یک چارت ساده: آیا شما فمنیست هستید؟

زیاد می‌شنویم که آدم‌ها می‌گن «من فمنیست نیستم ولی…»، بعضی‌ها انگار می‌ترسن فمنیست باشن و بعضی‌ها انگار فکر می کنن فمنیسم یعنی زن از مرد بهتر یا مهمتره. اما اینطور نیست. اینکه ما فمنیست هستیم یا نه، یک الگوریتم خیلی ساده داره:

آیا من فمنیست هستم

و یادآوری می کنم که «فمنیسم این اندیشه رادیکال است که زنان هم انسانند».

منبع

پ.ن. اینکه عمه من خانه داره و از زندگی راضی و اینکه دونده صد متر مردان سریعتر از دونده صد متر زنان می دوه و اینکه پسر عموم معتقده حجاب باعث تعالی معنوی می شه و … ربطی به فمنیسم نداره (: فمنیسم می گه حقوق و فرصت های انسان ها باید برابر باشه و هر کس مستقل از جنسیت باید حق انتخاب داشته باشه؛ به همین راحتی و سر راستی. درسته که سعی کردن به ما یاد بدن ازش بترسیم ولی واقعا ترس خاصی نداره که هیچ، خیلی هم کیوت و فان و دوست داشتنیه (:

پ.ن.۲. فمنیسم هم مثل هر اندیشه دیگه، شاخه‌های مختلفی داره ولی ایده کلی همه اینه که زن‌ و مرد باید حقوق و فرصت‌های برابر داشته باشن (مثلا هر دو حقوق ثابت در مقابل کار ثابت بگیرن و هر دو فرصت برابر برای تحصیل داشته باشن). اختلاف شاخه‌ها معمولا در تشخیص ریشه‌های نابرابری است و در نتیجه در تدوین استراتژی‌های رسیدن به برابری.

مرتبط. یک خبر براتون دارم…

 • محمد حسین

  سلام جادی
  به نظر من
  حقوق برابر فقط درصورتی که مسولیت برابر داشته باشند
  مثلا اینکه مجبور باشند برند سربازی
  چیزی به اسم نفقه نداشته باشند
  مهریه نداشته باشند
  باید تعداد کارگران مرد و زن مشاغل سخت برابر بشه یعنی به اجبار باید زن ها هم مثل مرد ها تو معادن و … کار کنند و شرح وظایف یکسان داشته باشند
  خلاصه اگر قرار ه برابری باشه تو همه چی نه فقط تو حقوق
  این هم که روحیات و فیزیولوژی و غیره متفاوتی دارند بهانه خوبی برای اینکه فقط حقوق برابر بگیرند و مسولیت نابرابر قبول کنند نیست
  :)

  • زهرا

   اینم از اون ادما که به جای اینکه مخشونو کار بندازن فوری گارد میگیرن

   • محمد حسین

    خب بله
    اگر کار انداختن مخ یعنی پذیرش بی چون و چرا نظر شما درسته من مخم رو کار نمیاندازم

  • جادی

   خب وقتی می گیم حقوق و فرصت های برابر بحث همینه دیگه. کلا یک روش ساده کم بحث اینه که بگیم قانون در مقابل جنسیت کور باشه. هیچ قانونی نگه اگر یکی مرد بود فلان اگر زن بود فلان. قانون فقط بگه «انسان ها فلان».

   • محمد حسین

    این درسته
    قانون به همه به چشم انشان نگاه کنه و نه این که یه دیدگاه جنسیتی داشته باشه

   • محمد

    نه این درست نیست.
    شما فرض کن خانم‌ها برن توی معدن کار کنن یا سربازی برن. اونوقت توی دوره ماهانه‌شون باید دقیقا همون کارایی یک مرد رو داشته باشن؟! اصلا و ابدا ممکن نیست.
    اینکه بین مردها و زن‌ها تفاوت قائل بشیم نگاه جنسیتی نیست. این نگاه طبیعته. ولی همین طبیعت میگه نباید جلوی آزادی هیچ کسی گرفته بشه. نباید در حق هیچ کسی ظلم بشه. هر مسئله‌ای راه‌حلی داره…
    یه مثال خوب: خانمی که به خاطر علاقه‌ش (علاقه خودش و همسرش) در جایی کار می‌کنه و بدلیل بارداری و زایمان نمی‌تونه سرکار حاضر بشه. خب این مسئله تا چه حدی باید موقعیت شغلی‌ش رو بخطر بندازه؟! اون خانم چقدر حق داره که بعد از بازگشت از مرخصی زایمان کماکان شغل رو مال خودش بدونه؟ کارفرما چقدر حق داره که بگه من کارمند خانم نمی‌خوام؟ خانم و شوهرش چقدر حق دارن که صاحب بچه بشن؟! آیا در این بین نمیشه مصالحه‌ای برقرار کرد؟! اینجا هم انتظار برخورد کاملا یکسان و نگاه غیر جنسیتی دارید؟!!

    • Roham Soroush

     ببخشید چطور توی خارج از جمهوری اسلامی این اتفاق مشکلی نداره؟؟؟؟
     اونجا سربازی می رن خانم ها!!!
     شغل های سخت مثل کار در معادن، رانندگی با وسایل سنگین مثل کامیون یا وسایل خیلی سنگین تر مثل جره ثقیل غیره انجام میدن پس؟

     یک چیزه دیگه هم هست!!! همه این موارد قبل از انقلاب توی همین ایران اتفاق می افتاد
     یعنی خانم ها سربازی داشتن، از نظر انجام کار مشکلی نبود به این صورت.
     حتی ما دکتر زنان و زایمان مرد داشتیم یعنی آقایان می توانستند توی این رشته ها تحصیل کنند، بعد از انقلاب یکدفعه همه گفتند باید اسلامی بشه :)))

     این همه گرفتاری شد…

    • زهرا

     چرا یک مسئله ساده رو انقدر پیجیده اش میکنید؟ من یه زنم و هرگز هم دوست ندارم کار معدن بکنم ولی باید به عنوان یک انسان این حق رو داشته باشم که در مورد اینکه آیا میخوام کار در معدن رو انتخاب کنم یا نه آزادانه حق انتخاب داشته باشم. (این مثال هم برای اونایی که حساسن به مثال زنان)—> و یا اینکه در مورد پرستار خانگی برای بچه ها کاریه که در یک جامعه مدعی حقوق برابر هم زنان و هم مردان بتونن انجام بدن اما در یک جامعه بدون حقوق برابر به این دلیل که زنان ذاتا دارای حس مادرانه هستن و بهتر بلدن با بچه ها رفتار کنن و…. پس فقط زنان باید در این شغل پذیرش بشن و مردان این حق رو ندارن.

  • عسل

   سلام. “باید تعداد کارگران مرد و زن مشاغل سخت برابر بشه یعنی به اجبار باید زن ها هم مثل مرد ها تو معادن و … کار کنند و شرح وظایف یکسان داشته باشند” بعد اون وقت شما چند وقت تو معادن به اجبار کار کردین؟؟؟؟؟؟
   قضیه همین جاست که نه زن و نه مرد نباید به اجبار کاری رو انجام بدن، قانون نباید این مرزبندی ها رو انجام بده. اگر شمای آقا دوست نداری تو معدن کار کنی، خانوم ها ادعا نمی کنند شما از کارگران معدن کمتر مرد هستید. نه فقط علایق شما متفاوته. در ضمن من خانومی رو دیدم که تو معدن کار میکنه(البته کارگری تا بتونه خرج بچه هاش رو در بیاره)…..

 • محمد حسین

  راستی یادش بخیر یه زمانی چیزی به اسم رادیو گیک داشتیم
  چقدر خوب بود
  D:
  امیدوارم سرت خلوت بشه و یه شماره به جذابیت سینگولاریتی درست کنی

  • اخ گفتی یادش بخیر :دی

 • محمد

  فکر می‌کنم برابری بشکل صد در صد ممکن نیست و هر دو طرف باید با این قضیه کنار بیان. حتی نوع نگرش زن و مرد در خیلی جهات با هم تفاوت داره، تفاوت‌های فیزیولوژیک و روحی-روانی رو هم نمیشه کاریش کرد…
  ولی اینکه به یه نفر بخاطر تفاوت‌هاش (چه مرد و چه زن) ظلم کنیم اصلا قابل قبول نیست. به نظرم هنر اصلی در تقابل دو جنس، در اینه که هر دو از بخشی از خواسته‌هاشون بگذرن. غیر از این راهی برای همدلی و هماهنگی وجود نداره. کم نیستند فمینیست‌های رادیکالی که بدلیل ضعفشون صورت مسئله رو پاک می‌کنن و تا آخر عمر مجرد باقی می‌مونن…

  • زهرا

   نطر شما رو میپسندم.

   • Roham Soroush

    متاسفانه شما که نظر ایشون رو می پسنیدید نگاه نمی کنید، که اسم برابری که دنبالش هستید عدالت نیست. مساوات معناش یکسان بودن نیست.

    فعالیت در کار های اجتماعی مثل آقایان معنای این رو نمیده که شما کوه جابه جا کنید!
    مشارکت برابر در کار ها داشته باشید متمرکز در یک شغل خاص رشته خاص نباشید. آلان آمار دانشگاه ها رو نگاه کنید چند درصد خانم ها رشته مکانیک علاقه دارن؟؟؟؟ چند نفر خانم ها رشته برق دوست دارن؟؟؟؟ خوب آچار دست گرفتن چه اشکالی داره؟؟ از نظر فیزیکی هم نگاه کنید، شما دقیقا همون توانایی رو دارید که آقایان هم دارند!!! کار های که خیلی سخت باشد را آقایان هم به زور انجام میدن، چه اشکالی داره یک خانم رفتگر شهرداری باشه؟؟؟
    همین آلان بعضی ها با تعجب نگاه می کنند وقتی یک خانم راننده تاکسی هست داده میزنه آزادی 2 نفر؟؟؟ حتی برای خوده خانم ها هم تعجب داره. اگر یک خانم که سرپرست خانوار هست اینکار ها را انجام نده، چطوری خرج خانواده رو باید دربیاره ؟؟؟ همه خانم ها قرار نیست دکتر، مهندس، پرستار، معلم، یا منشی باشن!!!
    متاسفانه قبلا هم گفتم جمهوری اسلامی بیشترین ظلم رو به خانم روا داشته به اسم کرامت دادن، بیشتر ذلیل کرده کرده، و البته همین باعث توقع های بی جا در بین خانواده ها هم شده.
    @ جادی در پست قبلی خودش به تبعیض ها اشاره کرد هم برای خانم ها ، هم برای آقایان
    مثلا همین سربازی که یکی از بدترین موانع برای ادامه تحصی آقایان به شمار میاد.
    بعدن همین معضل میشه اگر بخواد یک آقا ازدواج کنه، آلان توی خواستگاری سوال می کنن آقا پسر مدرکشون چیه؟
    خوب چی جواب بده؟
    کارشون چیه چی جواب بده؟
    فکر می کنید، توی محیط کار خیلی جاها خانم ها را بیشتر استخدام نمی کنن؟؟؟ چرا چون خانم ها بیشتر میان سر کار که اسقلال از خانواده پیدا کنن! دستشون توی جیب خودشون بره از نظر اینکه حقوق کم بهشون بدن کمتر چیزی میگن. اما آقایانون باید به فکر تامین مخارج خانواده باشن، گاهی مواقع هم خانواده خودشون هم خانواده های دیگه.

    خوب معلومه اگر حقوق و مزایا درست ندن صداش در میاد. همین آلان خانم های زیادی رو میشناسم که توی سن 25 – 26 دارن سخت کار می کنند، تلاش می کنن برای شرکت زدن، حقوق ماهی 5 میلیون تومان هم در میارن، خانم ها اگر بخوان نلاش کنند می تونن، اما متاسفانه نا برابری توی جامعه ما برای خانم ها برجسته تر هست، اما همین نابرابری گریبان آقایون رو هم گرفته، خیلی ها باور نمی کنناما همین طوره می تونید آمار ها رو نگاه کنید!!!

  • جادی

   اصولا هم کسی نمی گه دو جنس درست مثل هم رفتار و زندگی و حس و .. بکنن. بحث دقیقا همینه که الان گفتی: کسی به خاطر اینکه جنسش فلان است، از حقوق و دسترسی هاش محروم نشه. مثلا اینجوری نباشه که بگیم یک زن حق نداره وزنه برداری کنه چون زن ها از نظر بدنی از مردها ضعیف تر هستن. مشخصا هر کس حق داره مستقل از جنس فرصت و حق داشته باشه و اینکه «براش مناسب هست یا نه» رو خودش تشخیص بده نه قانونگذار.

   • محمد

    منم دقیقا همین رو میگم. منتهی به نظرم این «خودش» (چه مرد و چه زن) نباید خود مطلقش رو ببینه. قانونگذار خارجی که هیچ حقی نداره. به‌نظرم قانونگذار اصلی، علاقه و تعهدی هست که بین دو طرف یک رابطه ایجاد میشه. هر چقدر قوی‌تر باشه، فاصله‌ها کمتر میشه. اونوقته که ۱+۱=۱ میشه! :)

 • الا

  نظر محمد حسین درسته تقریبا

 • امید

  خب تو بحث اصلی که شکی نیست. اما فکر کنم نتیجه رو با مستطیل باید نشون بدی.(مثل شکل شرطی که همین لوزی درسته). :)

  • جادی

   دقیقا درسته. نمی دونم چرا موقع نمودار کشیدن حس کردم بامزه تره از ورودی خروجی استفاده کنم (:

 • چالیست

  خوب بود
  اینکه ملت بفهمن فمینیست بودن بد نیست خیلی خوبه

  ولی اینکه «احتمالن در زندگی هم آدم ضایعی هستید» ینی قضاوت کردن در مورد آدمایی که نمیشناسیم و ایجاد اجبار برای کسانی که قبول ندارن با تحقیر کردنشون.

  ینی تخریب کسانی که مخالف نظر ما هستند

  • جادی

   خب این ترجمه است. منم کمی دست دست کردم در این مورد ولی در نهایت دیدم تو ترجمه بهتره حفظ بشه و از اونطرف هم وقتی کسی می گه «زن ها نباید حق و فرصت های برابر با مردها داشته باشن» خیلی نگرانی نداره بگم «احتمالا تو زندگی آدم ضایعی هستی». من دارم در مورد یک نفر که عقیده اش رو اعلام کرده که «زن ها نباید با مردها مساوی باشن» نظر می دن نه در مورد یک غریبه (:

   ولی خب برای هم معنی اش کمی فکر بیشتر در مورد تصمیم ترجمه / انتشار بود و از اونطرف هم هافینگتن پست این مطلب رو گذاشته و مطمئنا اونها هم فکر مشابهی کردن.

 • said

  من یه چیزی کشف کردم از دولت خبیث! دولت خبیث جست و جو های مردم در گوگل رو به یک منظور خاصی رصد میکرده اما گوگل بعد از ماجرای اسنودن به طور پیشفرض https رو روی سایتش فعال کرده یعنی اگه گوگل رو بدون https باز کنید خودکار میره روی https و دولت هم دیده که دیگه جست و جوی کسی رو رصد نمی تونه بکنه اومده هر کس که میره به گوگل رو به نسخه بدون https هدایت میکنه تا جست و جو ها رو باز هم بتونه رصد کنه وگرنه دلیل دیگه ای وجود نداره که این کار رو بکنه. پس این دولت دروغ گو که صبح تا شب از جاسوسی های آمریکا میگه خودش هم داره از مردم ایران جاسوسی می کنه.آیا درست کشف کردم؟!

  • هانیبال

   بله کاملا کشف شما درسته . از این آدرس استفاده کن
   encrypted.google.com

 • من فمنیستم به این دلیل که معتقدم همونطور که انسانها رو نمی شه به دلایل مسخره ای مثل رنگ پوست و قد و ملیت و سایز کفش از هم جدا کرد و حقوق متفاوت براشون گذاشت بر اساس جنسیتشون هم نمی شه این کار رو کرد.
  و البته سعی می کنم نگاه معقولی به برابری داشته باشم و اون رو به کار کردن اجباری همه توی معدن نمی دونم. می گم اگر یه زن و یه مرد با هر شکل و رنگ و قدی یک شغل مشابه در معدن دارند باید حقوق برابر داشته باشند
  من به عنوان یک فمنیست که فمنیست های زیادی رو دور و برم دیدم می تونم با اطمینان بگم که فمنیست ها نه می خوان که مثل مردها باشن و نه می خوان حقوق اونها رو ضایع کنند
  در مورد نفقه و مهریه و امثال اون صحبت شد. اتفاقا یکی از خواسته های فمنیست های ایرانی اصلاح قوانین مرتبط با خانواده است. وقتی زنها از حق تحصیل و شغل و درآمد برابر و ارث برابر و حضانت و غیره برخوردار باشن دیگه نیازی به مهریه نیست

  • نگار

   حرف حساب.

   • Roham Soroush

    ای کاش خانم ها توی این مبحث هم شرکت می کردند “گزارش شکاف جنسیتی در جهان ۲۰۱۳ و رتبه ۱۳۳ برای ایران”

    اگر هم آقایان و هم خانم ها که توی ایران و این جامعه زندگی می کنند، متوجه بشم روبروی هم نیستند!!!! بلکه در کنار هم هستند، و بتونند این طرز فکر رو بین همدیگه گشترش بدند، جامعه ای بهتری خواهیم داشت. و البته هیچ قاون گذاری نمی تونه توی زندگی مردم دخالت داشته باشه، البته قاون گذاران ما یک عده خاص هستند که نظرات مردم براشون مهم نیست، و در کل مردم رو حساب نمی کنند.

    بگذارید مثالی بزنم. توی جریانات قبل و بعد از انتخابات 88

    به شخصه بار ها شاهد بودم که هم خانم ها به آقایان کمک می کردند و هم آقایان به خانم ها.
    انگار همگی فراموش کرده بودن که تا چند روز قبل همگی فکر می کردند خانم ها و آقایانون باید از هم جدا باشن
    به واقع من برادری و خواهری اون روز ها دیدم.
    به واقع میدیدم که بعضی ها شیلنگ آب می گذارن دم در برای اینکه اونهای که تشنه هستن موقع راهپیمایی تشنگی بر طرف کنن.
    به واقع خانم های رو میددیم که وقتی پسر ها دستگیر میشدن، اونها می رفتن با مامور ها صحبت می کردند وساطتت می کردن.
    این سیستم اینون نمی پسنده، با امید پیدا کردن بین مردم مشکل داره، با شاد بودن و انرژی داشتن مشکل داره ( می تونید توی تبلیغات بیشتر برای عذا داری ها تا اعیاد اینو ببینید )

    با آگاه بودن مردم مشل داره: آخه این یعنی چی ما مذاکرات با آمریکا رو با شعار مرگ بر آمریکا ادامه میدیدم!!؟؟؟
    من کاملا از مشکلات بین دو کشور آگاه هستم آمریکا هم در جای خودش خبیث هست، اما روسیه و چین، هند، کره جونبی و ژاپن هم توی این 35 سال کمتر از انگلیس و آمریکا به این کشور ضرر نزدن.. کمتر تحقیر نکردن، کمتر پست ما رو خالی نکردن.

    دوستان باید همدلی بین همه ما زیاد بشه اینطوریه که مسائلی مثل تبعیض جنسیتی، و غیره همه مسائل کمرنگ تری میشه.
    فقط نباید حرف زد

    هم آقایون باید خانم ها رو دوست داشته باشند، و هم خانم ها آقایون رو، با دید انشان بودن به هم تلاش کنید نگاه کنیم. هزار بار دیگه هم باشه این حرف ها رو تکرار می کنم، باید تمرین کنیم با هم دوست باشیم. مگر چقدر توی این دنیا قراره زندگی کینم، که این همه نسبت به هم با دید غریب و عجیب نگاه می کنیم!!!!؟؟؟

 • یکی

  فمینیست‌ها دنبال برابری حقوق زن و مرد نیستن، بلکه دنبال احقاق حقوق زنان تا (دست کم) رسیدن به اون برابری هستند، مسلماً این دو با هم خیلی فرق می‌کنن. حتی اگر این را هم قبول نداشته باشیم، ولی اینکه بخواهیم فمینیسم را با طرفداری از حقوق برابر زن و مرد برابر بگیریم و با یک چنین چارتی برای افراد برچسب تعیین کنیم احمقانه است.

 • ناشناس

  اگر فمنیسم معتقد به حقوق و فرصت های برابر برای زنان و مردان هست و به عبارت شما “در مقابل جنسیت کور باشه”، چطور خود واژه ی فمنیسم، از این مسئله مبرا نیست؟ (به جنسیت زنان اشاره داره)

 • ناشناس

  با فرض اعتقاد فمنیسم به حقوق و فرصت های برابر، آیا موردی هم بوده که حقوق مردان تضییع شده باشه و به اون هم پرداخته شده باشه (با توجه به فرض نادیده گرفتن جنسیت)؟

  • جادی

   مثل اینه که من یک سازمان درست کنم برای ارتقاء فوتبال شهرستان ها و معتقد باشم این سازمان که اسمش هست «پیشرفت فوتبال شهرستان» کارش اینه که سطح فوتبال رو در شهرستان ها بالا بیاره و برسونه به سطح فوتبال در شهرهای بزرگ و استدلال هم بکنه که فوتبال باید در همه مورد توجه مساوی باشه و هر کس حق داره توی زمینی درست بازی کنه و بعد شما بهش بگی «خب حالا که تو می گی همه حق دارن فوتبال بازی کنن چرا نمی گی تیم پرسپولیس امسال رخت کن مناسب نداشته؟» (: خب مطمئنا اونها هم معتقد هستن پرسپولیس باید رختکن مناسب داشته باشه ولی انرژی شون رو بیشتر می ذارن روی بهبود وضعیت توی شهرستان ها.

   در مورد مثلا نفقه و مهریه و غیره، مطمئنا یک فمنیست باید باهاش مخالف باشه و در صورت نیاز این رو اعلام کنه یا حتی براش کار کنه وگرنه فمنیست تقلبی ای است از نظر من (: با دوستانی هم که رابطه داشتم همینطور بودن و همونطور که معتقد بودن تجاوز به زن نباید اسلحه جنگی باشه، این رو هم اعتقاد داشتن که زن نباید چون زنه از کسی حقوق بگیره یا … (:

   • ناشناس

    ممنون از پاسخ
    من که گفتم “با فرض اعتقاد فمنیسم به حقوق و فرصت های برابر”، اینو گفتم چون تا قبل از اینکه شما این پست رو بنویسی من همچین برداشتی از این واژه نداشتم و مشکلی هم باهاش نداشتم، مشکل از اونجایی شروع شد که شما گفتی که به حقوق و فرصت های برابر فارغ از جنیست معتقدند.
    من هم اگه بخوام مثل شما بگم باید بگم: مثل اینه که من یک سازمان درست کنم با نام «پیشرفت فوتبال شهرستان»، ولی بیان کنم که این سازمان فارغ از نامش کارش اینه که سطح فوتبال رو در تمام شهرستان ها و استانها (کل کشور) بالا بیاره و استدلال هم بکنه که فوتبال باید در همه مورد توجه مساوی باشه و هر کس حق داره توی زمینی درست بازی کنه
    ولی موقعی که بحث «خب حالا که تو می گی همه حق دارن فوتبال بازی کنن چرا نمی گی تیم پرسپولیس امسال رخت کن مناسب نداشته؟»، بگه که: خب مطمئنا ما هم معتقد هستیم پرسپولیس باید رختکن مناسب داشته باشه ولی با توجه به نام سازمان امون طبیعی که انرژی امون رو بیشتر می ذاریم روی بهبود وضعیت توی شهرستان ها.
    در کل خواستم بگم هیچ اشکالی نداره که سازمانی اولویت اش چیز دیگه ای باشه ولی لازم نیست ادعای کلی داشته باشه و بعد کلی اما و اگر و تبصره و …
    …واژه ها، نام ها مهم هستند

  • آقا یا خانم ناشناس،
   استدلال جالبی دارید. از جمله دفاعیات مردسالاری است که در چارچوب “سفسطه” قرار می گیره. خوب می دونید که سفسطه توهین نیست و یک “گزاره منطقی” است برای به خطا انداخت طرف مقابل که به یکی از دلایل زیر غلطه:
   نخست آنکه دست‌کم یکی از مقدمات گزاره نادرست باشد؛
   دوم آنکه مقدمات گزاره، متضمن نتیجه‌ی گزاره نباشد.

   فمنیست ها به دنبال احقاق حقوق زنها اند تا به مقامی انسانی و برابر با مردها برسند پس نمی تونید اونها رو از برگزیدن واژه “فمنیسم” که شاره به این تلاش داره منع کنید تنها به این دلیل که از “فمن” در آن استفاده شده. استفاده از واژه “فمن” متضمن زنسالاری نیست که در تقابل با “برابری خواهی” قرار بگیره.

   همچنین نمی تونید به این دلیل که فمنیست ها در همه معضلات انسانی فعالیت نمی کنند و موضع نمی گیرند، اونها رو از فمنیست بودن منع کنید، چرا که فمنیسم یک خط فکریه نه یک سازمان و هر مشکل دیگه ای که در قالب محدوده تعریف شده این خط فکری نباشه (مانند هر خط فکری دیگه) نمی تونید مجبورشون کنید که در موردش اظهار نظر کنند یا موضع گیری داشته باشند. مثل این می مونه که به ریاضی دان ها بگید چرا در کتاب های شما در مورد روانشناسی چیزی ننوشته؟ (مقایسه بود برای شفاف کردن و نه به عنوان دلیل)

   می بینید که در کامنت اول “مقدمات گزاره” شما متضمن نتیجه نبود و در کامنت دوم، سوال شما از شباهت لغوی برای الغای معنی ای متفاوت استفاده برده بود.

   ممنون از سوال هایی که پرسیدید. این سوال ها می تونه به شفاف شدن “فمنیسم” کمک کنه تا انسانها، چه مرد و چه زن، بیشتر بدونند در موردش.

   • ناشناس

    ممنون از پاسخ :)
    من مردسالار نیستم D:، جالبه اتفاقاً همین دیروز هم داشتم لیست مغالطه ها رو دوباره خونی می کردم (شاید می خواستم سوء استفاده کنم D:)
    جوابی که می خواستم برای شما بنویسم تقریباً با جوابی که به جادی عزیز دادم یکی بود، اونو بخونید :)

 • جمشید

  من فمنیست نیستم!!!! اتفاقا آدم ضایعی هم هستم!!!

  هر جنسی باید مطابق توانایی های خودش مسولیت قبول کنه! و این کاملا کاملا کاملا منطقی هست.چه بسا در مواردی خانم ها از آقایون توانایی بیشتری داشته باشند و بنابراین باید بیشتر تکریم بشن.

  از دیدگاه من فمنیسم یه دیدگاه کاملا افراطی هست!

  اگر یه چند واحد زیست شناسی و تکامل پاس میکردید دیگه از این حرفا نمی زدید!!!

  • Roham Soroush

   از دست شما با اون تکریم کردن، دوست گرامی همه اون چیزی که آلان توی این کشور منظورام ایران هست با جاهای دیگه کار ندارم، همین تکریم هست که به اسم تکریم دارن تذلیل می کنن.

   گشت های ارشاد اسمش تکریمه؟؟؟
   اجازه دادن به اسم امر به معروف نهی از منکر دخالت چه خانم ها چادری، چه آقایون به نحوه لباس پوشیدن خانم های دیگه اسمش تکریمه؟

   تکریم به نظر شما درست کردن بوستان ولایت هست؟؟؟ که باین وسط اونجا مثلا استخر رو باز برای خانم ها درست کنند؟
   تکریم یعنی حصار کشیدن توی پارک ها و قسمت های ورزشی و جدا کردن قسمت خانم ها از آقایون هست ؟؟؟ اسم ایت توهین به خانم ها نیست؟؟؟

   تکریم یعنی جدا کردن واگن های مترو و اتوبوس خانم ها و از آقایون که خانم ها امنیت بیشتری داشته باشن؟؟ این یعنی تکریم؟

   همین کلمه امنیت، مزاحمین نوامیس، امنیت اخلاقی، امنیت اجتماعی،

   چقدر همین ها باعث تکریم شده؟

   حالا از کشور خارج بشیم یک نگاهی به انور بندازیم!

   از بچگی مدارس مختلط هست.
   مسائل جنسی آموزش داده میشه نه توی کلاس های جداگاه بلکه کلاسی که دختر و پسر با هم توی یک کلاس نشستن.
   دانشگاه با هم هستن سر یک کلاس!!!
   مشکلات اونها بیشتره یا ما؟
   ما فکر و ذکرمون بیشتر این مسائل هست یا اونها که همه چیز براشون عادی شده؟
   ما بیشتر به هم شک داریم یا اونها؟
   دختر های ما بیشتر احساس امنیت می کنن یا اونها؟

   دوست گرامی، ما در شکوری زندگی می کنیم با تفکر اشتباه؟؟
   این دین اسلامی که به ما معرفی شده به خدا اینطوری نیست؟؟؟
   تاریخ بخونید؟؟ تاریخ زمان پیامبر بیشتر بخونید فقط منابع شیعی نگاه نکنیدو کنابع سنی رو هم همینطور از هر دو بخونید.
   پیشنهاد می کنم اگر تونسیتین به این کتاب نگاهی بندازین ویل دورانت تاریخ تمدن ایشون اصلا مسلمون نیستنو اما یکی معتبر ترین کتاب های تاریخی رو دارن.

   آگاهی کسب کنبد، آگاهی کسب کنید، آگاهی…
   همینطوری قبول نکنید که می گن دین اینو میگه، رساله اینو میگه، خدای بزرگ به همه ما عقل داده، ما قراره سیر تکامل انسانیت رو با هم طی کنیم، باز هم میگم در کنار هم دختر و پسر، خانم و آقا کنار هم نه در مقابل هم، قراره که ضعف های که در هر دو جنس هست چه فیزیکی، چه روحی، با در کنار هم بودن کامل بشن. :)

   • جمشید

    معلومه از دستم اساسی عصبانی شدی:D یا دست کم به هیجان اومدی…
    چون نوشته هات سر و ته نداره و جمله بندی هات افتضاحه!!!

    الان حرف های من چه ربطی به گشت ارشاد و این داستانا داشت؟

    من موافق حقوق خانم ها هستم…من فقط مخالف زیاده روی هستم…
    بهت حق میدم…
    وقتی خودم داشتم این متنو مینوشتم گفتنم احتمالش زیاده به واژه «تکریم» واکنش منفی نشون داده بشه!!!چون که جز ادبیات قشر خاصی هست و این واکنش شما خودش نشون دهنده ی خیلی چیزاست!!!

    منم مثل شما از این برخورد های بد دیدم…
    مثلا چند روز پیش سوار سرویس دانشگاه شدم می خواستم برم قسمت بالایی بشینم که دیدم رییس اتوبوس رانی که برای سرکشی اومده بود داد کشید آقا آقا بیا جلو بشین پشت برای خانم هاست…حقش بود پیاده بشم ولی دیرم شده بود….

    خب اینجا میبینید که زیاده روی کردن و من مخالف این کارم.(البته زمانی که رییس و وردستاش نیستن مشکلی نیست!!!! هر چند من کلا پسر سر به زیری هستم و کاری به کار کسی ندارم…)

    شما احتمالا مثل من و خیلی ها دچار کمبود عاطفی و فقر جنسی هستی!
    چون نصف متنت حاکی از این بود…
    چاره ای نیست دوست من…فعلا در کشور ما تنها راه داشتن یک رابطه پر امنیت عاطفی – جنسی ازدواجه!!!! تکرار میکنم پر امنیت…
    که خود من حداقل یه ۸ تا ۱۰ سالی برای این رابطه زمان نیاز دارم!!!!
    بنابراین زیاد جوش نزن…

    • Roham Soroush

     نه دوست گرامی منظورام من متن شما را خوندم درست
     اما از متن شما چرا باید عصبانی باشم یا من رو به هیجان بیاره؟ :)
     شما نظرتون گفتین، اما خوب کلمه “تکریم” “منزلت” “عظمت ملت ایران” قبلا هم در موردش من نوشته بوده، حتی در پست قبلی جادی، اما با بکار بردن این کلمه توسط شما یکبار دیگه لازم شد، فقط یاد آوری کنم همین!.
     یک اشتباهی که من فکر کنم انجام دادم این بود که دکمه “پاسخ” زیر نظر شما برای نوشتن نظر خودم نوشتم. :) حرف های من کلیه فقط هم در مورد نظر شما نیست :) ( به نظرات دیگم نگاه کنید این رو متوجه میشید ) شما به اصل حرف های من رو توجه کنید.

     در مورد تشخیص های روانشناسی و اجتماعی شما باید عرض کنم، فقط از روی همین نظرات من نمی تونید من رو کامل بشناسید و نظر بدید، که من کمبود عاطفی یا جنسی دارم یا نه !!! :) شایدم دارم خودم نمی دونم :)
     اینها ایرادات هست که توی کشور ما وجود داره، حتما نیاز نیست کسی کمبود داشته باشه. مثلا اگر اینجا در مورد فقر می نوشتم لازمه اش این نبود که حتما مشکل مالی داشته باشم یا فقیر باشم، این بر می گرده به درکی که شما از جامعه و محیط پیرامون خودتون پیدا می کنید، و تلاش می کنید برای رفع اون کاری انجام بدین.

     در هر صورت مهم نیست که من به شخصه این نقص رو دارم یا ندارم. مهم اینه که باید همگی تلاش کنیم، کم کم این موارد رو توی جامعه بهبود بدیم. این پست های که جادی گرامی اینجا می گذاره می تونه نقش خوبی در تغییر فکری، منش، رفتار های اجتماعی، و نگرش ما به مسائل جامعه به وجود بیاره باید قدر این تغییرات رو دونست. :)

 • Roham Soroush

  راستی همگی شما را دعوت می کنم به دوباره خودن این پست!!

  “گانگنام استایل به سبک دانشگاه ام.آی.تی توی همین وبلاگ”

  اما جملاتی به نقل از ” جادی” که باید تمرین کنیم با هم و گسترش بدیم…

  1- شاده و کلی چیز رو یاد ما می‌یاره.
  2- آدم‌ها چطوری شاد باشن و با حوصله کارهایی که دوست دارن انجام میدن.
  3- اینکه چطور می تونیم با هم و دکنار هم باشیم فارغ از اینکه چه نژاد، چه جنسیت، چه قوم، چه دین و مذهبی داریم ( چطوری اینهمه گروه و سازمان هست توی یک داشگاه (از موسسه آسیایی آمریکایی‌ها تا تیم فوتبال زنان تا پروفسور اریک لاندر تا باشگاه قایق‌رانی تا سازمان دانش‌اموزان آسیای جوبی تا موسسه دانش‌اموزان کره‌ای و … تا شخص نوام چامسکی.)
  4- اینکه باید به همدیگه آموزش بدیم که شاد باشیم، بله شاد بودن هم نیاز به آموزش داره، اگر خارجی ها شادی هاشون بیشتر از ماست ” نه فقط به خاطر امکانات مادی بیشتری که دارن، بلکه به خاطر آزادی‌هاشون و راحتی‌شون با خودشون است که شادن (: ”

  5- اگر کسی در پست یا مقامی قرار میگیره به این علته ” آدم ها به خاطر شایستگی‌هاشون در این مقام‌ها هستن و مثلا چامسکی بیاد تو ویدئو {رقص} حرف بزنه یا استاد ریاضی با دانشجو برقصه و چهار میلیون نفر هم ببینن، احساس نگرانی خاصی ندارن چون دلیل رسیدن به اوج افتخارشون یک امر واقعی بوده نه ایجاد یک توهم از خودشون تو ذهن بقیه که با یک «جلف بازی» از هم بپاشه (: هستن”

  باید اضافه کنم، 35 سال از عمرمون هدر شده باور کنید کنید که هدر شده، خیلی بهتر از این می تونستیم زندگی کینم، هنوز هم دیر نشده بگردید توی افکار و اعتقادات خودتون یکبار دیگه بشهون شک کنید، دوباره فکر کنید ببینید به واقع به چه چیز های و به چه صورت اعتقاد داریم، متعصب هتسیم کورکورانه. خودمون اصلاح کنیم. برای آیندگان. برای ادامه زندگی بهتر خودمون.

 • ناشناس

  هفت بار تلاش کردم که کامنت ام رو پست کنم، نشد، قبلاً هم این مشکل رو با سیستم کامنت ات داشتم، ترفند “کمی دستکاری جاهای مشکوک متن برای جلب رضایت سیستم ضد اسپم” هم جواب نداد :/

  • ناشناس

   به نظر مشکل آدرس ایمیل بود، عوض کردم درست شد، اینو واسه ی این گفتم شاید کمکی باشه برای درمانش :)

   • جادی

    چی بود مگه اسم ایمیل؟ من اصولا سیستم ضد اسپم سخت گیر خاصی ندارم.

    • ناشناس

     تو که آدرس ایمیل ها رو داری!، من یه سری کامنت با آدرس ایمیل قبلی دارم، یه سری هم جدید، می تونی ببینی و مقایسه کنی، ولی خوب اگه نداری!!! فقط حروفش رو عوض کردم، قبلاً هم اینو اینجا تست کردم و جواب میده

     با اینکه اصولاً سیستم ضد اسپ خاصی نداری، ولی بعضی موقع اصلاً نمی ذاره کامنت پست کنی و اساسی اذیت می کنه، گاهی با پاک کردن یا زدن enter , space و … هم شده که تونستم پست کنم

 • Sahel

  به نظر من، بحث رعایت نشدن حق و حقوق عادلانه در مورد خانم‌ها گاهی اینقدر ابتدایی و پیش پا افتادس که دیگه مجالی برای بررسی امورات مهم تر مثل فرصت‌های شغلی در معادن برای بانوان و اصلاح قوانین نظام وظیفه و مشمول بودن زنان و مهریه و غیره باقی نمی ذاره.
  شاید تا لحظه ای که شما یه خانم نباشید و در کشوری مثل ایران زندگی نکنید متوجه نشید و احساس نکنید.
  حتی پیش میاد که مثل یک انسان با شما رفتار نشه و فقط حکم یک موجود ماده رو داشته باشید. فقط زن بودن شما کفایت می کنه تا یه مرد شما رو آزار بده و بعد از اعتراض و حتی شکایت کردن، شنیدن این جمله عادیه: “تا زنی خودش نخواد، کسی طرفش نمیره! (کسی اذیتش نمی کنه، کسی آزارش نمیده …می توانید جای خالی رو به دلخواه پر کنید) و این باور و این حرف شده دست آویزی برای آقایان جهت انجام دادن هر نوع بی نزاکتی و بعد متهم کردن زن مورد نظر.
  اگر مدتی در شهر کوچک و دوری زندگی کنید، دیگه شاید کار در معدن و سربازی و این حرفا رو مثال نزنید؛ کما اینکه در کشوری مثل اسرائیل زنان دو سال به سربازی میرن.
  اگر خانمی شاغل در یک شرکت یا سازمان باشه و تمایل به پیشرفت و جاه طلبی شخصی داشته باشه، باید دو سه برابر همتای آقا تلاش کنه و زحمت بکشه تا خودش رو به اثبات برسونه و تحویلش بگیرن. البته گویا این قضیه فقط مربوط به خانم های جهان سومی نیست و جاهای دیگه دنیا هم وجود داره. مثلاً تو مصاحبه ای با خانم انوشه انصاری، ازش شنیدم که زمانی که برای سفرش تحت آموزش بود، گاهی تست ها رو سخت تر از حالت نرمال براش در نظر می گرفتن و یا اینکه اوایل ورودش به اون پروژه بارها سعی داشتن منصرفش کنن.
  واقعیت اینه که همۀ خانم ها از ارادۀ پولادین و گام راسخ برخوردار نیستن. گاهی توسری خوردن ها به قدری نهادینه می شه که اون خانم باور می کنه هیچ کاری از دستش بر نمیاد و هم عقلش ناقصه و هم جسمش (چون آلت جنسی آقایون رو نداره و شخصاً بارها دیدم حتی مسائل مهم و خیلی مهم هم حواله می شن به اون بخش!!) به همین دلیل تمایل و علاقه ای به مشارکت در کارها و فعالیت های اجتماعی در وجودش از بین میره و یا واهمۀ سرزنش شدن اجازه نمیده قدم برداره. سرخوردگی، خود کم بینی و افسردگی از عوارض این مسئله اس و این باعث می شه نیمی از سرمایۀ انسانی یک جامعه بی استفاده باقی بمونه و پتانسیل بالایی از بین بره و یک جامعه به جهان سومی بودن خودش ادامه بده.

  • Roham Soroush

   بعضی از مسائلی که مطرح کردید رو و اینکه در جامعه کنونی و جریان داره کاملا قبول دارم.
   اما اگر بخوام با شما روراست باشم نه به عنوان یک مرد بلکه به عنوان یک انسان که در جامعه زندگی می کند بعضی نکات را که شما می فرمایید قبول ندارم. و می توانم بگوییم یک طرفه به قاضی رفته اید.

   “به نظر من، بحث رعایت نشدن حق و حقوق عادلانه در مورد خانم‌ها گاهی اینقدر ابتدایی و پیش پا افتادس که دیگه مجالی برای بررسی امورات مهم تر مثل فرصت‌های شغلی در معادن برای بانوان و اصلاح قوانین نظام وظیفه و مشمول بودن زنان و مهریه و غیره باقی نمی ذاره.”

   اتفاقا باید برای بررسی این مسائل مجال پیدا کنید، وقت بگذارید و فکر کنید، موضوعاتی مثل ( مهریه، نظام وظیفه، حتی دیه ( دیه یک زن نصف دیه یک مرد است ) که به نظر من این هم باید اصلاح بشود با اینکه می دانم این از نظر شرعی روی درست بودن آن صحه گذاشته می شود. اما اگر ما افتخار می کنیم که دین و مذهب پویایی داریم، باید نگاه کنیم چنین چیزی شاید در وضع کنونی کشور ما درست نباشد. ) کار کردن در معادن فقط یک مثال کوچک برای این هست که خانم ها راه را برای خودشان نبندند، اصلا کار در معادن را بگذاریم کنار شغل خلبانی، کاری با کلاس جامعه پسند و داری حقوقی مناسب، چند در صد از خانم های کشور ما حاضر می شوند به این شغل روی بیاورند؟
   حتی در شغل دندانپزشکی خانم ها در بسیاری موارد حاضر نیستند آن کار را انجام بدهند برای مثال کشیدن دندان :)
   از نظر فیزیکی چه قدرتی لازم است که یک دندانپزشک بتواند یک دندان را از جای خودش خارج کند؟ تازه با این همه ابزار های که برای اینکار امروزه استفاده می شود.

   “اگر خانمی شاغل در یک شرکت یا سازمان باشه و تمایل به پیشرفت و جاه طلبی شخصی داشته باشه، باید دو سه برابر همتای آقا تلاش کنه و زحمت بکشه تا خودش رو به اثبات برسونه و تحویلش بگیرن.”

   “اگر مدتی در شهر کوچک و دوری زندگی کنید، دیگه شاید کار در معدن و سربازی و این حرفا رو مثال نزنید؛ کما اینکه در کشوری مثل اسرائیل زنان دو سال به سربازی میرن.”

   برای تمامی اینها می توانم مثال نقض بیاورم، و به قول معروف من هم از دید یک پسر به تمامی اینها نگاه کنم، اما بیایید این حرف را بگذاریم کنار، من به شما حق می دهم در جامعه ما همه چیز ایده آل نیست، در هیچ جامعه ای به این صورت نیست، اما خوب در جامعه ما حتی چندین درجه پایین تر از نرمال هم هست. :)

   اما دیشب داشتم حرف های جکسترا وزیر امور خارجه سابق انگلیس را گوش می کردم، از خاطراتش در زمانی که به ایران آمده بود می گفت، نکته جالبی گفت: ” گفت من وقتی دختران و خانم های ایرانی را به یاد دارم، که با وجود قانون حجاب اجباری کم کم در حال عقب کشیدن روسری هایشان هستند، و به قولی در حال مبارزه، این برایم جالب بود که به غیر از حجاب، آنها با زنان انگلیس از نظر دیگر هیچ تفاوتی خاصی نداشتند.

   بگذارید از جریان اصلی دور نشویم، تا به حال این فکر را با خودتان به عنوان یک دختر، یا خانم کرده اید؟
   چرا تمامی نگاه های بد از سوی آقایان به خانم ها هست ؟ ( البته به قول خانم ها ) برای مثال چشم چرانی، که نگاه بدی تلقی می شود، که برای لذت بردن از جنس مخالف توسط مرد ها صورت می گیرد… اما به نظر شما آیا این کار توسط خانم ها صورت نمی گیرد؟ آیا خانم ها به دنبال لذت جنسی نیستند؟
   آیا اسم همین کار در فرهنگ خانم ها به عنوان نظر کردن، یا زیر چشمی نگاه کردن، شهرت ندارد؟
   آیا خانم ها به پوشیدن لباس های خاص، رنگ های خاص قصد این را ندارند که توجه و نظر دیگران را به سمت خودشان جلب کنند؟
   اگر به من جواب می دهید که زیبایی و حس زیبایی یک عامل فطری در خانم هاست، خوب من هم در جواب شما می توانم دقیقا بگوییم که در کل حس زیبا پسندی در همه وجود دارد نه فقط خانم ها بلکه آقایان هم به همین صورت هست. اصولا تمام نگاه ها که توسط آقایان به خانم ها صورت می گیرد لذوما از روی شهوت یا میل جنسی نیست. تازه بسیاری مواقع شاهد هستیم که همین نگاه از سوی خانم ها به آقایان هم صورت میگیرد، یا حتی خانم ها به خانم ها.
   چون در طبیعت انسان میل به انتخاب وجود دارد، حالا هر کس بر اساس خصوصیاتی که دارد تمایلات و زیبایی های خاص خودش را می پسندند.

   شما به این مورد اشاره کردید:

   “فقط زن بودن شما کفایت می کنه تا یه مرد شما رو آزار بده و بعد از اعتراض و حتی شکایت کردن، شنیدن این جمله عادیه: “تا زنی خودش نخواد، کسی طرفش نمیره! (کسی اذیتش نمی کنه، کسی آزارش نمیده …می توانید جای خالی رو به دلخواه پر کنید) و این باور و این حرف شده دست آویزی برای آقایان جهت انجام دادن هر نوع بی نزاکتی و بعد متهم کردن زن مورد نظر.”

   من اینجا شما را با شکل جدیدی از همین نوع آشنا می کنم که وقتی خانم ها یا دختران در جمع قرار میگیرند دقیقا همین رفتار را با آقایان انجام میدهند، یعنی متلک اندازی،ناسزا گفتن، تکه پرانی و غیره… آیا این یک نوع آزار محسوب نمی شود؟ آیا چون آنها دختر هستند اینکار برایشان اشکالی ندارد؟
   مواردی که بالا عرض کردن بار ها و بارها شاهد بوده ام، برای مثال خدا نکند پسری اتفاقی راه اش بیافتد از جلوی یک مدرسه دخترانه دبیرستان مثلا رد شود به قول معروف روزگارش سیاه است. :)
   مثال ها از این دست بسیار است. و می توانم از هر دو طیف چه دختران و چه پسران رفتار های ناهنجارشان را برایتان یکی یکی نقل کنم و مقایسه کنم.

   اما باز هم یاد آوری می کنم، تا زمانی که هر طرف حق را برای خودش می داند چه مرد که فکر می کند نان آور خانواده است پس می تواند هر طور خواست رفتار کند، و چه یک زن به خاطر زن بودنش از بسیاری کار های اجتماعی به خاطر زن بودنش شانه خالی کند این وضع تا ابد ادامه خواهد داشت.

 • Sahel

  کامنت من قضاوت نبود، احساس شخصی من به عنوان یک زن بود. بنابراین، کاملاً یک طرفه بودنش رو امری عادی قلمداد می کنم. ضمن اینکه هیچ خصومتی با آقایان ندارم و هرگونه رفتار به دور از نزاکتی با هر شخصی رو نادرست می دونم.
  بحث کار در معدن، که با عرض معذرت از حضورتون، فکر می کنم ضایع ترین و بی موردترین مثال در مورد برابری حقوق و احترام خانم ها و آقایانه رو اجازه بدید کنار بذاریم. کار در معدن نیاز به قوای جسمانی و شرایط فیزیکی خاص داره و کارفرما قطعاً کارگری رو که بازدهی بیشتر و توان بدنی بهتری داره رو استخدام می کنه، بازوانی ستبر و عضلاتی نیرومند احتمالاً از اولویت بیشتری برخوردارند. هیچ جای دنیا من نه دیدم و نه شنیدم که کار در معدن برای خانم ها عادی باشه و سرسخت ترین اشخاص هم تمایلی برای این قضیه نشون بدن. البته در هندوستان بارها دیدم خانم های هندی با همون لباس ساری مشغول کارگری ساختمان و حمل نخاله و پرت کردن آجر و یا کار مزرعه هستند اما معدن(!) رو متأسفانه خبر ندارم.
  بحث و نظر من پیرامون عادی ترین و پیش پا افتاده ترین رفتارهای اجتماعی هست، چون موارد شغلی و قانونی به عهدۀ قانون گذاران هست و شرعیات کشور اسلامی اصلاً اجازۀ دخالت رو به خانمی نداده که من وقت فکر کردن به موضوع دیه و ارث رو مد نظر قرار بدم (خصوصاً که در کتاب آسمانی در موردشون آیه وجود داره) و من نوعی قدرت زیادی در موردش ندارم. اما موارد دیگه که از فقر فرهنگی ناشی می شه رو به خودم حق میدم که حتی یک طرفه در موردشون صحبت و یا اعتراض کنم.
  شاید مواردی رو که می خواستید نقض کنید و دلیل بیارید که من اشتباه می گم جز موارد استثناء باشه. من احساس می کنم به طور کلی خانم ها باید خیلی بیشتر از حالت عادی تلاش کنن و قابلیت خودشون رو نشون بدن تا جدی گرفته بشن و افراد رو متقاعد کنن و یا اینکه کارفرما فردی دارای شعور و عقل سالم و رفتار و کردار نرماله و تنها چیزی که براش مطرح هست توانایی و کارآیی و بازده اون شخصه و نه جنسیتش که بله صد در صد قبول دارم که وجود داره. اما در موارد غیر از این شنیده می شه که می گن فلان خانم (اگر موفق و کار درسته) مثل “مرد” می مونه! نمونش هم وزیر بهداشت سابق که “آقا” و مرد خطابش کردن. و یا زندگی در شهر کوچیک که تجربه ش رو داشتم و خانمی که متأهل و تحت تکفل مردی نیست از طرف در و همسایه و مردم کاملاً زیر ذره بینه و کافیه یک بار مثلاً در ایام عید که بازار مرکزی شهر شلوغه به خرید برید تا بارها و بارها از طرف آقایون لمس بشید و به بدنتون دست بزنن و به راحتی رکیک ترین حرفا رو بشنوید. (مطرح کردن این حرفا باعث شرمساریه اما با اون مثال شیطنتت دختر دبیرستانی ها که آورده بودید داستان خیلی فرق داره!!! ضمن اینکه فکر می کنم آقایی که به شیطنتت دخترها دچار می شه روزگارش سیاه نیست که هیچ خوش خوشانش هم می شه!! نکنه می رن پیش مامانشون گریه می کنن که دخترا بهم متلک گفت و ما خبر نداریم؟؟ واویلا چه مصیبتی!!) بحث هم به هیچ عنوان جنسی نیست که از من بخواین بشنوید خانم ها میل جنسی دارن یا نه و یا برای جلب نظر جنس مخالف لباس رنگی می پوشن و آرایش می کنن!! صحبت من در مورد زورگویی، زورگیری، آزار، حق کشی و موارد خشونت آمیز هست نه تمایل غریزی جفت گیری زنانه، خانم های عادی و نرمال و با شخصیت در این مورد و جهت جفت گیری زیر چشمی نگاه می کنن و به همون لباس رنگی اکتفا می کنن، طرف رو رسماً و در ملأ عام مورد عنایت قرار نمی دن. برای من شخصاً پیش اومد که به یه سرباز وظیفۀ معمولی که از طرف 110 برای شکایتم فرستاده بودن گفتم : اگر خواهر خودت هم بود این جوری رسیدگی می کردی؟؟ گفت: اگه خواهر خودم بودی سرت رو می بریدم! (دلیل شکایتم مزاحمت یه آقایی مبتلا به بیماری پارانویا بود!) حالا بیا این آقا رو حالی کن طرف مزاحم من شده و من کار بدی نکرده بودم و صورت جلسه رو منصفانه بنویس، اما حالیش نمی شه چون معتقده زنی که سالم باشه هیچ کس کاری باهاش نداره. کلاً به هیچ زن سالمی تجاوز نمی شه، به هیچ زن سالمی متلک نمی گن، حجابش درست باشه کسی نگاهش نمی کنه و خودش زمینۀ جرم و فساد رو فراهم کرده، خودش خواسته و خودش مقصر بوده و از این صحبتا! در ممالکی مثل عربستان هم شنیدم خانمی که دچار دردسر بشه و آقایی اذیتش کنه رو می گیرن شلاق می زنن که چرا مرد مردم رو از راه به در کردی که چنین معصیتی بکنه.
  حق اعتراض برای کسی که مورد ناملایمتی و ظلم قرار می گیره کاملاً محفوظه؛ چه آقا و چه خانم و این رو همه می دونیم و حرفی در موردش نیست. ضمن اینکه شانه خالی کردن خانم ها از بار زندگی و مسائل اجتماعی رو در پاراگراف آخر کامنت قبلی عرض کردم. من شرایط ایده آل رو مد نظر ندارم بلکه شرایط حداقل مورد نظرم هست که اگر به هر خانمی رجوع کنید در موردش گله داره و دلش پره حتی بانوی کارآفرین خانم فاطمه دانشور که وقتی با هیئت همراهش برای بازدید از مجموعۀ مس سرچشمه میره به دلیل خانم بودن از ورودش جلوگیری می کنن و فقط کارمندها و سایر همراهانش رو راه میدن!

  • Roham Soroush

   سلام

   من هم با همون شما در مورد کار در معادن شروع می کنم.

   اما همان طور که قبلا هم گفتم و شما توجه نکردید آلان در عصر زور بازو و عضله زندگی نمی کنیم، البته هنوز هم بسیار از کشور های فقیر مردان نون همان بازو را می خورند، منظور من از کار در معادن و کلا کار های سخت پابه پا بودن مردان در کنار خانم هاست، بله در کش.ر های پیشرفته خانم ها مثل آقایان پشت وسایل نقلیه سنگین می نشینند و کار می کنند، در هواپیما سازی خانم ها آچار بدست کنار آقایان کار می کنند، خانم های زیادی در خارج از کشور راننده اتوبوس هستند، در ایران خیلی زیاد نیستند، کلا منظور من کار همانند آقایان آنطور که شما تصور می کنید نیست، مثال خوبی را جادی زد مثل وزنه برداری هیچ وقت از یک خانم انتظار این نیست که همانند یک آقا وزنه ای به همان تناسب را بالا سر یا سینه ببرد، یا در دویدن، شنا،فوتبال و غیره… اما همان مدال طلایی که به نفر اول مرد ها می دهند به یک خانم هم می دهند با همان عیار نه یک ذره کم نه یک ذره زیاد.
   اما اگر همین را در بخواهیم با مسائل رایج جامعه مقایسه کنیم از دید خیلی ها قابل درک نیست، حتی نزدیکان خود شما، احتملا برایتان یخیل پیش آمده باشد در بچگی که مثلا برادرتان، پسر عمو، پسر دایی یا… کار خاصی می خواستند انجام بدهند مثلا بالای درخت بروند، یا با دوستان خودشان بیرون بروند و یا هر چیز دیگری که شاید شما بهتر از من بدانید، و جلوی شما توسط مادرتان، یا خواهر بزرگتر از خودتان یاد دوستتان گرفته شده و در جواب چرای شما؟؟
   جمله معروف گفته شده ” خوب آنها پسر هستند و شما دختر!!!!” من منظورام این است که این طرز تفکر باید اصلاح بشود.
   در مورد مواردی که در بالا اشاره کردید در مورد رفتار های بدی که با شما یا دوستان شما در جامعه ما می شود باید عرض کنم که من به شخصه بار ها دیده ام که دایره این بی حرمتی ها آنقدر زیاد شده که در کل ربطی به نوع پوشش پیدا نمی کند، چه طرف کلا چادری بوده باشد و چه نبوده مورد متاسفانه گزند قرار گرفته.
   جرف من این است که در جامعه ما بیمار روحی زیاد است بودن اینکه خودشان بدانند، اما کلا اینکه با یک چوب بخواهیم بیشتر مردان را بزنیم، یا با یک دید به آنها نگاه کنیم درست نیست، اینکه بخواهیم از مرد ها دوری کنیم به این گمان که نزدیک شدن به مردها عاقبت خوبی نخواهد داشت این درست نیست.
   راستش در این موارد خیلی فکر کردم چشم هایم را بسیاری مواقع در جامعه بستم، در فقط گوشهایم بشنود،گاهی گوش هایم را بستم تا فقط چشم های ببیند، خوب با چیز های جالبی روبرو شدم، برای مثال مترو که تا چند ماه پیش بیش از 3 سال از عمرم هر روز با آن سفر می کردم، مرد ها همیشه شاکی از اینکه حقشان با آن 2 واگن و نیم در حال خورده شدن است، و خانم ها همانند آنها ناراضی از اینکه این حقی است، که در اینجا نباید از آن گذشت این همه در جامعه از طرف مردها در حال ظلم دیدن هستند، چه در خانواده توسط مردان خانواده مثل برادران، پدر و همسر … ( که امیدوارم برای هیچ دختری یا خانمی چنین خاطره ای از دوران زندگی در خانواده نماند). می دانید درد کجاست اینکه هر زمان که با این صحنه ها مواجهه می شود فقط غم می خورم که چه زمانی می رسد هر دو طرف به آرامش برسند و نگاهشان به هم تغییر کند.خوب شاید به قول یکی از همین پچ پچ هی دخترانه که یکبار از زبان یک دختر شنیدم همه مرد ها مثل هم هستند، فقط شاید خوبشان برادر من باشد که دست بزن ندارد!!! :(
   اما خطرات جالبی هم این وسط ها اتفاق می افتد مثل اینکه گاهی بعضی از خانم ها پیش قدم می شوند و جلوی خانم های معترض را می گیرند آنهای که می گویند هی آقا برو توی قسمت آقایان، یا مثلا به آقایان می گویند که مگر شما خانم هستید؟! اما بعضی از خانم ها جلوی آن خانم ها می ایستند و می گویند خانم مگر نمیبینید که طرف آقایان جا نیست، یا مثلا اینکه فکر این آقا، پسر یا برادر شماست آیا باز هم همین رفتار را می کردی؟؟؟ ( مثل همیشه این مواقع با تشویق آقایان هم روبرو می شوند )

   در مورد ماموران انتظامی به شما حق میدهم، رفتاری بسیار زننده در بسیاری از آنها از نزدیک دیده ام، اما این فقط در مورد ماموران مرد نبوده و ماموران زن هم شاید با شدتی چند برابر مردها با خانم ها بر خورد کرده ام، یکبار در مترو صادقیقه شاهد همچنین موردی بودم که افسر ارشد مرد انقدر دید رفتار ماور زن بد هست با یک خانم به او دستور داد که برود داخل ون، و از آن خانم خودش عذر خواهی کرد، و گذاشت که برود.

   بگذریم از این حرف ها…

   می دانم تا همین جای زندگی شما و خیلی از خانم ها دختر ها اتفاقات نا خوشایندی از سوی آقایان دیده شده، و متاسفانه باید عرض کنم وقتی در حال نوشتن همین متن هستم ادامه دارد و ادامه خواهد داشت، اما شما به عنوان یک مادر اگر به امید خدا خواستی که فرزندی در آینده داشته باشی، سوال مهم اینجاست، شما فرزندانتان را چه پسر چه دختر چطور بزرگ خواهید کرد؟ آیا آزادی های که شما در دوران کودکی در خانواده خودتان نداشتید به دخترتان خواهید داد؟ آیا به پسرتان یاد خواهید داد که چطور با اینکه غرور خودش را به عنوان یک مرد حفظ خواهد کرد این را از یاد نبرد که چطور به نحوی شایسته به خواهرش به خانم های جامعه اش و در آینده به همسرش چطور احترام بگذارد؟

   راستی در مورد آن مورد که گفتید در مورد دختر های دبیرستانی و شیطنت های مخصوص آنها که باعث سرفرازی و مسرت آقایان می شود باید عرض کنم، که برای برادر من خیلی این اتفاق افتاده خوب در نزدیکی خانه ما 4 مدرسه دخترانه 1 ابتدای، 1 راهنمایی، و 1 دبیرستان و 1 کار و دانش هست، برادر من مو های بور چشمان رنگی و قد بلندی دارد، خیلی وقت ها برایش اتفاق افتاده هنگام بازگشت از مدرسه به خانه وقتی بچه بوده که مورد آزار اذیت و به قول شما شیطنت ها قرار گرفته و تا آنجا که به یاد دارم، خوش خوشانش هم نشده، و در آن زمان همیشه برایش تعجب آور بوده که چرا؟؟، و البته وقتی که بزرگتر شد، کم کم برایش جا افتاد که چرا اینطور است؟ اما خوب دیگر خاطره شده…

   کل حرف من همین است اگر همه ما به هر نحوی در جامعه زخم خورده ایم دل سرد شده ایم، تحقیر شده ایم، به عنوان یک دختر، به عنوان یک برادر، به عنوان یک مادر. نباید این زخم را تبدیل به کینه کنیم برای آیندگانمان، نباید این زخم ما تبدیل به سلاح بشود برای ضربه زدن به جنس مخالفمان، باید خودمان جامعه را درست کنیم. سال ها زمان می برد، اما اگر ایمان داشته باشیم به راهی که می خواهیم برویم، این اتفاق خواهد افتاد. به امید آن روز ها که بسیار نزدیک هست.

 • احسان

  من به طور کامل به برابری جنسیتی معتقدم ولی ترجیح میدم اسم خودم رو فمنیست نزارم چون همونطور که دوستان اشاره کردن(راجع به ریشه کلمه و عقاید افراطی که وجود داره)به نظر من این کار باعث میشه که توسط اون عقاید و اندیشه های افراطی مورد سو استفاده قرار بگیرم.پس اسم خودم رو میزارم یه معتقد به برابری.این فمنیست ها (بیشتر اوقات افراطی هاشون)یه جوری برخورد میکنن انگار زن ها خدا هستن و مرد ها بنده اونا.مثلا همش حرف از خورده شدن حق زن ها میزنن در صورتی که خیلی از حق مرد ها هم خورده میشه(همونطور که دوستان اشاره کردن شاید حتی بیشتر از زن ها).
  بزارید یه مثال بزنم در جواب بعضی دوستان و تکمیل حرف بعضی دوستان دیگه فرض کنید یه پسر باباش بمیره:فرقی نمیکنه چند سالشه از این به بعد همه به چشم نون آور خونواده بهش نگاه میکنن و از این به یعد باید نقش مرد خونواده رو بازی کنه.حالا به نظر شما یه دختر از همین خونواده حق داره که ارث برابر ببره؟قطعا نه مگه این که اون هم به اندازه همون پسر زحمت بکشه که من تا حالا موردی رو ندیدم که اینطوری باشه چون انتظار از اون پسر خیلی بیشتره و فشار بهش.
  ببینید زن و مرد برابرن ولی این برابری دلیل نمیشه که متفاوت نباشن.در واقع جنس برابری متفاوته(مثل مثال بالا البته با این فرض که حق پسر ها خورده نشده)
  درباره این که آدم مضخرفی هم هستند:خیلی بدم اومد که اون جمله رو خوندم و اینم که نویسنده اصلی اون جمله اونو نوشته و حتما فکر کرده بعد نوشته اصلا دلیل خوبی نیست آقای جادی که به یه عده توهین بشه.صرفا چون اندیششون متفاوته.خیلی بدم اومد خیییییییییلییییییییییییییی.

  • عسل

   سلام. نظر شما برام خیلی جالب بود و سوال دیگه ای رو در ذهنم ایجاد کرد. مثلا وقتی پسری معتاد بود و با فرض اینکه تنها و تنها از نظر مالی به خانواده ضرر وارد کرد، میشه اون رو از ارث محروم کرد یا منصفانه تر بگیم نصف خواهرت ارث ببر.

   • احسان

    سلام
    خب این قانون هم مثل هر قانون دیگه ای برای شرایط کلی تعیین شده و قطعا در شرایط خاص مثل همینی که شما گفتید میتونه قابل تغییر باشه.
    اون رو دیگه باید قاضی تصمیم بگیره ولی به نظر من در شرایط خاص اون چیزی که شما میگید امکان پذیره.(یعنی باید امکان پذیر باشه :) )
    البته قاضی هم باید عقلش برسه ;)
    در واقع باید مسیولیتی به عهده داشته باشه تا مزایایی هم ببره که قضیه عادلانه بشه.

    • عسل

     سلام. خوب من برای مثال خاص شما یک مثال یکم عام تر زدم.

    • عسل

     راستی گفتید مسولیتی داشته باشه . شاید شما تامین کننده مخارج خانواده پدری تون باشید؛ من اطلاع ندارم اما باقی پسر ها رو با خودتون مقایسه نکنید. چون پسرهای این دوره زمانه تا ازدواج کنند خرج دانشگاه، پول تو جیبی و خرج عروسی شون رو خانواده تامین می کنه. و این درصد خیلی بیشتر از اون درصد ناچیزی هست که نان آور می شن. بعد هم بهتر نیست این گروه از پسر ها که شما اسم بردید اصلا مسولیتی قبول نکنند تا بعد بخوان ادعای سهم خواهی داشته باشن. یا لااقل اونها به قاضی مراجعه کنند. بعد تکلیف دختر هایی که نان آور هستند چی میشه ؟؟؟؟؟ شما ندیدید ما دیدیم.

 • سام

  اگر کسی خیلی با ساده سازی بیش از حد مسائل میونه نداشته باشه، طبق این چارت چی تشخیص داده میشه؟ آدم ضایع چون درسته که مخالف ما نیست اما موافق هم نیست؟ یا عقب مونده ذهنی چون با اون سرعتی که ما میخوایم موافقتش رو اعلام نمیکنه؟

  • جادی

   خب اون آدم منطقا درک می کنه که چارتی که با یک سوال و در دو حرکت اعلام نظر می کنه یک مقاله فلسفی / علمی نیست و فقط یک تلنگر است (:

 • عسل

  راستی گفتید مسولیتی داشته باشه . شاید شما تامین کننده مخارج خانواده پدری تون باشید؛ من اطلاع ندارم اما باقی پسر ها رو با خودتون مقایسه نکنید. چون پسرهای این دوره زمانه تا ازدواج کنند خرج دانشگاه، پول تو جیبی و خرج عروسی شون رو خانواده تامین می کنه. و این درصد خیلی بیشتر از اون درصد ناچیزی هست که نان آور می شن. بعد هم بهتر نیست این گروه از پسر ها که شما اسم بردید اصلا مسولیتی قبول نکنند تا بعد بخوان ادعای سهم خواهی داشته باشن. یا لااقل اونها به قاضی مراجعه کنند. بعد تکلیف دختر هایی که نان آور هستند چی میشه ؟؟؟؟؟ شما ندیدید ما دیدیم.

  • احسان

   مگه من چی گفتم؟شما هم دارید حرف من رو میزنید ولی با حالت مغرضانه.
   همون کار هایی رو که گفتید مگه برای دختر ها هم انجام نمیدن؟تازه خیلی بیشتر.اگه یه سر به خوابگاه های دانشجویی پسر ها بزنید میبینید که چند درصد کار میکنند و همین رو با دختر ها مقایسه کنید.
   خرج دانشگاه و جهزیه و خیلی چیز های دیگه رو هم برای دختر ها میدن.تازه وقتی دختر ازدواج میکنه تازه حمایت های خانواده بیشتر میشه ازش.
   اما در نهایت اگه اتفاقی برای پدر خانواده بیفته مسیولیت خرج خانواده بر عهده پسر هستش و هیچکسی از دختر انتظار خرج دادن رو نداره.
   اما اگه دختر مسیولیت کار ها رو بر عهده بگیره مثل اون مثال هایی که شما زدید قطعا حق دختره که مزایای بیشتری(مثل ارث و…)ببره.من در واقع حرف شما رو تایید کردم.نمیدونم شما چطوری اشتباه متوجه شدید.

   کلا ظاهرا شما نظر من رو درست نخوندید و به همین خاطر دچار اشتباه شدید.از گفتن “خوب من برای مثال خاص شما یک مثال یکم عام تر زدم.”
   خلاصه کلام میشه این که حرف من و شما یکیه ولی شما دوست دارید که بگید یکی نیست!:)
   معلومه.

 • Pingback: بیست و پنجم نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان | کیبرد آزاد()

 • Pingback: به مناسبت هشت مارس: وقتی از برابری حرف می زنیم، از چی حرف می زنیم | کیبرد آزاد()

 • مسعود

  از این چارتهای هرکی دوست نیست دشمنه بدم میاد یکی نخواد تعیین موضع کنه چی؟
  اجباره؟
  زندگی منطق صرفا باینری نیست که یا این باشه یا اون

 • Pingback: به مناسبت روز جهانی زن، چه کسی فمنیست است؟ | وبلاگ معین()