رسانه‌های دولتی عزیز، بیخیال لینوکس بشوید

راستش هر روز می گم باید یک چیزی بنویسم درباره رییس پلیسی که می گه کل ایمیل‌ها و ارتباطات ما رو شنود می کنه و به جای خجالت، افتخار می کنه. یک چیزی بنویسم درباره سانسور بیشتر و بیشتر اینترنت و …. و خب واقعا چیزی ندارم بگم به جز همون «شرم آوره» و نمی دونم این حرفهای تکراری رو زدن بهتره یا نزدن.

گاهی می‌خوام درباره چیزهای کمی بی ربط تر به خودم بنویسم. مثلا داستان «دهک» که در این کشور به جای «ده قسمت»، «سه قسمت» معنی می ده و همه می رن تو قسمت سوم. از این بنویسم که هر حرفی به نظرم واقعی نیست چون قبلا توی تلویزیون قول می‌دادن که کارت بنزین مال سهمیه نیست و فقط بحث داشتن آمار مطرحه و بعد گفتن ۱۲۰ لیتر و بعد گفتن ۱۰۰ لیتر و حالا ۸۰ لیتر و … نمی دونم.. واقعا ناراحت می شم وقتی یک نفر سیاست های راست ضد فقرا رو به عنوان حمایت‌ از محرومین جا می‌زنه و به نظرم خیلی احمقانه است وقتی دولت کل نفت رو برای خودش می فروشه، برق و آب رو انحصاری می‌کنه، از من چند صد هزار تومن در ماه مالیات می گیره و بعد روی فیش برق منت می ذاره که داره مثلا سی هزار تومن بهم سوبسید می ده…

راستش همیشه فکر می کنم درباره این چیزها بنویسم یا نه… حتی دیروز دربرابر خبر احمقانه فارس مقاومت کردم و در مورد مطلب «فدورا، سیستم عاملی موفق تر از لینوکس» هم چیزی ننوشتم.. اما واقعا امروز دیگه راه نداره درباره اش ننویسم:

البته نیازی هم به نوشتن چیزی نیست. کاملا بدون شرحه. البته بد نیست روی اون بخش «در این پست حداکثر فضا به کار گرفته شده» تاکید کنیم.

پی.نوشت. در همین لحظه خبرگزاری فارس یک خبر جدید نوشت: آخه واقعا اینا چه اصراری دارن به این زمینه گند بزنن؟

 • تنها چیزی که اینجا هیچ ارزشی نداره حقوق شهروندیه.حتی کوچک ترین و بدیهی‌ترین حقوق یک شهروند هم ازش سلب میشه و داپم در فشار روحی زندگی میکنه که فردا چه اتفاقی قراره بیفته.حقوقش مورد تعرض قرار میگیره و زیر پا له میشه.اینها دیگه گویا برای مردم هم عادی شده.
  این چرند نویسی‌های فالس نیوز هم که پایان نداره.حالا گیر دادن به گنو/لینوکس.واقعا درک نمیکنم چه هدفی دارند از این کار.یک عده بی سواد و احمق که حتی الفبای لینوکس رو درک نکردند دربارش نظر میدند و دُر و گوهر فشانی میکنن!

 • من می گن بیا یه سریال وبلاگی چند سیزنی از این جک های خبرگزاری ها بسازیم ! باور کن می گیره :D

 • دولت + نرم افزار آزاد یا آزادی نرم افزار = ؟؟؟
  دولت (یا بهتره بگم حکومت) + متن باز = ؟؟؟
  دولت + جامعه کاربران نرم افزارهای آزاد = ؟؟؟
  دولت + توسعه دهندگان نرم افزار آزاد = ؟؟؟
  دولت هرگز با آزادی قابل جمع کردن نیست، بویژه در ایران.

 • این هم یک خبر دیگه در رسانه های دولتی
  http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=866302

 • erghezi

  عجب!!‌

  باور کردنش خیلی سخته

 • soroush

  اون خبره که واحد Mbps رو گفته بود مگا پیکسل بر ثانیه خدا بود :))

 • احسان

  آقايون حضرات

  لطفا دقت بفرماييد كنترل ايميل ها يا پيام هاي كوتاه فقط مربوط به ايران نيست اگر اطلاع نداريد بدونيد كه آمريكا و انگليس و … هم همينطور هستند و از اونجايي كه شما اونها رو فرشتگاني آسماني ميدانيد بد نيست اينجا رو بخونيد

  http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/politics/lawandorder/6533107/Every-phone-call-email-and-internet-click-stored-by-state-spying-databases.html

  اگر حضرات همگي باور ندارند كه حتي اونجا ها هم اينترنت فيلتر ميشه ميتونيم در اون مورد هم مفصل بحث كنيم

  در مورد دهك ها و بنزين هم واقعا حيفه بحث نشه كه جادي اينجوري دچار افسردگي روحي بشه

  اما ديگه خدايش از اون فرمانداري گنوند انتظاري نيست اما ايرنا نبايد اينجوري سوتي بده ( حداقل يك نفر اينا رو چك كنه)

  اين موارد واقعا حق با شماست ( حضرات رو ميگم)

 • احسان: کنترل ایمیل و اس ام اس بده. چه توی ایران باشه چه هرجای دیگه. هیچ جا هم تمام ایمیل ها رو بر خلاف قانون اساسی شون کنترل نمی کنن به جز ایران. متاسفم که کشور ما یکی از پیشروان سانسور و سرال در جهان شده. در مورد فرشته اسمونی دونستن جایی، بدون شک اشتباه می کنی (:

  در مورد سانسور اینترنت هم ایران دومین کشور بد در جهان است. کمتر از بیست کشور در کل جهان هستن که سایت های مخالف سیاسی و عقیدتی شون رو سانسور می کنن و ایران در بین این بیست کشور سانسورگر – بعد از چین – بدترین در جهان است. این رو هم احتمالا می دونی که ایران از نظر تعداد خبرنگار و روزنامه نگار زندانی، رتبه اول جهان رو مال خودش کرده (:

  در مورد افسردگی روحی هم کاملا در اشتباهی چون من اهل افسردگی نیستم (: داستان اینه که من کشور خوب می خوام و رعایت حقوق بشر. استدلال اینکه هیلتر هم آدم ها رو می کشت پس ما هم می کشیم، آمریکا «مظنونین به تروریسم» رو شنود می کنه پس ما همه رو شنود می کنیم. انگلیس اعضای القاعده رو تهدید به تجاوز می کنه پس ما هم به دستگیر شدگان خیابان واقعا تجاوز می کنیم و … استدلال نیست، سرکوب است (:

 • احسان

  جادي ما هم نگفتيم كنترل اين چيزا خوب چيزيه چه اينجا چه جاي ديگه

  اما اين جمله زيباتون “هيچ جا هم تمام ايميل ها رو برخلاف قانون اساسي شون كنترل نميكنن به جز ايران ”

  منو به اين فكر انداخت كه پس حتما روزنامه عريض و طويلي بنام تلگراف خبر نداشته كه دولتشون داره قانوني اين كارو ميكنه و بيخود و بيجهت دارن شلوغش ميكنند.

  بد نيست شما هم مثل من براي حرفاتون دليل و مدرك بياريد و تنها به اين مساله فكر نكنيد چون شما اينجوري دوست داريد پس اينجوري درسته (حداقل در مورد همين جمله نقل شده از طرف شما)

  استدلال شما هم در هيتلرو تروريسم و … هم چيزي جز تكرار نظرات شيخ اصلاحات نيست (دقيقا مثل ادعاي تجاوز) كه واقعا مايه سرور و شادماني و ايجاد روحيه نشاط و طنز در جامعه هستند.

 • احسان: توی آمریکا، یک لیست بزرگ از تروریست ها هستن که دولت ادعا می کنه حق داره ایمیلشون رو چک کنه – بر اساس یک قانون احمقانه که تصویب کردن – اما هیچ جا هیچ مدرکی نمی تونی نشون بدی که آمریکا ادعا کنه تمام ایمیل همه مردم رو چک می کنه. آمریکا کشور کثیفی است. شبیه ایران. توش پلیس سعی می کنه کل جامعه رو تحت نظر داشته باشه و سیاست مدارها معتقدن قدرت باید دست خودشون بمونه. خب شاخص های دموکراسی توی آمریکا خیلی بالاتر از ایران هستن (مثلا روزنامه آزاد و عدم سانسور اینترنت و حقوق خبرنگاران و …) اما کلیت موضوع با ایران یکی است. اما همونجا هم پلیس ادعای بیخود و غیرممکن کنترل همه ایمیل ها رو نمی کنه. در عین حال هم قوانین «شرایط اضطراری» حتی برای شکنجه تصویب می کنن و حتی برای شکنجه یک نفر هم رده های بالاتر باید اوکی بدن اما اینجا دوست دستگیر شده من به خاطر جمع آوری امضا توی یک پارک رو از سقف با دستبند آویزون می کنن و بعد هم نه کسی به حرفی گوش می ده نه دادگاهی هست برای شکایت.

  توی همین کشور «لباس شخصی» به مردم تیراندازی می کنه و توی خیابون ماشین نیروی انتظامی از روی بدن مردم رد می شه و گلوله مستقیم گاز اشک آور می خوره به صورت آدم ها و از بالای مسجد به مردم تیر اندازی می کنن و غیره و غیره و هیچ دادگاه یا کسی نیست که بتونی بری سراغش یا حتی بتونی حرفت رو بزنی. در مورد تجاوز و اینها هم می تونی به روزنامه های دنیا، عفو بین الملل، شاهدهایی که توی رسانه های جهان حرف زدن و … مراجعه کنی.

  در مورد تجاوز، شاید موضوع برای تو باعث تفریح باشه ولی فقط تصور تجاوز توی رزیم جمهوری اسلامی باعث تند تر زدن قلب من می شه و به هیچ وجه به نظرم یک شوخی باعث تفریح و نشاط نیست.

 • احسان

  آره منم خيلي باهات موافقم

  اگر اينجا هم مثل اونجا بود كسي كه ادعاي دروغ تقلب در انتخابات رو عنوان ميكرد بعدش نمي تونست ثابت كنه به اين مفتي ها دست از سرش بر نميداشتند

  يا اگر كساني ادعا ميكردند كه نظام حكومتي درآمريكا به يك دختر ربوده شد تجاوز كرده با اسيد سوزندنش و يواشكي خاكش كردند و ….. ما هم براش ختم گرفتيم و رفتيم گوش دنيا رو با عكس هاش و خبر هاش كر كرديم
  بعدا طرف زنده پيدا بشه و معلوم بشه دختر فراري بوده ، فكر نميكنم تو همون آمريكا هم به اين مفتكي طرف را ول كنند و بزارند راست راست براي خودش بچرخه

  البته بعدا هم تا ببينه خاتمي نامه نوشته كه ما دولت رو قبول داريم بخاطر اينكه از جماعت عقب نيفته زودي اعلام كنه منم دولت رو فبول دارم

  اما اونهايي كه با حرفهاي اينجور آدم هاي حزب باد قلبشون تندتر ميزنه و جو گير ميشن يك مورد رو عرض كنم كه فكر نكنند خودشون فقط بازداشت شدند چون دوست خود بنده رو هم گرفتند و ايشون 24 بازداشت بودند حتي با چيزايي بسيار مهم تر از امضا جمع كردند توي پارك ، بعدش هم با تفهيم اتهام رفتند دادگاه

  بله اي كاش اينجا هم جايي بود كه قانون بدرستي اجرا ميشد و در مورد آدمهاي دروغ گو و تهمت زن اغماض نميكرد

 • Pingback: گاف جديد خبرگزاري فارس « It's Me()

 • aysabzevar

  واقعیت اینه جادی جان که اینها دارن با احمق فرض کردن مردم کارشون رو پیش می‌برن . میان به ملت میگن ما دولت الکترونیک داریم و از این غلط‌های اضافی ولی من ندیده قولتون میدم که اون فرماندار نمی‌دونم کجا خودش بلد نیست ایمیل‌هاش رو چک کنه تا چه رسه به ….
  چه کنیم . متأسفانه بیشتر ملت ما هم چون زودباور و تنبل هستن و نمی‌خوان در مورد هر چیزی که می‌شنون کمی تحقیق کنن زود باور می‌کنن و میگن ببین تو زمان بقیه که از این خبرها نبوده . ببین چقدر مهمود! داره خوب کار می‌کنه . خدا عمر بده به این جوون.

 • Erfan

  اگه تونستی فونت نوار عنوان رو عوض کنی که فارسی اونطوری نشه جایزه میدم.
  راستی انقدر حرص نخور و سعی کن دیدگاه واقع گرایانه داشته باشی.

 • عرفان جان متوجه فونت نوار عنوان نشدم (: فارسی مگه چی شده؟ توی اسکرین شات؟

 • خب به هر حال از این کامنت گذارهای عرزشی همه جا و توی همه وبلاگها پیدا می شه !
  جادی جان بذار نظر خودشون رو بگن ! نظرشون واسه خودشون محترمه ! آدم بی منطق حرفش ارزش جواب دادن نداره…

 • امیر

  به نظر میاد که برای شما امریکا وانگلیس بت و فرشته اند که اگر اونها کاری میکنن پس مجوزی برای اینه که م هم بکنیم!عزیز من صدای ريیس دولت این نظام گوش فلک رو کر کرده بود که تو امریکا به حریم خصوصی تجاوز میشه و مکالمات شنود میشه!بعد الان با افتخار اعلام میکنن که خودشون هم به حریم خصوصی ما تجاوز میکنن!

 • Pingback: My digital Life » فدورا بهتر است یا لینوکس ؟()