مسابقه ای برای استریت ویو یا همون نمای شهری شهر تهران

نقشه تهران نمای خیابان

بخش آی تی شهرداری پولداره و خوب و پروژه‌های قابل قبولی رو هم پیش می بره. جدیدترینش این نقشه کامل شهر تهران است که چندان دور از ذهن نبوده ولی یک جنبه‌اش می تونه همه ما رو هیجان زده کنه: نمای شهری یا همون Street View گوگل. در این نقشه می شه با انداختن یک فلش کوچیک در هر جای نقشه، نمای شهری رو مشاهده کرد. مشکلات فنی متنوعی هست مثلا اینکه در تک تک عکس ها سقف ماشین قابل دیدنه که سعی شده با گذاشتن یک لوگوی گوگل جبران بشه یا بعضی جاها که ترافیک بوده عکس ها شدیدا به هم نزدیک هستن و جاهایی که اتوبان بوده فاصله عکس ها زیاد شده.

اما.. یک تفاوت بزرگ دیگه این پروژه با پروژه گوگل، پرایوسی است. در اینجا اتوموبیل فقط راه رفته و عکس گرفته. مردم، نوشته ها، تبلیغ ها، پلاک ماشین ها و … همه و همه هنوز اونجا هستن. ظاهرا یک الگوریتم (یا آدم؟!!) داره تیکه تیکه پلاک ماشین ها رو محو می کنه ولی به نظرم حذف کردن کل پلاک ها و مناطق عکس برداری ممنوع (که فعلا تو نقشه قشنگ و دوستانه متر به متر دیده می شن) کلی کلی کار می بره و تازه بعدش اینکه نقشه سوراخ سوراخ رو بذاریم جلومون یک جورهایی تابلو می کنه که کدوم کوچه ها اجازه ورود نداشتن و این خودش ماجرا رو یک پله ناامن تر می کنه… و برای ما مردم معمولی هم این سوال هست که آیا پرایوسی ما مهم نیست؟ گوگل الان صورت ها رو هم حذف می کنه اما اینجا تک تک آدم های توی خیابون که جای خود، پنجره ها و حیات های نرده دار و .. هم معلوم هستن و آیا قراره برای این فکری بشه؟

اما مسابقه!
از الان تا یک هفته اسکرین شات به همراه ذکر محل دقیق بهترین عکس هایی که می تونین ببینین رو برام ایمیل کنین به آدرس jadijadi@gmail.com تا من در یک پست ویژه این عکس ها رو با حفظ پرایوسی نشون بدم (منطقا نباید توش چیز غیر قابل نشون داده باشه ولی اگر بود اینکار رو میکنم) و در دو بخش «خنده دار / جالب» و «نقض حریم شخصی» به بهترین هاش جایزه بدم! این شما و این منبع مسابقه:‌ http://map.tehran.ir/streetview/

 • زحمت زیادی کشیدن اما برای من این سوال پیش میاد که با این اینترنت فاجعه ای که دارن به کاربر ایرانی میدن این پروژه ها واقعا کاربردی خواهد بود ؟

 • Patriot

  من که هرچی گشتم فقط نقشه بود این استریت ویووش کجاست؟

  • جادی

   بالا تقریبا سمت راست یک چیزی شبیه سوزن هست که سعی شده شبیه استریت ویوی گوگل نباشه، اونو باید برداری بندازی روی نقشه.

   • vahid

    من که نتونستم استریت ویو ببینم شما تونستید ؟؟ چطوری ؟؟ هیج چیزی شبیه سوزن نیست ؟؟!!!

 • یادم ۱-۲ سال پیش تو خبر ها شهرداری مشهد را هم داشتیم که پروژه مشابه ای را اجرا می کرد.

 • بیچاره اینا! :)…. دو ساعت داشتم فحش میدادم که ببینم کی صفحه لود میشه که یادم افتاد علاوه بر NoScript که اجازه نداره کدهای این سایت رو نشون بده، در حال دانلود هم هستم و کلا پهنای باندی نمونده که بخوام این سایت رو ببینم! :)))))
  پروژه‌ی خوبی هستش و برای شروع عالیه…
  جادی به نظرم میرسه که دوستان ما در رشته های مثل هوش مصنوعی، صرفا کل زحمتی که میکشن تولید دوربین هایی برای ثبت پلاک های ملتی هستش که با سرعت زیاد رد میشن(تازه اینو هم اگه خودمون تو داخل کار کرده باشیم!) و در نهایت تدرس نرم‌افزار به دانشجویان کارشناسی هستش…
  میشه در خصوص فعالیت هایی که در ایران در بحث هوش مصنوعی صورت گرفته و تو جامعه هم دیده میشه صحبت بکنی؟؟؟

 • علی

  به جای مسخره کردن و طنز قراردادن موضوع ، میتونستی بگی عکس ها را مشخص کنیم و به شهرداری کمک کنیم .

  به جای علی اصغر هنرمند و اینا ، باید تو رو تنهایی میگرفتن که شاید یکم تغییر پیدا کنی ، اصلاح بشی.
  نباید فکر کنی که از دماغ فیل افتادی.

  • جادی

   «مسخره» و «طنز قرار دادن» خیلی با هم فرق می کنن و بامزه هم اینجاست که این مسابقه نه جریان رو طنز قرار داده نه مسخره کرده بلکه گفته در مجموعه عظیم عکس های شهر، نکات خنده دار رو نشون بدین و از اونطرف توجه رو جلب کنین که این نقض حریم شخصی است و حتی یک شرکت تجاری این رو متوجه می شه و انتظار داریم سازمانی که با پول ما می چرخه در این مورد حساسیت بیشتری داشته باشه. در نهایت هیچ وقت فکر نکن با گرفتن و اذیت و آزار کسایی که دوست نداری، دنیای بهتری خلق خواهد شد؛ به جاش تلاش کن الگویی که ترجیح می دی رو نشون بدی و نظرت رو در یک فضای آزاد تبلیغ کنی تا اگر مورد قبول عمومی بود برای نظرت اعتبار کسب کنی. موفق باشی و خوش و خرم (:

   • vahid

    من که نتونستم استریت ویو ببینم شما تونستید ؟؟ چطوری ؟؟ هیج چیزی شبیه سوزن نیست ؟؟!!!

 • Pingback: نسخه مشابه استریت ویوی گوگل برای تهران | عصیان :: نیما اکبرپور :: Nima Akbarpour()

 • علی

  من این ماشینو دیدم!
  از کنارش با ماشین رد شدم، عکس ماشینم تو استریت ویوو بود اما پلاکم کاملن سفید شده بود، حتی تو کوچه ای که زندگی می کنیم آمدم تمام پلاکهای ماشینها پاک شده بود!
  فکر میکنم بعضی جاها انجام شده و بعضی جاها بیخیال شدن.
  اما در کل حرکت جالبی بود

 • Arman

  کاش شما یاد میگرفتی بجای ایراد گرفتن از چنین کار بزرگی یه ذره به زحمتی که کشده شده توجه کنی! واقعا که بیشتر ایرانیها همینطور هستند،‌خودشون یه لیولن آب دست کسی نمی دهند ولی اگر کسی سد بسازه از همه چیزش ایراد می گیرد…

  • علی

   به نظر من نمیشه اسم این پروژه شهرداری رو “کار بزرگ” گذاشت. پروژه ای که گوگل تقریبا ۷ سال پیش شروعش کرده و الان ۴۸ کشور مختلف رو پوشش میده الان شهرداری تهران انجام داده که البته خیلی هم مشکل داره. طبیعی هم هستش که پیاده سازی همچین پروژه ای مشکلات خاص خودش رو داره. همون گوگل استریت هم بعد از یک سال چهره اشخاص رو به کمک هوش مصنوعی محو کرد.
   جادی اومده گفته اقا این پروژه این مشکلات رو داره، حالا بیایید از این مشکلات به عنوان سرگرمی استفاده کنیم. شما اگه نمیخوای سرگرم بشی کسی مجبورتون نکرده توی این مسابقه شرکت کنی.
   بعد به نظر من این “وظیفه” ی شهرداری و سایر ارگانهاست که همچین پروژه هایی رو انجام بدن و بیشتر از اینکه به این فکر کنیم که دستشون درد نکنه که همچین “زحمتی” کشیدن باید به این فکر کنیم که چرا “وظیفه” شون رو درست و به موقع انجام نمیدن.

  • هاها

   همچین می‌گی زحمتی که کشیده شده…
   زحمت کشیده شده پولشم گرفته شده دیگه مفتی نبوده که
   همین که جادی داره مشکلات رو گوشزد می‌کنه (حتی می‌خنده) از سرشونم زیاده
   باعث می ‌شه توسعه دهنده‌ها مشکلات رو بشناسند و انشاالله رفعش کنند

 • vahid

  من که نتونستم استریت ویو ببینم شما تونستید ؟؟ چطوری ؟؟ هیج چیزی شبیه سوزن نیست ؟؟!!!

  • جادی

   فعلا که ظاهرا حذف شده (: حالا یا دارن عوض می کنن یا یکی به مذاقش خوش نیومده گفته جمعش کنن فعلا.

 • می‌دونی یاد چی افتادم؟!
  اریک اشمیت برای کتاب جدیدش (the new digital age) یه سری مصاحبه انجام داده که همشون تو یوتوب پیدا می‌شه
  توی یکیش داره می‌گه که در آینده‌ای نچندان دور، همه‌ی دنیا به اینترنت دسترسی خواهند داشت و به سرعت اینترنت به بخش جدایی ناپذیر زندگی انسان‌ها بدل می‌شه.
  مثالی می‌زنه از این که خیلی از کشورها از این تغییرات استقبال می‌کنن، ولی یک سری هم از این تغییرات خوششون نمیاد، مثل چین، کره شمالی و ایران
  بعد در ادامه می‌گه بزارید یه مثال براتون بزنم
  ایران سعی می‌کنه همه چیز رو در کنترل خودش داشته باشه
  می‌بینه از گوگل مپ خوشش نمیاد، ایرانین مپ رو تولید می‌کنه
  اینجاست که همه حاضرین می‌زنن زیر خنده و بعد اشمیت می‌گه که: به نظرتون این احمقانه‌ترین ایده‌ی ممکن نیست!

  منم هرچی فکرشو می‌کنم احمقانست
  اختراع دوباره‌ی چرخه
  به جای این که سعی کنیم فضایی داشته باشیم که توش شرکت‌های خصوصی بتونن خودشون از این دست فعالیت‌ها داشته باشن، به زور پول دولتی یه کارهایی می‌کنیم که آخرش هم هیچ وقت به کیفیت لازم نمی‌رسته.
  به غیر از این که من اصلا درک نمی‌کنم چرا باید تو تک‌تک زمینه‌ها خود کفا بشیم و چرا مثلا قبول نمی‌کنیم که جهان در تعامل با هم هست که پیشرفت می‌کنه.
  ما یک سری چیزها رو تولید کنیم، غرب چیزهای دیگه و در تعامل با هم هر دو سود ببریم

 • کامنت همایون عالی یود.
  سوالی که هست اینه که آیا شهرداری نباید به جایی به خاطر این هزینه های گزافی که میکنه پاسخگو باشه ؟ مسلما برای من رسیدگی مرتب به ماشین های آتش نشانی خیلی مهمتر از یک سرویس ناقص و ناکارآمده. سرویسی که همه میدونیم به احتمال زیاد چند وقت دیگه میفته یه گوشه و از یاد میره.

 • سید عماد رضوی

  جادی جان این سوزنه پاک شده انگار، خب توی متنت یه پی نوشتی چیزی می ذاشتی اینقدر سرکار نریم.
  در ضمن، نوشته بودی که آدرس دقیق رو بدید، در حالی که نقشه قابلیت لینک دهی رو داره و کافیه اون لینک رو ارسال کنن بهت. هر چند فعلا از سرگرمی خبری نیست :))

 • خودم!

  قسمت استریت ویوش رو که فعلا بستن
  اما اونطور که دیشب چک کردم فراتر از انتظارم بود.
  اونجاهایی رو که من چک کردم حتی کوچه پس کوچه ها رو هم داشت. رفتم یه سری به دبیرستانم هم زدم و خاطره ای هم زنده کردم D:
  ولی خب مشکلاتی هم داشت.کلا مشکل داشت D:
  اما مشکل اصلی من همون نقشه ی عادی سایتشون بود! افتضاح بود افتضاح!
  و برام جای تعجب داره که چطور نقشه ی گوگل به مراتب بهتر و “کامل تر” از نقشه ی شهرداریه!
  حتی مجبور شدم برای پیدا کردن بعضی جاها اول از نقشه ی گوگل محل رو پیدا کنم بعد ببینم رو این نقشه کجا میشه!
  نحوه ی نمایش نقشه خیلی بد بود بنظرم و بنظرم به جای هزینه روی نمای شهری بهتر بود یه نقشه ی بی نقص(کم نقص) میساختن (:

 • فرزاد

  سلام

  از بحث هایی که اینجا شده است می توان نتیجه گرفت که جامعه فنی ما اگر اسمش را فنی بگذاریم هنوز با استاندارهای جهانی فاصله دارد. البته ظاهرا حرف بدیهی زدم :)

  دوستان اشاراتی به اریک اشمیت می کنند و یا اینکه گوگل سرویس استریت ویوو خوبی می دهد چرا خودمان این کار را کنیم !!

  اوالا ایران تحت تحریم است و گوگل هیچ وقت ماشینهای استریت ویوو در ایران نخواهد آورد!!
  دوما اگر هم تحریم نبود باید دولت ایران اجازه عکس برداری از معابر را به گوگل می داد که همین الان گوگل در نیمی از دنیا مجوز نگرفته است و ربطی به ایران ندارد و در نیمی دیگر هم که عکس گرفته است محل دعوا و رفع و حذف صورت و تصاویر محرمانه است … و تازه بخشی هم کلا متوقف شده است.
  سوما چه کسی این استنتاج را تولید کرده است که تصاویر استریت ویوو را مثلا شهرداری تهران برای بازدید عموم مردم تهیه کرده است؟ کجا همچین استباطی بوده است؟

  آیا شما می دانید در تهران 1000 ها مورد خلافی ساخت و ساز و تغییرات شبکه معابر و انباشته شدن زباله و غیره وجود دارد که وقتی شکایتها بالا می گیرد . افراد مدعی می شوند که خیر ما پارسال هم مثلا این تراس را داشتیم..یا پارسال هم آشغالها اینجا می ریختیم…بعد هیچ راهی برای اثبات وضعیت قدیمی نیست…
  الان در بسیاری از شهرهای بزرگ از فناوری عکس های هوایی.. ماهواره و ترکیبی از استریت ویو برای جمع آوری سالیانه و ماهیانه تاریخ تحولات شهری استفاده می کنند ..از تصاویر استریت ویو استفاده های بسیار زیادی دیگری هم می شود.امکان استخراج اطلاعات مکانی می دهد..مثل جمع آوری اطلاعات پل ها هوایی و یا آیتمهای مهم دیگر..

  دوستان اینجا فکر کردند که شهرداری تهران به رقابت گوگل یک سرویس سرگرمی برای شهروندان تهیه کرده است و شروع به نقد فعالانه اینکه چرا چرخ را تولید می کنیم کردند..

  سرویس نقشه فعلی تهران هم تا جایی که من رفتم و مشاهده کردم امکانات متعددی دارد که گوگل حالا حالا ها در ایران آنها را ارایه نمی کند..البته دیدم بعضی سرویس ها را متوقف کردند..ولی مثلا ترافیک زنده معابر..مسیر یابی با نوشته های فارسی… جستجوی املاک..مثلا نام محله نام خیابان و پلاک منزل خودتان را بزنید ..منزل شما پیدا می شود..سرویس لایه های مترو و اتوبوس..تصاویر ماهواره که البته کاملا بروز دیده می شوند…مهم تر اینکه وقتی به بالاترین سطح بزرگنمایی می رویم..لایه املاک دیده می شود و اصلا گوگل چنین اطلاعاتی را نشان نمی دهد.

  من نمی دانم دوستان از واژه های افتضاح و غیره استفاده می کنند در چه سطحی از دانش عمومی GIS هستند.

  تا جایی که می دانم کلیه شهرداری شهرهای مهم دنیا نقشه شهر خود را روی اینترنت دارند…اصلا هم رقابتی با گوگل ندارند…گوگل که انتهای دنیا نیست که مثلا چون گوگل ارایه داد دیگر مسوولیت از سر شهرداری ها رفع شود و مثلا دیگر کسی به انتشار اطلاعات دست نزند..

  ما الان 1000 ها سرویس ایمیل داریم ..در ایران هم هد هد و غیره را توسعه داده اند…ولی کسی می گوید وقتی Gmail به این خوبی هست چرا سرویس ایمیل راه اندازی می کنید؟

  این قضیه گوگل و لا غیر، بعضی ها را دچار توهم کرده است. لزومی ندارد که شهرداری تهران دست روی دست بگذارد و ببیند یک شرکت آمریکایی که 7000 کیلومتر آن طرف اقیانوس اطاق فرمان دارد برای شهر تهران دلسوزی کند..تصویر برداری کند..نقشه های موضوعی تولید کنید..جوابگو مشتریان باشد..نیازهای مدیریت شهری شهرداری هم بر طرف کند..بعد هم که تحریم کردند..هر روز یک سرویس را ببندد و بگوید شما از کشور تحریم شده به سرویس ما وصل هستید و برای شما متاسفیم.

  شما همین الان از دامین .IR بروید و کلید API نقشه گوگل را بگیرید و نصب کنید در سایت خودتان…کمتر از 30 روز بعد نقشه شما متوقف می شود و دامین شما وارد Black List می شود.. این قضیه خیلی افتخار دارد؟

  لذا دوستان بجای نقد اینکه ما بد بختیم و گوگل خوش بخت است..به این فکر کنند که ایرادهای این سرویس ها را شفاف بگویند..بعد شهرداری را هم ترغیب کنند که مشکل را حل کند..درست مثل خیلی از خدمات شهری دیگر که توقع داریم شهرداری درست در اختیار ما بگذارد.

  من قول می دهم اگر شهرداری تهران این نقشه را ارایه نمی داد امروز 100 ها نفر منتقد بودند که چرا شهرداری یک نقشه خوب از شهر تهران تهیه نکرده است که نیاز مردم را پاسخ دهد. !!!

  • فرزاد برداشت خیلی بدی از صحبت ها کردی، کسی نمیگه نقشه نده یا حتما گوگل باید این کار رو بکنه. حرف خود من یکی اینه که وقتی وضعیت بغرنجی به اسم آلودگی هوا وجود داره، چرا باید شهرداری وقت و هزینه خودش رو بگذاره رو چنین پروژه جاه طلبانه ای هدر بده ؟ چه لزومی به چراغ های شمارنده سر چهارراهها یا خیلی کارهای دیگه است وقتی معضلات عمده دیگری وجود داره ؟
   فکر نکنم اینجا کسی مخالف این باشه که یه شرکت خصوصی ایرانی بره و چنین محصولی رو عرضه کنه. و مطمئنا اگر چنین اتفاقی بیفته و من از امنیت اون سرویس مطلع باشم ( دلیلی که سراغ ایمیل “ملی” و غیره نمیرم )، صد در صد اون رو به هر سرویس دیگه ای ترجیح میدم.
   حالا در کنارش یه ایراد هم بگیرم که شهردار عزیز، آقا اول نقشه دوبعدی که بیشتر به کار مملکت میاد رو بزن، بزار تست بشه، ببین درست کار میکنه، مردم استقبال میکنن، بعد برو رو street view !
   البته همه خوب میدانیم که دلیلش اینه که street view دهن پرکن تر و با کلاستره !
   در نهایت هم اینکه اگر شهرداری این کار را نمیکرد، با وجود این همه مشکلات اساسی تر، خیالت راحت، هیشکی صداش درنمیومد.

 • فرزاد

  آرش جان. شما مغرضانه در مورد فعالیت ها صحبت میکنی . فکر کنم اولا تا سوما من را خوندید شما. ظاهرا اشاره کرده بودم که سرویس استریت ویوو برای بازدید عموم نیست.. بعد شما اشاره به دهن پر کن کردی !! اگر دهن پر کن بود می شه لطفا همین الان بری در کل اخبار آی تی کشور و سایت شهرداری تهران و هر جایی دلت می خواد بگردی ببینی این سرویس استریت ویو کجا مطرح شده که بخواد دهن کسی را پر کنه؟ اگر قصد تبلیغاتی داشته که بابا بروند دو تا بیلبورد بزنند در بزگراه همت بیشتر جلو می روند.. من شخصا هیج جا ندیدم به این سرویس اشاره کنند !! بعد شما می گویید شهرداری استفاده تبلیغی کرده !! واقعا که..هر کاری شهرداری بکنه می شه به این منظر نگاه کرد که استفاده تبلیغی کرده..بره چهار راه دوربین نصب کنه می گویند پز داده..بره خیابان ها سنسور ترافیک نصب کنه می گویند می خواهد پز بده.
  شما دو تا مقوله بودجه و خدمات شهری را با هم اختلاط نکنید..در کشور نظام بودجه بندی هست..در همه جا هست..بحث اهم و اهم نیست ..درآمریکا 40 میلیون فقیر و 9 میلیون کارتون خواب داریم…بعد بودجه هوا فضای آمریکا معادل بودجه 16 کشور جهان روی همدیگه هستش..بعد بیاییم بگوییم شکم 9 میلیون فقیر کارتون خواب مهم تر است یا کهکشان 500 سال نوری را تماشا کنیم ؟

  شما مقولات را سیاسی و قاطی جلوه می دین..
  شهرداری دهها سازمان و ارگان دارد و هر کدام وظایف و بودجه خودشان را دارند..هر کدام در حیطه خودشان باید کار کنند و پاسخگو باشند. سازمان آی تی متولد تهیه طرحهای مدیریت شهری و اتوماسیون اداری شهرداری و کمک به ندگی دیجیتالی است. شما چطور متوجه می شوید که مثلا تعمیر یک ماشین اتش نشانی را باید اولویت بدهند به سرویس تهیه نقشه که سالی چندین میلیون نفر به آن نیاز دارند؟ اینکه بعضی مدیران در بعضی دستگاهها بودجه درست نمی گیرند و یا سو مدیرت هست در آتش نشانی ، ارتیاطی مثلا به یک پروژه نصب دوربین و سنسور توسط شرکت کنترل ترافیک ندارد.. ما 100 ها مشکل مهم داریم ..ولی حل این مشکلات تنها با حذف بودجه سایر دستگاهها و اختصاص به اینها حل نمی شود..

  الان مثلا بودجه ساخت فلان آزادراه به شمال بسیار بالاست..ولی می شود گفت تهران این همه بد بختی دارد چرا می روید بزرگراه می سازید برای ویلاهای شمال؟

  هر چیزی در جای خود بحث و بررسی می شود..

  شما بجای تحلیل فنی از یک رویداد فنی..وارد بحث های خاله زنکی شدید که چرا پول به فلان جا نمی دهند و پول به فلان جا می دهند..این موضوع جایش در یک همایش و کنفرانس دیگر است و موضوع تازه ای هم نیست..

  من شخصا خیلی ها را دیدم که هر کاری کوچک و درشتی که دولت یا شهرداری یا هر سازمانی می کند را خرده گیری می کنند و می گویند ما نون شب نداریم بعد این کار را کردند…

  اشاره می کنید که نقشه دو بعدی خوب نیست.. منظور شما چیست؟ پس نقشه دو بعدی فعلی که الان من جند سال است دارم مشاهده می کنم چیست؟ اصلا منظور شما روشن نیست ..

  مقایسه بین کیفیت کار شهرداری با گوگل نداریم..گوگل میلیون ها دلار برای پروژه هایش سرمایه می گذارد و مهندسین ارشد دارد..لذا کسی نمی آید بگوید نقشه شهرداری بهتر است یا گوگل..بحث نبود منابع اطلاعات قابل اعتماد و مستدام است..گوگل بدلیل تحریم های آمریکا و تحریمهای یک طرفه خودش علیه ایرانیان یک منبع قابل تکیه نیست و ضمنا پاسخگوی کاربران ایرانی نیست و ضمنا دستگاههای دولتی ایران از نقشه گوگل به دلیل تحریم بودن نمی توانند اصلا استفاده کنند.. می فرمایید دست روی دست باید گذاشت نگاه کرد مثلا گوگل چه زمانی دلش می خواهد به ما دسترسی آزاد دهد ما از گوگل تشکر کنیم؟

  • بحث گوگل نیست
   بحث اینه که چرا تمام کارها توی کشور ما باید در سطح دولتی انجام بشه
   چرا هیچ شرکت خصوصی نمی‌تونه یا تمایل نداره که همچین کارهایی بکنه
   اگه تهران که کلان شهر ایرانه همچین کاری می‌کنه، آیا بقیه کشور هم به این سیستم متصل می‌شن؟! بقیه هم می‌تونن برای مناطق خودشون از این طرح‌ها داشته باشن؟! مسلما بر می‌گرده به این که شهرداری هر شهری باید خودش همچین کاری بکنه و این یعنی ده‌ها طرح جداگونه و ده‌ها اپلیکیشن و هر چیز دیگه‌ای که معلوم نیست به خاطر دولتی بودنش تا کی ادامه پیدا کنه و خدمات بده.

   نمی‌گیم بشینیم که گوگل برامون ارائه بده
   ولی مسلما کاری کردیم که گوگل سیستم‌خودش رو نه بخواد داخل ایران ارائه بده و نه بتونه داخل ایران ارائه بده
   و درضمن از نظر من کیفیت کاری گوگل ده‌ها برابره اینه و من به عنوان کاربر، کار حرفه‌ای رو بیشتر می‌پسندم

   و اتفاقا این که شما می‌گید بودجه‌ی هر چیزی فرق می‌کنه.
   به هر حال از بودجه‌ی اختصاص داده شده به شهرداری داره همچین استفاده‌هایی می‌شه و هنوز شهرداری خیلی کارهای نا تمام دیگه داره.
   هنوز تو خود تهرانش یه اینترنت موبایلی با پوشش کامل و هزینه‌ی معقول ارائه نمی‌شه دیگه چه برسته به من که یه اصفهانیم وحتی اگه همچین نقشه‌ای هم برای اصفهان ارائه بشه، فعلا اینترنت موبایلی درست و حسابی توی شهر من ارائه نمی‌شه که بتونم ازش استفاده کنم.
   ما هنوز یه نقشه‌ی درست و حسابی از شهر‌های کشورمون نداریم، یه نویگشن و مسیریابی درست و درمون نداریم که بتونیم استفاده کنیم.
   اگه شهرداری تهران پول رو دستش باد کرده که استریت ویو بزنه، ما شهرستانی‌ها با جون و دل پذیرای همچین پول‌هایی هستیم.

   این طرح‌ها منو یاد این ضرب المثل می‌ندازه
   «آفتابه لگن شصت دس، شام و ناهار هیچی»
   و اینم یادم می‌ندازه که داریم به جایی ماهی گیری یاد دادن، ماهی می‌دیم دست مردم.

   شما حساب بکن
   یه توریست بخواد بیاد ایران، اولین چیزی که به دردش می‌خوره یه نقشه‌ی درست و حسابیه
   حالا به نظرت اون توریست اپلیکیشن نقشه‌ی تهران رو داره، یا گوگل مپو؟!

   اصلا نمی‌خوام از گوگل دفاع بکنم
   حرفم اینه که چرا کاری کردیم که روز به روز از دنیای خارج مرزهای ایران فاصله بگیریم

   من اگه به این طرح اعتمادی ندارم، چون تا حالا نشده که ببینم دولت جایی وارد فعالیت‌هایی که متعلق به بخش خصوصیه شده باشه و در نهایت موفق بوده باشه
   اگه به این طرح انقاد دارم اینه که اصلا چرا باید دولتی باشه
   جوابشم خیلی سادست، چون بخش خصوصی نمی‌تونه و این که چرا بخش خصوصی نمی‌تونه، داستان درازی در پیش و پس خودش داره.

   ولی امیدوارم روز به روز پیشرفت بکنه
   چون باز هم هرچی باشه، امکاناتیه که بودش بهتر از نبودنشه

   «بزار اینطوری بگم، داغ کردن من از اون‌جاییه که مثلا من هفته پیش تهران بودم و به زور تونستم از اینترنت ایرانسل استفاده بکنم و حالا میام می‌بینم شهرداری تهران داره استریت ویو طراحی می‌کنه. پیش خودم می‌گم بابا لامصبا لااقل اول اون اینترنته رو درست کنید، بعد بیاین سراغ این کارا و می‌دونم که اینترنت ایرانسل زیر دست شهرداری نیست که از اون توقع داشته باشم ولی هر دوشون از یه سر چشمه شروع می‌شن»

 • فرزاد

  همایون.

  می شه احساس کرد که از چه منظر شما به موضوع نگاه می کنی. از این منظر که چرا کارهای عقب افتاده زیادی هست ولی کارهای دیگر با اولویت کمتر انجام می شود.

  من اشاره دقیق در صحبت ها کرده بودم به این موضوع که استریت ویوو فعلی برای نمایش عمومی ظاهرا طراحی نشده است و برای کاربردهای داخلی شهرداری جهت جمع آوری اطلاعات شهری و استخراجی تاریخچه ظوار معابر و همچنین استفاده در مراجع قضایی در شکایات است.

  مثلا کسی امروز یک باغ دارد در یک منطقه تهران با درختهای 50 ساله…بعد از مدتی می بینی آنجا برج ساخته شده؟ می دانید که قطع درختان و تغییر کاربری باغ به مسکونی ممنوع است..شهرداری می خواهد جلوی این کار را بگیرد ولی مالک ادعا دارد که این زمین بایر بوده و هیچ درختی وجود نداشته است..حالا بیایید از این نقطه به بعد ثابت کنید در دادگاه … در همه جای دنیا از تصاویر محیطی و هوایی برای کنترل حریم و موجودیت شهرها استفاده می کنند..مدعی العموم باید ابزاری برای اثبات داشته باشد.. لذا به عنوان مثال شهرداری با تصاویری که از آن منطقه دارد براحتی اثبات می کند که در آنجا درخت بوده است..این یک مثال ساده از استفاده این تصاویر است..بله ما مردم هم می توانیم در این تصاویر غوطه ور شویم و شهر را ببینیم و کنجکاوی کنیم و مسابقه حریم خصوصی برگزار کنیم ببین کجا جالب است ..استخراج کنیم و لحظاتی شاد باشیم…ولی این موضوع با نیات اصلی فنی و مدیریت شهری فرق دارد…اگر شهرداری اطلاعات پایشی از شهر تهران جمع آوری نکند بعدا همین شما که حقتان پایمال شد در یک جا، می روید و دادتان در میاید که چرا یک تصویر یا عکس هوایی موجود نیست و نمی دانم همه جای دنیا از شهرها تصاویر سالیانه دارند و شما ندارید و شهرداری باید پاسخ طلب مردم را بدهد..

  اینکه سرویس موبایل ایرانسل که اتفاقا اتفاقا اتفاقا بخش خصوصی هم است مشکل دارد علی الرغم درآمدهای نجومی اپراتورها موبایل در ایران ، خود از فساد مدیریتی و فنی در بخش خصوصی هم صحبت می کند..بطور متوسط اپراتورهای موبایل در دنیا حاشیه سود 24 درصد تا 20 درصد را دنبایل می کنند..در ایران حاشیه سود اپراتورهای موبایل به راحتی از 100 گذشته است…یعنی چندین برابر بقیه نقاط دنیا سود می کنند و کسی هم معترض این جریان خراب سرویس دهی نیست…

  لذا موضوعات را با یکدیگر در این مقطع نمی توان مقایسه کرد.

  جهت اطلاع شما..مطابق قوانین امنیتی و مصوبه قانونی مجلس، هیچ بخش خصوصی در حال حاضر در ایران حق برداشت اطلاعات جغرافیایی توسط سیستم های رصد و ارزیابی و دوربین های مخصوص نقشه برداری بدون مجوز از مراجع ذیصلاح ندارد..شما اگر یک GPS مهندس دستتان بگیرید و با دوربین نقشه برداری در خیابان راه بیفید و شروع کنید به جمع آوری اطلاعات معابر ، اگر کسی از شما شکایت کند کارتان به پاسخگویی اطلاعات می رسد چون حتی شما می توانید متهم به جاسوسی ، نقطه گذاری و برداشت اطلاعات زمینی برای دشمن شوید…
  در این شرایط و این پیچیدگی قانون و حتی هزینه های هنگفت نگهداری و بازتولید و بروز رسانی اطلاعات، مثلا بخش خصوصی فعلا مفری برای فعالیت های برجسته ندارد..
  در این شرایط هم اگر مثلا شهرداری تهران نقشه را استخراج و تولید نکند شما توقع دارید مثلا سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح این وظیفه به به عهده بگیرد ؟

  عملا باید با فضای کاری کشور هم آشنا باشیم و با رسالت ها آشنا باشیم.
  همین شهرداری اصفهان هم نقشه های موضوعی برای اینترنت ساخته است..سری به سایت شهرداری اصفهان بزنید..شهرداری های مشهد و اهواز و تبریز هم دارند..خیلی ساده است… داده های جغرافیایی اگر شهر و استان در اختیار خود مراجع آن استان است..لذا مثلا فعلا ارگان مرکزی برای تولید و بروزرسانی داده ها نداریم..شاید سازمان جغرافیایی کل کشور می توانست این کار را بکند ولی بودجه کافی برای بروز کردن کل اطلاعات کشور را ندارد… ضمنا مدیران آنها فعلا چنین رسالتی را هم دنبال نمی کنند.

  اگر می بینید شهرداری تهران گامی در این جهت برداشته است برای این است که مردم به شدت به اطلاعات شهری نیاز دارند و تشنه هستند ولی مرجع پاسخگو نیست…شرکت های خصوصی که مدخلی ندارند…بخش های دولتی هم اگر سکوت کنند دیگر از حاکمیت چه انتظاری دارید؟

  اصلا چرا بگویید پروژه دولتی؟ بگویید همه کارهای هم وزارت خانه ها می توانست توسط بخش خصوصی انجام شود…یعنی کلا تعریف پروژه دولتی غلط است..چه مخابرات دولتی ..جه اتوبان سازی دولتی .. چه ساختمان سازی دولتی…دولت به دلیل صعف بخش خصوصی به همه این مجرا ها وارد شده است…تصدی گری دولتی خیلی بسیط است..

  حالا یک نقشه کوچک شهرداری تهران این وسط اقیانوس پروژه های بدرد نخر دیگر !!! مقایسه کنید..وقتی در یک شهرستان درجه سه برای مسابقه طراحی آرم سازمان فلان 25 میلیون جایزه می گذارند؟

  به نظرم من اینکه شهرداری تهران دست روی دست نگذاشته و چه کنم چه کنم نکرده است جای ستودن دارد…البته هر کاری مخالفانی دارد..ولی برنده آن است که در عین مخالفتها فعالیت را ادامه دهد..اگر فعالیتی باشد که به مصلحت مردم باشد…و 100% نقشه و سیستم های انلاین جغرافیایی به نفع مردم است… و 100% هزینه کردن در بروزرسانی اطلاعات به نفع آتی این شهر است … و 100% اگر این سرویسها بهبود پیدا کنند به نفع همه مردم است…

 • فرهاد

  من نمای street view را ندارم. چند روز پیش بود. ممکنه برای آی پی های خارج از کشور غیر فعال شده باشه؟ ممکنه یه نفر چک کنه و اطلاع بده؟

  • دگمه‌ی «شهرنما» روی نقشه وجود داره اما فقط یک صفحه سیاه نشون می‌ده. به نظر حذف شده.

 • بابک

  من چند روز پیش این گزینه رو دیدم و استفاده هم کردم ولی امروز ظاهرا این گزینه حذف شده چون پیدا نکردم استریت ویو رو برا بقیه هم حذف شده؟