زبان اشاره اعراب و کلی چیز برای فکر

شمااگر مشکلی داشته باشین در حالت ایده آل به یک شماره که براش مالیات می دین زنگ می زنین (مثلا توی ایران صد و ده) و انتظار دارین اونها یک مجموعه از مشکلات شما رو حل کنن. اما فرض کنین معلول باشین. مثلا ناشنوا یا ناتوان از صحبت. در این حالت چی؟ متاسفانه یک ناشنوا یا ناگویا(؟) نمی تونه به ۱۱۰ زنگ بزنه و کمک بخواد.

توی قطر من دارم سیستم راه می ندازم تا اگر به شماره اضطراری شون که ۹۹۹ است تماس تصویری بگیرین، بتونین با یک اپراتور که زبان اشاره می فهمه صحبت کنین. الان هم یک دفترچه دیدم جلوی اپراتورش که بانمک بود. گفتم من که فرصت مطلب نوشتن هم ندارم… حداقل این عکس رو بگیرم بذارم باب گفتگو باز بشه (:

این عکس و ماجرا ذهن شما رو به کدوم طرف می بره؟ توی کامنت ها بگین که به متن اصلی اضافه کنم.

دو تا اولی رو من می گم:

اهمیت یک جامعه خیلی کوچیک (معلولین گفتاری) برای یک دولت
توافق کل کشورهای عرب زبان برای انتشار چنین کتابی

 • aliehsan33

  اجب پروژه جالبی تا به حال به این مورد فکر نکرده بودم که ناشنوایان یا به کل کسانی که معلولیت خاصی دارند چقدر در برخورداری از حقوق شهروندی محروم هستن:(

  والله اولی سمت راست داره میگه یو راک :)

 • Wahid

  جادی جان شما فقط یه سرویس تماس تصویری راه اندازی می کنی دیگه؟

  • جادی

   در اصل بله ولی پیچیدگی های مختلفی هست. پیچیدگی ها توی وصل شدن به بقیه چیزها است. مثلا اینکه اگر کسی ۹۹۲ رو از مبایلش شماره گیری کرد شبکه موبایل وصلش کنه به این سیستم. بعد باید بدونیم که این شماره نباید شارژ بشه (چه اعتباری باشه چه اون یکی) و همینطور اگر این شماره ها هیچ کدوم جواب ندادن باید سیستم دوباره بتونه یک شماره موبایل دیگه رو بگیره. راستی اینم داریم که وقتی طرف زنگ زد، یک پنجره براش باز بشه که هر کی هر چی اون تو نوشت از طریق اسمس به زنگ زننده برسه و اگر زنگ زننده اسمس زد برسه به این اپراتور (پنج تا اپراتور جدا داریم).

   در اصل کار عجیبی نیست. منم برنامه نویسش نیستم. من فقط اجزا رو به هم وصل میکنم. مثل همینکه بتونیم مذاکره کنم یک شاخه از شبکه موبایل رو وصل کنیم به یک اتاق توی وزارت کشور خودش کار بزرگی است ((:‌

   به شغل من می گن System Integration یعنی مثل لگو این اجزا رو بچینم بغل همدیگه و به همدیگه وصلشون کنم. مشخصه که تنها هم نیستم و بیشتر کارم با چت و تلفن و ایمیل و جلسه انجام می شه نه توی کامند لاین (:

 • حمید

  همه این 205 صفحه از این شکلهاست؟

  • جادی

   بله. مثل یک دیکشنری است. کلمه عربی. کلمه انگلیسی و حرکت دست

   • امین

    و فرانسه

 • Behizz

  جادی یه سوال برام پیش اومده ، چرا توی قسمت “طبقه بندی شده در” این پست “دروغ” رو تگ کردی ؟دلیل خاصی داره؟ الان که نگا کردم یکی دو پست پایین تر هم همین کار رو کردی …

  • جادی

   چون همیشه به ما گفتن اگر زن بی حجاب ببینیم تحریک می شیم و خطرناکه برای پیشرفت جامعه ولی اینجا تو کتاب رسمی دیکشنری مورد توافق همه کشورهای عربی عکس زن بی حجاب گذاشتن و جرم و جنایتشون از ما کمتره (:

   از اونطرف هم یک جوری به ما گفتن انگار هر کشور اسلامی ای حجاب توش اجباریه و این خیلی عادیه در حالی که ایران تنها کشور در جهانه که توش حجاب و روسری و اینها زوریه و مجازات شلاق و اینها داره.

   • غیر از ایران فقط در سعودی و فقط در شهرهای مکه و مدینه حجاب اجباری هست…

   • امير رضايي

    جناب جادي

    نميدونم چه كسي به شما چنين آموزش غلطي داده كه اگر زن بي حجابي ببيني تحريك ميشي و پيشرفت جامعه به خطر ميفتده،مثل هزاران چيز غلط ديگه اي كه متاسفانه برغم حضور در اين جامعه قابل به دركش نبودي درصورتيكه خيلي ها كه اين جا نبودند تونستند دركش كنند

    ظاهرااين هم نظريه علمي دقيقتون از مطالعات جامعه شناسي شما باشه كه دليل هر جرم و جنايتي بستگي به ميزان رعايت حجاب در اون جامعه داره

 • Wahid

  یه سوال دیگه:
  بعضی از حرکتهای زبان اشاره به دو دست نیاز دارن (مثل تصاویر ردیف آخر همین عکس), برای استفاده از تماس تصویری با موبایل یکی از دستها گوشی رو نگه میداره! پس چطوری میشه این کلمات رو ادا کرد؟

  • این سیستم برای یک گروه خیلی کوچیک اجرا می شه. کل جمعیت قطری ها حدود پونصد هزار نفر هم نیست در نتیجه تعداد ناشنواهاشون خیلی کمه. هر کدوم یک موبایل از وزارت کشور می گیرن و همینطور آموزش شیوه تماس. ایده کلا اینه که موبایل رو می ذارن روی میز و جلوش می ایستن برای تماس. کار سختیه اگر سعی کنی با یک دست موبایل رو نگه داری و با دست دیگه علامت ها رو نشون بدی (: حتی عکس گرفتن از صورت خود آدم هم راحت نیست چه برسه به جا دادن یک دست دیگه اون وسط (:

 • میم

  تمام این مطلب توی یه جمله خلاصه میشه:
  محل معلولیت در بدن آدم ها نیست، معلولیت یعنی ناتوانی به خاطر محیط غیر قابل دسترس. محیطی که فقط برای یه عده خاص آدم (به ظاهر) معمولی ساخته شده.
  اگه یه نفر با ویلچیر جلوی ساختمون پله ای وایساده، دلیل اینکه نمیتونه بره تو این نیست که ویلچیر داره، دلیلش اینه که اون ساختمون رمپ نداره…

 • محمد

  چرا ظاهر این افراد اینقدر خشن و تهاجمیه؟!

  • نمی دونم (: ولی برای من هم جالب بود اینقدر ظاهرشون جدی و خشن است‌ (:

 • HB

  یک حرکت در سه جا در سه جهت به کار گرفته شده؛تو جامعه من اون حرکت معنا خاصی داره؛اما بین اعراب نمی دونم!
  جادی روش های بهتری هم وجود داره من یک زمانی درگیرش بودم!

 • جادی من از خواننده های خاموشم! ولی یه ایده به ذهنم رسید
  ازونجایی که تو جایی بزرگ شدم که مزاحم تلفنی یه چیز عادی به حساب میاد, به نظرم روی این طرحت تعدادی هستن که به قول معروف کرم بریزن. پس باید چیکار کرد????
  من میگم یه هشدار صوتی بزار برای این که مثلا اگه این پیام رو میشنوین بدونین که شمارتونو ما ذخیره میکنیم یا یه چی تهدید آمیز تر حالا!!! میل خودت هس دیگه:-D و چون ناشنوا ها قاعدتا نمیشنون! این پیام اذیت کننده نیس براشون

  راستی همین الان یه چیز دیگه به فکرم رسید: میتونی یه صدای گوشخراش ترسناک با صدای خیلی بلند بزاری که غیر غیرناشنواها همچین یه حالی بهشون داده شه:-D
  در ضمن من سادیسم یا مازوخیسم ندارم! ;-)

 • قیمه

  عکس ردیف پایین سمت راست میگه قیمه تموم شد!

 • فرود

  به خاطر شغلم سالهاست که باهاشون سرو کار دارم، حالا ۶ سال :) . ولی بزرگترین ظلم به اونها به نظر من همین زبان اشارست. اونها از فعل و فاعل استفاده نمیکنن،کلماتو نمیشناسن، جمله بندی نمیتونن بکنن، شامل نوشتن هم میشه. بتونم چند تا نمونه از انشاهاشونو میگیرم که ببینید. کلا سیستم اشاره اونها مال خودشونه و کلا باعث میشه دور بشن از جامعه.
  مثلا فکر کن بعد از نوشتن کلمه کارآمد هی سرشونو تکوم نیدادن و میخندیدن :)‌بعد یکیشون پاشده میگه (با اشاره) کار پا نداره که بیاد :) بیشتر افسوس خوردم اون لحظه.

  ربطی نداشت :) ولی اینکه اشاره رو ترویج کنی، لطف دولت رو نشون نمیده.

  • جادی

   دستت درد نکنه. هم به خاطر کار هم به خاطر کامنت مفید. مساله اینه که آیا روشی بهتر از زبان اشاره هست؟ بحث ارتباط مطرحه. درسته باهاش نمی تونن شعر یا انشای ادبی بنویسن ولی به هر حال نیاز دارن که بتونن ارتباط برقرار کنن.

   • فرود

    الان دو دسته هستن یه دسته طرفدار آموزش اشاره و دسته دوم مخالفینش که لبخوانی و گفتاردرمانی رو ترویج میکنن. روش دوم خیلی سخت تره آموزشش و زمانبرتره. ولی اگه آموزش داده بشه فرد خیلی خیلی بهتر میتونه جای خودشو توی جامعه باز کنه.
    باغچه بان با امکانات اون دوره و شرایطش توی ایران اشاره رو انتخاب کرد و پیش گرفت، ولی توی دوره فعلی، از یه ناشنوا دست کم انتظار میره (مثلا)بتونه اس ام اس بزنه، حالا اگه ایمیل مد نظر نیست، و اشاره حتی اینو ازش میگیره. گر چه شاید نسل جدید که الان بچه ترن (نه دبیرستانیها و معدود دانشگاهیها که من باهاشون سرو کار دارم) همین پیامک و اینها کمی کمکشون کنه که یاد بگیرن.

    به هر حال، نظر شخصی من (من فقط یه کم تجربه دارم،‌صاحب نظر نیستم چون خیلی مطالعات دقیقی ندارم) آموزش اشاره شدیدا به ضرر بچه هاست. حتی با وضعی که فعلا آموزش پرورش استثنایی ایران داره، خیلی بهتره اصلا بچه های ناشنوا حتی اگه درصد خیلی کمی شنوایی دارن برن مدارس عادی تلفیقی و نه مدارس احمقانه استثنایی.

 • فرود

  و بازم اینکه وضع معلولین تو مملکت ما خیلی خراب تر از این حرفاست. چند وقت پیش حرصم رو با نوشتن این مطلب نشون دادم (خالی نشد البته )‌: http://cyberrabbits.net/694/persons-with-disabilities-o/

  به هر حال حرف زدن یا انجام دادن کار بدون تحقیق درباره معلولین نه تنها خوب نیست، که میتونه خیلی بد هم باشه.

 • طراحیش از نظر سیاسی درسته. چیزیکه من گرفتم این بود: همه ی اقشار جامعه ازمذهبی و غیر مذهبی رو سعی کرده دخیل کنه .پسر بی ریش، با ریش و زن بی حجاب و با حجاب. منتهی حالا باب یه مبحثی باز میشه که خودت بهتر میشناسی .همون از نطر سیالسی درست منتهی از نگاه منتقد و اینکه واقعا آزادی وجود نداره و حقوق برابر برای این افراد وجود نداره و برخورد برابر برا این افراد وجود نداره چیزی که وجود داره تصویر های قشنگیه که به ما فروخته میشه تا ما دموکراسی رو باور کنیم (ببخشید که کلا از مرحله پرتم.باید یه چیز علمی میفهمیدم از این تصویر ها؟)

 • محمد رضا

  خانومه داره میگه 021

 • Pingback: زبان اشاره اعراب و کلی چیز برای فکر « دنیای یک پست متریالیست()