شیرین علم هولی

یکی دیگه از کسانی که جزو اعدام های یواشکی امروز صبح بود، شیرین علم هولی است. من هیچ وقت شیرین رو ندیدم ولی از دوستانی که بدون دلیل بازداشت می شن و بخشی از عمرشون رو در زندان ها می گذرونن و بعدش هم بهشون گفته می شه که مشکلی نیست و می تونن برن درباره اش شنیده بودم.

یک دختر خیلی جوون که گناهش جذب شدن به نیروهای «جدایی خواه» کرد بوده. گروه هایی که فکر می کنن مهمترین کارشون اینه که کاری کنن که مردم کرد بتونن مسجد مذهب خودشون رو داشته باشن و رییس منطقه شون کرد باشه و بچه هاشون کردی یاد بگیرن توی مدرسه. شیرین کسی رو نکشته بود و حداکثر جرمش این بود که به شکل غیرقانونی وارد یک جایی شده و می خواسته در آینده در اونجا بمب گذاری کنه. شیرین اعدام می شه تا بقیه بترسن ولی این اشتباهی است که خیلی از دولت های تاریخ کردن (دقیقا اونهایی که الان توی خبرهای قرن بیست و یکم اسمی ازشون نمی شنوین) و مردم رو به جای ترسوندن،‌ عصبانی، ناراحت ، عقده ای، مصمم و غیره کردن.

شیرین بدون شک گناه‌کار بود ولی نه با مسلسل به جمعیتی شلیک کرده بود و نه کسی رو با اسلحه کشته بود و نه با ماشین از روی کسی رد شده بود. شیرین قصد کرده بود که روزی جایی بمبی بذاره و گناهش ورود غیرقانونی به مکانی بود که احیانا نظامی بوده یا امنیتی یا هر چیز دیگه. شیرین شکنجه شده بود و حالا هم اعدام. بدون وکیل و بدون حقوق یک انسان و این برای هیچ کشوری خوب نیست.

 • hala

  اشتباه می کنی، سری به اونجا بزن (کردستان) ببین چرا میخوان جداشن
  روزی جدا میشیم. مطمین باش
  آن وقت شما می مانید و سلطان علی و امام علی

 • qM

  شما اون دور نشستی میگی لنگش کن؟آره اون اینقدر معصوم بود و بی گناه و این ماموستا شیخ الاسلام یا اون عوضی هایی که تو حسینیه شیراز کشته شدن حییون بودن آدم نبودن که!
  شما اون دور نشستی نمی بینی چه ظلمی داره وارد میشه خدا از خط خط نوشته هات نگذره اون دنیا پاسخگو می بینمت!

 • سامان

  این دو تا پست آخرت جزو خنده دار ترین پست های وبلاگته … «شیرین فقط گناهش این بوده که می خواسته بمب گذاری کنه. همین! آخه برای چی باید اعدام بشه؟»
  خدا شفات بده …

 • چه ظلمی داره وارد می شه؟ خب چون ماموستا رو کشتن، یکی باید شیرین رو بکشه به تلافی؟ مگه ورزشه؟

 • سامان جان، به شما تو دبستان یاد ندادن که کار نکرده گناه نداره و نیت کار خوب ثواب داره؟ (:

 • راستی سامان / کیو.ام. جان، دو تا کامنت می ذاری حداقل کمی بینش فاصله بذار (:

 • hossein

  pas be nazare shoma agar dozdi dar mahal dastgir beshe bigonah mitone bashe chon hanooz dozdi nakarde!
  sorry about fenglish!

 • Ehsan

  khili jalebeh tak tak in afrad ghabl az edam be shoma yejore khabar medan ke bigonahan vakil modafe nadashtan va khili chizayeh digeh

  aghayeh mohtaram shoma ke deleton vaseh in afrad mesozeh yek bar tahala kordestan rafti? yekbar tahala ba in korda
  dargir shodin? bi ensafi ham hade dareh hade aghal ye bar ta kordestan boro ba mardomesh sohbat kon
  mahzeh etela man raftam onja hata ba kord haye to tehran ham harf zadam az P.K.K ke nadidam khosheshon biad
  ba in karaye ke kardeh shoma Dayeh mehrabon tar az madar nashin barashon

  rasti mahzeh etela to javabe ghabli ham barat neveshtam inja ham menevisam metoni bere bebini kolan 5 nafar bodan hala agar bekhai metoni 5 ta post bezani barayeh tak takeshon ham nane man gharibam bazi dar biare

 • چرا توی یک کامنت نظرت رو نمی نویسی؟ (:

 • سامان

  «ثواب» ، «گناه» ، … ببین کی داره از این چیزا حرف میزنه!
  راجع به چیزایی حرف بزن که بهشون اعتقاد داری…
  میبینم که دچار توهم توطئه هم شدی! :)
  شما سعی کن راجع همون گنو/لینوکس بنویسی … ببین چقدر تگشم گندس این کنار! :)

 • جبار

  پسرم, شما بیشتر در مورد همون اوبونتو و آرچ و بنز بنویسی خیلی خوشحال تری ها!
  “شیرین قصد کرده بود که روزی جایی بمبی بذاره”, خدا بیامرزتش عجل مهلتش نداد می خوای برای شادی روحش شما آخرین خواستهش رو عملی کن. خیلی ثواب داره ها.

 • سبز

  ببین! چیزی که تو به اسم حقوق بشر درک کردی بیشتر به حقوق بشر (besher) شباهت داره.

 • سولوژن

  عجب دچار حمله‌ی کامنت‌ای بوده‌ای.

  بدون توجه به شرایط کردستان، اعدام یک فردی که کس‌ای را نکشته مخالف حقوق بشر است. حالا می‌توان راجع به مجازات مناسب حرف زد و گفت که دادگاه باید چگونه باشد که عادلانه باشد و غیره، اما اعتراض به این‌که چرا اعتراض کرده‌ای که فلانی را کشته‌اند خنده‌دار است.

 • نکته اول: بامزه ترین چیز برام شباهت استدلال این دو گروه مخالف هم است: یکی می گه چون مشکل داره می خواد اون یکی رو منفجر کنه و اون یکی هم می گه چون این قصد بدی داشته اعدامش می کنه (: نتیجه؟ بی سوادتر شدن آدم ها و بسته تر شدن فکرشون.

  نکته دوم: دوست عزیز (: آی پی دیده می شه و لازم نیست اسم های مختلف استفاده کنی و کامنت های مختلف بذاری (:

 • سامان

  نکته اول: میبینم که نظرت داره عوض میشه! متن پستت رو با این کامنتت مقایسه کن. حالا کم کم داری به اون طرف هم فکر می کنی. خوبه. خوشحالم که به این نقطه رسیدی …
  یک چیز دیگه هم یادت باشه جادی جان.
  هیچ وقت همه چیز رو مباح ندون. به نظرم این مشکلیه که توی جریان روشنفکریه ایران وجود داره.
  خوبه که آدم یه خط قرمزهایی داشته باشه. از همه چیز و همه کس به اسم حقوق بشری که غربی ها برات ساخت و پرداخت کردن دفاع نکن. تحقیق کن ببین این rights که اونا میگن، همون بار معنایی رو داره که «حقوق» برای ما داره؟

  نکته دوم: طلا که پاکه چه منتش به خاکه! :) آی پی ها رو بزار ببینم آی پی من با کودومش یکیه؟

 • فقط این رو هم اضافه کنم که کامنت قبلی هیچ تفاوتی برام با متن نداره. یک نفر با یک گناه خیلی کوچیک اعدام شده و این برای یک حکومت توتالیتر مایه خجالته. من خط قرمزهای عجیبی ندارم. اخلاق برام مهه و دفاع از حق. فرقی هم بین شرق و غرب نمی بینم. توی هر دو تاش آدم شریف هست و توی هر دو تاش آدم بی شرف و توی هر دو تاش آدم با فکر آزاد و توی هر دو تاش آدم خشک مغز. حق یک انسان زندگی است و تحصیل و اینترنت و آزادی و مدرسه و غذا و خونه و غیره و غیره. چه تو غرب چه تو اینجا. راحت و‌اسوده.

 • سعید

  اینا همه بی گناهن مثل ریگی که شما معتقد بودی چون جو سیستان اونجوریه پس حق دارن آدم بکشن. جادی آدم وقتی میبینه چیزای به این واضحی رو نمیبینی و اینجوری در مورد پژاک و ریگی می نویسی اول تعجب می کنه ولی وقتی اسپانسر اینها مشخص میشه (مدعیان حقوق بشر) دیگه جای تعجب نیست… شما حق داری اصلا وظیفه داری ازشون دفاع کنی! بحث همکار و اینجور چیزا!! نمی دونم چرا از شادی صدر انتقاد می کنی این کار تو که بدتر از اونه…
  تو که میگی آدما برات تفاوت ندارن چرا ما هیچ وقت ازت یه خبر کوچیک هم در مورد این همه آدمی که توسط گروههای تروریستی کشته میشن نشنیدیم؟؟
  هیچ وقت برات سوال نبوده کسی که سر یه سرباز وظیفه رو می بره چه ایده ای درمورد خودش داره؟
  به سولوژن: من حمله کامتنی نمی کنم بلکه از خوانندگان همیشگی جادی هستم.
  لطفا آی پی منم بذار

 • admin

  سعید جان خب این کامنت تو معقوله و فیک هم نیست (: البته حمله های خنده داری مثل اسپانسر/وظیفه و اینها داره که بی ربطه ولی درکش می کنم که چرا گفته می شه و از نظر روانی قابل تحلیله.

  اولا که من در مورد کسانی که توی تروریست ها و غیره هم کشته می شن هم نوشتم ولی مطمئنا نه به این اندازه چون اونها رو اولا همه می دونن بده (کسی رو در اطرافت دیدی که مثلا بگه سر بریدن یک سرباز کار درستیه؟) و در عین حال در هر ماه پول عظیمی از حقوق من هم کم می شه و نفت کشورم فروخته می شه و غیره که آدم ها در مورد اون چیزها بنویسن و تلویزیون در موردشون حرف بزنه و غیره. در مورد بد بودن کارهای تروریستی علیه دولت به اندازه کافی می شنویم ولی چند بار تا حالا از پولی که از مالیات و ثروت کشور من خرج می شه کسی گفته که شیرین جرمی به جز ورود غیرقانونی و قصد بد نداشته و کسی رو نکشته بوده یا وکیل نداشته یا بر خلاف قوانین ایران، توی تجدید نظر حکم سنگین تر از حکم اصلی گرفته یا مدعی شده که شکنجه شده و غیره؟ اینه که من وظیفه احساس می کنم ازش دفاع کنم وقتی حاکمم در موردش بی عدالتی می کنه و دروغ بیشتر و بیشتر درباره اش رایج می شه.

 • Ehsan

  لطفا برای روشن شدن موارد مذکور و درخواست چند نفر دیگه از کسانی که کامنت گذاشتن لطفا بگذارید آی پی ها دیده بشه تا …………

 • سبز

  از کجا میدونی که تو ترورهای قبلی دست نداشته؟
  مشکل شما اینه که تمام اخبار به غیر از اخبار منتشر شده توسط جمهوری اسلامی رو بی بورو برگشت قبول میکنید!!!
  که این باعث بسته شدن ذهن شما شده

 • تو حکومت عدل علی که مدام دارن سنگش رو به سینه میزنن خیلیا رو از خیلی چیزا محروم میکنن !!! اصلا بگو طرف خود ریگی باشه !!! حق نداره وکیل داشته باشه !!!
  حکمش نباید به وکیلش ابلاغ بشه !!! نباید به خانوادش اطلاع داده بشه !!!

  این درست نیست که چشممون رو ببندیم و هرچی صدا و سیمای ایران گفت بچسبیم و ولش نکنیم !!! به نظر من این شماها هستید که دودستی حکومت رو چسبیدید و حرفش براتون مثل آیه قرآن میمونه !!! حداقل ما به هر دو طرف گوش میکنیم. اما شما جز صدای جکومت گوشتون رو به همه چیز بستید ….

 • پرهام

  جادی جان چرا گفتی بدون شک گناه کار بوده؟ مگر شما از روند قضایی شیرین با خبر بودی؟ تا آنجا که من میدانیم در پرونده‏ه‏ای نظیر این دادگاه علنی نیست، وکیل دسترسی کافی به موکل و پرونده ندارد و متحم زیر شکنجه قرار میگیرد. شما بر چه اساس قضاوت کردی که روند قضایی او جای هیچ گونه شکی برای مجرم شناختن شیرین نگذاشته؟!!! اگر امکان داره توضیح بده.

 • پرهام جان. دوستان من شیرین رو توی زندان دیدن. حداقلش اینه که بدون اجازه داخل یک منطقه خصوصی/نظامی شده بود و این جرمه. اما نه جرمی برای اعدام. همین دوستان شک ندارن که شیرین شکنجه شده، به وکیل دسترسی نداشته و … صحبت من هم اینه که در یک کشور درست اصولا یک مخالف نیازی نمی بینه بمب بذاره یا وارد جایی بشه یا اسلحه به دست بگیره. در واقع مشکل بزرگ کشور یک جای دیگه است که مردم برای نشون دادن خودشون یا بحث در مورد حقشون مجبورن خلاف کنن.

 • الان این رو هم اضافه کنم که خبر امروز اینه که جنازه ها تحویل خانواده ها نشده و به جاش بخشی از خانواده شیرین دستگیر شدن!

 • علی رضا

  جادی جان
  فضا اینقدر خاکستری و آلوده ست که آدم می مونه بالاخره از کدوم دفاع کنه ! من از اونجایی که عقلم نمی رسه نه از اعدام شیرین دفاع می کنم نه از خودش و اتهامش ، اما از اونجایی که به وبلاگت علاقه دارم اینو میگم که ۱ : احتمال داره با این نوشته ها فیلتر بشی ۲ : برای خودت شر درست نکن وزاررت اطلاعات ایران با هیچکس شوخی نداره من نگرانم از اینکه بعد از این پست ها تحت نظر قرار بگیری و به شیوه ی ناجوانمردانه ای ناک اوت بشی ! اینی که دارم میگم خنده دار هست اما واقعیه چون نمونش رو از نزدیک دیدم
  پس بیشتر مواظب خودت باش

 • سمیرا

  جمهوری اسلامی و پژاک هر دو تروریست و سر و ته یه کرباسن. هر چی این دو گروه از هم بکشن به نفع توع بشر هست.

 • amirpaia

  جادی می بینم که از همه طرف مورد انتقاد قرار گرفدتی هم از طرف مواققان حکومت و هم از طرف مخالفان حکومت ، و هم از طرف افراد مستقل و خود اندیش (نخواستم بگم آزاد اندیش که بگن غرب زده شدی (: )
  و فکر می کنم (فقط فکر می کنم ، این قطعی نیست) وقتی این طوری هست احتمال اینکه حرفت به حقیقت نزدیک باشه بیشتره
  نه؟

 • ایران

  اگه دوست داشتی بذار بقیه هم …

  فقط می خواستم بگم تو این آشفته بازار تو هم خوب بلدی موش …
  بدو ونی یا راه ببری و یا شکنجه کنی و یا خفه کنی ..

 • حاج مهدی

  سلام دوست عزیز اقای جادی
  با این طرز فکر که میگه داشته میرفته بمب بذاره نتونسته پس بیگناهه بهشدت هر چه تمامتر مخالفم.

 • حاج مهدی جان دقیق بخون بعد نظر بده (: نگفتم بیگناهه ولی گفتم جرمی که «انجام دادن» متناسب با اعدام نیست. جدا از اینکه در نظام اخلاقی من (و تقریبا اکثر کشورهای متمدن دنیا که بر اساس علم اداره می شن) هیچ جرمی تناسب اعدام نداره.

 • موجودی عاقل و عاشق از سیاره ای دیگر

  اولاً در مورد وبلاگها تا میتوانید محتاطانه بنویسید اما هیچوقت از بیان حق خود نترسید. نوشتن را از ترس متوقف نکنید چون این همان چیزیست که توتالیترها می خواهند. در مورد آی پی و تکنیکهای کامپیوتر و اینترنت هم تا می توانید به دانش خود بافزایید چون یک روزی می بینید یک جایی اشتباهی کردید و آی پی شما فاش شد و خدایی نکرده رفتید زیر دست یک قاضی مثل همونی که بین طرح کار خلاف (اگر واقعاً چنین بوده) و اجرای کار خلاف فرقی قایل نشده است. خلاصه خیلی از کسانی که اینجا کامنت میگذارند از خود آن توتالیتر ها هستند. اصلاً شاید خود قاضی یا مجری اعدام یا حد اقل دوستان و هم فکران او گاهی سری هم به شما بزنند. پول نفت و برکات انقلاب هم ماشاالله زیاده، بودجۀ کافی برای فعالیت های اینترنتی وجود دارد. ما مفتی مینویسیم، بعضی ها پول می گیرند وبلاگ نویسی می کنند و البته گزارشگری.
  دوماً بنده در مورد این خانم و هزارن نفر دیگر (برخی آمارها بالای 100000 میگویند ولی آمار دقیق وجود ندارد) که بعد از انقلاب اعدام شده اند و جرم آنها از داشتن یک روزنامه تا اتهامی که همسایه به آنها زده تا آدم کشی متفاوت بوده است اطلاع ندارم. از نوشته های شما هم فهمیدم که در این مورد خاص هم هیچکس از چند و چون و جزییات موضوع اطلاع ندارد. ای کاش جلوی آگاهی که هم سنگ عشق با ارزش است گرفته نمی شد.
  سوماً اگر نیت و فکر کاری (اگر طبق گفته های شما این خانم نیت قتل داشته) مجازات سنگینی معادل عمل همان کار را داشته باشد باشد پس تمام کسانی که در این کامنت ها با اعدام او مخالفت کرده اند فکر مخالفت با مرجع قانون نظام را داشته اند و بر اساس این اندیشۀ خشن فکر مخالفت و معاندت با عمل مخالفت و معاندت فرقی ندارد و همه خدایی نکرده باید اعدام شوند.
  چهارم در جواب آن آقایی که گفته آیا اگر دزدی را در محل دزدی گرفتند باید او را رها کنند. اگر شما قانونگذار بودید همه را کیلویی و در هم می نوشتی. من هم حقوق نخوانده ام اما فکر می کنم هر جرمی یک تعریف و یک مصداق عملی دارد. برادر عزیز، با عرض معذرت انگارشما هم مثل همان قاضی با تعصب موضوع را قضاوت کرده اید و دو تا از همان مصادیق را با هم یکی کرده و به صورت در هم برای هر دو یک رأی صادر کرده اید. یعنی فرقی بین وجود یک دزد بالقوه در محل و یک دزد بالفعل در محل قایل نشده اید. در ضمن در مورد هم تعریف دقیقی ارایه نکرده اید. اگر دزد بالقوه دزد باشد (یعنی شما فکر کنید برای دزدی آنجاست در حالیکه ممکن است برای کاری بدتر از دزدی مثلاً زبانم لال برای تجاوز جنسی در آن محل بوده باشد)، اگر وارد حریم خصوصی فرد شده باشد یعنی در کوچه و خیابن نباشد و وارد منزل یا مغازه ای شده باشد، و دزدی نکرده باشد، جرم او ورود غیر قانونی به حریم خصوصی افراد است نه دزدی. برای این دو جرم دو نو مجازات متفاوت وجود دارد. فکر بد و حتی اگر کسی خطرناک ترین و شرورانه ترین طرحها و افکار را داشته باشد و مدارک مستند (بجز اقرار با تهدید یا تطمیع) هم از طرح او وجود داشته باشد، قابل بازجویی در محیطی آزاد است اما قابل دستگیری نیست. او را باید کاملاً زیر نظر بگیرند همین که دیدند مراحل اولیۀ طرحش را می خواهد عملی کند او را همراه با مدارک و مستندات (مثلاً بمب یا اسلحه و غیره دستگیر کنند) آن می شود اقدام عملی که باز جرمش اعدام نیست چون کسی را نکشته. تازه بسیاری از حقوق دانان و قضات بین الملل معتقدند که حتی اگر کسی را هم کشته باشد ما نباید او را بکشیم. جرمش حبس ابد است. نه صرفاً به خاطر اینکه به او لطف کرده باشند، بلکه این استدلال را دارند که، ما نمیخواهیم مثل او قاتل باشیم. اگر ما هم او را بکشیم، چه فرقی بین ما و او وجود دارد. او قتل کرده ما هم قتل کرده ایم. هیچکس هم نمی تواند بگوید که من از دیگری نزد خدا عزیزتر و با ارزشتر و با تقوی ترم. این خداست که تصمیم میگیرد چه کسی با ارزشتر است اگر به همۀ بندگانش نخواهد با چشم برابر نگاه کند. در استناد کردن از احادیث و روایاتی که معلوم نیست چه زمانی و چه کسی آنها را نوشته و در نسبت دادن آنها به خدا باید احتیاط کرد وگرنه خدا میگوید چرا به من دروغ بستی و از زبان من این را گفتی؟
  اگر قرار باشد بنویسیم خیلی ادامه دارد … امیدوارم همیشه سلامت، پاکدل، منصف و روشن ضمیر باشید همچنان که هستید.