مسابقه کاریکاتور در مورد بوت محدود کننده ویندوز

چند بار قبلا در مورد ماجرا حرف زدم: مایکروسافت طرحی داره تا بوت کامپیوترها رو محدود کنه به سیستم عامل‌های خاص. در صورت اجرای این سیستم که بهش UEFI گفته می شه، کامپیوتر فقط به سیستم‌عامل‌هایی که مجوز داشته باشن اجازه نصب شدن روی پی سی رو می ده و به عبارت دیگه ما دیگه حق نخواهیم داشت هر سیستم عاملی که دوست داریم روی هر کامپیوتری که می خریم نصب کنیم.

برای آگاهی بخشی در این مورد،‌ مقاله زیاد نوشته شده و تو پادکست‌ها هم حرف زدیم اما الان سازمان FSF یک مسابقه هم پیشنهاد کرده: طراحی کاریکاتور.

تا تاریخ ۱۷ مارس فرصت دارین کاریکاتورهایی که طراحی کردین (و مجوز آزاد دارن) رو به campaigns@fsf.org ایمیل کنین. من که شخصا تلاش می‌کنم یک چیزی درست کنم.

تا من سعی می کنم کاریکاتور بکشم، پیشنهاد می کنم این تومار اینترنتی رو هم امضا کنین که به تولید کننده‌ها می گه که تضمین کنن که کاربران خواهند تونست نرم افزارهای آزاد رو روی سیستم‌هاشون نصب کنن؛ احتمالا از طریق غیرفعال کردن گزینه بوت امن مایکروسافتی از داخل بایوس.


ربط کاریکاتور؟ من باید آزاد باشم و با آزادی حق انتخاب داشته باشم و از طریق حق انتخاب بگم چی می خوام چی نمی خوام. اینکه یکی دیگه بگه من چی لازم دارم و بعد حق انتخاب من رو بگیره و آزادی من رو سلب کنه تا اون چیز رو بهم بده، راه اشتباه است. این مسیر اشتباه رو هم رفقای کمونیست مدل شوروی و چین و غیره رفتن که مثلا سعی کردن بهداشت رو با گرفتن آزادی آدم ها تقسیم کنن و هم اونهایی که فکر کردن اخلاقیات آدم ها نیازمند نگهبانی شخص اونهاست و باید با گرفتن آزادیشون اونو تضمین کنن و هم مایکروسافت که الان داره سعی می کنه با محدود کردن آزادی کاربران، اونها رو امن نگه داره.

از دو تا آدم نقل قول بیارم و خلاص.

اولی دکتر عبداللهی با همه خاطرات خوبش که سر کلاس جامعه شناسی می گفت

راه عدالت باید از آزادی بگذره. مردم باید آزاد باشن تا عدالت رو انتخاب کنن. عدالت تحمیلی، دیکتاتوری می شه.

و دومی هم از بنجامین فرانکلین (از پایه گذاران آمریکا) که گفته

آنانی که آزادی را برای امنیت قربانی کنند، لیاقت هیچکدام را ندارند.

 • علیرضا

  فرق “ما” با “اونا” اینه که اونا برای کوچکترین تهدید برای کوچکترین حقشون نهایت مبارزه رو میکنند و ما منتظر میمونیم تا تمامی خقوقمون به قدرت و کیفیت هرچه تمام تر پایمال شه و مقداری به اون اعتراض کنیم برای “اهداف خاص” که در نهایت هم از اعتراض هم خسته میشیم و چیزی که باقی میمونه حق پایمل شده مون هست.

 • موافقم جادی. یادم باشه یه پست موردش بنویسم.
  راستی چرا تو تصویر آخر Freedom رو امنیت ترجمه کردی؟

  • جادی

   ساسان ترجمه درست بود عکسی که پیدا کرده بودم غلط بود (: عکس رو کلا حذف کردم

 • ناشناس

  جادی عزیز، نظرت درباره ی این چیه؟
  http://www.claybennett.com/pages/security_fence.html

  به نظر در دنیای کامپیوتر، راه حل معجزه آسایی وجود نداره و همیشه افزایش یکی از اینا، دیگری رو کاهش میده نظرت چیه؟

  • جادی

   ناشناس: کاریکاتوره که خیلی قشنگه. ولی با قسمت دوم جمله مخالفم. نیازی به راه حل معجزه آسا نیست.. بحث اینه که دادن قدرت به یک نفر / گروه بدون نظارت بر اونها، همیشه وضع رو بدتر می کنه. در اول کمی آرامش بخشه که ساندویچت رو بدی به قلدر مدرسه که «ازت محافظت کنه» ولی بعدا خودش خطرناک تر می شه.

   اگر هم بحث امنیت و آزادی است که خب به لینوکس نگاه کن که غیرقابل مقایسه امن تر از ویندوزه و غیرقابل مقایسه آزادتر (:

   ولی در یک دید کلی درسته: احتمالا رابطه الاکلنگی است. یکی بالا بره اون یکی پایین می یاد ولی اگر بخوایم به حالت تعادل معقولی برسیم و مجبور باشیم بین «آزادی برای همه»‌ و «محدود کردن همه به نفع امنیت» یکی رو انتخاب کنیم، اولی معقول تره.

 • soheil

  این خبر کمی تا قسمتی اشتباهه کاش کمی وقت می گذاشتید و تحقیق بیشتری میکردید اما برای اینکه بحث جالبیه کمی بد نیست راجه بهش حرف بزنیم.

  من فکر نمی کنم مقایسه راه عدالت و آزادی با قفل شدن بوت توسط مایکروسافت مقایسه درستی باشه. مایکروسافت و تولید کننده سخت افزار که در کنار هم مالک یک اکو سیستم هستند تصمیم گرفتند این محدودیت را ایجاد کنند شما به عنوان عضوی از جامعه می تونید انتخاب کنید که آن محصول خاص را نخرید.
  اگر قفل کردن بوت کاره بدیه چرا هیچ کس مسابقه کاریکاتور در مورد تلفن های اندرویدی سامسونک اچ تی سی و سونی اریکسون و .. نمی زارن که اومدن بوت یک سیستم لینوکسی رو قفل کردن و می فروشن؟ ولی وقتی مایکروسافت خبری رو اعلام می کنه فن بوی های لینوکسی سریع مسابقه کاریکاتور و … می زارن تا بگن عدالت از بین رفته.
  اما دلیل سوم .اصلا این حرف نیست که لینوکس کنار ویندوز بوت نشه. اما دلیل واضحش چیه به خاطر اینکه اگر مایکروسافت بوت رو قفل کنه کنار ویندوز ۸ دیگه ویندوز XP و ویستا و هفت رو هم نمی شه نصب کرد. فکر کنم این مقاله به صورت کامل توضیح می ده که واقعا چه خبره
  http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/09/22/protecting-the-pre-os-environment-with-uefi.aspx

  At the end of the day, the customer is in control of their PC. Microsoft’s philosophy is to provide customers with the best experience first, and allow them to make decisions themselves. We work with our OEM ecosystem to provide customers with this flexibility. The security that UEFI has to offer with secure boot means that most customers will have their systems protected against boot loader attacks. For the enthusiast who wants to run older operating systems, the option is there to allow you to make that decision.

  • جادی

   سهیل: در مورد اینکه این مقایسه کاملا درست نیست که موافقم. اینها یکسری بحث مشابه هم هستن و گرنه دیکتاتوری که می گه باید همه چیز رو مساوی بین همه تقسیم کرد اگر هم کسی مخالفت کنه می ره زندان (و بعد به شکل اتفاقی خودش و دوستاش پولدارتر از بقیه می شن) هیچ شباهتی به یک شرکت تجاری مستقل که سعی می کنه با شرکت های سخت افزاری طرحی رو پیاده کنه که بقیه نتونن سیستم عامل هاشون رو روی اون سخت افزار نصب کنن نداره.

   اینجا هم بحث دعوا نیست. بحث حق است. من یک سخت افزار از یک نفر می خرم و حق دارم روش تغییر بدم. فروختن اجباری یک جنس با یک جنس ممنوعه. حتما می دونی که منی که لپ تاپ رو با ویندوز می خرم حق دارم به شرکت آی بی ام نامه بنویسم و بگم که ویندوزش رو نمی خوام و می خوام ویندوز رو پس بدم اما سخت افزار رو نگه دارم و اونها موظف هستن پول ویندوز رو به من پس بدن (بعضی لینوکسی های با حوصله اینکار رو می کنن از جمله یکی از همکارهای من تو اداره خودمون).

   در ضمن پاراگرافی که نقل کردی،‌ می گه مردم می تونن «سیستم عامل های قدیمی» رو روی کامپیوترشون نصب کن. سیستم عامل قدیمی احتمالا ویندوز ایکس پی است اگر اون موقع فروخته بشه و ویندوز ویستا و سون. لینوکس یک سیستم عامل مدرنه (: از نظر معماری بسیار مدرنتر از ویندوز… هر وقت مایکروسافت گفت که هر کس حق داره هر سیستم عاملی رو روی هر سخت افزاری نصب کنه من خوشحالم (:

 • soheil

  البته من ربط این قضیه رو به ب‍‍‍‍س گرفتن پول لینوکس نمی فهمم اما داستان از نظر فنی الان تقریبا روشنه و در مقام مقایسه خداییش مایکروسافت خیلی شفاف تره نسبت به اپل در همه موارد چرا مسابقه کاریکاتور برای اونا راه نداختن؟ من روزی از شما می پذیرم که به قفل بوت مایکروسافت روی ویندوز ۸ اعتراض کنی که قبلش به سازنده های تلفن های لینوکسی اندروید اعتراض کنی که چرا قفل می زارن روی بوت تلفن ها شون .اون روز بیا با هم کاریکاتور می کشیم.

  • جادی

   سهیل: شکی نیست که در سیاست های انحصاری، اپل در کل بدتر از مایکروسافت است و شکی نیست که من ترجیح می دم تلفن هایی که با اندروید می خرم آنلاک باشن. تو حرفی نیست.

   ولی اعتراض من به سامسونگ وقتی خواهد بود که گوشی اش چک کنه اگر من فرم وری به جز فرم ور فروخته شده با موبایل رو روش ریخته باش و اگر این رو ببینه، سخت افزارم کار نکنه.

   من الان روی گوشی سامسونگم فرم ور شخصی ام رو ریختم، روی لپ تاپ اپلی که قدیم ها داشتم هم لینوکس نصب کرده بودم، روی لپ تاپ فعلی آی بی ام که با ویندوز خریدمش هم لینوکس دارم. اما طرح فعلی UTFI اگر توی بایوس حق انتخاب به من نده، معنی اش این خواهد بود که روی لپ تاپ آی بی امی که می خرم اجازه نخواهم داشت چیزی به جز ویندوز مایکروسافت رو نصب کنم (یا نسخه های قدیمی اش رو!). این بدتر از همه مواردی است که مثال زدی و این بالا گفتم.

   مطلب آخر همین وبلاگ رو هم یک نگاه بنداز (: متاسفانه مایکروسافت در سرفصل خبرهای من شده (: ولی بالاش لینک دادم که ازش تعریف هم کردم (: واقعا شرکت خیلی خیلی انحصارگر و بدی نیست.

   ربط پس دادن ویندوز رو هم یکبار دیگه توضیح می دم: فروشنده ها نباید حق داشته باشن با یک چیز، یک چیز دیگه رو اجباری بفروشن. ایسوس نمی تونه چون من ازش لپ تاپ می خرم به زور بهم ویندوز هم بفروشه همونطور که یک بقال نمی تونه به زور با روغن نباتی، ناخن گیر بده. من باید اجازه داشته باشم سخت افزاری که می خرم رو بنا به علاقه خودم تغییر بدم یا عوض کنم. اگر الان قانونا من اجازه دارم یک لپ تاپ بخرم و ویندوزش رو پس بدم و فقط سخت افزار رو نگه دارم، باید هم حق داشته باشم روی این سخت افزار چیز دیگه نصب کنم.

 • Pingback: هک فروشگاه مایکروسافت در هند و لو رفتن پسوردها « دگرگون()

 • سلام
  من یکی ساختم و فرستادم.
  http://goo.gl/eDZcy

 • یکی کشیدم و براشون فرستادم
  گفتم شما هم ببینید:

  http://up.p30day.com/img.php?image=5180_fsf_cartoon_td8w.jpg

 • Pingback: سال نود و یک مبارک()

 • Pingback: سال نود و یک مبارک « دگرگون()

 • چه‌جوری میشه پیگیری کرد که این قضیه به کجا رسید و طرح‌هامون پذیرفته شد یا نه؟

 • Hadi

  من کاریکاتور بلد نیستم بکشم ولی یه نظر دارم خواهش می کنم هرکی می تونه بکشه 1984 رو یادتونه همون که اپل یه تبلیغ از روش ساخت مردم داشتن به پرده نگاه می کردند و مسخ شده بودند
  اگه می تونین کاربرای گنو رو بالباسشون منظورم عکس پنگوئن و کلاه رد هیت و حیوان سبز اپن سوز و … رو بکشین که دارن به بیل گیتس یا رئیس فعلی مایکروسافت و اپل نگاه می کنن
  اگه 2 تا پرده باشه یکی رئیس مایکروسافت باشه یکی رئیس اپل تیم کوک جالب تر می شه
  خواهشا لباس های طرفدار های گنو لینوکس واضح باشه
  اگه بکشین ممنون می شم
  http://www.youtube.com/watch?v=OYecfV3ubP8 لینک تبلیغ اپله