کشف رابطه مثبت مصرف مواد آدم های سی ساله و ضریب هوشی بالاشون در کودکی

ما که بچه بودیم بهمون می‌گفتن یک بچه باهوش به مواد مخدر و محرکت و غیره فقط یک جواب سریع می‌ده: نه. اما ظاهرا واقعیت رو به ما نگفته بودن.

یک مطالعه جدید در بریتانیا می‌گه که آدم‌هایی که در دوره کودکی آی.کیوی بالاتری از بقیه داشتن احتمال بیشتری داره که در بزرگسالی مواد مصرف کنن. این مطالعه روی چند هزار نفر آدم بالغ انجام شده که در ۵، ۱۰ و ۱۶ سالگی ضریب هوشیشون سنجیده شده بود و حالا در ۳۰ سالگی ارتباط اون با مصرف مواد رو می‌سنجیدن.

تحقیق نشون داد که مردهایی که در بچگی آی.کیو بالا داشتن، دوبرابر بیشتر از بقیه احتمال داره از مواد غیرقانونی استفاده کنند. این آمار در دخترها سه برابر است. ضریب هوشی بالا، از ۱۰۷ تا ۱۵۸ تعریف شده در حالی که متوسط ضریب هوشی، ۱۰۰ در نظر گرفته می‌شه.

دلیل این موضوع به طور کامل مشخص نیست ولی چیزهایی مثل «جرات آزمایش چیزهای جدید یا جستجو به دنبال احساسات متفاوت» به عنوان دلایل احتمالی مطرح شدن.

در نهایت این نکته هم مهمه که «آدم های باهوش احتمال بیشتری داره مواد رو امتحان کنن» هیچ ربطی به این نداره که «اگر کسی مواد مصرف می‌کنه پس یعنی باهوشتره» (: این فقط آماره.

منبع: سی ان ان

 • behzad

  هیچ ربطی به این نداره که «اگر کسی مواد مصرف می‌کنه پس یعنی باهوشتره»

  technically you are wrong. by Bayes rule (http://en.wikipedia.org/wiki/Bayes'_rule) and if you are familiar with conditional probability, conditional on the fact that some one uses drugs he is more likely to be smarter.

 • اوه. فکر کنم یهو احساس میکنم علاقه‌ام به مخدر بیشتر شد :دی

 • حسام

  من همین الآن تصمیم گرفتم که معتاد شم! تو جوب می بینمتون :)

 • به نظرم یه فرضیه دیگر رو میشه مطرح کرد: اینکه افراد باهوش برخی مسائل رو عمیق تر میبینن، برخی موارد بیشتر آزارشون میده و نیاز به آرامش بخش دارن که مواد مخدر یکی از اونهاست.
  نکته دیگه که قابل پرداختنه و نباید فراموش کرد؛ اینه که این افراد چیزی رو در جامعه میبینن که میخوان تغییرش بدن، مثل فرهنگ غالب یا باورهای قالبی. به عنوان مثال، در دوره آغازین گسترش موسیقی راک تو انگلستان، اعضای خیلی از گروه ها مثل بیتلز رسما موهاشون رو بلند میکردن تا پشت کنن به ارزش های جامعه ای که علاقه خاصی داره جنتلمنی رو به ما معرفی کنه که همیشه موهای مرتب و صورت تراشیده شده داره.
  در ضمن، ادای دین میکنم به آقا و سرورمون جیم موریسون که ضریب هوشی حدود 140 داشت و اون قدر کشید و الکل خورد که در سن 27 سالگی پیش معبود واقعی رفت و نیازی به تحمل این تقیدات اجتماعی نداشت

 • مصطفی محمدی

  احساس می کنم، خیلی خوبه که من آدم خنگی هستم. اگه باهوش بودم ریسک معتاد شدن ام بالا می رفت.
  خیلی حس خوبیه، جز معدود دفعاتیه که من از احمق بودن خودم خوشحال ام.