آشنایی با سرمایه‌داری: موبایل‌های پول حرام کن

سری‌ مطالب چرا گنو/لینوکس رو دوست دارم ظاهرا قراره یک همراه هم پیدا کنن: سری مطالب آشنایی با سرمایه‌داری.

سرمایه‌داری فعلا که داره مهمترین کشورهای جهان رو می چرخونه هرچند که خیلی از کشورهای خوبی که می‌شناسیم (سوئد، فنلاند، سوییس، کانادا، ….) جنبه‌هایی از سوسیالیسم رو هم توش قاطی کردن. دعوا سر این نیست که بیایم انقلاب کنیم کشور رو کمونیستی کنیم اما بحث اینه که سرمایه‌داری رو بشناسیم و بدونیم با چی طرفیم.

شرکت نوکیا برای هممون آشنا است اما یک سرمایه دار واقعی نباید خودش رو با مردم معمولی قاطی کنه پس اصلا منطقی نیست یک گوشی نوکیا دستش بگیره. درست همونطور که درست نیست یک پولدار تویوتا سوار بشه و تویوتا برند لکسوس رو برای از ما بهترون ساخته (که خب شما هم با تلاش زیاد می تونین از زندگی بزنین و جزوشون بشین)، نوکیا هم برند Vertu رو ساخته تا کسانی که نمی خوان مثل بقیه یک گوشی با بهترین امکانات رو ۷۰۰ دلار بخرن، بتونن ۸۵۰۰ دلار بدن و این گوشی کنار رو بخرن که خیلی شیکه (:

در ضمن شما اگر بخواین این گوشی رو به کامپیوترتون (که متاسفانه یک دونه مک بوک ایر معمولی یا چنین چیزی است) وصل کنین می تونین از این کابل اتصال یو اس بی استفاده کنین که در سایت گفته شده سازگار با «سرعت بالای یو اس بی ۲» است:

قیمت؟ ۲۰۰ دلار. البته در این مورد عجیبه که چرا نیازی ندیدن لاستیک دورش رو توی یک غلاف چرمی جا بدن.

خلاصه اینطوری (: اصلا هم بحث این نیست که اینها باید ممنوع بشه یا خیلی خز است هر کی از اینها می خره و … بحث اینه که سرمایه داری خیلی موجود سازگاریه (: یکسری هم جذابیت درست می کنه برای طبقه بندی آدم ها و قاطی نشدنشون با یکدیگه. بعد شما می تونین قسط و وام بگیرین که برین جزو اون طبقه بالا یا می تونین واقعا پول عظیمی داشته باشین که اینجا خرجش کنین و اصلا هم براتون مهم نباشه که گوشی ای که دارین می خرین از هر گوشی معمولی توی بازار قابلیت های خیلی کمتری داره اما تقریبا ده برابر گرونتر خریدینش.

آهان راستی! اگر تصمیم گرفتین هر کدوم از این موبایل‌ها رو بخرین مثل یک آدم معمولی نمی رین توی مغازه بلکه می‌تونین از روی سایت یک وقت رو مشخص کنین تا موقع ورودتون به مغازه های لوکس، یک مشاور که دقیقا می دونه چی قراره بخرین بیاد به استقبالتون و باهاتون خیلی لوکس بشینه و گوشی رو بررسی کنه.

 • به قول شخصیتی که اسمش یادم نیست:
  سرمایه‌داری بدترین نظام‌هاست، ولی در نظام‌های موجود بهترینه

  البته این مردم هستن که به نظام اجازه‌ی همچین کارایی رو می‌دن
  مثلا کسانی که خیلی خودشون رو فرشته می‌بینن حاضرن برای یک ماسک صورت خاویار حدود ۵۰۰ دلار بپردازن

 • متن عالی ای بود!

 • احمد

  یاد ایران باستان افتادم که هر طبقه از مردم یه رنگی لباس میپوشیدن
  (یادم نیست کدوم دوره)

 • Behrooz

  این برای ارضای روانی کسانی که ثروتمند هستند مفید هست. و حتی باعث انگیزه میشه برای کسانی که ثروتمند نیستند… شاید اگر همین نظام سرمایه داری نبود… هیچ وقت هواپیمای جت شخصی یا خودرو های رولزرویس و مثلا بنز S Class نبود..و اگر اینها نبودند شاید الان خودرو های ارزان قیمت هم مجهز به ترمزهای ABS یا AirBAG نبودند…درسته که این سطح امنیت اول برای ثروتمندان ایجاد شده اما در نهایت باید قبول کرد که وجود همین ثروتمندها باعث ایجاد انگیزه برای ساخت این سطح امنیت مثلا در خودرو ها شده. همان کشورهای خوب مثل سوئد و فنلاند هم به دلیل دوری از این انگیزه ی بیشتر برای تلاش کردن بیشتر برای رسیدن به ثروت بیشتر و در نتیجه زندگی بهتر, الان در صدر آمار بالای خودکشی و یا رشدجمعیت منفی در بین کشورهای اروپایی رو دارند… در نهایت بشر هیچ وقت به تعادلی منطقی بین نظام های کره شمالی و ایالات متحده نخواهد رسید متاسفانه یا حداقل تا رسیدن به چنین نظامی راهی طولانی پیش رو داره..