جامعه شناسی احساسات

اینترنت و وب پر است از مطالب ساده برای خوندن. ما عادت می‌کنیم به خوندن سرسری چیزهایی که پنجاه درصدشون رو قبلا می‌دونیم و بیشتر برامون حالت خبر یا بیان شفاف‌تر چیزهایی رو دارن که قبول داریم. کمتر پیش می‌یاد چیز واقعا جدیدی بخونیم یا به مفهوم واقعی کلمه «مطالعه کنیم». اگر می‌خواین این عادت رو امروز بشکنین، سری بزنین به این مقاله جذاب که سینا قسمت به قسمت داره ترجمه می‌کنه: چرا عشق دردناک است؟ مصاحبه با اوا ایلوز. مطلب از حوزه جامعه‌شناسی احساسات است که من امروز به افتخار سینا و مقاله‌اش به ویکیپدیای فارسی اضافه‌اش کردم.

مقاله سخته و نسبتا سنگین و سرعت خوندنش شاید برای من یک سوم سرعت خوندن متن‌های دیگه اینترنتی بود. دقیقا همین ثاب تمی‌کنه که باید بخونیمش (حتی توی تم افتضاح وبلاگ سینا).

اشپيگل: شما می گویید، ما دیگر نمی توانیم یک نفر را انتخاب کنیم. این تردید از کجا ناشی می شود؟

ایلوز: ایجاد قید و پیوند همیشه ناشی از یقین و باور است – انسان نمی داند که آیا عشق چنین کارکردی دارد و آیا باید خود را نسبت به کسی متعهد کرد که ممکن است بهترین گزینه نباشد. اگریستانسیالیست ها حق دارند: انسان با تصمیم هایی که می گیرد، تعریف می شود. نکته این که روزبروز تصمیم گیری سخت تر می شود. در دنیای امروز، با توجه به گستردگی امکان انتخاب به ابهام و چندارزشی رسیده ایم: نه تنها آمال و آرزوها مفقود شده اند، دیگر از اشتیاق و تشنگی هم اثری وجود ندارد.

اشپيگل: چنان که نوشته اید، یکی از اهداف کتابتان کاستن از دردهای عشق است. چگونه می خواهید این کار را انجام دهید؟

ایلوز: من می خواهم که زنان، وقتی عاشقی آنها را ترک می کند، خود را مسوول پایان رابطه ندانند و خود را بی ارزش احساس نکنند. در حقیقت قسمت زیادی از رنج های رمانتیک دلایل نهادی دارد. در دوره مدرن، ما تا حد زیادی تأیید را به واسطه رابطه عاشقانه بدست می آوریم. این موضوع هم برای مردان و هم برای زنان صادق است؛ برای زنان شدت بیشتری دارد، چون زنان هم چنان در عرصه عمومی کمتر وارد و تأیید شده اند. پایان یک رابطه معمولا برای آنان بسان دفن ارزش های شخصی است. در این مورد عدم تشابه میان دو جنس، نه حاصل ضعف زنان، که به دلیل ساز و کارهای اجتماعی است. به عنوان یک فمینیست در پی آنم که مکانیسم این ناهمگونی احساسی را نشان دهم.

خواندن مصاحبه کامل / قسمت اول

راستی! سینا همه مطالب وبلاگش عالیه هرچند که اون تم خاص تمام تلاشش رو می‌کنه که شما نخونیدش (: این وبلاگ تنها نوشته‌های فوتبالی رو داره که من می‌خونم و این روزها تقریبا تنها نوشته‌های جامعه ‌شناسی غیرسایبری رو. بگم که اگر کسی می خواد جامعه شناسی رو ادامه بده، این وبلاگ یکی از بهترین ها برای خوندن است.

یک تذکر مهم:‌ سینا علاوه بر اینکه یکی از مورد اعتماد ترین آدم های زندگیه منه، مهندس مخابرات، دانشجوی دکترای جامعه شناسی، کمک داور فوتبال توی اتریش، ساکن غیرقانونی خوابگاه و از همه حساس‌تر، در عین اخلاقی‌ترین آدمی که من دیدم بودن، به معنی عامیانه اش بی ادب هم هست (: از لغات خاص استفاده می کنه و اگر حساسیت دارین به این موضوع، از خوندنش (مثلا از خوندن مطلب گیر کردنش تو آسانسور) محروم کنین خودتون رو (:

 • فراز

  سلام
  من مرتب به سایتت سر میزنم:)
  فقط در مورد طراحی سایت یک مشکل هست , وقتی میخوایم یک مطلب رو کلیک کنیم که نظرات بقیه هم بخونیم , اون مطلب سربرگ نداره که روش کلیک کنیم و نه در پایین مطلب میشه لینک مطلبت رو پیدا کرد , فقط لینک به شبکه های اجتماعی رو میشه دید.
  اگه همین یه مورد هم اصلاح بشه دیگه معرکس :))))))))

  • جادی

   لینک مطلب سمت راست مطلب است دیگه (: یک کمی ناواضحه ولی فدای سرمون. البته شاید یک فکری براش بکنم چون ظاهرا خیلی ها پیداش نمی کنن و در صفحات کوچیک هم می افته پایین مطلب که خیلی بد است.

 • فراز

  و یه سوال :
  به نظرتون اگه فلسفه اپن سورس و کلن استالمن رو بخوان تو یه کشور اجرا کنن چه اتفاقی میفته ؟
  مثلا نوع حکومت داری چه جور میشه , صنعت نشر و سینما , اعدام وزندان و مواد مخدر و از این قبیل مسایل .
  البته سوال شاید یه خورده نامفهوم بیاد چرا که این فلسفه برای اداره کشور نیست ولی خوب به نظرم جالب بیاد که چطور میشه . نظر خودتون یا لینکی اگه در این مورد هست متشکر میشم :))

  • جادی

   راستی بی ربط به این مطلب وبلاگ است و من هم براش جواب دقیق ندارم. همونطور که خودت گفتی اون مال نرم افزار آزاده ولی پایه آزادی و شفافیت رو اگر اجرا کنن خوبه (: مثلا من همیشه می گم چرا من توی یک کشور نباید بتونم چقدر پول اومده و کجاها مصرف شده. مثلا به نظرم خیلی پچیده نمی یاد اگر بهم بگن فلان معلم که داره فلان قدر حقوق می گیره ، بیست درصد پولش از جیب والدین است و هشتاد درصد از بودجه کشور که از ردیف فلان بودجه فلان برداشت شده.

   احتمالا مشکلش اینه که کارهای مخفی تعطیل می شه (:

 • saeed

  به مطلب اصلی لینک نمیدید؟ شاید خواستیم اصلیش رو بخونیم:)

  • جادی

   سعید: چون من اصلی رو باز نکردم لینک هم ندادم. سینا پایینش لینک داده . به آلمانی است.

 • فراز

  -ای بابا من وقتی میخواستم کامنت بدم چک کردم ها ولی نمیدونم چرا به سمت راست توجه نکردم , دیگه کم کم باید یه نوبت برا چشم پزشکی بگیرم !!
  -آره سوال دومم در مورد فلسفه اپن سورس هم ربطی به مطلب نداشت ولی اصلا تو فیسبوک حال نمیده از این سوالای سنگین بپرسی !!
  ولی خوب الان از بیکاری دارم فکر میکنم که جامعه اپن سورس میشد چی میشد , ولی اینو مطمئنم که شما میشدی پرزیدنت :))
  – و این نظر سنجی هم لا اقل هر شش ماه یکبار عوضش کن ! سوالات هم نمیخواد زیاد سخت گیرانه باشه ! مثلا حالتون چطوره , شغلتون چیه , اصلا یه ربات بنویس که سوال از اینترنت جمع کنه بزاره داخل سایت :))