روز کتاب، فرصتی مناسبی است

«روز کتاب، فرصتی مناسبی است برای نگاهی دوباره و تازه به کتاب‌هایی که می‌خوانیم.» حالا مستقل از اشتباه ادبی جمله، معنی اش چیه و به نظر شما مجموعه ای که این پوستر رو طراحی، چاپ و نصب کردن آخرین کتابشون رو در چه سالی خونده بودن؟

تنها برداشت من از محتوای این «کار فرهنگی» اینه که آدم‌ها دارن دائما کلی کتاب می‌خونن بدون اینکه بفهمن اصلا چی دارن می‌خونن و حالا که روز کتاب شده فرصت مناسبی است برای یک لحظه توقف و یک روز کتاب نخوندن و فکر کردن به اینکه هر روز آزگار اصلا چی دارن می‌خونن.

من مجبورم این پوستر رو هر روز توی تقاطع گاندی و همت ببینم و در نیتجه خوشحال می‌شم اگر کسی درکش می‌کنه معنی اش رو به من هم بگه.

 • حالا من این طور برداشت می کنم که: “اگر” مطالعاتی هم در کار بوده باشه، ظاهرا محدود می شه به تعداد معدودی کتاب جیبی با صفحه های ناچیز که به خواننده این امکان رو داده که هر سال در یک روز خاص پای جوبی نشسته، کل مجموعه رو دوره و گذر عمرش رو بررسی کنه.

  در ضمن من هیچ وقت موفق نشدم تصاویر و ویدیو های به اشتراک گذاشته شده توسط کیبرد آزاد رو ببینم و جز متن دریافت نمی کنم. نمی دونم چرا .

 • قاعدتا کتاب خون ها کیا هستن؟

  همونطور که گفتی کسی که اینو زده که آخرین کتابی که خونده احتمالا کتاب درسی سوم راهنماییش بوده!
  کتاب خونا همون مخملیها هستن، پس دقت کنن اینقد کتابهای بد که به حمداللله هر ساله از نمایشگاه کتاب هم جمع آوری میشن رو نخونن!

 • والا چی بگویم!
  آره خب موافقم با صحبت خودتون!

 • یکی از برداشت‌های ممکن چنین است: بنگریم که آیا کتاب‌هایی که می‌خوانیم انسان‌ساز و اسلامی و ولایت‌مدار هستند یا این‌که از علوم پلیده‌ی انسانی غربی نشات می‌گیرند و تفکرات منحرف سکولاریسم و ماتریالیسم و فلانیسم و بهمانیسم را تبلیغ می‌کنند (زبان‌ام لال!).

 • رضا

  قبل از اینکه من بجنبم سولوژن حرف من رو زد.
  منظور این بابا اینه که مواظب باشیم کتاب های ضاله ای که زمان خاتمی منافق چاپ شد را از کتابخانه ها بیرون بکشیم و بسوزانیم.
  هر کتابی ارزش خواندن ندارد. وقتی که کتاب مقدس هست، اصلآ چرا کتاب دیگری بخوانیم؟

 • مهدی

  شاید هم قصد خاصی ندارن
  یه پولی این وسط هست دوره همی خرجش میکنیم دیگه

 • پ-الف

  منظور از ” کتابهایی که میخوانیم” احتمالن سلیقه ی کتابخوانی ماست و نوع نوشته ها و کتاب هایی که به آنها علاقه مندیم
  پوستر داره توصیه میکنه که روز کتاب فرصت مناسبی است و درواقع یک یادآوری است تا سراغ کتاب هایی برویم که با سلیقه ی ما هماهنگ اند؛ چندتایی انتخاب کنیم و بخوانیم..
  گرچه قبول دارم جمله شدیدن ایراد نگارشی داره و نمیتونه منظورش رو برسونه.

 • codename ms0

  منظورش اینه که اونایی که پول ندارن کتاب بخرین همونایی که دارنو دوباره بخونن شاید یه چیز جدید دستگیرشون شد!

 • JEUS

  مشکل گرامری اش اینه که باید می نوشت (روز کتاب، فرصت مناسبی است برای نگاهی دوباره و تازه به کتاب‌هایی که می‌خوانیم ) یا (روز کتاب، فرصتی مناسب است برای نگاهی دوباره و تازه به کتاب‌هایی که می‌خوانیم) اما پر بیراه هم نگفته به همین جمله ای که روی تابلو نوشته شده دقت کنید که با چند دید متفاوت بررسی شد حالا به نظرتون نمی شه به کتابهایی که تا حالا خوانده شده یک دید تازه داشت که در آن زمان و آن مکان خواص بهمون ممکنه دست بده و در گذشته این دید را نداشتیم به نظرم می تونید از شازده کوچولو شروع کنید که می دونم خیلی ها دوسش دارند البته به نظر من که خیلی مسخره اومد .

 • آشیانه

  خوب واقعا برین یک سری به نمایشگاه بزنین تا معنی این جمله رو بفهمین.
  وقتی میری توی نمایشگاه 2 قشر از جامعه بیشتر از آنچه که واقعا در جامعه هستند در آنجا حضور دارند.
  1_قشر اول ادمهای ریشو و مذهبی
  2_بچه ها
  اگر مثلا توی جامعه 10 درصد ریشو میبینید توی نمایشگاه 30 درصد میبینید.
  چرا؟
  معلومه چون نیازهای بقیه مردم به انواع دیگری از کتاب و یا محصولات فرهنگی دیگه ای هستش که توی نمایشگاه به علل مختلف اجازه نشر و توزیع ندارند.و در نتیجه بقیه مردم کمتر میان
  امسال نمایشگاه تا حالا خلوت تر از سالهای پیش بوده (البته امروز جمعه رو فرق میکنه چون روز تعطیل هستش)
  ما هم که کامپیوتری هستیم رفتیم نمایشگاه کتاب قسمت کتب تخصصی زیاد چنگی به دلمون نزد
  ادامه در نظر بعدی….

 • آشیانه

  ما هم که کامپیوتری هستیم رفتیم نمایشگاه کتاب قسمت کتب تخصصی زیاد چنگی به دلمون نزد
  به نظر من کتابهای خوب 3 دسته هستند:
  دسته اول: کتابهای که درسی هستند و در عین حال خوب هم هستند مثل AN INTRODUCTION ALGORITHM که اینها توی نمایشگاه هستن که حالا به دلایل مختلف از جمله در خواست اساتید و کلا مشهور بودن این کتابها و پرفروش بودنشان . که البته خیلی از این کتابها رو میشه توی میدون انقلاب پیدا کرد .
  دسته دوم :کتابهای که خوب هستند اما به دلیل اینکه انتشارات آنها توی نمایشگاه نیست و یا مخاطب محدود تری دارند و اصولا فنی تر هستند و شاید مخاطب آچنانی نداشته باشند ، در نمایشگاه نیستند.
  دسته سوم : کتابهای که خوب هستند و در عین حال درسی هم نیستند اما شانس اینو داشتند که چون انتشارات آنها خیلی قوی توی نمایشگاه حاظر شده در نمایشگاه حضور داشته باشند مثل بعضی از کتابهای انتشارات مک گرو هیل.

  در مجموع بخش لاتین در حد متوسط هستش و ما انتظار داریم که وقتی سالی یک بار چنین نمایشگاهی برگزار و فظای محدوی هم برای اون اختصاص داده میشه حداقل همه کتابهای خوب رو بیارن
  من وقتی دیدم توی قفسه ها بعضی کتابهای قدیم و از رده خارج که فروش نرفته اند ( Ubuntu 7.10 !) وحالا میخوان به مردم بندازن واقعا تاسف خوردم که چرا این چنین کتابهای از رده خارج و برزن دسته دوم! توی نمایشگاه هستن ولی خیلی از کتابهای خوب دیگه مثلthe LINUX PROGRAMMING INTERFACE حضور ندارند.
  از نظر من نمایشگاه اینجوری به درد نمیخوره و خیلی از نیازهای افراد فنی که در زمینه های کم مخاطب هستند رو بر طرف نمیکنه

 • Empoy

  من فکر کنم منظور این بوده کتابایی که خوندین رو یه بار دیگه با یه دید دیگه بخونین نمی دونم:-؟؟