رادیو گیک شماره ۳ – غول بازار مکاره

رادیو غول بازار مکاره که با یک گاز سر مرغ ها رو از بدنشون جدا می کنه و هر آشغالی که مردم جلوش بریزن رو می خوره.. رادیو گیک. این هفته با امنیت، دزدهای دریایی. مصاحبه با یک هکر ایرانی و …شراب قرمزی که آهن رو به زانو در می یاره

شماره سوم رادیو گیک (بیست و پنج مگ و سی و نه دقیقه) را از اینجا بشنوید:

[audio:http://jadi.net/audio/jadi-net_radio-geek_003_ghoole_bazare_makkare.mp3]

یا از اینجا دانلود کنید و اگر به دلیلی نامشخص، کشورتان رادیوگیک را سانسور می کند، از در پشتی وارد شوید یا به احترام آزادی نسخه OGG اون رو دریافت کنین.


آرس اس اس رادیو گیک

خبر بانمک هفته برای رادیو گیک اینه که خانم ویدا اسلامیه مترجم کتاب Pendragon/پندراگون، تاجر مرگ که به چاپ سوم هم رسیده با کتابسرای تندیس در جاییش که دختره می خواد به پسره بگه دوستش داره ولی می ترسه که مثل یک گیک قدیمی نتونه از احساساتش به خوبی صحبت کنه زیر نویس زده و گفت که که گیک «غول بازار مکاره که با یک گاز سر مرغ ها رو از بدنشون جدا می کنه و هر آشغالی که مردم جلوش بریزن رو می خوره»! و بازم ماییم که باید داد بکشیم که مترجمین عزیز! اینترنت مال شماست! یک سرچ بکنین.. اون دیکشنری های عهد عتیق رو بذارین کنار! بخصوص وقتی برای جوون ها ترجمه می کنین خیلی از اشاره ها به فرهنگ معاصری هستن که توی دیکشنری فلان چاپ سال ۱۹۱۴ نیست ((: گیک الان یعنی ما و ما غول بازار مکاره نیستیم (: حداقل یکبار فکر کنین ببینین این کلمه در این جمله معنی می ده یا نه. البته مترجمی که صادقانه زیرنویس انگلیسی می زنه و می گه اینجا رو نفهمیده بهتر از مترجمی است که راحت متن رو عوض می کنه و از این نظر از خانم ویدا ممنونیم اما یک قدم جلوتر اینه که توی اینترنت سرچ کنه. همین الان بزنین گیک و سایت نارنجی رو بخونین که قشنگ توضیح داده گیک یعنی چی.

ساید نوت: گیک ها باحالن (:

و امروز با اینکه سیزدهم فروردین و اول آوریل است اما از دروغ سیزده خبری نیست. همه خبرهای ما راست هستن، حداقل در سطحی که علم می تونه در مورد واقعیت حرف بزنه (:

اخبار

مشکل امنیتی گنوم-ترمینال، ایکس اف سی ای ترمینال و ترمیناتور

یک مشکل امنیتی طراحی توی کتاب خونه VTE که این هفته منتشر شد نشون می ده که اکثر ترمینال هامون مشکل دارم. بحث اینه که بافر سکرول بک توی دایرکتوری tmp ذخیره می شه و وقتی می گم کل بافر اسکرول بک یعنی حتی ارتباطات اس اس اچ. حالا همه که می خونن یوزرهامون هم روش. اگر جریان خیلی براتون جدیه اما، پیشنهاد فعلی استفاده از tmpfs است تا این باگ فیکس بشه.

ابررسانایی با شراب قرمز

برای اینکه بگیم ابررسانایی چه ربطی به شراب قرمز داره بذارین اول نگاهی بندازیم به مفهوم ابر رسانایی. الکتریسته چطوری حرکت می کنه؟ رسانا چیه؟ اجسام از ملکول ها تشکیل شدن و ملکول ها از هسته و الکترون هایی که دورشون می چرخن. اگر اینها بتونن حرکت کنن و فلان. ولی این حرکت بی دردسر هم نیست. ممکنه الکترون گیر کنه به الکترون های دیگه یا زیادی به یک اتم نزدیک بشه و این حرفها. ابر رسانی چیزی است که این جریان رو کاملا بی دردسر ممکن می کنه. ما اینکار رو معمولا با سرد کردن انجام می دیم. اونقدر سرد می کنیم که حرکت های داخلی جسم خیلی کم بشه و در نتیجه الکترون ها به راحتی توش حرکت کنن.

شراب قرمز از همینجا وارد جریان شد. سال قبل یکسری فیزیکدان ژاپنی اعلام کردن که با غوطه ور کردن آیرن تلوراید در شراب قرمز تونستون توش خاصیت ابررسانایی درست کنن. متاسفانه چیزی در مورد دما ندیدم ولی گفتن که بقیه مشروب ها هم تا حدی تاثیر داشتن ولی شراب قرمز از همه بهتر بوده و تحقیق های مختلف نشون داده که بهترین نتیجه از از یک شراب خاص فرانسوی تولید سال ۲۰۰۹ گرفته می شه.

چهار صندلی برای حزب دزدهای دریایی آلمان

حزب دزدهای دریایی رو زیاد از من و رادیو گیک شنیدین. حزبی رای مقابله با سرکوب آزادی های دیجیتال به بهانه دفاع از حقوق کپی رایت. چیزی شبیه به اینکه ما مخالف باشیم با اینکه به هر آدم یک جی پی اس وصل باشه تا اگر یک روز از یک مغازه دزدی شدن دولت بتونه بفهمه کی اون موقع تو مغازه بوده. حالا هم حزب خوبمون که توی اکثر کشورهای اروپایی تشکیل شده، در آلمان چهار صندلی کوچیک برنده شدن با تمرکز کمپین تبلیغاتشون روی شفافیت بیشتر دولت. این احزاب دو صندلی مهم هم در پارلمان اروپا دارن.

و اگر اهل بازی هستین برازر کوئست رو بازی کنین

که یک بازی آنلاین با تعداد بازی کننده های خیلی زیاد در یک دنیای فانتزی است که موزیلا اونو ساخته برای نمایش وب سوکت ها و اچ تی ام ال پنج و کانواس. برای گذروندن سیزده به در منی که توی دفتر گیر کردم، چیزی بهتر از این نیست.

عمیق تر

یک بازی جالب براتون دارم اینجا. عمقش توی خلاقیت و نگاه به دنیا است… بازی ای به اسم سولیداریتی سند. بازی تصویر نداره… با صدا کار می کنه و با یک نوشته شده می شه:

«شما در ساحل به هوش می یاین. هویتی ندارین. حافظه ای ندارین. چیزی ندارین. حتی بینایی هم دیگه ندارین.»

و تمام بازی فقط با یک هدفون استریوی خوب و یک ماوس قابل انجامه و البته خوندن متن های روی صفحه که به شما در مورد احساسات و لامسه و اینها حرفهایی می زنه… شما باید توی این بازی بدون بینایی و با تکیه روی صداهایی که به گوشتون می رسه توی این جزیره راهتون رو پیدا کنین. بازی جالبیه ولی خیلی سرگرم کننده نیست،‌چون نابینا بودن سرگرم کننده نیست.

گوگل و ریکپچاهای خیابونی

کپچاها رو می شناسیم. [توضیح کپچا] و اخیرا هم با پروژه ریکپچا که خیلی سایت ها ازش استفاده می کنن همه در کنار هم مشغول تایپ کردن بخشی از کتاب هایی هستیم که در این پروژه نبوغ آمیز در حال تبدیل شدن به کتاب هستن و حالا یک قدم دیگه رو هم برداشتیم و مردم گاهی در حین وارد کردن کپچا شاهد چیزهایی مثل پلاک خونه ها، اسم خیابون ها و حتی علایم راهنمایی و رانندگی هستن.

حدس زده می شه این تصاویر از گوگل استریت ویوو برداشته شده باشن و احتمالا گوگل داره از طریق این کپچاها، اطلاعات توی تصاویر رو به آدم ها می ده تا بخونن و به متن تبدیلش کنن تا به چیزهایی که می خوان برسن. نمی دونم بیگاری برای گوگل است یا یک ایده ناب. من با دیدن چنین چیزی احساس یک موش آزمایشگاهی بهم دست خواهد داد که اهرمی رو فشار می ده برای رسیدن به نتیجه. اهرمی که باعث می شه گوگل پول در بیاره… البته بخش سخت تر برای صاحبین سایت است. قبلا من با داشتن ریکپچا به تایپ شدن میراث بشری کمک می کردم ولی الان آیا من دوست دارم توی سایتم کاربرها برای مثلا کامنت گذاشتن توی وبلاگ من، نقشه های گوگل استریت ویوو رو غنی تر کنن؟

مایکروسافت و سکایپ در مورد در عقبی به توافق رسیدن

اسم قشنگش هست «شنود قانونی» و کاربردش اینه که بنا به پتنتی که مایکروسافت در ۲۰۰۹ ثبت کرده بود ، ماموران دولتی آژانس های آمریکا بتونن اگر مجوز گرفته بودن – بدون آگاهی شما – مکالمات سکایپی شما رو زیر نظر بگیرن.

بله! ماکروسافت یک شرکت تجاری است و احتمالا از طرف دولت مجبور به اینکار شده ولی سه تا بحث هست. اولی اینکه همه حق دارن اینو بدونن پس شما باید این خبر رو بیشتر ببینین. دو اینکه سکایپ در حال حاضر مدعی حدود دویست میلیون کاربر است و بخش بزرگی از این جمعیت شهروند آمریکا نیستن در حالی که حالا این سوراخ عقبی برای اونها هم باز شده و در نهایت اینکه وقتی این در پشتی هست، ما دیگه باید به چی اعتماد کنیم؟ نرم افزارهایی که مدعی می شن هیچ رخنه امنیتی ندارن توسط هکرها هک می شن حالا فقط تصور کنین که یک هکر روش داخل شدن از این در پشتی رو کشف کنه. لازم به تذکر نیست که همین الان احتمالا چند صد نفر در دولت آمریکا دارن ازش استفاده می کنن و لو رفتنش اصلا چیز عجیبی نیست.dro

تبریک ها و تسلیت ها

تبریک می گیم به چینی ها که بخشی از سانسور یوتوب رو برداشتن و بعضی از بخش های یوتوب برای مردم چین قابل دیدن شده.

و تبریک می گیم به جوردن مشنر برنامه نویس اصلی بازی پرینس آو پرشیای قدیمی خودمون که بیست و سه سال قبل به شکل مشکوکی سورس این بازی رو گم کرد و حالا بعد از بیست و سال اونو توی یک جعبه مقوایی توی انباری پدرش پیدا کرده و داره سعی می کنه کسی رو پیدا کنه که کامپیوترش فلاپی درایو داشته باشه

و تبریک آخرمون برای نروژی ها. نه فقط برای اینکه وزیر توسعه بین المللی دارن و نه فقط برای اینکه در سال ۱۹۸۹ مسابقات ملی بازی های کامپیوتری برگزار می کردن بلکه برای اینکه هیکی هولماس که حالا وزیر توسعه بین المللی این کشور، قهرمان بازی های D&D سال ۱۹۸۹ کشور هم بوده و می گه که بازی کامپیوتری چیزیه که می تونه به آدم ها موقعیت هایی که ندیدن رو نشون بده و پروژه‌هایی هم داره برای اینکار.

آرش بدیع زاده در کامنت ها می گه:

من یه سوال داشتم! این بابا وزیر نروژ قهرمان D&D بوده. من خودم تا حالا D&D بازی نکردم ولی تا جایی که می‌دونم (http://en.wikipedia.org/wiki/D%26D) یه بازیه شامل یه برد (مثل مونوپلی) یه سری کتاب سناریو و یه مشت تاس عجیب غریب! سبک بازی هم RPG‌ه ولی بازی کامپیوتری نیست! در واقع یه جورایی پدرجد World of Warcraft و ایناس.

اون LARP هم باز تاجایی که می‌دونم بازیای این مدلی رو می‌گن! (مثل مافیای خودمون اگه بازی کرده باشی) :)

هکرها

زنگ اشتباه به احسان دیگه و اینکه این هکرها چقدر همه ماخوذ به حیا هستن!

آهنگ

و برای آهنگ می ریم سراغ دمین رایس با آهنگ فیلم کلوزر، The blowers dauther برای اونجاش که می گه « I can not take my eyes off you » برای هر کسی که این حس رو تجربه کرده و زندگی اش با معنا است و هر کس که منتظر تجربه اش است تا بعد از نتونستن نگاه نکردن، برسه به این بیت که I can not take my mind off you.

عاشق باشین… با دمین رایس.

پی.نوشت. اینم برای حامد سپهر که ببینه چرا کیفیت صدا بده (: یک میکروفون ده ساله شکسته با کش بسته شده به یک بطری فعلا استودیوی ماست (: ولی مشکلی نیست. پول ها رو تنظیم کرده، یک میکروفون قابل قبول می خرم (: نه اینکه پول نداشته باشم ولی توی سفر هستم و مثل یک ایرانی قهرمان مجبور به خرج از پول نقدی که در خروج از کشور محدودیت داره و بدون کارت اعتباری و غیره (:


آرس اس اس رادیو گیک

 • زنده باد جادی.

 • عالی بود :)استودیوت خیلی باحاله، من موندم این میکروفونه رو از کجا یافتی ((: (آخرین دفعه کی رفتی آرایشگاه؟ :d )

  • جادی

   میکروفون شکسته (: تقریبا مال ده سال قبله و باید جدیدش کنم. فعلا با کش وصلش کردم به اون بطری که سر پا بمونه (:

 • HB

  jadi ziad electron shekafti dg :))yani age moqaveat tarif mikardi va damaro vasat mikeshdi behtar bood!

 • HB

  + vay jadi be in tahesh.nareside boodam cm bala.dadam cheqad khandidam ;mercy bedost khoshqalbemoon:))

 • S

  تصاویرت توی گوگل ریدر نمیاد. گمانم referer های خالی را بلاک کرده باشی.

 • خبرها عالی، در عمق عالی، آهنگ هم عالی.

 • تحت تاثیر بخش اول رادیو اینو نوشتم :)
  http://taravoshatezehn.wordpress.com/2012/04/01/we-are-geek/

 • بسیار جالب و جذاب!
  متاسفانه بعنوان یک گیک، این اولین بار بود که رادیو گیک رو گوش میکردم و لذتی که بردم باعث شد تا بقیه قسمت‌ها رو هم در تسک-لیست دانلودهام بذارم و حتما سر فرصت گوش بدم :)
  موزیک پایانی نیز بسیار خوش سلیقه انتخاب شده بود و ممنون :)

 • علیرضا

  مثل همیشه عالی بود. ممنون.

 • من نمیدونم چرا همیشه حرفام یادم میره به همین خاطر همیشه دوبار باید کامنت بذارم! جادی جان نمیشه لینکها رو توی رادیو بگی یا توی وبلاگت بذاری و همش ما رو به شونوتز نفرستی؟ (اصلا چی هست شو نوتز؟ (: )

 • علی

  خیلی جالب بود جادی، منم رفتم سری های دیگرو دانلود کنم گوش کنم. ممنون

 • فرود

  والا سوتی های اون کتاب فقط مختص این یکی نیست و نکته جالبش اینه که تقریبا از فصل دوم سوم شروع میکنه به بیخیال شدن پاورقی های و کتابهای دیگه این سری هم پره از این اشکالات.
  در حقیقت اینا دنبال یه سری پرفروش دیگه بودن مثل هری پاتر و فقط نشستن ترجمه کردن،و بعید میدونم اصلا وقتی برای درست ترجمه کردن گذاشته باشن، طوری که حتی چاپ اول، اسم کتاب رو پندارگن زدن :)) اونم رو جلد کتاب!

 • خیلی خیلی خوب بود. امیدوارم همین جوری ادامه داشته باشه. با این که ظاهرا خیلی سخته یه حرفی رو هم بگی هم بنویسی اما اراده‌ی خیلی خوبی داری که این همه اخبارو دنبال میکنی… در ادامه‌ی راه موفق باشی

 • مهدی

  سلام
  مطالب بسیار عالی بود. اما فکر می کنم مواردی که در مورد کپچاها و recaptcha گفتی درست نباشه. دلیلش هم ساده هست چون کدی که به شما نشون داده می شه باید نوشتاریش موجود باشه که با کد وارد شده شما مقایسه بشه. اگر تصاویر مال گوگل استریت ویو باشه باید با زدن هر رشته ای مرحله کپتچا رد بشه که اینطوری نیست.

  • جادی

   مهدی: خب این همون تیکه زیبای ریکپچا است. فکر کنم توی پادکست هم می گم که ریکپچاها دو قسمت هستن. گوگل یکیش رو می دونه و یکیش رو نمی دونه. اگر شما اونی که می دونه رو درست بزنین انتظار داره اونی که نمی دونه رو هم درست زده باشین و ذخیره هم می کنه که شما چی زدین بعد اگر مثلا سه نفر بخشی که گوگل می دونه رو درست زدن و بخشی که نمی دونه رو یکی زدن اونی که نمی دونست رو می ذاره توی لیست اونهایی که می دونه (:

   همین شد که جریان اینقدر جذاب شد. نبوع جریان در این بود که پنجاه درصد رو می دونه و پنجاه درصد رو نمی دونه ولی از نظر آماری کم کم مطمئن می شه که اون تیکه که نمی دونست چیه.

 • مرد مرده

  جالب بود مثل سه شماره قبل …

 • جااااااااااااااااااااااااااااااااااادی
  الان اگه من این جادی رو به زبون میوردم گوشاتو میگرفتی :دی
  درست مثه موزیکی که بعد از تبریک ها و تسلیت ها پخش شد .
  :دی

  • جادی

   آره خیلی بلند بود. اولی رو حواسم بود یک کم کم کنم – که هنوزم کافی نیست – ولی دومی یک کپی پیست بود که یادم رفت صداش رو کمتر کنم.

 • یه چیز دیگه هم بگم :دی
  فقط با مشت نزنی تو فک منا :دی
  به قول دوست اهوازیم هِل اَمون , هِل اَمون
  ینی امون بده جادی , بنده خدا داره پشت تلفن حرف میزنه :دی

  • جادی

   مهدی: انتقاد خوب خوبه دیگه (: آره این عادت بد رو باید ترک کنم (:

 • اگه خوبه پس بازم بگم :دی
  من تلخ مینویسم ولی به خدا منظورم تلخ نیستا

  میگم که اگه مکث طولانی بین جمله های و بخش ها رو حذف کنی از توش یه رادیو دیگه میشه در بیاری
  بعد دیگه موزیک در اعماق میاد , یه جورایی به نظرم بهتره موزیکش تموم شه , بعد شروع کنی. اون طوری وسط موزیکش میگی , ریتم از دست در میره .

  • جادی

   مهدی: راحت بگو نظراتت رو . تعارف نداریم که. در مورد سکوت و مکث ها موافق نیستم. حتی به نظر خودم نسبت صدا به سکوت زیاده و باید کمی آرومتر پیش بره. موزیک در اعماق رو اوکی است. اشتباه فنی و بی حوصلگی بوده (:

 • میدونی مکث ها منو یاد چی میندازه ؟ البته نظر شخصیه منه ها
  یبار رامبد جوان مجری یه برنامه بود (شایدم یکی دیگه بود ! )
  داشت حرف میزد . یه صدا قطع شد . من و داداشم برای چند ثانیه فکر کردیم تلوزیون ایراد پیدا کرده چون اون هنوز لباش تکون میخورد . که یهو صدا برگشت و رامبد گفت : به گیرنده هاتون دست نزنید این سه شوخی بود از طرف من .

  مکث های طولانی آدمو به شک میندازه
  یا شایدم منو
  برای اینه که میگم . من حقیقتا فقط شماره یک رادیو بود که تمام حواسم بهش جمع بود و تمرکز کرده بودم روش و هیچ کاری نمیکردم جز گوش دادن . اما باقی شماره ها رو هنگام گوش دادن , کارای عادیم رو هم میکردم

  البته بعضی جاها بازم تمرکز لازم داره .
  حالا فک کن من دارم کار میکنم و رادیومو گوش میدم . یه مکثی میشه که من فکر میکنم مثلا کابل شب برق اسپیکر در اومده یا مدیا پلیر کرش کرده یا حالا هرچیزی . فکر میکنم رو محبوبیت رادیو تاثیر بزاره …

 • M∂s♥ud

  دستت درد نکنه عالی بود فقط من یه مشکلی با اون صدای شی‍پور وسط آیتم تسلیت و اینا :دی کل روال ‍پادکست ملایم و آرومه بنابراین توی یه جمع من راحت گوش میدم ولی یهو وسطش صدای اون شی‍پوره خیلی حال گیری میکنه و همه نگاه میکنن :)))

  • جادی

   بله آن شیپور ساز ناجوره (: درستش می کنم تو بعدی..

 • Mostafa

  سلام

  آقا خوشتیپیا! بزن به تخته!

  بقیه سوالات رو دیگران پرسیدن! سوال من اینه: اون تابلو پشت سرت چیه؟ طرحش؟ داستانش؟ نقاشش؟ قیمتش؟

 • آرش بدیع مدیری

  من یه سوال داشتم! این بابا وزیر نروژ قهرمان D&D بوده. من خودم تا حالا D&D بازی نکردم ولی تا جایی که می‌دونم (http://en.wikipedia.org/wiki/D%26D) یه بازیه شامل یه برد (مثل مونوپلی) یه سری کتاب سناریو و یه مشت تاس عجیب غریب! سبک بازی هم RPG‌ه ولی بازی کامپیوتری نیست! در واقع یه جورایی پدرجد World of Warcraft و ایناس.

  اون LARP هم باز تاجایی که می‌دونم بازیای این مدلی رو می‌گن! (مثل مافیای خودمون اگه بازی کرده باشی) :)

  ببخشید اگه چیزی رو ندیدم یا اشتباه متوجه شدم!

  • جادی

   کاملا درست می گی… توضیحت رو اضافه می کنم به متن… در اصل جریان فرقی نمی کنه ولی خب صدا رو نمی شه راحت ادیت کرد …

 • Wahid

  جادی جان خسته نباشی خوب بود (البته هنوز یه تیکه آخرش رو گوش ندادم.)
  به احتمال زیاد در مورد اون صدای شیپور هم چیزی بگم فحشم می دی واسه همین هیچی نمیگم :D
  @Mostafa
  این یه لینک از تابلو:
  http://www.orientalist-art.org.uk/hlazerges8.jpg
  اینم ویکی نقاش:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Hippolyte_Lazerges
  در مورد قیمت وماجرا و … جادی جان خودت توضیح بده! ;)

  • جادی

   در سطح علمی کار کردی. من توی یک هتل آپارتمان هستم و تزیینات با صاحب جریانه (: من نقشی نداشتم

 • پدرام

  کاش برای پادکست اختصاصی خودت (گیک) یک فید جدا میساختی که رادیو ۲۴ سینک نشه!

 • محمد

  جادی جان اگه رادیو رو تو آی تیونز هم منتشر کنی، بد نیس ;)
  (فقط یه پیشنهاد)

 • morteza

  عزیز ابن صدای چی بود وسط خبرات (صدای شیپور یا ساکسیفون)
  گوشم ۲ سایز بزرگ شد تو رو خودا صداشو کمتر کن من با هدفون گوش میدم ( تو راه دانشگاه)
  با قدرت ادامه بده….
  :دی

 • Hesam

  فقط میخوام تشکر کنم و خسته نباشید بگم بابت زحمتی که میکشی! از هر نظر کار خوب و با ارزشی میکنی! و البته دغدغه همیشگی اینکه تو راه کار و دانشگاه چی گوش کنم رو هم به بهترین نحو ممکن حل کردی! من که به هرچی رفیق باحال دارم معرفی دارم میکنم رادیوتو! :ی
  جدا خدا قوت

 • SAM3R

  جــــــــــــادی پــلنگ صورتی

  عالی بود مخصوصا ReCaptcha

 • محمد حسین

  عالی بود
  همه قسمت ها رو دانلود کردم و دارم دونه دونه گوش میدم

 • داشتم تو وبلاگت دنبال یه چیز دیگه میگشتم که چشمم به این پست خورد و گفتم بدک نیست اینو بنویسم.
  دیشب داشتم قسمت ۱۷ از فصل ۲ سریال تئوری بیگ بنگ رو می دیدم که راج توی قطار با یه دختری داره لاس می زنه و وقتی دختره یه چیزی ازش می پرسه، بهش میگه که اگه منظورش اون گیک های به دردنخور هستن، راج اصلا گیک نیست. زیرنویس فارسی از سایت فری-آفلاین با ایمیل m_vaezi78@yahoo.com، گیک رو «کس خل» ترجمه کرده. همین!