پتیشن و طومار ابزار همه کار نیست:‌ مورد نارنجی

چند وقت پیش بود که یکی از خوانندگان نارنجی برام ایمیل زد و درخواست کرد که از کار سایت زومیت حمایت کنیم. پرسیدیم کارش چیه و گفت که یک تومار درست کردن تا از گوگل بخوان که یکسری از سرویس‌ها از جمله افزونه‌های کروم رو برای ایرانی‌ها باز کنه.

من با اون دوستمون توی چند تا ایمیل بحث کردم و گفتم که اینکار معقول نیست. گفتم که گوگل به خاطر قوانین این چیزها رو می بنده و بر اساس یک تومار اینترنتی نمی‌یاد بازشون کنه. تنها راه بازشدنش اینه که ساز و کارهای قانونی‌اش نشون داده بشه و در عین حال باید مودب بود و عنوانی مثل «گوگل شر نباش» عنوان خوبی نیست برای یک درخواست.

بعدش به همین فکر می کردم که چرا ما ایرانی‌ها یاد گرفتیم برای هر چیزی یک تومار درست کنیم ؟ (: حدسم اینه که چون راحته و هیجان فعال بودن و تلاش رو هم می ده. از صبح که بلند می شیم تا شب می ‌تونیم چند تا مشکل دنیا رو حل کنیم و جهان رو به پیش ببریم. امن و امان و بی دردسر از توی خونه.

نمی‌گم تومار همیشه بده. به همون دوست هم گفتم که انجام اینکار بهتر از هیچ کاری نکردن است اما همیشه باید دنبال ابزارهای دقیق تر رفت. مثلا یک ایمیل معقول بررسی شده به بخش حقوقی گوگل ممکنه جواب بهتری بده تا یک تومار امضا شده اینترنتی.

این ماجرا از ذهنم خارج شده بود تا دیروز که نارنجی یک کار فوق العاده کرد! یکی از بچه‌های نارنجی که در سخنرنی اریک اشمیت بود، آخر سخنرانی از مدیر عامل سابق و ریس هیات مدیره گوگل سوال کرد که چرا ابزارهاش برای ایران بسته هستن. اریک اشمیت معذرت خواهی کرد، با وکیل صحبت کرد و امروز محدودیت دانلود اکستنش‌های کروم برای ایرانی‌ها برداشته شده (:

ابزارها در دنیا مختلف هستن و ابزارهای مختلف برای مقاصد مختلف کارایی‌های مختلف دارن. امضا جمع کردن همیشه بهترین کار نیست. درسته که اینترنتی اش آسون‌ترین کاره ولی همیشه بهترین کار نیست.

پی.نوشت. تکرار می کنم که پتیشن بد نیست. من یکی از هجده میلیون عضو Care2 هستم و در هفته چند تا پتیشن در حوزه هایی که برام مهم هستن امضا می کنم (: اما بحث اینه که موقع انتخاب ابزار، به تنوع اونها فکر کنیم و از فیسبوک درخواست نکنیم که به گوگل بگه که قوانین آمریکا رو رعایت نکنه.

پ.ن. میم بالا، اسمش هست دختر اعصاب خورد کن فیسبوک (:‌ از همون ها که می گه «دارم گریه می کنم» و زیرش می گه «نمی خوام بگم چرا. لطفا نپرسین» (:

 • ehsan

  محض اطلاع بگم:
  گوگل محدودیت دسترسی به اپ استور کروم رو برداشت!
  حالا هی بگو امضا جمع کردن تاثیر نداره..

  • جادی

   احسان: متن رو هم خوندی؟ (: یا فقط عکس هاش رو نگاه کردی؟ ((: متن در همین مورد است.

 • alirezaimi

  درود
  یکی از خواص هم‌وطن‌ها این هست که همه چیز رو برای خودشون به رای‌گیری بذارن بدون اطلاع صاحب مجلس!
  خیلی خوب بود // مثل همیشه!

 • pej

  جادی بعضی وقتا ی چیزی مینویسی که فقط نوشته باشی ها …

  • جادی

   پژ: منظورت چیه؟‌ واضح حرف بزن و راحت باش (: حرف نوشته بالا اینه که پتیشن یک ابزاره که گاهی مفیده گاهی نیست. پتیشن جمع کردن برای گفتن به گوگل که تحریم ها رو برداره مثلا مفید نیست ولی یک ارتباط مستقیم بسیار مفیده.

 • pej

  آخه من اصلا نفهمیدم این عکس که با ۶ تا چیز مبارزه کردی چی بود ؟
  اول فکر کردم منظورت اینه که با خودت مبارزه کردی که ایده ات همیشه درست نیست . بعد هم اینکه شما که با اینترنت همیشه سروکار داری میدونی که اصلا گوگل کار خاصی نکرده و چیزی به نفع ما تغیر نکرده.
  بعدشم یکم متنت گیج کنندست :)

 • iman

  هم زوميت و هم نارنجي اين موفقيت رو به خاطر كار خودش ميدونه!الان سوالي كه هست هركدوم از كجا مطمئن هستن كه گوگل به حرف كدومشون عمل كرده؟شايد طومارو ديده،شايدم حرف دوست نارنجيه حاضر تاثير داشته!نميشه با اطمينان گفت كدوم يكي عامل اصلي بودن جادي جان:) البته من اينطور فك ميكنم:-)

 • علیرضا

  نمیخوام تلاشهای دوستان رو نادیده بگیرم ولی فکر میکنم آزاد شدن دانلود افزونه های کروم، فقط یه تداخل زمانی با سوال کاربر/نویسنده نارنجی داشته.
  فکر نمیکنم بشه توی یه روز به خاطر یه سوال، یه مسئله حقوقی (هرچند به صورت قانونی) تغییر داده بشه.

  • جادی

   علیرضا: مساله تغییر نکرده. از مدت ها قبل رایزنی شده بود. دوستان دیگه هم حسابی پیگیری می کردن. حتی فکر کنم کنگره آمریکا تصویب کرد که اینجوری چیزها شامل تحریم نیست. اما مساله این بود که شرکت ها حوصله نمی کنن (یا منابع کافی اختصاص نمی دن)‌ که حالا چنین چیزی رو باز کنن. در اصل باز شدن وابسته به تلاش یکسری از دوستان دیگه است که احتمالا علاقه ای به سر و صدا ندارن (: این فقط یک تلنگره که شرکت ها می گن «اوه آره باز کنین». چون از مدت ها قبل بررسی شده که مشکلی نداره و فقط قدم آخر مونده.

 • جادی

  اینم اضافه کنم که تلاش عجیبی هم اینطرف صورت نگرفته. فقط زمان / مکان مناسب بوده و یکی دغدغه اش رو داشته. اگر یکی وقت می گرفت می رفت بخش حقوقی گوگل اینو مطرح می کرد یا مثلا ایمیل می زد حتی به روابط عمومی در این مورد می پرسید و پیگیری می کرد کماکان به نظرم «تلاش قابل تقدیر» بیشتری بود. اینجا خب یک سوال شده فقط چون زمان مناسب در جای درست پرسیده شده احتمالا موثر بوده.

  قبول هم می کنم که ما نمی دونیم دقیقا چی شده. کلا هم کار پر افتخاری نیست که بخوایم سرش دعوا کنیم (: نتیجه خوبیه ولی به نظر من حتی اگر یک نفر ایمیل می زد می پرسید کار قابل تقدیرتری بود (:

 • pouria

  حالا واقعا محدوديت برداشته شده؟!
  براي ما كه هنوز اجازه دانلود نميده!!