کم فروشی بنزین در ایران

من یک پراید هایچ بک دارم که از وقتی بنزین رشد قیمت نجومی اش رو شروع کرد، هر سال باکش بزرگتر شده. اون اول ها که داشتمش، وقتی عقربه کاملا پایین بود و می رفتم و سی و یکی دو لیتر لیتر بنزین می زدم عقربه می چسبید به سقف. بعدا کم کم سی و پنج لیتر بنزین لازم بود تا اینکار رو بکنه و این چند ماه آخر هم کلا شمارشگر پمپ بنزین مدعی می شد سی و هفت و حتی سی و هشت لیتر بنزین به ماشین زدم و باید 26000 تومن پول بدم ولی عقربه خود ماشین نشون می داد که باک هنوز کاملا پر هم نشده. انشاء الله که عقربه خرابه و کل سیستم فروش بنزین میهن عزیزمون سر من رو در حد پنج لیتر تو هر بار بنزین کلاه نمی ذاره که مثلا اگر یک میلیون ماشین در روز بنزین بزنن بشه روزی پنج میلیون لیتر.

بهانه گفتن این حرف که خیلی وقت بود تو دلم بود، این عکس بود که امروز تو قطر گرفتم:

مامور دولت می چرخه توی پمپ بنزین‌ها و توی یک ظرف مدرج بزرگ چهل لیتر بنزین می زنه و نگاه می کنه که آیا عقربه دقیقا روی چهل واستاده یا نه. بنزین سوپر اینجا لیتری یک ریال قطر است یعنی سه هزار و سیصد ریال ما و البته ماشین من که به قیمت واقعی جهان اینجا می خرمش، نصف ماشین ایرانی ام که توی ایران دوبرابر قیمت جهانی می خرمش بنزین مصرف می کنه و از این نظر هم می تونم حس کنم که قیمت بنزین ایران کلی هم برام بیشتر در می یاد چون ماشین بیخودی گرونی رو سوار می شم که کیفیت موتورش بسیار پایینتر از استانداردهای دنیا است. ولی واقعا این بخش دوم فدای سرم، اما اون تیکه دروغ گفتن وقیحانه شمارشگر پمپ خیلی زور داره.

 • امیر

  منم بارها این مشکل رو دیدم. البته مشکل پمپ‌های بنزین فقط کم‌فروشی نیست؛ بحث کیفیت بنزین هم که با چیزایی مثل آب و غیره قاطی میشه، به نظرم یه افتضاح بزرگتره..

  • جادی

   بله کاملا موافقم. بنزین گاهی مثل آلومینیوم می سوزه تموم می شه (: البته به پیری ماشین من هم ربطه داره. احتمالا عقربه پیر شده راحت بالا نمی ره (:

 • من این مشکل و خیلی وقته دیدم. می گفتن اگه اول صبح بنزین بزنی این مشکل کمتر می بینی. دمای هوا گویا تاثیرات زیادی داشته. خیلی وقتا میزان گاز توی مخزن زیاد میشه و تا چند لیتر تفاوت پیدا می کنه

  صبح زود رو یه دفعه امتحان کن

  • جادی

   بله محمد جان کلی قلق می گن. مثلا یواش بنزین بزنیم که هوای کمتری وارد بشه یا همین صبح زود. ولی خب من با فشار زیاد سر ظهر قدیم ها هم بنزین می زدم… قلق هایی برای کمتر کردن دزدی هست ولی دزدی سر جاشه (:

  • محسن

   حرف شما را تا 200 سیسی تو 60 لیتر سوختگیری قبول دارم که اول صبح و ظهر باهم فرق می کنه. من این روش را انجام میدهم. من سمند دارم هر وقت چراغ بنزینش روشن میشد 55 لیتر می زدم آمپر فول می شد و باک هم می خواست سرریز شود تا قبل از سهمیه بندی. بعد از سهمیه بندی 65 لیتر هم که میزدم هنوز آمپر بنزین جا داشت. حالا من وقتی 3 بار و هر دفعه 20 لیتر می زنم مثل قبل باکم سرریز می شود. من فکر می کنم چون پیمانه های بازرسی اینها 20 لیتری هست پمپها 20 لیتر اول را درست میزنند و از 20 لیتر به بعد مشکل پیدا می کنند . این احتمال هم می دهم مسئله ربطی به صاحبان پمپ بنزین ندارد چون پمپها ازطرف دولت پلمپ میشه و این مسئله هم از سراسر ایران گزارش میشه.من فکر کنم دست خود دولت خدمتگزار تو کاره.

 • af

  هی…..احتمالا بنزین ایران اسیدی دل و رودهی باک رو کش اورده….بیخیال….به قول خودت فدای سرمون …….این ترازوی گوشت فروش ها هم…..نه نه…

 • af

  هی…..احتمالا بنزین ایران اسیدی دل و رودهی باک رو کش اورده….بیخیال….به قول خودت فدای سرمون ………………………….

 • این چاره نیست، ولی از روی تجربه میگم اگر پمپ رو اتوماتیک نذاری و یکم اجازه بدی بنزین با آرامش وارد باک بشه (خیلی آروم بنزین بزن)؛ میزان کمتری هوا از پمپ وارد باک میشه و پمپ آهسته‌تر حرکت میکنه. اینطوری یکم کمتر سرت کلاه میره :»

  • من شرمنده کامنتها رو نخوندم کامنت تکراری گذاشتم :)

 • مهدی

  از دوستی شنیدم که چمچ بنزین ها یکسری اتو (برای گرم کردن بنزین) در مسیر مخزن تا پمپ تعبیه می کنند تا با افزایش دمای بنزین حجم آنرا افزایش دهند

 • حتی اگه پمپ ها تو ایران درست باشه ! و مثلا چهل لیتر بنزین رو چهل نشون بده و از مسئله کیفیت هم بگذریم مشکل دیگه ای که من داشتم این بود که من ماشینم کارت سوخت نداشت اصلا و وقتی پمپ بنزین می رفتم می پرسیدم کارت آزاد دارین ، اگه پیاده می شدم نمی زد، می گفت کارت اونوره! بشین تو ماشین :) بعد میگفت پیاده نشو می زنم خودم!!برو جلو جلو جلو !!(اونقد که همون عقربه خرابو هم نبینی!) و ماشین من نشون میداد میزان تقریبی بنزینو ، همیشه خدا هم بعد اتمام بنزین زنی با سرعت خارق العاده ای صفر می کردعقربه پمپ رو. من با ماشینی با باک 72 لیتر که بیست لیتر توش بوده 60 تا زدم!! تو پمپ بنزین پونک باختری(دادمان) چون با طرف رفیق شده بودم تا 65 تا هم برام میزد!

 • حسین

  بهترین راهش اینه که اون پمپ بنزین تحریم بشه! یا یجوری رسوا بشه! تو محله ما ۴ تایی هست فقط یکیشون همچین کاری میکنه که سرش هم خلوت هست به نسبت بقیه (مردم میفهمند)
  ی سوال با تکان دادن ماشین (باک) جواب نمیده؟

  • جادی

   حسین: مشکل اینه که واقعا به نظر من تخلف یک پمپ بنزین نیست بلکه یک موضوع همگانی است که احتمالا دولت رو هم خیلی خوشحال می کنه چون در اصل بنزین رو گرونتر از چیزی که هست داره می فروشه

 • یه سوال، وقتی طرف 40لیتر رو ریخت توی اون ظرف مدرجش، بعدش اون 40لیتر رو چیکارش میکنه؟؟!! p:

  • جادی

   سوال باحالیه. ایول. برای من هم سوال بود ولی تا دوربین رو آماده کنم و عکس بگیرم دیر شد. ظرف مدرج که خیلی دقیق بود (فکر کنم تا مثلا صدم لیتر رو هم نشون می داد یک عقربه مستقل) و بعدش خالی اش کردن توی دو تا سطل پلاستیکی. نمی دونم اونا رو چیکار می کنن. سطل معمولی. مدل دبه هم نبود.

   • اگه تو سطل ریختن بردن، احتمالا بردن که دوباره بریزن تو مخزن بنزین پمپ بنزین!

 • می‌بینم ماشین ما هم بیشتر از حجم مخزنش می‌خوره!!

 • alikal

  الان مساله یی که این جا مطرحه اینه که شما ناراحتین مسئولین باک ماشینتون رو عوض کردن یه بزرگترشو گذاشتن؟؟؟ این که خیلی خوبه!!!

 • آرزو

  شاید این رو خودت بدونی ولی میدونستی کسانی که کنار به قول خودشان “نازل” ها می ایستند از پمپ بنزین حقوق نمیگیرند و دقیقا نازل ها رو اجاره میکنند؟ یعنی همه درآمد کسانی که کنار نازل ها ایستاده اند از این دزدی هاست. تازه من اضافه ها و کم و زیاد شدن میزان پول دریافتی رو حساب نکردم که در موقعیت غیر دزدی آنقدر بوده که باز هم نازل ها رو اجاره می داده اند. حالا که دیگه این دزدی هم اضافه شده و برو خوش باش رفیق!

 • این سیستم تست رو اگر تو ایران هم پیاده میکردن باز هم ملت غیرو ایرانی جوری پمپ رو تنظیم میکردن که بعد از 40 لیتر شروع کنه به کم فروشی:) ایرانی میتواند