جواب به سوال‌هایی در مورد گنو/لینوکس

روی مطلب گیمپ خوب است اما… یک کامنت خیلی خیلی طولانی داشتم از مهرداد با کلی سوال در مورد گنو/لینوکس. اینجا جواب می دم شاید به درد کس دیگه هم بخوره.

سلام
در مورد لینوکس چندسالی هست که باهاش آشنا شدم و وبلاگهای طرفدارانش رو دنبال میکنم و صد البته شیفته فلسفه کد باز هستم و چندبارهم اقدام ناموفق داشتم برای مهاجرت به لینوکس که نشد
سوالاتی که همیشه ذهنم و مشغول کرده رو براتون مینویسم تا شاید با جواب شما کمکی بشه به من و امثال من برای درک بهتر لینوکس و انتخاب نهایی
۱ اولین چیزی که منو وامیداره برم سراغ لینوکس مجانی بودن اونه و برچسب نرم افزار دزدی که طرفداران لینوکس همیشه در برخورد با استفاده کنندگان ویندوز استفاده میکنن ! که خوب بعدا فهمیدم که لینوکس مجانی نیست و اگر یک نسخه درست و درمون با پشتیبانی بخواهید باید پول بدیم که خوب میشه همون ویندوز

درست نیست. تقریبا همه لینوکس‌ها رایگان هستند ولی اگر بخوای مثلا یک نفر باشه که در هر لحظه با تلفن در مورد هر مشکلی که داری بهت جواب بده باید پول این سرویس خاص رو بدی. برای شروع لینوکسی مثل اوبونتوشاید چیزی مثل مینت انتخاب بهتری باشه. در مورد هر دو هزاران هزار راهنمای انگلیسی می تونی پیدا کنی و دنیای وب فارسی هم اطلاعات زیادی داره. همینطور لاگ ها (گروه های کاربری لینوکس) و فروم ها هم جاهای خوبی برای یادگیری هستن. همیشه پیشنهاد خوبیه. رایگان و آزاد. اگر دنبال این هستی که بعد از نصب همه چیز بدون نیاز به تنظیمات کار کنه،

۲ اینکه چرا طرفداران لینوکس یک بوم و دو هوان ؟ کسانی که در مورد سیستم عامل و چندتا برنامه کاربردی فریاد (من دزدی نمیکنم)سر میدهند در مقابل از منابع دیگر اینتر نت مثل موسیقی و فیلم و کتاب بدون هیچ عذاب وجدانی استفاده وگاها منتشر هم میکنند.

نظرات خودشون که به خودشون مربوطه و باید از هر فرد بپرسی. خیلی از لینوکسی ها به خاطر خوبی لینوکس ازش استفاده می کنن نه مجانی بودنش و اینکه نمی تونن به دلایل مالی یا قانونی ویندوز بخرن. ولی در مورد من ، آزادی برام بسیار جذابه ولی لینوکس جدای از آزاد بودن برام یک ابزار پایدار و خیلی قوی هم هست. در مورد ویندوز هم تعصبی ندارم که ازش استفاده نکنم. فیلم دزدی هم می بینم و چون تو کشوری زندگی می کنم که توش امکان خرید کتاب هایی که می خوام نیست، بین نخوندن اونها و دزدیدنشون دومی رو انتخاب می کنم.

۳ لینوکس سیستم عامل گیگهاست؟ اوج لذت از لینوکی در بلد بودن فرمانهای اونه و تغیرات دلخواه در سیستم عامل و عملا برای استفاده معمولی و کاربر ساده و خانگی هیچ جذابیتی نداره!

بستگی به هر آدمی داره. تعمیم اشتباهه. هر کس می تونه هر لذتی که دوست داره رو ببره. نظر شخصی من اینه که لینوکس برای دو طیف خوبه: کسانی که واقعا می دونن کامپیوتر چیه و به چه دردی می خوره و ناراحتن که اون کارها رو باهاش نمی تونن توی ویندوز بکنن (متلک بود دیگه! ((: )))‌ و کسانی که نمی دونن کامپیوتر چیه و سیستم عامل و چیه و فقط می خوان راحت و بی دردسر توی اینترنت بچرخن، چت کنن، ایمیل بخونن و غیره. اولی ها یک ابزار قدرتمند می خوان و دومی ها یک سیستم عامل پایدار که نه ویروس بگیره نه کند بشه نه چیز دیگه. ویندوز هم در حال حاضر برای کسانی خوبه که می خوان شبیه بقیه باشن.

۴ لینوکس به شدت به اینترنت وابسته است! فکرکنید در یک روستای دو افتاده مشغول کارید و ناگهان به دلیل سخت افزاری سیستم شما دچار ایراد اساسی میشودوسیستم عامل بالا نمیاید!
کاربر حرفه ای هم نیستید تا مثلا از طریق بک آپ موجود در هارد اکسترنالتان اوضاع را مرتب کنید و البته اینترنت هم یا نیست یا دیال آپ است . در این حالت چه میکنید ؟ در صورتی که کاربر ویندوز در چنین حالتی یا باید سراغ نزدیک ترین گیم نت روستا رو بگیره و یک یا دو سی دی بخره یا از اولین آدمی که می بینه یک سی دی ویندوز و یک سی دی برنامه کاربردی به امانت بگیره….

مشکل سخت افزاری رو چجوری باید با سی دی ویندوز حل کنیم؟ (:‌ در چنین حالتی اگر فرد مشکل سخت افزاری اش رو حل کنه، لینوکس مثل قبل بوت می شه و بالا می‌یاد. در عین حال اگر من بخوام برم یک روستای دور افتاده آفریقایی که مثلا سه ماه به اینترنت دسترسی نداشته باشم، روی سیستمم چیزی مثل دبیان نصب می کنم و نه تا دی وی دی اش رو با خودم می برم تا به همه نرم افزارهای جهان دسترسی داشته باشم. اما حرفت از یک نظر هم درسته. کلا لینوکس یک موضوع اجتماعی است و نسخه های معمولی هم به خاطر اینکه در غرب وحشی توسعه پیدا می کنن، تصورشون اینه که اینترنت داری و سعی می کنن کمتر و کمتر به سی دی شون وابسته بشن تا در ده پونزده دقیقه راه بیافتن (: البته نسخه‌های وطنی با اینترنت وطنی سازگارتر شدن. مثلا چیزی مثل آریوس تلاش کرده در یک دی وی دی تقریبا تمام چیزهای مفید برای یک کامپیوتر عمومی رو فراهم کنه.

اما اگر می خوای چیزی داشته باشی که در هر روستایی احتمال بدی گیم‌نت‌ها بازی‌هاش یا خودش رو می‌فروشن، شدیدا توصیه می کنم از ویندوز استفاده کنی.

۵ آینده لینکوکس به کجا می رود ؟ یادم میاد اوایل طرفداران لینوکس مرتب افزایش تعداد دانلود لینوکس و یا مهمتر از اون فایرفاکس روبرخ میکشدن (من خودم کاربر فایرفاکسم) ولی
هیچوت گفته نشد از این تعداد دانلود نسخه های مختلف لینوکس چه تعداد نصب و در حال کاره و یا جه درصدی از فایرفاکس برای نصب بر روی ویندوز دانلود شده که البته بدست آوردن چنین اطلاعاتی برای منتشرکنندگان بسیار ساده بود عاقبت استفاده از لینوکس در تلفن های همراه با آن همه سر و صدا چرا فقط به دو سه مدل ان هم بصورت شکست خورده منجر شد ؟ (امیدوارم نگویید اندروید نوعی لینوکسه !)

آینده ؟ ما لینوسکی ها پیشگو نیستیم (حداقل در زمینه سیستم عامل) (: من یک سیستم عامل خوب دارم که با شادی باهاش کار می کنم و ازش لذت می برم. نویسنده اصلی هسته لینوکس (لینوس توروالدز) می گه که اگر واقعا در بیست سال آینده مردم هنوز در حال استفاده از لینوکس باشن یک مشکل بزرگ در جهان وجود داره. دنیا باید به پیش بره. در این لحظه گنو/لینوکس بهترین سیستم عامل دنیا -برای من- است و من ازش استفاده می کنم. در آینده بقیه هم خواستن استفاده کنن نخواستن نکنن (: من هم بدون شک اولین روزی که ببینم چیزی برام از لینوکس بهتره از اون استفاده خواهم کرد. اینکه چند نفر در دنیا به چی اعتقاد دارن ثابت نمی کنه که اون چیز بهترینه. اگر اینطوری باشه بین باورهای مذهبی بهترینشون مسیحیت است و بین شعبه‌های اسلام، بهترینشون اهل سنت و بین زبان‌های جهان احتمالا بهترین زبان چینی. در حال حاضر لینوکس در حدود یک درصد دسکتاپ‌های جهان رو به خودش اختصاص داده که به نظر من به شکل غیرقابل باوری زیاده برای چیزی که نه تبلیغی داره نه زد و بندی با سیستم سرمایه داری.

در ضمن اندروید یک لینوکسه. مائمو لینوکس‌تره ولی شکست خورد چون نوکیا از نظر تجاری خوب باهاش کار نکرد. به نظر شخصی من از نظر فنی مائمو بهتر از اندروید است اما از نظر تجاری بین گوشی‌های هوشمند فعلا اندروید در جهان حرف اول رو می زنه و مائمو رسما با قرارداد بین نوکیا و مایکروسافت کنار گذاشته شده.

راستی… من سوالت رو با تمرکز روی «دسکتاپ» جواب دادم دیگه (: توی سرورها که در برتری فعلی لینوکس هیچ حرفی نیست.

آیا سیستم عامل گوگل تیرخلاصی خواهد بود بر لینوکس (البته منظورم لینوکس کلاینته و نه سرور ) آینده لینوکس با رویکرد جهانی به سمت تبلت ها چه خواهد شد ؟

سیستم عامل گوگل؟ یعنی کروم؟ خب اونم که لینوکسه با یک هسته کروم (: رو تبلت‌ها هم فعلا اندروید وضع خوبی داره. همینطور آی.او.اس که شاید جالب باشه بدونیم که یک یونیکسه و حتی از لینوکس، یونیکس تره.

و در آخر اینکه شعور جمعی چه انتخابی دارد ؟ در دنیای خارج از ایران و چند کشور دیگر که قوانین سفت و سخت کپی رایت اجرا میشود و یک نسخه ویندوز بیش از صد دلار قیمت دارد و برنامه های کاربردی نیز قیمت هایی مشابه چگونه است که ۹۸% تولیدات پی سی ها و لب تاب ها با ویندوز ارائه میشود ؟ مگر میشود برای محصولی تا این حد غیر ایمن و گران و ضعیف تقاضایی باشد ؟

دلیل فروش بالای ویندوز اینه که مردم با ویندوز بزرگ شدن و کامپیوترهاشون رو با ویندوز می خرن. اگر تعداد خرید / سفارش / دانلود سی دی های لینوکس رو مقایسه کنی با تعداد فروش / دانلود ویندوز احتمالا رقم جالبی به دست خواهد اومد. راستی «شعور جمعی» عبارت پیچیده‌ای است که توی شرایط برابر ممکنه تا حدی معنی بده. من خودم اکثرا لپ تاپ‌هام رو با ویندوز خریدم چون از قبل روشون بود. نیازی هم ندیدم که حوصله کنم ایمیل بزنم به سازنده و ویندوز رو پس بفرستم و پولش رو بگیرم (یکی از دوستام واقعا اینکار رو کرد و جواب هم داد). استدلال مبتنی بر شعور جمعی شبیه این می شه که بگیم چینی بهترین زبانه چون بیشترین متکلم رو داره یا مسیحیت بهترین دینه چون بیشترین پیرو رو داره (: اگر صد در صد آدم‌ها بگن زمین مسطحه، این باعث نمی شه که زمین مسطح بشه (:

ببخشید اگر این کامنت اینقدر طولانی شد. مدتها بود که می خواستم این موارد را با جادی (کیبرد آزاد) مطرح کنم که قسمت نشد و متاسفانه قرعه به نام شما افتاد
با تشکر و آرزوی موفقیت

البته من خود جادی هستم و اینجا هم کیبرد آزاد (: باعث افتخاره که جواب دادم (: این رو هم اضافه کنم که از نظر من کامپیوتر ابزار است. هر کس با ابزارش جوری کار می کنه که دوست داره. ممکنه من بتونم به شکل منطقی توضیح بدم که گازانبر رو باید با یک دست گرفت ولی اگر کسی گفت دوست داره که هر دسته گازانبرش رو با یک دست مستقل بگیره و فشار بده من اجازه ندارم برم به اصرار جلوش رو بگیرم. هر کس دوست داره با کامپیوترش یک مدلی کار کنه. من برای خودم ابزاری می خوام شدیدا انعطاف پذیر و پایدار و قابل اطمینان به تمام اجزاش که بتونم مثل لگو باهاش بازی کنم و ترجیح می دم فلسفه وجودی اش هم لذت بخش باشه. مشخصه که بهترین انتخابم لینوکسه. ممکنه یکی چیزی بخواد بتونه از نود درصد افرادی که دور و برش هستن در موردش سوال کنه یا بتونه حداکثر سازگاری رو با بازی‌ها و اسناد بقیه داشته باشه. خب برای چنین کسی ویندوز انتخاب بهتریه. مشخصا من ترجیح می دم دوستان بدون ویروس و بدافزار و کند شدن و نصب مجدد و … کار کنن ولی اصرار و اجباری ندارم سر این جریان (: آدم‌های بالغ و عاقل، چیزی که براشون راحت تره رو انتخاب می کنن.

 • درود بر شما جادی عزیز. پاسخ های بسیار آموزنده و جالبی بود که بنده در خاطرم سپردمشون.

 • به نظرم خیلی جالب بود … بیشتر از همه با این قسمت که دلیل خوب بودن چیزی تعداد کسانی که از اون استفاده می کنند نیست حال کردم :D

 • یه متن کامل دیگه از جادی عزیز‌. دقیقا در مورد این گرایش به سیستم‌عامل‌ها با نظرت موافقم‌. این‌که هز کسی باید یا توجه به کاربردش‌، سیستمی رو که می‌خواد انتخاب کنه‌. متاسفانه این موضوع نه تنها توی جوامع لینوکسی ایران بلکه توی نمونه‌های خارجی هم مشهوده که بی‌خودی با لینوکس پز می‌دن و یا حتی به استفاده کنندگان از ویندوز بی‌احترامی می‌کنن‌!
  لینوکس به نظر من همون چیزیه که باید باشه‌! یه ابزار کامل‌، بی نقص و نامتناهی‌! که هر کسی تو انتخاب کردن و یا نکردنش آزاده‌.

  خیلی وقت بود که منتظر یه متن جدید ازت بودم جادی‌. اعتیادم به نوع نگارش مطالبت بالا رفته‌!

 • میدونی جادی، همیشه از همین اخلاقت خوشم میاد که هیچ وقت تعصب بی موردی و افراطی روی چیزی نداری و جنگ و دعوا نداری و همیشه زیبایی ها و خوبی ها لینوکس رو بدون تخریب رقیبان معرفی مکنی و نظر شخصیت رو به کسی تحمیل نمیکنی.
  دوست دارم

 • امیرمسعود

  سلام جادی. گفتی یکی از دوستات تونسته پول ویندوز رو پس بگیره. خیلی مشتاقم بدونم که فرایند این کار چه جوریه.

  من همیشه موقع خرید لپتاپ مشکل دارم، چون از طرفی نمی‌خوام پول ویندوز رو بدم و اگه هم بخوام لپتاپ لینوکسی بخرم انتخاب‌هام خیلی کم میشه. برای همین آخرش بی‌خیال میشم و یا لپتاپ ویندوزی می‌خرم و یا اصلاً لپتاپ نمی‌خرم!!

  خب پس فرایند این کار چه جوریه؟

 • مهرداد

  مرسی جادی عزیز
  ممنون از اینکه وقت گذاشتی و جواب دادی,هرچند فکر میکنم درمثال شعور جمعی
  و زبان چینی بیشترقصد شوخی داشتی و این به شعور جمعی هیچ ربطی نداشت .
  تو این قظیه باید ببینیم مردم دنیا بیشتر تمایل دارند چه زبانی را بعنوان زبان دوم
  (یک ابزار)بیاموزند و خوب ان موقع اگر دیدیم انگلیسی در صدر قرار داره پس مطمعا خواهیم شد کاربردی ترین (بهترین ابزار) در این مورد خاص زبان انگلیسیه!

  دلیل اینکه این سوالات برای من مطرح میشه و در حالی که برای تو مطرح نمیشه اینه که تو با دید جامعه شناسی بهش نگاه میکنی و من از دید بازرگانی

  من هم مثل شما هیچ تعصبی ندارم ودر خوب بودن و جالب بودن متمایز بودن لینوکس هم شکی ندارم ولی نمیتونم قبول کنم که چون مردم با ویندوز بزرگ شدن و کامپیوترهارو با ویندوز میفروشن پس ویندوز 99 هست و لینوکس 1
  اگه اینجوری بود الان همه ما سوار دوچرخه 24 زمان بچگیمون بودیم و یا چون اتوموبیلمون رو با روکش صندلی میفروشن و کارخونه پولش رو پس نمیده پس دیگه کسی صندلی هاشو روکش نمیکنه !
  در دنیا اصلا برای مدیر یک شرکت که مثلا در یکی از دفاترنمایندگیش 400 تا استیشن کاری وجود داره اصلا مهم نیست که من با چی بزرگ شدم اون با یک حساب سر انگشتی با در نظر گرفتن قیمت فایر وال و انتی ویروس و ویندوز شبکه و ویندوزهای استیشن ها و نرم افزارهای ویندوزی نصب شده در شبکه
  100,000دلار فقط در استفاده از لینوکس نصیبش میشه و تازه ابزاری بدست میاره که خیلی ایمنتر و پایدارتره ! اینطور نیست ؟
  پس چرا در عمل اینطوری نیست ؟

  راستی در مورد مجانی بودن هم باز مشکل دارم چون لینوکسی که نتونی تلفن بزنی کمپانی وسوال کنی و مشکلت رو مطرح کنی که میشه همون ویندوز دزدی چون وقتی برای ویندوز هم پول میدی تمام این خدمات وجود داره

  بهرحال من از طرفدارانت هستم از همون موقع که خوشتیپ ترین پسرتوی نت بودی و یا وقتی به اپل مهاجرت کردی تا الان
  موفق باشی

 • یه نکته‌ی بسیار مهم که فکر می‌کنم خیلی‌ها در ارتباط با مفهوم نرم‌افزارهای متن‌باز و مشخصا لینوکس از اون غافل شدن،نظارت همگانی و آزاد بر کدهای این‌گونه نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها است.اینکه همه‌ی کاربرا حتی اگه دانش کافی رو نداشته باشن،به کمک متخصصین می‌تونن از ریز و بم عملیاتی سیستم‌عامل و نرم‌افزارهاشون باخبر بشن.مفهومی حتی بالاتر و باارزش‌تر از رایگان بودن که متأسفانه نرم‌افزارهای متن‌باز(و مورد مد نظر ما،لینوکس) رو با واژه‌ی رایگان تعریف می‌کنن!
  عینیت این قضیه تو اجتماع رو شاید بشه مطبوعات آزاد و دستگاه‌های نظارتی مردمی نامید.این خطر واقعا هست که نرم‌افزارهای کد بسته‌ای مثل ویندوز و مک کارهای دیگه‌ای به غیر از کاربری معمول‌شون انجام بدن! :)

 • محمد

  سلام خدمت جادی بزرگ!
  شاید نظر من خیلی به این مطلب مرتبط نباشه. ولی گفتم اینجا مطرح کنم بهتر باشه.

  راستش من هنوز یه مشکل اساسی تو فهم نرم افزار آزاد دارم. شما و همه ی طرفداران نرم افزارهای آزاد (حتی خود من) بارها تکرار میکنیم که آزاد به معنی رایگان نیست.

  ولی همین خود ما مگه تکرار نمیکنیم که میشه نرم افزارهای آزاد رو بدون پرداخت هزینه به دوستمون بدیم؟!
  یا وقتی که سورس برنامه موجود هست و میشه تهیه کرد دیگه چه نیازی به تهیه برنامه هست؟!
  در واقع وقتی ما یه نرم رو با شرایط نرم افزارهای آزاد منتشر میکنیم، به جز درآمد احتمالی پشتیبانی چیز دیگه ای نصیبمون نمیشه! (البته به جز فروش چند نسخه اولیه چون بعدش همه طبق قانون از نسخه های کپی که از دوستشون گرفتن استفاده میکنند!)

  البته شاید این نظر من از بد فهمی ناشی شده باشه که شما به بزرگی خودتون ببخشید.

  (اشاره: من یه برنامه نویس مبتدی جاوا و طرفدار نرم افزارهای آزاد و به خصوص گنو/لینوکس هستم)

 • سعید

  اون چیزی که همه ما رو به بهبود وضعیت فعلی آموزش و خصوصا سیستم دانشگاهی سوق می ده مطمئنا مهاجرت به اپن سورس هست. نمونش کشور هند.
  تو ارتباط صحیت های جادی عزیز به پروژه سیستم عامل ملی می رسیم که تا الان نتیجه ی خاصی نگرفته. حالا اگه سیستم آموزشی دانشگاه هامون رو با فرهنگ متن باز برنامه ریزی کنیم مطمئنا خروجی اون هم شرکت هایی می شه که بره توسعه این فرهنگ کار می کنن و این هم به پیشرفت سیستم عامل ملی کمک می کنه به فرض درست بودن این پرژه.

 • manoochD

  سلام،

  داستان از اونجا شروع می‌شه که ۲ سال پیش می‌خواستم یه لپ‌تاپ از دل‌ بخرم، و ۱۵۰ یورو هم باید پول ویندوز روش رو میدادم، اون موقع تو آلمان دانشجو بودم، و به عنوان دانشجو میشد از م س د ان ، ویندوز رو با سریال نامبرش دانلود کنم، خلاصه که به دل‌ زنگ زدم و گفتم من خودم اصلا ویندوز دارم، برا چی‌ باید این همه پول ویندوز بدم دوباره، اونا هم جواب دادن کامپیوتر بدون سیستم عامل یک کامپیوتر ناقص هست، و ما هم کامپیوتر ناقص نمیفروشیم، تازه ویندوزی که روی لپ‌تاپ‌های ما هست، با توجه به سخت افزار سیستم کاستمیاز شده. منم رفتم تو سایت لنوو ، اون موقع یه قسمت داشت به اسم لینوکس لاورز، یه لپتاپ بدون سیستم عامل خریدم ازش.

  سخته با وجود این همه لغت خارجی متداول ، آدم فارسی بنویسه

 • آشیانه

  جادی جام میگو شکست نخورده . ال جی داره با اینتل در توسعه و به کار گیری میگو همکاری میکنه . نوکیا نشد الی جی خیالی نیست :)

  • admin

   آشیانه: واقعا امیدوارم اینطور باشه (: من هنوز جزو طرفدارهاش هستم و امیدوارم روی موبایل های بیشتری ببینیمش

 • علیرضا

  این دوستمون همین سوال‌هارو از یک لینوکسی دیگه هم پرسیده بودن. جالبه که جواب‌هارو با هم مقایسه کنیم :) http://mumbojumbo.ir/1390/01/06/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3-%D8%9F/

 • . فیلم دزدی هم می بینم و چون تو کشوری زندگی می کنم که توش امکان خرید کتاب هایی که می خوام نیست، بین نخوندن اونها و دزدیدنشون دومی رو انتخاب می کنم.
  ==============
  فیلم می بینید چون امکان خرید کتاب نیست؟:دی
  وقتی امکان خرید فیلم اصل و یا اجاره اش وجود دارد چرا فیلم دزدی می بینید؟ ممنون می شوم جواب بدید چون واقعا برام سواله. (از آیتونز به راحتی می شود خرید و با آی پی ایران هم دانلود کرد – به شخصه چند فیلم اجاره کرده ام)
  ———————
  کسانی که نمی دونن کامپیوتر چیه و سیستم عامل و چیه و فقط می خوان راحت و بی دردسر توی اینترنت بچرخن، چت کنن، ایمیل بخونن و غیره.
  ========
  این جمله به نظرم مشکل داره. بعد نصب ویندوز میشه راحت یک فیلم سی دی رو دید٬ راحت میشه کلیپ رو فلش و موبایل رو دید٬ ولی تو لینوکس میشه؟ کسی که نمی دونه کامپیوتر چیه مطمئنا تنها تصویری که از چت داره کار با یاهومسنجر هست (در ایران) یا اصلا تصویری در ذهن نداره که از اولین فرد بپرسه بهش یاهو مسنجر رو معرفی می کنه.

 • میثم

  در مورد این قسمت “فیلم دزدی هم می بینم و چون تو کشوری زندگی می کنم که توش امکان خرید کتاب هایی که می خوام نیست، بین نخوندن اونها و دزدیدنشون دومی رو انتخاب می کنم.”، من به خاطر اینکه در ایران نمیتونم فتوشاپ رو بخرم، تو لینوکس از گیمپ استفاده میکنم (کار منو راه میندازه)، سوال من اینه که حالا که من نمیتونم فتوشاپ رو بخرم، استفاده از کرک شده اون غیر اخلاقی نیست؟
  منظورم خدایی مچگیری از شما نیست، فقط سواله برام.

 • فرید

  در جواب مهرداد:
  اگه به قول شما ویندوز ۹۹ هست و گنو/لینوکس ۱ دلیلش صرفا “این نیس که مردم با ویندوز بزرگ شدن و کامپیوترهارو با ویندوز میفروشن ” بلکه دلیل اصلی اینه که اینجا ما با یه چرخه‌ی خیلی بدی روبرو هستیم که :
  لینوکس فعلا تعداد کاربرانش خیلی کمه پس>>>>شرکت های نرم‌افزاری براش برنامه نمیسازن و شرکت‌های سخت‌افزاری براش درایور نمیسازن چون صرفه اقتصادی نداره..در نتیجه>>>> عامه مردم از سیستم‌عاملی که براش خیلی از بازی‌ها و نرم‌افزارها وجود نداره و بعضی از سخت‌افزار ها درایور مناسبی ندارن استفاده نمیکنن..در نتیجه >>>>>لینوکس تعداد کاربرانش کم باقی میمونه
  به نظرم راه‌حل این مساله فقط اینه که عده‌ای دردسرهای این موجود دوست داشتنی روبه جون بخرن و باهاش کار کنن تا تغییری در این چرخه ایجاد بشه(( به اصطلاح یک عامل خارجی وارد چرخه بشه)) و اینکه مدام با شرکت ها در ارتباط باشیم و برای مثال اگه یه سخت‌افزاری برای سیستم‌عاملمون درایور مناسبی نداره به شرکتش اطلاع بدیم که از گنو/لینوکس استفاده میکنیم و این مشکل رو داریم…تا ادامه این روند به بهتر شدن وضعیت کمک کنه
  من خودم این چیزی که میگم رو به شخصه تجربه کردم…وقتی که تازه لپتاپم رو خریده بودم با نصب اوبونتو مشکل داشتم و به همین دلیل مدام با نمایندگیش در تماس (کتبی و تلفنی و ….!) بودم و در نهایت هم مشکلم حل شد….همین باعث شد که بعد مدتی دیدم که تو سایت نمایندگی زیر یک سری از لپتاپ‌ها نوشته بود سازگار با اوبونتو!

 • سلام جادي جان
  شايد سوال من خيلي به موضوع ربط نداشته باشه اما …..
  من طراح فرشم با بوريا كارپت ديزاينر كار ميكنم و حدود ٢مليون هم هزينه خريد نرم افزارم شده الان هم دارم براي يكي از شركت هاي فرش ماشيني كار ميكنم اين وسط اكثر شركت ها بخاطر صرفه جويي يا راحت تر بودن كاربر با فتوشاپ كار ميكنن من چون به شدت با ويندوز مشكل دارم و به همون شدت به نرم افزار ازاد علاقه دارم خلاقيت فرمودم كلي با گيمپ سرو كله زدم و حالا دارم اولين فرشي كه صد در صد توي نرم افزار متن باز طراحي شده رو كار ميكنم البته فكر مي كنم اولين
  حالا يكي از لپ تاپ هام كه يه اچ پي خدا سال پيشه مجهز به كوبونتو شده اما روش گيمپ ندارم و فقط روي پي سي خونه ابونتو رو دارم مي خوام از تو كه دستي به لينوكس داري كمك بگيرم و صد البته فكر مي كنم اين فرش خدمت بزرگي به ابونتو باشه
  حالا اقا مخلص كلام چه جوري توي كي دي اي گيمپ نصب كنم و يه چيز ديگه وقتي كه طراحي اين فرش تموم شد تو يه مطلب براش ميزاري تو پيجت اخه من با بقيه لينوكسي ها خيلي تفاهم ندارم كلا احساس مي كنن خيلي متفاوت هستن كه از لينوكس استفاده ميكنن ، انتخاب اگاهانه ارزشمند هست ولي من فكر نمي كنم استفاده از يك چيز مصرفي فخر فروختن داشته باشه
  از موضوع پرت شدم اقا هماكنون نيازمند ايميل شلدي افرينتان هستيم ؛)

 • admin

  امیرمسعود: متاسفانه من دقیق نمی دونم پروسه چی بود. لپ تاپش ایسوس بود و اینکار رو از طریق ایمیل زدن به پشتیبانی کرد. احتمالا اینترنت رو سرچ کنی باید افراد زیادی داستان اینکارشون رو تعریف کرده باشن.

  مهرداد: خب بخش بزرگی از استدلال های تو همون بخش تجاری است. چندین و چند جای بزرگ به سمت مهاجرت رفتن. از بورس ها تا شهرداری ها و اینها. گاهی موفق بودن و گاهی نبودن و ما معتقدیم بیشترین بخش عدم موفقیت ها، مربوط می شده به تبلیغات و پول هایی که شرکت های تجاری دارن خرج می کنن. به هرحال من نظراتم رو توی پست گفتم و ادامه اش فقط کشدارش می کنه به نظرم (: اگر یک سوال خاص باشه می شه جواب داد توی یک پست دیگه.

 • admin

  مخمد: حرفت تا حدی درسته. برنامه آزاد رو می شه به رایگان به بقیه داد ولی شرکت های عظیمی مثل ردهت دارن از این راه پول در می یارن. صحبت اینه که چقدر جریان ساده است و از طرف دیگه مشتری ها کیا هستن. برای خیلی ها خریدن یک سی دی با پشیتبانی راحت تر از گرفتن سورسها و کمپایل کردن ردهت است. در ضمن مشتری خیلی از این تیپ شرکتها، افراد نیستن. سازمان ها هستن.

  مثلا یک شرکت عظیم مخابراتی که روی همه سرورهاش در تمام جهان ردهت داره، بدون شک این ردهت ها رو با پشتیبانی و بقیه موارد از ردهت می خره. یا اچ پی که تصمیم می گیره روی سرورهاش بزنه «سازگار با اوبونتو سرور» یک پول عظیم به کانونیکال می ده تا واقعا سازگاری رو تضمین کنه.

  ولی در کل خوبه که یک پست جدا یکبار بزنم در مورد پول در دنیای نرم افزار آزاد.

 • admin

  سعید: بین فیلم و کتاب یک «و» گذاشته بودم دیگه (: دو تا مساله جدا بودن. در ضمن من لینوکس دارم و آی تیونز ندارم که فیلمها رو اجاره کنم. اگر هم داشتم کردیت کارت نداشتم که بتونم چیزی بخرم و اگر هم داشتم پهنای باندی نداشتم که به این راحتی ها بتونم هر فیلمی می خوام رو بگیرم.

  در مورد لینوکس برای مبتدی ها: بعد از نصب ویندوز باید درایور کارت صدا رو نصب کنی و بعدش درایور کارت شبکه و … و این به نظر من کاملا سخت تر از نصب چیزی مثل «مینت» است. اگر کسی می خواد آوت آف د باکس، همه چیز کار کنه معقوله یک لینوکس نصب کنه که هدفش اینه. مثلا مینت یا آریوس. در مورد چت هم مشکلی نیست. مثلا مینت رو که نصب کنی، اکانت های چت رو ازت می گیره (یا درست می کنی) و کار می کنه و خلاص. نه ویروس می گیری نه حتی متوجه می شی که الان داری با یاهو مسنجرت چت می کنی یا با گوگلت یا ام اس انت.

 • admin

  میثم: دزدی نرم افزار مثل دزدی های دیگه غیراخلاقی است. من گاهی اینکار رو می کنم (در مورد کتاب، فیلم و حتی گاهی که لازمه نرم افزار) و شرافتمندانه هم توضیح می دم که در اخلاقیات من اینکار خوبی نیست و قبول می کنم که کار بدی می کنم (:

  مساله اینه که سعی می کنن ما رو دروغگو بار بیارن. کسی به راحتی قبول نمی کنه که برای لذت یا لزوم یا هر چی داره به یک کار بد تن در می ده و شروع می کنه به استدلال کردن و توجیح کار زشتش. از نظر من دزدی محصولات فرهنگی زشته ولی خب من مثل هر کس دیگه گاهی توی زندگی ام کارهای غیراخلاقی می کنم.

 • ع

  دمت گرم. همین

 • سعید شریعتی

  سپاس جادی جان
  آموزنده و خوب مثل همیشه
  با اجازتون به اشتراک گذاشتم تا دوستان استفاده کنند

 • اون و رو ندیدم:)
  در لینوکس Wine که هست. کردیت کارت هم نمی خواد٬ باید یک گیفت کارت خرید.حداقل پهنا هم نداشته باشیم٬ ارزشش را دارد که دی وی دی اش را از بیرون بخرد ولی خب سودش را به تولید کننده برسد.
  در ضمن تفکر عجیبی و شاید خنده آوری نیست که بیایند جلوی من یک پهنای باند قرار بدهند٬ یک گیفت کارت٬ یک لینوکس با wine و بالطبع یک رایانه و شاید هم یکی باشد که اجاره کند و بگزارد برای پخش! :دی
  مسلما برای به دست آوردن هر چیزی باید زحمت کشید٬و وقتی هم امکاناتش موجود است درست نیست که نکشیم:)
  یک مبتدی انتظار می رود اوبونتوی معروف تر را نصب کند٬ با پشتیبانی بهترش نه مینت کمتر شناخته شده تر را.