در یاد دادن فارسی به دیگران لطفا بامزه نباشید

معنی این دقیقا چیه؟ یک نفر به من اعتماد کرده تا چند عبارت از زبونم یاد بگیره تا بعدا بتونه دوستانش رو متعجب کنه یا خوشحالشون کنه یا رابطه ای برقرار کنه یا هر چی…. و من چیزهایی که همیشه دوست داشتم بگم ولی روم نمی شده رو به جای ترجمه واقعی چیزی که می خواسته بهش گفتم تا توی جمع بر خلاف منی که همیشه بهم گفتن باید مودب باشم و حرف زشت نزنم و … حرف زشت بزنه و بی ادب باشه و احتمالا بقیه هم بهش بخندن.

اینجا من دارم به اعتماد طرف مقابلم خیانت می کنم، بهش دروغ می گم و احتمالا مورد تمسخر قرارش می دم و حتی شاید مشکلات بزرگتری رو هم ایجاد کنم فقط به این خاطر که سعی می کنم بامزه باشم یا یک لایه پایینتر سعی می کنم چیزهایی که دوست داشتم می تونستم بکنم رو توسط یک نفر دیگه انجام بدم.

فکر کنین کسی که مورد این شوخی واقع شده بعدا با این سوالها مواجه بشه که «آیا می شه به یک ایرانی اعتماد کرد؟ آیا می شه در مورد چیزی که نمی دونیم به حرف یک ایرانی اتکا کنیم؟‌ آیا ایرانی ها زیاد دروغ میگن؟» فکر می کنین جوابش چیه؟ حالا من هر چقدر که می خوام از کورش کبیر تا اسلام ناب دستاویز پیدا کنم که ایرانی ها خیلی خوبن.

راستش این برای من مثل یک مریضی دیده می شه. مریضی جامعه ای سرکوب شده که دوست داره از هر کجا که می تونه فریاد بکشه. کسی که یک عمر دوست داشته به خانواده اش بگه «سلام بی شعورها» ولی روش نشده و حالا اینو می ندازه گردن یکی دیگه. کسی که همیشه جلوی یک «خارجی» احساس تحقیر می کنه و بعد در فرصتی که به دست می یاره سعی می کنه کاری کنه که اون خارجی مورد تمسخر، خشونت یا تحقیر قرار بگیره و ثابت بشه که اون «خارجی» هم بی ادب و بی نزاکت است و کسی که با دروغ شنیدن دائمی ، دروغ گفتن به آدم ها – وقتی که مطمئنه اونها راهی برای فهمیدن این دروغ ندارن – براش یک تفریحه.

خلاصه این بحث اینه: وقتی یک نفر از ما می خواد یک چیز سطحی از فرهنگ ایرانی بهش یاد بدیم، ما واقعا نیازی نداریم عمق این فرهنگ رو بهش نشون بدیم.

(اگر مطلب نامفهومه بگم که بالای این مطلب یک عکس هست (: اگر دیده نمی شه بعد از ذکر عباراتی که سانسورچی هر ساعت برای اجداش به ارمغان می فرسته بگم که توی اون اسکرین شات یک نفر نوشته که یک خارجی بهش رسیده و گفته «سلام بی شعور» و فکر می کرده این یعنی Hi Beautiful )

 • یکی از حرکت هایی هست که شبیه ش خیلی زیاد دیدم، واقعا جای تاسف داره. ;)

 • Anonymous

  کلا باهات موافقم ولی اون یارویی که پرسیده سلام زیبا به فارسی چی می شه می خواسته مخ دختر ایرانی بزنه! در این مورد برای مراقبت از نوامیس وطن این کار عمل به جایی بوده!

  • جادی

   خب نوامیس وطن باید فرصت داشته باشن بین یک نفر که از قبل وقت گذاشته زبونشون رو یاد گرفته و بهشون می گه زیبا و یکی که بهشون می گه «چطوری میمون؟» انتخاب کنن دیگه (:

 • اتل

  جالب…چقدر بعضی از هموطنان عزیزمون آدم های بدی هستند….

 • حسین

  ارتباطی به ایرانی بودن نداره نمیدانم چرا میخواهید اتفاقات منفی در مورد ایرانیان رو پررنگ کنید در حالیکه همه جا این اتفاق می افته.

 • Wahid

  @ Anonymous
  به نظر من این به فرهنگ ربط داره چه پسر و چه دختر. یعنی به احتمال زیاد توی فرهنگ این دوست خارجیمون سلام زیبا یه تیکه کلام عادی باشه که به نظر درست هم میاد چون تقریباً به غیر از چند کشور توی جامعه هیچ منعی برای ارتباط عادی زن و مرد یا دختر و پسر وجود نداره.
  (دیگه وارد جزئیات نمیشم! :D )

  یا ممکنه این هم وطن مریظمون به این دوست خارجیمون گفته سلام بیشعور که توی طله ی کنجکاوی دوست خارجی گیر کرده و به قول جادی خواسته بی ادبیه خودش رو ب دروغ ماست مالی کنه.

  فقط می تونم تأسف بخورم!

 • می گن اول فحش های یک زبان را یاد می گیری بعد خود زبان را . این افراد در همه فرهنگ ها یافت می شوند . ربطی به ایرانی بودن یا غیر ایرانی بودن نداره .

  • محمدامین

   مخالفم. من تا حالا با همچین موردی برخورد نداشتم (: اتفاقا به ایرانی بودن هم بی‌ربط نیست (: وارد بحث نمی‌شم.

 • alireza

  “کسی که یک عمر دوست داشته به خانواده اش بگه «سلام بی شعورها» ولی روش نشده و حالا اینو می ندازه گردن یکی دیگه. کسی که همیشه جلوی یک «خارجی» احساس تحقیر می کنه و بعد در فرصتی که به دست می یاره سعی می کنه کاری کنه که اون خارجی مورد تمسخر، خشونت یا تحقیر قرار بگیره و ثابت بشه که اون «خارجی» هم بی ادب و بی نزاکت است و کسی که با دروغ شنیدن دائمی ، دروغ گفتن به آدم ها – وقتی که مطمئنه اونها راهی برای فهمیدن این دروغ ندارن – براش یک تفریحه.”

 • Masoud Keshmiri

  سلام جادی جان :(

  امشب تو میدان کارگر بجنورد به علت بارندگی شدید و آب گرفتگی میدان کارگر ، به لطف شهرداری بجنورد چون دریچه های فاضلاب باز بودن یه بچه دو ساله رو آب برد و درون دریچه افتاد و غرق شد . مادر بچه هم برای نجات بچش خودش تو دریچه انداخت و اونم غرق شد :(
  جنازه مادر رو پیدا کردن ولی هنوز دارن تو لوله های فاضلاب دنبال جنازه بچه میگردن !
  :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

 • farhad

  salam aghaye jadi delam baraton tang shode bod chand vaght f*lte*r she*kan ndasham naonestam beyam ta hmin alan ke dar majale danestniya nemodare marbot beshomare kart ha ra didam va didam be site jadide shoma link dadeh .
  jadi jan agar rhe hali baraye rad kardane f.l*ter dary yek email be man bezan.

 • برای من یک مورد پیش اومد که طرف به من اعتماد کرد و من به اعتمادش خیانت کردم، با این تفاوت که قضیه برعکس بود: اون شخص غیرایرانی اصرار داشت که فحش‌های زشت یاد بگیره و به کم‌تر از این هم راضی نمی‌شد. من هم به ناچار یک سری کلمه‌ی مودبانه‌ی نامربوط بهش یاد دادم (البته به عنوان فحش‌های فارسی) و اون هم به دنبالش شروع کرد به قدم زدن و بلند بلند استفاده کردن اون کلمه‌ها!

 • حسام

  با مهدی خدادادی موافقم!

 • pej

  جادی اینو دیدی؟
  لئشهم.com

 • موبد

  این کارو همه جای دنیا همه می کنن و ربطی به ایرانی بودن و فرهنگ ما نداره. هر کسی که می ره سوال می کنه می گه یه کلمه به من یاد بده خودش مسؤول به کار بردن اونه، نه اونیکه بهش اشتباه یاد داده. آدم کلّاً بهتره خودشو سنگین بگیره و زبونیرو که بلد نیست نره الکی یه کلمه شو یاد بگیره هی بپّرونه که یه نفرو تحت تأثیر قرار بده. خیلی وقتا به کسایی بر خوردم که یه جمله قشنگ فارسی رو زور زدن یاد گرفتن که تازه باز باید من کلّی زور بزنم بفهمم چی می گه. خب بعد از این همه زور زدن حالا من جوابشو بدم اگه اونی نباشه که اون حفظ کرده که باز اون نمی فهمه! خلاصه با این کار هم منو تو دردسر می‌ندازه هم خودشو.
  به نظر من اگه آدم می خواد علاقه شو به یه نفر نشون بده، بهتره بره یه خورده در مورد کشور و فرهنگ اون مطالعه کنه و یه همدردی در مورد سیاست و مشکلات اون کشور نشون بده. نه اینکه بره یه کلمه یاد بگیره از یه منبع نا موثق و حتی به خودش زحمت نده اونو یه دور تو google translate چکش کنه!

 • ” 1 پزشک” یار!

  وقتی یک نفر از ما می خواد یک چیز سطحی از فرهنگ ایرانی بهش یاد بدیم، ما واقعا نیازی نداریم عمق این فرهنگ رو بهش نشون بدیم.
  این جمله ات مهندس،شاهکاره، شاهکار! می خونی چی می گم؟! شاهکار!

 • یک نفر هم اینجا به من میگفت که من فلان کارو می کنم و تو بعد “زهر مار”!! بعدن معلوم شد بهش گفتن هر وقت خواستی با دوستان نزدیکت اعلام موافقت کنی یا به اونا بگی موافق باشند بهشون بگو زهر مار! با اینکه من براش توضیح دادم، دوباره یادش رفته و میگه زهر مار!

 • دقیقا همین اتفاق برای من افتاد البته به زبان انگلیسی . این اخلاق بد رو من اولین بار در اونجا دیدم .