روز جهانی علف

cannabis

امروز ۲۰ آوریل یا همون ۴/۲۰ است و در سطح جهان روز جهانی گیاه کانابیس یا همون ماری جوانا است که یکی از محصولات جانبی‌اش می‌شه حشیش. این روز معمولا برای معرفی یک خرده فرهنگ که حول مصرف این ماده شکل گرفته شناخته می شه و علامت جهانی این ماده هم برگ گیاه کانابیس است.

نکته جالبش اما برای من روند غیرقانونی و بعد قانونی شدن این گیاهه. در گذشته این گیاه انواع کاربردها رو داشته ولی بعدا در غرب یک نگرانی پیش امد: موسیقی منحط جز و سویینگ که ناشی از ماری‌جوانا دونسته شد داشت موسیقی فاخر رو به عقب می روند و زن‌های سفید پوست بیشتری با مردهای سیاه می خوابیدن که منطقا تنها دلیلش ممکن بود یک ماده مخدر خبیث به اسم ماری‌جوانا باشه! ادعایی که قانون وضع کردن بر اساسش از نظر ما کاملا مسخره است ولی فقط هفتاد سال پیش، همه قبولش کردیم.

با ادعای اینکه «موسیقی داره خراب می شه و زن های سفید علاقه پیدا کردن به مردهای سیاه بخوابن» علف یا گرس یا ماری‌جوانا یا جی یا هر چی که اسمش هست در غرب ممنوع شد در حالی که ضرری بسیار کمتر از الکل یا سیگار داشت و احتمالا کشته هاش قابل مقایسه با کشته‌های چربی توی همبرگری که سر هر کوچه می شه خریدش نبود. حالا که این ادعا بسیار مسخره است، ایالت به ایالت و کشور به کشور دارن تبلیغ می کنن تا قانون عجیب رو بردارن.

روز جهانی علف مبارک اگر روزی باشه که به جای مصرف علف به این فکر کنیم که چقدر از عقاید ما مثل عقایدمون در مورد علف هستن.

نکته: این یک مطلب در دفاع از ماری جوانا نیست. این مطلب سعی می کنه به ما بگه چطور باید فکر کنیم و شدیدا مطلبی است در دفاع از نحوه استدلال صحیح. مثلا گفتن اینکه «یکی رو می شناسم که با ماری جوانا مرده» یا «منظورتون اینه که ماری جوانا باید آزاد بشه؟! دیگه چی؟» یک استدلال صحیح نیست (:

منابع برای مطالعه بیشتر:

چی شد که ماری جوانا ممنوع شد. نگاهی به تاریخچه و تبلیغات و سخنرانی ها
گفتگوی TED در این مورد

 • :)) دوست دارم کامنتای زیر این پست رو بخونم :))

  • جادی

   دقیقا برای خودم هم خیلی جالبه (: یکی از دلایلی بود که نوشتمش و قسمت دوم هم داره (:

 • آرسام

  جادی گه زیادی نخور داداش این علفی که تو اینطوری داری ازش دفاع میکنی بهترین رفیقم کشت چه اصراریه چهره علیه سلامی از ابن ماده مخدر نشون بدی میخای مصرف کنی خب بکن اما یه مشت جوون بی تجربه رو بدبخت نکن

  • جادی

   هیچ نیازی نداری زشت حرف بزنی (: رفیقت رو هم علف نکشت.. احتمالا بی اطلاعی کشت و یکسری قاچاقچی کثیف. و البته اتوموبیل هم کلی آدم رو می کشه و هنوز ممنوع نشده. مساله دقیقا همینه که خرابش کرده.

  • مهدی

   به هر حال میتونستی بهتر حرفتو به جادی بگی ! من تو این مورد کاملا با جادی مخالفم !!! ولی هر کسی عقاید خودشو داره

   • جادی

    در چه موردی مخالفی مهدی؟ من جایی گفتم خوبه؟ یا گفتم بده؟ (: فقط یکسری فکت علمی گفتم و گفتم که باید به «دانسته‌ها» شک کنیم (:

    • مهدی

     جادی جان هر ماده ای یه خواصی داره و یه مضراتی !مثل مشروبات الکلی با همین ماری جووانا!!!
     چون هر دوی این مواد اعتیاد آور هستن و به خصوص این که مضراتشون از خواصشون بیشتره پس باعث ضربه زدن به سلامتی انسان میشن ; مخصوصا این که ما ارادشو نداریم ! من از خیلیا شندیم که قبل از انقلاب بسیاری از پزشکها برای بیماری های خاصی مصرف محدود مشروبات رو توصیه میکردن در یک بازه زمانی کوتاه ، ولی وقتی من نمیفهمم که باید در همون حد مصرف بشه نه بیشتر پس همون بهتر که ممنوع باشه و جرم محسوب بشه !

     • مانی

      خیلی چیزا ضرر داره اما جرم نیست.
      ورزش نکردن، چاق بودن، خوب درس نخوندن، ماشین سواری کردن به جای وسایل عمومی، تو هوای تهران نفس کشیدن زیاد پشت کامپیوتر نشستن، زیاد قهوه خوردن، کم خوابیدن، بد نشستن، مسواک نزدن و غیره همه مضر هستند و بعضا از ماریجوانا و الکل خطرناکتر.
      نباید ازادی های فردی رو الکی محدود کرد و جرم تعریف کرد.

     • رامتین

      ماری جوانا اعتیاد نداره.

  • هادی

   من نمی‌دونم کار خوبی می‌کنم که جواب شما (با این ادبیات توهین‌آمیزتون) رو می‌دم یا نه، ولی برای بقیه‌ای که می‌خونن می‌نویسم:
   اتفاقا بحث این پست اصلا در مورد تبلیغ ماری‌جوانا یا سر فواید و ضررهاش نیست. مساله اینه که یه زمانی یه سری آدم برای این‌که به هدف X (منزوی کردن سیاه‌ها و …) برسن از ابزار قانونی ممنوع کردن Y ( ماری‌جوانا) استفاده کردن. مشکل این‌جاست که نیومدن صاف بگن ما به‌خاطر X اومدیم Y رو ممنوع کردیم. گیر دادن به این‌که خود Y خیلی بده. اوکی، Y بده کسی هم نمی‌گه نیست، ولی این وقاحت (یا حماقت) قانون‌گذار در اون موقع رو می‌رسونده که برای رسیدن به یه هدف پستی، یه‌چیز دیگه‌ای رو علم می‌کرده. وگرنه هزار تا چیز دیگه اندازه Y ضرر دارن، چرا اونا آزاد بودن یا هستن…
   همه‌ی بحث همین‌جاست که ما (به بهونه‌‌ی این روز) یاد بگیرم و به بالاسری‌ها یادآوری کنیم که نباید قانون رو وسیله‌ای برای اهداف خاص کرد و هر چاچوبی در قانون نیاز به استدلال و منطق درست داره. آزادی چیزی نیست که بشه باهاش شوخی کرد و دل‌بخواه بهش دست‌برد زد…

 • آیدین

  جادی جان با تمام احترامی که برات قائلم باید به شما گفت خفه شو… مطلب بدون منبع ٬ گمراه کننده٬ مهمل و بسیار عامیانه بود… استدلال های احمقانه ای به این شکل ممکنه از چند نفر تینیجر که دور هم جمع شدن برای توجیه عملشون قابل شنیده شدن باشه اما از شما نه

  • جادی

   اگر برای کسی احترام قایلی نباید فحش بدی. اگر هم احترام قایل نیستی نباید فحش بدی (: حرف معقول رو اگر معقول بنویسی همیشه مفیدتره. مثلا می شد بگی «ممکنه منبع بدی در این مورد که چرا علف ممنوع شد؟»

 • آدما اتاق بسته ذهنشون رو به حیاط خلوت طبیعت ترجیه می دن،
  با وسواس زیادی، رنگ ، جنس و نحوه قرار گیری میله های زندان رو انتخاب می کنند و این تنها انتخابهایی که می کنند،
  تصور دنیایی بدون دیوار خیلیها رو می ترسونه جادی :) شهامتت برای بلند کردن پرچم آبی با طرحهای ابر مانند و با قلبی از پرنده سفید و تکون دادن اون برام قابل تحسینه .

  امیدوارم همیشه موفق باشی …

 • حسین

  واقعا مطلب مهمی رو به اشتراک گذاشتی داداش.ملت اگه این مطلب رو نمی دونستن روزشون شب نمی شد.یه اسپند هم برا خودت دود کن چشم نخوری :) .
  بااینکه نظر هر کسی قابل احترامه ولی بهترازاین هم می شه از وقت وامکاناتمون استفاده کنیم.موفق باشی دوست عزیز.

  • مجتبی

   من و شما هم میتونیم یه وبلاگ راه بندازیم و توش عقایدمون رو بیان کنیم، یعنی همون کاری که جادی کرده. اینکه انتظار داشته باشیم جادی تو وبلاگ خودش حرف مورد نظر ما رو بزنه، درست نیست. من و شما هم که میاییم اینجا رو میخونیم، به خواست خودمون اومدیم. اگه خوشمون نیاد میتونیم دیگه نیاییم.

 • نکته‌ی جالب برای من اینه که همیشه یه عده هستن که وقتی داری با انگشتت به ماه اشاره می‌کنی، همشون سر انگشتتو نگاه می‌کنن.

  حالا گذشته از این حرفا، یه منبعی چیزی بده، بدونیم این ادعای بی خطر بودنش از کجاست؟! (خودم زیاد شنیدم که خطر نداره، چه برسته که آدم بکشه)

  • جادی

   اگر بحث علمی باشه، مشکل بزرگی ریپورت نشده و با اینکه کلی کلی کلی تحقیق داریم که سعی کردن نشون بدن خطرنکاه، چیز عجیبی پیدا نشده. در نتیجه الان ادعاها این شکلی هستن که «در طولانی مدت روی مغز اثر داره». نگاهی بنداز به ویکیپدیا بخش سلامت http://en.wikipedia.org/wiki/Cannabis_%28drug%29#Safety و اکثر ادعاهایی که کرده محکم نیستن و مقایسه اش با چیزی مثل بخش سلامت سیگار یا الکل نشون می ده تفاوت رو با یک «ماده مخدر / محرک / ..». مرگ بر اثر اوردوز کانابیس تقریبا عملی نیست و یک مورد ۲۰۰۸ داریم که هی روش حرف زده می شه و یک مورد که چند وقت پیش ، پیش اومد و مطمئنا بعضی موارد دیگه که بخصوص با اتفاق نیافتادنشون بعد از آزاد شدن خرید ماری جوانا توی کلی جا، استدلال محکمی شده برای مخالفین.

   به هرحال.. واقعا بحث پزشکی نیست (منم متخصصش نیستم) چون اصولا اینکه «مفید» است یا «مضر» خارج از بحثه. کلی چیز مضر داریم که آزاده و اصولا ممنوع شدن به خاطر «مضر بودن برای سلامتی» نبوده بلکه فرهنگ غالب رو تهدید می کرده و فروش داروهای سنتتیک رو (:

   چیزی که بسیار جالبه این پروسه است و مکانیزمهای استدلالی / عقلی ما.

   • نه بابا
    منم دنبال مفید بودن یا ضررش نیستم
    ولی دونستن، همیشه مفیده. فکر نمی‌کنم یاد گرفتن یه مطلب جدید ضرری داشته باشه.

    البته تو گفتی دود برات گیرایی نداره، ولی من چون نمی‌دونستم گیرایی داره یا نداره، از اول امتحانش نکردم.
    همچنین الکل و هر چیز دیگه‌ای
    کلا بحث خلاف سنگین که می‌شه، من هیچ تجربه‌ای ندارم
    :D

 • مانی

  هنوز تاسف میخورم چرا وقتی هلند بودم جرات نکردم امتحان کنم. از زمین و زمان ما رو ترسوندن به جای اینکه دلیل چیزی رو توضیح بدن. از بچگی تو گوشمون دروغ گفتن. ترس از توهمات خودشون رو وقتی کودک و اثر پذیریم تو وجودمون کاشتن، حالا این ترس های بیمورد ریشه دووندن و وجودمون رو گرفتن.
  راستی جادی دلیل اینکه دوستان زیر این پست به خشونت کلامی رو میآرن چیه؟ یه جور ابزار دفاعی برای امتناع از رویارویی با ترسهای غیرمعقولشون؟ میخوان نعره بزنن که صدای عقلشون رو نشنون؟

  • جادی

   خشونت که رو نمی دونم شاید حدست درست باشه. ولی برای منم اتفاقا جالبه که هلند رفتم ولی تست نکردم. «افسوس» نمی خورم چون من کلا اهل دود و اینها نیستم ولی برام بسیار جالبه که چرا تست نکردم یا طرفش نرفتم.

   • محمد

    جادی چرا اهل دود نیستی؟ امکانش هست دلیلت رو یه خرده توضیح بدی؟ («نه» هم کفایت می‌کنه. ;) )

   • جادی

    از نظر بیولوژیک بعضی آدم ها گیرنده دود نیکوتین خیلی کمتری دارن نسبت به بقیه. اینها دقیقا همون هایی هستن که به سیگار عادت نمی کنن و می تونن گاهی بکشن و اصولا متوجه نمی شن هجیانش چیه (: ژنتیکی هم هست. من جزو اون گروهم. اولین سیگارم رو خود خانواده داد پک بزنم – احتمالا با این ایده که فکر نکنم حالا چیه برم یواشکی بکشم (: ولی خب هیچ حس خاصی بهم نداد… بعدا هم که خودم کشیدم هیچ وقت هیچ حس خاصی بهم نداد و در نتیجه هیچ وقت سراغ سیگار نرفتم.

    از نظر منطقی هم فکر می کنم دوست ندارم سیگار بکشم ولی خب ممکنه مربوط باشه به ناتوانی از لذت بردن ازش. نمی دونم.

    • محمد

     ممنون که جواب دادی.
     بهرحال پارامترهای زیادی داره این قضیه دودی شدن.
     نمیدونم چرا ولی هروقت کسی رو می‌بینم که داره سیگار می‌کشه خنده‌ام میگیره. دقیقا فکر می‌کنم مثل بچه‌ای هست که پستونک گذاشتن دهنش. البته فکر کنم از نظر روانشناسی هم ارتباطاتی به قضیه مکیدن و دوران نوزادی و … داشته باشه.

 • رضا

  یه چنباری امتحان کردم و هنوز سالمم. دوستان هم هستن. در کل حال میده :D

  • جادی

   امیدوارم مثل هر چیز دیگه، زیاده روی نکنیم توش (((: ولی من یک سوال داشتم اگر تو ایرانی.. از کجا می شه خرید تو ایران؟ زنگ می زنی یکی می یاره؟ من کلا این برام جالبه که کسانی که به مواد غیرقانونی اعتیاد دارن چیکار می کنن. حالا می دونم این اعتیاد نیست ولی مثلا کسی که هر روز باید هرویین مصرف کنه و مثلا به عنوان ماموریت می ره لاهیجان، چجوری تو لاهیجان پیدا می کنه؟ ((: واقعا خوبه یکی اینها رو بنویسه (به شیوه جامعه شناسانه؛ بدون صدمه زدن به کسی یا موضوع تحقیق و فقط برای آگاهی دیگران از واقعیت). البته حدسم اینه که تو جواب سوال ها رو نداری ولی گفتم بپرسم به هرحال

   • شوربختانه پیدا کردن کانابیس، هرویین و … در کشورمون از پیدا کردن داروی سرطان آسون‌تره توی نانوایی و آرایشگاه هم میشه خرید

   • فرنود

    خرید مخدر که معمولا اینجوریه که خود ادم یهویی پا نمیشه بره وسط خیابون دنبال جنس! همیشه از دوست و رفیق شروع میشه مصرفش! (توی این یه مورد خاص هم که علف شدیدا مزه اش به جمعی استفاده کردنشه) اونا هم خوب معمولا یه فروشنده سراغ دارن که فرد جدید ازشون نشونی و اطلاعات رو میگیره و بعدا که خودش چند بار تهیه کنه دیگه راه و چاه دستش میاد و ادمهای جدیدی رو پیدا میکنه
    در مورد مثلا ماموریت رفتن هم هیچ وقت به “معتاد” یا علی نمیگه و روی این حساب نمیذاره که حالا بریم یکی رو پیدا میکنیم! حتما از قبلش تهیه میکنه و همراهش میبره! معتاد رو استفاده کردم چون مثلا همین علف رو میشه حالا توی ماموریت استفاده نکرد و زنده موند :D

 • من یه روان‌شناسم و اگه بخوام از بدی‌های کانابیس از دیدگاه روان‌شناسی و نوروسایکالوژی بگم خودش یه نوشته‌ی بلند میشه. بگذریم جاز سبکیه که بسیار دوستش دارم و این سبک برام بسیار ارزشمنده از آهنگای 1896 که صدای خش خش داره دارم تا آهنگای امسال. درسته بزرگان جاز سیاه‌پوست‌هایی چون لویس آرمسترانگ و کینگ الیور هستن ولی سپید‌پوست‌هایی مانند فرانک سیناترا هم پادشاهی می‌کنن. باری نژاد و رنگ پوست ارزش نیست

 • باد

  سیگار در کلیتش چیز خوبی نیست. اما … بعضی موارد فشارهای اجتماعی بر روی یک انسان آنقدر زیاد میشود که برای خلاص شدن از این فشارها که میتواند بیماریهای روانی در فرد ایجاد کنند یا حداقل کارایی فرد را کاهش دهند چیز بدی نیستن.
  من به خیلی انسانهای که در شرایط سخت زندگی به خصوص از لحاظ روحی و روانی قرار داشتند حق میدم که سیگار بکشند. برای من انسان ارزش دارد.
  و اما علف … در این مورد هیچی نمیدانم.

 • محمد جواد

  این که میگن وقتی علف میکشن بعدش چ ت میکنند راسته؟؟ مثلا حالت دیونگی داره؟؟؟ چه جوری؟؟

 • مهران

  جالبه که این گیاه از نظر صنعتی یکی از پر مصرفترین گیاهانه. کنف.
  جدا از این مساله، پشت سر هر ممنوع‌سازی‌ای معمولا یه «صنعت» خیلی پرسود حول تولید و توزیع غیر قانونی شکل می‌گیره که بسیار قدرتمنده.

 • رضا

  در رابطه با سوالات جادی جان:
  همونطور که حدس زدی بنده خودم هم نمی‌دونم که دقیقا از کجا میشه خرید. اما افرادی هستن که این گیاه رو می‌کارن و به واسطه دلال‌هایی که شمارشون از طریق دوستان در درسترسه به فروش می‌رسه. تقریبا میشه معادل این: دوست دوست دوستم :دی

  @محمد جواد:
  چت کردن هم فک کنم از همین گرفته شده. حالت دیوانگی نیست. دقیق نمیتونم توصیفش کنم ولی می‌تونم بگم یه حالت از دست دادن گذر زمان و گرفتن فازای مختلف ( خندیدن و رقصیدن و … ) به آدم دست میده.

 • شاهین

  جادی. داستان ممنوع شدن (و ممنوع موندن) کانابیس خیلی عمقی تر از این حرفاس (راستش اولین باره که دارم میشنوم ممنوعیت علف ربطی به همخوابگی زنای سفید پوست و مردای سیاه پوست بوده!). به طور خلاصه خیلی از صنایع از ممنوع شدن کانابیس سود میبرن از جمله چوب، دارو سازی، تنباکو، … اینجا بیشتر توضیح داده البته شاید سورس های بهتری هم باشه: http://www.thehempire.com/index.php/cannabis/cannabis_hemp/why_cannabis_is_illegal

  • جادی

   بله بله. اتفاقا این مطلب اول دو سه تا بحث دیگه هم داشت (سرمایه داری و صنایع دارویی) و دو سه تا مثال دیگه (موی بدن و ساعت) ولی خب چون شلوغ بود گفتم یک مطلب فان سریعش بکنم برای روز ۴/۲۰ بره پی کارش (:

 • محمدرضا

  جادی پیش خودمون بمونه یه بار امتحان کردم. من هم مثل خودت گیرنده دودم ضعیفه! دو – سه بار سیگار زدم ولی اصلا بهم مزه نداد، یعنی نخواستم دوباره امتحان کنم و هیچ جاذبه خاصی نداشته. نه سیگار، نه قلیون، نه حتی همین علف محترم.
  البته چون توی ایران غیرقانونیه و نمیشه به ساقی ها اعتماد کرد، بهتره نکشیم یا خودمون بذرش که همون شاهدونه هست رو بخریم و بکاریم (راحت گل میده) و گل های ماده رو جدا، خشک، رول کنیم و بکشیم.

 • مرتضی

  تشکر از متلبتون فکر میکنم هر نوع مخدر طبیعی رو جنس اصل و به صورت درست (یعنی نه زیاد) مصرف کنید مشکل خاصی درست نکنه به خصوص بعضی از افراد که مشکل ریوی یا مثل اون یا کلا ژنتیکی دارن که تعدادشون خیلی کمتر از افرادی هست که روشون جواب میده
  توی شهر ما تنباکو زیاد کشت میکنن و اطراف شهر و روستاها پر از مزارع تنباکو و انبارهای دخانیات هست، حداقل 60 درصد جوون ها هم قلیون میکشن و مشکلی هم پیش نمیاد کمتر خونواده ای سر قلیون دعوا یا بحث داشتن با بچه هاشون اینجا و معتقدن اگر بچه خودش قلیونی باشه میکشه وگر نه که نمیکشه ، میگن حالا ما اومدیم ازش گرفتیم خوب بعدش میره یه جایه دیگه میکشه . نکته دیگه اینکه توی شهر ما هیچ قلیونی نیست که شما بری اونجا و قلیون بکشی .یک ضرب المثل هم هست که میگن “افتو نویمو زیر گیره کر کنی ” . ماری جوانا هم فکر میکنم همین طور باشه

  • محمدرضا

   تنباکو اگر این موادی مثل قطران و … بهش اضافه نشه بی ضرره.

 • جادی من مطلبت رو خوندم و کامنتای زیر مطلبت رو هم خوندم.این که یه سری با لحن بد کامنت گذاشتن خوشایند نیست ولی خوشحالم که آزادی بیان رو توی وبلاگت نقض نکردی و نظر دوستان هنوز پابرجاست . به عنوان کسی که در اطرافم کسانی رو میشناسم که “علف” مصرف میکنن، من تا به حال ندیدم که این افراد بعد از شروع مصرف نسبت به قبل از مصرف این ماده تغییر خاصی کرده باشن چه از نظر فیزیکی و چه توی رابطه خصوصی و دوستیشون با من. من اعتقاد دارم باید به مسائل با دیده باز نگاه کرد و هر وقت هر فرد با توجه به منطق خودش متقاعد شد که یک “چیز” ضرر نداره، بتونه درباره اون “چیز” خودش تصمیم بگیره. من تا به حال ماریجوانا و مشتقاتش رو مصرف نکردم چون هنوز به اندازه کافی از بی‌ضرر بودنشون مطمئن نیستم ولی به نظرم میشه با مطالعه بیشتر و توجه بیشتر به اطرافمون درباره این مسائل تصمیم گرفت.
  در خصوص سوالی که راجب تهیه این مواد پرسیدی باید بگم که من درباره مواد مخدر مثل هروئین و کوکائین اطلاعی ندارم ولی تا اون جایی که از مصرف کننده های ماریجوانا پرسیدم روند تهیه ماریجوانا برای مشتری‌هاش توی ایران یه چیزی مشابه روند تهیه مشروبات الکلیه، یه نفر “ساقی” هست و با تماس با اون میشه تهییه اش کرد.
  در نهایت من چند ماه پیش مطلبی رو درباره ماریجوانا نوشتم که شاید بد نباشه هم خودت و هم خواننده های این وبلاگ مقدمه نوشته من رو بخونن. این لینک مطلب منه http://www.alireza.se/blog/cannabis-effects-appetite/
  —–
  و دوباره میگم: ” تا قبل از این که خودتون درباره یه ماده تحقیق نکردید و از همه اثرات جانبی خوب و بدش اطلاع ندارید هیچوقت اون ماده رو مصرف نکنید.”

  • جادی

   دقیقا مساله همینه که جمله آخر نوشتی. و همین هم جالبه که تصورات عجیبی داریم که فکر می کنیم درسته. مثلا فکر می کنیم اگر کسی الکل بخوره می ره تو خیابون چاقو کشی یا اگر ماری جوانا مصرف کنه ساعت ها در توهم غوطه ور می شه (: در حالی که عملا در هیچ کدوم تفاوت عجیبی پیش نمی یاد در یک آدم سالم. یا مثلا نصف جامعه ما فکر میکنه اگر زن و مرد با هم مایو پوشیده باشن انحرافات عجیبی پیش می یاد اما اگر یکبار برن کشور اسلامی امارات و پارک آبی می بینن چقدر بهشون دروغ گفته بودن و چقدر ساده باورش کرده بودیم به عنوان حقایق جهان (: تمام مطلب همینه.

 • واقعا به خاطر صبر و شکیباییت در مقابل فحاش‌ها بهت تبریک میگم! :v

 • علی

  به هر کسی که دوست داره بیشتر در مورد کانابیس بدونه، و ببینه ممکن چقدر به درمان بیمارهای متفاوتی کمک کنه پیشنهاد میکنم این مستند جدید سی ان ان رو ببینن. https://www.youtube.com/watch?v=i2qFDb8LExo

 • نگار

  بسیــــــار جالب !

 • man

  عزیزم میشه لطفا منبعی برای حرفتون(سیاه و سفید و خوابیدن….) بدید؟(فقط لطفا از یه سایت/مجله زرد نباشه ;) )توی زندگیم یکی از دلایلی که باعث میشه شخصیت یکی جلوم بیاد پایین حرف زدن بدون دلیل و منبعه.

  من کاری به این ندارم که علف چقدر مضره یا اصلا مضر هست یا نیست.
  بالاتر گفتید که پزشک نیستید پس لطفا راجع به این جور مسائل نظر ندید.(همون طور که من نظر نمیدم.)یاد اونایی افتادم که با دیدن چهار ساعت فیلم مستند درباره ی فیزیک فکر میکنند فیزیکدان(و بعضی وقت ها همزمان باهاش فیلسوف)شدند.حالا چند تا بچه میخونند و به خیال حرف شما ممکنه زندگیشون به باد بره.تازه اون هم یه حرف بدون منبع.خلاصه:منبع از کتاب معتبر پزشکی مشکل رو حل میکنه.
  یه نکته راجع به مرگ ناشی از ماشین و علف اضافه کنم:مقایسه شما از پایه اشتباهه و فکر نمیکنم با عقل جور در بیاد. هر وقت با علف هم تونستم برم سر کار اون موقع راجع به مقایسه حرف میزنیم.;)

  راجع به این قسمت:”مطلبی است در دفاع از نحوه استدلال صحیح.”من یه کمی گیراییم ضعیفه.متاسفانه متنتون رو که خوندم استدلالی ندیدم.فقط یه داستانی یا به احتمال زیاد فقط توهم یه عده خاص و خیلی کوچیک راجع به سیاست مدارهای اون موقع بود.حتی اگه این داستان هم درست باشه باز استدلال نبود.در جواب دیدگاه های بالا هم استدلالی ندیدم.با عرض معذرت فقط رجز خوانی بین شما و دوستان بود.لطفا توهم استدلال نزنید.

  در پایان:تمامی مطالب بالا رو با احترام کامل نوشتم.

  • فرنود

   فکر میکنم مثال بهترش مقایسه علف و الکل باشه! شما با مصرف الکل نه میتونی سر کار بری نه رانندگی کنی نه با ماشین آلاتی که احتیاج به دقت دارن کار میکنی (البته خیلی ها میکنن خیلی کارها رو! ولی خوب غیر قانونیه دیگه) همونجور که مصرف الکل زمان و مکان مشخصی رو میطلبه علف هم همینجوره!

   • man

    الان اومدم یه چیزی اضافه کنم.دیدم شما هم زحمت کشیدید جواب دادید.ممنونم.ولی فکر کنم چیزی رو که توی ذهنم بود رو درست نگفتم/متوجه نشدید.منظورم از سرکار رفتن این بود که مثلا سوار علف بشم و برم سر کار.:) مفیدی ماشین منظورم بود و نه رانندگی در حین مصرف.و تاکیید هم کردم که من اطلاعی ندارم که علف چقدر مضره و یا اصلا مضر هست یا نه.

    نکته:همیشه بحث علمی بهترین شیوه است.با خوندن حرف مصرف کننده ها(با عرض پوزش از دوستان شایدم معتاد ها)نباید تصمصم گرفت.کی از دوستانم رو میبینم میگفت به هروئیین اعتیاد نداره و وابسته نیست.و متاسفانه آلان به چیز های قوی تر از هروئیین معتاده.(البته هنوزم میگه که نیست.و هر وقت اراده کنه ترک میکنه.)

    خواستم این رو اضافه کنم که آدم خوبه گاهی اوقات زیادی خودش رو بالا نبینه.این که بخوای به ما اسندلال صحیح رو یاد بدی لازمه ی اینه که خودت ابتدا استدلال صحیح رو یاد بگیری.چیزی که من از این متن شما(و چند تای دیگه ای که توی چند روزی که با وبلاگ شما آشنا شدم خوندم)اینه که یک عقیده رو سعی دارید بگید درسته و معمولا هم در آخرش تقاضای استدلال در رد اون فکر رو از مخاطبین مخالف اون فکر دارید.در صورتی که کسی که باید استدلال کنه شمایید و نه مخاطبین.

    در پایان:با احترام….

  • جادی

   پایین مطلب که گذاشتم (: سرچ هم بکنی از همون جملات بقیه اش رو پیدا می کنی. مطلب با احترام هم نیازی به ذکر نداره (: لحن هر مطلب رسوننده دیدگاه نویسنده است.

   در مورد شیوه استدلال هم حرفت درسته. من اصلا استدلالی نکردم و فقط اشاره کردم به اینکه «اگر توی ذهنتون فکر می کنین ماری جوانا یک ماده مخدر خطرناک است که باید غیرقانونی باشه و مصرف کننده اش یک آدم منحرف به این دقت کنین که قانون به خاطر فلان وضع شده و چیزهایی مثل سیگار یا الکل ضرر بیشتری دارن اما ممکنه از نظر شما اوکی باشن یا مثلا نوشابه یا همبرگر آدم بیشتری کشته تا کانابیس ولی شما هنوز فکر می کنین دومی مضر است و باید ممنوع باشه و کل جریان نشون دهنده شکل کارگرد ذهن انسان است و همه باورهای شما ممکنه تحت تاثیر کارکرد مشابهی باشن».

   • man

    پس مشکلی با هم نداریم.:)البته اولشم نداشتیم.شاید بهتره بگم بحثی با هم نداریم.:)
    من کاری به قانونی و غیر قانونی بودنش ندارم.ترجیح میدم این چیزها و خیلی چیزهای دیگه قانونی باشه تا بدونم آدمای اطرافم واقعا کی هستند.نه این که با یکی سال ها ارتباط داشته باشم و بعد بفهمم واقعا کی بوده و چیکار ها میکرده.

    البته باز هم تاکیید میکنم مثالتون اشتباهه.:)

    راجع به احترام به این خاطر گفتم که خیلی وقت ها به خاطر محیط متنی ممکنه حرفی که زده میشه خیلی تند تر از اونچه که مد نظر هست جلوه پیدا کنه.

    اوه یادم رفت:)فکر میکنم اینی که میگم توصیه ی مفیدی باشه برای شما و حتی شایدم هم خودم:). یکی دیگه از فواید با آگاهی حرف زدن اینه که آدم مرز تفکرات رو میفهمه.مثلا وقتی کاتولیک ها یه کاری میکنن که از نظر پروتستان ها درست نیست و یکی بیاد حین انتقاد از این کار به جای کاتولیک بگه مسیحیت تنها باعث جبهه گیری بیخود یه عده دیگه(در اینجا پروتستان ها)میشه.اتفاقی که تا حدودی در اینجا رخ داد و اتفاقی که توی خیلی از متن هایی که از شما خوندم تو این چند روز دیدم افتاده.(تنها مثال بود و از زدن مثال مذهبی منظور خاصی نداشتم.)
    موفق باشی.:)

 • علی

  جادی لطفا جنبه بعضی ها رو ببین بعدا مطلب بزار

  ملت جنبه ندارن

  جهان سومی!!!!

 • محمد

  حالا شما ها خوشتون نمیاد تو واقعیت تغییری ایجاد نمیکنه. علف مضر هست شکی نیست ولی از الکل و سیکار کم ضرر تر. اینم منبع از ویکی پدیا
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9c/Rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_%28mean_physical_harm_and_mean_dependence%29.svg/760px-Rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_%28mean_physical_harm_and_mean_dependence%29.svg.png

 • نوید

  جادی یه احساس خیلی بدی دارم . خیلی از اطرافیانت جلو تر هستی . درسته شاید تو جوامع مترقی یه فعال اجتماعی بی نقص می شدی . ولی می ترسم اینجا برات مشکل ایجاد بکنن . در کل با حرفات موافقم و هیچ برخورد سلبی ای هیچ وقت جواب نداده و نمیده . اولین کامنتی که خوندم دیدم بهت فحش داده یه نفر دیگه حوصله ام نکشید بیشتر بخونم.

  هرانسانی قدرت انتخاب داره . هرکاری «بدون استثنا» میخواد بکنه باید آزاد باشه . تنها خط قرمزی که وجود داره آزار و اذیت هستش و بس.
  اوشو تو یه ویدیو درمورد مواد مخدر توضیح میده که باید همه جا تو دسترس باشه . دولت هم فراهم بکنه برای هرکسی که میخواد . همراه با پشتیبانی و آگاه سازی :

  • نوید

   whenever you start “STOPING” something , you give great importance to it,and particularly to youth

  • فرنود

   فحش دادن توی اینترنت رو نباید خیلی جدی گرفت! ما توی محیط واقعی پیش کسانی وایمیستیم و با کسایی صحبت میکنیم که حداقل اگه نمیشناسیمشون (مثلا دوست دوست دوست ادم هستن!) از ظاهر و رفتارشون میتونیم پی ببریم که چجوریه و در چه سطحیه پس نسبت به اون یه چیزی رو میگیم یا نمیگیم
   ولی توی اینترنت طرف میتونه هر کسی باشه! از توی یه غار همراه لپتاپ! از هر خونواده ای! از هر سطح فرهنگی! اینکه تونسته این سایت رو توی مرورگرش باز کنه دلیل نمیشه ادم حسابی باشه!

 • حسین حسن زاده

  خوب فکر کنم که هیچ کس مثل من نخواد که بیاد و از اسم fake استفاده نکنه و بگه که من کشیدم. بحث جرات نیست، شایدم حماقته که الان خیلیا می دونن من مصرف می کنم.
  راستش من کشیدم و اینکه امروز روز جهانیش بود و نشد که بکشم ناراحتم :) ولی اصل ماجرا اینجاست که ماریجوانا با بقیه مواد فرق داره. برا همینه که ماریجوانا داره یواش یواش آزاد می شه ولی بقیه مواد نه.
  توو ایران هم اگه یکی رو با ماریجوانا بگیرن مشکل بزرگ تر از مصرف الکل براش بیش نمیاد.
  من خودم از طریق یکی از دوستانم تهیه می کنم که البته اون هم از طریق یکی دیگه. مواد مخدر نیست. اعتیاد آور نیست. من الان اگه چند سال نکشم خمار نمی شم، ولی ممکنه دلم برا اون لحظه های شادش تنگ بشه (البته فعلا قصد ندارم بذارم کنار). در مورد اینکه چی شد مصرفش کردم، باید بگم که مثل خیلی کار های دیگم کلی مطالعه کردم و وقتی که فهمیدم که ضررش زیاد نیست، کنجکاو شدم :). البته اونی که مصرف می کنیم درجه یکش هستش و قیمتش 4 – 3 برابر معمولیاش هستش.
  در مورد خودم هم بگم که معتاد نیستم. کارتون خواب نیستم. اصلا وابستگی ندارم. دوستش دارم. شاغل هستم. دانشگاه هم می رم. احترام اجتماعی خوبی هم دارم. خانوادم نمی دونن و بهتره که ندونن :). دوستام هم نمی دونن (به جز یکی که باهم مصرف می کنیم). نامزدم می دونه، چون نمی خوام ازش چیزی رو پنهون کنم، بهش کلی توضیح دادم و گفته که زیاده روی نکنم.
  گیراییش تا 2-3 ساعت هستش و بعدش هم یواش یواش از بین می ره ولی آدم رو تا 2-3 روز شارژ می کنه. من الکل مصرف نمی کنم، ولی ماریجوانا رو دوس دارم. گاهی اوقات در لحظه ای هم که کشیدم و ازش دارم لذت می برم، برا افرادی که تاحالا نکشیدن و ازش خبر ندارن ناراحت می شم ولی به هیچ کسی تاحالا توصیه نکردم و نمی کنم. چون به نظرم آدم باید بدون وسوسه کسی و با تصمیم و اختیار کامل خودش بخواد و خطرات احتمالیش هم به عهده خودش باشه.

  در آخر باید بگم که چیز کثیفی نیست. برا کسی که تجربه اش کرده خیلی هم عالیه :)

 • محسن

  در مورد علف نمیدونم اما تریاک که جد مواد مخدره فواید خیلی زیادی داره! کافیه برید به یه روستا و ببینید چقدر مردم استفاده مفید از این ماده میکنن.

 • محمد

  ما چند سالی میشه که حداکثر دو ماه یک بار مهمونی های گروهی با بچه های بسیار بسیار گل گروهمون داریم.الکل و رقص. چند وقتیه علف رو هم وارد کردیم. وقتایی میشد که تو دو هفته سه شب به مقدار بسیار زیاد مشروب میخوردیم و حس میکنم که واقعن بدن و ذهنمونو داغون میکرد ولی علف اصلا اینطور نیست.یعنی بعد دو سه ساعت که اثرش میره دیگه هیچ اثر بدی روت نداره.و بر خلاف الکل اعتیاد هم نداره.به اضافه این که بالا آوردن و کثیف کاریم نداره :) این تجربه شخصی خودم بود

 • خوبه که بدونیم برگ گیاه شاه دانه که جادی عکسش رو انداخته با مقدار بسیار کمی از ماده thc که توش وجود داره ، ضرر خیلی خیلی کمتری از سیگار داره ، چون اولا سرطان زا نیست دوما اعتیاد نداره ( البته حشیش که از ساقه گیاه میگیرن و گل گیاه داستانشون فرق داره ) تنها ضرر برگ گیاه شاه دانه یا همون مارجوانا اینه که حافظه کوتاه مدت رو دچار اشکال میکنه :(
  من کلا با مواد اینجوری و سیگار مخالفم . من حتی با چای هم مخالفم :)))

 • محمد

  جادی جان فکر کنم مقایسه‌ی علف با اتومبیل و فست‌فود و … به لحاظ ضرر رسوندن مقایسه‌ی صحیحی نباشه چون احتمالات کاملا نادیده گرفته شده. همچنین معادله‌ی منفعت/ضرر هم به کل حذف شده!

  احتمالات این دوتا عبارت رو تو واقعیت با هم مقایسه کنید تا بهتر متوجه منظورم بشید
  “که هر کس علف مصرف کنه بهش اعتیاد پیدا میکنه”
  “هر کس اتومبیل سوار بشه تصادف مرگبار/خطرناک/… میکنه یا یه بلایی سرش میاد”

  البته سر قانونی و غیر قانونی بودنش نظری نمیتونم بدم

  • جادی

   کلیت حرفت درسته ولی مثال اشتباهه. مرگ بر اثر علف خیلی خیلی خیلی خیلی کمتر از اتوموبیل است (نسبت به جمعیت مصرف کننده) و اعتیاد هم اصلا نداره.

   اما جایی که می گم حرفت درسته اینه که این مقایسه دقیق نیست. می شه اینجوری چالش درست کرد که «آیا استفاده از علف به اندازه استفاده از اتوموبیل مفید / لازم است؟» البته شاید یکی با نشون دادن استیو جابز و هنرمندها و بیل گیتس بگه علف باعث اختراعات مهم می شه ولی به هرحال بحث سختی می شه… مثالی مثل «نوشابه» بهتر بود که ضررهای اثبات شده داره و فایده ای به جز لذت نداره و نه فقط قانونی است که تبلیغ می شه و غیره.

 • ﺳﻌﻴﺪ
 • مهدی

  فقط از تو انتظار می‌رفت چنین نوشته‌ای بنویسی :) خیلی خوبه و راضیم از نوشته‌ات.
  قبلا یه مطلب نوشته بودی در مورد همکار یا دوستی هندی که بر اساس باور مذهبیش ادرار گاو رو می‌خوره. و اشاره کرده بودی که خیلی از عقاید ما هم ممکنه همینطوری باشه. مخالفت با مصرف مارجوانا هم به همین شکله!
  جالبه بدونی توی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند یه کلوچه سنتی است به اسم بیضی یا کلوچه بیرجندی که با روغن همین گیاه درست میشه سالهای سال توی عطاری‌ها فروخته می‌شده. اما چند ساله که فروشش با مخدودیت مواجه شده!
  من دستکم دو ساله دارم پیگیر در این مورد تحقیق می‌کنم و تا به حال هیچ منبع علمی رو پیدا نکردم که ثابت کرده باشه که ماریجوانا برای بدن ضرر (زیادی) داره.

 • PeaCe

  اطراف من هم زیاد مصرف میشه، بدی اصلی که من دیدم و باعث شده بیشتر از چندبار امتحانش نکنم اینه که دیدم چندتا از دوستام بهش اعتیاد دارن. درسته که ممکنه ضررش از سیگار کمتر باشه و کمتر اعتیادآور باشه ولی وقتی بهش اعتیاد داری و روزی چندبار مصرف میکنی عملا تمام روز چتی! اینجوری من چندتا دوست و هم صحبت خوب رو از دست دادم، چون همیشه دورن! من دلم نمیخواد اونطوری باشم چون فعالیتی رو که در حال عادی انجام میدم رو بسیار دوست دارم.
  شاید فکر کنید خوب مثل مشروب ممکنه یه عمر مصرف کنید و الکلی نشید. ولی چیزی که لذت بخش(تر) باشه، در دسترس(تر) باشه، همه جا و در هر زمانی بشه ازش استفاده کرد هر چه قدر هم میزان اعتیاد بهش کم باشه ممکنه آدم درگیرش بشه. الکل اینطوری نیست واقعا و زمان و مکان داره تقریبا همه جای دنیا. ولی علف مثل سیگاره (البته کم کم اینجوری میشه بعد یه مدت مصرف.)
  ولی اساسا غیرقانونی بودنش (به هر دلیلی) اشتباهه و چه بد که دلیلش مثل دلیل قطع شدن اس ام اس های بانک های سامان و اقتصاد نوین باشه. وقتی هم آزادیت رو میگیرن و هم بهت میگن احمق بدترین اتفاق دنیا تو مغز آدم رخ میده!

 • علی وارسته

  جادی من حدود 6 ماه هست که ماهی دوبار از این استفاده می کنم
  اول با خیلی احتیاط و کلی سرچ و … مطمئن شدم که اعتیاد آور نیست و مشکلی اسجاد نمی کنه و بعد امتحان کردم
  یکی دو بار اول بعد مصرف یکی دو روز بعدش احساس خواب آلودگی می کردم
  ولی می تونم بگم برای من خیلی خوب بوده
  چون به شدت تمرکز آدم رو توی ضمینه خاصی که مد نظر آدم باشه میبره بالا
  مثلا اگر داری موزیک گوش میدی با تمام وجود به موزیک گوش میدی بطوری که انگار قرار این موزیک رو یادبگیری، بطور کامل با موزیک ارتباط برقرار می کنی و درک می کنی مفهومش رو
  و حتی من یکبار برای یک مسئله کاری هم براش استفاده کردم موقعی که با دوستان قرار بر مصرفش بود و بعد از مصرف درباره مشکلی که تو برنامه نویسی یک سایت داشتم و حدود یک هفته درگیرش بودم فکر کردم
  می تونم بگم نتیجه فوق العاده بود، چشمام رو بستم به اون موضوع فکر کردم، جز به جز از ابتدا تا انتها مراحل کار رو می تونستم تصور کنم و کوتاه ترین و بهترین مسیر رو انتخاب کنم و عرض یک دقیقه جوابی رو که می خواستم گرفتم
  البته بعد از اون مسائل مشابهی هم بود و من بیشتر سعی کردم و می کنم که زیاد نشه این مصرف و در کل می تونم بگم خیلی خوب هست، دیدم رو هر چند وقت یکبار می تونم نسبت به مسائل عوض کنم و چند ساعتی با تمام وجود از زندگی لذت ببرم
  اگر سوالی بود هستم در خدمتتون :D
  راستی از سال تحویل تا الان هنوز فرصت مصرف دوبارش نشده، با این مطلبت منو وسوسه کردی … :D

 • PeaCe

  یکی از این دوستام میگه وقتی با هر چیز علف میزنی بعد از یه مدت دیگه اون چیز بدون علف حال نمیده و… الان شاکیه که بدون علف درست نمیشه بنویسه، سکس کنه، فیفا بازی کنه و …
  خوشبختانه مدتیه که خیلی کمتر میزنه، البته نمیدونم چه قدر لذت میبره از بدون +علف اون چیزها.

  • علی وارسته

   البته تجربه هرکس می تونه با شخص دیگه فرق بکنه اما این قضیه برای من برعکس هستش
   من الان از همچی بهتر و بیشتر لذت میبرم
   از خوردن یه آیس پک، چای، موزیک تا کارای خیلی هیجان انگیزتر

   • PeaCe

    اون هم بیشتر لذت میبرد (و میبره) ولی مسئله عادت کردنه. اگر آیس پک خالی دیگه لذت نداشته باشه چی؟ تا آخر عمر همه چی رو باید با علف زد؟

    • علی وارسته

     نه منظور من رو بد متوجه شدی،من که یکبار بعد مصر آیس پک خوردم از اون به بعد حتی در حالت عادی هم بیشتر از گذشته از اون آیس پک لذت میبرم
     چون یاد گرفتم و فهمیدم تمام حواسم به خوردن آیس پک باشه تا تمام طعمش رو حس کنم
     برعکس زمانی که شاید 5% طعم رو حس می کردم و 95% حواسمک به موضعات دیگر، و صحبت و …. بوده
     دقیقا مثل این میمونه که شما یه فنجان قهوه رو سر کار هنگام انجام کلی کارای مختلف بخورید
     یا خونه روی مبل با لباس راحت نشستی با خیالی آسوده مشغول نوشیدن اون یه فنجان قهوه هستی
     مسلما از دومی خیلی بیشتر لذت میبری

     و من فکر می کنم گرس هم باعث میشه از تمام امور بجز کاری که داری انجام میدی فار؛ بشی و از اون نهایت لذت رو ببری
     البته با مصرف بیرویه هرچیزی مخالفم و قبول دارم باعث مشکلات میشه

 • مریم مهتدی

  هرچیزی رو با هرچیزی ترکیب کنی، اگه ترکیبش حال بده دیگه تنها انجام دادنش مزه نمی‌ده. شما سیگار رو هم با چایی بزنی، بعد یه مدت چایی که بخوری اگه سیگار نکشی اذیت می‌شی. الکل هم همینه. من یکی نمی‌تونم تصور کنم که رفقام بدون الکل چطوری مهمونی می‌گیرن؟ انگار دیگه نمی‌تونن بدون مست بودن برقصن. می‌بینید؟ همه‌چیز همینه. اسم علف بد در رفته فقط. وگرنه من متحیر می‌مونم از استدلال اونایی که الکل می‌خورن و فکر نمی‌کنن چه آسیبی دارن به خودشون می‌زنن، بعد سر علف که می‌شه می‌گن چیزی که برای سلامتی ضرر داره باید ممنوع باشه.

  دم شما گرم که این مطلب رو نوشتی. یاد ما انداختی بیست آوریل رو.

 • محمد

  دوستانی که مصرف کردن بگن الان مظنه چنده؟ دم شما گرم.

  • محمد

   ای بابا این همه میگید مصرف کردیم ولی یه نفرتون قیمت دستش نیست. چه جوریاس؟!

   • رضا

    گرمی بین 50 تا 70-80 تومن. بستگی به جنس هم داره.

    • جادی

     رضا جان مگه هرویینه؟ ((: البته هرویین نمی دونم چنده ولی با توجه به شکل مصرف و گستردگی محاله این قیمت باشه. شاید بسته ای بین پنجاه تا هشتاد بوده (: ولی واقعا پست جالبی شد از نظر بررسی گستردگی جریان در ایران عزیز (:

  • علی وارسته

   از رولی 2000 تومن هست تا هر چقدر که بخوای …
   (هر رول برای مصرف 2 تا 3 نفر کافیه تقریبا)

 • “See I think drugs have done some good things for us, i really do, and if you don’t believe drugs have done some good things for us, do me a favor, go home tonight and take all your albums, all your tapes and all your CDs and burn ‘em. Because you know what, all those musicians who made all that great music that has enhanced your lives throughout the years, rrrrrrrrrrrrrrreal fucking high on drugs.”
  -tool

 • armin

  جادی به نظرم استدلال خوبی نداشتی.خوب معلومه که تعداد کشته های همبرگر بیشتر از علفه.مثل اینه که بگی توی
  نود و نه درصد تصادفات رانندگی،راننده دستکش رانندگی نداشته.تصادف اندک با دستکش رانندگی دلیلش اینه که بیشتر مردم ازش استفاده نمیکنن نه این که خطرو کاهش میده.
  در مورد مقایسه علف با همبرگر و سیگار هم باید نسبی صحبت کنی نه اینکه تعدادو مقایسه کنی.

  • جادی

   خب نسبی گفتم (: دور از تصور ما است که نسبی هم درست باشه و می گیم حتما حرف از اعداد مطلق می زنیم اما نسبی هم درسته.

 • یسری از کامنتها رو خوندم، از اینکه بعضیها هم فوش دادن ناراحت شدم. خب شاید برای من بدلایلی خوشآیند بود. ولی با همه این حرفها نمیتونم روی این نوشته ورچسب توجیح زدن برای انجام کار بد بزارم.
  ی پیشنهاد دارم، چرا یه مطلب درمورد مضرات ماری جوانا نمیزاری ؟ من که خیلی خوشحال میشم.
  # یادمه ی مدت وحشتناک از مضرات خودارضایی میترسیدم. بعدها به این نتیجه رسیدم که تا ی مقداریش اونقدری هم بد نیست.

 • فرهاد

  به نظر من کل قضیه ی ممنوعیت (در بسیاری موارد) اشتباهه. بزار مثال دم دستی سیگار رو یزنم، همه می دونن مضره ولی ممنوع نیست. حالا در آمریکا مکانیزمی هست که حق بیمه ی درمانی برای افراد سیگاری بالاتر از افراد غیرسیگاری هست. این سبب می شه که همه ی جامعه بهای هوس اون عده ی خاص رو نده، و اون ها هم اجازه داشته باشن کاری که دوس دارن بکنن. این قضیه در اجرا پیچیدگی هایی داره (مثل این که شما ممکنه بگی سیگاری نیستم و باشی، و مدتی هم قسر دربری) ولی به نظرم یه ایده ای میده. افراد در انجام کاری که ضررش به خودشون میرسه می تونن آزاد باشن، به شرطی که دیگران هزینه ای براش ندن. در بعضی موارد البته تعیین بهای اون سخته چون یه معتاد خانواده اش رو هم درگیر می کنه، ولی مثلن در یه سناریوی فرضی کسی که هیچ کس و کاری نداره دلش میخواد تعهدی امضاکنه که هیچ دیه/خسارتی نمی خواد و مثلن دلش میخواد بدون کلاه ایمنی موتورسواری کنه. کمی استدلال این که چرا نباید آزاد باشه این کارو بکنه سخته برای من…

 • تیمور

  علف رو باس ریخ تو دیزی آب‌گوشت مث آب‌گوشت حسن جغجغه تو گنج قارون. گیرنده دود ضعیفه دوشواری نداره، با حرارت کانابینویید ردیف می‌شه.
  ولی اون حال و حولی که گربه با علف گربه می‌کنه، هیچ بشر با کانابیس عمرن بتونه بکنه. تونستی از عطاری سنبل الطیب بگیر بده گربه‌های محل ثواب داره!

 • soomi

  سلام.
  من پزشکم ودوره درمان ترک اعتیاد رو هم به صورت تخصصی گذراندم.معمولا خواننده خاموش وبلاگ جادی عزیز هستم.ولی
  نتونستم اینبار ساکت بمونم.از نظر من هر نظریه ای که بخواد با هر استدلالی سهل انگارانه با مواد روانگردان از جمله حتی ماری جوانا برخورد کنه مردوده.مواد روانگردان از هر نوعی اولین کاری که در بدن و روان ما می کنند این هست که پایه و واحد لذت نرمال یک انسان رو تغییر می دهند و در واقع تعریف ادم از لذت رو.یعنی من انسان با sexوغذا و… حداکثر 250 واحد لذت دریافت می کنم و یهو با مصرف حشیش 600 تا.این خاطره هرگز از ذهن انسانی من خارج نخواهد شد.چه برسه با شیشه و 1400 واحد لذت.در ضمن برای کسی که گیرنده نیکوتین داره بهترین اتفاقی که می تونه بیوفته اینه که هرگز سیگار رو امتحان نکنه.نه اینکه امتحان بکنه وابسته بشه بعد با بدبختی ترک کنه.در ضمن با امتحان ماری جوانا قرار حس ازادی و روشنفکری بکنیم که مثلا ما امتحان نکرده کنار نمیگذاریم؟روزمره هر ادمی نیاز به هزار تا از این شهامتها داره که مصرف علف اصلا به گرد پاش هم نمی رسه. خواهشم اینه که تابو ی روانگردانها رو نشکنیم.اتفاقا از نظر من این تابو با ارزشه.هر تابویی بد نیست که بخواهیم کمرنگش کنیم.

  • مانی

   به نظر من بهتر بود فقط استدلال و نظرتون رو بیان میکردید یا به مراجع بیطرف و مورد اعتماد علمی ارجاع میدادید به جای اینکه پزشک بودنتون رو اعلام کنید. مغلطه توسل به مرجع استدلال حساب نمیشه. به تصور من دیگه جامعه اون جامعه قدیم نیست که مردم مقلد باشند و دربست قبول کنند چون خیلی ها هستند که خودشون رو تو زمینه شغلی مرجع معرفی میکنند و هر آنچه برداشت شخصی خودشون هست رو به مردمی که به عنوانشون اعتماد کردند قالب میکنند. برای آدم بی سواد دکتر خداست، برای کسی که خودش از دکترها بیشتر درس خونده دکتر هم یکی هست مثل بقیه که ممکنه برای به کرسی نشوندن اعتقادات شخصی از عنوان دکتر بودنش سو استفاده کنه.

   برگردم سر بحث علف. اگر هلند رفته باید حتما متوجه شدید تو آمستردام همه جا بوی علف میاد. هم آزاد هست و هم خیلی خیلی معمول. بعد از این همه سال آزادی علف چه مشکلی تو هلند به وجود اومده که مثلا تو کشورهای دیگه نیومده؟ الان تو هلند متوسط طول عمر کمه؟ تولید ملی کمه؟ از نظر علمی عقب افتاده؟ جامعه نا امنه؟ بیماریهای روانی زیاده؟ مردم شاد نیستن؟ چیه دقیقا این ضرر علف که ما نباید راجع بهش بدون پیشداوری حرف بزنیم؟

   اصلا فرض کنیم علف مضر هست. از مضر بودن چیزی نمیشه مستقیم نتیجه گرفت که کسی حق داره آزادی من رو به این بهانه سلب کنه. نقض ازادی فردی به این سادگی و بی دردسری نباید باشه. باید استدلال قوی و اضطرار پشتش باشه.

   دوستان خیلی به الکل هم تاختند، نمیدونم نظر شما چیه، اما بخشی از فرهنگ مردم خیلی کشورهای پیشرفته هست و دائم میخورن و محض نمونه یک مورد رو نمیتونم اشاره کنم که وضعشون از کشور ما که مردم الکل نمیخورن بدتر باشه. طول عمرشون و رضایت از زندگیشون خیلی بیشتر از ما الکل نخورهاست. مثل ما هم ایدئولوگ نیستن که اول ایدئولوژی بسازن بعد بخوان دنیارو با اون منطبق کنند. اگر میدیدند ضرر جدی داره به محدودکردنش اولویت میدادند.

  • جادی

   چون بحث در مورد «استدلال» است می گم که در مورد نمک هم دقیقا می شه همین استدلال رو کرد. نمک در حدی که معمولا مصرف می شه مورد نیاز نیست و فقط لذت ما از غذا رو بالاتر می بره و دیگه غذای بی نمک رو دوست نداریم و با اینکار به بدن خودمون صدمه می زنیم تا جایی که کلی از افراد جامعه در اواخر عمر مشکل فشار خون دارن و باید کم نمک غذا بخورن در حالی که چند نفر از کسانی که علف مصرف کردن رو دکتر تجویز مشابهی می کنه؟ (:

   وظیفه پزشکی کمک به انسانه نه قانون وضع کردن برای سلامتش (تازه اگر بشه ثابت کرد که مصرف علف مضرتر از سیگار است مثلا یا نوشابه). همونطور که در مورد نمک ما اجازه داریم خودمون با عقل تصمیم بگیریم، در مورد لذت های دیگه – تا وقتی صدمه مستقیم به دیگران نمی زنن – هم همینه.

 • سعید

  به نظرم، بحث ممنوع بودن هر چیزی مثل الکل، مواد مخدر و … باید علاوه بر در نظر گرفتن مضرات و معایبش، وضعیت جامعه ای که این تصمیم داره براش گرفته میشه رو هم در نظر بگیره. در این چند سالی که من در امریکا زندگی کردم، متوجه شدم که علف بخشی از یک خرده فرهنگ در جامعه هست. آدمهای جوان، میانسال و مسنی که نه معتاد هستند و نه خلافکار، و به عنوان تفریح علف میکشند. شاید یک چیزی شبیه به مصرف قلیون در ایران. البته بچه های زیر سن قانونی هم هستند که صرفا برای تفریح و تفنن و اینکه احساس کنند یک کار خفنی انجام میدن، علف میکشند، اما به نظرم تعدادشون در مقابل آدم بزرگهایی که جزو فرهنگشون علف کشیدنه، خیلی کمه. در چنین جامعه ای:
  – برای پلیس خیلی هزینه داره که اینهمه آدمو کنترل کنه، برای جرمی که مدتهاست در عرف جامعه جرم به حساب نمیاد.
  – کار بیهوده ای هست که بیان یک سری آدمی که علف رو انتخاب کردن و در هر صورت میکشن، و با دستگیر یاجریمه شدن اصلاح نمیشن (چون در کل اعتقاد دارن کار اشتباهی نمیکنن) رو بگیرن. تازه خود پلیسه هم ممکنه آخر هفته ها همین کارو بکنه!
  – در مقابل استدلال منطقی مصرف کنندگان علف که خطراتش رو با الکل و سیگار مقایسه میکنند، واقعا حرفی برای گفتن وجود نداره، اگه داشت که تا حالا زده بودن!
  ایده منطقی تر اینه که بیان سعی کنند:
  – روی شبکه توزیع علف نظارت کنند، که کمتر بدست کم سن و سالها بیفته،
  – روش مالیات بگیرن- اینهمه در آمدی که مستقیم به جیب قاچاقچیها میره، میتونه صرف خیلی چیزها در جامعه بشه،
  – پای یکسری آدمی که دیگه خلافکار به حساب نمیان رو به پلیس و زندان باز نکنند، به جاش نیروی پلیس رو صرف خلافکارهای واقعی کنند.
  حالا اگر بر اساس همین حرفها بیاییم بگیم که تو ایران یا هر جامعه دیگری که توش مصرف علف نمودهای دیگری داره، هم باید همین کارها رو بکنند، ممکنه پیامدهای بدش خیلی بیشتر از پیامدهای خوبش (اگه اصلا داشته باشه) باشه.

  • جادی

   و خب از کجا می دونیم تفاوت جامعه ما با آمریکا چیه؟‌ دقیقا نکته همینه که اگر آزادی بیان، قوه قضاییه مستقل و انتخابات آزاد باشه می تونیم مردم ایران فکر می کنن کانابیس باید ممنوع باشه یا آزاد ولی نمی شه کلا یک گروه رو سرکوب کرد و همیشه بهشون فحش داد و گفت منحرف هستن و بعد گفت «حالا نظرتون چیه؟» و هر کس موافق اون گروه بود رو انداخت زندان یا حتی اعدام کرد. مثلا نمی شه گفت ما یک جامعه اسلامی هستیم که مردم دقیقا توش برداشت خاص ما از اسلام رو می خوان و در ضمن قانون داشت که اگر کسی اسلام رو نخواست باید اعدامش کنیم (:

 • اشکواری

  چیزی که برای من جالب بود این مساله است که هیچ کس هیچ منبع علمی ذکر نکرد. wiki یا سایت خبرگزاری یا خیلی از سایت ها منبع علمی محسوب نمی شوند.
  این یک منبع در مورد کانابیس هست :
  http://blogtest.uvm.edu/jrhughes/files/2011/11/10.1.1.175.3772.pdf

  البته تعداد زیادی منابع دیگر هم وجود دارند . scholar.google.com یه راه خوب برای پیدا کردن منابع است.

  • جادی

   ویکیپیدا منبع علمی بی طرف است به شرط اینکه در یک مقاله خوب نوشته شده به منابعش نگاه کنی. لینک دادن به یک مقاله خاص باعث می شه فقط اون نگاه دیده بشه (مخالف و موافق هر چیز می شه مقاله پیدا کرد. بخصوص تو حوزه پزشکی با توجه به پول های عظیمی که شرکت های دارویی خرج می کنن) ولی جایی مثل ویکیپدیا به تو کلی ایده می ده و منبع علمی قابل اتکا از هر دو طرف بحث.

   • اشکواری

    مشکل همین است . wiki منبع علمی محسوب نمیشود. wiki برای مطالعه دم دستی و گرفتن ایده های اولیه خوب است ولی دانشگاه ها و مراکز علمی دنیا wiki را به عنوان منبع و مرجع علمی قبول ندارند.

    این دانشگاه هاروارد:
    http://usingsources.fas.harvard.edu/icb/icb.do?keyword=k70847&pageid=icb.page346376
    دانشگاه استنفورد:
    http://ee.stanford.edu/tahandbookwiki/Citing_Wikipedia
    و البته خود wiki هم همین نظر را دارد:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Academic_use

    http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikipedia_is_not_a_reliable_source

    • جادی

     خود ویکی منبع نیست. این رو هر کسی می دونه. ولی ویکیپدیا تقریبا بهترین جا است برای دیدن هر دو طرف استدلال و چک کردن منابع و استدلال هاشون. ویکیپدیا بر اساس قوانینش حاوی هر دو طرف استدلال است به همراه منابع قابل استناد هر کدوم در سطح علمی و در نتیجه تقریبا بهترین جا می شه برای اینکه بری و ببینی نظر علما در مورد یک موضوع چیه. به قول استاد روش شناسی ما، ویکی بهترین جا برای شروع مطالعه و بدترین جا برای پایان مطالعه است (:

 • soomi

  اگر تخصص نداشته باشی و حرف بزنی گفته می شه مگر تو متخصصی واگر بگی که من تخصص این زمینه رو دارم گفته می شه عقاید شخصی ات رو به مردم ننداز.
  علت ازاد بودن علف در هلند خوب بودن اون نیست.هلند این کار رو به عنوان روشی برای مبارزه با مواد مخدر کرده.کشت وفروش قا چاق مواد یک دور تسلسل هستش که تو کشور هلند برای کوتاه کردن دست قا چاقچی ها از مواد و برای قطع این دور تسلسل مواد ازاد شده.این هم صد در صد نیست ومعلوم هم نیست که تغییر نکنه.در ضمن اون کشور هایی که الکل ازاد دارند هم کم مشکل افراد الکلی ندارندودر ضمن مواد با هم فرق دارند .الکل دیر اعتیاد می ده.مگر با شرایط خاص مصرف.کسی که در تنهایی خودش هر روز الکل مصرف می کنه در معرض اعتیاده نه کسی که همیشه در جشن و با دوستان.

 • soomi

  دوستانی که منبع می خواستند :خلاصه روانپزشکی کاپلان سادوک جلد اول از صفحه 520.در ضمن ویکی پدیا هیچوقت مرجع پزشکی نبوده تا حالا بعدا رو نمی دونم.اگر به حکم ازادی و دمو کراسی رای به امتحان روانگر دانها بدیم.چه کسی تضمین می کنه که من نو عی ژنتیک اعتیاد به اون ماده خاص رو نداشته باشم و جز معتادهای اون ماده نشوم.فکر کنید که بله 50 در صد ادمها اون رو امتحان می کنند و 5 در صد معتاد میشوند از کجا معلوم که من روشنفکر تابو شکن جز 5 درصد نباشم؟از کجا معلوم که من که واحد لذت بیشتری رو امتحان کردم یک روز دیگه دنبال تکرار تجربه خوشم با یک ماده دیگرنروم؟

  • نوید

   اگه به جای این همه حرف زدن به خودتون زحمت می دادید و برای مثال اون ویدیویی که از «اشو» تو یه کامنت گذاشتم رو نگاه میکردید می دیدید که راه حل منطقی برای این قضیه ها نه برخورد سلبی هست . بلکه همین که دولت بیاد این حجم بی انتهای پولی که میزاره روی مبارزه با مواد رو بیاد بزاره روی ایجاد مواد هایی که کمترین عوارض رو داشته باشن و تحقیقات اینکه مثلا چطوری موادی با کمترین عوارض ساخته بشن .
   ولی چه بسا که ملت فقط بلدن حرف بزنن.فقط بلدن تو زندگی مردم دخالت بکنن .

   واقعا کی میخواییم یاد بگیریم زندگی شخصی هرکس به خودش ربط داره ؟؟
   نمیدونم چرا فهم این مسئله اینقدر برای مردم سخته . عزیزم من شما(شخص شما منظورم نیست . شمای نوعی) نه مامای جامعه هستی . نه کسی مامای جامعه هست . هیچ وقت به هیچ طریق هم تحت هیچ شرایطی بشر قابل «کنترل» نبوده و نخواهد هم بود .

   چند هزار سال باید بگذره تا یه عده منجمد-مغز این رو متوجه بشن ؟؟

   * حالا من تو این کامنت به صورت کلی گفتم مواد . کلمه مواد بار سنگینی داره که به نظر شخص بنده شامل علف نمیشه.

  • مانی

   چون گفتید خلاصه روانپزشکی کاپلان سادوک من هم به جای Kaplan and Sadock’s Comprehensive textbook of Psychiatry رفتم سراغ Kaplan and Sadok’s Pocket handbook of Clinical Psychiatry ویرایش پنجم. صفحه 520 Glossary of Signs and Symptoms بود! که با fugue شروع میشد و با hypnopompic hallucination تموم میشد!فکر نمیکنم داخل glossary مطلبی بنویسن که اصولا قابل ارجاع باشه
   و از همه اینها بگذریم الان این صفحه 520 کاپلان مرجع کدوم ادعا هست و من دقیقا باید دنبال چی بگردم تو کتاب کاپلان؟ هیچ کجای کتاب کاپلان نوشته که علف باید ممنوع بمونه؟ از مطلبی تو کتاب کاپلان میشه نتیحه گیری کرد که علف باید تابو بمونه و نباید در موردش بی پیشداوری حرف زده بشه؟ از کتاب کاپلان میشه نتیجه گرفت که اگر چیزی خیلی بیشتر از چیزهای روزمره لذت بخش باشه باید ممنوع و تابو باشه؟ کتاب کاپلان جلوب منه، کجاش باید دنبال چی بگردم؟

 • ava

  تنها کاری که میخوام قبل مرگم بکنم
  مصرف LSD هست که متاسفانه تو ایران نیست
  منم به چیزی معتاد نمیشم سیگار و … خوشم نمیاد مخصوصا که بعدا لباس آدم بو میده صورت دودی و کثیف میشه و … و ریه رو از کار میدازه و ضرر میکنی در مقابل لذت
  البته گاهی که آٔم داغونه از نظر روانی و حتی ممکنه خودکشی بکنه یا همچین کار هایی از شدت فشار و … به نظر من مصرف مشروب و سیگار و … نه تنها ایراد نداره خیلی هم ضروری هست
  اون دیازپام و کلونازپامی که به صورت دارویی و مجاز به خورد آدم میدن و به کل وجود آدمی م…ه :) خیلی بدتر از سیگار و … هست .
  سیگار و … از خیلی از دارو های روان پزشکی اثرات کمتری دارن !
  اون ۱۵ روز مصرف دیازپام و ضرری که به مغز من زد رو فکر نکنم هیچ چیز دیگه ای بتونه بزنه من اسم خودم هم دیگه یادم میرفت و الانم اسم همه دوستام و … یادم میره و رفتم دکتر یه دکتر دیگه به خاطر حافظه و مجدد دیازپام تجویز کرد و گفتم که این دارو به من نمیسازه و گفت با یه قرص دیگه نوشتم که اثرشو خنثی میکنه و این بار هم مجدد حالم خراب شد !
  ترجیه میدم اگه قرار باشه بلایی سر خودم بیاد خودم بیارم ! نه موش آزمایشگاهی دکتر ها و دارو ها و علم ناقص و دارو های چند دهه گذشته که هر روز یه عارضه جدید براش کشف میکنن!
  کاش سیگار مصرف میکردم نه این قرص ها رو :)
  ال اس دی هم هر کی داره یه ایمیل به ما بده :) میخوام یه بار هم که شده دنیا رو یه جور دیگه ببینم
  یه ایده تو\ هم دارم :) ولی تو ایران عملی نمیشه
  من خودم از مصرف مشروبات الکلی و موادی مثل شیشه و … میترسم
  و اگر روزی مصرف کنم حداقل بار اول خودم رو در اتاق قفل میکنم یا میرم کوهی بیابونی چیزی تا کاری ازم سر نزنه
  کاش یه جای ایجاد بشه
  اتاق ها حفاظتی تحت نظر پزشک و … که شخص بتونه واردش بشه و امکان صدمه به خودش و شخص دیگه نداشته باشه و در صورت نیاز بهش کمک پزشکی بدن و مواد مورد نظر خودش رو مصرف کنه و تجربش کنه بدون خطر برای جامعه و خودش
  پول خوبی هم در میاد :)

  • سامان

   کی گفته ال‌اس‌دی تو ایران نیست؟
   جادی من یه کامنت اینجا گذاشته بودم که دیده نمی‌شه. شاید رفته تو اسپم.

   • سامان

    جادی من یه کامنت اینجا گذاشته بودم که دیده نمی‌شه.

    • ava

     من وقتی ۱۴ سالم بود تو یه تلوزیون ایران تو یه برنامه به اسم ” عامل ناشناخته ” با این ماده آشنا شدم و تو اینترنت کمی تحقیق کردم در موردش و برام خیلی جالب اومد ولی فکر نمیکردم که به صورت ماده مخدر به این آسونی مصرف بشه بعدا فراموشش کردم و با دیدن سریال فرینج دوباره برام جالب شد و بعد هم کتاب استیو جابز دیدم که اینا مصرف کردن و عقلشون هم سالمه :) و خیلی از دانشجو ها در یه دوره (در زمان قدیم) باب شده بوده و مصرف میکردن و چیز خاصی هم نمیشده :)
     البته قطعا مصرف باید به اندازه باشه وگر نه با آنتی بیوتیک هم میشه آور دوز کرد یا به قول دوستم ۱ کیلو نمک رو بریز تو آب جوش و بخورش قطعا از فشار بالا و ایست قلبی میمیری :) هر چیزی باید به اندازه باشمه و من فکر میکنم مردم از چیز هایی که در اندازه کوچک خطر ناک هستن میترسن !
     ویکیپدیا‌: تا به امروز ال اس دی تنها مواد مخدری بوده‌است که مصرف آن مستقیماً باعث مرگ شخص نشده و کشته نداده‌است
     و من هم برام جالبه که مصرفش کنم !
     مصرف الکل و حشری شدن و … برام زیاد جالب نیست میخوام بتونم دنیا رو یه جور دیگه ببینم فکر میکنم تاثیر بزرگی روم بزاره :)
     به چندین نفر گفتم و پرسیدم خیلی ها حتی اسمش رو هم نشنیدن و فکر نمیکنم مثل شیشه و حشیش و گرس و حتی ماده های خیلی خطرناک پیدا بشه
     البته سرچ کردم و فروشنده پیدا کردم طرف خارجی بود البته :)
     من فقط میخوام تجربه کنم یک بار و اگر خوشم اومد شاید هر ۳-۴ ماه یک بار تجربش کنم !
     و دوز مصرفش خیلی کمه ۵۰ میکرو گرم یا کاغذی باشه میشه یه تیکه فقط‌! و قیمت این قدرش فکر نمیکنم زیاد باشه البته پولش مهم نیست جنس خوب باشه ارزشش رو داره :) ایمیلم رو تو جای وب سایت نوشتم :)

     منم خیلی شده تو این وبلاگ نظر دادم و بعد نشون داده نشده
     قبل ارسال تو کلیپ برد کپی کنید متنتون رو بعد بفرست رو بزنید اینجوری اگه ایرادی رخ داد راحت میتونید مجدد کامنت بدید :)

     • شایان

      همونطوری که میلاد گقته میتونی تو فیسبوک پیدا کنی با همون 100-120 تومن. البته به نظر من مجیک ماشروم از یه نظرایی از ال اس دی بهتره، هم دنیا رو خیلی “یه جور دیگه” میبینی:) و هم گویا تاثیرات مثبتی روی درمان افسردگی و میگرن و سردرد خوشه کلاستر داره.

 • فرهاد

  دوست عزیز الکل که کلید ON/OFF نیست! شما اگه بخوای امتحان کنی با لیکور بالای 40% و خرخوری(!) که شروع نمیکنی (اصولن کمتر کسی اون جوری مصرف می کنه). یه بطری شراب خوب بر میداری نم نم مینوشی. همچین که حس کردی روی نقطه ی خوبش رسیدی دست نگه میداری. همچین که خواستی بیای پایین ادامه میدی! نه این که بخوام تشویق کنم، ولی شراب رو میشه با کنترل خیلی زیادی امتحان کرد.

 • th

  روی سخنم با افرادی هست که با علم ناقص بشر توصیه به مصرف این ماده میکنند . !
  من یک بیمار اختلال دوقطبی هستم و همیشه در این مورد تو اینترنت سرچ میکنم . توی یکی از همین سایتهای معتبر پزشکی برخورد کردم که اگر افراد اختلال دوقطبی ماریجوانا مصرف کنند ماشه ای رو فعال میکنند که ممکنه بیماریشون سوییچ کنه به شیزوفرنی که این یعنی فاجعه . از این مثالها زیاد هست که مثلا مطلب دیگه ای اشاره داره که نوجوون ها با مصرف مداوم ماری جوانا چند شماره از هوششون به طور دایم میاد پایین!
  تو زندگیتون از این جور ریسک ها نکنید هر سایت و مطلب میاد یک قسمت از فواید و ضرر هارو میگه که شما ممکنه با همون مطلب مسیر زندگیتون رو عوض کنید . علم در ابتدای راهه زیاد به نتایجی که میگیرن محکم تصمیم گیری نکنید همیشه یه اما و اگر ته ذهنتون داشته باشید . :)

  • ava

   بله علم هنوز خیلی چیز ها رو نمیدونه
   شاید خیلی از غذا ها و مواد خوراکی کع مصرف میکنیم هم همین کار رو بکنن
   شاید هم این ماریجوانا مفید باشه !
   من که هر کی دیدم می و … میخوره خیلی حافظه خوبی داره و …
   منم که هیچی نخوردم ذهنم خرابه :) به این چیزا ربطی نداره
   در ضمن موسیقی – وب گردی – تلوزیون دیدن – و … هم معلوم نیست چه بلایی سر ما میارن
   و بد تر از همشون بی خوابی :)
   دو قطبی که تقریبا همه دارن :)))
   اسکیزوفرنی هم بیشتر ژنتیکی هست
   البته شدت ها و انواع مختلفی داره و این جوری نیست که شما مواد مصرف کنی و اسکیزوفرنی بگیری
   هنوز دلیلش رو نمیدونن
   البته این حرفا زیاده
   یادمه یه یارویی میگفت هر کی کوکا کولا میخوره همجنس گرا میشه و …
   و نستله مرد ها رو عقیم میکنه
   بچه ها منگل میشن
   اینا حرف مفته و اینجوری نباس قبول کرد حالا پشتش کی نفع میبره چه شرکتی چه چیزی :)
   تو عربستان میگن رانندگی موجب نازایی زن ها میشه و این حرفا :) و هنوز علم کامل نیست و رانندگی نکنید شاید راست میگن
   بیشتر میخوان مردم رو بترسونن :)
   البته من نمیگم برید مصرف کنید یا نکنید هر کی هر چیز رو مضر میدونه نمیره سمتش :) ولی در کل بدون که یه همچین جربان هایی هم هست

 • میلاد

  ماریجوانا هم یک ماده از مواد مختلف موجود در طبیعته و باید با پایه و اساس علمی (مثلا تاثیراتش بر بدن انسان، مضرات و …) دربارش اظهار نظر کنیم. منظورم این نیست که خوبه یا بده، صرفا چیزیه که هست.
  این لینک از سایت دانشگاه mit از افسانه هایی که درباره ماریجوانا وجود داره صحبت میکنه مثلا اینکه سلول های مغز رو از بین میبره:
  http://www.mit.edu/~thistle/v13/2/myths.html
  و اونطوری که من خوندم mit جزو سه دانشگاه برتر دنیاست.
  نویسنده این سایت میگه که ماریجوانایی که قبلا (مثلا زمان هیپی ها) رایج بود دقیقا همون چیزی نیست که الان توی ایران به اسم گل وجود داره:
  http://erowid-opium.blogspot.com/2014/03/blog-post_5617.html
  خلاصه حرفاش اینه که خب ماریجوانا هم مثل گیاهان دیگه گونه ها و فرم های مختلف داره؛ و این چیزی که توی ایران به اسم گل رایج شده گونه هایی از ماریجوانا با THC حداقل 3 برابر گونه های دیگست(THC ماده موثر و روانگردان موجود در ماریجواناست که بیشترین تاثیر روانگردان ماریجوانا ناشی از اونه) و معلوم نیست که این هم مثل اون بی ضرر یا کم ضرر باشه. از قدیم برگ های ماریجوانا مصرف میشده چون بیشترین THC توی برگ ها جمع میشه ولی این چیزی که بهش میگن گل، گلهاش مصرف میشه که نشون میده با گونه های دیگه متفاوته. ظاهرا اون چیزی که ما بهش گل میگیم توی آمریکا اسمش ماریجوانا طبی هست و بعضی جاها با این که ماریجوانای معمولی آزاده، برای نوع طبی اون (گل) یه سری محدودیت هایی وجود داره:
  http://erowid-opium.blogspot.com/2014/03/blog-post_9260.html
  http://erowid-opium.blogspot.com/2014/03/blog-post_17.html
  جادی خرید علف همونطوری که گفتن معمولا اینطوریه که از طریق دوستان آدم که مصرف میکنن تهیه میشه یا از طریق همونا با فروشنده آشنا میشه. البته توی اینترنت و مخصوصا فیسبوک هم هست ولی احتمالا قیمت هاشون منصفانه نیست. یه بار هم نشسته بودیم توی پارک و رول میکردیم که یکی اومد شمارشو داد و گفت اگه گل یا حشیش خواستین زنگ بزنین (اینم یه راه سوم). قیمت از گرمی 4-5 هزار تومن هست به بالا و از اونجایی که صنف و اینا نداره قیمتش لزوما نشون دهنده کیفیت نیست. ممکنه یکی که خودش میکاره یه علف خوب رو 4-5 هزار تومن بفروشه بعد همونو بعد از چند بار دست به دست شدن 50 هزار تومن بخری. ولی خوب توی خیلی موارد قیمت پایین کیفیت پایین رو نشون میده.
  اما درباره حشیش(بنگ): قراره که از ماریجوانا گرفته بشه ولی چطوری گلی که “خیار”ه (یعنی آدمو تکون نمیده) گرمی مثلا 4 هزار تومنه ولی حشیش که فرآوری شده هست، گرمی حدودا 3 هزار تومنه؟! (3گرم 10 هزار تومن، تقریبا همه جا همین قیمته). جواب معما “حنا”ست که به حشیش اضافه میکنن حجمش زیاد میشه و این بهترین چیزیه که بهش اضافه میکنن وگرنه من درباره جوراب زنونه سوخته یا قرص برای بالا بردن قدرت اثرش هم شنیدم. تازه در صورتی که توی اون ماده خریداری شده چیزی به اسم حشیش هم وجود داشته باشه D:
  و اما کسی که پرسیده بود باعث دیوونه بازی و اینا میشه یا نه، از دو منظر باید نگاه کرد: کسی که چت میشه (یعنی علف میکشه و high میشه) و کسی که داره به اون چت نگاه میکنه. دفعه های اول ممکنه یخورده دیوونه بازی در بیاره که اونم احتمالا به خاطر تازگی و هیجانیه که داره ولی همون هم به اندازه مشروب نیست و ممکن هم هست که هیچ کار عجیبی نکنه. از نظر خود چت هم که نگاه کنیم اولاش عجیب غریبه و بعد از مصرف مداوم تبدیل میشه به یه حالتی که کاملا میشناسیش و میتونی خودتو کنترل کنی.
  تجربه مصرف هم احتمالا برای افراد مختلف فرق میکنه ولی معمولا این طوریه که نورها و رنگ ها یه ذره واضحتر میشن، صداها قوی تر میشن، زمان کندتر میگذره و یه حس جدید که خب چون حسه قابل تعریف کردن نیست و تا تجربه نکنی متوجه نمیشی.
  درباره به کارافتادن ذهن و … هم در کل میشه گفت توجهت به جزییات زیاد میشه، فکرایی که شاید قبلا هم از ذهنت میگذشتن ولی تو حتی نمیدونستی وجود دارند حالا بهشون توجه میکنی، یا رفتارهایی که قبلا حتی نمیدونستی داری حالا میبینی، یا به مسائل از جنبه های جدیدی نگاه میکنی و … .
  جادی اگه فقط یه بار مصرف کردی و تو رو نگرفته ممکنه دفعه های بعدی بگیره چون زیاد پیش میاد که بار اول هیچ اتفاقی نیفتاده، منم همینجوری بودم.
  برای اولین مصرف بهتره آدم تو موقعیتی باشه که نگرانی و استرس و ناراحتی نداشته باشه، مثلا شاید خیابون که مامور اجرای قانون حضور داره جای خوبی نباشه و خونه خودت یا دوستانت بهتره؛ و گرنه ممکنه فاز بد بگیری. دلیلش هم فکر میکنم اینه که حسهایی که توی یه موقعیت خاص بدون علف داری، توی همون موقعیت با علف شدیدتر میشه. مثلا اگه یه کار خلاف قانون انجام دادی و توی حالت عادی با دیدن مامور یه ذره میترسی، وقتی علف کشیدی بیشتر میترسی؛ همونطور که اگه توی حالت عادی از دیدن گل ها و درخت ها لذت میبری، وقتی چت هستی بیشتر لذت میبری.
  در کل من نه توصیه میکنم و نه منع؛ فکر میکنم هر کسی خودش بهتر میتونه تشخیص بده براش خوبه یا بده.
  ava کوه جای خطرناکیه برای روانگردان ولی این همه نظارت هم شاید ضروری نباشه. 1-2 نفر از دوستانی که بهشون اعتماد داری و ترجیحا توی ماده ای که میخوای مصرف کنی باتجربه باشن به علاوه یه محیط امن خوبه. ال اس دی من تجربه نکردم و مستقیما هم کسی رو نمیشناسم که بفروشه ولی میتونی توی اینترنت مخصوصا فیسبوک پیدا کنی و البته باید قابل اعتماد باشه وگرنه ممکنه کار نکنه (در اثر یه سری عوامل خارجی یا گذشت زمان expire میشه). انواع مختلفی داره که میگن برای اولین تجربه “دالای لاما” مناسبه (میگن در عین این که قویه فاز خوبی هم داره نسبت به بعضی انواع دیگه) که قیمتش حداکثر 120 هزار تومن هست گرونتر نگیر.
  لطفا قبل از مصرف هر drugی (ماده مخدر یا محرک یا روانگردان و …) درباره تداخلات دارویی و موارد منع مصرفش تحقیق کنین و در کل یه اطلاعات درست و حسابی دربارش به دست بیارین.
  در ضمن اینکه یه کاری جرم(منع شده از سوی حکومت ها) یا زشت(منع شده از سوی عموم مردم جامعه) یا هر چیز دیگه ای باشه، ممکنه روی تصمیم ما درباره انجام دادن یا انجام ندادن اون کار تاثیر بذاره؛ اما هرگز نباید اجازه بدیم که روی فکر ما درباره اون کار تاثیر بذاره وگرنه کسی هستیم که دیگران عوض ما فکر میکنن.
  و البته واضحه که من توی این کامنت مصرف هیچ drugی رو توصیه یا منع نکردم. فقط دیدم خیلی ها علاقه دارن درباره این مسائل بدونن، سعی کردم در حدی که بلدم کمک کنم.

 • ساده

  خوشحالم، خوشحالم که جادی این متن را نوشتی، درسی برگ توی این متن هست که ما خیلی چیز ها را بدون بررسی و تحقیق فقط قبول کردیم، برای خودمان زندانی ساختیم و ساختند و سال هیا عمرمان را در آن سپری می کنیم، یاد این افتادم که چندین قرن همه فکر می کردن زمین مرکز جهان است و همه عالم به دور زمین در چرخش، گالیله، کو پرنیک، نیتون، ابو علی سینا، ابن حیصم و… شکستن بعضی از زندان های فکری زمان زیادی می ببرد، اما شدنی است:

  این متن را بخوانید و به یک قسمت مهم آن توجه کنید:

  مثل مادر علیرضا رجایی به من گفت: شما از قول ما شکایتی بنویسید برای این رییس دستگاه قضا که فرمان رهبر را معادل فرمان خدا می داند و به او بگویید مأموران سپاه با چه مجوزی داخل بند شده و با چه مجوزی بچه های ما را زده است؟ دکتر ملکی به احترام این مادر از جا برخاست و او را در آغوش گرفت. دو پیر نامحرم دست در گردنِ هم انداختند و در آغوش هم فرو شدند.” خارج از مناسبات فقهیِ مسخره ی حلال و حرامی که ما را محاصره کرده اند”. دو پیر، گریستند. با شانه هایی که می لرزید. سرشان را دیدم که بهم می سایید از گریه های ریز ریز.

  امیدوارم روزی برسد که درک کنیم، بفهمیم که خارج از مناسبات فقهیِ مسخره ی حلال و حرامی که ما را محاصره کرده اند هم می شود زندگی کرد.

  ما در زندان فکریی زندگی می کنیم که برایمان ساخته اند باید تا دیر نشده آن را بشکنیم.

 • ساده

  قابل توجه دوستانی که اول عذر خواهی می کنند بعد فحش می دهند یا کلا بدون عذر و بهانه یکسره فحس و ناسزا می دهند:

  “او می دانست که تنها فایده ی آن ناسزا ها، تخلیه ی روانیِ خود وی است. وگرنه کجا یک نفر با فحش و فضیحت از جاده ای که در آن است بیرون می افتد؟” …

 • علی

  پست جالبی بود و از اون جالب‌تر کامنت‌ها.
  همه‌ی کامنت‌ها رو خوندم و نظرات خیلی برام جالب بود.
  افرادی که مصرف کرده بودند از تجربه‌شون خاطره‌ی خوبی داشتن.
  جدای از مضرات و منافع به شخصه تجربیات خوبی با کانابیس داشتم.
  گفتم چند خطی از تجربه‌م بنویسم.
  وسوسه‌ی مصرفش هم از یه سریال هالیودی (به قول جادی هالیوود خبیث) به جونم افتاد و بعد از مقدار نه چندان زیادی تحقیق با یکی از دوستام تصمیم گرفتیم تهیه کنیم و از طریق یکی دیگه از دوستام تهیه کردیم با قیمتی حدود ۵۰ تومن برای یک پک سه گرمی (انواع مختلف دانه و این‌دور یا اوت‌دور بودنش توی قیمت تأثیر داره) و خوبی قضیه این بود که تونستیم توی طبیعت و یه فضای باحال بکشیم که خیلی لذت بخش بود و خب همون‌طور که توی کامنت‌ها گفتن تمرکز شما چند برابر می‌شه و باعث می‌شه لدت زیادی رو تجربه کنید، البته خب یه چیزی هم هست که به فاز معروفه و مثلن شما اگر یه چیر خنده‌دار بشنوین ممکنه تا یه ربع بهش بخندین درصورتی که توی حالت عادی نهایتش یه لبخند بوده :)
  خب اولش شما یه مقدار تشنتون می‌شه و بعد از یک ساعت (بیش‌تر یا کم‌تر) به شدت گرسنه می‌شین و هر چیزی دم دستتون بیاد رو با لذت تمام می‌بلعید. و با ازبین رفتن نسبی اثرش احتمالن به شدت احساس خواب‌آودگی می‌کنید و می‌تونید چند ساعت بخوابید..
  من در مجموع پنج شش بار مصرف کردم که از آخرین بارش ۵ ماه می‌گذره و چون موقعیت نبوده نتوستم مصرف کنم.
  در آخر این‌که چیز فانیه ولی به کسی توصیه نمی‌کنم :)) و خب اگه تو هر چیزی افراط بشه مشکل‌ساز می‌شه.

 • حامد

  جادی سلام
  پستتو خوندم و خواستم نظر بدم اما اولین کامنت واقعا ناراحتم کرد. واقعا بعضی ادما معلوم نیست کجا تربیت شدن.
  اما چیزی که میخواستم بگم، سیگار الان آزاده به راحتی هم در دسترسه، آیا همه سیگاری شدن؟ یا الکل در خارج از ایران آزاده آیا همه اونجا الکلی هستن؟
  به عنوان یک مصرف کننده ماریجوانا میتونم شهادت بدم ضررش از الکل و سیگار کمتره اما این حرفم دلیل نمیشه کسی رو مجبور میکنم ماریجوانا مصرف کنه.
  مواد مخدری مانند شیشه، هرویین، کرک، کک… عتیاد شدیدی دارن اما ماریجوانا اعتیاد نداره، علاقه به مصرف که بعد از اولین تجربه به وجود میاد عتیاد نیست فقط بخاطر اینکه فرد دوست داره دوباره لذت ببره. منی که سیگاری هستم میتونم بهت بگم عتیاد یعنی چی حس نیاز، کلافگی، نداشتن تمرکز… اینها رو میگن عتیاد نه اینکه چون من تو ماشین یا بیرون با هدست همیشه شاهین گوش میدم معتادم بهش یا منی که مهمونی شبانه و رقص دوست دارم معتادم بهش و اگه اینها نباشه زندگی من مختل میشه.
  در مورد نظر کسی که خودشو دکتر معرفی کرد باید بگم من آزادم و حق اینو دارم که فیلم ترسناک یا ترن هوایی لذت ببرم حتی اگه موجب افزایش فشارخونم میشه.
  مهمتر از همه اگه من سیگاریم، انتخاب خودم بوده، اگه من جوینت میکشم باز انتخاب خودمه دلیل نمیشه بنداز گردن اینو اون و بقیه رو سانسور کنم که نگن چقدر بعد چایی سیگار میچسبه مبادا کسی سیگاری بشه، کسی هم حق نداره جلو منو بگیره که نگم چقدر سیگار با چای میچسبه.

  قانون باید حافظ آزادی فردی من باشه نه اینکه صرفا فقط باید اجرا بشه چون قانونه

 • POo

  جادی ممنون، مطلب رو خوندم و نظرات دوستان رو هم کامل خوندم، راستش فکر میکنم موضوع کمی منحرف شد و بیشتر به بحث در مورد مواد مخدر مختلف کشیده شد. منم بدم نمیاد نظر خودم رو در این مورد بگم:
  منم مثل خیلی های دیگه برای هوشیاری پیدا کردن از خطرات این مواد و همچنین حس کنجکاوی در مورد مواد مخدر مطالعاتی داشتم، اکثریت این مواد حتما با چند نوع ماده شیمیایی غیر خوراکی و حتی غیر طبیعی دیگه ترکیب شدن که همیشه حتی فکر کردن به این موضوع که فلان ماده مخدر ترکیباتی از مواد شوینده یا حتی مشتقات نفتی داره برای من مشمئز کننده بوده.

  مضافا که من از ریسک پذیری بعضی افراد در شگفتم که چطور در مورد مواد مخدر و اثرات سوء هر ماده موشکافانه تحقیق میکنن و ماده ای رو انتخاب میکنن که کمترین ضرر رو داشته باشه ولی بعد اون مواد رو از هر کَس و ناکَسی خریداری میکنن، واقعیت اینه که ما در کشوری زندگی میکنیم که حتی در ارگانیک ترین مواد و موادی که جزو مصرف روزانه مردم هستن و توسط مراجع قانونی هم مثلا کنترل میشن آشغال و مواد غیر خوراکی و … ترکیب میکنن و به اسم خوراکی به خورد مردم میدن، ما در کشوری زندگی میکنیم که متاسفانه اکثر قریب به اتفاق فروشنده ها اجناس معمولی رو به مردم میندازن و کلاه برداری میکنن شما بخواین یک “پیراهن” عادی بخرین تمام تلاششونو میکنن که سرتون کلاه بزارن.

  حالا من اصلا این موضوع رو درک نمیکنم که چطور بعضی حاضر به خرید مواد مخدری میشن که میدونن در آزمایشگاه هایی غیر مجاز تولید شده و مثلا اگر فرمول شیمیایی این مخدر باید در همه جای دنیا فلان جور باشه در ایران اونجوری نیست چون مثلا گچ قاطیش کردن یا جوراب زنونه رو سوزوندن و ترکیب کردن و … و در نتیجه عوارض ناشناخته ای هم میتونه داشته باشه. فروشنده ها و تولید کنندگانی که توی کار مواد هم هستن که قطعا روی گرگ و کفتار رو سفید کردن. (به قول رایج سوداکر مرگ)
  ———————
  در مورد مواد مخدر طبیعی ترکیب نشده و تغلیظ نشده :
  شنیدن اینکه علف طبیعیه خوشحال کنندست ولی خب خیلی چیزهای طبیعی هم میتونن مضر باشن مثلا قارچ سمی هم طبیعیه ولی کشندست. هورمون هم طبیعیه ولی تزریقش به بدن عوارضی داره.
  علف با اینکه طبیعی هست ولی از نظرات دوستانی که مصرف داشتن و چیز هایی که خودم شنیدم احتمالا باید در دراز مدت اثرات سویی روی مغز افراد داشته باشه که خود من حاضر به همچین ریسکی نیستم من حاضر به این ریسک نیستم که مثلا برای 10 ماه راندمان مغزم و حواسم افزایش پیدا کنه و بعد از اون چِت بشم(حشیش که اینجوریه علف که هم خانواده حشیشه رو درست نمیدونم) .
  و تازه اگر روزی حاضر به مصرف اون هم باشم قطعا گیاهش رو در خونه میکارم و عمرا حاضر به خرید از چند تا آدم سودجو و پست بشم :)

  • POo

   راستی حرف از مواد شد یاد بازی dopewar افتادم وقتی تو لینوکس باشم معمولا میرم سراغ بازی های ساده و متنی که یک ذره چالشی یا فکری هم باشن یکی از بازی هایی که پای ثابتشم همین dopewar هست. :)

   داستانش اینجوری که بازیکن نقش یک فروشنده مواد رو داره که تو 5 تا منطقه نیویورک میچرخه و خرید و فروش میکنه.
   ایده بازی خیلی سادست ولی حس دلالی بازیکن رو قلقلک میده تا رکورد بزنه و پیشرفت کنه، محیط اصلی و روش انجام بازی به صورت متنیِ ولی خب نمونه های با UI این بازی هم هست.

 • آوا

  من همیشه از سیگار و الکل و مواد مخدر به هر شکلی دور بودم و دور خواهم بود.
  این تجربه رو برای آگاهی بیشتر دوستانی میگم که ادعا میکنن ماری جوآنا ( یا همون گل) یه ماده مخدر بی ضرر هست.
  من یا گروهی از دخترها و پسرها آشنا شده بودم که نمیدونستم مصرف کننده ماری جوانا هستن و چون قبلا این ماده مخدر رو ندیده بودم، اصلا شک هم نکردم.
  ولی بعدا که فهمیدم مصرف کننده ماری جوانا هستن، تازه دلیل رفتارهای غیرنرمالشون رو درک کردم.
  اولا از نظر ظاهری چهره شون به هم ریخته بود یعنی با اینکه به شدت دنبال بهترین لباسها و .. بودند اما از نظر چهره یه جوری غیربشاش بودند و نسبت به عکسهای یک سال قبلشون واقعا دچار افت ظاهر شده بودند.
  چشمهای قرمز متورم و حالت گنگی و گیجی داشتن.
  بسیار دروغگو بودند.
  اکثرا در موقعیت اجتماعی متزلزل بودن و جایگاه اجتماعی خاص یا موفقی نداشتن.
  روابط جنسی بی بند و بار داشتن.
  توهم و تصورات عجیب و غریب داشتن
  به صورت گروهی و فقط با همدیگه بودن و برام عجیب بود که خیلی در گروه های جدید اجتماعی ظاهر نمیشدن.
  اونهایی که قدیمی تر بودن موارد فوق در اونها قوی تر بود.
  یادمه یه چیزی که بعدا فهمیدم روغن کانابیس یا حشیشه توسط یکی از قدیمی ترهاشون داشت تست میشد که تبدیلش کنه و مصرف کنن
  خیلی قدیمی تر ترهاشون هم دنبال کوکائین و … میرن.

  خیلی گروه وحشتناک و بی بند و باری بودن.
  وقتی هم فهمیدم که گل و ماری جوانا و شاهدانه چی هست، یه سری توجیهات بچگونه آوردن که اعتیاد نداره و توی فلان ایالت آمریکا داره آزاد میشه و خواص دارویی داره و ….
  البته اگه از یه معتاد به تریاک هم بپرسین همینو میگه … یه معتاد به حشیش هم همینو میگه … و ….
  در واقع حقیقت اینه که مواد مخدر در دوز خاص و شرایط خاص، میتونن در مسایل درمانی استفاده بشن اما واقعا تحت نظر یک پزشک مرتبط…
  اما از این توجیهات خیلی از معتادها استفاده میکنن و مصرفشون رو عادی جلوه میدن.
  من به عنوان کسی که این آدمها رو از نردیک دیدم و تجربه حضور در جمعشون رو داشتم واقعا میگم این مواد خیلی ترسناکن و دلیل اصلیش هم اینه که ضرر و فضاحتشون بعد از گذشت زمان مشخص ویشه و دقیقا وقتی فرد آلوده شده و امکان ترکش به این راحتی ها نیست.
  حیف که نمیتونم مدارک بیشتری نشون بدم…. عکس این دوستان رو قبل و بعد از مصرف مواد مقایسه میکنم و عکس ها گویای خیلی چیزهاست.
  بهتره خودمون رو فریب ندیم. صرف نظر از اینکه قانون چی میگه واقعیت اینه که مواد مخدر ضرر وحشتناکی دارن و فرد رو منزوی و متزلزل میکنن و احتمال وقوع جرم رو در جامعه بالا میبرن.
  جهت اطلاع دوستان، مصرف ماری جوانا احتمال ابتلا به شیزوفرنی (نوعی جنون) رو افزایش میده …. من دیدم و اکیدا توصیه میکنم هیچ وقت تجربه نکنید. توی اون جمع جوون 20 ساله بود تا مرد 50 ساله و همشون توی شرایط شرم آور و اعتیاد گونه ای بودن.
  من هیچ وقت حاضر نیستم همچین بلایی رو سر خودم یا یکی از عزیزانم بیارم. پس شما هم اگر هموطنانتون رو دوست دارید بهتره قبل از اینکه مطلبی رو درج کنید خیلی خوب دربارش تحقیق کنید. و حداقل ده تا مقاله بخونید و با افراد درگیر این موارد تا چند سال قبل و بعد از مصرف معاشرت داشته باشید.
  من خیلی تحقیق کردم تا ببینم موضوع چیه و فهمیدم خیلی بدتر از اونیه که فکرشو میکردم.

 • آوا

  من همیشه از سیگار و الکل و مواد مخدر به هر شکلی دور بودم و دور خواهم بود.
  این تجربه رو برای آگاهی بیشتر دوستانی میگم که ادعا میکنن ماری جوآنا ( یا همون گل) یه ماده مخدر بی ضرر هست.
  من یا گروهی از دخترها و پسرها آشنا شده بودم که نمیدونستم مصرف کننده ماری جوانا هستن و چون قبلا این ماده مخدر رو ندیده بودم، اصلا شک هم نکردم.
  ولی بعدا که فهمیدم مصرف کننده ماری جوانا هستن، تازه دلیل رفتارهای غیرنرمالشون رو درک کردم.
  اولا از نظر ظاهری چهره شون به هم ریخته بود یعنی با اینکه به شدت دنبال بهترین لباسها و .. بودند اما از نظر چهره یه جوری غیربشاش بودند و نسبت به عکسهای یک سال قبلشون واقعا دچار افت ظاهر شده بودند.
  چشمهای قرمز متورم و حالت گنگی و گیجی داشتن.
  بسیار دروغگو بودند.
  اکثرا در موقعیت اجتماعی متزلزل بودن و جایگاه اجتماعی خاص یا موفقی نداشتن.
  روابط جنسی بی بند و بار داشتن.
  توهم و تصورات عجیب و غریب داشتن
  به صورت گروهی و فقط با همدیگه بودن و برام عجیب بود که خیلی در گروه های جدید اجتماعی ظاهر نمیشدن.
  اونهایی که قدیمی تر بودن موارد فوق در اونها قوی تر بود.
  یادمه یه چیزی که بعدا فهمیدم روغن کانابیس یا حشیشه توسط یکی از قدیمی ترهاشون داشت تست میشد که تبدیلش کنه و مصرف کنن
  خیلی قدیمی تر ترهاشون هم دنبال کوکائین و … میرن.

  خیلی گروه وحشتناک و بی بند و باری بودن.
  وقتی هم فهمیدم که گل و ماری جوانا و شاهدانه چی هست، یه سری توجیهات بچگونه آوردن که اعتیاد نداره و توی فلان ایالت آمریکا داره آزاد میشه و خواص دارویی داره و ….
  البته اگه از یه معتاد به تریاک هم بپرسین همینو میگه … یه معتاد به حشیش هم همینو میگه … و ….
  در واقع حقیقت اینه که مواد مخدر در دوز خاص و شرایط خاص، میتونن در مسایل درمانی استفاده بشن اما واقعا تحت نظر یک پزشک مرتبط…
  اما از این توجیهات خیلی از معتادها استفاده میکنن و مصرفشون رو عادی جلوه میدن.
  من به عنوان کسی که این آدمها رو از نردیک دیدم و تجربه حضور در جمعشون رو داشتم واقعا میگم این مواد خیلی ترسناکن و دلیل اصلیش هم اینه که ضرر و فضاحتشون بعد از گذشت زمان مشخص ویشه و دقیقا وقتی فرد آلوده شده و امکان ترکش به این راحتی ها نیست.
  حیف که نمیتونم مدارک بیشتری نشون بدم…. عکس این دوستان رو قبل و بعد از مصرف مواد مقایسه میکنم و عکس ها گویای خیلی چیزهاست.
  بهتره خودمون رو فریب ندیم. صرف نظر از اینکه قانون چی میگه واقعیت اینه که مواد مخدر ضرر وحشتناکی دارن و فرد رو منزوی و متزلزل میکنن و احتمال وقوع جرم رو در جامعه بالا میبرن.
  جهت اطلاع دوستان، مصرف ماری جوانا احتمال ابتلا به شیزوفرنی (نوعی جنون) رو افزایش میده …. من دیدم و اکیدا توصیه میکنم هیچ وقت تجربه نکنید. توی اون جمع جوون 20 ساله بود تا مرد 50 ساله و همشون توی شرایط شرم آور و اعتیاد گونه ای بودن.
  من هیچ وقت حاضر نیستم همچین بلایی رو سر خودم یا یکی از عزیزانم بیارم. پس شما هم اگر هموطنانتون رو دوست دارید بهتره قبل از اینکه مطلبی رو درج کنید خیلی خوب دربارش تحقیق کنید. و حداقل ده تا مقاله بخونید و با افراد درگیر این موارد تا چند سال قبل و بعد از مصرف معاشرت داشته باشید.
  من خیلی تحقیق کردم تا ببینم موضوع چیه و فهمیدم خیلی بدتر از اونیه که فکرشو میکردم….

 • آوا

  خوب من همیشه از سیگار و الکل و مواد مخدر به هر شکلی دور بودم و دور خواهم بود.
  این تجربه رو برای آگاهی بیشتر دوستانی میگم که ادعا میکنن ماری جوآنا ( یا همون گل) یه ماده مخدر بی ضرر هست.
  من یا گروهی از دخترها و پسرها آشنا شده بودم که نمیدونستم مصرف کننده ماری جوانا هستن و چون قبلا این ماده مخدر رو ندیده بودم، اصلا شک هم نکردم.
  ولی بعدا که فهمیدم مصرف کننده ماری جوانا هستن، تازه دلیل رفتارهای غیرنرمالشون رو درک کردم.
  اولا از نظر ظاهری چهره شون به هم ریخته بود یعنی با اینکه به شدت دنبال بهترین لباسها و .. بودند اما از نظر چهره یه جوری غیربشاش بودند و نسبت به عکسهای یک سال قبلشون واقعا دچار افت ظاهر شده بودند.
  چشمهای قرمز متورم و حالت گنگی و گیجی داشتن.
  بسیار دروغگو بودند.
  اکثرا در موقعیت اجتماعی متزلزل بودن و جایگاه اجتماعی خاص یا موفقی نداشتن.
  روابط جنسی بی بند و بار داشتن.
  توهم و تصورات عجیب و غریب داشتن
  به صورت گروهی و فقط با همدیگه بودن و برام عجیب بود که خیلی در گروه های جدید اجتماعی ظاهر نمیشدن.
  اونهایی که قدیمی تر بودن موارد فوق در اونها قوی تر بود.
  یادمه یه چیزی که بعدا فهمیدم روغن کانابیس یا حشیشه توسط یکی از قدیمی ترهاشون داشت تست میشد که تبدیلش کنه و مصرف کنن
  خیلی قدیمی تر ترهاشون هم دنبال کوکائین و … میرن.

  خیلی گروه وحشتناک و بی بند و باری بودن.
  وقتی هم فهمیدم که گل و ماری جوانا و شاهدانه چی هست، یه سری توجیهات بچگونه آوردن که اعتیاد نداره و توی فلان ایالت آمریکا داره آزاد میشه و خواص دارویی داره و ….
  البته اگه از یه معتاد به تریاک هم بپرسین همینو میگه … یه معتاد به حشیش هم همینو میگه … و ….
  در واقع حقیقت اینه که مواد مخدر در دوز خاص و شرایط خاص، میتونن در مسایل درمانی استفاده بشن اما واقعا تحت نظر یک پزشک مرتبط…
  اما از این توجیهات خیلی از معتادها استفاده میکنن و مصرفشون رو عادی جلوه میدن.
  من به عنوان کسی که این آدمها رو از نردیک دیدم و تجربه حضور در جمعشون رو داشتم واقعا میگم این مواد خیلی ترسناکن و دلیل اصلیش هم اینه که ضرر و فضاحتشون بعد از گذشت زمان مشخص ویشه و دقیقا وقتی فرد آلوده شده و امکان ترکش به این راحتی ها نیست.
  حیف که نمیتونم مدارک بیشتری نشون بدم…. عکس این دوستان رو قبل و بعد از مصرف مواد مقایسه میکنم و عکس ها گویای خیلی چیزهاست.
  بهتره خودمون رو فریب ندیم. صرف نظر از اینکه قانون چی میگه واقعیت اینه که مواد مخدر ضرر وحشتناکی دارن و فرد رو منزوی و متزلزل میکنن و احتمال وقوع جرم رو در جامعه بالا میبرن.
  جهت اطلاع دوستان، مصرف ماری جوانا احتمال ابتلا به شیزوفرنی (نوعی جنون) رو افزایش میده …. من دیدم و اکیدا توصیه میکنم هیچ وقت تجربه نکنید. توی اون جمع جوون 20 ساله بود تا مرد 50 ساله و همشون توی شرایط شرم آور و اعتیاد گونه ای بودن.
  من هیچ وقت حاضر نیستم همچین بلایی رو سر خودم یا یکی از عزیزانم بیارم. پس شما هم اگر هموطنانتون رو دوست دارید بهتره قبل از اینکه مطلبی رو درج کنید خیلی خوب دربارش تحقیق کنید. و حداقل ده تا مقاله بخونید و با افراد درگیر این موارد تا چند سال قبل و بعد از مصرف معاشرت داشته باشید.
  من خیلی تحقیق کردم تا ببینم موضوع چیه و فهمیدم خیلی بدتر از اونیه که فکرشو میکردم….

 • wwwiretap

  Happy 420

  Please do not use the term marijuanna, it was created to make the drug sound Mexican and south american. It’s weed.