گیک ها و کارهای تکراری

منبع

توضیح: بحث خوبه ولی این الزاما همه حرف ها نیست. مثلا من گاهی با اسکریپت کارم سریعتر نمی شه ولی جذابتر می شه یا گاهی کلا بیخیال می شم یا غیرگیک ممنون می شه و مسخره نمی کنه و هزار مدل سناریوی دیگه (:

 • anonymous

  “یا غیرگیک ممنون می شه و مسخره نمی کنه”
  that was so lame

  • جادی

   نه بابا لیم نبود (: من دائما مشغول کمک به اطرافیانم هستم با اسکریپت هام (: و باید ببینی چقدر خوشحال می شن و ممنون وقتی یک بخشی از شغل یک آدم که دو روز وقتش رو می گرفت تقلیل پیدا می کنه به یک اسکریپت (((: البته به شرطی که به شکل یک راز نگه اش داره (:

 • Wahid

  جالب بود.
  خوشمان آمد :))

 • hossein

  جادی یه سوال
  تو اسکریپت ها تو با چی می نویسی
  من یه جا می خونم که پرل خوبه
  یه جای دیگه میگن همون بش خوبه
  یه جای دیگه میگن پایتون عالیه
  حالا با این همه تجربه ای که تو داری نظر تو چیه
  از چه زبونی برای اسکریپت نویسی استفاده می کنی
  کلا تمرکزت روی چه زبونیه
  یه بارم که رادیو تو گوش می کردم گفتی یه هکر اسکریپت نویسی
  حالا می خوام بدونم چه زبونی؟

  • جادی

   در اصل فرق خاصی نداره. من معمولا یا پرل یا پایتون. تو منطق رو که بگیری با هر چی می تونی پیاده سازی کنی دیگه. بخصوص اسکریپت های من کلا تشکیل می شن از یکسری ورودی خروجی فایل، یکسری متغیر، چند تا لوپ و یکی دو تا ایف و رجکس (: الان می شه شروع کنم با روبی بنویسم و همین ها رو سرچ کنم که مثلا read file line by line ruby و فایل رو بخونم و بعدش سرچ کنم for loop ruby و حلقه ام رو بنویسم و در نهایت بگم array ruby و ببینم چطوری باید با آرایه ها کار کنم.

   کارهای پیشرفته تر یا کارهای موندگار آره، نیاز به مهارت واقعی داره ولی در سطح نوشتن یک چیز برای حل لحظه ای یک کار خاص فرق عجیبی نیست.

 • Anon

  سلام

  من می‌خواستم یک اسکریپت بنویسم اما بلد نیستم گفتم شاید شما راهنمایی کنید. من می‌خوام توی تمام فایل‌های یک دیرکتوری، کاراکتر ; حذف بشه. ایده‌ام این بود که احتمالا باید تمام فایل‌ها رو cat کنم خروجی رو پایپ کنم به یک چیزی مثل grep یا شبیه به اون که سمیکولون رو حذف کنه و بعد خروجی این رو با > بفرستم توی فایل دوباره. اما نمی‌دونم چطور عملا این کار رو بکنم. اگر راهنمایی کنید ممنون می‌شم

  • جادی

   یعنی ویرگول های توی متن حذف بشه؟ دستور sed احتمالا به درد بخوره یا awk. عملا انجام دادنش یک راز داره: «برنامه بزرگی که کار می کنه زمانی برنامه کوچیکی بوده که کار می کرده». اول یک دستور sed پیدا کن که توی یک فایل کل ویرگول ها رو حذف کنه. اگر سخته اول یک سد بنویسم که همه aها رو با b حذف کنه. این که درست شد بذارش توی یک لوپ که روی همه فایل های یک دایرکتوری کار کنه یا هر ایده دیگه.

 • حسین

  یه نکته هم این نمودار داره ، علاوه بر اینکه تشویق میکنه برای اسرکیپت نویسی از طرفی هم تشویق میکنه که برای کارهای با حجم متوسط (وسط نمودار) اسکریپت نویسی لازم نیست. و استفاده از اسکریپت گویا نتیجه وحشتناکی داره!

 • Anon

  اگر برنامه‌ای با sed برای من نشون بدی که a رو با b عوض کنه، و نحوه لوپ کردن رو هم خیلی خلاصه بگی، خودم بقیه‌اش رو می‌رم

  • جادی

   خب این درست همون تیکه مهم است. باید سرچ کنی ببینی چطوری می تونی با سد ریپلیس کنی و احتمالا خودش می تونه روی فایل ها هم کار کنه. یا اگر حرفه ای تر هستی man sed رو ببینی. اینجوری می شه پیشرفت کرد.
   یک بحث هم فقط همینه که «فقط می خوام این یک مشکل حل بشه». اگر اینه بگو من بنویسم راه حل رو (:

 • Pingback: راه حل یک هکر پایتونی برای جلسات خسته کننده: اسکریپت خبر کننده «اوه ببخشید» | کیبرد آزاد()