اسکناس‌های ضد رشوه هندی

همه چیز اسکناس بالا عادی است به جز ارزشش: صفر! این اسکناس‌ها را یک ان.جی.اوی هندی به نام 5th Pillar منتشر کرده و تا به حال حدود یک میلیون نفر آن‌ها را دانلود کرده‌اند. یک تحقیق میدانی نشان داده که کاربرد این اسکناس‌ها هم زیاد بوده. کافی است شما یکی از این اسکناس‌ها را پرینت بگیرید و در صورتی که کسی از شما رشوه خواست، یواشکی آن را در جیبش بگذارید. طرف هم یا متوجه نمی‌شود یا اگر بفهمد که یکی از این اسکناس‌ها را گرفته احتمالا شرمنده می‌شود و توبه می‌کند (:

البته در ایران چیز مشابهی نداریم. احتمالا به دو دلیل. اول اینکه همه ان.جی.او.ها بسته و ان.جی.او.کارها روانه زندان شده‌اند و دوم اینکه داشتن چنین چیزی احتمالا محاربه اقتصادی است و نتیجه‌اش معلوم (:

 • جالب بود.چه ایده خوبی :)

 • علی

  NGO؟؟؟ در مملکت امام زمان؟؟! ((:

 • مطلب را اینجا دیدم: http://blogs.worldbank.org/publicsphere/paying-zero-public-services، چون وقت نوشتنش را نداشتم، ناراحت شدم. خوب شد، نوشتی. ممنون. واقعا چیز جالبی است.

 • آخه بعضی اوقات رشوه گیرنده واقعا حقشه:) آدم بعضی از این پلیسا رو می بینه که مجبوره صب تا شب عین مجسمه یه جا واسته… دستش نمی ره اسکناس ضد رشوه بهش بده:دی

 • خیلی جالب بود
  یکی از بزرگ ترین آفت های جامعه هابی در حال پیشرفت همین رشوه است و باعث می شود هیچ کس در جای واقعی خود قرار نگیرد و حق به حق دار نرسد بلکه به پولدار برسد.

  در راه لینوکس و BSD موفق باشید
  فریدی