مصرف کنید: ویدئو کلیپ بچه ننه با صدای محسن لرستانی

پست رو تقدیم می کنم به جلال سالی

یک ویدئو کلیپ محلی با داستانی مرسوم: دختره پسره رو ترک کرده و رفته با یک بچه ننه دوست شده. پسر لر / کرمانشاهی براش می خونه «برو با اون ابرو قشنگ، از سرتم زیادیم / اسم منم دیگه نیار، امروز اعصابم قاطیه / امروز حالم حال سگه، کوفتیم نکن برو دیگه / بختت بسوزه آسمان، دیگه شده آخر زمان / تو این همه خلق خدا، ببین کی شده رقیب ما»

یکی از دوست‌های پسره، با دوربین چند تا عکس از دوست دخترش و یک پسر دیگه می‌گیره بعد اونها رو چاپ می کنه و به این دوستمون نشون می‌ده. خواننده دنبال رقیب عشقی اش است می‌گرده. همزمان می خونه «یادت می یاد ای بی وفا، چمنی(؟) منو زجرم دادی / چمنی(؟) می ماندم چشم انتظار ، شاید بیای سر قرار / گفتی ننم نمی ذاره ، بیام بیرون سر قرار / داشم بشم گیر می ده و ، کلشم شنگه دعوا(؟)» و ادامه می ده که حالا چطور شکر روزگار دیگه ننه‌ات گیر نمی ده بری سر قرار با این پسر جدیده؟ و همزمان قلیون چاق می کنه و می خونه که «دیگه بدجور حالم خرابه، عرق سگی برام شرابه».

نهایت ماجرا؟‌ با پرس و جو از آدم ها بچه ننه رو پیدا می کنه و می خونه «اینو بدان بچه ننه ، پرونده من وزن توئه / من زندگیم رفته به باد ، بچه ننه دارم برات / وقتی ابرو برمی داری ، نازتر می شی از قناری / …» و می ره با کلمات یک زهره چشمی ازش می‌گیره و می‌ره سر قرار با دختره و عکسها رو بهش نشون می ده و به هم می زنه و با یک سیلی نسبتا آروم قهر می کنه می ره سراغ زندگی اش.

بعدش هم تیتراژ است با شماره تلفن شاعر و نویسنده و کارگردان و بازیگرها و غیره و در نهایت حتی تشکر از مدیریت پیتزانانی (علی عرب).

چرا دوستش دارم؟

چون طبیعی است و مال خود آدم ها. می دونین که من پروژه هایی که آدم های واقعی سراغش می رن رو دوست دارم. طرف نه سعی کرده یک الگانس اجاره کنه بشینه توش نه رفته دوبی نه هیچ چیز. خیلی معقول تو محله خودشون هنرش رو استفاده کرده.

شاید برای بعضی ها خنده دار باشه. منهم کلی خندیدم ولی از سر شادی. حسابی خوشم اومد. اولا که داستان خوبه. بر خلاف مجید خراط ها طرف منطقی با جریان برخورد می کنه. می شه بهش کلی اشکال فمنیستی گرفت اما دقت کنیم که کی داره چی می خونه. کماکان برای من و شما بده ولی به عنوان یک خواننده از لرستان/کرمانشاه که دوست دخترش بهش خیانت کرده به نظرم ویدئو و برخورد پیشرو است. کاش اون سیلی آخر هم نبود که می تونستیم بگیم طرف از من و شما هم با شعورتره که فقط رفته به پسره و دختره گفته که می دونه و رابطه اش رو به هم زده.

محلی بودنش هم عالیه! به دانشگاه هامون توی شهر تهران نگاه کنین که وقتی از همه جای ایران آدم می یاد توش، از سال دوم دیگه کسی رو توش نمی بینین که ته لهجه حتی داشته باشه. فرهنگ خودشه، لهجه خودشه، شهر خودشه، پیتزا فروشی خودشه و دوستای خودش. من از این جریانش هم کلی لذت بردم.

خلاصه پیشنهاد می کنم یکبار دیگه ویدئو رو ببینین (یا اگر با اینترنت جمهوری اسلامی هستین امیدوارم تا الان لود شده باشه که بتونین پخش رو شروع کنین). کماکان شاده و پر از خنده. بخصوص ترکیب هایی که تو شعر استفاده شده (مثلا اینکه وزن پرونده من از وزن هیکل جنابعالی سنگین تره!) ولی در حدی خوبه که من ایران بودم حتما یک اسمس تشکر به خواننده می زدم (:

بنا به یکی از کامنت‌این آهنگ عباس ویسی رو هم حتما ببینین

 • Siav

  سلام
  جهت اطلاع: لری نمیخونه. فارسی با لهجه ی کرمانشاهی میخونه. خواننده و شماره تلفنها هم مربوط به کرمانشاه هستند. پیش شماره همراه اول لرستان: 916!

  پ.ن. 1- چمنی نه، میگه چنی (chani) یعنی چقدر! اون یکی رو نمیدونم چی میگه!
  2-اون سیلی رو نباید میزد. مصداق assault هست!

  • جادی

   ممنون اصلاحش کردم. از فامیلش این برداشت رو کرده بودم

 • ساکی

  به نظر من حقش بود اسم بازیگر زن رو هم توی تیتراژ می گذاشتن. هیچ اسمی ازش نبود. حتی تو قسمت تشکرای ویژه هم نبود. فکر نمی کنم نقشش از مدیریت پیتزانانی کمتر بوده باشه.

  • جادی

   ساکی: راست می گی. به این توجه نکرده بودم.

 • ساکی

  سیلی فکر نمی کنم اینجا مشخصن مصداق بدرفتاری بوده باشه؛ دختره خیانت کرده بود. اما خب بدون اون سیلی جالب تر می بود.

  • جادی

   سیلی خشونت فیزیکی است و فقط چون یکی قوی تره می تونه اون رو به نفر دیگه تحمیل کنه. هیچ وقت درست نیست. اما توی اینجا هم مشخصه که طرف سعی نکرده محکم بزنه. مقایسه اش با موارد دیگه کماکان جریان را رو به جلو نگه می داره به نظرم.

 • شهرام

  خیلی باحال بود و اگه اون سیلی آخر رو نمیزد باحالتر تموم میشد.

 • ممنون جادی جان
  دوست دارم یه کلیپ دیگه بهت معرفی کنم، یه کلیپ مشابه البته با گویش کردی کرمانشاهیه (تا حد زیادی قابل فهم هست، بخصوص اگه قلقش دستتون بیاد) کیفیت ساخت بهتری داره و طنز جالب تری داره البته ژانرش در باره ی فقر و بیکاری و مشکلات اجتماعی هست:
  http://www.youtube.com/watch?v=3tlfcM8YKug

  اینم میتونین سرچ کنین: بری منال

  پی نوشت: لهجه ی آهنگ هم فارسی کرمانشاهی هست. طرف هم اسمش لرستانی هست ولی لر نیست (حالا اگه اجدادش از لرستان اومده باشن نمیدونم :) تازه اونم احتمال زیاد لک میشه نه لر….موزائیک هوئیت ایرانی هم داستانی دیگه س )

  • محمد

   بری منال رو کردی کرمانشاهی میخونه. واقعا باحاله و البته زبانش برای کسی که کرد نباشه ممکنه خیلی غریب و غیرقابل هضم باشه…

 • علیرضا

  جالب بود و بیشتر ارزشش به همین ارزش نهادن به هویت های نژادی و محلی ش هست.
  بیشتر خوشحالم که افرادی مثل شما هستن آقای جادی. همین.

 • مهندس

  خیلی آهنگ با حالی بود!
  بر خلاف شما من فکر می کنم هر چیزی جایی داره و جاش بود که اون دختره یک سیلی بخوره!!! باشد که آگاه شود و به راه راست هدایت شود

 • Sally

  Rasti jadiالم شنكه يعني دعوا كه فكر كنم خودتم فهميده بودي(:

 • محسن

  اون چمنی نیست. میگه “چنی” که همون “چندی” هست و به معنی “چقدر” استفاده میشه. مثلا میگه “چقدر می ماندم چشم انتظار ، شاید بیای سر قرار”

  اون تیکه آخر هم میگه “کرده الم شنگه بلا” یعنی بدجور الم شنگه راه میندازه.

 • soroush

  گذاشتن اسم دختره تو لیست اون ته و گذاشتن شمارش کار جالبی نمیتونه باشه و حتی بلکم به خواسته خودش نذاشتن اسمشو

 • jeus

  دختره چه بامزه بود. حیف که شمارشو نگذاشتن آخر فیلم . :دی

 • علي اميري

  يا خدا !!!لرستاني تا كجا نفوذ كرده تا وبلاگ جادي هم !!!
  عرض شود از خوانندگان و نظر ندهندگان هميشگي وبلاگ شما هستم.
  كرمانشاهي هستم و اين ويديو محصول بروبچ كرمانشاهست.وتامدت ها نقل قهوه خانه هاي تاقبستان و… بوده
  ويديوي بچه قرتي(محسن لرستاني) از اين قشنگ تره و موزيكش هم شعرش بهتره(البته دختر بنده خدا باز هم…):
  http://www.aparat.com/v/d4a34a9d31ae0f563a48c5330167d80a73348
  حوصله داشتي با كيفيتش هم پيدا ميشه.
  منو بگو هميشه بدليل استفاده از كلمات تند و شيوه لاتبازي به همه دوستانم ميگم سعي نكنيد اين ويديوها رو كشوري كنيد آبروي شهرمان ميره!!!
  نميدونم بگم خوشبختانه يا متاسفانه اين جور ويديئو ها در كرمانشاه بشدت در حال رشد هست و استارتش هم باهمين لرستاني بوده.استفاده از كلمات زننده و بعضا ركيك!!!قليون كه يه پاي هميشگي هست،حتي مصرف مشروب هم براحتي و بدون ترس در ويديوها استفاده ميشه.بابا بخدا شهرام ناظري هم كرمانشاهيه همونو لات و بي سروپا نبينيد تو رو خدا…

 • محمد هادی

  جادی این رو هم بچه های قمی روی یه اهنگ بنام جردن ساختن
  نیمه اولش خیلی قشنگه ولی نیمه دوم میفتن رو خز بازی و مسخره بازی