دستگیری ۲۵ نفر به اتهام همکاری با هکرهای انانیموس

با کمک پلیس بین المللی، بیست و پنج نفر به اتهام همکاری با گروه هکرهای ناشناس در اسپانیا و سه کشور آمریکای جنوبی دستگیر شده‌اند. اتهام این آدم ها دیفیس کردن سایت‌های دولتی و شرکت‌ها اعلام شده. به نقل از رویترز:

پلیس اسپانیا همچنین یکی از چهار مظنون دستگیر شده در شهرهای مادرید و مالاگا متهم کرده است به افشار اطلاعات شخصی افسران پلیس و محافظانی که از خانواده سلطنتی اسپانیا و نخست وزیر حفاظت می‌کنند.

دستگیری‌های دیگر در آرژانتین، شیلی و کلمبیا بوده‌اند که در کل از پانزده شهر، بیست و یک نفر دستگیر و تقریبا ۲۵۰ ابزار دیجیتال ضبط شده است.

و خب همزمان هم صفحه صفحه پلیس بین المللی، پایینه:

هکرهای انانیموس یا ناشناس یک مفهوم عمومیه که این روزها برای مجموعه ای از عملیات استفاده می شه. در اصل یک جور امضای جمعی است که زیر یک شکل از عقیده و عمل گذاشته می شه. این هکرها اکثرا دارن از DDOS برای پایین آوردن سایت های مهم استفاده می کنن و در مواردی هم اطلاعات بسیار عظیم یا حساسی رو به رایگان با همه به اشتراک می ذارن. اولی واقعا نیاز به سطح سواد فنی بالا نداره و دومی احتمالا فقط یک امضای مشابه است پشت یک عقیده عمومی یعنی الزاما همون هایی که دی.داس می کنن، نفوذ و افشا هم نمی کنن ولی چون تیپ ایده‌هاشون شبیه است، با هم از یک امضا استفاده می کنن.

 • «مظنون» منظورت بود نه؟

  • جادی

   بعله (: اصلاح کردم (:

 • pej

  جادی سوال دارم :
  یعنی اینا قدرت پایین آوردن سایت رو ندارند؟تا اونجایی که من میفهمم دی داس ، هک محسوب نمیشه.درسته؟
  و اینکه اینترپل نمیتونه این پهنای بندی که برای دی داس مصرف میشه،ردیابی کنه ؟

  • جادی

   پژ: کی قدرت نداره؟ تیکه اول رو نفهمیدم. دی داس هک نیست. برای همین توی متن همه جا هک رو با ایتالیک نوشتم (که خب دیده هم نمی شه چندان!) . اینترپل می تونه شناسایی کنه و می بینی که رفته دستگیرشون کرده. البته یک کارهایی می کنن که سخت تر پیدا بشن ولی در نهایت می شه پیدا کردن.

   حالا اینها که اکثرا یکسری نوجوون پر هیجان هستن که این کارها رو می کنن (در سطح دی داس) ولی در سطح بالاتر (جنگ سایبری واقعی) هکرها / کشورها کامپیوترهای بقیه رو در اختیار می گیرن برای اینکار. مثلا من یک ویروس می نویسم که ویندوزهای پنجاه هزار نفر رو آلوده می کنه و منتظره تا به فرمان من به جایی که من می گم داس اتک کنه. اونجا کار خیلی سخت تره.

   در ضمن دنیای دیجیتال مرز نداره. اف بی آی می بینه که یک حمله از روسیه اومده و به پلیس روسیه می گه و پلیس روسیه می گه «باشه بررسی می کنیم» یا «اتفاقا خودمون هم هک شده بودیم داریم بررسی می کنیم». در موارد حمله واقعی دولت ها به دولت ها هم حتی نتونستین همدیگه رو متهم کنن چون به سادگی هر کس می تونه بندازه گردن یکی دیگه.

   بحث اش هست که یک پلیس دیجیتال بین المللی تشکیل بشه که دسترسی داشته باشه برای پیگیری این تیپ چیزها که حداقل بشه ثابت کرد که فلان حمله از فلان کشور بوده.

 • pej

  منظورم همین گروه آنانیموسِ
  اینا قدرت این که بتونن سایت رو کاملا دان کنن ندارن ؟
  یعنی با این همه ادعا

  • جادی

   پژ: داون کردن اگر منظور داون کردن با دی.داس باشه خب اینها قدرت خیلی زیادی دارن. اگر بحث هک و نفوذ و اینها باشه هم کسانی که انانیموس امضا می کنن سوابق کارهای جالبی دارن (از جمله http://jadi.net/2011/09/%D9%87%DA%A9-%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D8%A7/).

   اما هر سایتی رو نه. تو همین خبر می بینی که اینترپل رو داون کردن (: ولی مثلا حمله به آمازون کاملا ناموفق بود. یا حمله به پی پل فقط تونست بخشی از اینترفیس وب ر داون کنه. اینها سایت های عادی نیستن که روی یک کامپیوتر اجرا بشن. مثلا آمازون پیچیده ترین و احتمالا بزرگترین کلاود هاستینگ دنیا رو داره که می تونه همینطور با بالا رفتن فشار، منابع رو به شکل دینامیک زیاد کنه و در ضمن بخش بزرگی از پاکت ها حمله رو هم یک فایروال خوب می تونه اصولا حذف کنه و نذاره به سرور برسن.