فارس به تایید آقا میرسه.و هر چی آقا بگه هم درسته. شما بهتره به جای این که به فارس گیر بدید. برید به اون شرکت آمریکایی ناول گیر بدید که برای خراب کردن وجهه اسلام کلمات قلمبه سلمبه توی متنش به کار میبره.

 • مرسی جادی جان !
  بهترین جوابی که به این کاسه لیسان می شد داد همین بود…
  آدم دلش می خواد بشینه این پست رو بارها و بارها بخونه و دلش خنک بشه :D

  بازم مرسی پسر ;)

 • خبرگزاری فالس نیوز جهت جلوگیری از ضایع شدن خود به هیچ عنوان حاظر به ویرایش این خبر نیست، حتی حاظره برای اثبات این خبر مناظره هم بکنه.
  مدارکش هم موجوده.

 • رادمان

  سلام … خسته نباشید . آخ که چقدر این فارس نیوز ما رو می خندونه … از دکتر بعضی وقتا بیشتر ما رو میخندونه !!!

  در ضمن من فک می کنم اونجا که نوشته “یکی از ویرایش‌های محبوب سیستم عامل لینوکس است ” … هم سوتی داره … این نادون ها فرق توزیع و ویرایش رو نمیدونن .

  طفلک من فک می کردم فوتوشاپ کارهای این فارس نیوز ابله هستن … خیلی عالی بود موفق باشی

 • رادمان

  خیلی عالی بود …. خسته نباشید

  این خبر گذاری فارس گاهی اوقات ما رو بیشتر از دکتر میخندونه .. فک کنم اینجا هم سوتی داده “یکی از ویرایش‌های محبوب سیستم عامل لینوکس است” …. چون ویرایش نیست و توزیعه … مطمپنا دیکشنری فارس نیوز هم در آینده ای نزدیک میاد که همه ما رو کردانیزه کنه !!!

  موفق باشید

 • این که همش غلط بود !!! خوبه ننوشته لینوکص

 • گلبرگ

  عالی نوشتی جادی عزیز.
  اما کاش بیای این نقد رو توی نیوزبان هم منعکس کنی.

  http://www.newsbaan.com

 • ظاهرا فهمیدن خیلی گند زدن فکرکنم خبرشون رو از سایتشون برداشتن

 • هاها،
  خیلی باحال نوشتی جادی. :)

 • بسیار زیبا نوشتی، لذت بردم از خوندنش.

 • رضا خانی‌پور

  همون‌جور که خودت هم عذض کردی از اونجایی که عمده‌ی مخاطبان این فالس نیوز کاسه لیسان درگاه آقا هستند و عموما از کامپیوتر در حد فتوشاپ کردن دماغ آقا بلدن‌، و یا این که چجوری برن از مخالفین آقا تو نت آتو بگیرن و گذارش بدن واسه فیلترینگ‌، پس نیازی هم نیست که در مورد گنو‌/ لینوکس درست‌تر از این چیزی بنویسن‌!
  مثلا اگه اینجا می‌نوشت که زوزه یک نوع خوردنی آفریقاییست که شرکت ناول آن را از آفتاب پرستی که در صحراهای اوبونتو می‌روید‌! درست می کند هم نباید زیاد ناراحت می‌شدی‌!
  عر‌عری هستند دیگر‌، چه می‌توان کرد‌!

 • حسن

  زیبا نوشتی هر چند خیلی تلخه
  تشکر

 • واقعا جالب بود
  انگار تو اين مملكت كسي انگليسي بلد نيست!؟!

 • سینا

  یاد اون جوکه افتادم که طرف میره مشهد میگه یا امام حسین قربون دست بریده ات، لبهای تشنه ات، پس کی ظهور می کنی ما رو از ظلم و ستم نجات بدی!!

 • با این «کاسه لیس» خیلی حال کردم، عالی بود :)
  اینها هنوز نمی فهمند آزادی چیه، کلا به آزادی آلرژی دارن. مثلا وقتی طرف میاد میگه «سیستم عامل ملی» یا «اینترنت ملی» یعنی اصلا نمی فهمه اینترنت یا لینوکس در نفسش آزادی و تکثر داره و با دستور و بخش نامه از طرف آقایان بوجود نیامده و کنترل نمی شه و با دستور و امر آقایان هم اینجا چیزی ساخته نمی شه و کلا کسی تحویل هم نمی گیره.

 • مهیب

  شاید لازم نباشه تأکید کنم اما « اینجا ایران است »

 • با سلام
  ممنون
  یا علی

 • خوب همه ی این حرفا از فالس نیوز بعید نبود… به هر حال اگه می فهمیدن که دیگه فالس نیوز نبودن… اما من حیرانم که اینا Linux رو چطوری لینوکوس خوندن!

 • بسیجی! جیره خوری خوب نیست!!!

  دوستان برای درک هر چه بیشتر طنزهای فارس توجه شما را به این سایت جلب می کنم
  http://www.gordab.com