شادی صدر جان، من بدون متلک گفتن، در ایران بالغ شدم

مقاله شادی صدر رو می خونم درباب اینکه همه مردان ایران مثل امام جامعه هستن و معتقدن زنان موجب بدبختی زنان می‌شن یا اگر متلک می‌شنون تقصیر خودشونه. به نظرم نوشته بدون استدلال و بدون پایه‌ای است (: بخصوص از طرف یک وکیل و حقوق دان (: در جاییش می گه:

به من نگویید که می‌توان در ایران پسری تازه به سن بلوغ رسیده بود و بزرگ و بالغ شد، بی آنکه به زنان متلک گفت؛ بی‌اغراق، این بخشی از روند بزرگ‌شدن برای مردان در ایران است. تجربه‌ای که بدون آن، مرد ایرانی، مرد نمی‌شود.

و بعد خطاب به همه آقایان ایرانی می نویسه:

لطفا یک بار هم که شده جلو آینه بایستید و از خود بپرسید: اولین باری که به دختری متلک گفتم کی بود؟ اولین باری که به خواهرم، یا حتی به مادرم، یا دخترخاله‌ام یا دوست‌دخترم گفتم روسری‌ات را بکش جلو یا آرایش نکن جلوی هر مرد و نامرد غریبه، کی بود؟

خب این چه اجباریه که همه رو با هم یکی کنه، نقاط مثبت رو نبینه و تجربیات شخصی خودش رو بسط بده به همه؟ (: چه کاریه خب؟ من در تمام زندگی ام به هیچ دختری در هیچ کجا متلک نگفتم اما بدون شک در ایران بزرگ شدم و بالغ – بی اغراق و خیلی ساده (: من به کسی متلک نگفتم ولی واقعا این افتخار بزرگی نیست. افتخار بزرگ اینه که «الان به هیچ کس آزار جنسی نمی رسونم.» هر کس ممکنه حین بزرگ شدن این حرکات اشتباه رو یاد بگیره ولی مهم اینه که یک روزی درک کنه کارش اشتباهه و سعی کنه نه فقط در رفتار خودش که جلوی بقیه هم جلوش رو بگیره.

نکته بعدی هم که برام مهمه اینه که برات توضیح بدم که جامعه و هر کنش درون اون از رفتارهای متقابل افراد شکل می گیره. اینجوری نیست که چون من آلت جنسی ام شکلش با مال تو فرق داره، رفتار خاصی رو پیش بگیرم و زنان مظلوم رو اذیت کنم. من توی جامعه یاد می گیرم که باید چیکار کنم و بر اساس پاداش ها و مجازات هایی که می شم، رفتارم تغییر می کنه و این آموخته‌ها و شیوه‌های رفتار و ارزش‌ها رو به نسل بعدی‌ام منتقل می‌کنم. به نظرم گفتن اینکه «زن ها تقصیر ندارن و مردها بد هستن» ذهنیت خیلی خیلی بدوی ای در علوم انسانی است. جامعه – و رفتارهاش – از زن تشکیل شده و از مرد و بالاتر از اون از انسان. ممکنه مردها خشونت کلامی رو یاد گرفته باشن اما این به خاطر شکل فیزیکی‌شون نیست بلکه به خاطر نقش جنسی ای است که بازی می کنن و شادی جان… تو بهتر از من می دونی که یک سر این تئاتر در دست زنان است. انداختن همه چیز به گردن مردهای بیمار – و یکی کردن همه مردها با هم – نگاه بچه گونه ای است که دلیلش کمی برام عجیبه. شاید کشف گرایشات یا گریز به جایی امن بتونه در سطح روانشناسی اینجور حرف زدن رو از طرف یکی از آدم های فعال و تاثیرگذار چند سال اخیر ایران توجیه کنه ولی به هرحال اینجور نوشتن برای یک وکیلی در سطح تو، زیاد جذاب نیست و بیشتر به کار خبرنگارهای جوونی می خوره که دنبال سر و صدا هستن.

 • درود جادی.عالی بود :)

 • Pingback: Tweets that mention شادی صدر جان، من بدون متلک گفتن، در ایران بالغ شدم -- Topsy.com()

 • هنوز بعضی ها نفهمیدن “انسان” یعنی چی. هنوز مرد و زن رو به چشم دو چیز کاملا متفاوت میبینن. باید افسوس خورد از وجود همچین کسانی.

 • یولداش

  منم با نظرت موافقم این نوشته شادی بیشتر شبیه نویسندگان نشریات زرده تا یک نوشته از یک حقوقدان
  عالی جواب دادین
  پیروز باشید

 • Davood

  سلام به جادی عزیز
  خواستم از اینکه بی تفاوت نبودی و مطلبی در پاسخ خانم صدر نوشتی ازت تشکر کنم .
  من هم مثل تو به زنی متلک نگفتم و مرد شدم .

 • N0NAME

  درود بر شما.
  موضوع ، موضوع بسیار مهمی ست.

  با این قسمت منقلب شدم ؛ حرفی بود که نمی دونستم چطور و کجا !!! ، بیانش کنم :

  ” هر کس ممکنه حین بزرگ شدن این حرکات اشتباه رو یاد بگیره ولی مهم اینه که یک روزی درک کنه کارش اشتباهه و سعی کنه نه فقط در رفتار خودش که جلوی بقیه هم جلوش رو بگیره. ”

  ( دهنمان سرویس شد تا این کامنت رو گذاشتیم.[ بخاطر فیلترینگ گرامی ] )
  بدرود.

 • m0si

  كاملا موافقم.
  منم در 19 سال زندگيم به هيچ دختري متكك نگفتم.

 • من متلک که نگفتم هیچ تابحال یه لبخند هم نزدم، به جون آقا
  البته من از اون ور پشت بوم افتادم کارت مردونگیم باطل شد

 • یحیی

  “من در تمام زندگی ام به هیچ دختری در هیچ کجا متلک نگفتم ”

  همچنبن – این کاملا بستگی به شخص داره – 25 ساله ازتهران !

 • محمد

  من هم کاملن با نظراتت هم عقیده و موافق هستم. من هم هرگز در عمرم به دختری متلک ننداختم و دیگه اینکه تا به حال، از هیچ دختری هم شماره تلفن نگرفتم.

 • مهدی

  منم تا الان که 20 سالمه به کسی متلک ننداختم و از این کار متنفرم

 • amir

  منم 27 سالمه نگفتم

 • فلوت

  درمورد پاراگراف اولت موافقم. درمورد پاراگراف دومت: صدر هم نوشته جامعه پذیری مرد شدن در ایران این شکلیه دیگه. تو همون حرفهای شادی صدر رو تکرار کردی ولی به اسم مخالفت باهاش. یا مقاله صدر رو درست نخوندی یا خوشت اومده به این کمپین ضدسوزن بپیوندی. من حالم داره از این کمپین ضدسوزن به هم میخوره. این کاراتون مضره.

 • مرتضی

  منم تا حالا به کسی متلک ننداختم و 25 سالمه. این حرف که همه مردا خرابن (متلک میندازن) فقط محصول فکر یک مغر ناپخته هست.چرا باید همرو با یک دید مقایسه کرد؟

 • فلوت جان. جریان کمپین ضد سوزن چیه؟ (: من نه عضو کمپینی هستم و مقاله شادی رو هم درست خوندم. تو هم یکبار دیگه بخون و ببین کجاش گفته که تقصیر از دو طرفه؟ دقیقا می گه «شما متلک می‌گویید، ما متلک می‌شنویم؛ شما ما را در حجاب می‌کنید، ما در حجاب می‌رویم.». دیدش خیلی خیلی مکانیکی و یکطرفه است و ابتدایی. حقوق بشر برای شادی شغل است. هیچ اشکالی هم نداره (: من خوشحال می شم یکسری آدم برای حقوق بشر کار کنن و زندگی شون از این راه بگذره. اما دقیقا ترس من از اینه که امثال شادی شروع کنن به حرف زدن برای پول و حرف تندتر توش پول بیشتر داره چون شهرت بالاتر می یاره. این خطر بزرگی برای حقوق بشری ها است.

 • منم در ۲۴ سال زندگیم به کسی متلکی نگفتم.
  بارها هم بوده که دوستانی گفتن و من شاکی شدم و متوجه‌شون کردم که اینکار آزار جنسی محسوب می‌شه!

  اما دخترایی رو هم دیدم که خوششون میومده از شنیدن این چیزا! احساس خوبی داشتن از شنیدنش! :-/

 • alireza.nk

  کاش اندکی چشم ها بازتر شود و پذیرفت که در اجتماع کنونی ما یک پسر 21 ساله ایرانی هم این را بگوید و بنویسد که: ” شما متلک می‌گویید، ما متلک می‌شنویم…و هر چه خود را دورتر کشیدم حیا و عفت تو کمتر شد تا مرا نزدیک کنی…”

 • astm1834

  جادی جان منظورش من و شمای احتمالی که بدون متلک بار اومدیم نبوده ٬ جو عمومی جامعه رو داره میگه ٬

  شما یروز مانتو بپوش بورو کنار خیابون منتظر تاکسی وایسا .

 • درود جادی جان واقعآ لذت بردم والا منی که کل سنم به زور به ۱۹ می رسه هم درک می کنم که جمله های یک بعدی این به آقای مرد ایرانی , یک جانبه و سطحی این جمله ات رو خیلی خوشم اومد جادی جان ((بیشتر به کار خبرنگارهای جوونی می خوره که دنبال سر و صدا هستن.))

 • malah

  سلام
  بسیار درست فرمودید.هیچ اشتباه و خلاف و … مختص هیچ جنسیتی نیست.عقل مختص به جنسیت خاصی نیست!نسبت خطا به قشر خاصی دادن، شایسته نیست.
  باشد که روزی همه به این شعور برسند
  تشکر