نگاهی به مراکز شنود برادر سابق، کلنل قذافی

این یک سالن شنود است که در تریپولی لیبی کشف شده. پر از پوسترها و راهنماهای انگلیسی که تکنیک‌های شنود را آموزش می‌دهند. تمام عکس‌ها از ادو بایر است؛ خبرنگار عکاس وال استریت ژورنال.

ظاهرا ماموران در چنین سالن‌های بازی می‌نشسته‌اند. این یک ساختمان شش طبقه است. احتمالا در همین‌جا جاسوس‌های قذافی با تکنولوژی وارد شده از غرب، ایمیل‌ها و چت‌های افراد را شنود می‌کردند.

سالن شنود فقط یک طبقه از ساختمان را اشغال می‌کرده. پایینتر، اتاق‌هایی شبیه اتاق‌های بازجویی به چشم می‌خورد که در شبکه‌های پیچ در پیچ ساخته شده‌اند.

یکی از انقلابی‌ها در آستانه در یکی از اتاق‌های کار.

اتاقی در ساختمان شنود. این عکس در روز دوشنبه هفته قبل انداخته شده.

همه جا پر از پرونده‌های کاغذی است

و فلاپی دیسک‌ها زمین اتاق‌های شنود را پر کرده‌اند. تکنولوژی‌ها قدیمی هستند.

پرونده‌ها جدیدتر به شکل مرتب در قفسه‌ها چیده شده اند. پر از پرینت ایمیل‌های ماه‌های قبل و مربوط به روزهای آغازین شورش لیبی.

نمایشگرهای کامپیوتری و فایل‌های کاغذی روی هم انبار شده‌اند. در همین ساختمان قذافی سعی می‌کرد تمام مخالفان حکومتش را زیر نظر بگیرد.

نقشه پایتخت لیبی؛ طرابلس با نشانه‌هایی روی آن که نقاط خیزش مردم را نشان می‌دهد.

پرونده‌های اشخاص

جعبه‌هایی پر از فیلم‌های ویدئویی.

پرونده‌های قدیمی که در گوشه‌ای انبار شده‌اند

پرونده‌های خرد شده با دستگاه کاغذ خرد کن

و فکر می کنین اگر لیبی همه این هزینه‌ها رو صرف مثلا آموزش در مدارس می‌کرد، وضعش امروز فرقی داشت یا نه؟ البته می پذیرم که اگر به جای شکنجه و کشتار و پرونده سازی سراغ آموزش بچه ها و دانشگاه هاش می‌رفت، مدت‌ها قبل حاکم مادام العمرش باید کنار می‌کشید و خب ظاهرا برادرمون ترجیح می داد دیکتاتور یک کشور بدتر باشه تا شهروند عادی یک کشور بهتر..

 • امير رضايي

  اميدوارم از اين همه اسناد و مدارك چيزي هم درباره امام موسي صدر كشف بشه ، اين برادر شما ظاهرا در اوايل حكومتشون نظرات مناسبي نسبت به ايران داشتند اما هيچ گاه بعد از ناپديد شدن موسي صدر يخ اين روابط آب نشد حالا نميدونم اين برادر شما رفته پيش بقيه داداش هاش آقايان مبارك بن علي و يا عبدا.. صالح يا هنوز تو ليبي مونده

  بد نيست اندكي به عكس هاي سال هاي اخير اين برادران بندازيم براحتي ميتونيم بفهميم متحدان چه كساني بودند كه تا آخرين سالهاي حكومتشون آنها را ديكتاتور نميدونستند اما خوب الان بيشتر مي صرفه از اونها دوري كنند

 • جادی

  امیررضایی: عکس سال های اخیر برادر قذافی http://www.afkarnews.ir/vdceen8z.jh8opi9bbj.html

 • طفلکی ها به چه بدبختی و چه تکنولوژی قدیمی شنود میکردن

  • جادی

   دقیقا (((: کاملا مشخصه که یه ده پونزده سالی هست ساپورت نشدن از طرف دولت ها و مراکز اطلاعاتی غربی.

 • امير رضايي

  جناب جادي

  محض اطلاعتون بد نيست بدونيد كه ايشون با فهد هم عكس دارن اما شما اگر ميخواهيد خودتون رو گول بزنيد ميتونيد فهد رو هم جزو برادران ما حساب كنيد تا برادران خودتان

 • جادی

  امیررضایی: من کلا برادر ندارم (: طرفدار آزادی هستم و پشت سر آدم ها نمی ایستم. من حقوقم رو از کارم می گیرم نه از روابطم با قدرت و در نتیجه هیچ وقت لازم نیست یکسری آدم رو دوستم بدونم و یکسری رو دشمن. من یکسری عقاید رو خوب می دونم (مثل آزادی بیان، دموکراسی، حقوق و امکانات برابر انسان ها و …) و یکسری چیزها رو بد (مثل شکنجه، دیکتاتوری، ترویج بی سوادی، زندان عقیده و …). حالا آدم ها رو با همین می سنجم.

  اما کاملا درک می کنم که یکسری آدم هستن که مجبورن آدم ها و دولت ها رو خوب و بد بکنن تا به زندگی ادامه بدن. واقعا هم ازش خیلی ناراحت نمی شم. خب هرکس یک انتخاب داره دیگه تو این دنیا (:

  • امير رضايي

   جناب جادي

   من فكر ميكنم اين چيزايي كه ادعا كرديد دقيقا با رفتارتون متناقضه ( بحث مفصلي داره كه فكر ميكنم مثل هميشه از اون فرار كنيد)

   هميشه اكثر آدمها خودشون رو آدم هاي خوبي تشريح ميكنند اما خوب در عمل و واقعيت شايد تفاوت هاي فراواني وجود داشته باشه

   ديدگاه شما هم از نظر من واقعا ناراحت كننده نيست اما اگر اينطوري كه در مورد خودتون صحبت كرديد فكر ميكنيد بنده خلافش رو عمل ميكنم خوشحال ميشم دلايلتون رو ذكر كنيد

 • Mehdi

  عجب سیستم چرندی… تکنولوژی خونگی من پیشرفته تر از اینهاست…
  بعید می دونم کل پولی که صرف این کاغذ پاره ها و چهارتا در و تخته شده اگه صرف آموزش می شد هیچ توفیقی می کرد.
  البته قاعدتا باید سیستم درست و درمونتری هم درکار بوده باشه ولی عکسها که از نظر فناوری یا سرمایه گذاری اصلا جالب بنظر نمی رسند.
  دیکتاتور هم دیکتاتورهای قدیم…

 • علي رضا

  اينا چه بيكلاس شنود ميكردن :)) بيان ياد بگيرن از برادراي ايراني سربازان گمنام!!

 • pej

  کلا بعضی وقتا بعضی آدما میخاون به زور بگن که یکی بده یا خوبه.
  چه اصراریه.
  بذار تاریخ نشون میده همه چیزو.مثل قذافی.
  البته جدیدا ویکی لیکس افشا کرده که سرویسهای غربی هم با قذافی کار میکردن.

 • ظاهرا اشغال و تخریب کشور لیبی برای شما هیجان‌های خاصی ایجاد کرده است. اولا که این عکس ها دقیقا پیام دیگری را نشان می دهد. که حکومت لیبی با آن همه ایراد و آن همه عقب ماندگی اش چقدر محدود و ابتدایی به کنترل شهروندانش دست زده بود. برخلاف فرضا نمونه های غربی که فقط در یک نمونه خدمت تان عرض کنم که در کشور آمریکا در حال حاضر حدود ۶ میلیون نفر بدون این که حتی روحشان خبر داشته باشد در فهرست «افراد مشکوک یا بالقوه خطرناک» قرار دارند توسط یک هیولای متمرکز به نام main core که از دهه هشتاد به این طرف اطلاعات مالی و درمانی و غیره شهروندان آمریکایی را «داده کاوی» می کند.

  در ضمن بد نیست که هیجان خودتان را با اطلاعات غیردقیق و بعضا کاملا غلط مخلوط نکنید. لیبی در مقایسه با بسیاری از کشورهای در ردیف خودش از سرمایه گذاری خوبی در زمینه آموزش و درمان برخوردار بود و به همین دلیل هم لیبی از شاخص بالای توسعه انسانی برخوردار بود.

  لطفا بیشتر دقت کنید.

 • تصحیح می کنم. عدد ظاهرا حدود ۸ میلیون نفر است.

 • فلاپی؟ 2011؟ چی؟!!
  84-85 که 5 سال پیش بود،به هر مغازه داری میگفتی فلاپی بده،اگه نمینداختت بیرون خیلی شانس اورده بودی!!! اینا هنوز داشتن تو یه دستگاه امنیتی از فلاپی استفاده میکردن؟!!
  اونوقت با همین سیستم ها هم ارتش رو اداره میکردن؟ و بعد با همون ارتش،بیش از 6 ماه مقابل یه ارتش داخلی،و یه ارتش خارجی(به عظمت ناتو!) مقاومت کردن؟!!!
  اینا دیگه کین بابا؟

  • جادی

   هاها (((: دقیقا. مشخصه که سال ها است دست از حمایتش یا حداقل آپدیت کردنش برداشته بودن (:

 • سعید

  جادی عزیز چرا هیچ وقت در مورد شنود در کشورهای آزاد چیزی نمی گی؟ چون عکساش رو نداری؟ نکته اینه که کشورهای آزاد و دوست داشتنی تو که به خوبی برای آموزش شهروندانشون پول خرج می کنن سالن های شنودشون چند برابر کل دم و دستگاه حکومت دیکتاتور لیبی است و پول هر دو رو از نفت و منابع امثال مردم لیبی در میارن. (نکنه فکر می کنی اونا هم مثل تو از کارکردن پول درمیارن)
  جادی عزیز اگه سخته برات کمی از بالاتر به مسایل نگاه کنی لطفا یک بار به جای این ادعای همگانی “دوست داشتن آزادی” کامنت مهدی و بامدادی رو بخون.

 • سعید و رفقا: اگر خواننده وبلاگ من و توییت هام باشی، دیدی که بارها از انگلیس و جاهای دیگه نوشته ام. در مورد بحرین عزیز هم کلی توییت انگلیسی کردم (:‌ یک نگاه به آرشیو ها بکن (:

  بعد اگر دوست داشتی به برعکسش فکر کن. چند بار از کشتار مسلمین در چین حرف زدین شما؟ چند بار به این فکر کردین که وقتی حزب بعث سوریه مسجد رو گلوله باران می کنه، نمی شه با این ادعا که پیامبر هم یکبار یک مسجد تخریب کرده بیخیالش شد. چند بار از نقض حقوق بشر آدم های دور و برت نوشتی؟ (: این تعداد رو مقایسه بکن با توییت های من از بحرین، مقاله بعدی ام که توی روزگار چاپ می شه در مورد دوربین های مدار بسته انگلیس و دفاعم از فلسطین و بعد صادقانه فکر کن کدوم بیشتر دغدغه ارزش هامون رو داریم و کدوم دغدغه حکومت هامون رو (:

 • دوستان آزاده. این رو هم بگم که اینجا یک سایت خبری نیست (: اینجا سایت شخصی منه و مسخره است یکی که خودش ساکته هی غر بزنه که چرا فلان چیز رو ننوشتی و چرا بهمان چیز که من دوست ندارم رو نوشتی. برین سایت هاتون رو آپدیت کنین، فعال باشین و عقیده تون رو گسترش بدین. سخته ولی عملیه.

  هرچقدر صدای بلندگو بیشتر بشه، آدم ها کمتر بهش گوش می دن.

  حالا که دارم حرف می زنم اینم براتون بگم که بحث منطقی درست لحظه ای در یک کشور آغاز می شه که تو اون کشور سانسور نباشه و مردم به خاطر عقیده شون توی زندان نباشن (: اگر دوست دارین بحث کنیم برای رسیدن بهش تلاش کنین (((:

 • حسام

  خیلی باید ساده لوح باشیم که باور کنیم که اونا تو این زمونه با این ابزارها جاسوسی میکردن. چیزی که تو این عکس ها دیده میشه تجهیزات به اصطلاح سوخته است که مربوط به ۲۰-۱۵ سال پیشه! که ارزش بردن نداشتن! اصل کاری ها تو این چند ماه به ناکجا آباد برده شدن!

 • نظر جالبیه حسام. اصلا بعید نیست اینطور باشه. البته واقعا نظر شخصی من اینه که رفقای غربی برادر سابقمون، ده سالی هست که از نظر تکنولوژیک تنهاش گذاشتن (: احتمالا از بن لادن درس گرفتن (((:

 • سیاوش محجوب

  البته من قصد جسارت ندارم جادی جان ولی تو عرصه روابط دیپلماتیک اگه یکی یکی دیگرو بغل کنه اصلا نشون دهنده چیز خاصی نیست مثلا
  http://www.smh.com.au/world/girls-night-out-turns-into-gaddafi-lecture-20091117-iken.html
  یا
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-1295370/Blair-secret-talks-Gaddafi-Lockerbie-families-fury-ex-Premier-treated-like-brother-dictator-just-days-denying-links-Libya.html

  بحث سر اینه که این بابا خود شیفته بوده و فکر می کرده برای اینکه ابراز احساسات کنه باید طرف رو در آغوش بگیره.(و خوب البته یه خورده هم Hyper Active بوده)
  در مورد منابع اطلاعاتی باید بگم هر سرویس اطلاعاتی ترجیح می دن اصل سند امنیتی رو برای بایگانی نگه داره(حالا می خواد فلاپی دیسک باشه یا VHS یا کاغذ) برای همینه که تو همه آرشیو های امنیتی دنیا یکسری تکنولوژی های از رده خارج وجود داره برای محفوظ ماندن منبع سند. و این اصلا دلیلی بر اینکه طرف تکنولوژی روز دنیا رو نداره نمی شه.

  در مورد رابطه دولت قذافی با سازمان های اطلاعاتی کشورهای دیگه باید بگم Human Right Watch یک سری منابع در حین درگیری ها پیدا کرده که حاکی از ارتباط تنگاتنگ مابین حکومت قذافی و CIA بوده.
  منبع:
  http://online.wsj.com/article/SB10001424053111903895904576547101159155100.html

  من یه توصیه دارم جادی بعضی وقتها فکر می کنم برای اینکه بخوایم از حقوق انسانی افراد جامعه دفاع کنیم لزومی نداره همه چیز رو تو حوزه Political Landscape ببینیم.اگر بشار اسد ۲۵۰۰ نفر آدم کشته یا قزافی آدم کشته لزومی نداره یه قدرت سیاسی که از سقوط حکومت اون حمایت می کنه رو بیجهت گنده کنیم یا مشروع جلوه بدیم.تنها چیزی که تو حوزه سیاست می تونه واقیعیت داشته باشه منافع هستش.تو که جامعه شناسی خوندی بهتر از من میدونی فرایند حقوق بشر در غرب در سایه وجود Social Institution ها به وجود اومده نمی گم قدرت های حاکم بی تاثیر بودن ولی همواره ضمانت اجرایی این چنین حقوق هایی به دوش این نهادها بوده.

 • iani fek mikoni too baghie keshvar ha marakeze shonoood hezar barabar khoda tar az in vojood nadare?
  hame keshvara daran.
  vali axe floppy va video vaghean mashkook va ajibe. ba hich manteghi ham sazegar nist.

 • فریدون

  درود
  جادی جان چند سالی هست که به اینجا سر نزدم. سلام درویش هم بی طمع نیست :)
  میشه همکاری کنی تا بتونم متن تست سلامت فلسفی ( تسف ) رو که در سایت قدیمیت داشتی رو بدست بیارم ؟ اگر هم خود تست رو بازیابی کنی که فوق العادست. چشم به راه پاسخت هستم

 • حسین

  البته خیلی ها اون جمله ی آخری رو که شما می گید ترجیح می دن…

 • سامان

  خیلی جالبه ، صحبت های دوستان کاملا مثل صحبت های مسئولان نظام جمهوری اسلامی هست
  مثلا وقتی ازشون میپرسی چرا این همه آدم میکشین میگن چرا چین رو نمیگین ، اون میکشه ما هم میکشیم
  وقتی میگیم چرا پول نداریم میگن زیمباوه هم پول نداره
  حالا هم که میاییم از لیبی خبر بدیم میگن چرا آمریکا رو نمیگی
  خب اینم یه خبر ، ما که نگفتیم اون نیست ، گفتیم این هست !!
  بعدشم الان لیبی در صدر اخبار نه بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی !!!

 • حسین

  در مورد آخرین جملاتی که نگاشته اید:
  اتفاقا تا اونجا که من می دونم شخص قذافی و البته دولت او علاقه زیادی به آموزش مردم داشتند در همه سطوح.
  از آنجا که لیبی به واسطه درآمد نفت بالا و البته جمعیت بسیار اند وضع مالی خوبی دارد بسیاری از جوانان لیبیایی با هزینه دولت به خارج اغزام میشوند برای ادامه تحصیل.
  در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا و حتی چند کشور آسیایی شما بسیاری از جوانان لیبیایی را در حال تحصیل در مقاطع بالا میابید و همه هزینه ها را هم دولت پرداخت می کرده.
  البته که بماند با آغاز حرکت های مردمی در لیبی بسیاری از همین جوانان پرچم سه رنگ لیبی را در دست داشتند و در (اگر اشتباه نکنم) مالزی در داخل سفارت تظاهرات کردند و پرچم سه رنگ خود را جایگزین پرچم سبز دولت قذافی کردند.

 • پوریا

  اینا دستگاه شنوده؟! نه جون هر کی دوست داری باورت میشه؟ ۴تا فلاپی با VHS ؟!!!!

 • جالب‌ترین نکته‌ی کامنت‌ها به نظر اینه که این‌جور آدم‌ها (یک‌سری از دوستانی که کامنت گذاشتن) دنیا رو به دو بخش خوب و بد تقسیم کردن و مثلا آمریکا و اینا جزو بخش‌های بدش هستن. بعد بخاطر یک‌سری از عقاید جادی فکر می‌کنن جادی طرف آمریکاست. بعد شروع می‌کنن به حرف زدن :)