آمدن گنو/لینوکس‌های اوبونتو، سوزه و فدورا به ویندوز استور

از ۲۰۱۲ به بعد، شعار «مایکروسافت به لینوکس عشق می‌ورزه» زیاد شنیده می‌شه. کارهایی مثل آوردن بش و باینری های اوبونتو به ویندوز و بعد ساب سیستم لینوکس توی ویندوز و اوپن سورس کردن پروژه‌های مختلف. حالا هم مایکروسافت در قدمی جالب، در کنفرانس بیلد توی سیاتل اعلام کرده که سه توزیع مختلف گنو/لینوکس به اپ استور ویندوز اضافه خواهند شد. در حال حاضر اوبونتو در اپ استور هست و می تونین مثل یک برنامه معمولی اونو نصب و استفاده کنین؛ در مرحله بعد فدورا و سوزه هم اضافه خواهند شد.

دلیل این مساله شاید در مرحله اول موفقیت زیاد لینوکس در دنیای کارهای حرفه ای باشه که باعث شده مایکروسافت به جای جنگ، همزیستی باهاش رو انتخاب کنه کنه و در مرحله دوم اینکار فرصتی است برای کاربران حرفه ای که به لینوکس نیاز دارن، برای استفاده از این سیستم عامل بدون کنار گذاشتن ویندوزشون.

البته کنار این خبر، این رو هم داشتیم که مایکروسافت ساپرت پایتون توی ویژوال استودیوی ۲۰۱۷ رو پایدار اعلام کرد که قدم خوب دیگه ای است از این شرکت. ظاهرا مایکروسافت داره به همزیستی جدی‌تری فکر می کنه. قدم عالی آینده، امکان اجرا شدن مستقیم باینری های لینوکسی روی سرورهای ویندوزی خواد بود؛ یک جور لذت بردن همزمان از هر دو دنیای سروری.

 • خبر خوبی بود
  بحث همزیستی بخاطر آینده نگریه که کرده
  کافی مبارزه سامسونگ (+بقیه که هی اضافه شدن و میشن) با اپل دید که چه سهمی از اپل از دست رفت. مضافا اینکه ماکروسافت قدرت سخت افزاری اپل و طراحی و ارایه اپل رو نداره. پس عقل حکم میکنه با قدرت اجتماع(community) در نیافتاد نه بخاطر زور که زور پول میچربه:) بخاطر نتایج آخر که انسان بهش وصل میشه و پایان خوش برای مردم میشه.
  بخش مثبت هم اینه که ماکروسافت هم ترسش ریخته و خب خوبیها رو هم تجربه کرده و فهمیده که چه چیزهای بهتری هست و مطمئنا میخواد بخشی از خودش رو در اینکار سهیم کنه حداقل فعلا! رو به اصلاحات میره:)
  کلا دنیا رو به اصلاح شدن رادیکال میره در حالی که از رادیکال بوجود میاد معمولا. اینهم مستثنی نیست:)
  امیدوارم که سهم لینوکس گنو یونیکس و … روی میزکار بیشتر بشه و البته بقیه شرکتهای سوم شخص روی این پلتفرم ها بیان. ضرر نمیکنن

 • میشه اونایی که اوبونتو روی ویندوز ۱۰ جدید رو تجربه کردن، درباره تجربه‌شون بگن؟ سیستم عامل به صورت مجازی اجرا میشه؟ مثل virtual box؟
  بهتر بود اگر مثل مک که با کمک بوت کمپ به طور رسمی و آسون امکان نصب ویندوز رو در کنار خودش فراهم کرده، ویندوز هم با یک ابزار آسان، قابلیت نصب توزیع های لینوکسی رو در کنار خودش به صورت دوال بوت را فراهم می‌کرد.

 • رکسا

  خیلی خوشحالم که میبینم مانند خیلی از عزیزانی که در گروه های تلگرام پیدا میشن ( و کاش فقط همونجا پیدا بشن ) جبهه گیری نکردید و لینوکس رو ارث پدر محترمتون ندونستید و کورکورانه و از روی بیسوادی و کم دانشی شروع به طرفداری و از لینوکس و کوبیدن ویندوز نکردید. انشالله هر چه زودتر یا بزرگتر شن اون دوستان یا منقرض. پایدار باشید

 • سعید

  من که هر چی سرچ میکنم اوبونتو روی ویندوز استور نیست. شاید تو امریکا فیلتره ؛)

 • علیرضا

  نگفتن اینا که چه‌طوری اوبونتو رو پورت کردن به‌ویندوز؟ منظورم اینه که مثلاً‌ شبیهِ باینری کامپتیبیلیتیِ فری‌بی‌اس‌دی‌ئه یا این که مثلِ بی‌اواس یه وی‌ام درست می‌کنن یا چی؟