آرون سوارتز: فعال و طرفدار آزادی انسان

این روزها آرون سوارتز مده (: وبلاگ‌های بزرگ خارجی در موردش کلی کلی نوشتن. دلیلش هم ساده است: اونها این نابغه رو می شناختن و براشون مهم بود.

توی ایران معلومه که چندان شناخته شده نبود. من حتی مطمئن نیستم خبر بزرگ زندگی اش رو بالاخره نوشتن یا نه: «سرقت» تقریبا یک میلیون سند علمی و انتشار آزاد اونها در اینترنت در مخالفت با محدودیت‌های دسترسی به منابع علمی برای عموم.

نمی خوام براتون زیاد حرف بزنم. احتمالا کلی جا زندگی نامه و غیره رو نوشتن. من فقط خلاصه براتون می گم که سوارتز یک نابغه بود که توی بچگی در بزرگترین گروه‌های کاری اینترنت مشارکت کرد و از کسانی بود که در نوشتن RSS نسخه اول مشارکت داشت و کسی بود که توی همون سن کم چیزهایی مثل web.py و کتابخانه آزاد رو طراحی و در واقع خلق کرد و توی جاهای بزرگی مثل Reddit و حتی Wikipedia نقش بسیار پر رنگ داشت.

اما چیزی که من می خوام براتون پر رنگ کنم اینه:

آرون سوارتز، ضد سانسور اینترنت بود.

آرون سوارتز سخنرانی علیه پیپا و سوپا

مهمترین فعالیت‌هاش سخنرانی‌هایی بود که کرد و راهپیمایی‌هایی بود که توشون شرکت کرد تا داد بکشه:

[قوانین جدید] و تکنولوژی‌های جدید به جای زیادتر کردن آزادی‌های ما، حقوق اولیه‌ای که همه ما حق مسلم خود می‌دانیم را از ما خواهد گرفت.

آرون سوارتز می‌گفت اینترنت جایی آزاده چون:

 • کسی مالک اون نیست
 • همه می تونن ازش استفاده کنن
 • هر کسی می تونه بهترش کنه

اینترنت چیزی نیست که کسی ادعای تصاحبش رو داشته باشه یا توش برای بقیه تصمیم بگیره که حق دارن چی بخونن و چی نخونن.

آرون سوارتز شریف بود و تمام تلاشش رو کرد که اینترنت رو از چنگ سانسورچی ها حفظ کنه. گاهی روش‌هاش عالی بود و گاهی قابل مناقشه ولی چیزی که هست این بود که نیتش حفظ یک حق پایه‌ای برای همه انسان‌ها بود: حق دسترسی آزاد به اطلاعات و انتشار آزاد عقاید.

 • سراسلکر

  جالبش اینکه روزی که این بشر اسم‌اش راه افتاد فکر کنم ۲۰۰۶ بود، به خودم گفتم نگاه از منم کوچک‌تر چه مخی‌ پسر! زیادی مخ بود انگار!

 • من شک دارم خودکشی کرده باشه.
  بعید نیست کشته یاشنش، مثل قضیه سندی هوک که الان یه سریها میگن از کجا معلوم سرکاری نبوده باشه!

  • حمید

   دیگه توهم نزن وحید خان! کشته باشنش!؟

 • علی احسان

  این چند روز که خبر مرگ ارن اسوارتز شنیدم برام عجیب بود که تو وب فارسی خبری ازش نبود ، خبر انواع گجت و گوشی موبایل اما اصلا کسی براش مهم نبود استوارتز کی بود و چی کار کرد…امیدوارم تو رادیو گیگ بیشتر ازش بگی جادی…

 • علیرضا

  خدا بیامرزه این آدم شریف رو .
  دوستان رسانه ملی هم خیلی خوب از این قضیه بهره بردن :)

 • جادی جان ما فقط تورو داریم هااا… یوقت نخوای الگوبرداری کنی خداینکرده زبونم لال و اینا…

  • maryam

   4.8 million
   paper

 • امید

  حیف…حیف…حیف… :(

 • amir

  به امید روزی که تو کشور ماهم همچین آدمایی پیدا بشن و بتونن حرفشون رو بزنن .
  راستی آقا من برای این قسمت آخر رادیو نظر دادم ولی نظرم نرسید ، برای پست های دیگه هم دادم باز هم نرسید . تو اون قسمت برنامه از شما و دوتامهمانتان تشکر کرده بودم و غیره .
  امیدوارم این یکی کامنت برسه ;)

 • جادی جان، سلام. غرض از مزاحمت فقط تشکر بود. البته نه فقط تشکر. :دی
  توی اون فیلم قرعه کشی که موفق به دیدنش هم نشدم اون استیکر های روی لپ تاپت توجهم رو بدجور جلب کرد. خیلی ممنون میشم که وقت بذاری و بگی که از کجا میشه تهیه کردشون.

 • Pingback: گزاره‌ها » لینک‌های هفته (۱۲3)()

 • Saffa

  دوستان عزیزم سلام،
  من شما رو بواسطه “روزبه شفیعی”عزیزم میشناسم.
  درست صبح روز 11 ژانویه، (نزدیکی های ظهر بود) که یکی از بچه های دانشگاه تکست داد که “آرون شوارتز” خودش رو کشته! من فکر کردم دارن شوخی میکنن! بعد ایملش توی دانشگاه پیچید و همچنان فکر میکردیم شوخیه و 2 روز بعد مطمئن شدیم که شوخی نیست!

  اما میخوام به استحضارتون برسونم که “آرون شوارتز”، “ضد سانسور در اینترنت” نبود! یا مثلاً چه میدونم “فعال و طرفدار آزادی انسان”…فکر کنم یه اشتباه ترجمه ای یا سوءبرداشت داشته منبع خبری شما.

  آرون شوارتز، رهبر کمپینی بود که بر علیه لایحه ای فعالیت میکرد که به سنای امریکا رسیده بود برای مانیتور اینترنت امریکا!!! ممکنه یکی از عقایدش علیه “سانسور در اینترنت” هم بوده باشه؛ شاید؛ ولی چیزی که شوارتز رو معروف کرده کرده، ضد سانسور در اینرنت بودن او نبود. بلکه “ضد قانون کپی رایت” بودن او بود. او علیه لایحه ای بنام Stop Online Piracy Act یا (توقف رفتار دزدی (کپی برداری غیر مجاز) روی آنلاین) فعالیت میکرد. این لایحه در واقع تحت لوا و تحت ماسک حمایت از قانون کپی رایت به دولت امریکا حوزه اختیار عمل بیشتری برای کنترل و مانیتور اینترنت مردم امریکا میداد تا مبادا اونها به اصطلاح plagiarism کنند! مسئله به هیچوحه “سانسور” ..نبوده!

  بعد موضوع دیگه اینکه دوستی این بالا اشاره کرده بود که “جالبیش اینه که از سال 2006 که اسم این راه افتاد ایشون با خودشون گفتن عجب مخیه !”
  در جواب این دوستمون عرض کنم که ایشون خیلی باید دوست صمیمی یا شوارتز بوده باشن که از سال 2006 اون رو بشناسن!! برای اینکه حتی کسانی که سالهاست الان امریکا و کانادا زندگی میکنن، اسم آرون شوارتز رو از سال 2012 به بعد شنیدن!! درسته که شواترز وقتی 14 – 15 ساله بوده، یعنی سال 2002 تقریباً، با طراحی RSS جایزه گرفت، جایزه ش هم چی بود؟؟؟ هیچی؛ یه تور بازدید از “موسسه تکنولوژی مسچوست”و ملاقات با نوبلتی های دانشگاه ام.آی.تی بود همین…سال 2006 – 2007 شرکت پدرش رو بعد گویا ادغام میکنه با reddit که میشه شرکت خودش و آر.اف.سی 3870 رو بعنوان پروتکل W3C ثبت میکنه.. ااااااصلاً تا سال 2012 شناخته شده نبود… از وقتی شناخته شد که دولت علیهش دادگاه گرفت (در اون زمان رهبر کمپین انتی SOPA بود) و اون رو متهم به سرقت حدود 20% از بانک اطلاعاتی Public Access to Court Electronic Records (PACER) یا بانک اطلاعاتی “اسناد در دسترس عموم دادگاه الکترونیک” امریکا کردند (با اینکه اسم این دیتا بیس خودش داره بیان میکنه که استفاده از مطالبش آزاده و سرقت محسوب نمیشه…ولی اون رو به اتهام سرقت محکوم کردند؛ محاسبه کردن که 19,856,160 صفحه رو دزدیده!! و به ازای هر صفحه 8 سنت محکوم به پرداخت جریمه کردن!!! و در دادگاه بعدی هم 35 سال زندان!! این شد که 35 سال زندان جلوی خودش میدید و نزدیک 1 میلیون دلار جریمه! دانشجوی دانشگاه استنفورد بود نتونست تحمل کنه؛ خودش رو کشت…

  صفا

  • سراسلکر

   دوست من، بنده نه دوست این اقا بودم و نه نسبت فامیلی‌باهاش داشتم ولی همون سال ۲۰۰۶ در مورد این بچه نابغه تو فیدهای گوگل ریدر خونده‌بودم!
   جدا ازا اینکه سر و ته حرف جنابعالی معلوم نیست و معلوم نشد که میشده ما اون موقع در مورد ایشون خونده باشیم یا نمی‌شده و یا فقط تنها مجاری شنیدن اسم ایشون اشنایی با شما بوده، اگه شما احساس ناراحتی یا دلخوری داری از بنده یا اون مرحوم داری، یا فکر میکنی بنده اینقدر اون مرحوم و اشنایی در موردش رو مهم میدونم که بیام و یک جمله ساده بنویسم که سابقه آشنایی شما و اون مرحوم و دایره وسیع اطلاعات شما رو در باره خاندان شوارتز به چالش بکشه، بنده از شما بابت این جسارت عذر میخواهم و امیدوارم شما هم بزرگ‌منشانه اون مرحوم مغفور رو به سبب معروف بودن‌اش ببخشید.
   واقعا عجب مهد کودکی این وب فارسی!

  • سراسلکر

   من واقعا نمیدونم چرا شخصیت خودم رو اینقدر پایین اوردم که جواب این کامنت مضحکانه رو بدم از جادی عزیز هم عذر میخواهم که از فضای وبلاگ‌اش این استفاده نابجا و ناشایست رو میکنم ولی بد نیست ادم یاد بگیره اینقدر مطمئن و از خود راضی نباشه و به افراد نسبت دروغگو بودن نده!
   اقای شوارتز حتی در سال ۲۰۰۷ هم در وبسایت‌های دست چندمی مثل لایف‌هکر اسم خودش رو مطرح کرده بود. این برای خندیدن به ریش کسی نیست ولی برای متنبه شدن شماست که من این لینک رو اینجا اضافه میکنم.
   موفق باشید دوست من.
   http://lifehacker.com/258466/the-nontrepreneur?tag=aaron-swartz