بیست و پنجم نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

white

فرض کنید سال ۲۱۰۰ است، یا حتی ۲۰۵۰ و فکر کنین چقدر عجیب است وقتی کسی می شنوه که در سال ۲۰۱۴ کشوری بوده که توش آواز خوندن زن ممنوع بوده، در صورتی که حجاب کسی مطابق نظر حکومت نبوده جرمش زندان و شلاق بوده و اتوبوس هایی در خیابون می ایستادن که بدحجاب ها رو دستگیر کنن و یک عده هم به صورت زن ها اسید می پاشیدن و گروهی دیگه می گفتن باید برای اصلاح زن ها، چوب تر برداشت. روز بیست و پنج نوامبر روزی است که قراره به ما یادآوری کنه برای تغییر این وضعیت نیاز به تلاش است و بهترین تلاش، آگاه سازی و بالا بردن سواد و درک از جهان.

اما اینها که گفتیم همه ماجرا نیست. درسته که در کشور ما سرکوب سیستماتیک مبتنی بر جنسیت جریان داره (چند تا کشور می شناسین که توش مسوولین نگران باشن که نکنه یکهو خانم ها برن دانشگاه و تلاش کسانی که تریبون دارن این باشه که سعی کنن توضیح بدن چرا لازم نیست زن در جامعه باشه و کسی بره زندان چون می خواسته از نزدیک والیبال ببینه) ولی مفهوم‌ خشونت عیه زنان مفهومی گسترده تر است که اتفاقا این روزها با بودن وایبر، در کشور ما بهتر دیده می شه. مفهوم خشونت علیه زنان، شامل مسخره کردن زن ها و دخترها، خنگ دونستن دائمی اونها، فحش دادن رکیک جنسی بخصوص برای تحقیر و اینجور چیزها هم هست. حتی اینکه همکارهای شرکت قبل و بعد از هر مصاحبه کاری در مورد قیافه و هیکل دختری که اومده بود برای مصاحبه نظر بدن بدون شک خشونت علیه زنان است و در یک جای درست و حسابی کاملا ناپذیرفته. نمونه کاری دیگه، این حرف تکراری است که «خانم که به پول حقوق نیازی ندارن».

امروز بیست و پنج نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان است و آگاهی و گسترش ایده های خوب در کنار عمل به موقع، بهترین روش مبارزه با هر نوع خشونتی – چه علیه زنان، چه علیه ادیان، چه علیه بی دینی، چه علیه گرایش ها و …. آگاهی چیز خوبیه چون تقریبا هر چیز بدی از آگاهی می ترسه و بزرگترین تلاشش، سانسور آگاهی است (:

مرتبط
سر پاتریک استوارت و حقوق زنان
یک چارت ساده: آیا شما فمنیست هستید؟
یک خبر براتون دارم…
بروشوری علیه خشونت علیه زنان
جادی! چرا اینقدر ضد زن هستی؟

 • امیر رضایی

  جناب جادی
  کاش یک روزی هم بصورت جهانی نام گذازی بشه برای مبارزه با دروغ و افترا و تهمت زدن ، شاید حداقل بخاطر یک شایعه اثبات نشده نشه به سایرین تهمت زد که اسید رو صورت مردم می پاشن و یا زنها بخاطر استادیوم رفتن میرن زندان یا بخاطر حجاب میبرن زندان و شلاقش میزنن
  متاسفانه ما از دوطرف در حال لطمه خوردن در جامعه هستیم یک عده انسان کم بصیرت سایت هایی مثل سایت شما رو فیلتر میکنند از یک طرف آدم هایی مثل شما با ژست آزادی و مظلوم نمایی شروع به سیاه نمایی و تهمت زدن به سایرین و روشن فکری از یک طرف دیگه میکنند تا تحت پوشش اینکه مردم ببینید بمن من رو سانسور میکنن پس من حتما دارم راست میگم برای خودشون بازار گرمی کنند.
  کسی چه میدونه شاید همچین روزی هم ثبت جهانی شده و من بیخبرم

  • سانی

   الان شما میگید بی حجابی جرم نیست؟ یکی با دامن و تاپ بیاد تو خیابون دادگاهی و زندانی نمیشه؟ اتوبوس نمیاد برای دستگیری بد حجاب ها؟ سالانه چندین زن قربانی اسید پاشی نمیشن چون مثلا به خواستگار جواب رد دادند؟ یک عده زن رو به خاطر رفتن به استادیوم دستگیر نکردند که یکی شون محکوم به زندان و ممنوع الخروجی شد؟ سوئیس تشریف دارید؟

   • جادی

    سانی عزیز سخت نگیر (: دوستان بحثشون سیاسی است و خارج از استدلال منطقی و تا وقتی بحث سر دفاع از قدرت حاکم است، کلا استدلال کارا نیست و اصولا ممکنه فردا بیان برعکس همین رو بگن – کما اینکه فعلا طرفداران حزب بعث و کشورهای کمونیست هستن و می بینی که تا یکی می گه اسید لازم می بینن که موضع بگیرن چون ظاهرا فکر می کنن اسید حتما مربوط به حجاب است در حالی که من فقط به عنوان یک خشونت در جامعه مثالش می زنم. به هرحال … من همیشه یک محک دارم که اگر کسی هیچ موردی نشون نداد که از حقی دفاع کرده که قدرت سیاسی مورد پذیرشش پایمالش کرده، نیازی به بحث باهاش نیست. این دوستمون هم فعلا که چیزی نشون نداده و من همیشه بهش می گم اگر مثال کافی نشون داد که در مورد حق حرف می زنه نه در دفاع از قدرت سیاسی حاکم در این لحظه، با هم می تونیم در مورد پیشنیازهای صحبت، گپ بزنیم (:‌

    • امیر رضایی

     جناب جادی
     تکرار مکررات نشه
     اجازه بدید فکر کنیم من همون چیزی هستم که شما تو تخیلتون از من ساختید
     لزومی به گپ هم نیست ، شما نظرات خودتون رو بفرمایید منهم نظر خودم را مینویسم ، دوستان خواننده هم از تضارب آرا بهره مند خواهند شد

    • محک هاتو دوست دارم! :)

   • امیر رضایی

    جناب سانی
    هرجامعه ای برای خودش هنجارهایی داره که شما اگر اونها را رعایت نکنید جامعه هم نسبت به اون عکس العمل نشون میده که الزاما خوشایند هنجارشکن نخواهد بود
    اون خانومی هم که شما میفرمایید بیرون از ورزشگاه بخاطر مورد دیگری بازداشت شدند ، اگر مسابقات والیبال رو مجددا مشاهده بفرمایید خانم های ایرانی و خارجی دیگری رو هم میبینید که تو ورزشگاه بودند (حتی در کادر فنی کنار زمین )اما مشکلی براشون پیش نیومده ، اگر خواستین تو مسابقات بعدی هم میتونید به این مورد دقت کنید حتی رییس فدراسیون والیبال (آقای داور زنی ) خانم ها را برای دیدن مسابقات به ورزشگاه دعوت کردند.
    سوییس هم نیستم تو همین جامعه هستم اما یکم واقع بینانه تر به موضوع نگاه میکنم نه به سوژه سازی ها

    • سانی

     من آشنایی نداشتم با شما، جادی درست میگه نباید خیلی توجهی میکردم و الان خیلی کوتاه جواب میدم و ادامه نمیدم چون منطقی نیست در شرایطی که شما آزادید هر راست و دروغی رو در دفاع از موضع سیاسی تون بیان کنید اما من احساس امنیت نمی کنم که نظرم رو بگم بحث سیاسی بکنم.
     از جواب دادن صریح به سوالهای من طفره رفتید، اما جوابهای ضمنی شما به ترتیب به سوالها از این قرار هست:
     تائید، تائید،تائید، بی جواب گذاشتید (چون به نظرم واضح هست برای همه که درست میگم)، حاشا کردید، تکذیب کردید.
     همین که تائید کردید برای زنان آزادی پوشش در حدی که در بقیه دنیا هست وجود نداره دیگه بحثی نمیمونه، هر دو موافقیم. مسائل حاشیه ای هم که مطرح کردید مثل هنجار جامعه و توسل به دیکتاتوری اکثریت هم فقط بهانه آوردن و توجیه این عدم آزادی هست و حتی این بهانه هم پشتوانه محکمی نداره و مورد توافق نیست. هنجار جامعه از لزوم چند دهه دستگیری بی حجاب و بد حجاب با اتوبوس و ون و استفاده از خشونت و زور پلیس کاملا مشخصه! نوع پوشش زنان وقتی به یک کشور آزاد سفر میکنند هم نشون میده هنجار جامعه بعد از این چند دهه تغییری نکرده. به هر حال سلیقه اکثریت مبنای تضییع حقوق اقلیت نیست.
     دستگیری و ممنوعیت حضور زنان در اون مسابقات والیبال چیزی نیست که بتونید بدون احمق فرض کردن بقیه حاشا کنید. چند میلیون نفر یا حداقل چند صد هزار نفر شاهد بودند که مجری تلوبزیون با تاکید فراوان اعلام کرد حضور زنان در مسابقه کذایی ممنوع هست و مسئولین بارها اعلام کردند که زنانی که به قصد دیدن مسابقه رفته بودند دستگیر شدند، گرچه به جز یکی بقیه دادگاهی نشدند. حالا آبروریزی خارجی باعث شده یک عده به تکاپو بیفتند تا قضیه رو ماستمالی کنند بحث جدایی هست.

    • فرهاد

     “هرجامعه ای برای خودش هنجارهایی داره که شما اگر اونها را رعایت نکنید جامعه هم نسبت به اون عکس العمل نشون میده که الزاما خوشایند هنجارشکن نخواهد بود”
     ببخشید این جمله جدی گفته شده؟ اگر احیانن بله، دلم میخواد بدونم تو مغز استدلالگر توی اون لحظه چی میگذشته (البته اگه قایل به مغز بودن باورمند به چنین استدلالی احمقانه نباشه)

 • a

  متاسفانه این احتمال هم وجود داره که تا 2050 جهان به دست گروه ها و حکومت هایی مثل داعش بیافته و دیگه چیزی از تمدن باقی نماند.

  • Shevin

   البته که نمیافته دوست خوبم تاریخ همینه تو یه مدتی ممکنه حاکم بشن اما بعدش نابود میشن اصولا حکومتی که رو خون و وحشی گری بنا بشه زیاد دوام نمیاره!
   ولی دعا میکنیم که کلا همون مدتم دستشون نیوفته وگرنه بقول شما فاتحه تمدن که هیچ فاتحه بشریتم باید خوند!

 • مجید

  الان خیلی از خواننده های تاپ دنیا زن هستند. بعد خوندن و پخش صدای زن در ایران حرام ممنوع است!

 • سانی

  جادی جان یک سری خشونت ها منحصرا به زنها اعمال میشه ولی بعضی خشونتها هم به مردها وارد میشه هم به زنها. به نظر من وقتی از دسته دوم حرف میزنیم لزومی نداره تفکیک جنسیتی قائل بشیم. مثلا خشونت کلامی و رفتاری چیزی هست که طبق مشاهدات من در خانواده های متجدد بیشتر قربانی مرد داره تا زن. تو خانواده های متجدد بنا به تجربه شخصی من توهین و تحقیر و مورد استفاده قرار گرفتن سهم مرد هست و آب از آب تکون نمیخوره اما اگر مردی این کارها رو بکنه همه مشمئز میشن و حالت تهوع بهشون دست میده چون هر وقت از این خشونت ها صحبت میشه تفکیک جنسیتی قائل میشیم. به این شکل یک مسئله انسانی رو به یک چیز جنسیتی تبدیل میکنیم. این طوری جا افتاده که به درک که مرد مورد خشونت واقع شده (بعضی ها لابد فکر میکنن اصلا مگه مردها هم قربانی خشونت میشن؟!) مهم اینه که زن مورد خشونت واقع نشه.

  • جادی

   بعله بدون شک (: یک دوست داشتم ایده اش این بود که باید روی «پسران فراری» کار کنیم چون تو ایران تا بحث آسیب اجتماعی می شه همه از «دختران فراری» حرف می زنن و هیچ کس نگاه نمی کنه چقدر پسر دچار مشکل است. یا مثلا در بحث تجاوز به همچنین یا تحقیرهای جنسیتی که به پسرها اعمال می شه.

   و البته بدون شک زن های بدی هستن که به مردها زور می گن و مردهای شریفی که باهاش کنار می یان. اما دو تا بحث هست: یکی سیستماتیک بودن خشونت علیه زنان در کشور ما که دقیقا چون زن هستی قوانین و تریبون های رسمی علیه تو کار می کنن و دومی اینکه نمی دونم چرا، خشونت علیه مردان و چیزهایی مثل این «نقطه فوکوس» ندارن. مثلا یک روز مشخص که بگیم مردها حق دارن هر طور می خوان لباس بپوشن، یک روز مشخص که بگیم نباید از یک نفر فقط چون جنسیتش مرد است درخواست های خاصی داشت یا نباید یک نفر رو به خاطر جنسیتش مجبور کرد بره سربازی.

   این دو تا بحث اصلا منافی همدیگه نیستن و دقیقا برای همین می گیم ما دنبال «حقوق بشر» هستیم نه الزاما حقوق زنان یا حقوق اقلیت ها ولی در عمل مجبوریم رو جاهایی انگشت بذاریم که کمی ریزتر باشه تا دیده بشه. از دیدن من اصولا در قانون نباید به جنسیت آدم ها، قومیتشون یا رنگ پوست یا دین و بی دینی اشاره بشه و قانون باید در این موارد نابینا باشه و همه رو مساوی ببینه. الان به فکرم رسید که چطوری می شه یک مطلب در این باب نوشت. حتما زود می نویسم.

   • Shevin

    جالبه بنویس حتمن !
    منم خیلی وقته دارم فکر میکنم که چرا روز خاصی نداریم!
    اصا چرا روزهای تساوی نداریم بجای زن و مرد فقط بودن روزها چندتام روز بدون تفکیک داشته باشیم خود روزام تفکیک شدست آخه!
    بعد انتقادی که من به فمنیست دارم اینه که اونم تک جنسیتیه (البته خب علیه جریان زمانه بوجود اومد عادیه) فقط میگه زنان فلان بمان! نمیدونم چرا جنبشی مثل جنبش برابری نداریم یا یه چیز بیطرف بدون تفکیک!
    چندشب قبل داشتم یه مطلب گوش میدادم جالب بود راجبه فمنیست و حقوق زنان بود فقط فمنیست بیشتر میومد دنبال زن سالاری تا برابری (الیته شاید خیلی تند شدن جدیدن) کاری به زن یا مرد ندارم اون سالاری بده چون این چرخه معیوب تکرار میشه. میلیسم احتمالن :))
    خیلی چیزا هست هنوز برابری رنگ و نژاد نداریم هنوز برده داری داریم و…

 • شاید اگه مثلا روی تعهد و مسئولیت نسبت به زن ها بیشتر مانور بدیم بهتر باشه،
  مانور دادن روی شخصیت دادنِ این چنینی به زن ها، به نظرم یه مقدار انرژی رو تلف می کنه، یعنی اون نتیجه ای که می خوای رو نمی گیری. چه بسا تو فرهنگی خیلی به زن ها ظاهرا اهمیت داده بشه، ولی اون خشونت همچنان باشه. (به خاطر ضعیف تر بودنشون)

 • شاید اگه مثلا روی تعهد و مسئولیت نسبت به زن ها بیشتر مانور بدیم بهتر باشه،
  مانور دادن روی شخصیت دادنِ این چنینی به زن ها، به نظرم یه مقدار انرژی رو تلف می کنه، یعنی اون نتیجه ای که می خوای رو نمی گیری. چه بسا تو فرهنگی خیلی به زن ها ظاهرا اهمیت داده بشه، ولی اون خشونت همچنان باشه. (به خاطر ضعیف تر بودنشون)

  نمی دونم فرستاد یا نه، دوباره می فرستم.

 • mehdi

  بدتر از اون اینه که
  دختر با حجاب شکلات بسته بندی شده
  بد حجاب شکلات بدون بسته بندی
  مرد هم مگس دور شیرینی
  البته منظور از حجاب اینجا چیزیه که حداقل تو تلویزیون ملی میگن احتمالآ هر کدوم از ما تعریف متفاوتی داشته یاشیم

 • محمد

  چون در گذشته انسان ها دلیل خیلی از اتفاقاتی که اطرافشون می افتاد رو نمی دونستن ( مثل رعد و برق ، باد ، زلزله ، بارون ، طلوع و غروب خورشید ، بیماری ها ، تنگی نفس زمانی که از یه کوه بالا می رفتن ! و… )
  زمان رو به رو شدن با هر کدوم از این اتفاق ها گیج و سرگردان می شدن . دلیل این اتفاقات رو هیچکس نمیدونست .بعدتر انسان ها برای فرار از گیجی ، ترس و وحشت و دلهره و اضطرابشون راحت ترین کار رو انتخاب کردن …
  “پس یاد خدا آرامش دهنده قلب هاست ” و …
  ولی الان دیگه اوضاع فرق کرده … و در آینده( مثلا سال 2050) چه خواهد شد معلوم نیست .
  منظور خاصی نداشتم فقط می خواستم بگم با اون قضیه سال 2100 که از کارهای الانمون تعجب می کنیم 100% موافقم .

 • سلام
  دوتا سوال دارم.
  1 – اسلام میگه که اواز خوندن زن با صدای بلند جوری که مرد نامحرم بشنوه کار صحیحی نیست و گناهه.بعید میدونم 100 سال دیگه کسی به اسلام بخنده
  2 – اون جمله یعنی چی” خانم که به پول حقوق نیازی ندارن” کامل توضیح بدین و نظر خودتونو هم بی زحمت بگین

  • جادی

   سلام امید رضا (:
   ۱- نکته اینه که صد سال بعد برداشت از اسلام تغییر کرده. همین الان هم کشورهایی که خیلی از ما اسلامی تر هستن (مثلا عربستان) توشون زن آواز می خونه و فکر نمی کنن مشکلی با اسلام داره و احتمالا برداشت هایی مشابه ما که آواز خوندن عمومی زن کلا ممنوع باشه ممنوع کنه فقط در حد طالبان و داعش هست (شایدم یمن مثلا (: )) و هیچ کدوم از این کشورها (از عربستان تا افغانستان تا عراق تا امارات تا …) احتمالا خودشون رو اصلا از ما کمتر اسلامی نمی دونن (: برداشت ها عوض می شن. حتما می دونی که مثلا برده داری در اسلام هست، در قرآن هست و در زمان پیامبر هم انجام می شده ولی الان از نظر ما خیلی عجیب و دور از ذهن است و هیچ مشکلی هم با این نداریم که بخشی از تاریخ اسلام و نص قرآن است. آواز خوندن یا حجاب که دیگه خیلی خیلی سندهای کمتری از مثلا برده داری داره و از بین رفتن یا تغییر شکلش هیچ صدمه ای به اسلام نخواهد زد کما اینکه فعلا فقط در کشور ما اجباری است و کلی کشورهایی است که اگر بری خیلی از ما فضایی اسلامی تر دارن بدون اینکه این مساله بهشون صدمه بزنه (:

   ۲- اگر در محیط های کاری بوده باشی، بارها تکرار می شه که مردها به شوخی یا جدی می گن «خانم که به پول حقوقشون نیاز ندارن». هم به همکارهایی که حقوقشون عقب افتاده گفته می شه هم موقع درخواست اضافه کار و … . به نظر من هر انسانی مستقل از جنسیت ممکنه به پول حقوقش احتیاج داشته باشه یا نداشته باشه.

   • 1 – موافقم.میشه یه پست هم در مورد حجاب بزارین؟سوای از بحث قانون بودنش توی مملکت ما خیلیا میگن کلا چرت و پرته و دست و پاگیر و اینا
    2 – موافقم

 • تو بعضی از سازمانها یک سری افراد رو مسئول قرار دادن که طرف از اون یکطرفه گراهای تعصبیه و برای مثال شما که اونجا کار داری با لباس جین برو برای انجام کارت وقتی میری سراغش جوری باهات برخورد میکنه که انگار جنایتی انجام دادی و برعکسش با یک سلام علیکم حاج آقایی و پیراهن بیرون از شلوار برو آنچنان تحویلی میگیره که نگو
  متاسفانه تو کشور ما این بحث شامل همه میشه…