رادیو گیک شماره ۳۰ – مایل‌های هوایی

رادیویی برای کسانی که تکنولوژی براشون فقط تلاش دائمی برای خوندن و حفظ اینکه فلان مدل بهمان چیز فرقش با اون یکی مدل اون یکی کارخونه چیه و تو بازار چنده و شایعه اینکه قراره کی مدل مثلا خفن‌ترش بیاد نیست و ترجیح می‌دن یک پله عمیق تر بشن و تو تقاطع تکنولوژی و جامعه، دغدغه‌های انسانی‌شون رو مطرح کنن. رادیو گیک برای گیک های سرگردان در تقاطع جامعه و تکنولوژی.

اما این هفته..

رادیو گیک روی ساوند کلاود

(:

مشترک رادیو گیک بشین


آرس اس اس رادیو گیک

اپلیکیشن اندروید رادیو گیک

رادیو گیک در آیتونز

رادیو گیک در ساوند کلاود

نکته: شروع پادکست با تیکه ای از پادکست خوب «رادیو جمعیت» است که توسط آدم هایی آگاه در مورد موضوع کودکان کار درست می شه.

اخبار

مهندسی که ایرمایل ها رو هک کرده

مایل که مقیاس سنجش طول در کشور دوست و همسایه و برادر آمریکا است و ایرمایل اصطلاحی برای شمردن جایزه مایزه‌هایی که موقع پرواز می گیرین (کمی توضیح که ماکزیمم می رسه به یک شب هتل). معمولا گاه گداری ممکنه یکی رو ببینین که واقعا یک پرواز مجانی داره ولی دوید فیلیپس شرایط رو عوض کرده! این مهندس عمران توی دانشگاه کالیفرنیا درس می ده و به معنی واقعی ایرمایل رو هک کرده. اون تونسته ۱۲۱۵۰ لیوان پودینگ شکلاتی عالی رو تبدیل کنه به بیشتر از یک میلیون مایل سفر مجانی هوایی و عملا خودش و خانواده اش رو به شکل مادام العمر از خریدن بلیت هواپیما بی نیاز کنه. اما چطوری؟ مساله این بود که یک تولید کننده شکلات سالم یخ زده گفته بود که به عنوان پرومشن افتتاحیه به هر کسی که ده تا لیوان موس شکلات بخره – سلام شمالیا!‌ – پونصد مایل هوایی جایزه می ده و خب اگر کسی اینکار رو در ماه اول بکنه،‌ هزار مایل می گیره. مهندس عزیز راه افتاد تو همه مغازه‌ها تا ببینه کجا بهترین قیمت رو می دن و بالاخره در یک فروشگاه زنجیره ای ارزونترین شکلات رو به قیمت ۲۵ سنت پیدا کرد و ۳۰۰۰ دلار سفارش خرید داد! بله ۱۲هزار لیوان پودینگ شکلاتی. اما چطوری می شه بارکد ۱۲هزار تا شکلات رو کند ؟‌با استفاده از یک ارتش از افراد بی بضاعت که توی خیریه محل قبول می کنن بارکرد دوازده هزار پودینگ رو جدا کنن به شرط اینکه شما کل اون پودینگ ها رو به خیریه محلی اهدا کنین! پست کردن این دوازده هزار بارکد به اون یک میلیون و دویست و هشتاد هزار مایل هوایی داد (آخه قبلا هم سعی کرده بود با خریدن صابون همین ایده رو پیاده کنه ولی شکست خورده بود) و داشتن اینقدر امتیاز مستقیما شما رو عضو کلوپ طلایی AAdvantage می کنه که تا آخر عمر پرواز شما رو با آدم های «معمولی» – پس چی ؟ فکر کردین از نظر سرمایه داری همه آدمها شبیهن؟ – متفاوت می کنه.

بحث پول شد؟ یه آقا هم هست ۳۵ دلار می گیره و مداد شما رو تیز می کنه – تازه از کارش هم خسته شده

بعله.. یکی همین الان که شما دارین اینو گوش می دین به آقای دیویس ریس ۳۵ دلار پول داده تا مدادش رو بتراشه. ایشون که در سال ۲۰۱۰ کار قبلی شون به عنوان کاریکاتوریست رو ترک کردن، با خودشون فکر کردن که حتما می شه از تراشیدن مداد هم پول در آورد و تا حالا هم ۱۸۰۴ تا مداد تراشیدن و کتابشون هم در مورد مدادهای شماره ۲ و تراش‌های مناسب برای اونها زیر چاپه. این همون مدادهای زرد مشهورن و خود اقای ریس هم می گه هدفش از این کار جالب در آوردن کلی پول توسط آدم های کنجکاو بوده و یادآوری به مردم که مدادهای شماره ۲ چقدر جذاب و باحالن و قابل احترامن. ایشون الان از کارشون خسته شدن و می خوان بعد از ۲۰۰۰مین تیز کردن برگردن به کار قبلی و البته فروش کتابشون در این باب.

بازداشت هکر ۱۹ ساله ای که ماهانه ۵۰ هزار دلار درآمد داشت

لیس آرژانتین یک مرد ۱۹ ساله را که متهم به سرکردگی یک گروه تبهکار از هکرهاست که انتقال پول در سطح بین المللی و وبسایت های قماربازی را هدف می گرفت دستگیر کرده است.

پلیس می گوید که محل فعالیت این جوان که لقب “سوپرهکر” به او داده اند اتاق خوابش در بوینس آیرس بود و ماهانه ۵۰ هزار دلار درآمد داشت.

پلیس طی این عملیات برق کل محله را قطع کرد تا مانع پاک کردن اطلاعات حساس از کامپیوترهای متهم شود.

پلیس می گوید یک سال طول کشید تا این جوان را شناسایی کند و به دام بیاندازد.

او با پدرش که متخصص کامپیوتر است در پایتخت آرژانتین زندگی می کرد.

یک کارآگاه پلیس به روزنامه آرژانتینی کلارین گفت: “فکر می کنم او و برادرش چنان درآمدی داشتند که پدر و مادرشان تصمیم گرفتند اصلا از آنها نپرسند موضوع چیست.”

مقام ها در اتاق متهم کامپیوترهایی با ظرفیت بالا پیدا کردند.

ادعا می شود که هکرها با به کنترل درآوردن چند هزار کامپیوتر با کمک بدافزارها شبکه ای (موسوم به زامبی) برای جابجایی غیرقانونی پول از حساب ها ایجاد کردند به طوری که تقریبا هیچ اثری از خود به جا نمی گذاشتند.

سوادتون در مورد دنیای دیجیتال رو بالا ببرین

بهانه این شعار اکانت توییتری است به اسم NeedADebitCard! آیا یک کارت اعتباری لازم دارین؟ کل کارش اینه که به توییتر نگاه کنه و توییت های آدم های بیچاره‌ای که از کارت های اعتباری‌شون عکس می گیرن و روی اینرتنت می ذارن رو ری توییت کنه برای کسایی که می خوان استفاده اش کنن! توییت های مثل: وااایییی! کردیت کارت جدیدم رسیدم! و برای اثبات یک عکس همراهشه یا «تازه توی بانک اسلام عضو شدم. اینم سندش» یا «شلوار قدیمی ام رو که از تو کمد آوردم ببینین تو جیبش چی پیدا کردم» و …

و سرانجام: مایکروسافت نوکیا را به مبلغ ۷ میلیارد دلار می خرد

ظاهراً رفتن استیو بالمر چندان هم یک باره و بی حساب نبوده و خبرهایی پشت پرده جریان دارد که کم کم از آنها مطلع می شویم.

ساعاتی پیش مقامات ردموند رسماً اعلام کردند که کسب و کار ابزارها و خدمات نوکیا را با مبلغی بیش از ۷ میلیارد دلار و به صورت نقد ابتیاع می کنند. مایکروسافت ۵ میلیارد دلار برای بخش تلفن همراه و ۲.۱۸ میلیارد هم برای پتنت های نوکیا پرداخت خواهد نمود. این معامله قرار است در سه ماهه نخست ۲۰۱۴ و پس از تایید آن توسط سهام داران و مراجع قانونی اجرایی شود.

مدیران عامل هر دو شرکت در پستی مشترک آورده اند: «حال نوکیا فصل بعدی خود را رقم خواهد زد و این مهم را با تمرکز روی امکان تحرک از طریق پیشگامی اش در بخش های شبکه، نقشه و مکان یابی و فناوری های پیشرفته عملی می کند» «و البته برای مایکروسافت هم این، گام بزرگی ست به آینده و جهشی عظیم به جلو در مسیر خلق خانواده ای از ابزارها و خدماتی که مردم را سر شوق می آورد و تمام ابعاد تجارتش را قوت می بخشد».

این خبر خوبی برای ویندوز فون هم خواهد بود و به نوکیا امکان می دهد دستگاه هایی بی رقیب و با پشتیبانی غنی تر مایکروسافت تولید کند. همچنین خبر خوبی ست برای کسانی که عقد این دو را ازلی و غیر قابل اجتناب می دانستند.

بعد از خرید موتورولا موبایلیتی توسط گوگل که به تولید موتو ایکس انجامید این بار چشم ها به مایکروسافت و نوکیا دوخته شده تا ببینند ثمره این وصلت چه می شود. شایعاتی که از سرفیس فون مایکروسافت داشتیم حالا معنی پیدا می کنند و این بار واقعاً باید مشتاقانه منتظر پرچمدار بعدی مایکروسافت-نوکیا باشیم.

هیچ پسوردی امن نیست: حدس زدن ۸ میلیون پسورد در ثانیه

برنامه ازاد حدس زدن پسورد oclHashcat-plus نسخه ۰.۱۵ش رو داده. این برنامه می تونه با سرعت خیلی زیادی پسوردهایی تا ۵۵ حرف رو حدس بزنه.. و با سرعتی بسیار زیاد: ۸ میلیون حدس در ثانیه. چنج لاگ می گه که تاکید این نسخه روی سرعت است – چیزی که کرکرها لازم داشتن. آپدیت کردن ۶۱۸۴۷۳ خطی که تغییر کردن تقریبا شش ماه وقت گرفته و تقریبا نصف کد نسخه قبلی به روز شده. پسوردهاتون رو عوض کنین.

مدیر اجرایی گوگل: پسوردها مرده‌اند

استارتاپ‌های جدید که دنبال امن کردن کاربرهاشون هستن باید بدونن که مدیر رده بالای امنیتی در گوگل گفته «پسوردها مرده‌اند». این حرف توی یک پنل تحت عنوان «جاسوس‌ها ما رو دوست دارن» توسط مدیر امنیت اطلاعات گوگل گفته شده. خانم هیتر ادکینس گفته «بازی برای استارتاپ‌هایی که برای امن کردن اطلاعات کاربرانشون وابسته به پسورد هستن تموم شده. همچنین توی گوگل هم رابطه ما با پسوردها تموم شده؛ پسوردها در گوگل هم از بین خواهند رفت». این مدیر توضیح دقیقی در مورد کاری که گوگل می خواد بکنه نداده ولی گفته که کمپانی در حال تست کردن توکن های سخت افزاری است و همچنین بررسی سیستمی است که موتورولا درست کرده و می تونه با یک اینترفیس تاچ می تونه کاربرها رو شناسایی کنه. این دستگاه که احتمالا شبیه خواننده اثر انگشته می تونه مثل جاسوییچی همراه آدم ها باشه یا به لباسشون وصل بشه. اون همچنین گفته که هر شرکت جدیدی باید مطمئن باشه که از ۲۵ کارمند اول یکیشون باید متخصص امنیت و پرایوسی باشه و تمام وقت روی این موضوع کار کنه.

گاوهایی متصل به اینترنت

مزرعه‌ای توی اسکس شروع کرده به وصل کردن گاوهاش به اینترنت و هدف هم اینه که مزرعه دار بتونه مریض شدن حیوون ها رو تشخیص بده. پروژه Cow Tracking داده‌های حاصل از سنسورهای حرکتی روی گاوها رو جمع می کنه تا وضعیت گله رو زیر نظر بگیره. اگر یک گاو شروع کنه به رفتاری غیر طبیعی، سیستم بررسی دقیق تری می کنه تا ببینه این گاو دچار بیماری نشده باشه. این اولین باره که چنین تکنولوژی‌ای توی یک گله انگلیسی اجرا می شه و سازنده ها امیدوارن تاثیر مثبتی توی حوزه های دیگه هم داشته باشه و بلا نسبت بلا نسبت در مورد افراد مسن هم به کار بره. تکنولوژی است دیگه؛ ادب که نداره (:

ناسا و استخدام یک نفر برای هفتاد روز خوابیدن رو تخت
bed9_1
چی بهتر از این؟ ناسا دنبال یک نفر می گرده که هفتاد روز تو تخت بخوابن و ۱۸هزار دلار حقوق بگیرن. شما می تونین تو این مدت بازی کنین، با دوستان حرف بزنین، تلفن کنین یا حتی یک کار راه دور داشته باشین تنها شرط اینه که از تخت خارج نشین. این تحقیق مال اینه که دانشمندان در مورد میکروگراویتی روی بدن انسان تحقیق کنن و البته این جریان مستلزم اینه که تخت شش درجه شیب به سمت سر داشته باشه که مایعات و خون بیشتر به سمت مغز برن – شرایطی مشابه پرواز واقعی. البته متاسفانه این شغل یک پیش نیاز هم داره. به گفته رییس محققان «داوطلب باید بسیار سالم باشه» و البته علاوه بر کلی امتحان ورزشی نود دقیقه هم یک روانشناس باید باهاتون حرف بزنه تا تایید بشین. به گفته دکتر رونی کرومول «ما می خوایم مطمئن بشیم که داوطلب آمادگی این آزمایش رو داره، هفتاد روز در تخت موندن کار هر کسی نیست».

مایکروسافت و دادن ۲۰۰ دلار در قبل تحویل آیپد قدیمی‌تون به قصد خرید یک سرفیس

مایکروسافت هم هنر زده و توی سایت فروش سرفیس گفته اگر کسی آیپد ۲، ۳ یا ۴ دست دوی تمیزش رو بیاره می تونه یک کارت هدیه ۲۰۰ دلاری بگیره و باهاش یک سرفیس بخره. ایده خاصی است و به نظر من یک کم خز. بخصوص که سرفیس ‌ها ۳۵۰ و ۸۰۰ دلار قیمت دارن.

در اعماق

یک ده در مکزیک شبکه موبایل خودش رو راه انداخت

یک ده کوچیک توی مکزیک بعد از اینکه بارها از شرکت های موبایل مختلف خواهش کرد که توی دهشون آنتن بذارن و جوابی نگرفت، آستین بالا زد و شبکه موبایل خودش رو راه انداخت! برای اشتراک در این سرویس ساکنان باید ماهی تقریبا یک دلارپرداخت کنن که تقریبا ۱۳ برابر ارزونتر از چیزی است که شهرنشین‌های مکزیک برای موبایل می دن.

ده ویلا تالئا د کاسترو، ۲۵۰۰ نفر جمعیت داره و شرکت های مخابراتی می گفتن برای جایی که کمتر از ۱۰ هزار نفر سکنه داره آنتن نمی ذارن. برای حل مشکل یکی دو سازمان مردمی و دو تا دانشگاه دست به دست هم دادن و با زدن یک آنتن و اضافه کردن یکسری کامپیوتر و برنامه و یک لینک VOIP، شبکه خودشون به اسم شبکه قرمز د تالئا رو ساختن. زنگ زدن به آمریکا در این شبکه فقط چند پنی هزینه داره. لایسنس این شبکه دو سال معتبره و بعدش باید تمدید بشه.

رضا پور رحیمی:
ما درواقع با خرید این آنتی ویروسها و امضای قرار داد اونها با شنود اطلاعاتمون موافقت میکنیم !! کدوم … میگه اینا نرم افزار تامین هستن ؟! تو این دنیا همه چی نسبیه ، حتی امنیت !!

آنتی ویروس McAfee

با پذیرفتن این توافق نامه، شما با انتقال اطلاعات شخصیِ خودتان به دفاتر جهانی براي استفاده به دلایل بالا موافقت کرده اید… به صورت خودکار اطلاعاتی درباره ي سیستم شما (بدون محدودیت اطلاعات در مورد شبکه، لایسنس استفاده
شده، انواع سیستم هاي عامل، نسخه ها، تعداد اسکنرهاي استفاده شده، اندازه ي بانک اطلاعاتی و غیره) جمع آوري کند و این اطلاعات را براي McAfee ارسال کند.
ممکن است، نام، نام شرکت، نام دامین اینترنت، شرکت ثبت کننده، آدرس IP اطلاعات صورت حساب، شماره ي کارت ، اعتباري، آدرس ایمیل، شماره ي فکس، شماره ي تلفن یا دیگر اطلاعات را از شما بخواهیم… از سویی شاید نیاز باشد اطلاعات شما را در اختیار برخی شخصیت هاي قانونی درون سازمان McAfee قرار دهیم.

آنتی ویروس Bitdefender

با پذیرفتن این توافق نامه، پذیرفته اید که فایل هاي اجرایی شما براي بررسی توسط به Bitdefender ارسال شود. به صورت مشابه، براي استفاده از برنامه، شاید لازم باشد برخیاطلاعات شخصی را در اختیارما قرار دهید … اطلاعات کاربران را تنها با زیرمجموعه هاي Bitdefender و شرکاي تجاري یا شرکت هاي تایید شده در میان می گذاریم .

آنتی ویروس NOD32

اطلاعات ممکن است شامل اطلاعات شخصی درباره ي کاربر و یا کاربرانی باشد که از کامپیوتري که آنتی ویروس روي آن نصب شده استفاده می کنند … با استفاده از این سایت، به صورت آگاهانه موافقت کرده اید که اطلاعات شما که در هنگام ثبت نام یا استفاده ي شما در این سایت ها جمع آوري شده اند، با توجه به قوانین، می توانند به سرورهاي پشتیبان سایت ها که ممکن است در هر جاي دنیا باشند(که ممکن است محدود به کشوري که شما در آن ثبت نام را انجام داده اید نباشد) ارسال بشوند …

هیدن لینکس گروه پشت حمله Bit9

ریپورت جدیدی می گه که اون گروه که پشت حمله ای بودن که تونست به بیشتر از ۱۰۰ سازمان جهان از جمله پیمانکاران سازمان دفاعی آمریکا نفوذ کنه، گروهی به اسم هیدن لینکس بوده.

این یکی از هک های بزرگ چند وقت اخیر بود که در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. حمله به شرکت Bit9 بود که توی ماساچوست کار می کنه و سرویس «اپلیکیشن وایت لیست» می ده. سرویسی که به مشتری ها اجازه می ده فقط به چند تا برنامه خاص روی کامپیوترهاشون اجازه اجرا بدن. این حمله تونسته بود کلید خصوصی ای که این شرکت برای امضا کردن برنامه های مجوز دار استفاده می کنه رو بدزده و در نتیجه بتونه نرم افزهایی که خودش می خواد رو روی تمام شرکت های طرف قرارداد این شرکت اجرا کنه. تا به حال مشخص نشده بود که این حمله از طرف چه کسی بوده ولی گزارش جدیدی که سیمانتک منتشر کرده، می گه حمله کننده هیدن لینکس بوده که تونسته به سیستم کامند اند کنترل بیت ناین دسترسی پیدا کنه و کلیدها رو بدزده. گزارش سیمانتک می گه :

اونها بسیار موثر حمله کردن. می تونستن توی جبهه‌های مختلف حمله کنن. به تکنیک‌ها و اکسپلویت‌های زیادی دسترسی داشتن و ابزارهایی شدیدا تخصصی شده برای نفوذ به شبکه داشتن. حمله اونها اینقدر دقیق و در طول زمان پیوسته و منظم بود که نشون می ده اونها باید دسترسی خوبی به منابع و سازمان‌دهی داشته باشن. اونها در حوزه‌های متنوعی تخصص داشتن و تیم‌هایی داشتن از افراد بسیار متخصص که می تونستن بنا به شرایط تکنیک‌هاشون رو تغییر بدن. این تیم به راحتی به ۵۰ تا ۱۰۰ نفر می رسه. این حجم از منابع و تروجان‌هایی که ساختن و توانایی شون در فریب دادن سیستم کنترل شرکت و کمپین‌های نفوذشون می تونه نشون بده که دنبال اطلاعات بسیار با ارزشی بودن و احتمالا حامیان دولتی یا تجاری بزرگی داشتن.

بعله (: گفتم بترسین!

معامله مشکوکی که ۷ میلی ثانیه زودتر اتفاق افتاده

قبلا هم در مورد تراکنش های با فراکنس بسیار بالا توی رادیو گیک حرف زدم (کمی توضیح) و حالا یک نمونه خلافاکارنه اش کشف شده ولی هنوز پلیس نمی دونه باید با این شکل جدید از «جرم» چیکار کنه. مساله اینه که خزانه داری آمریکا درست ساعت ۲بعد از ظهر تغییراتی رو در نرخ بهره داد که باعث بالا رفتن قیمت طلا شد. وقتی هم می گیم ۲ بعد از ظهر یعنی هیچ کس از این ماجرا اطلاع نداشت (وگرنه همه می رفتن طلا می خریدن) تا اینکه خبرگزاری ها وقتی ساعتی که با یک ساعت اتمی به ساعت تنظیم میشد به ساعت ۲ رسید، اونو مخابره کردن. (لازم نیست توضیح بدم که این زمین تا آسمون فرق داره با کشور عزیزمون که کلا آویزون فلان بشیم میلیاردریم). اما نکته عجیب اینه که یک شرکت در شیکاگو، بسیار سریعتر از بقیه معامله کرده… یعنی درست یک یا دو میلی ثانیه بعد از این اعلام تونسته حجم عظیمی طلا سفارش بده. زودتر از بقیه ای که در طول هفت میلی ثانیه بعدی که خبر به شیکاگو رسیده، ۶۰۰ میلیون دلار طلا خریدن. این فقط در سه صورت ممکنه: طرف خیلی خیلی خیلی خیلی خوش شانس بوده، طرف از قبل خبر رو می دونسته، طرف تونسته قوانین فیزیک رو بشکنه و ۵ میلی ثانیه زودتر از بقیه اخبار بهش برسه. مطنقا باید با دومی طرف باشیم یا با یک مشکل فنی که باعث شده طرف قبل از رسیدن خبر به خبرگزاری روی کانالی موازی اونو دریافت کنه – که احتمالا کماکان نوعی از تقلب خواهد بود. اما در یک لایه بالاتر این بحث مربوط می شه به مفهوم اقتصاد در دنیای مدرن که کم کم به جای اینکه واقعا وابسته به مفهوم تولید و خدمات باشه، داره به یک جور بازی تجاری تبدیل می شه… توضیحات خودم.

تبریک‌ها و تقبیح‌ها

یک تبریک و‌ آفرین هم می گیم به مدیر لنووو که که در ۲۰۰۵ تینک پد و خط لپ تاپ ها رو از آی بی ام خرید و امسال ۳.۲۵ میلیون دلار از پاداش شخصی خودش رو با بیشتر از ۱۰هزار کارمندش در ۱۹ کشور تقسیم کرد تا کارمندهاش خوشحال باشن.

تقبیحی هم داریم برای پلیس آمریکا که در سال ۲۰۱۲ در هر ۴۲ ثانیه یک دستگیری به خاطر ماریجوانا داشته. سیگاری که الان در دو تا ایالت مردم رای به آزادی اش دادن و ضررهاش کمتر از الکل و سیگاره.

و البته تبریک به موسسه گنو که سی ساله شد. سی سالگی یکی از بهترین دوره های زندگی است و اگر به کلوپ سی ساله ها پیوستین، افتخار کنین!

و چند تا هم تشکر شخصی.. از هکر کلاه سفید هوشمند K که یک سایت که من نوشتم رو هک کرده و با حوصله داریم با هم مشکلاتش رو حل می کنیم، از پدرام پورحسین که هر روز می گه رادیو چی شد تا من روحیه بگیرم، از ش. که امیدوارم حالش زود خوب بشه و از همه دوستان خوب صفحه فیسبوق و دوستی که برامون یک اکانت حرفه ای ساوندکلاود خریده بدون اینکه بخواد اسمش رو بگیم.. خیلی مخلصیم آقا (:

[اینجا آهنگ شاد بذارم]

نامه ها

برای محمد بیست ساله که یک آهنگ عالی برامون فرستاده (:


ساربلاگ
هم نوشته:
من خواستم رادیو لینک دانلود کنم، دانلود که شد طبق معمول با بلاهایی که روی اینترنت ما میاد به صحت دانلود شک داشتم. تو هم معمولن هش فایل‌ها رو نمی‌ذاری. در هر صورت، metalink فایل‌ها رو هم اگه بذاری، هم مشکل هش حل می‌شه، هم اگر جایی از دانلود به هر دلیلی مشکل داشته باشه، فقط همون قسمت مشکل دار دانلود مجدد می‌شه.
من برای دوتا فایل ogg و mp3 درست کردم فایل‌ها رو، اتچ کردم.
با اینطور کامندی درستشون کردم:

echo -e "us % http://jadi.net/audio/\nus % http://thepa.owowspace.com/geek/" | metalink jadi-net_radio-geek_029_kelid.mp3  --alldigests > jadi-net_radio-geek_029_kelid.mp3.metalink
echo -e "us % http://jadi.net/audio/\nus % http://thepa.owowspace.com/geek/" | metalink jadi-net_radio-geek_029_kelid.ogg  --alldigests > jadi-net_radio-geek_029_kelid.ogg.metalink

(این شماره نذاشتم.. تا شماره بعد که اینهمه لینک رو مرتب کنم ببینم اصلا دارم چیکار می کنم!)

همایون هم نوشته:
همون روز که رادیو گیگ جدید رو گذاشتی روی وبلاگت من با یه اکانت تمرینی (پولی جابجا نمیشه اما نتایج بر اساس اتفاقات واقعیه) یه تعداد سهام آمازون خریدم. شاید نتایجش جالب باشه برات.
تعداد 200 سهم آمازون 56205.95 در اون زمان خریداری شد. امروز ارزش هر سهم 299.71 دلار هست که ارزش کلش شده 59942 دلار. 6.6% رشد. اونم در شرایطی که بیشتر سهام شرکت ها به علت اخبار احتمال جنگ سوریه و … نزولی بوند.

بخش آخر

امیرحسین هنردوست این پیشنهادش رو عملی کرده و در مورد معماری پارامتریک حرف می زنه.

اگر زمانی خواستی نسبت به تاثیرات عمیق‌تر تکنولوژی و کلا کامپیوتیشن در علوم مختلف صحبتی کنی، مطالبی در زمینه‌های معماری که به شدت الان مورد توجهه و به شکل قابل توجهی داره معماری و مفهومش رو تغییر می‌ده رو ارائه بدم. اصطلاحا بهش می‌گن پارامتریک آریکتشر که پایش الگوریتمیک دیزاینه و اون هم به شدت مورد توجهه طراحای صنعتی قرار گرفته.
مبحثیه که اسکریپت‌نویسی و مفاهیم کامپیوتیشن و دیتا استراکچر رو در سطح‌های بالای معماری مورد استفاده قرار داده.

موسیقی

آهنگ if you go away با صدای شرلی بسی. یکی از زیباترین آهنگ هایی است که من شنیدم و فکر کنم بیشتر از بیست و پنج ساله که این آهنگ رو بسیار دوست دارم. اجراهای بسیار متنوعی داره از فرانک سیناترا تا مدونا ولی این اجرا به نظرم یکی از بهترین ها است – همینطور از نظر شاعر ترانه.

توضیحات بیشتر و اطلاعات خوب و ترجمه این موسیقی زیبا رو از اینجا بگیرین.

 • جادی

  هاها.. کامنت دونی بسته بود! با تشکر از علیرضا مجیدی که تذکر داد، بازش کردم.

 • جادی این تگ “سرکوب دیجیتال” که استفاده کردی خیلی خوبه. شاید ازش توی پست هایی که نیاز داشتم استفاده کردم

 • کاوه

  ماجرای ایرمایل شبیه یه زیر-داستان (sub-plot) فیلم Punch-Drunk Love بود…و البته اگه فیلم رو ندیدید، شدیدن توصیه میشه.

 • سجاد

  ممنون جادی عزیز؛ بازم مثل همیشه عالی بود

 • میلاد

  جادی این خبر اولت خیلی قدیمی نبود؟ تلویزیون نشون داده بود خیلی وقت پیش.

  • جادی

   چرا قدیمیه. البته نمی دونستم تلویزیون نشون داده وگرنه با هیجان نمی ذاشتم خبر اول و اسم شماره ولی کلا به دلیلی که در این لحظه یادم نیست این آقاهه دوباره به اخبار برگشته.. ولی یادم نمی یاد چه هنری زده (:

   • میلاد

    راستی اون گاو ها رو که گفتی تو ایران هم هستند. یه آر اف ای دی (قدیم این بود الان نمیدونم چیه!) به دستاشون وصله و بیشتر از اینکه تو حرکت اینا دنبال بیماری باشن دنبال زمان جفتگیری شون هستند. یه شرکت آمریکایی هست که این سیستم رو به چند تا گاودار ایرانی فروخته و این امکان رو میده که از هرجا که هستی کل گاو هات رو از میزان شیر دهی بگیر تا بیماری و غیره زیر نظر بگیری.
    حتی درخت خانوادگی گاو هم نشون میده! نکته با حالش هم اینه که تمام اطلاعات میره به سرور شرکته و میتونه پدر جد گاو رو تو مثلا آمریکا پیدا کنی که فک کنم به درد کارای ژنتیکی میخوره.

 • سلام جادی. خسته نباشی.
  اولاً که شدیداً هوس شکلات کردم. اگه من کسی بودم که همچین هدفی داشت با کمال میل همه شکلاتها رو می خوردم. دوم اون آقایی که پول می گیره و مداد تیز می کنه دقیقاً می دونسته چه کار می کنه. تو جامعه ای که ملّت انقدر احمقن که همه فکر و ذکرشون اینه که کیم کارداشیان زایید یا نه این کار حتّی توهین به شخصیت انسان به حساب نمیاد. سوم اگه فکر می کنی شرلی بیسی این آهنگ رو خوب خونده اینجا رو نگاه کن:
  http://www.youtube.com/watch?v=ZYiHBBuHWbI

  • احسان

   آفزین مارال هردوتاش رو خوب اومدی
   و جادی خواستم یه انتقاد هم بکنم که کلا بیخیال شدم چون فکر کنم آخرش جواب نمیدی(مثل پ.خ ها و چند تا نظر دیگه)

   • جادی

    پ.خ کجا؟ من معمولا پ.خ. های فیسبوک و انجمن ها و .. رو خیلی جدی بررسی نمی کنم. بهترین روش ارتباطی ایمیل است و اگر برسم کامنت ها رو معمولا جواب می دم.

    • احسان

     :oops
     یادم رفت اشم انجمنش رو بگم:اوبونتو
     نمیدونم چرا جدیدا کم حافظه شدم :D

 • یکی

  جادی اگه انتقاد پذیر باشی ۲ نکته می خوام بگم. امیدوارم سازنده باشه

  ۱- این رادیو به نظرم خیلی ضعیف بود. به قول معروف از تو بعید بود همچین رادیوی بدی. رادیو هات یکم سیر نزولی پیدا کردن

  ۲- دوم هم اینکه به نظرم اگه رادیوهات رو اعلام کنی هر ماه یک بار بذاری. به شرطی که هر ماه به موقع بذاریشون هم محتوای بیشتری پیدا می کنن. هم بد قول نمی شی :) هم اینکه وقت بیشتری و استرس کمتری داری

  در آخر هم بگم: همه رادیوهات رو گوش کردم. بعضیاشون رو چند بار. خیلیاشون رو دوس داشتم. ولی هیچ کدوم رو به اندازه شماره [سینگولاریتی] دوس نداشتم. یه چیز دیگه بود. اگه رادیوهات رو دوباره به اندازه اون نسخه برسونی و در اون حد بمونن واقعا خوب میشه

  • جادی

   خب… به نظر خودم هم شماره ضعیفی بود. اصولا عقب می افتاد چون خبر باحالی نمی دیدم… حالا یا خبر باحالی نبود یا مشغله زیاد بود. ولی اگر بحث انتقاد سازنده باشه باید دقیقتر بتونی بگی «چرا؟» . یعنی خبرها خوب نبودن؟‌ بد اجرا کردم؟ کش دادم؟ فلان بخش جذاب نبود یا مهم نبود؟‌اشتباه داشت؟‌ اینجوری می شه بهترش کرد.

   دادن زمان ثابت بسیار مشکله چون کار خیلی وقت گیری است و اولویتش در مقابل بقیه چیزهای زندگی متوسطه و از کارهای دیگه به خاطرش نمی زنم. اما خب مرتب نبودنش هم ضربه بزرگی است. کشف کردم با طولانی کردن وقفه شانس نظم نمی ره بالا چون مثل امتحان می مونه برای دو سه روز آخر. به هرحال… به نظر منم شماره خوبی نبود و نظم نداشتنش هم بده… ببینیم چیکار می کنیم.

  • جادی

   به این قبلا جواب دادم؟ خب به نظر خودم هم این شماره ضعیف بود. در مورد زمانبندی متاسفانه چون اولویت بالایی ندارن در بقیه کارهای زندگی تقریبا هیچ جور نمی تونم منظمش کنم.. دارم سعی می کنم با ایده های مختلف ولی بعیده خیلی مرتب بشه. به جاش یک اکانت توییتری باز کردم براش که حداقل خبر بدم وضعش چطوره @radiojadi

 • امید

  من اون تیکه اولشو نفهمیدم چیه. یکی منو روشن کنه لطفا

 • جادی

  دارم یه چیزی رو تست می کنم جا:دی

 • mha152

  عالی است جادی جان خیلی ممنونیم

 • محمد جواد فصاحت

  اون یک دقیقه اول پادکست را از کجا گرفتی؟؟؟ باحال بودش

  ممنون میشم یکی بگه

 • یک جا می‌گی که اون مدادتراشه هزار و خورده‌ای مداد تراشیده و می‌خواد بعد ۲۰۰۰مین ول کنه، بعد محاسبه می‌کنی که تا به حال چقدر درآمد داشته و ۲۰۰۰ رو ضرب در ۳۵ دلار می‌کنی. در حالیکه تا اون لحظه کمتر از ۲۰۰۰تا مداد تراشیده (:

  • محمد جواد فصاحت

   ها ها،راست می گی

  • جادی

   جدی؟ اشتباهات صدا است دیگه.. قابل اصلاح هم نیست. تحمل می کنیم و تلاش برای کمتر شدن.

 • مستر پی اچ پی فاکس

  هکر 19 ساله اول خطش یک پ کمه:) ببخشید جادی جان اگر رسیدی اصلاح کن البته
  زیاد مثل معلم ها نیستیم:) موضوع درک شه کافیه برامون

  • جادی

   تنبلی می کنم و نمی کنم… با اجازه (: کلا این رادیو خیلی سریع تایپ و ترجمه می شه.

 • سلمان م.

  سلام جادی جان، داشتم به این پادکست گوش می‌کردم که رسید به جایی که داره در رابطه با «طراحی پارامتریک» صحبت می‌کنه. منم توی وبلاگم یه پست گذاشتم در رابطه با این‌که چجوری می‌شه نرم‌افزار (بریکس‌کد) (BricsCAD) رو بر روی گنو/لینوکس نصب کرد و با یک کار کوچیک، از این نرم‌افزار پولی به راحتی استفاده کرد :) بریکس‌کد می‌تونه طراحی پارامتریک انجام بده.
  http://salman-m.blog.ir/1392/07/best-cad-on-gnu-linux-bricscad

 • این شماره بد نبود. من اخبارشو دوست داشتم و تازگی هم داشت، چون تلویزیون نمی‌بینم از اون خبرش هم بی‌خبر بودم.

  اون مداد شماره دو ذهنمو زیاد درگیر کرده بود. هیچ وقت فکر نمی‌کردم قرار باشه یه روز مطلب «مداد» ویکی‌پدیا رو بخونم و کلی مطلب جالب توش پیدا کنم!

  مداد شماره ۲، لزوما زرد رنگ نیست و در واقع همون مداد ‌HB خودمونه که تو کشور دوست و همسایه و برادر با این اسم صداش می‌کنن!
  این پاراگراف باحال از ویکی‌پدیاست:
  (نمی‌دونم چرا من همیشه فکر می‌کردم مداد مارک کوه نور مال پاکستانه!!)

  Conté/Thoreau
  Tone US World
  #1 B
  #2 HB
  #21⁄2 * F
  #3 H
  #4 2H
  * Also seen as 2-4/8, 2.5, 2-5/10

  The majority of pencils made in the US are painted yellow.According to Henry Petroskiو this tradition began in 1890 when the L. & C. Hardtmuth Company of Austria-Hungary introduced their Koh-I-Noor brand, named after the famous diamond. It was intended to be the world’s best and most expensive pencil, and at a time when most pencils were either painted in dark colours or not at all, the Koh-I-Noor was yellow. As well as simply being distinctive, the colour may have been inspired by the Austro-Hungarian flag; it was also suggestive of the Orient at a time when the best-quality graphite came from Siberia. Other companies then copied the yellow colour so that their pencils would be associated with this high-quality brand, and chose brand names with explicit Oriental references, such as Mikado (renamed Mirado) and Mongol.

  این دوتا عکس هم مال مدادهای بیک ساخت فرانسه هست که امروز اشانتیون رو بسته مرغ کوردون بلو گرفتم! طبق نوشته های رو و پشت بسته بندی، از مواد بازیافتی ساخته شده و چوب توش به کار نرفته در نتیجه تراشه ای تو انگشتتون نمی‌ره و همین طور در مقابل جویدن مقاوم هستش!
  http://cl.ly/image/1M362X1m0C0T
  http://cl.ly/image/350R252j3z3G

 • Sahel

  سلام جادی. مرسی از زحمتت و وقتی که برای پادکست میذاری.
  میشه خواهش کنم اسم اون آهنگ اسپانیولی که وسطای پادکست (دقیقۀ 25 تقریباً) اجرا میشه اسمش چیه؟ خودم تلاش کردم بتونم پیدا کنم که بی نتیجه بود. امیدوارم این کامنت رو ببینی!! >_<

  • جادی

   اسمش رو که نمی دونم. ولی یک آهنگ انقلابی مکزیکی است. برات گذاشتمش اینجا http://jadi.net/files/MEXIC.MP3

 • Sahel

  جادی دستت درد نکنه.
  اسم این آهنگ هست La bomba و نام خواننده هم Jose de Molina هست.