جمعه ها: با یک پسر یازده ساله که پورنوگرافی نگاه می کنه چه کنیم؟

internet_guide

با یک پسر یازده ساله که پورنوگرافی نگاه می کنه چه کنیم؟

این سوال رو یک نفر از من پرسیده. از مهارت من خارجه و گفتم شاید شما بتونین جوابی بدین یا حداقل نظرتون رو بگین. می دونیم که پورن وجود داره و ممنوع کردنش فقط زیرزمینی‌تر و ناسالم‌تریش می کنه و می دونیم که هر پسر سالم یا بهتره بگم معمول، خودارضایی می کنه و احتمالا پورن هم می بینه. ولی مشخصا این جریان سن و سالی داره که قبل از اون اینکار غیرقانونی، نامناسب و خطرناک تشخیص داده می شه. کشورهای دیگه محدودیت های سنی برای مصرف پورن دارن و انتظار دارن که بچه‌ها فقط وقتی به سنی رسیدن که تا حدی می تونن خب بد و تشخیص بدن و داده‌های ورودی‌شون رو تحلیل کنن می تونن با این مفهوم روبرو باشن ولی خب در کشور عزیز ما با فیلتر ابلهانه‌اش این محدودیت‌ها هم عمل نمی کنه چون بچه‌ای که می خواد در مورد هر چیزی در اینترنت بگرده باید حتما آنتی فیلتر داشته باشه که می شه همون مجوز دیدن پورنش و متاسفانه در این حوالی نمی شه به مشاور و غیره‌ای که نمی‌شناسیمشون هم به راحتی اعتماد کرد چون همیشه نگرانی دیدگاه سنتی و دولتی و پلیسی و … هست که به جای حل مشکل، اونو پر دردسرتر و اعصاب خورد کن تر بکنه.. در حالت ایده‌آل من پیشنهادم باید این می بود «به شماره فلان زنگ بزن و مشاوره کن».

راستش من اینترنت رو هم جستجو کردم چون جواب سوال برام مهم بود. جاهایی که به پورن دیدن بچه‌های ۱۰ ساله اشاره کرده بودن خیلی کم بود و اکثرا جواب گرفته بودن که «ما رو سر کار نذار!» ولی بدون شک می شه تصور کرد کسی در این سن پورن ببینه. من به عنوان یک غیرمتخصص نظر شخصی ام اینه که باید در این مورد با بچه حرف زد و بهش گفت که این چیز بدی نیست ولی برای سن اون مناسب نیست و توجه رو به چیزهای دیگه جلب کرد و باهاش بیشتر وقت گذروند و ایده‌های خوبی برای کار با کامپیوتر داد (از بازی تا برنامه نویسی).

خوشحال می شم که نظر شما رو بشنوم، و بخصوص اگر فکر می کنین در این مورد صلاحیت دارین خوبه که دقیقا بگین.

 • بابک

  چرا گفتی هر پسر سالمی خودارضایی میکنه؟

  • جادی

   البته درست پشتش گفتم که «معمول» بهتر از «سالم» است چون ممکنه پسری باشه که خودارضایی نکنه و سالم هم باشه ولی چنین آدمی از نظر آماری نرمال نیست (: از نظر آماری تقریبا همه پسرها خود ارضایی کردن / می کنن و این یک رفتار طبیعی و مرسوم در بین همه پرایمیت ها (از جمله انسان) است که به شکل بامزه ای قرار شده در موردش خیلی حرف نزنیم و همدیگه رو به خاطر انجامش مسخره کنیم در حالی که همه هم انجامش می دیم.. مثل دروغ گفتن که همه قرارداد کردیم بگم «دروغ بده» و درصد بزرگی مون هم انجامش بدیم.

   • سعید

    مزخرف بود کاملا !!!
    تو مازوخیسم جنسی داری!
    کافر همه را به کیش خود پندارد!
    آخه دیوانه بی‌سواد اگه یه روزی همه دزدی کنن این مجوز میشه که تو هم دزدی کنی؟

    • جادی

     سعید جان مازوخیسم جنسی کلا یک چیز دیگه است (: در این مورد هم یادآوری می کنم که چیزی هست به اسم علم که اینها رو می گه ولی خب بخش هاییش برای ما ترسناک و عجیب و نخواستنی است. زمانی هم بود که پادشاه ها مدعی بودن که غذا نمی خورن و دستشویی هم نمی رن چون کاری بشری است و اونها والاتر از اینها هستن. متاسفانه انسانیم. حالا اگر شما پسری بالای شونزده سال هستی و خودارضایی نکردی و نمی کنی می شی جزو اون گوشه های منحنی نرمال که عجیب و غریب هم نیست ولی دلیل نمی شه جهان رو اشتباه بشناسی یا حس گناه کنی نسبت به رفتارهای بشری (:

     همونطور که گفتم انسانیم و چاره ای جز جزو انسان ها بودن نداریم. با فحش دادن و بی ادبی هم واقعیت دنیا تغییر نمی کنه.

     • مهرداد

      کاملا با جادی موافق هستم.
      به طور کلی به یاد داده‌اند که در مورد بعضی مسائل به خودمون اجازه تفکر و تحقیق کردن ندیم. اسمش هم گذاشتن مقدسات و… . آن قدر هم مقدس می‌کنن موضوع رو دست نیافتنی میشه برای کسی که بهش باور داره.
      از طرفی هم وقتی بگن یه چیز گناهه، خلاص و شما هم حق نظر مخالف دادن هم نداری، نتیجه همین میشه که مومن نظر مخالف خودش رو کافر می‌دونه و هر کسی هم با نظر مخالف هم‌ عقیده هست، میشه کافر ! نه تنها در دین اسلام. در همه ادیان تا جاییکه اطلاع دارم به نوعی همین قضیه وجود داره.
      برخی فعالیت‌ها و کارها که یک شخص انجام می‌دهد باعث صدمه به افراد دیگر جامعه میشه و بنابراین جلوی آن باید گرفته بشه. مثل دزدی. یک سری دیگر از کارها در گام اول برای جامعه ضرری نداره و اگر ضرر یا سودی داشته باشه مربوط به خود همان شخص هست. پس نباید جلوی آن گرفته شود و با آن فرد کاری داشت. اما اگر همان کار در یک توالی اتفاق قرار بگیره، باعث صدمه به جامعه میشه، پس باید به شکل مناسب جلوی اون گرفته شود. مثلا خوردن مشروب به تنهایی مشکل نداره. ولی وقتی فردی مشروب میخوره و بعد از آن با شرایط جسمی نامناسب وارد خیابان می‌شود، می‌تونه خطرساز باشه.
      اما دسته سوم فعالیت‌های شخصی نه‌تنها در گام اول برای دیگران ضرری نداره بلکه در توالی اتفاق هم که بیافتد بعید هست به سایر افراد صدمه‌ای وارد کنه (مگر در شرایط خیلی خاص). به نظر شخصی خودارضایی در این دسته قرار میگیره.
      در مورد اینکه خودارضایی مضر هست یا مفید،صحبت نمی‌کنم. طبیعتا تخصص‌اش هم ندارم.

     • ممد

      :)
      اگه من سالم نیستم که بماند؛ ولی راجع‌به خودارضایی هر شخص سالمی، باید به عرض برسونم می‌شه سالم بود و خودارضایی نکرد.

      فقط خواستم به عنوان کسی که ۱۶ سالشه بگم «ما می‌توانیم» ( :v )

      • صالح

       آقا شما حالا حالا ها وقت داری . اگه به 40 سالگی رسیدی و اونموقع گفتی ما میتوانیم . اونموقع درسته

      • کیان

       هر انسان بالغ (مرد یا زن) که خودارضایی نکنه، از سلامت جنسی برخوردار نیست. و این ربطه داشتن شریک جنسی نداره. این یک ادعا نیست و نتیجه تحقیقات علمی هست که توش مسایل بی ربط (از جمله مذهب) درش بی تاثیره.

       در مورد این پسر بچه 11 ساله هم به نظرم چیز عجیبی نیست، و هر بچه (دختر یا پسر) که به پورنوگرافی دسترسی داشته، به احتمال بسیار زیاد دیده، اما اینکه تماشای پورناگرافی برای یک بچه یه عادت روزمره باشه کاملا متفائت هست.

       دیدن یکباره و یا اتقافی وقتی یکی از دوست ها یا همکلاسی ها عکس یا کلیپ پورنوگرافی را به اشتراک بزاره مسئله بزرگی نیست و خودمون رو گول نزنیم، هر بچه بالای هفت سال فرق زن و مرد و اینکه بچه ها از کچا میان رو میدونه.

       مسئله جدی اینکه آیا این یک اتفاق روزمزه و همیشگی برای این بچه 11 سابه هست یا نه. اگر یه عادته با جادی موافقم و باید بهش آموزش داد و با چیزهای بهتری برای سنش آشناش کرد. (هر چند که باید برای اون بچه سخت باشه و مصلما فراموش نشدنی، اما قابل کنترل)

    • :)) یاد داستان‌های مسیحی می‌افتم که می‌گن: «آدم از میوه‌ی درخت علم خورد.»
     مثل آدمی می‌مونی که نمی‌تونه قبول کنه دنیا اونطوری که از بچگی بهت گفتن نیست و از تغییر دیدگاه می‌ترسی. برای همین حمله می‌کنی به جادی و کافر صداش می‌زنی و مریض:))

 • سینا

  توی ایران که با بچه ها طوری رفتار میشه که انگار یه قتلی و انجام دادن. فک کنم یادشون رفته که یه روزی خودشون هم هم سن اونا بودن. به نظر من اینجور مسائل توی ایران تا چند سال دیگه حل نشدنی باقی می مونه.

 • محمد

  خب قطعا دیدن پورن برای یه بچه لذت جنسی نداره. اون لذتی که در وجودش ایجاد میشه به نظرم لذت کنجکاوی در دنیای خصوصی بزرگترهاست. لذت کشف چیزهایی که تا حالا ازش قایم کردن و این احساسی که حالا خودش تونسته اون چیزها رو پیدا کنه خیلی براش لذت بخشه.
  بچه ها دوست دارن زودی بزرگ بشن و این بهانه خیلی خوبیه برای گفتن اینکه «ببینید! دیگه هیچی ندارید که ازم قایم کنید! من همه چیز رو میدونم! منم بزرگ شدم!»

  • لطفا توجه کنین که هرچند احتمال لذت کنجکاوی باقیه، اما در هر فردی سن بلوغ می‌تونه +-2 سال فرق کنه!

 • آرش…

  به نظرم علاوه بر مشورتی که با شما داشتند٬ باید با یک یا چند روانشناس خوب هم مشاوره کنند.

 • دنيا

  يك موسسه غير دولتي هست به نام انجمن حمايت از حقوق كودك كه بخش صدا يار هاش كه گروهي روانشناسن پاسخگوي تلفن هاي مددجوها هستن و يكي از دوستان كه زنگ زده بود در اين زمينه مشكلاتش برطرف شده بود.مي توني از اونا بپرسي

 • به نظر من کسی که پورن میبینه به بلوغ جنسی رسیده. بلوغ جنسی در بعضی از افراد زودتر هست. شاید در این مورد هم این فرد زودتر به بلوغ جنسی رسیده. به نظر ممن به جای جلوگیری والدین باید برنامه‌هایی رو ترتیب بدن که این فرد هم زمان با بلوغ جنسی، زودتر به بلوغ فکری هم برسه.
  من به شخصه بعید میدونم که روش‌هایی مثل صحبت کردن و… تاثیر مثبت چندانی داشته باشه…

 • من دیدگاهی ندارم اما تجربه شخصیم رو می‌گم.
  مادر من یک ماماست و پدرم هم آدم کم حرفیه.
  وقتی من 10 سالم بود یکی از پسرهای فامیل که یک سال از من بزرگتر بود عکس‌های پورنویی به من نشون داد. یادم میاد اولین عکس‌العملم این بود که سرم رو با هراس برگردوندم.
  تا شاید یک سال بعدش جذبش نشدم و واقعا هیچ ایده‌ای نداشتم که یعنی چی. اما بعد فهمیدم زایش از این طریق صورت می‌گیره (و هنوز واقعا نمی‌دونستم یعنی چی و فقط می‌دونستم ارتباطی با آلتم و لخت شدن زن داره.) و هنوز این مساله برام جای سوال داشت. یادم میاد تا ۱۳-۱۴ سالگی با وجود شوخی‌های متعدد در این زمینه هیچ دانسته‌ی دقیقی نداشتم که مثلا باید آلت تا کجا فرو بشه و تقریبا در همون سن با دیدن فیلم american pie با مفهوم خود ارضایی آشنا شدم. همون سال شخصی به عنوان معلم پرورشی وارد مدرسمون شد و چنان در مورد عواقب دینی، عواقب بدنی و داستان‌های چرت در این مورد گفت که من باز هم هراس زده شدم و وقتی که بار اول خودارضایی کردم هراسم واقعا مثل جک بود. یادم میاد روز اول سه بار خود ارضایی کردم. و برای یک ماه احساس گناه. سه سال راهنماییم به هراس دینی بود و کم کم که با فلسفه آشنا شدم و نسبت به دینم مطالعه دقیق‌تری داشتم و کمی ترسم ریخت با آرامش بیشتری خود ارضایی می‌کردم. اما اون سه سال به شدت به اعتماد به نفسم برخورد و تقریبا نابود شد. ازون زمان من مرتب پیش روانشناس‌های مختلف می‌رفتم تا مهارت‌های اجتماعی و به قولی پرورشی رو یاد بگیرم. بالاخره مشاوری جرات کرد و به من گفت که خود ارضایی در صورتی که درش تعادل نسبت به توان بدن ایجاد بشه و مانع کارهای روزمره نشه هیچ عیبی نداره. و همین باعث شد تقریبا کاملا روحیم عوض بشه: ازون موقع با آرامش به ورزش کردن می‌پرداختم. با آرامش میزان و دفعات خود ارضاییم و بهداشتش رو رعایت می‌کردم و به دنبال مسائل علمی و فلسفی مبحث سکس رفتم و الان بالاخره به دیدگاه سالمی رسیدم.
  نکته قابل توجه اینجاست که من در ۱۳ سالگی در مورد پریود می‌دونستم چون مادرم به عنوان یک زن مسئولیتش می‌دونست که به من مسائلی در مورد زنان بگه. اما پدرم کم لطفی کرد و هیچ چیزی به من نگفت و این همه سال من رو در بحران قرار داد. اما همه این‌ها به کنار من اظهار نفرت می‌کنم به اون مربیی که هراسی چنان مضر در سال دوم راهنمایی در من گذاشت که شخصیتم رو تا سال‌ها تحت تاثیر قرار داد و باعث شد که چندین میلیون خرج بازسازی ضربه‌هایی بشه که بخاطر از دست رفتن اعتماد به نفسم از حرف‌هاش نیاز بود.

  من به عنوان یک قربانی نبود اطلاعات، و نه بدترین قربانیش، اظهار «ای‌کاش» می‌کنم که ای کاش پدرم با من صحبت کرده بود.

  • mehdi

   خانواده من هیچ وقت در مورد این مسائل با من حرف نزدن! شاید بابام فکر کنه من ۲۲ سالمه اما بچه ام!!!
   باز وضع تو بهتره من اولین بار تو خواب که این اتفاق افتاد فکر کردم جای خودم رو خیس کردم ولی چسبناک وحشت کرده بودم! لباسم رو یواشکی عوض کردم فردا به مامانم گفتم باید بریم دکتر من مشکل پیدا کردم :|

 • رضاباشی

  یک بچه در این سن بشدت دچار کمبود محبت است که اینچنین رفتاری دارد.
  آیا در خانوادش کتکش مزنن؟
  آیا نسبت به هم سنهای خود احساس کمبود دارد؟
  آیا دوستیهای پایدار داشته است؟

 • Natilous

  یاد خودم افتادم..
  منم وقتی 8-9 سالم بود.(دوم ابتدایی بودم) اولین صحنه پورن رو دیدم و کلی بدم اومد..یادمه برای دوستامم تعریف کردم و همه حالشون بد شد..
  به قول تو تو همون بچگیم میترسیدم که چیزی بگم یا حرفی بزنم..توی خودم خفه کردم..!!!
  اما راه کار..
  بهترین روش همین صحبت کردن با منطق کودکانه است..باید بچه رو مجتب کرد تا بفهمه هنوز زوده..این روش رو در مورد سیگار و قلیون و مشروب دیدم که جواب گرفتن..حتی وقتی به بچه کوچولو تعارف زده میشه گفته با جواب “من هنوز کوچولو ام .. ” مواجه شدن.
  بدون وعوا و منع و ناراحتی..چون نتیجه عکس میده.

 • این چه اصراری هست؟

  اول از همه پدر و مادر آرامش خودشون رو حفظ کنند و عکس العملی نشون ندهند و بچه رو تا حالت تدافعی نبرند. این خیلی مهمه قبل از هرچیز که تنها یه راه حال درست و یکبار همون راه حل درست عملی شه و گرنه مسئله پیچیده میشه. احتمالا معلوم نیست این مسئله به عادت فرزند تبدیل شده یا فقط یک سر و گوش دواندن بوده!
  برای بچه در ۴ ۵ سالگی حتی جنسیت باید مشخص شه. توضیح داده بشه با جزئیات بوسیله کتاب و یا تصویر درست و حسابی بهش حالی بشه و سعی بشه اول تابو برداشته باشه و بعد اخلاقیات حد و مرز رو در پوشش ادب مشخص کنه. یه حالتی مثل مسئله ازدواج که بچه‌ها باهاش آشنا میشند که یه روزی ازدواج میکنند و در عالم بچگی اون رو برای زمان مشخص و معینی متصورند. اگر مسئله تفاوت جنسی به خوبی توضیح داده بشه به نظر بقیه اش این هست که بی معنی بودن به نگاه کردن به رابطه جنسی طرف دیگه رو براش جا بندازند. اصولا هیچ پدر مادری در این مسئله تجربه نداره و این کار یک روانشناس کودک که روی این مسئله تجربه داره و روشها رو میشناسه – گفتم روانشناس و نگفتم حاج اقا و ملا دکتر –
  در عین حال بد نیست در مورد پیشینه علاقه فرزند به این مسئله بررسی بشه. شاید کسی یا چیزی در این امر دخیل که باید اون از سر راه حتما برداشته باشه، این کار روانشناس هست نه سوالهای هراسان پدر و مادر.
  این مسئله بهتر زودتر حل شه وگرنه کودکی و ذکر و فکر فرزند رو معطوف خودش میکنه. این مشکل هم چیز عجیبی نیست مسئله بسیار شایعی است که طبیعتا یا مورد توجه قرار نمیگیره یا در موردش با روشهایی نادرست برخورد میشه. حتما این مسئله رو با یه روانشناس با تجربه و واقعگرا در میان بذارند و در جهت حل مسئله گام بردارند. بچه احتمالا سعی میکنه اون هاله‌ای که دور قضیه برای خودش پیچیده رو مدتی حفظ کنه ولی با کمک روانشناس و یکم صبر این پوسته میشکنه و تابو میریزه و مسئله حل میشه. فکر هم نکند روانشناس یعنی بچه دیوونه است. نه خیلی ساده یعنی بچه سرما خورده و خوب شدنی است و میتونه از زندگی‌اش به مراتب بهتر لذت ببره تا اینکه بشینه رابطه جنسی دو نفر دیگه رو نگاه کنه.

 • با شماره میگم که چیزی رو یادم نره :
  ۱. یه کار رو اگه تمام مردم دنیا هم انجام بدن بازم دلیلی واسه درست بودنش نیست ، نمونه قلیون و سیگار کشیدن :) ، باید یه مبنایی برای درست یا غلط بودن وجود داشته باشه و اصلی ترین مشکل هم همینه .
  ۲. من یه چند سالی به عنوان های مختلف توی دبیرستان کار کردم و با بچه ها زیاد سرو کار داشتم ( ولی اصلا متخصص نیستم ، تجربیه ) ، با حرف جادی برای این که باید برای بچه توضیح داد موضوع چیه تا حدی موافقم ولی نه برای بچه ۱۰-۱۱ ساله ، چون غیر از موارد خاص بچه ۱۰-۱۱ ساله قدرت تشخیص خیلی چیزا رو نداره و طبق روال بچه بودنش زندگی میکنه و ورود یک سری مطالب به ذهنش باعث میشه روند رشدش از حالت عادی خارج بشه ، دقیقا مثل این میمونه که به یه دستگاهی که باطری ۱.۵ ولت لازم داره برق شهر بزنی ، در کل بهتره که هر چیزی روند طبیعی خودش رو با توجه به شرایط جسمی و عقلی شخص طی کنه ، بچه ۱۰-۱۱ ساله چون به شرایط جسمی و جنسی و به شرایط عقلی مناسب برای درک مسائل جنسی و سکس نرسیده نباید در این باره چیزی بدونه و در این حالت که فهمیده بهترین چیز همون پرت کرده حواسشه که جادی گفت ، باید انقدر به چیزای دیگه سرگرم باشه تا وقت نکنه سمت اون مسائل بره ، البته در هر صورت یه بار برق فشار قوی به ذهنش وصل شده و خسارت های غیر قابل جبرانی هم به همراه داشته .
  ۳. یه چیز دیگه هم هست ، وقتی دقت میکنیم میفهمیم که بچه ۱۱ ساله اونقدر قدرت جنسی نداره که بخواد از دیدن پورن لذت جنسی ببره ! پس دلیل دنبال کردنش چی میتونه باشه ؟! قطعا بهتون نیگم که اولش کجکاوی بوده که یه موضوع طبیعیه و تو همه ی بچه ها هست و پدر مادر باید در زمینه ی هدایت این کنجکاوی و درست کردن یه محیط بی خطر برای بچه خوب عمل میکردن که متأسفانه خوب عمل نکردن ولی موضوع مهم اینجاست که این بچه بعد از مدتی نگاه کردن به این فیلم ها قدرت های جنسیش شروع میکنن به فعال شدن و این خطرناکه چون باعث میشه این بچه بدون گذروندن یه قسمت از روند طبیعی رشدش به مرحله بعدی که بلوغه برسه ( مثل این که یه تیکه از پازل بچگیش گم بشه ) که خب خودتون میدونید ممکنه چه مشکلاتی بعدا براش پیش بیاد .

 • حمید

  سلام بر جادی عزیز که سراغ مسائلی میره که مردم از ده متریشم رد نمیشن
  من طبق چیزهایی علمی که خوندم و تجربه ی شخصیم تو زندگیم این رو میدونم که بچه ها از سنین یکی دو سال کنجکاوی جنسیشون شروع میشه و از هر بچه تا یه بچه ی دیگه رفتارهاشون متفاوته بعضی ها با اولین سرکوب بیخیال میشن و بعضی هام خیلی سمج ترن
  بر عکس چیزی که اکثرا فکر میکنن یه بچه مناسب سنش اطلاعات جنسی رو دریافت کنه موجب از بین رفتن بچگیش میشه و یک دفعه به بلوغ جنسی میرسه ، بچه ها خیلی راحت این مسائل رو درک میکنن و نداشتن اطلاع مناسب و توجیه نبودن بچه نسبت به مسائل جنسی و یا سرکوب بچه خیلی خطرنک تره ( چون توسط همین کنجکاوی جواب داده نشده بچه ها را گول میزنن و آزار جنسیشون میدن )
  و من خودم به شخصه به خاطر سرکوبها و پیچوندنهای پدر و مادرم با خطرهایی مواجه شدم که واقعا نمیدونم چجوری بلایی سرم نیومد
  و در مورد پورن ، به نطر من دیدن پورن برای یک فرد نابالغ کاملا مضرر هستش به چند دلیل
  1 ربط سکس واقعی به پورن مثل ربط زندگی به فیلم هندی میمونه
  2 اکثر پورنها حاوی خشونت و انحرافات جنسی هستن که این به شدت روی روحیه بچه تاثیر میگزاره
  3 در پورن با جنس مونث برخوردی تحقیرامیز و ابزاری میشه که روی نگاه بچه به جنس مونث تاثیر عمیقی میزاره
  برای همین به نظر شخصی من نه بچه رو باید پیچوند و نه سرکوب کرد بلکه باید مناسب سنش مثل یک دوست براش توضیح داد تا توجیه بشه که هم به سمت پورن نره و هم خطری توسط بقیه تهدیدش نکنه

 • رضاباشی

  یارو کلاس زبانشو آموزشگاه میره
  کلاس کامپیوترش رو آموزشگاه میره
  موقع کنکور که میشه کلاسهای کمک آموزشی قلم چی و غیره میره..
  کلاس خوشنویسشو آموزشگاه میره
  کلاس موسیقیشو آموزشگاه میره
  من موندم این آموزش و پرورش ما به درد چی میخوره. مگر نه اینکه وظیفه مدارس آماده کردن یک انسان برای زندگی در جامعه امروزی و آموزش مهارتهای لازم در زندگی شخصی است.

  در خانواده هم مسایل جنسی صحبت نمیشه و تابو هست. بنابراین ما وقتی از طرق رسمی به کودک اطلاعات لازم و مهارتهای لازم رو نمییدیم. و از طرفی نهادهای کلاسیک آموزش دهنده مسایل اساسی زندگی ( مثل خانواده و آموزش و پرورش) عملا در چشم کودک ناکارآمد جلوه میکنند چونکه میبیند بسیاری از مهارتهای اساسی زندگی مدرن امروزی را از نهادها و افرادی غیر از اینها کسب میکند. بنابراین راه را باز گذاشتیم تا کودک در مورد مسایل جنسی ممکن از سر از جاهایی سردربیاورد و از جاهایی اطلاعات غلط و نادرست کسب کند که نباید بکند.

 • نیشگون
 • عماد

  من فقط می تونم با اون پسر بچه احساس همدردی داشته باشم و احساس من اینه که سرپرست اون بچه باید به یه شکلی اول بفهمه که درک این پسر از مسائل جنسی در چه حدیه، بعدش در همون حد درکش، در مورد مسائل جنسی بهش آموزش بده و سعی کنه که کنجکاوی ش رو از بین ببره . در کنارش، همون صحبت کردن با پسر و گفتن اینکه این مسائل برای تو هنوز زوده، مناسب هست. مورد دیگه اینه که ممکنه این پسر توسط یکی از دوستان بزرگ تر از خودش درگیر این مسائل شده باشه. باید این نگرانی رو هم مدنظر قرار داد.

 • sina

  سایت http://yourbrainonporn.com رو حتما ببینید

 • تیمور

  واسه من جمعه، جمعه آقامه
  شنبه، شنبه آقامه، خواه مرده، خواه زنده
  جخ تقلید مرده جایزه، آقا می‌گه بالای منبر

  ما یه سر خاک و فاتحه باس بیایم
  که خوب اونم میایم
  جخ فاتحه‌اش رو هم می‌شه از همین راه دور پیشکی حواله کرد.

 • Shevina

  سلام
  جادی منم برام جالب شد واس همین با دوستم که مشاوره (و حداقل تو کارش وارده) در میون گذاشتم و پرسیدم.
  ایشون گفتن متاسفانه مشکل جدید مشکل اجتماعی و روانی هستش یعنی دو مشکل باهم.
  اول اینکه محدودیت در جامعه راهکار برای هرکاری چه خوب و چه بد باز میکنه و متاسفانه بجای دوست بودن با فرزندان باهاشون بد رفتاری میشه تا با احساس گناه دور نگهشون دارن از یه چیز عادی!
  مشکل اجتماعیش از دو حالت اجتماعی دور از انسانیت میاد: 1. اجتماع محدود کننده 2. اجتماع بی ارزش
  که منظور کشور نیست میتونه حتی محله و کوچه باشه واس همین گفتم اجتماع!
  اولی که واس ماهم بیشتره، موجب مشکلات همین شکلی میشه و دومی که بیشتر باعث بروز خشونت میشن مثلا جامعه ای که توش بچه ها از اول موتد باید پخش کنن و سکس و … از بچگی میبینن و خلاصه اصولا نه در همه موارد باعث ایجاد بچه هایی میشه که یا تو مراکز بازپرورین یا مشکل دار یا خلافکار!
  مشکل روانی هم مشکل عدم اعتماد و دوستی تو خانواده هاست که نتونن باهم راجبه این مسایل وخیلی چیزای دیگه حرف بزنن! (کسایی که نمیدونن مشکل روانی چیه و با انسان دیوانه یا خول یکی میدونن لطفا قبلش کمی مطالعه و به مشاور مراجعه کنن)
  و دقیقا هردومشکل بصورت کاملا بی نقص تو جامعه ما هست! و البته جالبه بدونیم این مشکل با اینکه تو دهه های قبل انقلاب بود خیلی کمتر بود ولی بعدش بخاطر طرز تفکر حاکم و دروغ بیشتر توی جامعه بیشتر شد!
  راهکار:
  حتمن حتمن به مشاوره مراجعه کنن و حتمن با مشاورها همکاری کنن چون بدون همکاری مشاوره بی فایدست!

 • تجربه

  سلام جادی
  من تجربه خودم رو میگم، من دروران بچگی دوستان بزرگ تر از خودم داشتم که البته کم هم نبودن خیلی شوخی های جنسی میکردیم و اتفاقا توی یکی از این شوخی ها با کلمه خود ارضای(جلق) آشنا شدم ، و بعد یک مدت با روش های بسیار عجیب قریبی این کار رو میکردم(حتی بلد نبودم چی کار کنم) اگر اشتباه نکنم سن من سینزده یا چهارده سال بود ، حتی به خاطر نداشتن اطلاعات درست نزدیک بود به خودم آسیب برسونم که خدا رحم کرد!
  من خیلی افراطی خود ارضای میکرم و به شدت هم خودم رو براش غذاب میدادم وخودم رو “گناه” کار قلمداد میکردم ، که بسیار زندگی من رو تحت تاثیر قرار داد و حتی هنوز که 24 سالمه مشکلات روحی اون دوران رو یدک میکشم .
  عاجذانه از پدر مادر ها درخواست دارم که به فرزندان خودشون به عنوان پدر و مادر اطلاعات “درست” بدن تابو ها رو بشکنن و نذارن بلای که سر نسل خودشون و ما اومد سر فرزندان ما هم بیاد.

 • TAT

  تا وقتی که ندونید دلیل این کار بچه تون چیه نمی تونید مساله رو حل کنید.
  آیا بچه به بلوغ زود رس رسیده؟
  آیا فقط یه کنجکاویه؟
  آیا فقط به خاطر اینه که دم دستش بوده و نگاه کرده؟
  آیا اولین بارش بوده یا این موضوع تکرار شده؟
  به نظر من اگر در مورد این کار بچتون اطلاعات کافی ندارید باهاش حرف نزنید.یعنی وقتی باهاش حرف بزنید که دلیل کارش رو میدونید.چون ممکنه به دلیل اطلاعات نادرست مشکلات بیشتری برای “بچه” بوجود بیارید
  به نظر من این قضیه زیاد چیز عجیبی نیست.من مطمئنم اگه زمان بچگی ما اینترنت پر سرعت(امکانات:)) بود ما هم همین کار رو انجام میدادیم.
  توصیه میکنم تا یه مدتی به صورت نا محسوس حواستون بهش باشه. تا ببینید چیکار داره میکنه.دلیل کارش رو که فهمیدید میتونید باهاش با توجه به اطلاعات بدست آمده صحبت کنید یا این کار رو به یک مشاور بسپارید.

 • آرش…

  نمیدونم کدوم یک از افرادی که برای این مطلب نظر دادند٬ روانشناس یا روانپزشک هستند. امیدوارم که همشون باشن.
  در غیر اینصورت اجازه نداریم در حوزه تخصصی نامرتبط کلمه ای اظهار نظر کنیم. کار رو باید به کاردان داد.
  وقتی به شک می افتم که مبادا افرادی که نظر دادند کارشناس این موضوع نبودند٬ بسیار غمگین میشم.
  .
  .
  .
  مگر اینکه این موضوع بخواد برای باز کردن یه بحث سرگرم کننده در پوسته یک کمک انسانی٬ مطرح بشه…

  • مانی

   چه کنیم با کسانی که مدرک دارند ولی با سو استفاده از عنوان مدرک نظرهای شخصی خودشون رو تحویل میدن؟ مدرک تحصیلی دلیل درستی حرف کسی نیست. اگر کسی قصد اثبات چیزی رو داره باید شواهد و دلایل ارائه کنه، اینجا هم کسی ادعای اثبات یا نفی چیزی رو نکرده و همه دارند نظر شخصی میدن.

   • آرش…

    چون یک سری از متخصصین کارشون رو به شکل صحیح انجام نمیدن دلیل نمیشه که غیر متخصص بخواد در موضوعات تخصصی وارد بشه.
    دوما مگه جادی از شماها خواست که نظر شخصیتون رو بگید؟ یه مشکل تخصصی رو مطرح کرد و کمک خواست ولی یه سری که مسائل گذشته خودشون رو مطرح کردن (که قابل درکه) و یه سری هم بر صندلی کارشناسی تکیه زدن.
    این جمله جادیه:
    “خوشحال می شم که نظر شما رو بشنوم، و بخصوص اگر فکر می کنین در این مورد صلاحیت دارین خوبه که دقیقا بگین.”

    نمیدونم چرا جادی در مورد یک موضوع تخصصی بطور کلی نظر خواهی کرد؟ و در ادامه چرا از صلاحیت صحبت کرد؟ جمله اول و دومش باهم تناقض داره.
    با این حال
    جادی از شماها چه درخواستی داشت؟
    جادی از شماها چه پاسخی گرفت؟

 • مرتضی

  متشکر از مطلبتون ، خود ارضایی طبیعی است و ما هم دیدیم و هم زدیم ولی سعی کنید به شکل حرفه ای بهش توضیح بدید تا کمتر ببینه یا اصلا نبینه با یک شیوه بهتر از حرف زدن چون که ممکنه بچه خودش منزوی باشه و با این کار خجالت بکشه و تاثیر منفی روش بزاره . خود ارضایی هم کسی رو نکشته کسی هم مریض و این حرفا نکرده

 • فرزاد

  اعدام باید گردد :))

 • farhad

  من خودم از اول راهنمایی با مهندسی معکوس به تکنولوژی خود ارضایی رسیدم و با رعایت تعادل کلی از لحاظ روانی و جسمی سالم نگه داشتم در حالی که بسیاری از هم کلاسیام به شدت از لحاظ ذهنی درگیر ماجرا بودند و به شدت ذهن و فکرشون آلوده شده بود – الان توی دانشگاه بچه هایی می بینم که بجز جنبه سکسی زن ها هیچی نمی بینند و تا زنی را می بینند از لحاظ جنسی مورد نقدش قرار می دهند و وقتی من با چندتاشون صحبت کردم متوجه شدم که خودارضایی خیلی دیر شناخته اند !!
  به نظر من باید از سن ده سالگی بچه رو خیلی آرام آرام آگاه کرد اگر نه به احتمال خیلی زیاد جهت فکریش با آشنا شدن نا صحیح به ماجرا به شدت در مسیر بدی قرار می گیره و توان خلاقیت و تفکرش به شدت پایین میاد و از نظر جنسی سرکوب می شه .
  من با اطمینان صد در صد می گم که تقریبا نود درصد از دوستانم که بد با این ماجرا آشنا شدن به کلی مسیر زندگی و فکریشون عوض شد.
  نکته دیگه ای که می مونه بگم اینه : اگه بچتون رو خودتون در مسیر درست مسایل جنسی قرار ندید شک نکنید مشکل پیدا می کنه چون خودش بالاخره از طریق دوستان یا اینترنت با مساله آشنا می شه :
  1- از طریق دوستان : اون ها هم افرادی هم سن و سال خودش هستند که فقط یک چیزی شنیدند و هیچ دانش و تجربه ای در این مورد ندارند مثل این می مونه که بخوای با تعریف دوستات کونک فو یاد بگیری !! و از اونجایی که دوستاش هم ممکنه به احتمال زیاد در مسیر درست قرار نداشته باشند اون هم از مسیر بیرون می ره
  2-از طریق اینترنت: بیشتر سایت های پورن جنبه تجاری دارند و به فکر سلامتی شما نیستند و می خواهند شما را بیشتر به سایت خودشون بکشند پس در نتیجه تعادل رو از بچتون می گیرند ، تازه علاوه بر این بیشر سایت های پورن در ایران سیاست هم پشتشه و هدفش خراب کردن ذهنیت بچه و پایین نگه داشتن سطح فکر اون است
  پس خودتون کار لازم انجام بدهید قبل از اینکه یک عمر مسیر زندگی بچتون منحرف بشه و یک آدم عادی بشه
  تند تند نوشتم و برسی دستور و املایی نکردم و عذر می خواهم به همین خاطر!

 • omid

  سلام.
  مسعله کودک 10-12 ساله واقعا یه بحث تخصصی است فقط این نکته رو بگم که چون سنش در این زمان کمه به راحتی میشه اونو درست کرد همون طوری که یک بچه به راحتی گول میخوره و بسیاری از مساعل رو فراموش میکنه ولی باید به صورت تخصصی و کارشناسانه…
  ولی اگر فرد بالغی باشه با چند تا کار ساده میشه این مشگل رو حل کرد…
  1. اولین کار بیاد تغذیشو درست کنه،شاید باورتون نشه ولی 90 درصد قضیه بر میگرده به تغذیه ادم…وقتی انسانی پر خوره و غذاهای مقوی بیش از حد معمول و مورد نیازشو میخوره،احساس میکنه که باید خودشو خالی کنه و …
  2. یه لیست تهیه کنید ببینید در ماه چه قدر این کارو انجام میدید و بعدش مثلا اگر هر 5 روز یک بار این عمل رو انجام میدید بکنیدش به هر 6 روز یک بار و بعدش هر هفت روز یک بار…مثلا ماه اول هر 5 روز ماه دوم هر 6 روز و همین طوری…همینجوری پیش برید تا به بیش از 40 روز یک بار برسید و مطمعن باشید که مشگلتون بر طرف میشه…
  من فقط این نکته رو بگم وقتی یه ظرفی پر میشه خودش سر ریز میکنه و اضافیش خالی میشه(جنب،اراض شدن در خواب و…) ولی چرا باید تو بیای این ظرف رو کج کنی تا خالی بشه(خود ارضایی و …)؟؟؟

 • :-)

 • عرفان

  نکته ای که خیلی مهمه و جادی هم بهش اشاره کرد :
  “نمی شه به مشاور و غیره‌ای که نمی‌شناسیمشون هم به راحتی اعتماد کرد”
  کاملا صحیحه ، داشتن یه مشاور خوب هم نعمتی ایه امروزه واسه خودش .
  این نگاه “سنتی و دولتی و پلیسی” توی بعضی مشاورهامون هم دیده میشه و بعضا خودشون هم بیمار هستن .

 • فرشاد

  مد نظر داشته باشید همانند سایر تعاملات با کودکان ارایه اطلاعات و مشاوره رابطه مستقیم با سن ودرک ایشون داره. در ضمن به علت عدم درک کودکان مدر و مادر ها ملزم به اعمال قوانبن هستند . مثلا چرا به کودک خود مسواک زدن را الزام می کنیم با اینکه توضیح می دهیم ولی یک قانون تخطی ناپذیر هم می گذاریم. نظر من بیان این نکته است که قانون خانواده ما ابنه که شما مجاز به دیدن ابنگونه تصاویر نیستید دلیل این امر هم توضیح می دهبم و در حین رشد ایشون رو راهنمایی و راهبری می کنیم. بپذیرید که قوانین شفاف یک خانواده کودکان را از سردر گمی نجات می دهد و البته قانون گذار که شما باشید باید در رابطه با کودکانتان به آنجا رسیده باشید که کودکانتان شما و قوانینتان را قبول داسته باشند لذا رابطه مستقیم دارد به مجموعه ارتباطات شما با کودکتان. ابن مشکل جزیی از مشکلات کودک ایت که بر پایه تعامل دوستانه و چهارچوب دار حل می گردد. خلاصه قانون شفاف جدیت و محبت

 • احسان

  من از بچه گی کنجکاو بودم و فکر کنم حدودا ده ساله بودم که بخاطر همین کنجکاوی خودارضایی رو کشف کردم، با اینکه تا 15 سالگی به بلوغ جنسی نرسیدم شیوه های عجیب غریبی برای خودارضایی داشتم. جالب اینجاست که فکر میکردم فقط خودم این قابلیت رو دارم و به کسی نمیگفتم! اولین فیلم پورن رو اما دوم دبیرستان دیدم.

 • محسن

  من فکر می کنم دیدن پورن برای یک پسر 10 ساله خیلی خیلی زود باشه و آسیب روانی بهش وارد بشه.
  شاید باید پورن رو از دوروبرش دور کرد که اگر هم خواست خودارضایی کنه.این کارو بدون پورن انجام بده

 • در مورد جواب سؤال جادی جان ، پاسخ فرهنگ دینی و بومی ملی ایران در نیم قرن قبل با الآن تفاوت زیادی داشته است و پاسخی سؤالی که جادی جان مطرح کرده است در فرهنگ ملی و دینی ما در نیم قرن قبل با پاسخ فرهنگ فعلی ایران که برگرفته از غرب است خیلی تفاوت داشته است ، در مورد سؤال جادی جان فرهنگ ملی دینی ما این جواب را می دهد:
  ««در این نوشته

  http://www.parsine.com/fa/print/28443

  بخشی از کتابی که یک پزشک یهودی اتریشی دربار قاجار در مورد مسائل جنسی مردم زمان قاجار نوشته، آورده شده است که تمام آن جالب بود. بخشی از آن هم به مساله صیغه برای پسربچه پرداخته و می‌نویسد:

  پسر بچه در 14 سالگی بالغ شده و اگر از خانواده معتبری باشد، گاهی حتی در 10 سالگی، بزرگترها برایش یک زن قراردادی که صیغه نامیده می‌شود می‌گیرند و هنگامی که کسب و کاری پیدا کرد و به سن رشد واقعی رسید، وی به ازدواج دائم با دختری از خانواده‌ای محترم، یا دختر عمویش، یا یکی از شاهزاده خانمها تن در می‌دهد.

  خواندن همه مطلب لینک فوق توصیه می‌شود و مطمئنا دید شما را نسبت به دوره قاجار بهتر می‌کند.»»

  • http://www.sighe27.cf

   در حالیکه الان حتی بخش خصوصی متکفل این امر ، مشتریهای زیر سی سال را نمی پذیرد مثل این سایت

   آقایان جهت ثبت نام ماهانه باید از موقعیت اجتماعی و تمکن مالی با حداقل ۳۰ سال سن برخوردار باشند.
   کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی و آزاد و کارمندان دولت از شرط سنی ماهانه معاف می باشند.

 • ناشناس

  سلام بنده نه متخصصم و نه دکتر ولی معتقدم هر چیزی زیاده رویش برای انسان مناسب نیست خود ارضایی باعث کاهش استرس میشود و معمولا اگر کسی استرس شدید داشته باشد برای کاهش استرسش به جای مصرف قرص الخصوص پراپانانول سکس ایمن یا سکس شخصی (بهش پیشنهاد میشود) بلوغ همه انسان ها یکسان نیست ممکنه کسی در سن 9 سالگی خوب و بد رو تشخیص بدهد ولی شخص دیگر در سن 50 سالگی هنوز برای تشخیص نیاز به کمک داشته باشد همچنین بلوغ جنسی ، بوغ جنسی در پسران بین 11 تا 21 متغیر هست اگر کسی به بلوغ جنسی رسیده باشد و دستگاه تناسلی اش رشد کامل کرده باشد خود ارضایی برایش ضرر نداد ولی اگر هنوز ناقص است برایش مضر هست و از طرفی چون منی انسال سرشار از پروتین و ویتامین و … هست در سن پایین بعد از تخلیه حتما باید مواد جایگزین شوند در غیر این صورت به روشد ماهیچه و استخوان آسیب جدی وارد میشود
  پیشنهاد بنده در خصوص این فرد این هست که احتمال این پسر بچه در اطرافیانش هم صحبت هم عقیده ندارد بهتر است بهش کمک کنید که دور بر خودش را با دوستان هم سن هم فکر چه از جنس مخالف و چه از جنس موافق پر کند و والدینش سعی کنند تابو سازی انجام ندهند و مسئله را عمومی و بزگ جلوه ندهند این یک امر طبیعی است خداوند را شاکر باشند که فرزند سالمی دارند و فقط از خداوند یاری بطلبند که بتوانند فرزندشان را درست و اساسی رشد دهند

 • na shenas 18 sale

  نمیدونم چرا بعضی از نوجون ها که نظر گذاشتن زیر بار حقیقت نمیرن
  داش گلم درسته خود ارضایی از لحاظ اخلاقی یه کار نا پسنده ولی خب مرد باش و قبول کن که این کار رو میکنی
  با جادی 100 درصد موافقم
  اصلا بهتره بگم کسی که خود ارضایی نکرده باشه اصلا انسان معمولی نیست
  من تا یکی 2 سال پیش فک میکردم فقط خودم این کار رو گاه گاهی میکنم ولی فهمیدم او له له همه میکنن
  :
  توی اردو بودیم که با 10 تا از بچه های کلاس جمع بودیم
  یکی بلند شد گفت بچه انصافا بیاید رو راست باشیم کی خود ارضایی میکنه؟؟؟
  همه گفتن استغفرالله ! این چه حرفیه ! زشته! ما نماز میخونیم ! نه این کارا به ما نمیاد
  دوباره عصرش که کنار هم بودیم اومد گفت بچه ها دوباره میپرسم
  بیایید با هم رو راست باشیم
  ما همه همکلاسی هستیم و…
  سر دوستت رو میتونی کلاه بذاری و انکار کنی ، سر خودت رو که نمیتونی
  دیگه کم کم یکی یکی اقرار کردن که این کار رو میکردن ولی ترک کردن
  تازه 4-5 نفرشون هم کسایی هستن که نماز خونن و پابند به دین و ارزش ها
  دوباره بعد از چند وقت سوال شد یکی میگفت آخرین بار 3 ماه پیش — یکی میگفت اصلا یادم نیسته و …
  دوباره حرف از روراستی شد
  همه حرفاشون رو پس گرفتن و لو دادن ،
  یکی میگفت 3 روز پیش — یکی میگفت 2 روز پیش — و خلاصه اعتراف گیری باحالی بود :دی

  =-=-=-=-=-=-=-=-=–==-=-=-=-=
  ببینید همه ما میدونیم که سکس یه نیازه
  ولی وقتی ادم نمیتونه خودشو جایی تخیله کنه یا ازواج کنه با دیدین کمترین چیز تحریک کننده ، تحریک میشه
  و چاره ای نداره جز خود ارضایی
  ولی خب اینم بدونیم که اصلا نمیتونیم کنترلش کنیم یا خیلی سخته
  ولی مصرفش رو میتونیم کم کنیم
  هفت روزی یه بار
  یا 10 روزی یبار
  =-=-=-=-=-=-==-
  و نکته آخر رو هم میگم که اکثر سن بالای سایت قبول دارن
  به مرور زمان که از نوجونی رد شیم کم کم خود ارضایی برامون کمرنگ میشه و دیگه خیلی کم میریم سراغش
  قبول دارین ؟؟؟؟

  =-=-=-==-=-=-=

  خلاصه بیاید لاقل توی مجازی رو راست باشیم
  و بعضی از واقعیت ها رو قبول کنیم
  به قول دوستم : سر ما رو میتونی کلاه بذاری ، سر خودت رو که نمیتونی ، میتونی ؟؟؟؟؟؟؟؟

  • به ناشناس

   حالا یک شوخی کنم بخندید، این دوست شما خوب شد در مورد روابط ج ن س ی نخواست از شماها اعتراف بگیرد و الا با این قدرت بیانی که داشته معلوم نبود به چه چیزهایی اعتراف می کردید؟ (شوخی کردم)

  • فرهنگ سنتی و دینی ملی بومی ایران در نیم قرن قبل

   چرا می گویید که وقتی ادم نمیتونه خودشو جایی تخیله کنه یا ازدواج کنه الان دیدم این سایت محدودیت سنی هم در برخی کیس هایش نداره
   http://www.sighe30.cf

 • آق معلم

  خودارضایی؟
  نه بنظرم دیگه کار از اینجور حرفا گذشته
  حداقل من که خیلی با بچه‌های بین ۱۲ تا ۱۸ سال سروکار دارم میبینم که اونا خیلی‌هاشون سراغ سکس میرن که بنظرم تا قبل از ۱۸ سال سراغ سکس رفتن آسیب‌های زیادی میتونه داشته باشه

  • به آق معلم

   سلام آق معلم
   می شه بیشتر از تجربیات خودتان بگویید ، منظور رابطه با هم جن س است یا غیر هم جن س؟ فکر می کنم تنها فردی که صلاحیت بحث در این موردی که جادی مطرح کرده را دارد شما هستید؟
   چون فکر می کنم تمام بچه های ده ساله الان موبایل دارند و بدلیل اس ام اس ها و کلیپ هایی که به رایگان در حال بلوتوث شدن است ، همگی متخصص تمام مسائل این نوعی شده باشند.

   • آق معلم

    سال گذشته من توی مدرسه تیزهوشان درس میدادم این مدرسه هم راهنماییه و هم دبیرستان و ما هر روز با بچه‌های ۱۳ تا ۱۷ سال سروکار داشتیم. من چون با بچه‌ها رابطه‌ای تقریبا صمیمی دارم و اغلب به دردودل‌هاشون گوش میدم به همین خاطر بیشتر مسائل خصوصیشون رو با من درمیون میذارن البته من درحد توان سعی میکنم که از اینجور روابط اونارو بازدارم ولی خب نصحیت کردن فایده ای نداره و نهایت کار من درحد توضیح اثرات مخرب اینکار برای اونا هستش.
    اما چیزی که من توی مدارس دیدم اینه که اکثرایت بچه‌های ۱۰ تا ۱۴ سال فیلم های پورن رو نگاه میکنن و خودارضایی یک مساله عادی بین اونا محسوب میشه درحدی که مثلا اگه توی کلاسشون کسی اینکار نکرده باشه مورد تمسخر دیگران قرار میگیره و حتی اگه کسی اینکار رو هم نکرده باشه برای اینکه همرنگ جماعت بشه مجبوره بگه که انجام داده.
    اما در مورد بچه های ۱۴ تا ۱۷ سال باید بگم که متاسفانه اونا رو به سکس آوردن. در یه موردش که خونوادهاشون متوجه شدن (که البته دیر بود) این بود که چهار نفر از بچه های سوم ریاضی باهم پول گذاشته بودن و دوتا از فاحشه‌های شهر رو به خونه‌ی یکی از بچه‌ها که خونوادش مسافرت بودن، برده بودن. البته این تنها مورد ممکن نبود و موارد مشابه کم نیست.

    • فرهنگ سنتی و دینی ملی بومی ایران در نیم قرن قبل

     سلام آقا معلم ، ممنون که جواب دادید.
     دانش اموزان سوم ریاضی تیزهوشان، از نظر سن در اوایل هفده سالگی یا کمتر از هفده سال هستند ، به نظرم برای اینکه مرتکب هم جنس باز ی نشوند تصمیم گرفته بودند سراغ جنس مخالف بروند، کدام راه بهتر بوده ؟ اینکه در یک مدرسه که پر از پسربچه های دوازده ساله تا هفده ساله است ، هم جنس باز ی کنند یا اینکه سراغ جنس مخالف بروند؟
     حالا چطوری خانواده هایشان مطلع شده بودند؟ و مدرسه از کجا مطلع شده بوده؟ با این دانش آموزان چکار کردند؟ پلیس که دستگیرشان نکرده؟ اگر کار به پلیس نکشیده بوده چرا خانواده هایشان مساله را اینطور علنی کرده بودند؟ شاید این قضیه در تهران نبوده چون در تهران که الان خیلی ها با اطلاع خانواده دوست پسر و دختر دارند
     امروزه روزگاری شده است که توی خیابان راه بروی کلی کلیپ ناجور رایگان برایت بلوثوث می شود، همه هم که موبایل دارند و این طور نیست که به همه بشود گفت جلوی خودشان را بگیرند
     هر چند کاملاً با شما موافقم که سراغ این مسائل رفتن ضررهای فکری روحی زیادی برای دانش آموزان کنکوری که باید تمرکز فکری شان بر آزمون سراسری کنکور باشد دارد.

     • آق معلم

      بله با شما موافقم این رابطه بهتر از همجنسگراییه اما خب برای سن اونا اینجور روابط خیلی میتونه اثرات منفی داشته باشه کمااینکه دوتا از اون بچه‌ها بعد از اینکه مزه رابطه جنسی رو چشیدن دیگه نتونستن خودشون رو جمع کنن و علاوه براینکه بازهم سراغ اینجور روابط رفتن از نظر درسی شدیدا افت کردن و میشه گفت که دانش آموزی که امید اول مدرسه برای گرفتن رتبه تک رقمی بود الان خونوادش آرزوی قبولی در دانشگاه آزاد رو دارن.
      قضیه این بچه‌ها از این بابت علنی شد که خونواده‌های هرکدوم تقصیر رو گردن همدیگه انداخته بودن و قضیه به مدرسه کشیده شده بود. نه خوشبختانه پای پلیس به میان کشیده نشد گرچه اگرهم کشیده میشد اتفاق خاصی نمی‌افتاد.

      • کیان

       یعنی رتبه کنکور از سلامت جنسی مهمتره؟

       دوست عزیز همجنس گرایی بیماری یا انحراف نیست،
       همچنین کسی که میلی به جنس خودش نداره، اینکه در بین هم جنس های خودش باشه باعث همجنسگرا شدنش نمیشه. مگر اینکه بهش تجاوز بشه که اسم اون روشه، تچاوز و نه گرایش به هم جنس.

 • کنجکاو

  خود تاپیکی که مطرح کردید بسیار جالب و می توانم بگویم آموزنده بود بود، اما یک سوال برای من ایجاد کرد که هیچکدام از دوستان به آن پرداختند شاید صرف اینکه خود تاپیک با این موضوع آغاز شد “با یک پسر یازده ساله که پورنوگرافی نگاه می کنه چه کنیم؟” با یک پسر و شخص مذکر را هدف قرار داده بود و بیشتر نظرات حول این محور قرار داشت.
  اما آیا در کشور ما به خاطر همان حجب و حیا یا فرهنگ سنتی و دینی که قالب بیشتر خانواده هاست دختران ما به دنبال این پرسش ها که در این سنین برایشان ایجاد می شود نمی روند؟
  چرا نوک قلم و به قول معروف پیکان بیشتر اهداف جنسی و جسمی به طرف جنس مذکر نشانه رفته است و اینطور تلقی می شود که این جنس مذکر است که متمایل به این موضوع و خواسته است، و جنس موئنث فقط و فقط به نوعی اسیر خواسته های جنس مخالف است بس…
  چرا کمتر به این موضوع پرداخته می شود که تمایلات دختران در سنین پایین نسبت به پسران چطور آغاز میشود و چرا بروز آنها به نوعی انکار می شود لااقل در جامعه ای که زندگی می کنیم و شاهد آن هستیم….
  آیا به واقع این تمایلات یکطرفه است یعنی دختران چه از نظر جنسی و چه از نظر روحی تمایل کمتری نسبت به جنس مخالف دارند اگر این چنین نیست پس نوع پرسشگری آنها به اینگونه مثال چطور و چگونه است؟
  بسیار خوشحال خواهم شد، اگر تاپیکی شبیه به همین برای جمعه همین هفته توسط جادی عزیز که بسیار خوب به مسائل روز جامعه می پردازند، انتخاب شود و مورد بحث قرار بگیرد…

 • PeaCe

  من یه‌ دوست سوئدی‌داشتم که میگفت توی مدرسه خودارضائی رو بهشون آموزش دادن.
  در مورد این مساله هم‌ من فکر‌ میکنم حتما با پرس‌و جو میشه مشاور مناسب پیدا کرد. اگر‌کسی‌همچین آدمی‌میشناسه معرفی کنه. یا اگه از نزدیک دسترسی دارید بگید که همین جا توی بحث شرکت کنن.
  بالاخره تو اون قشر هم آدم حسابی حتما هست.
  برای اطمینان هم پدرومادر میتونن اول‌خودشون این مشاور‌ رو ببینن و چک کنن که‌ از نظر عقاید پایه ای شباهت داشته باشن با ایشون.

 • بچه تو اون سن باید ورزش و بازی کنه تا هم رشد کنه هم دچار انحراف نشه. این کودک احتمالا به بلوغ زودرس رسیده. هیچ چیز مثل ورزشهای مفرحی مثل شنا نمی‌تونه بچه رو از این مسایل دور کنه.

 • amir

  هیچ بچه ی زیر 18 سالی نباید به فیلم پورن دسترسی داشته باشه
  اگه دسترسی پیدا کرد باید سریعا ازش دور بشه، اونم فقط از طریق مشاوره
  چون به مرور زمان ساختار ذهن بچه تغییر میکنه، یعنی کورتکس مغز شکلش عوض میشه و دیگه براش سخته پورن نبینه
  چیزی که من میدونستم :)

 • مهمان

  ما که تو اون سن ورزش کردیم این شدیم، ببین اون چی میشه

 • Mensour

  جادی جان، اتفاقی به این پست برخوردم. چندتا نکته هست:

  1- از نظر علمی، تو کل جهان، پورن دیدن یا ندیدن و خودارضایی کردن یا نکردن، تصمیم هایی شخصی هستن که به سالم بودن یا نبودن ارتباطی ندارن.همونجور که خودت هم ناخودآگاه از این قضیه آگاه بودی که نوشتی «بهتره بگم معمول». توی DSM هم که آخرین ورژنش رو دارم حفظ می کنم؛ نگفته خودارضایی نکردن یا پورن ندیدن از معیارهای تشخیصی اختلالی هستن و البته که عکس قضیه هم صادقه.
  2- اگر پورنی که ازش حرف زده میشه adult porn باشه؛ همینی که گفتی درسته. با بچه حرف می زنیم و میگیم که فلان و بهمان و البته این نکته که سکس در پورن و فیلم یه چیزه و سکس در واقعیت یه چیز و هرگز نباید شبیه این کارها رو با دیگران امتحان کنه یا اجازه بده دیگران باهاش انجام بدن.توضیحات مفصل تری هم میدیم.
  3- اگر مورد دیدن child pornography باشه؛ قضیه خطرناکه کمی ولی منظور این نیست که حالا هیجان زده بشیم. باید گفت که این یک جرم و جنایت بسیار عمده است و در سراسر جهان، پلیس و نظام قضایی برخورد شدیدی با مجرم خواهند داشت. FBI یا CID یا آگاهی یا هر پلیسی در هرجای جهان عملیات های گسترده ای علیه چنین جرائمی انجام میده. نمونۀ آمریکایی ش Operation Protect Our Children بود و مواردی بوده که سایت رو FBI، گرفته و seize کرده
  4- بچه ها باید آموزش جنسی متناسب سن ببینن.
  5- مسائل اعتقادی به شرطی که منطقی بیان بشن و در context ابراز بشن؛ ایرادی ندارن به خودی خود؛ اما نباید کاری کار بچه به ما بی اعتماد بشه