گیک کار تکراری نمی کنه: کپی ۵۰۰۰ فلاپی آمیگا

گیک ها و هکرها مشخصه ای دارن تحت عنوان اتوماسیون. گیک ها اسکریپت می نویسن، برنامه درست می کنن، قطعات اطرافشون رو مثل لگو به هم می چسبونن و کارهای تکراری رو – حتی گاهی در زمان بیشتر! – به شکلی جذاب حل می کنن.

البته اگر مثل OzzyDweller@ پنج هزار دیسک آمیگا داشته باشین که لازم باشه کپیشون کنین، دو راه بیشتر ندارین:

۱- کراود کردن ماجرا (مثلا دادن هر پنجاه دیسک به یک نفر برای کپی)‌ که البته مستلزم داشتن صد دوست آمیگا دار است که این روزها سخت گیر می یاد

و

۲- ساختن!

و اوزی دومی رو انتخاب کرده:

این دستگاه که با چوب، یک آمیگا و یک درایو سه و نیم اینچ درست شده دیسک ها رو یکی یکی به داخل درایو هل می ده، آمیگا اونها رو می خونه و به یک فرمت امروزی تبدیل و ذخیره می کنه و بعد به درایو دستور می ده که دیسک رو به بیرون پرت کنه و یک رابط یو اس بی یک دیسک دیگه رو به داخل درایو هل می ده.

خوندن هر دیسک تقریبا سه تا چهار دقیقه طول می کشه و بعدش دیسک از یک شکاف به بیرون می افته. البته سر راه به یک گیره کوچیک گیر می کنه که باعث می شه دوربینی فعال بشه و از لیبل دیسک یک عکس بگیره:

تا آرشیو موجود باشه. سازنده می گه که قسمت اصلی دستگاه رو از یک کپی-کننده توی ای-بی خریده و اونو با یک برنامه بنا به نیازش تغییر داده و تا اینجا هم فقط یک دیسک داشته که توی سیستم گیر کرده که دلیل اونهم لیبل کاغذی پاره شده اش بوده. پروژه خوب پیش می ره و همه نه فقط شاد، که خلاقتر از قبل هستن (:

ویدئوی کامل رو در یوتوب ببینین

 • دمش گرم کار خیلی باحالی کرده! فقط یه نکته جادی جان، این لینک یوتیوب که گذاشتی تهش چندتا کاراکتر اضافی داره که باعث میشه یوتیوب خطا بده و بگه این ویدئو وجود نداره، یادت نره درستش کنی! فقط یک سوال دیسک آمیگا دقیقا چیه؟ همون فلائی معمولی خودمونه؟ (نمیدونم چرا از وقتی دارم وبلاگت رو چک میکنم کم کم داره این حس بهم دست میده که هیچی از کامپیوتر نمیدونم!)

  • جادی

   حامد سپهر: واقعا باید می گفتم. من انتظار دارم همه سی سال به بالا باشن و بزرگ شده با نسل نسل کامپیوترها! آمیگا یکی از پیشرفته ترین کامپیوترهای زمان خودش بود: رابط گرافیکی. ماوس. دیسک. کارت مخصوص صدا و حتی با توانایی حرف زدن انگلیسی! گوشه اش توی گوشه تصویر بالا پیداست.

 • بی خیال! بابا الآن چند نفر به نظر خودت بالای ۳۰سال پیدا میشن که بیان تو اینترنت و وب گردی کنن؟!؟ مراعات ماها رو هم بکن که مدت زیادی نیست داریم با کامپیوتر کار میکنیم (البته نسبت با شما مدتش کمه (: )

  • جادی

   خیلی زیاد (: فکر کردی اینترنت فقط مال جوون ها است؟ ((:

   • فکر نمیکنم مطمئنم p: حدا قل ۹۵٪ کسایی که من دیدم تو اینترنت زیاد میگردن زیر ۲۵ بودن!

    • جادی

     خب برای اینکه تو توی اون محدوده سنی هستی و اون آدم ها رو می بینی (: این یک اشتباه مرسوم مشاهده ای است. موافقین فکر می کنن همه موافقن چون دوستاشون رو می بینن معمولا و مخالفین هم فکر می کنن اکثرا مخالفن چون همفکرهاشون رو می بینن (: تو ایران کاربران بین بیست تا بیست و چهار سال بیشترین استفاده کننده ها هستن (تقریبا بیست و شش درصد) ولی بقیه اصلا قابل اغماض نیستن ((: فردا برات دقیق می نویسم.

 • مجرد

  من با 33 سال سن یادم هست چطورر مجله های کامپیوتری را با ولع برای دونستن یکم بیشتر می خوندیم.
  یا وقتی با کومودور و اسپکتروم زد 80 کار می کردیم فکر می کردیم خیلی بلدیم و حال می کردیم.

  حامد جان من هنوز هم با توجه به شغلم و هم علاقم پیگیر خیلی از اطلاعات هستم و سنم هم بیش از 30 هست. یعنی به این زودی داری ما رو کنار می کشی؟
  جالبه بهت بگم همین الان اکثر پروژه های نرم افزاری رو بچه های بالای 28 دارن انجام می دن. تازه اکثر رفقای من که نزدیک من سن دارن بعنوان مدیر دارند توی کشور کار می کنن. و خیلی از بچه های پایین 25 هم باهاشون هم کاری می کنن.

  • جادی

   مجرد: خاطرات خوبیه این خاطرات. در مورد سن هم یک مشکل مشاهده دیگه هم هست: ما با کامپیوترهای شخصی بزرگ شدیم و با هم داریم پیر می شیم. خیلی طبیعی است که آدم ها افراد خیلی خیلی کمی رو دیدن که مثلا از بچگی با کامپیوتر بزرگ شده باشن و الان هم مثلا شصت سالشون باشه. خیلی از مهندس های این تکنولوژی جوون هستن و مثلا من هم همیشه این استرس رو دارم که وقتی مهندس می مونم و مدیر نمی شم… آیا در مثلا پنجاه سالگی هم می تونم یک مهندس کامپیوتر باشم و نه یک مدیر؟! چون خودم خیلی مهندس های کمی رو در پنجاه سالگی دیدم!

   به نظرم دقیق نمی تونم بگم ولی امیدوارم منظورم رو گرفته باشی… ما پیرمرد کامپیوتری کم دیدیم چون کامپیوتر به عنوان یک شغل در پنجاه سال قبل یک انتخاب خیلی خیلی خاص بوده. احتمالا من و تو که پیر بشیم خیلی ها دور و برمون هستن که مهندس کامپیوتر هستن و پیر (:‌ به هر حال آمار فردا قشنگه. منترش می کنم. الان کشیدم ولی دیگه برای امروز بسه انتشار مطلب.

   پیر شی جوون.

 • Pingback: درصد کاربران هر روز اینترنت در ایران به تفیک رده های سنی « دگرگون()