اگر سیستم عامل ها ماشین بودند

ویندوز ایکس پی


پراید. ماشن مهربون قدیمی خودمون. بی دردسر و ارزون و همه گیر. هر جا خراب بشه یکی برای تعمیرش هست و هر سی دی ای که توی کشو پیدا کنین یک برنامه روشه که روش کار می کنه. این روزها دیگه باحال حساب نمی شه ولی زمان خودش فقط با هاچ بک بودنش کلی هیجان ایجاد می کرد. خیلی ها که دارنش نمی خوان عوضش کنن چون حس می کنن رفتن سراغ یک چیز دیگه کلی سرمایه گذاری می خواد بدون اینکه کاربرد اصلی رو تغییر بده. به هرحال ماشین برای سوار شدنه و چی بهتر از یک ماشین ارزون که حالا اگر خوشگل و سریع و باحال و جالب توجه نیست، ولی در عوض همه جا مکانیکش پیدا می شه و هر بلایی سرش بیاد با صد تومن قابل تعمیره و هیچکس لازم نیست توی پنلش دنبال چیزی بگرده – راستی! اگر آینه بغلتون شکست مجبور نیستین آینه بغل بخرین، می تونین به شیشه بر محل یک آینه همون سایز سفارش بدین و با چسب بچسبونین و احساس مکانیک بودن بکنین.

ویندوز هفت


پژو دویست و هفت. ولی خب بعضی ها دوست دارن پرایدشون رو عوض کنن. با چیزی جدیدتر،‌ نسبتا خوشگلتر ولی هنوز همونقدر همه گیر که تقریبا هر کسی هر جایی بتونه با کمی هزینه و دردسر بیشتر تعمیرش کنه. این خودرو از نظر فنی تفاوت عیظمی با ایکس پی نداره ولی خب ظاهرش به اندازه کافی تغییر کرده تا کسانی که واقعا احساس می کنن از ایکس پی خسته هستن، بتونن بیان سراغ یک چیز جدیدتر. مشکل اصلی این خودرو اینه که اگر به خاطر رهایی از پراید اومدین سراغش، در عرض دو سه سال خودش به یک پراید جدید تبدیل خواهد شد.

ویندوز هشت


فضایی. این یکی رو هنوز کسی نمی دونه چیه. بعضی ها فکر می کنن پرواز خواهد کرد. بعضی ها فکر می کنن مسخره است. بعضی ها سعی می کنن سوارش بشن ببینن چطوری رانندگی می کنه ولی چون پنلش کلا فرق کرده نمی فهمن چی شده و سازنده که این رو می بینه سریع یک دگمه اضافه می کنه که با فشار دادنش ماشین مثل پژو دویست و هفت می شه و تازه می فهمین که پشت موتور هنوز وضعیت مثل سابقه و فقط چرخ ها و بدنه رو عوض کردن. راستی این ماشین هنوز ساخت پژو است.

مک


خودروی کوچک اسپرت. از پژو خسته شدین؟ فهمیدین که فرق عجیبی بین پراید و دویست و هفت و ماشین فضایی جدید نیست؟ پول زیاد هم دارین؟ چه چیزی بهتر از یک ماشین اسپورت زیبای سریع قوی سربرگردوننده برای شما؟ درسته که کمی گرونه ولی موقع خرید به قیمت نگاه نکنید و با کشیدن دست روی بدنه ماشین مطمئن بشید که این رو می خواین. بعله! مبارکه. این رو می خرین.

بعضی ها این خودرو واقعا باهاشون هماهنگه ولی تو تهران اکثرا در رسیدن به خونه کمی به کمی مشکل می خورن چون خیابون ها چند تا دست انداز دارن که این ماشی از روشون رد نمی شه. اشکالی نداره از این به بعد خیابون های دورتر بدون دست انداز رو می رین. هفته بعد هم که یک مهمونی است این ماشین اسپرت براتون شخصیت می یاره تنها اشکالی اینه که در برگشت نمی تونین دوستاتون رو سوارش کنین چون با دو نفر بیشتر سازگاری نداره. ولی خب ماشین قشنگیه… احتمالا بعد از یکسال به این نتیجه می رسین که شاید بهتر بود با همین قیمت یک پژوی آخرین مدل و یک خونه می خریدین و پنج تا سفر تفریحی هم می رفتین ولی خب به هرحال فعلا که اینو دارین و کسی هم دست دومش رو نمی خواد. البته بین خودمون بدونه! شنیدم مکانیک سر کوچه می تونه براتون توش موتور پژو نصب کنه و کمک فنرها رو هم دستکاری کنه که کف ماشین بیاد بالا. دیگه نمی تونین باهاش تند برین ولی خب عوضش می شه از همه خیابون ها باهاش رد شد. روحیه رو حفظ کنین! هنوز سرها به سمت ماشین شما می چرخه و نباید فراموش کنین که اگر ماشین مشابهی توی خیابون دیدین براش دست تکون بدین که همه روحیه شون حفظ بشه.

لینوکس


ماسل کار یا همون خودورهای عضلانی. خودرویی قوی و زیبا که برای هر کسی خوب نیست. باید علاقمند باشین به مکانیک خودرو. باید از آگاهی از مفاهیم خودرو لذت ببرین و پیشاپیش بدونین که احتمالا در صورت خرابی ماشینتون به خاطر موتور قوی اش صداهای عجیب و غریبی خواهد داد که باعث خنده همه خواهد شد. در ضمن بهترین مکانیک ها و بهترین طراح های دنیا این خودرو رو طراحی کردن اما اگر خراب بشه نمی تونین بهشون غر بزنن و باید آماده باشین کسی بهتون بگه «جدی اینجاش خرابه؟ خوشحال می شیم درست کنی به ما هم بگی چطوری درست شده». این خودرو مال کسی است که خودرو و مفاهیمش رو دوست داشته باشه هرچند که می تونین اون رو بعد از تنظیم خوب، به مادرتون هم بدین و مطمئن باشین که در طول ده سال آینده مثل روز اول کار خواهد کرد. یعنی اگر همه چیزش درست بوده درست می مونه و اگر چیزیش خراب بوده، مادرتون غیر ممکنه بتونه درستش کنه.

حرف اصلی


اینکه چیکاره هستین رو ماشینتون مشخص نمی کنه. کسی با لینوکس هکر نمی شه، با مک هنرمند نمی شه و با ویندوز مهندس یا دکتر یا نویسنده یا عکاس یا هر چیزی. برای خیلی ها شاید انتخاب ماشین یک مساله اخلاقی یا فلسفی باشه ولی برای اکثریت چیزی که مهمه خود ماشین سواری نیست بلکه مساله تعیین کننده اینه که وقتی سوار ماشینشون می شن کجا می رن.

توضیحات تکمیلی

 1. دوستان از پشت صحنه می گن اون پژو ۴۰۷ است. به حق چیزهای نشنیده و ندیده ولی ظاهرا درسته. اصلاحش کردم به ۲۰۷
 2. گفته شد که ماشین دو گانه سوز هم می شه دوال بوت
 3. داس پنج به قبل پیشنهاد شد به روروئک و داس شش به روروئک موتور دار یا اسکوتر موتوری
 4. در باز است، باز پرنده است پس در پرنده است سفسطه است. اینکه کسی مثلا از ژیان بدش بیاد و از لینوکس هم بدش بیاد دلیل نمی شه که لینوکس ژیان باشه. باید خصوصیات مشابه بیشتری نشون بدین تا بتونین ادعا کنین چیزی به چیزی شبیه است.
 5. دويست و شش يه سيستم پلاگين خور و قابل توسعه است. سيستم برقش يه چيزي داره مشابه باس که هر قطعه اي اگر با استاندارش صحبت کنه سوارش مي شه و پردازنده مرکزي مي شناسدش. تمام قطعات خودرو مثل پلاگين هستن, قابل تعويض و توسعه.
  حالا اين کجاش ويندوزه؟!
 • سلام جادی جان به نظر من بهتر بود به جای پراید میگفتی پیکان تا مجبور نشی لینوکس و بگی ماسل کار:دی

  • جادی

   چه ربطی داشت؟ چرا فکر می کنی لینوکس شبیه پیکانه؟

   • خدا پدر پروکسی رو بیامرزه…منظورم رو اشتباه متوجه شدی گفتم اکس پی رو میگفتی پیکان نه لینوکس رو کی جرات دارهبه لینوکس بگه پیکان :دی

 • برای داس ۵، روروک را پیش‌نهاد می‌کنم. برای ۶ هم روروک موتور-دار (scooter موتوری!).

 • raaadin

  سلام :) مرسی از مطلب خوبتون ! فقط یه نکته شما ویندوزِ هفت رو به پژو 207 تشبیه کردین در حالیکه عکسی که گذاشتین پژو 407 هستش ، با تشکر مجدد

 • ویستا هم 206 هست . یکم زدن تو سرش, خوشگل شد , بهش گفتن 7 / 407

 • Masishta

  این کاماروئه چه مدلیه؟

 • Jumper

  این عکس آخر چقدر کاربردیه..! ;)

  -اگر چندتا سوال ‘بیربط داشته باشم، چطور میتونم بپرسم جادی جان..؟!

  • جادی

   خب شامل همین سوال هم می شه دیگه (: همینجا بپرس. این مطلب فان است (: ولی خب شاید جواب ندم دیگه (:

   • Jumper

    اخه واقعا بیربطه به این مطلب و کلا ای تی..!
    میل زدم.. ;)

 • soheil

  کی از صدای موتور کامارو خنده اش می گیره ؟

  • جادی

   سهیل: کسی که فقط سوار ماشین برقی یا پراید شده باشه و فکر کنه اون صدا طبیعی است (:

 • ساسان

  ویندوز از نسخه ۳.۱ تا ۸ : فرغون

 • لئون

  سلام
  نکته هایی رو که بهشون اشاره کردی عالی بود
  هرچند ماشین ها رو به نظرم دقیق انتخاب نکردی :)
  ماشین هایی هستن که به صورت قطعه قطعه هستن (معمولا خیلی جمع و جور و اسپورتن- ظاهری هم شبیه به ماشین های قدیمی دارن)
  یادمه قبلا توو مجله ماشین خونده بودم این ماشین ها رو پست میکنن و قطعه قطعه هستن
  مشتری خودش باید سرهم کنه – اگه یکی از اون برند ماشینها بود به جای ماسل کار خیلی بهتر بود
  ماسل کارها عموما سوخت زیادی مصرف میکنن و در مقایسه با محصولات دیگه تکنولوژی کمتری دارن
  هرچند بعد از اعلام ورشکستگی جنرال موتورز، آمریکایی ها هم دارن تجدید نظری در ساخت خودروهاشون میکنن تاحدودی
  خسته نباشی – مرسی

  • جادی

   لئون: خب من ماشین باز نیستم کلا (: ولی خب لینوکس الان در حالت عادی خیلی ساده شده نصبش. برای همین ماسل کار آخرین مدل گذاشتم. اونی که تو می گی لینوکس های ده سال قبل هستن یا توزیع های مخصوص اون. حالا یک مطلب دیگه می نویسیم در باب «اگر توزیع های مختلف ماشین بودن» و اونی که تو می گی بدون شک می شه لینوکس فرام اسکرچ (LFS)

 • alirezaimi

  درود
  مطلب جالبی بود!
  مخصوصا لینوکسش وصدالبته ویندوزxpش!!
  قسمت حرف اصلی(عکس و مطلب) خیلی خوب بود.

 • Mohsen

  ماشینم لینوکسه ولی سیستم عاملم پژوئه :| !!!!!!! (چیی ششد اصلا :|
  کاشکی ما هم یه مک داشتیم و پیش همه باهاش پز میدادیم :((((((((((((((

 • زط

  البته در مورد مک یه کم نامردی کردی….اونقدرا ها کار باش سخت نیست اگر هم مشکل رد نشدن از خیابونه یه ویرچوال ماشین پژو میندازن روش حله….هر وقت لازم شد با یه دکمه میری تو پژو و با یه دکمه میری بی ام و

  • جادی

   نامردی نکردم. اولا که این طنزه. بعدش هم مک کاملا متفاوته و همینطور که خودت می گی توی ایران اکثرا باید بریم سراغ یک ویرچوال ماشین یا کلا نصب ویندوز روش. من هم روش لینوکس داشتم کلا.

 • Neg

  اون قسمتی که گفتی اگه به مادرتون بدین هم…
  یاد یه عکس افتادم، یه بیلبوردی بود که روش نوشته بود: وقتی می‌تانی بگی یه مسئله ریاضی رو فهمیدی که قادر باشی اونو برای مادرت هم توضیح بدی طوری که اون متوجه بشه. یکی هم با ماژیک کنارش نوشته بود: […فحش…] مامان من دکترای ریاضی داره :)

 • البته شما هم قبلا ازین حرفا زیاد زدید. مث اون موقع که اپل عکس فولان کهکشان رو عوض کرده که سیستم عاملش خوشگل تر بشه، پس برید ازش بترسید.
  البته من موافقم شما با اسمی که برای وبلاگتون انتخاب کردید – کیبورد «آزاد» – برای خودتون این اجازه رو صادر کردید هر کس و هر گروهی رو محکوم بکنید، ولی این درست نیست که همینطوری از هر راهی برای کوبیدن یه محصول استفاده بکنید.
  اینکه مک محدوده و باهاش نمیشه از خیابون رد شد یا سرعت رفت یا هر چیزه دیگه، برای من که چند ساله، بعد از ویندوز و لینوکس، با مک کار میکنم کاملا مضحک و خنده داره. مک برای من ِ طراح و برنامه نویس وب بهترین آپشن محسوب میشه. نه لینوکس و نه ویندوز نمیتونن فونت‌ها رو اینطوری که مک رندر میکنه رندر کنن، هیچکدوم ابزار و ادیتورهایی که من انقدر باهاشون راحتم رو در اختیارم نمیذارن. هیچکدوم انقدر اینترفیس یکپارچه و جذابی ندارن. هسته‌ی مک هم که مث لینوکس «یونیکس-based» هست و طبیعتا هر سورس کدی که توی لینوکس کامپایل میشه به مک پورت و اجرا میشه.
  شما میتونید مک رو روی لپتاپ ِ غیر اپلی تون هم نصب کنید که «سرها به طرفتون برنگرده» یا اینکه مثلا روی سیبش رو چسب بزنید یا براش کاور بگیرید که ریا هم نشه یه موقع.
  ولی درست نیست فقط برای پیش بردن یه نوشته، هر مطلبی که خواستید به هر شکلی که دوست داشتید بیان کنید.
  و اینکه بگید «لینوکس» رو بهترین طراحای دنیا طراحی کردن، میتونید بگید کدوم توزیع لینوکس رو میفرمایید و کدوم بهترین طراحای دنیا اون اینترفیس رو طراحی کردن و آیا اون اینترفیس چه ویژگی‌هایی داره که باعث شده «بهترین طراحای» دنیا طراحیش کرده باشن؟
  من قصدم این نیست که لینوکس یا هر سیستم دیگه ای رو زیر سوال ببرم. ولی این رو شما باید قبول کنید که هر انسانی حق انتخاب داره که محصولات خودش رو انتخاب کنه و اون رو باید بر اساس نیازهاش انجام بده. و شما بشینید اینجا اعلامیه صادر بکنید که مک اینطور هست و لینوکس خدا هست و ویندوز فضایی، خیلی حرکت غیر حرفه‌ای هست. اگر میخواید حرکت حرفه ای بکنید، یه مک‌بوک رو که روش مک هست نه لینوکس (!) جلوتون بذارید، چند ماه باهاش کار بکنید و همه ی نکات خوب و بدش رو در بیارید، بعد بشینید یه نقد حرفه ای (Review) براش بنویسید. اینطوری اون بنده خدایی که میخاد مک بخره هم با دیدن مطالب «طنز» شما نمیخوره تو ذوقش.

  موفق باشی.

 • من عاشق این پست های این شکلیتم

 • Wahid

  سلام
  جادی جان جالب نوشته بودی.
  سالار: سالار عزیز شما یک مطلب طنز رو جدی گرفتی. مطمئنم منظور جادی اینهای نبود که شما نتیجه گیری کردی. دگه ادامه نمی دم چون میدم جادی خودش بهتر میتونه قانعت کنه و ابهامات رو برطرف کنه.

  • جادی همیشه مطالبش رو در قالب طنز بیان میکنه که بهش خورده نگیرن. میدونستم بالاخره یکی این رو میگه:)

  • جادی

   دقیقا همینه (: طنز یعنی زیادی بزرگ کردن. خب اگر کسی گرافیسته مک براش خوبه. ولی مثلا اگر می خواد آفیس فارسی کار کنه مسخره ترین سیستم عامل دنیا مک می شه (: بستگی به کاربرد داره. ته مطلب هم گفتم (:

   • زط

    حالا نه لینوکس خیلی با ورد فیت هست جون خودش.

    • جادی

     بسیار بسیار بهتر از مک است توی فارسی. فقط توی متن های پیشرفته به مشکل می خوریم. در ضمن تا مدتی قبل در شرکت بچه هایی که آفیس قدیمی داشتن و فایل های dotx می گرفتن التماس دعا داشتن که ما با لینوکس باز کنیم در فرمت قدیمی براشون شیو کنیم (:

     تعارف که نداریم. منطقی باشیم بهتره. مک توی آفیس فارسی کاملا بدون کاربرده. یک جاهایی قوی است یک جاهایی ضعیف. تقریبا مثل هر چیز دیگه در دنیا.

    • ببخشید متن‌های پیشرفته یعنی چی؟

     • جادی

      مثلا کامنت داشته باشه یا صفحه بندی های مبتنی بر باکس خیلی دقیق (که حداقل تا آفیس ایکس پی یا چنین چیزی هم اگر می بستیم و دوباره تو خود ورد باز میکردیم کمی تکون خورده بود (: ) و اینجور چیزها که لینوکس عینا مثل ویندوز بازش نمی کنه.

 • من که شما رو از برجسته‌ترین وبلاگ نویس ها میدونم، با خوندن این پست ناراحت شدم و چیز مفیدی نصیبم نشد. موضوعاتی مثل “اگر سیستم عامل‌ها ماشین بودن” یا “اگر زبان‌های برنامه نویسی قایق بودن” و امثال این‌ها هیچ وقت بار محتوایی‌ای نداشته که بشه ازش کمک گرف یا حتی بهش استناد کرد. البته شما این مطلب رو طنز میدونید، اما طنز یعنی حرفی رو در پس شوخی زدن. من در پس این طنز تمسخر میبینم. در ضمن به نظرم اگر سیستم عامل ها رو ماشین بدونیم (که حقیقتاً نمیشه اینطور دید) لینوکس میتونه طیف وسیعی از ماشین‌ها رو در بر بگیره در حالی که من اینجا فقط یک بعد از این سیستم عامل رو میبینم که تعمیم داده شده به همه توزیع ها.
  تاحالا هرچی گفتم نظر شخصیم بود و میتونه فقط از دید خودم معتبر باشه، اما توی نگارش این مطلب جمله بندی ها مشکل داشتند. -در رسیدن به خونه کمی به کمی مشکل می خورن- ، -باید از آگاهی از مفاهیم خودرو لذت ببرین- . شاید به خاطر عجله در انتشار مطلب بوده باشه.

 • زط

  خوب من هم نسبتا با جناب سالار موافقم البته جادی در قالب طنز گفته اما خوب واقعا سیستم عامل مک فوق العادس نه اینکه بگم برای قیافش مثلا جذبم کرده بلکه کیفیت و اینکه شما احساس میکنید اپل براتون اهمیت قایله….

 • حمید

  ویستا سواران عزیز به نظرم پیاده بیان سنگین ترن:دی

 • امین

  بابا ملت چه سخت می‌گیرین! یعنی تو کامنتهای متون طنز هم رو اعصاب آدم راه میرین.. بابا بی‌خیال! این متن طنزه! بذارید حداقل تو متن طنز فضا طنزناک بمونه. خواهش می‌کنم!

  از طرف یه فرقون سوار! ;)

 • saeed

  در لینوکس مبالغه شده، شدید!! ولی در کل قابل پذیرشه! :)

 • مهدی

  جادی جان
  لینوکس هرچند ماشین خیلی خوبیه اما ماشین ارزونی هم هست
  بنظرم باید یه ماشین ارزون تر از این برای لین.کس انتخاب میکردی

 • جادی جان در مورد مک نامردی کردی ، هر چند که با بقیه ماشین ها فرق می کنه و زیاد هم سخت نیست روندنش، هر قدر عجیب قریب هم باشه با لینوکس برادر ناتنی محسوب میشن ، درسته این اومده خودشو اسپرت کرده ولی موتورشون شبیه همه. :دی
  الان من سه سال دارم باهاش تو خیابونا می رونم، سختی داره کمی ولی بقول خودت “اگه به مکانیک خودرو علاقه مند باشیم” راحته.

 • مارال

  یه بار یه مطلبی خوندم تو اینترنت که «اگه مایکروسافت ماشین تولید می کرد چی می شد». و جمله ی اولش هم این بود که هر بار که مایکروسافت یه ماشین (ویندوز) جدید بیرون میده آدم باید بره از نو گواهینامه بگیره!!
  دوست داشتم دوباره بخونمش. تو تا حالا چشمت بهش نخورده؟؟؟؟

 • محمد هادي

  چرا پيكان رو نذاشتي
  بنظر من ميشد با 98 مقايسه اش كرد
  همونطور كه 98 براي بيشتر ما اولين تجربه بوده پيكان هم اولين تجربه بوده
  كه تو هر دو مورد هم بعدها فهميديم چقدر مضخرف بودن

 • نوشته ی جالبی بود. هم خندیدم هم استفاده بردم. ممنون.

 • ساسان

  فقط کاش کاربران OS X سیستم‌عاملشون رو به لینوکس نمی‌چسبوندن. یه Unix دیدن تو سایت اپل حالا با Unix Base بودن دهن ما رو سرویس کردن و ادعا می‌کنن برادر ناتتنی لینوکسه.
  بابا جان شما از Unix چی می‌دونی؟ اون سیستم‌عامل منبع باز نبود، حتی Portable هم نبود و باید به هر پردازنده Port میشد. تنها چیزی که از Unix مونده فلفسه و ایده‌هاشه. Unix Base بودن باعث امنیت نمیشه، خبر ویروسی شدن گسترده رایانه‌های Mac هم که در این همین هفته منتشر شد.
  به نظر من ویندوز فرغونه، OS X پراید و لینوکس هم ماشین نیست و بلکه اجزا و مواد اولیه مورد نیاز ساخت یه ماشینه و خودت چیزی که دوست داری رو باید بسازی، حالا برای بعضی‌ها این کار سخته میرن فرغون یا پراید می‌خرن!

 • مهیار

  با همه‌اش موافقم به جز win7 & Linux به نظرم 7 خیلی پیشرقته تر از اونیه که تو مطلبت گذاشتی جادی جان لینوکس هم بیشتر شبیه لگو میمونه منظورم اینه که کاربر باید سرهمش کنه شرکت واحد درست و حسابی نیست که یک نسخه بده در سطح MS

 • سیف

  خوشم میاد ایران چیزی که زیاد داره : تنن باوم ، اصلاً فکرش رو هم نمی کردم :دی ، ایشالله خدا قسمت کنه به این جمع دایجکسترا ها هم اضافه بشن

 • دوست عزیز من سعی چسبوندن چیزی به چیز دیگه ای ندارم، در مورد Unix هم باید بگم که ازش چیز چندانی نمی دونم، ولی میدونم یه زمانی قبل اینکه ریچالد استالمن بخواد گنو رو شروع کنه کد هاش باز بود و توی دانشگاه ها تدریس می شد، می تونین برین به تاریخ Minix یه نگاه بندازید. لینوکس هم سازگار با Unix نوشته شده.
  مسئله چسبوندن نیست، برای اینکه بفهمید من چی می گم باید ۳ سال با یک مک کار بکنین، درسته ، قبول دارم مثل لینوکس رو بازی نمیکنه ولی این هم دور از انصاف که وقتی با مک آشنایی ندارید بگید “نچسبونید به ما”، این حرف واقعا چرتیه
  کسی ادعایی از کامل بودن مک نداشت، که مشکل امنیتی مک رو گوشزد می کنید، حرف من این بود که بدون دید و دانش در مورد چیزی زود قضاوت نکنیم، مثلا فایل ها آفیس توی مک خوب نمایش داده نمیشه، مشکل از مک نیست، مسئله سر اینه که اپل سیستم فونتش رو تغییر داده و فونت ها فارسی با این سیستم سازگار نیستند، برای حل مشکل فونت های سری X رو دانلود کنید و استفاده کنید، و libreOffice دانلود کنید ، ببینید دیگر مشکلی خواهید داشت یا نه
  منظورم هم از برادر ناتنی، شکل ظاهری لینوکس و گنوم و KDE و یونیتی و … نیست، یا برنامه هایی که باهاش کارای روزانمون رو انجام می دیم، منظورم ابزار هایی ه که در دست داریم، خیلی از ابزار هایی که در لینوکس نصب میشه رو میشه روی مک هم نصب کرد و ازش استفاده کرد، اگر شما ازشون توی مک استفاده نکردید، مشکل از شماست نه اینکه بیاید ازش بد بگید.

  • و ارتباط مینیکس با یونیکس چیه؟

  • من نیازی نمی‌بینم خودم رو به شما ثابت کنم، مطمعنم زمانی که OS X Tiger منتشر شد شما اسم اپل رو هم نشنیده بودی. متاسفانه چند سال اخیر که ورود محصولات اپل به ایران زیاد شده، همه به یکباره طرفدار سینه چاک شدن و بقیه رو دست می‌ندازن. ادامه این بحث بی‌فایده‌ست چون اطلاعات فنی شما بسیار پایینه.
   در ضمن:
   مشکل اسناد آفیس در مک از فونت نیست، Truetype و OpenType (طراح‌ش اصلا اپله) به طور کامل در OS X پشتیبانی میشن. مساله، قالب (Format) بسته اسناد مایکروسافت هست. از چیزی مثل ODF استفاده کنید هیچ‌جا مشکلی نخواهید داشت http://opendocumentformat.org
   اگر نرم‌افزاری رو دوسیستم‌عالم نصب بشه دلیل این‌که این دو به هم نزدیک هستن نیست. پیش‌نیازهاش بتونه اجرا بشه، خودش هم اجرا میشه!

 • احسان

  اون 207 صندوق داره! همون بلایی که سر 206 اوردن رو سر 207i (!) دارن میارن!
  یه بیوگرافی فانی از جادی روی وب واسمون بذار (جاهایی که بودی و هستی و …)
  راستی شما چی می رونی؟
  جادی جون دوست داریم

 • مجید

  خدمت جناب ساسان عرض شود که کلا ما خیلی تو این موضوعات بچه هستیم. ولی علی‌الحساب تو لینوکس و ویندوز از اوپن‌داکیومنت استفاده می‌کنیم و فکر می‌کنیم اگر مشکلی رو با ابزارهای آزاد در یک سیستم عامل غیرآزاد بشود حل کرد افتخارش به آن ابزار آزاد می‌رسد نه به سیستم غیر آزاد!

 • به عنوان یک ناظر بیطرف جواب خیلی خیلی قشنگی بود
  نشان از درک و فهم و ادب جفتتون هستش
  واقعا خوشم اومد

 • مصطفی محمدی

  شما کَتی پَتی ها برای اینور اونور رفتن هنوز از ماشین استفاده می کنین؟
  تازه پیش همدیگه رویا پردازی می کنن که ماشین من فلان‌ه ماشین تو فلان. 12 سالتون‌ه؟
  lol
  خیلی خز اید بابا!

 • Pingback: 8 دانلود ، دانلود نرم افزار » Blog Archive » اگر سیستم عامل ها ماشین بودند()

 • سپهر

  جادی کاش مثه نارنجی ازون + – داشتی … خب شاید نظر من با یکی یکسان باشه اونوقت میتونم با یه + همونو گفته باشم…

 • پویا

  کی میگه مک bmw میشه؟!! مک از این ماشین چینی هاست یا نهایتا کره ای. ویندوز 98 هم پیکانه! 98 SE هم پیکان جوانان. داس هم دوچرخه.

 • محمدرضا

  سلام جادی جان ؛ خیلی جالب بود.

  بهتر بود برای مک از یه ماشینی مثل BMW 750Li استفاه میکردی :)

  چون بیشتر از زیبایی محیط کار و سرعت خوب گرونه :D

 • حامد

  مطلب بسیار زیبایی بود ؛ با تشکر