دانشمندها این شکلی هستند

درسته که پوشیدن روپوش سفید توی آزمایشگاه مدرسه به ما حس دانشمند بودن می‌داد و درسته که خیلی وقت‌ها دانشمندها مردهای سفید پوست غربی تصور می‌شن اما واقعیت اینه که ما انواع و اقسام دانشمند داریم و یک دانشمند در طول روزهای کارهای بسیار متنوعی می‌کنه:

تصویر بالا چدار کرینر است که متخصص ادراکات تصویری و روان شناسی کاگنیتیو است و توی اوقات فراغتش مربیگری یک تیم فوتبال بچه‌های زیر ۵ سال رو بر عهده داره و تصویر پایین هم کریستی ویلکوکس است (بیولوژیست دریایی) که به ما می گه تصویرمون از دانشمندها رو باید تلطیف کنیم (:

بقیه عکسهای جذاب دانشمندها این شکلی هستند رو توی آلبوم تامبلر lookslikescience ببینید یا حتی اگر دانشمند هستین،‌ عکس خودتون رو بفرستین (:

آپدیت سریع: نس توی کامنت ها گفته که «خب اینها که طبیعی هستن». نکته اینه که این آلبوم مال اینه که ببینیم دانشمندها هم کاملا طبیعی و معمولی هستن و یک بچه دبستانی فکر نکنه اگر هدفش دانشمند شدن بشه، باید وقف علم بشه و به زندگی عادی اش نرسه یا مثلا از جامعه جدا بشه و بره جزو گیک هایی که تو دبستان دستشون می ندازن.

اما خب.. دانشمند آلترناتیو هم داریم که چهار تا از همین آلبوم اضافه می کنم:میکروبیولوژیست، همسر و مادر


پاتریک، ژئوفیزیکدان


مارک و فرانک، شیمیدان


شیمیدان با تخصص داروشناسی ملکول‌های ریز(؟)

و البته آلترناتیوترین دانشمند سطح بالایی که من دیدم هم بدون شک برای من ریچارد فاینمن است که قبلا نظرم رو در باره کتاب زندگی نامه اش ( حتما شوخی می کنید آقای فینمن ) نوشته ام.

 • nas

  من که منظورت رو نفهمیدم. خوب این عکس ها دقیقا چیزی هاست که از یه دانشمند انتظار میره. زندگی آروم و کارهای معمولی و زندگی بی حاشیه . انتظار داشتی با روپوش سفید برن خرید مثلا!!
  اگه عکس ی دانشمند بود تو کنسرت هوی متال یا کسی که سر و صورتش رو تاتو کرده بود یا کسی که تو یه بار حسابی داره مست میکنه یا داره جوینت میکشه یه چیزی.
  این عکس ها و باقی عکس ها کاملا با تصورات تطابق داره

  • جادی

   ناس: الان برات یکی دو تا عکس از دانشمندهای آلترناتیو هم اضافه می کنم. ولی ایده این پست و اون آلبوم مال بچه های مدرسه ای است که تصور نکنن دانشمند شدن چیز عجیبی است و باید زندگیشون خاص باشه و علاقه شون به کار علمی رو از دست بدن. در حد دبستان. الان یکی دو تا آلترناتیو هم اضافه می کنم.

 • کیوان

  من کاری ندارم گروه هدفت بچه های دبستانی بودن یا آدمای بزرگ. من به عنوان یه پزشک، محقق و کسی که به زندگی علمی علاقه داره و زندگیشو وقف این کار کرده کنجکاو شدم ببینم دیدگاه خود شما نسبت به یه دانشمند چیه. و متاسفانه چیزی که دیدم اصلا جالب نبود. مواردی که انتخاب کردید اصلا مناسب نیستند. بیشتر این کسایی که شما انتخاب کردید، دانشجوهای رشته های تخصصی هستند که احتمالا دارن برای پایان نامشون کار تحقیقی انجام میدن. شما باید میگشتی از بین 100 تا دانشمند برتر یا از میون برندگان جوایز معتبر علمی که لیستشون موجود هست عکس ها رو انتخاب میکردی تا بتونی یه الگوی درست معرفی کنی.
  یا اینکه اگه فکر میکنید دانشمندای معتبری انتخاب کردین باید معرفی میکردین که چه کاری کردن و چه مشکل یا مساله ای رو حل کردن تا سو تفاهم ایجاد نشه و الگوی بهتری رو معرفی کنه.

  • علیرضا

   دانشمند بودن به‌معنایِ خامِ خودِ کلمه هم مثلِ بقیه‌یِ مشاغل هست و زندگیِ طرف کاملاً عادی خواهد بود و همین مثال‌هایی که آوردی بسیار هم عالی هستند، می‌تونی حتی «برایان کاکس» رو هم اضافه کنی که الان مدیرِ آزمایشِ ATLAS هست تو CERN که تویِ یه گروهِ راک به‌نامِ Dare کیبرد می‌زده و عکس‌هایِ جالبی هم ازش هست!‌
   …ولی وقتی یه صفتِ «برتر» یا «بزرگ» رو به‌مسئله اضافه می‌کنی قضیه کمی فرض متفاوت می‌شه. در این حالت دیگه اکثرِ دانشمندانِ باحال از رده خارج می‌شن.
   «ترنس تائو» از سه‌سالگی به‌سبکِ تارکینِ دنیا داره ریاضی می‌خونه، «ادوارد ویتن» به‌گفته‌یِ خودش برایِ تفریح چیزایِ واقعی مثلِ مجله‌هایِ باستان‌شناسی یا نجوم می‌خونه و نه مثلاً یه‌رمان،«پل دیراک» اوتیسم داشته و نمی‌تونسته با کسی به‌درستی صحبت کنه. حتی مختل‌شدنِ روندِ زندگیِ عادی هم تویِ مقاطعی (ونه تمامِ مقاطع) که طرف داره کارِ «بزرگ» انجام می‌ده هم رخ می‌ده، مثلاً «اندرو وایلز» واسه اثباتِ حدسِ تانیاما-شیمورا چندین سال خودش رو عملاً زندانی می‌کنه. حتی همین «ریچارد فاینمن» تویِ قسمتی از BBC Horizon به‌نامِ The pleasure of finding things out می‌گه که من آدمی تک بعدی هستم و تنها این اواخر شروع کردم به‌یادگیری نقاشی و الخ، یا مثلاً می‌گه که من استعدادِ محدودی دارم و فقط تو یه‌مسیر ازش استفاده کردم و الخ.

   + این عکسی که از فاینمن گذاشتی من رو یادِ‌ این کلیپ انداخت از فاینمن، خیلی جالبه!!

 • نیما

  نمیدونم نوشته هات چطوری هستن که آدم دوس داره همشو تا آخر بخونه (برخلاف بقیه‌ی سایت‌ها و وبلاگ‌ها که فقط به خوندن تیتر‌ها اکتفا می‌کنم)

  جادی من دوست دارم

 • Numb

  از همه جالب تو اون شیمیدان با تخصص دارو شناسی مولکول های ریز هست
  امو هست
  خیلی حال کردم
  ممنون جادی جان
  ۳-۴ تا دیگه عکس اضافه کن بهش

  • جادی

   نامب: برو تو آلبوم رو ببین خب (: بیچاره آلبوم ساخته… بازم باحال و اموتر از این هم توش هست. حتی در حد اینا که لاله گوش رو می کشن و بزرگ می کنن و اینها

   • Numb

    اصلا حواسم به آلبوم نبود

    ممنون
    جور کنید سیر سیز تور را LOL

 • جادی اینو الان دیدم یاد تو و جمعه ها با کاندوم افتادم :))))
  فکر کنم بد نباشه این هفته اینم زیر پست جمعه ها با کاندوم بزاری :دی

 • آهان راستی اینم قبلن دیده بودم الان یادم اومد :دی

 • ara

  این رفیقمون پاتریک چقدر شبیه شلدون کوپره!

 • poxer

  @are
  اره ، باهات موافقم

 • shayan

  آلترناتیو=متفاوت؟