جمعه ها با کاندوم : پاسخ افسانه هایی درباره کاندوم

افسانه ۱: امن تر است اگر از دو کاندوم استفاده کنیم
واقعیت: اینطور نیست. کاندوم ها ساخته شده اند تا کار خاصی را انجام دهند و اگر استفاده از دو کاندوم همزمان بهتر بود، آن را دو لایه می ساختند. استفاده از دو کاندوم همزمان احتمال پاره شدن یا بیرون آمدن آن را بیشتر می کند.

افسانه ۲: کاندوم ها به راحتی پاره می شوند
واقعیت: اینطور نیست. اگر کاندوم را درست بپوشید، سر آن را قبل از پوشیدن فشار دهید که هوای اضافی در آن نماند، ناخن ها، جواهرات، دندان و چیزهای تیز دیگر را به سطح آن نکشید احتمال پاره شدن آن بسیار کم است. برای اطلاعات بیشتر شیوه درست استفاده را به شکل ویدئویی یا تصویری مشاهده کنید.

افسانه ۳: باید از لیزکننده‌های دیگر استفاده کنید.
واقعیت: تقریبا در تمام موارد خود کاندوم‌ها حاوی لیز کننده هستند. اگر فضا در سکس معمول خشک است، بازی را بیشتر کنید. خشکی یعنی یک جای کار ایراد دارد. به هیچ وجه از وازلین و دیگر چرب کننده‌ها روی کاندوم استفاده نکنید چون آن را شکننده می‌کنند.

افسانه ۴: کاندوم لذت را کم می‌کند
واقعیت: این موضوع معمولا درست نیست. اگر هم باشد باید به این فکر کنید که هدفتان چیست: حداکثر لذت یا سالم بودن یا پیشگیری. در ضمن کاندوم معمولا باعث کمی تاخیر در ارگاسم مردان هم می‌شوند که هر دو باید از این موضوع خوشحال باشید.

افسانه ۵: اگر روی استفاده از کاندوم تاکید داشته باشم، شانس کمتری برای رابطه دارم
واقعیت: اگر روی استفاده از کاندوم اصرار کنید، یعنی برای سلامت و شادی طولانی مدت خود و نفر دیگر اهمیت بیشتری قایل هستید. استفاده از کاندوم مساوی است با آرامش خاطر و اگر کسی آرامش خاطر را نخواهد، شریک جنسی / زندگی خوبی نیست.

افسانه ۶: سکس دهانی نیاز به کاندوم ندارد
واقعیت: انتخاب با شما است اما سکس دهانی می‌تواند باعث انتقال تب‌خال، سوزاک و چند بیماری دیگر بشود. لثه‌های بیمار احتمال انتقال ایدز را هم به همراه دارند. کماکان انتخاب با شما است که تا چه حد حاضر به ریسک هستید.

افسانه ۷: کاندوم خریدن ضایع/سخت/پرهزینه است.
واقعیت: در ایران خرید کاندوم بسیار راحت است. اگر با گفتن این کلمه مشکل دارید چندبار در تنهایی تمرین کنید. اگر هم می خواهید راحت تر باشید به فروشگاه های بزرگ مثل شهروند و غیره بروید و از بخش بهداشتی هر چند تا کاندوم که می خواهید را بردارید و در سبد خرید بیاندازید و با یک حالت پوکر فیس بیخیال سراغ صندوقدار بروید و بگذارید خودش همه چیز را حساب کند و قیمت نهایی را به شما بگوید. کاندوم در ایران نسبتا ارزان هم هست.

افسانه ۸: من به کاندوم نیازی ندارم چون فقط با آدم ها خوب رابطه دارم
واقعیت: اولا که بیماری فرق دقیقی بین آدم هی خوب و بد نمی گذارد و الزاما هم از راه های جنسی منتقل نمی‌شود. طرف مقابل شما ممکن است از انواع روش‌های به یک بیماری قابل انتقال توسط رابطه جنسی مبتلا باشد. اوه! در ضمن کاندوم علاوه بر پیشگیری از بیماری برای جلوگیری از بچه دار شدن هم بهترین روش است و حداقل از نظر من، بدترین چیز دنیا بچه ناخواسته است!

اما! نکته مهمتر این است که کاندوم حتی چیزی بیشتر از پیشگیری از بچه و بیماری است. کاندوم فان است (: می‌تواند در شب بدرخشد، می‌تواند ارگاسم را عقب بیاندازد، می‌تواند تحریک را بیشتر کند و غیره و غیره (:

افسانه آخر: یک کاندوم خریدم و درست استفاده کردم! حالا امنم!
واقعیت: متاسفانه در ایران انواع و اقسام کاندوم وجود دارد. اگر واقعا می‌خواهید چیز قابل اطمینانی بخرید روی بسته به دنبال علامت کایت () یا European CE () برای اطمینان از کیفیت باشید. در ضمن فراموش نکنید که کاندوم ها تاریخ مصرف دارند و اگر قرار است بیست و چهار ساعته آن را در کیف پولتان بگذارید تا شاید روزی خوش شانس شوید، بهتر است هر یکی دو ماه یکبار آن را عوض کنید چون احتمالا خیلی زودتر از تاریخ مصرف واقعی، خراب می شود.

منبع اصلی ولی ترجمه با دخل و تصرف

 • محمد

  مرسی از مطلبت
  البته به نظرم افسانه شماره 6 برای زن و شوهرها زیاد درست نیست. هرچند اگه نظافت رو رعایت نکنن خیلی هم واجبه!

 • یواش یواش می تونی عنوان اون بالا رو به “در دفاع از آزادی بیان و کیبرد و کاندوم” تغییر بدی :)

 • لافکادیو

  ممنون از این آگاهی بخشی، ولی در مورد افسانه ی سوم هیچ باید و نبایدی وجود ندارد. در واقع بسیار هم توصیه میشود. خشکی واژن لزوما نشان دهنده ی عدم تمایل روحی یا فیزیکی زن برای برقراری رابطه ی جنسی نیست. در افراد مختلف در طی دوره های مختلف میزان خیس بودن واژن در طی رابطه ی جنسی فرق میکند.(این دلایل میتواند استرس، استفاده از داروهای مختلف یا حتی استفاده از قرص های ضد بارداری باشد) در ثانی، برای سکس مقعدی حتما استفاده از لوبریکانت توصیه میشود. گاهی ممکن است واژن در حین سکس خیسی خود را به علت تبخیر از دست بدهد و خشک شود، خشک بودن واژن احتمال پاره شدن کاندوم را زیاد میکند بنابراین توصیه میشود که در این صورت حتما از لوبریکانت استفاده شود. در مورد لوبریکانت های محلول در آب، به علت تبخیر گاهی ممکن است در طی یک رابطه ی جنسی چندین بار لازم باشد که از لوبریکانت استفاده شود.

  لوبریکانت های روغنی کاندوم را در خود حل و متلاشی میکنند. در حین سکس اگر لوبریکانت محلول در آب موجود نبود و لازم بود، میتوان از آب دهان یا خود آب استفاده کرد.

  در تهران اکثر داروخانه ها ژل لوبریکانت را میفروشند،‌ ولی ممکن است آن را تحت عنوان ” ژل لوبریکانت/روان کننده واژن ” بشناسند. این ژل یک لوبریکانت محلول در آب است، بی رنگ و بی بو و بی مزه است و در معاینه های پزشکی واژن استفاده میشود.

  در کشورهای غربی ژل لوبریکانت محلول در آب یا روغنی با عطر یا بدون عطر را در فروشگاههای فروش لوازم سکسی میتوان پیدا کرد.

 • Pingback: دنیا داره یک چلنج جدید کاندوم رو تجربه می‌کنه، شما هم برای چلنج آماده باشین | کیبرد آزاد()

 • Pingback: مثل ترامپ که از کاندوم استفاده نمی‌کنه،‌ نباشین - کارگاه خبر ژوپی‌آ()

 • Pingback: مثل ترامپ که از کاندوم استفاده نمی‌کنه،‌ نباشین | رنگین‌کمان ایران()

 • Pingback: تیوال تئاتر | ویترین نمایش‌ها()