گزارش شکاف جنسیتی در جهان ۲۰۱۳ و رتبه ۱۳۳ برای ایران

ranking2013

اگر گفتین شباهت کشورهای کوت دلویر، مائوریتانیا، سوریه، چاد، پاکستان و یمن چیه؟ اگر به تیتر مطلب توجه کنین شاید حدس زدنش سخت نباشه: در بین ۱۳۹ کشور جهان، تنها این شش کشور از نظر رتبه «اختلاف جنسیتی ۲۰۱۳» وضعشون از ایران بدتره.

مقایس سنجش شکاف جنسیتی کشورها از چهار بخش تشکیل شده: مشارکت و فرصت‌های اقتصادی، تحصیلات، بهداشت/سلامت و توان سیاسی. به همین دلیل هم هست که مثلا عربستان سعودی که از نظر ما توش زن ها وضع خیلی بدتری دارن، وضع بهتری از ما داره (چون از نظر تحصیلات وضع زنانش بهتره و از نظر سلامت وضع زنانش خیلی بهتره.

لینک‌ها:
صفحه گسترده گزارش اختلاف جنسیتی در جهان ۲۰۱۳ اینجا رو کلیک
مطلب روزنامه گاردین در این مورد

مرتبط:
شرمنده! شما فمنیست هستید
ممنوعیت تست بکارت اجباری در زندان‌های نظامی مصر

 • امید توانا

  cote d’ivoire اسم فرانسوی Ivory Coast یا همون ساحله عاجه.

 • علیرضا

  ایران رتبه 130 یا من چشام چپه؟!

 • رضا

  تا بحال عربستان رفتی؟!
  زناشون حق ندارن رانندگی کنن.
  من سه بار رفتم و از نزدیک دیدم که رفتارشون مخصوصا سنی ها و وهابی با زناشون مثل توله سگ می مونه . اخیرا هم که یکی از مفتی هاشون زنش رو فرستاد جهاد نکاح که به تکفیری ها حال بده !
  باز برخورد شیعه هاشون بهتره و از چند تاشون که پرسیدم، شیعه هاشون برخلاف اهل سنت فقط یک زن داشتن (تو مدینه سوال کردم).

  • جادی

   بعله (: حتی در عربستان کار کردم – اونم توی ریاض. همینجا هم برات نوشتم که از نظر بعضی بخش های حقوقی عربستان بدتره ولی مثلا تو سلامت و تحصیل جلوتره. ما تو کشورمون قوانینی داریم که صریحا می گن زن ها حق ندارن فلان شغل رو داشته باشن یا تو فلان رشته درس بخونن یا … مشکلی اصلی اینجاست. و البته در این چند سال هم شدیدا افت کردیم. قبلا بهتر بوده وضع.

   • حسين

    من که هیچ جوره تو کتم نمیره مکان عربستان از ایران بهتر باشه توی شکاف جنسیتی. این گزارش کامل نیست و فقط چهارتا پارامتر رو ميانگین گرفته. مثلن يك چیزی مثل این که زن‌ها حق رانندگی ندارن کجای این گزارش قرار گرفته؟ یا اینکه بدون اجازه حق سفر نداره؟
    بعضي جاهاش هم قياس مع الفارق به معناي كلمه است. مثلن در عربستان نه زن و نه مرد هیچ جایگاهی توی سیاست ندارن بنابراین شکاف جنسیتی کمه!
    اگر هم بخای فقط قانون ها رو مقایسه کنی اره شاید عربستان بهتر باشه و اون به دلیل قانوندارتر بودن ایرانه و گرنه در جامعه خیلی وضع بدتره.

    @جادی واقعا عربستان کار کردی؟ کدوم شرکت؟ کی؟

 • رضا

  بعد منابع این خبر ها کی هست؟ شیرین عبادی یا امثال اون؟
  یا خارجی هایی که فرق Iran و Iraq رو نمی دونن ؟!
  فکر می کنن اینجا کویره و توی عهد بوق زندگی می کنیم؟!
  هنوز کامنت هایی که زیر عکس های اون عکاس آمریکایی که پارسال اومده بود ایران رو یادم نرفته که همه تعجب کرده بودن، غربی ها فکر نمی کردن ایران اینطوری باشه.
  بله ما خیلی مشگل و تبعیض داریم ولی اصلا در حدی که اینا توی بوق و کرنا می کنن نیست .
  مثل عکس بازیگر فیلم ستایش که روی بیلبورد زده بودن به عنوان یک اعدامی !!!

 • فراز power

  شايد رتبه رو به خاطر حجاب اجباري ، نصف بودن حقوق زنان ، تخصيص ندادن بعضي رشته هاي دانشگاهي به زنان و بلاهايي اينچنين داده باشن

 • توی ایران، من مادر هنگام تولد فرزندم نتوانستم برایش حساب سپرده‌ی بانکی ثابت طولانی‌مدت باز کنم. فقط اجازه داشتم حساب قرض‌الحسنه یا کوتاه‌مدت یا… باز کنم. حق «گشایش حساب»ای که دارایی ثابت باشد و به آن سود تعلق بگیرد – و البته یک مشت اصطلاحات حقوقی عربی دیگر – فقط با جناب «بابا»ی گرامی بود. اطلاع ندارم الان نسبت به یک دهه‌ی قبل چه تغییری کرده. یا شاید هم اصلاً آب از آب تکان نخورده. ما که مشکل را به طریق دیگری حل کردیم و گذشت.

  البته فقط نمونه‌خوانی‌ای بود برای تمرین حدیث مفصل خواندن.
  حقوق زنان فقط شده «شروط ضمن عقد» و «حجاب».

  (جادی جان، ببخشید از این تکّه‌ی نامربوط، ولی ما عکس‌های پست‌های شما را در اینوریدر نمی‌توانیم ببینیم؛ حتی سوار بر فیل.)

 • بهداشت و سلامت یعنی چی؟ یعنی تو ایران در درمان زن و مرد تفاوت می‌ذارن؟! یا سطح بهداشت مردها بالاتره؟! من که ندیدم تا حالا؟!

  • فراز power

   از لحاظ برابر نبودن بهداشت: حذف وسايل پيشگيري از بارداري علاوه بر افزايش جمعيت و آسيب هاي اجتماعي باعث به خطر افتادن سلامت مادر هم ميشه
   -بارداري ناخواسته در سنين بالا -پوکي استخوان
   http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920426000699

 • یکی

  جادی اونوقت اینا بر چه اساسی این حرف ها رو زدن؟(منظورم اینه از کجا اطلاعات گرفتن؟)
  رضا@
  نه بابا حتما ایران هم به خاطر اینه که سنی داره و الا از این خبر ها نیست.

  • یکی

   جادی شاتباه متوجه نشی منظورم اینه که منبع اطلاعاتیشون چیه؟

   • یکی

    هاهاها =))))
    به جای اشتباه نوشتم شاتباه

 • هاها

  تا اونجایی که من رفتم درمانگاهها و بیمارستانها زنا خیلی بیشتر از مردها اونجا بودن
  الان هم که طبق آمارها تعداد دختران ورودی به دانشگاهها بیشتر از پسران هست

  • احسان

   ای بابا همش میگن تبعیض اگه سهمیه پسر ها رو بیشتر نکنن که خود دخترا ضرر میکنن فردا پس فردا شوهر گیرشون نمیاد همشون میترشن دادشون در میاد :))

 • Roham

  کامنت ها رو خوندم جالب بودن :)

  اول هیچی نیومد خودشو با اولین کشور مقایسه کنه که چیز های از اون کشور کم داریم، بیشتر دوستان سطح مقایسه رو تقلیل دادن به عربستان و غیره.
  بگذریم در کل تبعیض جنسیتی از هر نوعش خوب نیست چه زنان نسبت به مردان چه مردان نسب به زنان.

  همه ما می دونیم این داستان سر دراز مربوط به 34 سال گذشته نیست، اما از 34 سال گذشته تا به آلان یکی سری حقوق معمول که برای خانم ها یا آقایان که عادی بود زیر پا گذاشته شد تا آلان.

  برای مثال تفکیک جنسی، که در نتیجه تبعیض جنسی به رو هم شامل میشه. مثلا جدا کردن مدارس دختران و پسران، جدا کردن خانم ها از آقایان در وسایل نقلیه عموم و غیر عمومی و …

  اما یکی چیزی رو که به جد متوجه شدم این هست که خانم ها با این که داد این قضیه رو می زنن که مگر ما چه چیزی از آقایان کمتر داریم!!!، که اینطور حق ما خورده میشه، خود خانم ها بیشتر احساس می کنند، که این جدا سازی ها باید انجام بشه، برای مثال اگر سوار مترو شده باشید، و در زمان های پر اذهام بوده باشه واگن های که از نظر سوار شدن خانم ها و آقایان مشکلی نداره گاهی مواقع جای برای سوار شدن در آن واگن ها وجود نداره، و آقایان به ناچار مجبور هستند در واگن های که مخصوص خانم ها هست سوار بشود که در جلو و عقب مترو قرار دارند. ( این نکته یاد آور بشوم که معمولا این واگن ها از نظر میزان جمعیت نسبت به واگن های دیگر حجم کمتری مسافر دارد)، در اینجا با پدیده ای جالبی روبرو می شویم و آن این است که خانم ها لب به اعتراض می گشایند که این واگن حق قانونی ماست، و اینکه آقایان با قصد و قرض قبلی وارد این واگن ها می شوند. اما چرا با آقایان اینگونه بر خورد می شود؟!!!! چرا خانم ها فکر می کنند، حق آنها در چیز های مثل جداسازی مترو، اتوبوس یا حجاب از دست رفته؟
  چرا فکر می کنند آقایان این حق را از آنها به ناحق گرفته اند؟؟؟
  مگر در همه جا تنیرو های حکومتی برای اعمال فشار برای این جداسازی ها وجود دارند؟ مگر همه جا گشت ارشاد یا حراست هست؟ ما که همیشه دادمان این هست که تمام تقصیر های امروز کشورمان از جانب حکومت است؟

  آیا بر روی آن صندلی خالی در اتوبس یا مترو یک آقا نمی تواند کنار یک خانم بنشیند؟ آیا در آنجا حکومت ما را مجبور می کند که جای صندلی را با کیف خودمان پر کنیم و نگذاریم مردی که خسته از سر کار در حال بازگشت به منزل است، یا پسری که خسته از سر کلاس و درس و دانشگاه در حال رفتن به کلاس دیگر است، چند لحظه ای بتواند روی آن صندلی قدری آرامش بگیرد؟؟؟ اسم این انسانیت است.

  ما در همه جای باید به همین صورت باشیم، اگر خودمان نگاهمان را به همدیگر اصلاح کنیم، هیچ حکومتی نمی تواند کاری کند که ما از عینک بد بینمی و بد گمانی او همه جا را نگاه کنیم.

  اگر می گویید سوء استفاده از سوی آقایان بیشتر است باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید، این موضوع در جامعه کنونی ما کاملا دو طرفه محسوب می شود، و هر دو جنس در موقعیت های اجتماعی که دارند به میزان های مختلفی در حال سوء استفاده از طرف های مقابل خودشان دارند. فساد فقط از طرف آقایان رواج داده نمی شود، بیماری ها روحی و روانی و عقده های جنسی فقط در آقایان نیست.

  باور کنید، خودمان مسئول بسیاری از رفتار های هستیم که با ما صورت گرفته، و می گیرد!!!

  اگر یک خانم به دنبال این هست که در مورد او عدالت رعایت بشود، چرا به خود و خانواده خود نگاه نمی کند؟
  اگر از بچگی خاطرتان باشد، به ما یک چیز دیکته شده است، آن هم در بازی ها و رفتاری های اجتماعی که به قول همه کاملا معصومانه و بدور از هر گونه قصدی انجام می شود، جمله معروف دختر ها با دختر ها… پسر ها با پسر ها را که حتما به یاد دارید؟؟؟؟

  سوال اینجاست، که خانم ها سال هاست که خودشان دوست ندارند، پا به پای آقایان در جامعه حضور پیدا کنند، و این مربوط به جو جامعه یا غیره نمی شود، و یک مسئله کاملا فردی و شخصی می باشد. باید بدانیم و بدانیم که ما هستیم که باعث گسترش این جو در جامعه هستیم از جامعه کوچک مثل خانواده حساب کنید تا به آن بالا که شامل کل کشور می شود!!!

  دوستان گرامی، همه ما می دانیم که هر دو جنس مرد و زن در باطن یکی هستند، اما در ظاهر از نظر جسمی و فیزیولوژی با هم متفاوت هستند و خوب این باعث نمی شود که با یکدیگر مورد تحقیر قرار بدیهم، یکی آن یکی را کوچک بشمارد آن هم به خاطر تفاوت جنسیتی، این را هم رد نظر بگیرید که بسیاری از کار ها در قدیم از عده انجام خانم ها خارج بود، اما امروزه اینطور نیست بسیاری از سد ها برای حضور خانم ها کنار رفته است و به همان اندازه که آقایان در جامعه می توانند نقش داشته باشند خانم ها هم می توانند، اما خودشان باید قبول مسئولیت کنند، به دنبال شغل های به قول معروف با کلاس پشت میز نشین فقط نباید بود، بگذارید مثالی بزنم، در جامعه ما اینطور دیکته شده غرب در کل از خانم ها به عنوان ابزار جنسی استفاده می کند، و در کشور ما کرامت خانم ها نگاه داشته می شود، بیایید خودمان کلاهمان را قاضی کنیم! ویکبار برای همیشه خط بطلان بر روی تمامی این حرف ها بکشیم،
  من بار ها در جاهای که فکر هم نمی کردم حضور خانم ها را دیده ام که پا به پای مردان در حال کار بوده اند، در هواپیما سازی خانم ها لباس کار پوشیده، آچار بدست بدون هیچ مشکلی در حال کار! در معائن پشت وسایل نقلیه سنگین، در ساختمان سازی پا به پای مردان در حال ساخت و ساز، در آزمایشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، نظامی به عنوان سرباز، درجه دار.
  قبول کنید، آنها هم مثل شما زن هستند، و دقیقا تمایلاتی مثل شما را دارند مثل میل به زیبایی و… اما خودتان کمی فکر کنید، که چرا جوامعه آنها پیشرفت می کند و جوامع ما روز بروز در حال عقبماندگیست؟؟؟

  در کشور ما سال های بسیار زیادی است که آمار ها به درستی اعلام نمیشود، به دلایل مختلف، اما این را قبول کنید که ما متاسفانه در کشوری بیمار زندگی می کنیم، در کشوری متظاهر، در کشوری که فقط صحبت از فرهنگ می کنیم و به گذشته افتخار می کنیم اما غافل از آینده پوچی که از همین حال در حال ساخت آن هستیم.
  و…
  ما اگر می خواهیم تغییری در سیتم زندگی خودمان و کشور خودمان ایجاد کنیم، اول از همه باید، در طرز تفر خودمان تغییر ایجاد کنیم؟؟؟
  خانم ها آقایان آدم خوار نیستند!!!!
  خانم ها آقایان تمام فکر ذکرشان مسائل جنسی نیست!!!!
  و…
  برای آقایان هم به همین صورت
  آقایان خانم ها هیچ تفاوتی از انسانی با شما ندارند!!!
  آقایان خانم ها فقط برای تربیت فرندان و خانه داری آفریده نشده اند( باور کنید این یک کار تیمی و دو نفره است فرزند هم پدر می خواهد هم مادر)
  آقایان این را به خاطر داشته باشید، شما با تحقیر کردن خانم ها در هر کجا، در واقع در حال تحقیر کردن، مادر، خواهر، همسر، و فرزند دختر خودتان هستید. چون راه را برای تحقیر دیگران توسط خودتان باز می کنید.
  چون به همسر و دختر خودتان به زور دیکته می کنید باید نحقیر بشوید.
  و…

  در هر صورت اگر احساس می کنید حقی از کسی گرفته شده، یا ظلمی بر جامعه روا داشته میشود، تک تک اشخاص آن جامعه مسئول آن هستند.

  تمامی مطالب بالا نظر شخصی خودم بودم، و هین جانب داری نه خانم ها کرده ام نه از آقایان، اما تمام تلاش را کردم که از انسانیت که ماهیت اصلی همه ماست کاملا جانبداری کنیم.

  به یاد داشته باشید، ما در تن های گلی مختلف در حال گذران زندگی هستیم، اما در کل همه با هم برابر هستیم.
  مساوات با تساوی متفاوت است.

  • محمد

   اشتباه بزرگ:
   “همه ما می دانیم که هر دو جنس مرد و زن در باطن یکی هستند، اما در ظاهر از نظر جسمی و فیزیولوژی با هم متفاوت هستند”

 • عربستان در توانمندی سیاسی 105 و بعد ایران رتبه 129! به نظر شما صحیحه ؟

 • محمد

  باز هم این آمارهای خنده دار جهانی نمیدونم شما واقعا به این آمارها اعتقاد دارید یا نه، واقعا تو عربستانی که زن حق رانندگی نداره انتخابات شیوخشون فتوا دادند حرامه اعنراض علیه حکومت حکم فصاص داره یعنی این کشور از ایران وضعش بهتره. اختلاف جنسیتی واقعا جوکه توی آموزش مثلا ببیند چند درصد در دانشگاه دختر ند مگه نه اینکه تعداد دخترها بیشتره این کجاش تبعیضه، معذرت میخوام بعضیا احمقن که میگن عربستان از نظر علمی (زنان ) سطح عملیشون بالاتره آیا میدونید سایتهای معتبر جهانی مثل اسکوپس و سازمان ملل ایران رو جز کشورهایی معرفی کرده که بالاترین رشد علمی در این چند سال داشتن . در ضمن تا یکی 2 سال قبل بود که آمارهای معتبر اعلام کردند که عربستان از نظر علمی جز 2 ،3 کشور آخر جهانه باز بگید زنان ایران از نظر علمی عقب ترند . اگه بخواید به آمارهایی که معلوم نیست منبعش کجاست بسنده و از ذوق زدگی توی سایتتون بزنید واقعا براتون متاسفم اونا برای اینکه کشورمون رو کشوری عقب مونده و از هم پاشیده نشون از این نوع آمارهای دروغین استفاده میکنند .اون آقایی که میگه زنها اجازه ورود به هر شغلی رو ندارن بگو ببینم تویی که داری از عربستان دفاع میکنی بگو کدوم شغل و بعد آیا در عربستان به زنان به چشم یک انسان نگاه میکنند که بخوان کار بدن . مثلا اینا ادعا میکنند که حقوق زنان در ایران پایمال میشه .اینها نمیدونن که ما در ایران روز دختر داریم اما روزی بنام پسر نداریم این یعنی اینکه مردم احترام خاصی نسبت دختران دارند . من نمیخوام بگم که ما همچیمون بیسته ولی اونقدر هم خراب تیستیم، دارند همه چیز رو میکنند سیاسی آمارشون سیاسی ، فیلماشون سیاسی ، نگاهشون سیاسی (منظور سیاست از نوع غربیش ) فقط کافیه ایران فردا باهشون رابطه صمیمی داشته ایران رو میکنند مهد تمدن کشور متدن . مگه تو پاکستان سال گذشته نبود که دبیرستان دختران رو منفجر کردند فقط بخاطر اینکه طالبان گفته بود دختران حق درس خوندن ندارن آیا واقعا پاکستان ، افغانستان ،عراق و حتی خیلی از کشورهای اروپایی (منظورم اروپای شمالی نیست) واقعا اینطوریه آیا در چینی که دخترانشون رو سقط جنین میکنند اینجوری نیست .من خودم دانشجوی ترم 3هستم من توی دانشگاه ، اتوبوس ،خیابون ،توی خونه ، دور و اطراف و هر کجای دیگه که نگاه کردم واقعا رفتاری که باعث تبیعیض بین دختر و پسر بشه ندیدم اونهایی که داخل کشور میگن تبیعضه اونا روشون نمیشه اصل کاریه رو بگن میگن تبیعضه فقط همین بلدن .

  • جادی

   نمی دونم از قوانین ایران و عربستان اطلاع داری یا نه. توی ایران خانم ها حق ندارن در یکسری از رشته ها تحصیل کنن، تعداد دخترهایی که از مدرسه باز می مونن به شکل معنا داری بالاتر از پسرها است، از لحظه ورود به مدرسه تا دانشگاه تفکیک جنسیتی صد در صد برقراره و بعدش در دانشگاه بعضی رشته ها روی زن ها بسته است و توی بقیه هم در چند سال اخیر تبعیض جنسیتی بسیار شدیدتر شده و دانشگاه های زنانه و مردانه کاملا جدا داریم و در بقیه جاها گاهی تو کلاس پرده کشیده می شه که کسی به گناه نیافته، توی بقیه کلاس های جدا وجود داره غذاخوری ها جدا شده و قوانینی تصویب می شه که حتی حیاط هم جدا بشه. به این ها می گیم تبعیض جنسیتی در آموزش. توی عربستان دانشگاه ها دیگه مثل آدم هستن (:

   این رو ولی اضافه کنم که اگر دو تا حرف رو می زنیم یعنی یک جای کار می لنگه:

   ۱- مقایسه دائمی خودمون با کسانی که از همه بدتر می دونیمشون. مثلا مقایسه امنیت اجتماعی با سومالی، مقایسه اینترنت با کره شمالی، مقایسه سطح بهداشت با عراق، مقایسه سطح سواد با اریتره، مقایسه مالیات با کانادا، مقایسه وضعیت زنان با عربستان و …

   ۲- استفاده از ایده های کلی‌مون برای مقایسه قبلی و مثلا ندونستن اینکه ایران تنها کشور جهانه که توش حجاب زوری است و نپوشیدنش شلاق و زندان داره یا مثلا اینکه ایران یکی از معدود کشورهایی است که توش پلیس سر خیابون ها یم ایسته برای دستگیری کسانی که لباس نامناسب دارن و مثلا داشتن این تصور غلط که توی عربستان چنین پلیسی وجود داره. پلیس اخلاق عربستان از نظر قانونی فقط حق تذکر دادن داره و با یک پلیس مدنی همراهی می شه که کار خلافی نکنه در حالی که در ایران پلیس اجازه دستگیری و بعد بازداشت و بعد شلاق زدن رو داره.

   • +1

   • حرف حق رو زدی جادی:).

   • محمد

    @ جادی
    من نه کارشناس که نیستم من فقط یه جوان 21 سالم و تمام مطالبم که گفتم فقط چیزهایی که دیدم یا از اینترنت یا جاهای دیگه خوندم. در ضمن تویی که وضع بهداشت عراق رو با ایران مقایسه میکنی آیا تا حالا عراق رفتی من خودم نرفتم ولی آشنایان برای زیارت زیاد رفتن جوری که میگن افتضاحه وضعیت بهداشت چیزهایی هم که خود شبکه های عربی نمونه اش همین شبکه العربیه برنامه ایی داره بنام من العراق دائم از مشکلات عراق میگه خوصا بهداشت .این باید دیگه باید قبول داشته باشی . در ضمن هر کشوری مشکلات خاص خودش رو داره من که نگفتم ما مشکلی نداریم مثلا هین عربستانی که عاشقی مگه کشوری نیست که مرکز وهابیته ببین علما دینشون درباره زنان چه نظری دارند . معذرت میخوام یا بی سوادی یا خودت زدی به اون راه مگه من نگفتم سایت معتبر اسکپوس سطح علمی ایران رو 12 برابر میانگین جهانی اعلام کرده همینطور سازمان ملل. حالا تو میایی سطح علمی ایران رو با اریتره مقایسه میکنی .من میدونم که میدونی سطح علمی این دو کشور قابل قیاس نسیت ولی بی غیرتت گل کرده داری هر جوریه میخوای ثابت کنی که ایران کشوری عقب موندست بعد اینکه من توهیچ سایت معتبری من این جدول رو ندیدم تو چرا اینقدر ذوق زده شدی . میشه نام رشته ها یی که دختران نمی تونن در اون شرکت کنند بگید . مگه این همون عربستانی نیست که به فتوای شیوخشون مردم دخترانشون رو میفرستن سوریه برای جهاد نکاح به سوریه میفرستن مگه این تبعیض جنسیتی نیست (فیلمهاش هست برو ببین حالشو ببر) کدوم سطح علمی عربستان رو میگی ماهواره فرستادن فضا ، پیشرفت پزشکی داشتن (همشون که میان شیراز برو بیمارستانهای شیراز و ببین اونجا پیداشون میکنی) تو نانوفناوری پیشرفت داشتن تو زمینه هسته ای یا نظامی ما که به جز شتر سواری و رقص از اینا چیزی ندیدیم راستی تو که عرببستان بودی شتر سواری میرفتی . هیچ آدم عاقلی نمیاد ایران رو در هر زمینه ای با کشورهایی مانند عراق ، اریتره یا عربستان مقایسه کنه .

    • جادی

     خب مطمئنا اگر می خوای در مورد چیزی حرف بزنی باید در موردش به اندازه کافی بدونی. اینکه خودت میگی اطلاعات کافی در موردش نداری منطقا باید باعث بشه که اطلاعات کسب کنی به جای اصرار روی موضع.

     حالا ببینیم چیا گفتی.

     ۱- عراق وضع بهداشتش بدتر از ایرانه: این دقیقا چیزیه که من گفتم. یا دقیق نمی خونی یا من خوب نگفتم. دقیقا بحث همینه که وقتی ما داریم اصرار می کنیم که وضع تبعیض جنسیتی رو با عربستان مقایسه کنیم و یک جوری بر خلاف آمار و اطلاعات علمی اصرار کنیم که ایران بهتر از عربستانه، دقیقا یعنی داریم می گیم که وض خیلی داغونه.درست مثل اینکه وضع بهداشت رو با عراق مقایسه کنیم یا وضع اینترنت رو با کره شمالی.

     ۲- وضع علمی ایران خیلی خوبه: چه ربطی داره به تبعیض جنسیتی؟ (:

     ۳- نام رشته هایی که در دانشگاه تفکیک جنسیتی کامل دارن: http://www.majmooe.com/?p=10069 (روزنامه شرق نوشت: ۲۰ دانشگاه کشور در بیش از ۴۰ رشته تحصیلی خود برای اولین بار اقدام به پذیرش تک‌جنسیتی دانشجویان می‌کنند.)

     ۴- عربستان به فتوای شیخ… : توی سنی ها تقلید به شکل شیعه نداریم. هر کس مجازه خدا رو بشناسه هر کاری بکنه. معلومه که من نه طرفدار اینم نه طرفدار اون (: اینکه در عربستان یکی یک کاری می کنه ربطی به این نداره که تبعیض جنسیتی توی این کشور چطوریه. تبعیض جنسیتی بنا به قوانین و شرایط است نه اعمال فردی.

     ۵- بقیه استدلال ها رو که جواب ندادی. مثلا پلیس لباس، شلاق زدن به خاطر لباس، شغل های تک جنسیتی، سیستم آموزشی کاملا جدا، درهای ورودی جدا در تئاتر، تفاوت آمار در تحصیلات ابتدایی بر اساس جنس، وسایل حمل و نقل تک جنسیتی، سربازی برای یک جنس، قوانین خانواده مبتنی بر جنس و … اینها چیزهایی هستن که بهش می گیم تبعیض جنسیتی و ایران وضعش توش بسیار خرابه و اگر می خوایم خوب بشیم به جای بستن چشم بهتره وضع رو بهتر کنیم (:

     • حسين

      توضیح: من الان توي عربستان زندگی میکنم بعد از ۲۳ سال زندگی توی ایران
      اين كه ايران وضعش خوب نيست و باید تلاش کنید که وضعتون بهتر شه درست. اما من منظورم این بود که این آمار اشتباه و ناقصه.
      این بحث عربستان وضعش بهتره یا ایران که دیگه لوث شد. ولی چون من توی عربستان زندگی میکنم برای روشنگری میگم (و نه دعوا که اهای ما وضعمون داغونتره)
      ۱. اینجا تفکیک جنسیتی در اینه که اکثرن دانشگاه‌ها کلن جدا هستن و نه فقط کلاس‌ها.
      ۲. مخالفم که میگی چون ایران قانون برای تبعیض جنسیت داره پس از عربستان بدتره چون عربستان یک همچین قانونی ندارن. وقتی قانونی هست میتونی باهاش مبارزه کنی. اما وقتی قانونی نباشه یک مرحله عقبتری (در عربستان قانونی برای منع رانندگی زن‌ها نیست. اما زن‌ها اجازه رانندگی و خیلی چیزهای دیگه ندارن. بدون اینکه بدونن چرا و طبق کدوم قانون وکی این اجازه رو ازشون گرفته)
      ۳. ما تلاش میکنیم تبعیض جنسیتی اینجا کم بشه اما بیشتر از قانون خود مردم هستن که تبعیض جنسیتی رو رواج میدن. مطمینا اگر اینجا الان تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها برداشته بشه خیلی خانواده‌ها(پدرها و برادرها) اجازه رفتن به دانشگاه رو به دخترهاشون نمیدن.
      ۴. هرچند پیشترفت عربستان در مبارزه با تبعیض جنسیتی بهتر از ایران بوده در سال‌های اخیر اما هنوز از ایران تبعیض بیشتری داره. البته که شهرهای مختلف تفاوت زیادی با هم دارن(هیچ عددی ندارم فقط طبق مشاهداتم میگم)

      • جادی

       منم برای شش ماه عربستان زندگی کردم. ریاض و روی حرفم هستم که تو هم تقریبا همونو گفتی. تبعیض جنسیتی اینجا قانونی است و رو به بدتر شدن…

       ولی در اونطرف جریان کاملا با حرفت موافقم. جامعه و قانون در کشورهای غیردموکراتیک به هم مربوط نیستن. درست مثل ایران و درست مثل عربستان و جایی که مردمش از قانونش عقب تر هستن خیلی اعصاب خورد کن تر است. من همیشه می گم که یکی از خوبی های زندگی در ایران برام اینه که مردمش بسیار جلوتر و با شعورتر از حکومتش هستن (مثلا چند همسری و صیفه برای اکثریت قریب به اتفاق مردم مزموم است ولی توی قانون اوکی و توی رسانه های دولتی تشویق هم می شه) یا مثلا سانسور دولتی از نظر مردم زیادی است. این بسیار لذت بخش تر از اینه که دولت سعی کنه آزادی بیان راه بندازه ولی مردم بگن باید سانسور باشه که اخلاقیات حفظ بشه (: من مردم لیبرال و آزاداندیش ایران رو دوست دارم.

      • ساسان

       چطور تو ساکن عربستان هستی ولی از قوانین اون‌جا خبر نداری؟
       قانون نوشته شده‌ای برای جلوگیری رانندگی زنان وجود نداره ولی حکومت به زن‌ها گواهی نامه رانندگی نمیده.
       http://en.wikipedia.org/wiki/Women's_rights_in_Saudi_Arabia#Mobility

 • Roham

  @ محمد
  من در مورد روح مردانه و زنانه کاملا اطلاع دارم، و در نوشته هایم بالا هیچ گونه “اشتباهی هم رخ نداده” :) ، اما منظور من همون بحث کلی و انسان بودن هست، اگر توی این موضوع کسی شک داره!!! دیگه نمی شه چیزی گفت :)

  اما در مورد خیلی خصوصیات اخلاقی و جسمانی دیگه بالا توضیح دادم، البته به اندازه نیاز، تنفاوت وجود داره اما این تفاوت ها نباید باعث جبر یک جنس به یک جنس دیگه باشه، فرقی نمی کنه چه جبر مردها به خانم ها و همینطور جبر خانم ها به آقایان.

 • فراز power

  من نميدونم که اين ها رو بر اساس زن و مرد تقسيم کردن يا نه ؟ جنسيت هاي ديگه مثل افراد دوجنسه و همجنسگراها رو هم در نظر گرفتن يا نه ؟
  به هر حال اين وزنه سنگيني هست که هميشه ايران رو پايين نگه ميداره.

 • مسیح

  در کل یک سوال ساده ؟؟؟

  هیچ کدام از شما تا حالا خسته نشده؟؟!!! منظورام اینکه از این همه هیاهوی پر سر و صدای که همیشه هست؟ این جدال همیشگی که همیشه آتیشش تند بوده؟؟؟؟

  همه ما انسان هستیم، یادمون رفته به خدا یامون رفته که انسان هستیم، دین، مذهب، آئین آمد که به زندگی ما نظم بده نه اینکه ما اسیراش بشیم، ما نیمودیم توی این دنیا که به هم ثابت کنیم کدوم جنس، کدوم دین، کدوم نژاد، کدوم سلیقه، کدوم و … از همه بهتره. ما آمدیم توی این دنیا که در کنار هم بودن تمرین کنیم، حرف های من ممکنه در نگاه اول فقط قشنگ باشه اما واقعیتی که فراموش شده.

  جادی درست میگه ما حتی خیلی جاها از دین هم جلو زدیم، مثال می زنم براتون توی همون عربستان، توی شهر مکه موقع طواف، اونجا جاییه که زن و مرد نداره همه شونه به شونه هم گردا گرد خونه خدا حرکت می کنن همه یک لباس، یک رنگ، از نژاد های مختلف، کشورها و زبان های مختلف، میان یکبار دیگه تمرین کنن که با هم باشن انسان باشن، اما به چشم خودم دیدم که ایرانی ها میان دستهاشون میدن به هم خانم ها را می گذارن و سط که مثلا با بدن مردم نا محرم تماس نداشته باشه، اونجا شورته ( پلیس) میاد تذکر میده میده دستهاتون باز کنید همه باید در کنار هم باشن اونجا. می بینید با گاهی وقتها از دین هم جلو میزنیم…

  آقایون خانم های گرامی:
  سال هاست توی کشور خودمون عادت کردیم، که کنار هم با نگاه بد بینی و شک بگذریم، و بزرگ بشیم، از بچگی و جداسازی های مزخرف تا وقتی بزرگ میشیم. انقدر این بد بینی ها ادامه داره که وقتی دو نفر فکر می کنن که عاشق همدیگه هستند، کلی مقدمات و محکم کاری ها انجام میدن که مببادا عشقشون یک زمانی تو زرد از آب در نیاد :(

  دوست داشتن های واقعی سال هاست که فراموش شده :(
  عشق های واقعی سال هاست که بیشتر شبیه به نفرت می مونن تا عشق :(

  فراموش نکنید، اگر یک روزی بالاخره فهمیدید که عمر خودتون برای چیز های هدر رفته که نباید می رفت، بیایید و نگذارید ادامه پیدا کنه، به قول معروف ما گه نسلموم سالهاست که سوخته، سال هاست که توی آتش یک عده خشکه مذهبی سوخته که نگران این هستن که شما نکنه خدای نکرده سنی و شیعه با هم نماز بخونن، نگران این هستن نکنه وقتی اونها وسط حمد و سوره نماز میگن آمین شما هم بگین…
  و کلی نگرانی های دیگه دارن….

  بیاید نگذاریم این وضع برای آیندگان ادامه پیدا کنه…
  سال هاست که در سوگ هستیم، بیایید کاری کنیم که از خاکستر نسل سوخته ما بالاخره جوانه ای بزنه تا آیندگان ما مثل ما روزگار گذران نکنند.

  امید داشته باشید که اگر بخواهیم می شود.
  :)

  • هاها

   بعضی نظرات واقعا جالب و آموزنده هست
   ممنون

 • احسان

  چند چیز منو خیلی آزار میده
  1:اینی که جادی هم توضیح داد:راجع به مقایسه با پایین جدولی ها به جای بالا جدولی ها
  2:کسی که اطلاعی راجع به چیزی نداره ولی میاد تز میده.د آخه عزیز من تویی که دو تا خیابون اون ور خونتون رو هم بزور بابات اجازه میده بری دیگه این همه نظرات الکیت چیه؟چهار تا چیز از تلویزیون شنیدی الان اومدی اینجا تحلیل اجتماعی میکنی؟
  3:نمیدونم آیا کشور دیگه ای وجود نداره برای مقایسه بجز عربستان؟
  4:خداییش این رتبه قدرت سیاسی رو خیلی ضایع دادن.آخه ایران؟؟؟؟129؟؟؟؟ :-o چطور میشه؟مگه میشه اینقدر پایین؟فکر کنم حداقل باید اون صد رو برمیداشتن که بشه 29(تازه اونم حداقل)
  و چند تا چیز دیگه که حسش نیست بنویسم. :)

 • Roham Soroush

  ما داریم روی نانو کار می کنیم؟
  دقت کردی چرا هنوز نمی تونیم موتور پراید یا پیکان درست حسابی تولید کنیم اما میایم زیر دریایی و هواپیما جنگنده و UAV تولید می کنیم؟
  دقت کردی که ما هنوز نمی تونیم از پس overall هواپیماهای 40 سال پیش خودمون بر بیاییم میریم خودروی ملی ( بین المللی ) تولید می کنیم؟
  ما هنوز نمی تونیم شیشیه همین پراید و پژو رو تولید کنیم، تلاش کردیم اما هر دفعه نتونستیم اون موجی که توی شیشیه میافته رو از بین ببریم.
  خیلی تلاش های دیگه کردیم، مثلا همین فیلترینگ تلاش می کنیم خوب فیلترینگ کنیم، اگر یک دفعه کل شبکه می خوابه، میاییم https یک سایت فیلتر کنیم، بعد کل سایت های https و کلا پورت 443 فیلتر میشه اونوقته که بانک، و سایت های ایمیل همگی بسته میشه. بعد مجبوریم از آلمان از شرکت زیمنس کمک بخوایم، انوقته که مجبوریم از همین آمریکا bluecoat filtering system وارد کنیم :) می خواییم بومی سازی کنیم، اما باید از چینی ها و روس ها استفاده کنیم.

  راستی تو بحث جدا سازی جنسیتی یک چیزی بگم.
  هر وقت دلتون گرفت بشینید اخبار ورزشی شبکه 3 رو نگاه کنیم. اخبار ورزشی خانم ها ( بانوان ) از آقایون جدا هست اونجا. ببینم چقدر فکر پشته این خوابیده؟؟؟؟؟ که خدایی نکرده امواج UHF با هم قاطی نشده. وقتی ورزشکار های پارا المپیک خانم ها آقایون رفتم مسابقات بخش خانم ها رو جدا خبر و میگن بخش آقایون جدا!!!!!!!!!!!!!
  این یعنی کلی علم، کلی پیشرفت، کلی دین داری.
  کم مونده تا برنامه های ماه محرم شروع بشه.
  ببینید توی کشوری زندگی می کنیم که از 3 هفته قبلش 2 هفته بعدش کلی تکیه و این چیز ها آماده میشه. ازشون بپرسی برای چیه؟؟؟؟
  میگن برای احترام به امام حسین یا آخرش اینکه نظر کردیم!!!
  می پرسی که میشه برای من بگی کلا این اعتقادت به چی هست؟
  میگه امام حسین (ع) برای زنده نگه داشتن دین اسلام شهید شد!!!
  می پرسی امام حسین رو چقدر میشناسی؟
  کل جوابش اینکه نوه پیامبر هست. فرزند حضرت فاطمه و حضرت علی. امام شیعیان. در آخر هم توی تاسوا و عاشورا
  یعنی نهم دهم ماه محرم شهید شد…
  کل اطلاعات یک انسان معتقد که این همه روی اعتقادش پافشاری میکنه همینه. کسی اگر سوال اضافی کنه فکر می کنه کافری، یا می خوایی دین و ایمانشو بگیری ازش.

  دوستان توی کشور ما آگاهی نداریم، نه نسبت به مسائل سیاسی، نه اجتماعی، نه دینی، نه ورزشی هیچی!!!! اما همه متخصص هستیم.

 • Roham Soroush

  بالا یکم غلط املایی دارم بگذارید به حساب بی سوادی ما غیر متخصص بودن برای حرف زدن :)