گانگنام استایل به سبک دانشگاه ام.آی.تی

اگر ویدئوی گانگنام استایل رو ندیدین یعنی توی اینترنتی که جهانیان توش هستن، نیستین. این ویدئو و رقص عجیب اسب‌سواری مانند خواننده کره‌ای اش به شکل غریبی مشهور شده و تا این لحظه توی یوتوب نزدیک ۶۵۰ میلیون بار (بله درست خوندین! ۶۵۰ میلیون بار!) دیده شده و کلی گروه دیگه از این PSY تقلید کردن و ماسک‌های اسب توی ویدئو ساخته شده و غیره و غیره.

اون بحث یک طرف.. این بحث یکطرف: ویدئوی تقلیدی دانشجوهای کره‌ای (و غیر کره‌ای) دانشگاه ام آی تی از این ویدئو با حضور نوام چامسکی!

ویدئو خیلی شاده و کلی چیز رو یاد ما می‌یاره. اینکه آدم‌ها چطوری شاد و با حوصله کارهایی که دوست دارن رو می کنن. اینکه چه پهنای باند خوبی دارن، اینکه چطوری اینهمه گروه و سازمان هست توی یک داشگاه (از موسسه آسیایی آمریکایی‌ها تا تیم فوتبال زنان تا پروفسور اریک لاندر تا باشگاه قایق‌رانی تا سازمان دانش‌اموزان آسیای جوبی تا موسسه دانش‌اموزان کره‌ای و … تا شخص نوام چامسکی.

این برای ما یک آموزش شادی است (: نه فقط به خاطر امکانات مادی بیشتری که دارن بلکه به خاطر آزادی‌هاشون و راحتی‌شون با خودشون است که شادن (: ایول بهشون و از اون بالاتر ایول به پروفسوری که در عکس داره می رقصه و ایول به نوام چامسکی باشرف بزرگ چپ (:

پ.ن. دوستان توی کامنت اشاره می کنن به این ویدئو که پی اس وای به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل داره رقص گانگنام استایل یاد می ده. واقعا هم چیز عجیبی نیست. این آدم ها به خاطر شایستگی‌هاشون در این مقام‌ها هستن و مثلا چامسکی بیاد تو ویدئو حرف بزنه یا استاد ریاضی با دانشجو برقصه و چهار میلیون نفر هم ببینن، احساس نگرانی خاصی ندارن چون دلیل رسیدن به اوج افتخارشون یک امر واقعی بوده نه ایجاد یک توهم از خودشون تو ذهن بقیه که با یک «جلف بازی» از هم بپاشه (:

 • fatimah

  ﺑﺎﻥ ﮐﯽ ﻣﻮﻥ ﻫﻢ ﺩﻋﻮﺗﺶ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﻭ ﺑﺎ ﻫﻢ ﮔﻨﮕﺎﻡ ﺳﺘﺎﯾﻞ ﺭﻗﺼﯿﺪﻩ ﺑﻮﺩﻥ ﮔﻮﯾﺎ. ﺗﻮ ﺍﺧﺒﺎﺭ ﻧﺸﻮﻥ ﺩﺍﺩﻥ ﺍﯾﻦ ﺑﻠﻨﺪﭘﺎﯾﻪ ﺗﺮﯾﻦ ﺩﯾﭙﻠﻤﺎﺕ ﺟﻬﺎﻥ ﺭﻭ ﮐﻪ ﺩﺍﺷﺖ ﺍﺯﺵ ﺭﻗﺺ ﮔﻨﮕﺎﻡ ﺳﻨﺎﯾﻞ ﺭﻭ ﯾﺎﺩ ﻣﯽ ﮔﺮﻓﺖ.

 • sahar

  سلام جادی،

  فکر کردم این مقالهٔ بی‌بی‌سی رو برات بفرستم، شاید برات جالب باشه :)

  تو مصاحبه سالِ ۱۹۶۰، خبرنگاره از کاندیدای حزب جمهوریخواه میپرسه، نظرتون راجع به اینکه حزب دموکرات از حقوقِ برابر برای “کاکا سیاه ها” (نگرو امریکنس)(!) حمایت میکنه چیه؟ بعد طرف میگه آخه خلاف قانونه! یعنی‌ دقیقا مثل امروز که یه موقعهایی بعضی‌ آدم‌ها روشون نمی‌شه بگن ما اینو نمی‌خوایم، بعد میگن آخه قانون گفته نمیشه :)

  بعد تو یه ویدئو دیگه خبرنگار راجع به زنایی که تبلیغات کاندیداها رو پخش می‌کنن میگه که آره، یه موقعهایی دیگه نمیتونی‌ حواستو رو بدی به سیاست (یعنی‌ این زنها خیلی‌ سکسی هستن، کلا خیلی نگاهشون سکسیست بوده ولی‌ جالبیش اینجاست که خودشون هم می‌دونستن و به جای شرمندگی مفتخر هم بودن :) ) کلا جالبه که چجوری ارزش‌ها تو همین زمانِ کوتاه تغییر کردن

  http://www.bbc.co.uk/news/magazine-20185413

 • مهدی

  این آلمان یه چیزیه داره بنام GEMA پدر ما رو درآورده. هیچ ویدیویی نمی‌شه تماشا کرد. هرچی می‌خوای تماشا کنی می‌گه جما اجازه پخش این رو به گوگل نداده.

  • جادی

   بعله خبر دارم از وضعیت کپی رایت در آلمان عزیز (: وظیفه شما برادران عزیزتر است که اونجا تبلیغ کنین بر علیه این قوانین و امیدوارم باشین در انتخابات بعدی آدم های آگاه تری از کپی رایت رو بفرستین پارلمان (: وگرنه نه فقط شکست شما که شکست جهان قطعی است اگر قرار باشه کپی رایت ترول ها بتونن هر چیزی رو ازاینترنت حذف کنن (((: تلاش کنین تلاش! بپوندین به حزب دزدان دریایی (:

 • علیرضا

  @مهدی: یه افزونه هست (حداقل تو کروم) که باهاش میتونی یوتوب رو تو آلمان هم ببینی. یه همچین چیزی سرچ کن پیدا میکنی:
  how to watch youtube videos in german?

 • mehdi

  merci peida karam.
  Taze mifahman in hezbe dozdane daryayi chi migan!

 • علیرضا

  در بابِ شادی و چامسکی‌ستایل گفتی، بد نیست یه‌نگاهی هم به «آب‌پرتقال»ِ آقامون فاینمن بندازی:

 • Soroush

  پی اس وای غلطه، تلفظ اسمش میشه سای

 • SAM3R

  اسکلا ، بگیری نفری یه چک و لگد به این دینگیلا بزنی

 • جاوید

  از پادگان با کلی امید اومدم خونه که اینو ببینم، به بدبختی با فندق شکن های مختلف وصل شدم، آخرشم :

  Unfortunately, this video is not available in Germany because it may contain music for which GEMA has not granted the respective music rights.
  Sorry about that.

  :(