جدی می گی نیکون؟

نیکون واقعا نمی دونم این سبک بازاریابی در نهایت چقدر موفقه ولی من که هیچ خوشم نمی یاد. منظورت رو نمی فهمم راستش… سه نفر بیان تا جایی که می تونن لخت بشن که من دوربینت رو بخرم؟ اینکه هر سه نفر خانوم هستن یعنی قرار نیست از بین خانم‌ها مشتری جذب کنی؟ اینها مدل حرفه ای هستن اما آیا حرف هم می زنن؟‌ مثلا می تونم در مورد دوربین سوال کنم؟ یا نقش مانکن دارن فقط؟

درسته که بهشون خوب خقوق می دی و درسته که من معتقد نیستم باید قانون جلوی حضورشون رو بگیره ولی لازم دیدم بهت بگم که از نظر من یکی که اصلا جذاب نیست و حتی اگر در لایه های پایینی اثر بذاره، مطمئن هستم که از چنین غرفه ای خرید نمی کنم.

مجوز عکس: Models pose with Nikon digital cameras during the 2012 International Consumer Electronics Show in Las Vegas. (REUTERS)

منبع و منبع

 • کامران

  از هر روانشناسی بپرسی می تونه برات توضیح بده که این روش در “ناخود آگاه” آدم ها فوق العاده تاثیر گذاره
  هدف از این کارها این نیست که ملت این مدل ها رو ببینند, راست کنند و برن نیکون بخرن. هدف اینه که تصویر ناخود آگاهی که ملت از نیکون دارن را با حالت روانی که از دیدن یک فرد جذاب پیدا می کنن منطبق کنند
  در روانشناسی این چیز جدیدی نیست و کاربردش هم محدود به بازایابی نیست

 • Abolfazl

  از نکته گویی ها و دقت نظر خوبی که دارید آدم خوشش می آید.
  یک موضوعی درباره این تکنیک ها وجود دارد، اینکه پژوهش گران زیادی روی این متدها کار می کنند، نه اینکه درباره این تبلیغ خاص حتما یک ریسرچر خاصی کار خاصی کرده باشد، منظورم این است که بالاخره از نتایج پژوهش های مختلف به طور مستقیم یا غیرمستقیم استفاده می کنند.
  هم درباره رفتار مردم در اتخاذ تصمیم ها مطالعه می شود، هم درباره روش جذب کردن مردم به محصول، هم خیلی چیزهای دیگر. حتی گاهی روش ها و متدهایی مطالعه می شود که خیلی عجیب است، مثلا چطور با ایجاد محصولات موقت یک رقیب را از بین ببرند. حالا درباره این تبلیغ، اگر این روش تبلیغ نیکون برای شرکت نیکون عادی نیست (من که نمی دانم، کسی که درگیر این موضوع است بهتر می داند) یعنی یک تصمیمی گرفته اند که قرار نیست عادی باشد. مثلا همین کار باعث شده است به زبان های مختلف درباره این محصولات جدید حرف زده شود، و شما می دانید که بیان کردن یک سمبل حتی اگر به شکل جمله های منفی باشد، پایداری آن را زیادتر می کند.

  ولی خب، حقیقت این است که دنیای تجارت آنقدر پیچیده است که نمی شود به قطعیت گفت آیا واقعا پشت این تبلیغ خاص یک فکر خاص بوده یا فقط نتیجه تصمیم یک مدیر برنامه است، اما مهم این است که این کار آنها باعث شده جادی بزرگ هم درباره شان مطلب بنویسد :)

  • جادی

   ابوالفضل: خب موقع نوشتن حواسم بود که دارم نسبتا چرند پرند هم می گم (برای همین دو تا لینک دادم که کسی خواست بیشتر بخونه یک مطلب درست بخونه). شده شبیه اینها که می یان مثلا می گن «این وزیر خارجه بلژیک هیچچی نمی فهمه اومده فلان کار رو کرده» یا مثلا «مایکروسافت هم خیلی خنگه ورداشته ویندوز آروم درست کرده در حالی که بازار کافی نخواهد داشت». خب منم درک می کنم که وقتی نیکون توی سی.ای.اس. غرفه درست کرده مطمئنا کارشناسهاش به مسایلی که من می گم فکر کردن ولی خب به هرحال اون عکس خیلی زننده بود به نظر شخصی ام و گفتم نگفته رد نشه. حداقل به اندازه یک پست شبانگاهی (:

 • یادآوری میکنم که اونجا “لاس وگاس” هست! ملت میرن واسه همین شو ها!
  برای مخاطب حرفه ای به نظر من هم مناسب نیست، ولی برای مخاطب حرفه ای اصلا نباید همچین نمایشگاهی رو تو لاس وگاس گذاشت؛ باید تو نیویورک، لس آنجلس، یا … گذاشت.
  در نتیجه هدف مخاطب حرفه ای نیست.

 • نمیخوام بگم این کار درسته یا نه، فقط می‌خوام کمی قضیه رو از لحاظ عکاسی فنی‌تر بررسی کنم.
  سه تا مدل داریم با نور پردازی تقریبا مناسب که یکی از اون‌ها هم قرمز پوشیده و اطراف اونها هم دوربین‌های نیکون هستش. همونطور که از پشت عکس معلومه، مردم میتونن بیان و دوربین‌ها رو تست کنند و کسی هم هست که دوربین‌ها رو معرفی کنه و سوال‌ها رو جواب بده. اگر اونجا بخواید یکی از دوربین‌های نیکون رو تست کنید مسلما اولین چیزی که تست می‌کنید یکی از این مدل‌هاست، و احتمالا هم مدلی که لباس قرمز پوشیده. اگر دوربین عمق‌دید خوبی بتونه ارائه بده، توی عکس یک مدل با لباس قرمز دارید که کاملا واضح افتاده، دو مدل با رنگ‌هایی که خیلی توی چشم نمی‌زنند و کمی تار میافتند و نورپردازی مناسب. نتیجه اولین تست میتونه عکس قشنگی باشه بدون اینکه هیچ کار خاصی کرده باشید و میتونه این تاثیر رو روتون بذاره که چه عکس‌های قشنگی با این دوربین میشه گرفت.

  • علی

   خواستم در مورد همین بگم که دیدم شما به خوبی توضیح دادین

 • nas

  سلام جادی . من یه سوال بیربط داشتم . در ارتباط با شکستن پسورد . در اغلب سایت ها بعد از وارد کردن اشتباه پسورد به صورت متوالی اون اکانت لاک میشه به صورته موقت و گاهی همیشگی . پس چطور میگن پسورد رو قوی انتخاب کنید که قابل کشف شدن با برنامه های که کارشون امتحان کردن تمامه حالت های ممکنه نباشه. حال اینکه بعد از چند بار وارد کردن اشتباه اون وب سایت اجازه وارد کردن پسورد رو نمیده

 • بابک

  جادی عزیز
  بحث اخلاقی در مورد اینکه استفاده ابزاری از انسان‌ها رو چطور بهش نگاه کنیم خیلی سخت و از توان من خارجه اما کلیاتش به نظر خیلی شخصی میاد و قابل قضاوت به این صورت نباشه. دقیقا مثل مساله گیاهخواری که یک انتخاب شخصی‌ایه و از نگاه یک گیاه‌خوار بقیه موجودات خشن و بی رحم و بی عطوفتی هستند. اینجا هم از نگاه تو زنندس اما از نگاه کسی توی همون کانتکس میتونه نباشه.بگذریم

  صمنا اینجا با توجه به منبعی که دادی غرفه‌ای برای فروش نداره فقط هدف برندینگه. یا بهتر بگم تمرکز روی فروش نیست!

 • amr

  ولی خودت ظاهرا داری از خانوم قرمزه عکس میگیری ناقلا :)