آمریکا در وسط گود… شرکت های خصوصی

چند وقت پیش از آمریکا گفتم و اینکه ظاهرا توسط مخالفین اصولا درک نشده و فکر می کنن آمریکا مرکز جهان شده چون بهتر از ما سرکوب کرده و خاموش کرده و بهره کشی کرده. دوستان اصلا اینطور نیست.. آمریکا یک سیستم سرمایه داری پیشرفته و پیچیده است که مرکز جهان شده چون مدرنتر سرکوب و بهره کشی کرده که در نتیجه هم لذتش بیشتر بوده هم دردش کمتر.

آمریکا اوج سرمایه داری است. توش پول حرف اول رو می زنه، اینطوری نیست که چند نفر «رییس آمریکا» باشن و تصمیم بگیرن شرکت ها چیکار کنن که باعث تحقیر بقیه بشه یا هالیوود چه فیلمی بسازه که توش فلان سیاست عجیب نهفته باشه.

آمریکا ترکیبی از شرکت‌های عظیم است. شرکت های بزرگی که شدیدا در هم تنیده شدن و فقط هم به دنبال سود هستن. دولت چیزیه بالای اینها اما برآمده از اونها. مردم هم با خوشحالی دولت رو انتخاب می کنن چون اکثریتشون حرف اولشون پوله و این شرکت ها و هر چیزی که رسانه ها روش مانور بدن. دولت اصلا چیزی نیست که بخواد کل اقتصاد رو بچرخونه یا فرهنگ رو کنترل کنه یا از اینجور هنرها. دولت چیزیه برای پیش بردن چیزهایی که شرکت‌های دیگه دوست ندارن سراغش برن (مثلا مدارس مجانی) یا حفظ یک قدرت مرکزی برای برقراری تعادل در بین این شرکت ها وقتی این تعادل به هم می خوره.

بهانه این نوشته این عکسه:

فتواستریم رسمی کاخ سفید روی فلیکر. توی کشور ما فلیکر فیلتر است چون خطرناکه احتمالا اما توی کشور مرکز دنیا، کاخ سفید حاضره مثل یک مشتری ساده روی فلیکر یک اکانت بخره و عکسهاش رو اونجا آپلود کنه. بحث اینه که اگر دولت بخواد سایت شخصی عکس خودش رو راه بندازه، باید جوابگوی مردم (شرکت ها) باشه که چرا پول بیخودی حروم می کنه در حالی که میتونه به یک شرکت سود برسونه.

همین جریان رو توی یک کشور دیگه تصور کنین و ببینین چقدر ممکنه مثلا دفتر ریاست جمهوری یک فتواستریم داشته باشه که روزانه عکس های رییس جمهور رو روی یکی از سرویس های عکس خصوصی آپلود کنه. جایی که رییس جمهور هم با پرداخت هشت دلار در ماه، مثل بقیه شهروندان سرویس یک شرکت خصوصی رو استفاده می کنه.

 • علی

  خوب این بنظر شما خوبه یا بد؟ به نظر من که خوبه . تجربه حکومتهای سوسیالیستی به شکست منجر شده. فعلا سرمایه داری بهترین متد زندگیه . هرکی بیشتر کار کرد بیشتر داره.دولت هم در نقش ناظر وای میسه.

  شاید یک بدی داشته باشه و اونم اینه که سیاست های کشور رو پولدارا و شرکتا تعیین میکنن.

  • جادی

   خب به نظرم نه خوبه نه بد. همینطور که می گی فعلا یکی از روش هایی است که کار می کنه. البته احزاب سوسیالیستی هم خوب کار می کنن (اسکاندیناوی ها، سوئد و غیره رو ببین) ولی اصولا بحث قضاوت ارزشی نیست بحث درک کردن یک مکانیزم است. درک کردن اینکه تقسیم کار به اجزا کل رو جلو می بره. توهمی وجود داره که هر چقدر قدرت بیشتری رو توی دست های خودمون و دوستامون متمرکز کنیم قوی تر می شیم در حالی که با اینکار یک کشور فقط ضعیف و ضعیف تر می شه.

 • anonymous

  Overthinking and Overanalyzing

 • و این دقیقا چیزیه که باعث می‌شه نتونم تصور کنم که روزی در امریکا زندگی کنم، چون به شدت از این سیستم بیزارم

 • حسام

  نوشته نسبتا خوبی بود!
  فقط پاراگراف اولت یکم خنده داره :)

 • محمد

  1 – میگن از وقتی جادی جمعه ها با کاندوم نمی نویسه دیگه خودش هم استفاده نمی کنه! واقعا!!؟
  2 – میگن چند وقتیه جادی یه کمپین زده بعنوان «جمعه ها کاندوم بی کاندوم!!»؛ بخاطر همینه که دیگه جمعه ها با کاندوم نمی نویسه!!
  2 – جمعه داشتم با دوستم تو خیابون راه میرفتم؛ گفتم به نظرت جادی الان داره چیکار می کنه؟ گفت نمی دونم! گفتم داره یه جمعه ها با کانودم دیگه می نویسه!!!
  3 – ببخشید هیچ ربطی به این پست نداشت؛ من باب مزاح و آف کامنت!!

 • امير رضايي

  جناب جادي

  چيزي كه بنظر من جالبه اينه كه توي اون سيستم حتي رئيس جمهور بايد براي خرج كردن 8 دلار بايد پاسخگو باشه اما تو سيستم مملكت ما دو تا شركت زير مجموعه وزرات فناوري اطلاعات و ارتباطات كه ساليانه ميلياردها تومان از پول كشور را هزينه ميكنند ( شركت زير ساخت و شركت فناوري اطلاعات ايران) همديگر را متهم به اختلالات مربوط به فيلترينگ مي كنند و ما چند روز از بازكردن ايميل ها محروم ميشويم و حتي نمايندگان محترم مجلس بنابر وظايف كه بعهده دارند حتي وزير فناوري اطلاعات رو براي پاسخ به مجلس نميكشانند همانند كشيدن به مجلس وزير امور اقتصادي و درايي كه اينهمه واگن مترو رو تو گمرگ بندر عباس متوقف كرده و مردم دارند از مواهب دولت خدمتگذار بهره مند ميشوند

  حالا بماند كه فليكر خيلي خطر ناك است

 • ali

  سلام خوبی جادی جان
  مرسی از مقاله خوبت

  ولی می خواستم بگم کاخ سفید فتو ستریم داره . اگه بری به سایت http://www.wh.govاونجا سمت راست پایین هست ولی فکر کنم دلیل اینکارش بیشتر مربوط به اینه که بیشتر جلوی چشم باشن .