چرا گنو لینوکس رو دوست دارم: ساخت فایل آرشیو رادیوگیک

آپدیت اردیبهشت ۹۳: حالا که مشغول شماره ۴۰ هستیم این فایل فشار زیادی به سرور می یاره و در نتیجه غیرفعالش کردم.. برای دانلود همه شماره ها به آرشیو رادیو گیک روی گیت آی او مراجعه کنین.

یک درخواست اومده به این عنوان:

آرشیو رادیو گیک؟ خب احتمالا کاربرد زیادی نداره و فقط یکی دو نفر شاید یک بار بگیرنش… شاید هم به درد بخوره. من نمی دونم راستش.. به هرحال می تونه یک تجربه ساده و سریع لینوکسی باشه. همه فایل های رادیوگیک اینجا هستن و این شکلی:

webmaster@server:~/public_html/audio$ ls 
jadi.net_radio-geek_000-dragon-pirates.mp3     jadi-net_radio-geek_004_ashke-maahi-haa.mp3 
radio-geek_jadi.net_000-start.mp3         jadi-net_radio-geek_001_singularity.mp3      
jadi-net_radio-geek_004_ashke-maahi-haa.ogg    shegeftzar.9.10.khoonasham.sample.story_low.mp3
jadi-net_radio-geek_002_space-and-beyond.mp3    radio24-23-November-2011.mp3         
shegeftzar.9.10.khoonasham.sample.story.mp3    jadi-net_radio-geek_003_ghoole_bazare_makkare.mp3 
radio24-9-November-2011.mp3            jadi-net_radio-geek_003_ghoole_bazare_makkare.ogg

در اصل هر فایلی که اینجا باشه و اولش با jadi-net_radio-geek شروع بشه مال رادیو است. پس می شه همه اش رو یکجا فشرده کرد:

webmaster@server:~$ cd ~/public_html/audio/ && tar cfz ../radio_geek_all.tar.gz jadi-net_radio-geek*mp3 

پس حالا فایلی دارم که فشرده همه نسخه های ام پی تری رادیو گیک است و در این مسیر قابل دسترسی:

http://jadi.net/radio_geek_all.tar.gz

فقط یک قدم دیگه می مونه که کارها رو اتوماتیک کنم. cron توی یونیکس ها این وظیفه رو داره. کافیه بزنم cron -e یعنی می خوام یک کرون جدید تعریف کنم و توش بنویسم:

# m h dom mon dow  command
42	3	*	*	2	cd /home/jadi/public_html/audio/ && \
                       tar cfz ../radio_geek_archive.tar.gz jadi-net_radio-geek*mp3

عدد اول دقیقه است و عدد دوم ساعت. عدد سوم روز ماه و عدد چهارم ماه و عدد پنجم روز هفته. در اصل من الان دارم بهش می گم ساعت سه و چهل و دو دقیقه روز دوم هفته هر روزی از ماه که بود، هر ماهی که بود این دستور رو اجرا کن. به عبارت دیگه من بهش می گم هفته ای یکبار نصفه شب اینها رو فشرده کن بریز تو اون فایل. از این به بعد خود به خود هر پادکستی که بفرستم اونجا، اتوماتیک به این آرشیو اضافه می شه.

تنظیم کل اینکار کمتر از دو سه دقیقه طول می کشه (: برای همین می گیم لینوکس رو دوست داریم چون ایده ها رو به سادگی عملی می کنه: مثل یک جعبه ابزار دارای کلی ابزار مفید که با هم ترکیبشون می کنیم و یک ایده رو سریعا عملی می کنیم.

آپدیت اردیبهشت ۹۳: حالا که مشغول شماره ۴۰ هستیم این فایل فشار زیادی به سرور می یاره و در نتیجه غیرفعالش کردم.. برای دانلود همه شماره ها به آرشیو رادیو گیک روی گیت آی او مراجعه کنین.

 • مانی

  یک راه یه کم پیچیده‌تر ولی تر و تمیزتر استفاده از inotify هست.

 • Masoud Keshmiri

  چقدر لینوکس باحاله خیلی دوست دارم تجربش کنم ولی 1.اطلاعاتی ندارم راجع بهش 2.به xp عادت کردم و انگار جرات تغییر ندارم و خیلی به چشمم سخت میاد :(

  • فروم فارسی اوبونتو http://forum.ubuntu.ir/ هرچی که بخوای توش میتونی گیر بیاری. جرات تغییر داشته باش تا پیشرفت کنی! (جمله از خودم بود (; )

 • Wahid

  جادی: خسته نباشی.
  روز دوم هفته, یک مقدار دیره چون برای انتشار رادیو هم زمانبندی خاصی نداری ممکنه یک هفته 2 تا رادیو بسازی ممکنه (پس آرشیو سازی دیر انجام میگیره!) یا ممکنه یک هفته رادیو نسازی (اون هفته دوباره کاری انجام میشه).
  پس باید یه کاری کرد که هر موقع فایل جدید اضافه شد آرشیو بسازه.
  میشه این کار رو با یه شل اسکریپت کوچیک که تعداد فایل های آرشیو این هفته رو میزاره توی یک فایل متنی انجام داد. هر روز عدد داخل اون با تعداد فایل های موجود کنترل بشه در صورت اضافه شدن فایل آرشیو ایجاد بشه.

  (امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم. اگر گنگ بود بگو!)

  جادی جان برای این دوستمون «Masoud Keshmiri» یه چند تا توصیه نوشته بودم اول کامنت ولی گفتم شاید جاش اینجا نباشه پاک کردم. آیا میتونیم توی کامنت ها این مدلی توصیه که ربطی به مطلب نداره بدیم؟

  • جادی

   البته رادیو فعلا داره مرتب پخش می شه. روزهای یکشنبه. اما درست می گی و این روش خیلی خوبی نیست ولی خب یک دستور سریع است برای رسیدن به درخواست یک دوست. احتمالا هیچ وقت دیگه هم کسی ازش استفاده نخواهد کرد (: روش خیلی راحت تر اینه که هر شب همین دستور رو بدیم. اونی که تو گفتی هم بهینه تره.

   جواب ها رو بدی خیلی هم خوبه. کامنت ها مال خودمونه (: Occupy Comments!

  • sepehr

   inotify که مانی در کامنت اول معرفی کرد قابلیتی در کرنله که به برنامه ها رویدادهای روی فایل سیستم رو (ایجاد ، حذف ، باز شدن، بسته شدن ، جابجایی و …) اطلاع میده. یه دامون خوب هم به نام File Conveyor موجوده که همین قابلیت رو پیاده سازی کرده.
   http://fileconveyor.org
   http://en.wikipedia.org/wiki/Inotify

 • Masoud Keshmiri

  آقا ما پیگیر تغییر هستیمااا…شاید شماها که ازش استفاده می کنید یکم از فوایدش بگید افرادی مثه من راغب بشن که ازش استفاده کنند….در ضمن من برنامه نویسی زیاد بلد نیستم
  :D

 • ظاهرا عکس‌های وبلاگ فیلتره و توی گوگل ریدر نشون داده نمی‌شه یک چاره‌ای بیندیشید:)

 • مدامین

  تست

 • Masoud Keshmiri

  منم مشکل فیلترینگ داشتم :(

 • Wahid

  Masoud: این روشی بود که من خودم از استفاده کردم:
  از یه دیسک زنده استفاده کن هر از گاهی توش یه چرخی بزن سعی کن بعضی کارهات رو توی اون انجام بدی. آموزش های ساده رو توش دنبال کن و سعی کن رفته رفته کارهات رو روی لینوکس انجام بدی بعد مدتی که با بعضی مفاهیم آشنا شدی یاد گرفتی چطور در موردش سرچ کنی و جواب سؤالهات رو پیدا کنی کلاً ویندوز رو ترک کن. از این مرحله به بعد شاید به چند تا سختی بخوری ولی نباید برگردی ویندوز چون دیگه نمی تونی چیزی رو لینوکس یاد بگیری!
  من در این مورد به یک نتیجه ای رسیدم: هر موقع مشکلی دارم که نمیتونم حلش کنم یا کسی در موردش نمی تونه کمکم کنه متوجه میشم که اطلاعات فعلی من در موردش خیلی کمه و باید به جای عصبانیت و سر رفتن حوصله بشینم در موردش اساسی تحقیق کنم. (بعد حل مشکل انگار آدم از تو پیله اومده بیرون داره پرواز میکنه! ;) ) بعضی وقتا از بس یه مشکل و پیدا کردن یه راه حل براش ذهنم رو مشغول می کنه که شب تا صبح خواب همون رو میبینم!

 • Masoud Keshmiri

  جالبه باید کم کم شروع کنم پس

 • جادی نوشته‌های ترمینالی که تو تگ pre می‌ذاری خیلی ناخوانا می‌شه. سعی کن از تگ p با استایل code استفاد کنی (مثل این‌جا: http://jadi.net/2012/02/linux-convert-pdf-to-one-column/ )

  • جادی

   خب ناخوانا بودن که مستقل از تگ است. مشکلش چیه؟ حروف به هم نزدیکن؟ رنگ خوب نیست؟ من می تونم بخونم ((: ممکنه جریان رنگ باشه. سعی میکنم کمی بهترش کنم.

 • farshadd

  جادی یه مطلب راجع به هک کردن شماره کارت های بانکی بنویس.

  • جادی

   چی مثلا؟ نوشتن نمی خواد خودش همه چیز رو دقیق و کامل توضیح داده دیگه.

 • Wahid

  جادی جان دوستمون «دانیال بهزادی» درست میگه.
  کادری که کد ها توش نوشته میشه کم عرضه و برای مثال کاراکتر “ـ” (underline) دیده نمیشه!

 • از کجام؟

  1. جادی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی میشه این فایل http://jadi.net/radio_geek_all.tar.gz رو یه جا که فیلتر نیست مثل ubuntu 0ne آپ کنی! وقتی jadi.net فیلتره نمیشه dwonloadش کرد. هی قطع میشه!

  2. چطوری jadi.net رو روی http://jadi.mooo.com سینک کردی؟
  mooo.com که خودش فیلتره ولی زیردامنه تو باز میشه!

 • از کجام؟

  1. جاد‌ي‌ي‌ي‌ي‌ي‌ي‌ي‌ي‌ي‌‌ي‌ي میشه این لینک http://jadi.net/radio_geek_all.tar.gz را جایی که فیلتر نیست مثل ubuntu 0ne هم آپ کنی؟

  2. mooo.com فیلتره اما زیردامنه تو jadi.mooo.com فیلتر نیست!‌داستان چیه؟ اصلا jadi.net را روی این دامنه mooo چطوری سینک کردی؟

  • جادی

   ۱- شدنش که می شه ولی من حوصله ندارم (: به نظرم به درد خاصی هم نمی خوره چون خب آدم ها هر هفته منطقا دانلود می کنن و این ممکنه گاه گداری به یک درد خاص بخوره. اونم به هرحال می شه حین فرستادن فاتحه برای اموات فیلترچی، دانلود کرد (:

   ۲- داستان رو باید از سانسورچی بپرسی. وصل کردن یک دامین هم سخت نیست. دی ان اس ها رو تعریف می کنی و بعد به وب سرور می گی بهشون جواب بده.