پروژه عکاسی ناشکستنی برای کمک به قربانیان تجاوز جنسی

اکتبر پارسال،‌گریس براون (Grace Brown) پروژه‌ای رو شروع کرد به اسم Project Unbreakable. گریس از عکاسی استفاده می‌کنه تا به بهبود قربانیان خشونت‌های جنسی و به خصوص تجاوز کمک کنه. در این عکسها قربانیان پلاکاردهایی رو دستشون می‌گیرن که روش جملاتی از متجاوز نوشته شده – یکی از فعالان کمک به قربانیان خشونت جنسی می‌گه اینکار باعث می‌شه این آدم‌ها قدرت کلماتی که علیه‌شون بکار رفته رو در اختیار خودشون بگیرن.

دیدن این پروژه اولش برای من عجیب بود. فکر می‌کردم واقعا چند نفر ممکنه حاضر بشن با جمله‌ای که متجاوز بهشون گفته عکس بگیرن و آیا اینکار کمکی به بهبودیشون خواهد کرد؟ اما وقتی به سایتش برین با سیلی از عکس‌ها مواجه می شین. عکس‌هایی که گریس گرفته و عکس‌هایی که آدم ها از خودشون گرفتن و فرستادن. ظاهرا پروژه موفقه و به قربانیان کمک می‌کنه که بهبود پیدا کنن.

تجاوز تقریبا بدترین نوع خشونت جنسی است. علاقه به تجاوز ممکنه یک فانتزی باشه ولی در عمل یک جرم بسیار سنگین و چیزیه که زندگی انسان‌ها رو نابود می‌کنه و نجات پیدا قربانی کردن ازش بسیار مشکله. تجاوز سکس نیست، تجاوز خشونته. جامعه شناس‌ها می گن که عامل تجاوز معمولا نیروی جنسی زیاد نیست بلکه میل به اعمال و نمایش قدرت و سلطه است که در این شکل بروز می کنه.

گریس پایین قسمت درباره ما نوشته که متخصص این موضوع نیست و اگر کسی قربانی این شکل از خشونت بوده و می‌خواهد مشاوره بگیره باید با هاتلاین RAINN به شماره 1.800.656.4673 یا آدرس اینترنتی https://ohl.rainn.org/online تماس بگیره.

درسته که ما هاتلاین کمک به قربانیان تجاوز نداریم ولی حداقل کاری که می تونیم بکنیم اینه که بدونیم کسی که مورد تجاوز قرار گرفته، قربانی است و هیچ وقت مقصر نیست. درسته که این فرد ممکنه سهمی از ریسک رو قبول کرده باشه اما در نهایت خشونت جنسی از طرف متجاوز اعمال شده و قربانی هم مستقل از زن یا مرد بودن، متحمل اون شده.


کامنت مهم از سپهر‌: هاتلاین مخصوص کمک به قربانیان تجاوز جنسی که نه، اما مرکز مشاوره‌ای که این موضوع رو هم پوشش بده داریم. خودشون بهش می‌گن «اورژانس اجتماعی» و با شماره 123 می‌تونید در سراسر ایران باهاش تماس بگیرید.

زیر مجموعه بهزیستی هست و حداقل در تهران (که من برای انجام کارهای فنی به دفعات داخل مرکز بودم) می‌دونم که همهٔ مشاوران دکتر هستن، چندین سال سابقهٔ کار دارن، با صبر و حوصله هستن، رازداری می‌کنن، معقولانه و جدی با موضوع برخورد می‌کنن و اگر بخواید جلسات مشاوره حضوری در مرکز جهت درمان و پیگیری قضایی(اگر بخواهید) انجام می‌دن. البته توقع نداشته باشین اجازه داشته باشن تو ایران کسی رو ترغیب به مثلا شکایت از پدرش بکنن! بابت کودک آزاری، اختلافات خانوادگی، مشکلات وسواسی و موارد دیگه هم می‌تونید بهشون زنگ بزنید.

 • خلاقانه‌، گویا‌ و مفید‌. البته بعضی از عکس‌ها (‌عکاس‌ها‌) هنوز هم جرات بروز نداشتن‌، ولی در کل خیلی خوب بوده‌!

 • جالب بود جمله هاشون …. خیلی از اونا متاسفانه توسط پدرشون … وجالب اینکه مادرشون …
  اصلا این عکسها خودشون اندازه ده تا کتاب مطلب دارن.
  خدایا حواست به ماباشه که بین انسانیت وحیوانیت ما اندازه یک مو هم مرزی وجود نداره!
  جادی تا چند روز مارو دپرس کردی!

  • ناشناس

   چی می گی؟ بین انسانیت و حیوانیت؟!، هر چی میشه شروع می کنیم مقایسه ی بین خودمون و حیوونا و خودمون رو تافته ی جدابافته و … می دونیم
   1.خودمون هم یه حیوونیم و حیوون بودن لزوماً چیز بدی نیست
   2. خیلی از چیزهای بدی که به اونا نسبت می دیم، شاید اصلاً در واقعیت وجود نداشته باشن و عادت داریم که همه ی چیزهای بد رو به اونا نسبت بدیم (مثلاً شما رفتی تحقیق کنی ببینی همین موردی که شما گفتین در مورد حیوونا اصلاً اتفاق میفته یا نه؟!)
   3. اگه کار بدی (به تعبیر ما) هم هست که اونا انجام میدن، بخشی از چیزی هست که طی تکامل یاد گرفتن و اصلاً قابل مقایسه با ما نیستن، ما از درجه ی خودآگاهی بیشتری نسبت به حیوونا برخورداریم
   4. حتی با قبول درجه ی خودآگاهی انسان ها هم دلیل نمی شه که کارها و حوادث بد رو ارجاع بدیم به بدی انسان ها، لزوماً درجه ی خودآگاهی همه در شرایط زمانی و مکانی و … یکی نیستش (مثال، افرادی که دچار مشکلات روانی و عصبی و بیماری هستند)، به نظرم این تفکر از چیزهای بدوی که طی تکامل یاد گرفتیم ناشی میشه و ما باید به اون غلبه کنیم و مادامی که این طور نگاه می کنیم و به جای حذف حوادث و رخداد های بد، به دنبال حذف انسان های بدی باشیم، همچنان دنیا جای وجشتناکی برای زندگی کردنه!

 • sepehrnoush

  هاتلاین مخصوص کمک به قربانیان تجاوز جنسی که نه، اما مرکز مشاوره‌ای که این موضوع رو هم پوشش بده داریم. خودشون بهش می‌گن «اورژانس اجتماعی» و با شماره 123 می‌تونید در سراسر ایران باهاش تماس بگیرید.

 • sepehrnoush

  توضیح اضافی: زیر مجموعه بهزیستی هست و حداقل در تهران (که من برای انجام کارهای فنی به دفعات داخل مرکز بودم) می‌دونم که همهٔ مشاوران دکتر هستن، چندین سال سابقهٔ کار دارن، با صبر و حوصله هستن، رازداری می‌کنن، معقولانه و جدی با موضوع برخورد می‌کنن و اگر بخواید جلسات مشاوره حضوری در مرکز جهت درمان و پیگیری قضایی(اگر بخواهید) انجام می‌دن. البته توقع نداشته باشین اجازه داشته باشن تو ایران کسی رو ترغیب به مثلا شکایت از پدرش بکنن!
  … بابت کودک آزاری، اختلافات خانوادگی، مشکلات وسواسی و موارد دیگه هم می‌تونید بهشون زنگ بزنید.

 • جادی

  ممنون سپهر از توضیح. اضافه می کنم به متن اصلی

 • sepehrnoush

  من سپهرنوش هستم. اگه منظور اسم کوچیکم بود، جواد. :-)