دعوت به تماشای گروهی فیلم آینه‌های روبرو

توی سینمای ایران، فیلم‌هایی که یک معنی کلی داشته باشن و شعارهای استانداردی مثل «تو کوچه آشغال نریزین»، «پسر خوبی باشین»، «دختر باحیایی باشین»، «به روسا عشق بورزین و بذارین اونها بهتون عشق بورزن» و … رو تکرار نکنن بسیار نادرن. اونهایی هم که این خصیصه رو دارن معمولا می‌رن سراغ کارهایی هنری در حد گداگرافی‌های جایزه‌ بگیر. من ممکنه شما رو به دیدن یک چیز خنده دار بامزه بی معنی تشویق کنم اما مطمئن باشین هیچ وقت شما رو به دیدن هیچ کدوم از این شعارهای استاندارد یا گداگراف دعوت نمی‌کنم (نمی‌گم بد هستن ولی بعیده من دعوتتون کنم که برین ببینین).

ولی فردا چهارشنبه (هشتم آذر ۱۳۹۱) ساعت شش و نیم می‌خوام سینما سپیده باشم برای دیدن یک فیلم و شما رو هم دعوت می‌کنم که بیاین و ببینین: فیلم سینمایی آیینه‌های روبرو به کارگردانی نگار آذرباییجانی.

این فیلم کلی جایزه جهانی برده و بالاخره هم در ایران مجوز پخش گرفته اما فقط در یکسری سینمای محدود. حتی مشکوکم که فقط در سینما سپیده نمایش داده بشه و همیشه هم نیم‌بها. سینما سپیده در خیابون انقلابه، بین ولیعصر و دانشگاه تهران یا به عبارتی در تقاطع وصال شیراز و خیابون انقلاب.

فیلم درباره یک تراجنسی است. اگر لیدی‌بوی‌ها یا شیمیل‌ها یا چنین کلماتی توی ذهنتون اونها رو بریزین دور چون فقط ساخته صنعت پورن هستن. تراجنسی‌ها کسانی هستن که از نظر روانی در بدنی اشتباه زندگی می‌کنن یا به عبارت فنی‌تر، هویت جنسیتی‌شون رو متفاوت از هویت جنسی‌شون می‌بینن. توی فیلم «آدینه» یک پسر است که در بدن یک دختر زندگی می‌کنه و در مبارزه با پدر سنتی‌ای که نمی‌ذاره با عمل جنسیتش رو عوض کنه سعی می‌کنه به آلمان بره و عمل کنه. فیلم نقاط قوتی داره مثل اینکه خیلی صریح به موضوع می‌پردازه (در حدی که من بالاخره نفهمیدم بازیگر اصلی در این لحظه زنه یا مرد – به عنوان یک سوال حقوقی در مورد حجاب)، کلیشه همیشگی مردی که می‌خواد زن بشه رو شکسته و و نقش همیشگی «پدر پولدار غرب زده و خانم چادری سنتی» رو هم که همیشه مایه خنده سینمای ایران است، تا حدی کنار گذاشته. در مقابل نکات منفی‌ای هم داره مثل اینکه در صحبت با پدر که می گه نباید تو خلقت خدا دست برد اشاره‌ای به فتوای خمینی نمی‌کنه که تغییر جنسیت رو در اسلام بدون مشکل و مجاز دونسته.

فردا (هشتم‌ آذر ۱۳۹۱) انجمن ترنس‌های گمنام ایران برای حمایت از فیلم اعلام یک برنامه عمومی کرده: دیدن فیلم در ساعت شش در سینما سپیده. فیلم همیشه نیم بها است (یعنی دو هزار تومن) و اگر علاقمند باشین دور هم می‌بینیمش. توی ایران کم پیش میاد بشه فیلمی با موضوعی خوب رو توی سینما دید.

لینک‌های مرتبط:
ترنسکشوال کیست و پاسخ به چند پرسش همیشگی
مطلب خوب لابیرنت / از پشت یک سوم در مورد فیلم آینه‌های روبرو
نقد خوب سایت گاردین در مورد فیلم آینه های روبرو : فیلم ایرانی در مورد تابوی ترنس سکشوال ها

 • بابک

  جادی جان
  دعوت بدون بلیت که فایده نداره.پ بلیتش کو؟

  • جادی

   خب مقایسه است دیگه… اگر فیلم خوب و موضوع خوب و دیدار دوستان و یک عصر خوب و حمایت از یک کار خوب دو تومن می ارزه آدم می ره (:

 • « انجمن ترنس‌های گمنام ایران» اِاِاِ… مگه اینا انجمن هم دارن و ما بی خبریم؟ بعضی وقتا چیزای جالبی مینویسی!
  راستی ما که نمیتونیم بریم ببینیمش، اگه قشنگ بود، یه ندا بده جادی بریم تو کار دانلودش :ي

  • انجمن غیر رسمی هست دوست من.
   انجمن رسمی هم هست به نام GID که رسمی و قانونی هست

 • سوال

  حادی حان “فقط ساخته صنعت پورن هستن.” یعنی چی دقیقا؟ جدا برام سواله :ی

  • جادی

   یعنی اینکه در صنعت پورن اختراع شدن برای تحریک کردن مردهایی که بهش علاقه دارن در مقابل گرفتن پول و در دنیای خارج از صنعت سکس کسی به چنین اسمی خونده نمی شه و یک لغت تخصصی نیست. ترنس ها کسانی هستن که به طور کامل با یک جنس به دنیا می یان ولی از نظر روانی متعلق به دسته مقابل هستن و تلاششون هم موندن چیزی در وسط نیست بلکه تغییر از یک جنس به یک جنس دیگه است.

   • سوال

    یعنی تولدشون اونجوری نبوده و با عمل و هورمون و… و فقط برای نیات porn اینجوری شدن؟
    به هر حال از جواب نسبتا کاملت ممنونم جادی عزیز.

    • جادی

     نه. مصرف هورمون و/یا پروتز پستان، یک بدن مرد رو تبدیل می کنه به چیزی که تو صنعت پورن تحت عنوان لیدی بوی یا شیمیل می بینی. افراد خیلی کمی هم هستن که با هر دو آلت بیرونی جنسی متولد می شن که معمولا چون علاقه ای به رفتن در صنعت پورن ندارن با جراحی به یکی از دو جنس (احتمالا چیزی که اندام های داخلی هم با اون سازگاره) تغییر وضعیت می دن.

     • سوال

      جادی عزیز واقعا ممنون از جوابت

     • کلا دانش جنسی من رو با جوابت متحول کردی! ولی هرچی فکر میکنم ایطوری نمیشه! آخه چرا نباید به دنیا اومدن یک شیمیل ممکن باشه؟

      • شیمیل حاصل دستکاری هورمون و پروتز و سینه و لیزر درمانی هست نه یک موجود شیمیل به دنیا اومده. در واقع شیمیل یک اصطلاح است معادل خودفروش یا روسپی که به ترنسکشوال‌ها گفته میشه.
       ترنسکشوال روسپی یا خودفروش = شیمیل
       شیمیل یک کلمه علمی نیست و دقیقا به معنی خودفروشی و روسپی گری هست
       امیدوارم شیمیل رو با دوجنسه (هرمافرودیت) قاطی نکنید فقط چون خیلی تفاوت دارند
       البته ترنسکشوال رو هم با دوجنسه قاطی نکنید چون باز هم فرق داره

 • peyman

  بالاخره شیش یا شیش‌ونیم؟

 • مرتضی

  فیلم خوبیه و کلیشه نداره تقریبا.
  تو یزد اکران شده و من یزد دیدم.

 • این درست نیست که اونهایی که دوجنسه هستن هزارتا انگ و برچسب روی اونها بزاریم و بگیم در بدنی اشتباه هستن (از نظر ما شاید اشتباه). از نظر ما هرچیزی که بر خلاق عرف باشه به اون میگیم اختلال و اشتباه ولی طبیعت هیچ اشتباهی درش وجود نداره. این انتخاب طبیعی هست که میتونه نسلی رو ماندگار کنه و یا منقرض.افراد بسیاری در دنیا دوجنسه هستن و با این ویژگی کنار اومدن دقیقا مثل کسانی که همراه با نقص عضو به دنیا اومدن.چیزی به نام اختلال هویت وجود نداره.
  در لینک های مرتبط هم هیچ نشانی از مراجع علمی معتبر پیدا نکردم.

  • جادی

   مبین: اگر علاقمند به علم هستی که اینه: http://en.wikipedia.org/wiki/Gender_identity_disorder
   اگر هم بحث انگ است اتفاقا شدیدا دارم توضیح می دم که انگ «پورن» و «منحصرف» و غیره نزنیم و رفتار طبیعی داشته باشیم.
   اگر هم بحث تکاملی است کی گفته طبیعت هیچ وقت اشتباه نمی کنه؟ به بیماری‌های ژنتیک اطرافت یک نگاه بکن یا انواع اختلال‌های فیزیکی و اختلال‌های روانی. البته این مورد به نظر من ربط خیلی جدی به تکامل نداره ولی اصولا روش تکامل از طریق «سعی و خطا» است

   • طبیعت از دید ما اشتباه میکنه.خود طبیعت تصمیم گیرنده و سرنوشت ساز هر موجودی با هر میزان خطایی در ساختن اون هست.انتخاب طبیعی ، خود انتخاب گر موجودات سازگار با طبیعت است.اگر سازگاری با محیط را دارا نباشند قطعا منقرض می شوند.پس فعلا نمیشه نتیجه گرفت این خطای طبیعت واقعا اشتباه بوده و این افراد هم مانند انسان های دیگر هستند.بدن اشتباه یعنی برچسب.اختلال فیزیکی و اختلال روانی برای دوجنسه ها صدق نمیکنه.ما دوست داریم بگیم این افراد اختلال فیزیکی و اختلال روانی دارند چون مثل انسان های عادی نیستند ولی خودشان با این موضوع کنار اومدند و زندگی می کنند.

    • جادی

     مبین: طبیعت هوشمند نیست که تصمیم بگیره و چیزهای سازگار درست کنه. اگر در مورد بحث علمی حرفم می زنی انتخاب اصلح یعنی یکسری چیز مختلف شاخه شاخه می شن و بعد شاخه های موفق تر باقی می مونن و پیش می رن. این اصلا هوشمندانه / از بالا نیست و اتفاقا پر از اشتباه هم هست ولی اشتباه ها در طولانی مدت کنار می رن. هر لحظه دنیا پر از اشتباه می شه و مسیر کاملا زیگزاگ پیش می ره ولی در نهایت امر از دور مسیر به نظر مستقیم و رو به تکامل می یاد.

     اگر هم بحث عرفان و اینها است که بحث یک چیز دیگه است (:

     • دقیقا درست میگی ولی هوشمندانه نبودن نشان از اشتباه بودن نیست.نشان از این است که این افراد حاصل طبیعت هستند ولی بدن ، بدن خودشان است و این هیچ وقت نمیتونه اشتباهی باشه.

      راجع به این کامنت دوم باید بگم فیلم ها مخصوصا فیلم های ایرانی که معلوم نیست چطوری ساخته شده اند نمی تونند مرجع خوبی برای رجوع باشند.

      اگر حاصل خطای طبیعی و ناسازگار با اکوسیستم بودند تا الان منقرض شده بودند.

      • جادی

       مبین: خب کم کم داریم نزدیک می شیم (: امیدوارم منابعی که دادم رو نگاه کرده باشی. حالا اگر بحث «اشتباه» به این معنی است که مثلا توی خط مونتاژ اشتباه شده و «روح» زن به بدن یک مرد یا برعکس وصل شده که خب هردو می دونیم که اینطوری نیست. یا مثلا اگر می گیم «طبیعت اشتباه نمی کنه» به این معنی که «طبیعت اینجوری کار می کنه» بازم قبوله چون می شه تو اون دیدگاه گفت که مثلا سرطان هم مشکل نیست و روشی طبیعی است یا مثلا فلج اطفال هم طبیعی است و «اشتباه» یا «مشکل» نیست.

       در مورد فیلم خب می شه به همه چیز بر چسب زد که «ایرانی است» یا «معلوم نیست چطوری ساخته شده» ولی وقتی انجمن ترنس های گمنام (که امیدوارم الان دیگه قبول کرده باشی که چنین انسان هایی وجود دارن) می گه دسته جمعی بریم فیلم رو ببینیم و دو بار پشت هم قرار رو تکرار می کنه منطقا یک نفر غیرترنس باید بپذیره که این فیلم از نظر ترنس ها ارزش دیدن داره چون خودشون دیدن، پسندیدن (نقد هم کردن) و دوبار هم از بقیه خواستن که اونو ببینن.

       در مورد انقراض، باید بگم که ترنس یک شاخه تکاملی نیست. بحث جهش ژن است یا ترکیب. دائما هم پیش می یاد. مثل اینه که بگیم اگر سندروم داون ناسازگار بود تا الان منقرض می شد یا بگیم اگر خراب شدن کامپیوترها ناسازگار بود دیگه کامپیوتری نمی ساختن که خراب بشه. در همه سیستم ها اشتباه هست و همه محصولات یک سیستم مشابه نیستن. در ضمن اصلا معتقد نیستیم که ما الان در سقف تکامل هستیم. هنوز روندهای تکاملی فعالن و چیزهایی به وجود می یان و از بین می رن.

       ترنس سکشوال (و این عبارت مستقل از عبارت گی، باس سکشوال، دوجنسه و ..) است یک حالت شناخته شده پزشکی است و درمان داره. معلومه که فقط وقتی کسی می ره دنبال درمان که احساس کنه بهش نیاز داره و در ضمن باید بتونه تا سطحی بره دنبال تغییر که ارضاءش می کنه. چنین چیزی نباید در زندگی طبعی یک آدم خللی ایجاد کنه یا باعث تبعیض بشه.

       • در مورد فیلم اگر انجمنی گفته که بریم ببینیم به این معنی نیست که این فیلم رو توصیه میکنه به دلیل اینکه داره داستان رو درست نقل میکنه.فیلم رو ندیده نمیشه قضاوت کرد ولی احیانا این انجمن چون دیده موضوعش مرتبط هست پیشنهاد کرده که ببینیم.

        نه نه کسی نگفت که یک شاخه تکاملی هستند ولی جهش های مفید و یا حداقل سازگار با محیط باقی می مانند.پس این جهش ژنی سازگار بوده که فرصت ماندگاری پیدا کرده.

        ترنس سکشوال بیماری نیست که درمانش کرد.انتخاب طبیعت بوده و خود انسان هم میتونه انتخاب کنه راه درمان رو و یا درمان نکردن رو.

        • نکته اینه که اگر این ژن ( البته به نظر نمی آد اصولا این فنوتیپ یه فنوتیپ تک ژنی باشه) باقی مونده می تونه به خاطر کارکردی بوده که در یک بالانس با بقیه ژنوم داشته،یک صفت نبودش به ضر بقاست، از یه حدی بیشتر بودنش هم با سرکوب کردن سایر صفات باز به ضرر بقاست، معده ما اگر اسید نمی ساخت شاید هیچ وقت زخم گوارشی پیدا نمی کردیم ولی چون به دفاع در برابر میکروب هایی که می خوریم کمک میکنه به بقامون کمک می کنه، از یه طرف توی هر نسل انسانهای هستند که به خاطر خونریزی گوارشی ناشی از ترشح اسید از یه حدی بیشتر می میرن، البته که اونها شاید کمتر از بقیه اسهال می گیرن، خلاصه اینکه طبیعت پرفکت نیست، البته تحقیقی من خبر ندارم انجام شده یا نه اما احتمالا مثلا بروز ژن هایی که مثلا از یه حدی قویتر بودنشون به ترانس شدن منجر می شه وجود داشتنش تا حدی باعث می شه طرف با قبول نقش های جنس مقابل مثلا بقای فرزندانش رو بیشتر کنه

       • 1. شما نیاز به غذا دارید
        2. طبیعت این نیاز رو در شما قرار داده و شما رو اینگونه ساخته
        3. طبیعت اشتباه نمیکنه و«طبیعت از دید ما اشتباه میکنه» و «خود طبیعت تصمیم گیرنده و سرنوشت ساز هر موجودی با هر میزان خطایی در ساختن اون هست»
        4. پس این یک نقص و نقض در وجود شما نیست و چون طبیعت تصمیم گیرنده و سرنوشت ساز است و قائل به اشتباه در اون نیستین آنوقت «اگر سازگاری با محیط را دارا نباشند قطعا منقرض می شوند»
        5 پس شما نباید برای درمان نقص گشنگی اقدام به درمان غذا خوردن کنید
        این کار ترکیب هست که به معنی گرفتن نتیجه دلخواه از کنار هم قرار دادن موضوعات مشابه و تقریبا مرتبط
        .
        منبع علمی خواستین جادی عزیز لینک اختلال هئیت جنسیتی رو محبت کرد ولی من لینک راحت تری بهتون میدم
        http://www.mahtaa.com/1391/07/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C%D8%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%B3%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%A7%D9%84/
        راحت تر از این لینک
        http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%87_%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C_%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7
        .
        اما درباره اینکه این فیلم منبع خوبی هست یا نه
        این فیلم توسط حامیان ترنس‌ها توصیه میشه پس حتما حامیان ترنس‌ها این رو صحیح و قابل قبول دونستند کما اینکه این حامیان مستند تغییر جنسیت در ایران رو پیشنهاد نمیدن، مستند x و y رو هم پیشنهاد نمیدن چون صحیح و بی طرف نیست

    • جادی

     اوه.. اگر علاقمندی ببینی چه زندگی ای دارن و چطوری کنار اومدن و چیکار می کنن.. اتفاقا خوبه بیای همین فیلم رو ببینی. معلومه که فقط یک روایت است و داستان منفرد ولی جالبه دیدنش (:

 • Mojrrad

  من این فیلم را توی جشنواره دیدم. خیلی صریح به موضوع پرداخته. اول که متن را دیدم گفتم که این را توی سینما نمایش دادن که. ولی بعد متوجه شدم توی جشنواره دیدم.
  حیف که فیلم را دیده بودم و گرنه جمع شدن باهم برای انجام یک کار خیلی به آدم روحیه می ده. (حداقل به من)

 • خیلی فیلم جالبی بود.
  یه بار تو زندگی با یه ادمی که با مشکل ترانس درگیر بود رو به رو شدم و واقعا دیدم که چقدر زندگی براشون پیچیده تره و چقدر انگشت نما بودن سخته.و البته برای ادم های عادی هم خیلی سخت بود که با این ادم رو به رو بشن و سردر گم میشن.

  تک تک جملاتی که در مواجهه با اون ادم در اون زمان به ذهنم امد توی فیلم گفته شد. این که انتخابی ندارن و این که میدیدم واقعا اون ادم سعی داشت با ادم های و جامعه اطرافش برخورد درستی داشته باشه ولی دیگران گیج بودند و معمولا اولین انتخابشون این بود که با اون ادم کاری نداشته باشن و فاصله بگیرن.

  واقعا حس میکردی که این ادم ها چقدر نیاز به درک شدن دارن و این فیلم برای یه همچیم نیازی امده.

 • Pingback: سخت‌ترین هفته برای یک هموفوب | کیبرد آزاد()

 • Pingback: حس اینکه یکهو با اسمس به دو میلیون نفر بگین ترنس هستین… | کیبرد آزاد()