چیز ترسناکی نیست

نترسیم

امروز ۱۷ می، روز جهانی مبارزه با وحشت از همجنسگرایی یا همون هوموفوبیا است و به طور عام‌تر می تونیم بگیم روز مبارزه با وحشت ما از هر چیزی که نمی شناسیمش. حدود هفت درصد آدم‌ها واقعا همجنسگرا هستن که چیزی کاملا متفاوت از رابطه‌های بین همجنس‌هایی است که در شرایط سرکوب به وجود می یاد و در جامعه خودمون شدیدا شاهدش هستیم. یک فرد همجنسگرا، گی، لزبین، تراجنسی، ترنس یا هر چیز دیگه همه چیزهای انسانی اش مثل اکثریت است با این تفاوت که گرایش جنسی اش چیز دیگه ای است.

از ناشناخته‌ها نترسیم و به حقوق شخصی آدم ها احترام بذاریم (:

اصل پوستر

 • محمد جواد

  درسته که هر آدمی که به دنیا میاد یه حقوقی داره ولی این مسله ی همنجس گرایی اصلا انسانی نیست

  توی کدوم ادیان الهی شما دیدید که مسله ی همجنس گرایی مجاز باشه!!

  ————–

  جادی همنجسگرا هستی؟

  • جادی

   چطور اصلا انسانی نیست؟ یعنی تعریفت از انسانی چیه؟ خب وقتی هفت درصد انسان ها اینجوری هستن یعنی بین انسان ها شایع است (موضوعی انسانی است). اما اگر منظورت از «انسان» یعنی «شایسته / خوب / …» خب باید استدلال کنی که چرا نیست؛ به جز تنفرت از جریان (: بحث ادیان هم مستقله و اگر آزادی بیان بود حرف می زنیم (:

   در مورد گرایش جنسی خودم هم دقیقا بحث همینه.. گرایش جنسی موضوعی شخصی است و هر کس حق داره مستقل از گرایش جنسی تا وقتی مزاحم کسی نیست زندگی کنه بدون اینکه به کسی پاسخ بده و مطمئنا آدم اگر از حقی دفاع می کنه لازم نیست حتما خودش در اون مورد خاص مستقیما مورد ظلم باشه. اتفاقا جامعه خوب وقتی ساخته می شه که آدم ها از حقوق کلی و از فرصت های همدیگه دفاع کنن نه فقط از چیزهایی که مستقیم به خودشون مربوطه. و البته اینم اضافه کنم که در کشوری که طبق قانونش مردی که رابطه جنسی با یک مرد دیگه داشته باشه رو می گیرن اعدام می کنن، سوال «جادی جان همجنسگرا هستی؟» بیشتر یادآور مشکلات این دوستان است که حتی حق ندارن چیزی باشن که هستن.

   • مهدی

    جادی استدلالت خیلی جالبه! یعنی چون هفت درصد اینکاره اند پس انسانیه!؟ خب اگه اینطوره منم میگم مثلا هشت درصد مردم قاتل هستند پس این عمل انسانیه!!!

    • جادی

     برای همین می گم باید «انسانی» رو تعریف کنه. وقتی یکی می گه «کچل شدن انسانی نیست» جوابش اینه که «پس چرا انسان ها کچل می شن؟» (: اما اگر منظورت از «انسانی» اینه که «چیز خوب / اخلاقی / شایسته / …» است جای بحث داره و کسی که می گه نیست باید استدلال کنه (: کمی ادیتش می کنم که این معنی مشخص بشه.

    • دوست عزیز غیر انسانی اینه که شما دارین بخاطره یک مساله‌ی کاملاً شخصی که به شما هیچ ربطی نداره و با این کار هیچ ضرری به هیچ کسی نمیرسه به یک شخص توهین میکنی.
     این کار مثل این میمونه که یکی بیاد به شما بگه، خاک تو سرت چرا با دوست دخترت رابطه‌ی جنسی داری، باید حتمآً ازدواج کنین؟

  • رهام

   محمد جواد، واقعا منظور شما از غیر انسانی بودن چیه؟ اگر منظور کاری هست که از انسان سر میزنه، به قول خودت هم قتل و هم فوتبال بازی کردن عمل های انسانی هست، پس انسانی بودن یا نبودن عملی (اگر آنرا عملی که از انسان سر میزنه تعریف کنیم) هیچ دلیلی برای ممنوعیت و یا مقبولیت عمل نیست. جادی سوال درستی رو مطرح کرد. بیشتر توضیح بدید غیر انسانی یعنی چه و اثبات کنید همجنسگرایی غیر انسانی هست.
   نمیدونم بحث دین چه ربطی داشت که اینجا پیش کشیدید. اینکه شما به یک دینی اعتقاد دارید که توی اون بعضی چیز ها منع شده به بقیه چه مربوط هست؟ خودت میدونی و دین خودت، مسئله شخصی خودت هست.

  • Mohammad

   Homosexuality is found over 450 species,
   Homophobia is found in only one.
   Which one seems unnatural now?!!

   • شاپور

    تو هم احتمالا جزو اون 449 گونه ی دیگه هستی دیگه !

  • سلام
   تشکر از پست خیلی خوبتون
   چندتا سوال از شما داشتم :
   1 – چرا هنوز خیلی از کشورهای دنیا ازدواج دو همجنس گرا رو قبول ندارند؟
   2 – من ادعا میکنم هیچ کس از نطفه و در زمان نوزادی هم جنس گرا نیست این محیطه که ملت رو همجنس گرا میکنه.حالا کسانس که میگن همجنس گرایی وجود داره خوب بیان اثبات کنند که نه و واقعا همجنس گرای ذاتی وجود داره.

   • جادی

    ۱- بعضی کشورها حتی هنوز سیستم متریک رو هم قبول ندارن (: همه کشورها بر اساس عقل و علم کار نمی کنن ولی جامعه علمی فعلا متقاعد است که همجنسگرایی بیماری یا چیز عجیبی نیست و کشورهای پیشرفته تر / با سوادتر هم اکثرا دارن می رن به سمت پذیرش جریان. نه اینکه پذیرش معیار سواده بلکه به معنی دیدن یک ترند جهانی.

    ۲- بحث «بار اثبات» یک بحث فلسفی است. اگر کسی ادعای وجود چیزی رو می کنه باید بتونه شواهد اثباتی نشون بده. تو می گی فلان جور است و باید بتونی اثبات کنی. کسی هم می گه «از پیش انتخاب شده» باید بتونه شواهد نشون بده. اونها مدعی هستن که همجنسگرایی در تعداد بسیار زیادی گونه های حیوانی هم هست، در همه جوامع و همه تاریخ تقریبا میزانش ثابت بوده و در نتیجه چیزی است مستقل از فرهنگ انسانی ما. می شه حدس زد که مثل همیشه جواب درست اینه «عوامل ذاتی وجود دارن و عوامل اجتماعی روش تاثیر می ذارن» (:

 • محمد

  داره بحث این کامنت ها میره سمت فلسفه اخلاق، اینکه حسن و قبح عقلیه یا شرعی، حسن و قبح شرعی معنیش اینه که چون مثلا مسیحیت گفته که همجنس بازی کار زشتیه پس این کار زشته و اگر مسیحیت (فقط مثال می زنم به مسیحیت تا خدای نکرده کسی بهش بر نخوره ;) می گفت ثواب داره هر شب ملت گی پارتی راه میانداختن تا برن به بهشت.

  در مقابل حسن و قبح عقلی معنیش اینه که مثلا همجنس بازی جدای از این که شما چه دینی داشته باشی عقلا کار زشتیه.

  نکته دوم اینه که اگر مثلا اعتقاد داشته باشیم حسن و قبح عقلیه، آیا همه موارد رو شامل میشه یا اینکه بعضی چیزای ساده مثل دروغ گفتن یا قتل رو با عقل میشه فهمید قبیح اند ولی بعضی چیزا رو نمیشه؟

  نظر شخصی من اینه که بعضی از قوانین هستن که فلسفه ای که پشت اوناست اصلا ربطی به :انسانیت« یا حسن و قبح و این حرفا نداره، مثلا قانونگذار دیده توی جامعه دزدی خیلی زیاده و با جریمه و این جور چیزا مشکل جامعه حل نمیشه بعدش حکم کرده که دست سارق رو قطع کنن، صرفا به خاطر بازدارندگی بیشتر

 • امید

  همجنس‌گرایی به معنی داشتن رابطه با هم‌جنس یا لذت بردن از چنین رابطه‌ای نیست، زیرا در این صورت همهٔ انسانها بیشترین دفعات جنسی رو با خودشون داشتن (خودارضایی) و بنابراین همهٔ انسانها هم‌جنس‌گرا هستند. اصلا درست نیست که ۷ درصد انسانها دگرجنس‌گرا نیستند، زیرا در این صورت در هر ۱۴ نفر یک نفر نباید دگرجنس‌گرا باشد. به طور ساده، غیردگرجنس‌گرا کسیه که خودش به این موضوع اذعان کنه نه اینکه صرفا رابطهٔ با هم‌جنس داره.
  The largest and most thorough survey in Australia to date was conducted by telephone interview with 19,307 respondents between the ages of 16 and 59 in 2001/2002. The study found that 97.4% of men identified as heterosexual, 1.6% as homosexual and 0.9% as bisexual. For women 97.7% identified as heterosexual, 0.8% as lesbian and 1.4% as bisexual. Nevertheless, 8.6% of men and 15.1% of women reported either feelings of attraction to the same gender or some sexual experience with the same gender.
  از
  http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_sexual_orientation

  • جادی

   امید جان این نمونه که ذکر کردی وقتی بوده که به یکی زنگ می زدن می پرسیدن «شما همجنسگرا هستین؟» (: منطقا روش تحقیق مناسبی نیست و این موضوع در توضیح روش تحقیق ذکر می شه که ما با فلان روش به این رسیدیم که فلان درصد اینو گفتن. از همین ویکیپدیا که لینک دادی: Whereas in 1970 18% of the boys ages 16 and 17 reported to have had at least one same-sex sexual experience, the number had dropped to 2% by 1990.[23] “Ever since homosexuality became publicly argued to be an innate sexual orientation, boys’ fear of being seen as gay has, if anything, increased”, the director of the institute, Volkmar Sigusch, suggested in a 1998 article for a German medical journal.[24]

 • مهدی

  اول بگم من اون یکی مهدی نیستم:دی فقط می‌خواستم در جوابش بگم به نظر من اگه قاتل به دیگران آسیب نمیرسوند کار بدی نمی‌کرد.
  یه انتقادم از جادی. البته صراحتا نگفتی ولی حس کردم به طور ضمنی گفتی شیوع یه چیز دلیل بر اخلاقی بودنشه. به نظر منم همجنس گرایی اصلا غیر اخلاقی نیست ولی نه به این دلیل که توی درصد قابل توجهی شایعه. به نظر من شیوع یه چیز دلیل بر خوبی و بدی نیست. خیلی از چیزا هست که شایع هست ولی بده که معمولا می‌شه بهش گفت مشکلات اجتماعی یا همچین چیزی.
  خیلی از چیزا هم هست که شاید اصلا شایع نباشه ولی به دیگران آسیبی نمی‌رسونه پس مشکلی نداره.
  در مجموع به نظرم ترس از همجنس گرایی هم خودش یه مشکل اجتماعیه که باید بررسی بشه و واقعا ببینیم چرا از یه سری آدم که هیچ آسیبی به ما نمی‌رسونن و فقط در یکی از خصوصی‌ترین ویژگی‌ها با ما فرق دارن می‌ترسیم و حتی باهاشون مبارزه می‌کنیم…

  • جادی

   اگر این برداشت شد، اشتباهه. من اصلا معتقد نیستم که شیوع چیزی اخلاقی اش می کنه. من با سرمایه داری وحشی اطرافم،‌ اعدام، دروغ، اعتیاد، فساد، رشوه، شکنجه، ظلم و … مخالفم و اطرافم بسیار شیوع دارن (: با تیکه آخر حرفت صد در صد موافقم که بسیار جالبه آدم رو این فکر کنه که چی می شه یکهو یک گروهی می شن مبارز علیه چیزی که اصلا بهشون ضرری نمی زنه و در مقابل کلی چیز که اون بالا گفتم کلا ساکتن.. شاید چون یک کم خطرناکه (:

 • امید

  جدیدترین سرشماری ۳.۸ رو بیان می‌کنه
  A Gallup report published in October 2012 by the Williams Institute reported that 3.4% of US adults identify as lesbian, gay, bisexual or transgender. Minorities were more likely to identify as non-heterosexual; 4.6% of blacks, 4.0% of Hispanics and 3.2% of whites. Younger people, aged 18–29, were three times more likely to identify as LGBT than seniors over the age of 65, the numbers being 6.4% and 1.9%, respectively.
  از
  http://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_demographics_of_the_United_States

  • جادی

   بازم این درصد آدم هایی است که در جواب سوال «همجسنگرا هستین» می گن «بله». این آمار «همجنسگراها» نیست بلکه آمار کسانی است که خودشون رو همجنسگرا معرفی می کنن. درست مثل دین. در ایران آمار بگیر که آیا شما مسلمان هستین و می بینی همه هستن چون اگر نباشن حکمش اعدامه ولی سری بزن به مسجدها و ببین چند درصد مسلمون با تعاریف کلاسیکش هستن. البته می دونم که خودت می دونی ولی گفتم اگر کسی داره بحث رو می خونه اینها رو هم ببینه.

   • امید

    کسانی که تحقیق می‌کنند و سرشماری انجام می‌دن بلدند چکار کنند تا آمارشوندگان ترسی نداشته باشند. مثلا به صورت پرسشنامه بدون اسم. ضمنا این آمار در کشوری گرفته شده که همجنس‌گرایی جرم نیست و راحت می‌شه از درستی آمار مطمئن شد. در ایران هم راههایی وجود داره تا از هر چیزی آمار گرفته بشه که همیشه اینکار انجام می‌شه (حتی از طریق وزارت اطلاعات و حتی در مورد حساسترین موضوع‌ها). اصلا اگر روش آمارگیری امن و مطمئن و در جامعهٔ مناسب آماری تشخیص داده نشه، اون آمار از نظر مراجع معتبر نیست و جایی مثل ویکیپدیا این آمار رو درج نمی‌‌کنه.

    • جادی

     کسانی که تحقیق می کنن می گن روش ما این است و نتایج این. تو می تونی به هر دو ایراد بگیری. مثلا صد در صد خود این آدم ها می دونن که خیلی ها ممکنه همجنسگرا باشن و نگن و هیچ اشکالی هم نداره چون دقیقا تو فصل روش‌شناسی گفتن «روش ما اینه که با تلفن از آدم ها پرسیدیم و جوابشون رو ثبت کردیم» و نتیجه شون هم می شه «فلان درصد آدم خودشون پشت تلفن گفتن که همجنسگرا هستن». حرفشون هم کاملا درسته ولی متفاوت است با اینکه «این درصد از آدم ها همجنسگرا هستن».

     در مورد «آزادی» و «جرم نبودن» هم خب وضع از ایران بهتره و به همین دلیل در ایران درصد کسانی که می گن همجنسگرا هستن تقریبا صفر است ولی اینکه جرم نیست معنی اش این نیست که راحته. مثلا ترنس‌ها در ایران اصلا مجرم نیستن ولی ننگ اجتماعی سنگینی رو با خودشون حمل می کنن و همیشه درگیر طرد شدن از خانه و دستگیری و تجاوز و … بودن و هستن بدون اینکه «مجرم» باشن از نظر قانون.

 • مهدی

  سلام جادی عزیز :)
  من خودم هنوز در حال کلنجار با خودم هستم،
  اما خب جواب این سوال رو چی میدی (در رابطه با همین بحث همجنس گرایی)،

  انسان رو میشه اینجور معنی که کسی هست وابسته به احساسات و با احساسات زنده است،
  مذکر ها احساسات خودشون رو کمتر نشون میدن،
  مونث ها بیشتر نشون میدن، (*بر اساس تعریف هایی که در جهان میشه)
  برای ادامه یافتن بشریت هم باید زاد و ولد انجام بشه،

  حالا اگه دو هم جنس باهم رابطه رو آغاز کنن حالت های زیر به دست میاد :
  ممکنه دو فرد با احساسات بالا (مونث ها) در کنار هم باشن،
  ممکنه دو فرد با احساسات متوسط (مذکرها) در کنار هم باشن،
  زاد ولد انجام نمیشه،
  از اونجایی که احساسات همیشه پایدار نیست، ممکنه در حالت های رابطه رابطه ها خیلی زود از هم بپاشه، البته این در روابط دو جنس مخالف هم هست، اما زاد ولد انجام نمیشه و باعث میشه نسل بشریت هم کاهش بیابه.

  تو یکی از نظرات گفتی چون چند درصد اینجور احساساتی دارن پس میتونه انسانی باشه و کلا یک عمل وقتی به کسی آسیب نرسونه مشکلی نداره.
  اگه یک متخصص توسط یه گروه به استخدام در بیاد و ازای ساخت بمب پول بگیره این شخص بطور مستقیم آسیب به بقیه نمیزنه چون فقط کارش درست کردن بمب هست پس آیا این فرد هم کار انسانی میکنه ؟
  اگه یک شخص موارد مخدر آسیب زن (منظورم هر مواد مخدری نیست) رو کشف کنه یا تولید کنه و باز هم برای سازمانی یا گروهی کار کنه و فقط پولشو بگیره و کاری نداشته باشه اونا چیکار انجام میدن بازم کارش انسانیه؟
  مثال های بالا شاید خیلی خیلی فاصله داشته باشه با بحث، اما مسئله اینه که همجنس گرایی شاید به طور مستقیم آسیب نزنه به جامعه اما باعث میشه جامعه به کم کم دچار مشکل بشه،
  احساسات و عواطف دچار دگرگونی میشن، مطمئناً زاد ولد انجام نمیشه و اگه بصورت آزمایشگاهی (اطلاعات دقیقی ندارم فقط یه چیزی شنیدم و دیدم) هم این افراد دارای فرزند بشن آیا دقیقا میتونن با یه حس مادرانه و پدرانه این فرزندان رو تربیت کنن ؟

  من از روی نشناختن، یا نگاه کردن بصورت یک ناهنجاری حرف نزدم :) فقط سوال هایی که پیش میاد با یک دید نسبت به آینده گفتم :)

  • جادی

   مهترین بخش اینه که در حال فکر باشی (: این حساسترین قسمت است. خیلی هم طولانی نوشتی و نمی شه تک تک رو اینجا جواب داد و خلاصه می کنم. تصورات اینکه «زن احساسی تر است و …» درست نیست. می تونیم بگیم «زن ها بیشتر احساساتی هستن» یا «درصد بیشتری از زن ها احساساتی هستن» و … و بعد می شه گفت که این احساساتی بودن نقش جنسیتی رو مشخص نمی کنه و اگر یک زنی بود که احساساتی نبود چی و هزار تا حرف دیگه (: اتفاقا بیشتر سرکوب اجتماعی ما از گروه خاصی از همجنسگراها که نقش جنسیتی خودشون رو بازی نمی کنن (مثلا مردهای احساساتی یا زن های خشن) به سمت همین موضوع است که مرد چرا احساساتی رفتار می کنه؟

   در مورد زاد و ولد هم که هیچ مشکلی نداریم … در واقع نژاد بشر هیچ نگرانی ای در این مورد نداره که به خاطر همجنسگرایی جمعیتش به صفر برسه. اتفاقا این از سوال های خیلی خیلی سخت است که چرا با اینکه همجنسگراها از نظر تئوریک باید کمتر و کمتر بشن ، همیشه همونقدر که هستن موندن (:

   اونهم که می گی خب یارو داره بمب می سازه (که حالا می شه بحث کرد مواقعی لازمه) ولی مثلا ممکنه ابزار شکنجه بسازه که همیشه بده و مستقیما داره اینکار رو می کنه. منظور از اینکه توی قاعده طلایی (کاری رو بکن که می خوای بقیه هم بکنن)‌ لازمه یک «مستقیم» هم اضافه بشه اینه که بالاخره هر کس هر کاری بکنه در سطحی به بقیه ضرر می زنه (اگر من تو خیابون حرف بزنم، آرامش ذهنی یکی به هم می خوره. اگر من برم سر کار، فرصت شغلی یکی دیگه از بین می ره و …)

   در مورد فرزندخوندگی برای منم پیچیده بود تا اینکه یک استدلال رو شنیدم: انتخاب بین این نیست که یک نفر توسط یک زوج معمول اداپت بشه یا توسط یک زوج گی. انتخاب بین اینه که بچه در یتیم خونه بمونه یا با یک زوج گی باشه که خب اکثر کشورها رسیدن به اینکه دومی بهتره بخصوص که این دو نفر احساس مسوولیت چند برابری هم می کنن که چیزی کم نذارن (:

   به هرحال این بحث ها بخصوص اگر از مرحله عملی خارج بشیم و بریم سراغ جزییات بسیار سخت هستن و به همین خاطر هم هست که زندگی در ایران راحته: همه می تونیم بگیم که یک نفر رو به خاطر گرایش جنسی نباید اعدام کنن.

  • رهام

   – اینقدر زاد و ولد آدمها زیاد هست که با بچه دار نشدن مثلا 10% جامعه هیچ خللی تو زیاد شدن آدمها به وجود نمیاد (متاسفانه).
   – شما ایدت چی هست؟ کسی که از جنس مخالف خوشش نمیاد رو به زور مجبور به همخوابگی با جنس مخالف کنی که جمعیت آدمها بره بالا؟ چرا از خودت مایه نمیزاری به جای اینکه بقیه رو مجبور کنی؟ اینقدر بچه بیار تا به سهم خودت جبران بی بچگی گی ها رو کرده باشی.
   – مگه آدم اسب و گوسفند هست که برای منافع مزرعه دار شرایط رو جوری بهش تحمیل کنیم که زاد و ولد کنه؟ (کاش آدمیزاد اینقدر جمعیتش زیاد نبود تا برای حفظ استاندارد زندگی از جانورها و محیط زیست و منابع طبیعی این طور با شقاوت بهره کشی نمیکرد.)
   – این صحبت ها نشون میده که اصلا چیزی به نام فردیت و حقوق انسانی تو جامعه ما مطرح نیست و کاملا نا آشناست. کل شخصیت و زندگی یک فرد رو تو این خلاصه کنیم که آیا اونجوری ما میخوایم زیاد میزاد یا نه. زاییدن یا نزاییدن، مسئله انگار “فقط و فقط” همین است!

 • من هميشه كه اين بحث پيش اومده، تو فكر رفتم و هيچ وقت نتونستم خودم رو قانع كنم، چه براي انساني بودنش و چه براي رد كردنش و در نتيجه سكوت رو ترجيح دادم اكثر اوقات. اما چيزي كه هست اينه كه ما آدمهاي دگرجنس گراي معمولي رو هنوز با نژاد، مليت و قوميتشون دسته بندي و قضاوت ميكنيم و با اين كه شعار ضدنژادپرستي همه جا رو گرفته و همه ادعاي برابر دونستن همه قوميتها و مليتها رو دارند، در عمل رفتارها اينطور نيستن و همين افراد چنان به خودشون اجازه حمله و محكوم كردن كسي رو ميدن كه بدون توهين، فقط ظاهر ترنسي مثل كُنچيتا رو كمي عجيب يا چندشناك حس ميكنند. بهتر نيست قبل از تظاهر به حمايت از ترنسها، مشكل نژادپرستي رفع بشه؟ غير از اينه كه تو ايران خودمون، هر فردي با قوميتش قضاوت ميشه؟!

  تبليغ برابري گرايشار جنسي هم به نظر من بيشترش به نوعي سياسته. دقيقا نميفهمم چه سياستي، اما دليل برنده شدن يك ترنس در يوروويژن يا ساخت فيلمهايي به ظاهر مستند كه فقط گي بودن و همچنين پايبند نبودن به همون رابطه گيي يك فرد در اون بسيار پررنگ هست، چيه؟ (منظورم فيلم Yver Saint Laurent هست، زندگينامه طراح مد برند YSL كه واقعا فيلم خوبي هست كه بايد ديدش اما اشاره به گيي و بي بندوباري روابط جنسي خيلي پررنگتر از هر وجهه ديگه فيلم هست). آيا ما در سال ٢٠١٤ خيلي ديگه از مسايل پايه اي انساني رو حل كرديم كه انقدر دم از حقوق اين افراد ميزنيم؟ :-/ يا همونطور كه گفتم، كسي كه هنوز تفكر نژادپرستي داره، جايز هست كه دم از حقوق جنسي افراد ديگه بزنه؟ (منظورم هر فرد نوعي هست).

  • ava

   شما میگین چون من صبح دیر از خواب پا شدم و صبحونه نخوردم پس سر کار هم نمیرم و چون سر کار نمیرم بعدش هم اجاره خونمو که قراره ساعت 4 بعد از ظهر به صاحب خونه بدم نمیدم و چون صبحونه نخورده بودم نهار و شام هم نمیخورم و یه همچین چیز بی خودی گفتنی :)
   این که ما مشکل نژاد پرستی داریم دلیل نمیشه که بگیم پس بیخیال مشکلات دیگه و تا اینو حل نکردیم بزار بقیش به حال خودش باشه !
   باید همه مشکلات رو حل کرد دوست عزیز

   • من *چیز بی‌خودی* نگفتم دوست عزیز. هیچ کسی این‌جا *چیز بی‌خودی* نگفته. هر کسی حق نوشتن نظرش رو داره و اگر کسی خلاف اون فکر می‌کنه، به معنی بی‌خود بودن اون نظر نیست. در جهت رفع مشکلات انسانی، باید احترام به نظرات همدیگر، خصوصا در قسمت *نظرات* رو هم یاد بگیریم.

    نژادپرستی و اختلاف نظر در تمایلات جنسی هردو از *متفاوت* بودن ناشی میشن و این‌ها مثل صبحانه نخوردن و سر کار نرفتن نیستند. اگر کسی فکر می‌کنه که به ترنس‌ها و غیره باید احترام بذاره، در وهله اول باید احترام به آدم‌هایی فقط متفاوت از لحاظ رنگ پوست، مو و چشم رو یاد بگیره و البته قبل‌تر از اون، احترام به نظرات دیگران. (:

    ولی نهایتا آخر حرف من باز هم همین هست که سیاست پشت همه این مسایل چیه؟ چرا فیلم زندگینامه یور سنت لائورنت پر هست از روابط بسیار بی‌بندوبار و همجنسگرایی؟ چرا برنده یورویژن امسال یک ترنس با ظاهری بسیار متفاوت هست؟ چرا انقدر این روزها به ظاهر روشنفکرها فقط ادعای رعایت حقوق بشر و برابری رو دارند در حالی که خودشون در عمل این کارهارو نمی‌کنند؟ و هزاران چرای مشابه دیگه؟

    شاید جواب این باشه که خب، جناب لائورنت گی بود و این زندگی واقعی اون رو نشون می‌ده. اما واقعا اینطوره؟ هر فیلمی که ساخته و پخش می‌شه عین حقیقت رو منعکس میکنه؟! نه! سیاستی هست پشت این مسایل که من درکش نمی‌کنم مثل خیلی از سیاست‌های دیگه، اما دوست دارم بیشتر بدونم در موردش.

    (نمیدونم چقدر مرتبط هست، اما دیدن این ویدئو هم بد نیست و این‌که چرا؟!!؟!؟!؟!
    https://www.youtube.com/watch?v=8TJxnYgP6D8 )

    • ava

     اون چیزی که در کامنت قبل نوشتی با این چیزی که الان میگین یکی نیست !
     شما گفتین تا مشکلات دیگه هست فعلا این مشکل رو بیخیال میشیم منم مثال زدم که این حرفی که میزنید اینقدر بی معنی و اشتباه هست !
     شما میگین تا مثلا مشکل نژاد پرستی رو اول حل نکنیم باید بیخیال همجنسگرایی بشیم !
     خوب این از نظر من مثل همون هست که میگین تا صبحونه نخوریم باید بیخیال نهار بشیم
     با این وضعیت و تبلیغات سنگینی که برای نژاد پرستی تو خیلی از کشور های جهان صورت میگیره این مشکل تا 100 سال دیگه هم وجود خواهد داشت و البته بستگی داره به شرایط احتمال داره کمتر بشه احتمال داره بیشتر بشه
     من هم دوست دارم کلا هیچ مورد نژاد پرستی تو دنیا وجود نداشته باشه
     ولی این که تا این مشکل یا مشکلاتی از قبیل جحاب اجباری و فقر و چیزای دیگه هست به همجنسگرایی نباید پرداخت حرف اشتباهی هست
     باید روی تمامی مواضع بشری تلاش کرد و به اندازه کافی برای همشون نیرو موجود هست
     و فکر نمیکنم این چیز ها جدای از هم باشن و همشون با هم در یک جبهه قرار دارند از نظر من
     احترام به نظرات معنیش این نیست که من از روی مثنوی مولوی براتون کامنت بزارم !
     و این که حرفی که زدین بی خود (بی ربط – بی معنی) بود فکر نمیکنم توهین باشه من به شخص شما توهین نکردم و نظرم رو در مورد نظرتون گفتم :)

 • احترام به عقايد و مرام ديگران براي من خيلي مهمه حالا هر چقدر هم با تفكرات خودم سازگار نباشه ، چرا ، مگر زماني كه بدونم به حقوق من تعرض شده باهاش مخالفت مي كنم يا حداقل اينكه در آينده بدونم برام مشكل ساز ميشه .
  در آخر هم بايد اينو قبول كنيم همه مردم تفكر و مرام يكساني ندارند ، اينو زماني كه خيلي بين مردم باشي به تجربه مي تونيد ببينيد و طريقه كنار اومدن با اونا رو بايد ياد بگيريم يا اونا با ما :)

 • امید

  اینکه ما تمایلی داریم دلیل نمیشه که اون تمایل رو تبلیغ و یا حتی اجرا کنیم. مثلا ما همه لخت به دنیا میایم و اصولا همهٔ موجودات لخت هستند و کسانی هم هستند که تمایل دارند لخت بگردن. اونوقت باید به اینها هم اجازه بدیم تو جامعه لخت مادرزاد بگردند. زندگی کردن در جامعه یه مزایایی داره و در کنارش هم شرایطی هم داره. شما نمی‌تونید از مزایا استفاده کنید و به شرایطش پایبند نباشید.
  انسان ۲ بعد داره. یکی بعد قائم به ذات، که حقوق پایهٔ بشر در این بعد معنی پیدا می‌کنه.
  یکی هم بعد اجتماعی که حقوق اجتماعی در این بعد معنی پیدا می‌کنه.

  مشکلی که با همجنس‌گرایان وجود داره اینه که مستقیما نوعی از رابطهٔ جنسی رو تبلیغ می‌کنند که پرخطره (ایدز، هپاتیت، سرطان مقعد) و بنابراین جامعه در مقابلش واکنش نشون می‌ده. مثال دیگه سیگاره. سیگار کشیدن من به کسی (به جز خودم) آسیب نمی‌رسونه ولی اجتماع تصمیم می‌گیره تبلیغ سیگار ممنوع باشه (حتی در فیلمهای دههٔ اخیر سعی شده به جز موارد ضروری تاریخی، قهرمانها سیگاری نباشند).
  سکس مقعدی، خواه بین ۲ مرد باشه خواه بین یک مرد و یک زن، رابطه‌ای پرخطر (پزشکی) و غیرطبیعی است (هیچ پستانداری وجود نداره که آلت تناسلیش رو در مقعد همنوع خودش بکنه) و بنابراین جامعه حق داره تبلیغ این نوع رابطه رو ممنوع کنه. اگر شما گی هستید یا حتی گی نیستید و سکس مقعدی می‌کنید، خوب بکنید ولی جامعه حق داره به شما اجازه نده انجام اینکار رو علنی کنید.

  • ava

   سکس مقعدی در بسیاری از پستانداران هست :)
   ایدز و هپاتیت! هپاتیت که کلا بی ربط بود و ایدز هم هیچ ربطی به همجنسگرایی نداره !
   چون به دلیل محدود بودن و ندادن حق ازدواج و جدا کردن همجنسگرایان از هم اون ها مجبور میشن با افراد بیشتری رابطه جنسی داشته باشن احتمال ابتلا بیشتر میشه البته وسایلی مثل کاندوم و … هم هست که سکس با خطر تقریبا 0 درصد رو میتونید تجرب کنید سکس مقعدی هم اگر با روش های درست و آروم انجام بگیره بی ضرر هست و تو اینترنت میتونید پیدا کنید روش هاشو

 • ای کاش این همه وقت و انرژی صرف افرادی میشد که واقعا به کمک و حمایت ما نیاز دارن نه همجسگراهایی که یک ذره هم به اینجور حمایت ها و طرفدار ها نیاز ندارن و خیلی راحت ، بدون جنگ ، بدون مشکل غذا بدون مشکل اینترنت دارن زندگی میکنن . . .
  ای کاش وقت و انرژیمون رو صرف مسائل مهمتر میکردیم ، مثل این که روزی چند نفر دارن توسط یک سری دیگه تیکه تیکه میشن ؟! ، چنتا آدم دارن از شدت گرسنگی از نعمت زندگی محروم میشن ؟! چنتا آدم وجود دارن که اصلا وقت فکر کردن به مسائل جنسی رو ندارن فقط بخاطر این که باید تلاش کنن از آتیش جنگ و قدرت طلبی یکسری دیگه زنده بیرون بیان یا تمام روز رو دنبال یه کم غذا بگردن تا زنده بمونن ؟!!
  چرا با این همه پیشرت علمی هنوز هم جهل تو خیلی از جا های دنیا وجود داره ؟!
  ای کاش اون افرادی که مخاطب زیادی دارن به جای این جور مسائل یکم هم به چیزای با اهمیت تر میپرداختن . . .

  • مهدی

   خب دقیقا همجنسگرا هراسی یکی از چیزاییه که به خاطرش آدم کشته می‌شه یا خیلی از خشونت‌ها به راه میافته. حمایت خاصی از همجنسگراها لازم نیست فقط کافیه اونا (و سایر اقلیت های فکری در هر زمینه‌ی غیر مضر برای بقیه) رو به رسمیت بشناسیم و باهاشون دشمنی نکنیم

   • خیلی واقعا آدم کشته شده !!!! چنتا کشته شده ؟ یه عدد بگو لطفا ؟
    بخاطر همجسگرایی چند هزار تا زن ، بچه و مردم عادی رو تو یه روز سوزوندن ؟
    بخاطر همجنسگرایی پدر و مادر یه دختر ۳ سال رو جلوی چشمش سر بریدن ؟
    بخاط همجسگرایی روزی چند هزار نفر دارن از گرسنگی میمیرن ؟
    بخاطر دود سیگار همجنسگرا ها هر سال تو ایران ۷۰.۰۰۰ نفر دارن میمیرن ؟
    بخاطر همنجنسگرایی سالی ۲۰.۰۰۰ نفر تو جاده های ایران میمیرن ؟

    یا شما واقعا خوابید یا خودتونو به خواب زدید !!! من نمیگم بخاطر همجنسگرایی کسی کشته نشده ولی خیلی روشن و تابلوه که کدوم خیلی از اون یکی مهمتره !!! اصلا نیاز به گفتن نیست !!!!
    واقعا از افرادی روشنفکری مثل شما دوستای عزیزم تعجب میکنم ؟!!!!

    من میگم ما یه مقدار مشخصی عمر میکنیم و یه مقدار مشخصی هم انرژی داریم و به نظرم خیلی عاقلانه خواهد بود اگه این عمر و انرژیمون رو توی مهمترین مسائل خرج کنیم !!!

    • مهدی

     دوست عزیز منظور من این بود که عدم احترام به عقاید شخصی دیگران (که همجنسگرایی هم جزو اعتقادات شخصیه) باعث بروز خیلی از همین جنگ‌ها و آدم‌کشی‌ها شده…
     در کل نمیگم کار دیگه نباید کرد ولی به نظرم شما داری همین عمر محدودتو صرف می‌کنی تا با یکی مثل جادی که اتفاقا چیز بدی هم نگفته مخالفت کنی و ثابت کنی موضوع مهمتری هم هست. بله موضوعات خیلی مهم خیلی زیادی تو دنیا هست. خب در مورد موضوعی که فکر می‌کنی مهمه بحث کن. اگه موضوع خوبی باشه دیگرانم باهات همراه می‌شن.

  • رهام

   برای من که همجنسگرا نیستم این موضوع فرای بحث همجنسگرایی هست. مشکلات همجنسگراها تو جامعه یکی از جلوه های تعصب و انعطاف ناپذیری جامعه هست. از جلوه های موضع گیری عصبی در برابر چیزهایی هست که نمیشناسیم: اول موضع گیری بعد تلاش برای توجیه موضعگیری و هیچ وقت نوبت به شناخت و فکر بی پیشداوری نمیرسه. نماد به رسمیت نشناختن افراد به عنوان شخصیت های مستقل و زندگی خصوصی اونها هست. نماد زورگویی به اقلیت و تحمل نداشتن ناهمگونی در اجتماع هست. جلوه روادار نبودن و تعیین تکلیف برای بقیه هست.
   به نظر من کسی که توان درک مسئله افراد با گرایشهای جنسی مختلف رو بدست بیاره، توان درک خیلی چیزهای دیگه رو هم همزمان بدست آورده و در زمینه رواداری خیلی قدمها برداشته.
   ما نمیتونیم بدون رواداری کنار هم زندگی کنیم. یکی تحمل تمایل جنسی دیگری رو نداره، یکی از مدل موی اون یکی خوشش نمیاد، یکی میخواد به زور سر زنها حجاب کنه، یکی میخواد آستین بلند تن من کنه، یکی میخواد به من بگه چی بخور و چی بنوش، یکی چون من رای دادم میخواد من رو جر بده، یکی میخواد بگه دختر خالت رو دیدی بغل بکن یا نکن. یکی مخالف هست که من سگ داشته باشم. راجع به پلیس حرف نمیزنم، راجع به فضولی و حریم شکستن مردم عادی و غریبه حرف میزنم که نمیفهمن رواداری و حریم شخصی چی هست.
   جوونی من که هدر رفت تو این جامعه که گرچه اقلیت جنسی نبودم ولی توی خیلی چیزای دیگه اقلیت بودم.

 • Hadi

  قسمت 25 از فصل چهارم سریال family guy در مورد همین مطلب هست. پیشنهاد می کنم ببینید جالبه.

 • جادی جان حالا نمی دونم میونه ت با آرکد فایر چجوریه. ولی می دونم موسیقی دوس داری (چشم بسته غیب) این ویدئو رو که اخیراً هم پخش بی ربط به پستت نیست. راجع به همون جماعت LGBT ـه.. اندرو گارفیلد با آرکد فایر!

  https://www.youtube.com/watch?v=hRXc_-c_9Xc&list=UUUiiO_bccZFMVmnJ2Jj95lg

  شاید خواستی به پستت اضافه ش کنی!

 • مهرداد

  سلام
  جادی من متوجه نمیشم حرفت حمایت از همجنس گرایی هست یا نه؟!
  به تعریف های فلسفی انسانی بودن یا نبودنش هم کار ندارم
  چیزی که به ذهن من و خیلی از افراد جامعه (شاید هم همه) بعد از شنیدن کلمه انسانی میرسه درست بودن و خوب بودن اون قضیه است و براساس این ذهنیت که جامع هم هست بیان اینکه همجنس گرایی انسانی است اشتباه است چون این عمل کار صحیح و خوبی نیست دلایلش هم زیاده

  وقتی میشه عملی را حقوق شخصی یه انسان دونست که اون عمل صحیح باشه و به کسی هم ضرر نرسونه که این در مورد همجنس گراها صادق نیست یه نمونه اش که شخصا زیاد دیدم همجنس گراها فقط با هم در ارتباط نیستن و به هر کسی بتونن رحم نمی کنن به خصوص پسر بچه ها
  گفتن اینکه این عمل چه بر سر شخصیت و روح و روان یه پسر میاره به نظرم لازم نیست و مشخصه

  همجنس گراها به نظر من چند دسته ان
  کسایی که از نظر هومونی یا شخصیتی این شکلی ان
  کسایی که هوس هاشون اینقدر زیاده که کلا براشون جنس مخالف و موافق فرقی نمی کنه

  در کل توی هر دو مورد به نظر میرسه یه نوع بیماری است و باید به فکر درمانش بود و البته نباید حس بد بودنش توی جامعه از بین بره چون دسته دوم به خودشون اجازه میدن بیش تر به کارشون ادامه بدن
  مردم از همجنس گرایی نمی ترسن ازش بدشون میاد

  • مهدی

   یعنی شما میگید همجنسگراها و متجاوزها یکی هستن؟:|

  • رهام

   تجاوز، پدوفیلی، همجنسگرایی چند چیز مختلف هستند. توی کشورهایی که همجنسگرایی آزاده و سالانه تو خیابون ها کارناوال و رژه همجنسگراها برگزار میشه، تجاوز و پدوفیلی جرم هست.

  • ava

   شما دگر جنس گرا ها رو بگیر ! از زن ها دور نگهشون دار یه چند سال یعد طرف ننش رو هم که تو خیابون ببینه دیگه نمیشه جولوش رو گرفت !
   البته این که شما میگید همجنس گرا ها اینجوری هستن کاملا مخالفم !
   من آدم متجاوز دگر جنس گرا خیلی بیشتر دیدم
   هستن کسایی که با پسر خوشگل 16 ساله کاری ندارن و حسی ندارن ولی به دختر بچه 4 ساله تجاوز کردن !
   این چیزی که شما میگین کلا ربطی به جنسیت نداره ! تجاوز یه بحث دیگس که من حالا مشکلات روانی در نظر میگیرمش ولی مطمئنم شما همجنسگرا ندیدین :)
   ممکنه کسی رو دیده باشین که مشکل روانی داره یا اینقدر شهوتش تنده که به قول شما به پسر و دختر رحم نمیکنه ولی این بحث شما با همجنسگرایی یکی نیست !
   مثل این که بگید من پدری رو دیدم که سر بچه هاشو بریده و چال کردتشون توی حیاط خونه پس پدر ها کثیف و حیوان هستند ! البته مادر هم دیدیم این کار ها رو کرده باشه کلا از والدین خود دوری کنید :)
   دگر حنس گرا و هم جنس گرا هیچ فرقی با هم ندارند
   همون طور که شما که میگید دگر جنس گرا هستید ممکنه به خیلی از دختر ها هیچ حسی نداشته باشید
   هم جنس گراها هم مثل دگر جنس گراها به همه هم جنس هاشون حس ندارند و با هر کسی که رد میشه نمیخوابن
   شما عاشق یک زن میشید و بهش علاقه مند میشید به خاطر خیلی چیز ها
   و اون عاشق هم جنسش میشه و بهش عشق میورزه

 • Mohammad

  [این چند پاراگرافی که مینویسم امیدوارم یه موضوع پست نویسنده محترم کمک بکنه]

  اولا: همجنس گرایی لزوما به معنی داشتن رابطه جنسی با هم جنس نیست. فقط نوعی گرایشه که ممکنه با رابطه جنسی همراه باشه یا نباشه.

  دوما: در گونه های حیوانی هم موارد زیادی از هم جنس گرایی وجود داره. در قو های سیاه، پنگوئن ها و حتی کبوتران هم همجنس گرایی دیده شده و رواج داره.

  سوما: در بسیاری از آزمایشات علوم اعصاب روند کارکردی متفاوتی در بخش هایی از مغز افراد همجنس گرا مشاهده شده که نشان از وجود عوامل زیستی در شکل گیری همجنس گرایی داره و نشون میده که همجنس گرایی وابسته به مسائل اجتماعی مثل روند های مد شدن یک نوع لباس یا رفتار یا تکه کلام و… نیست. مشاهده همجنس گرایی در حیوانات هم نشان دهنده همین موضوعه (چون در میان حیوانات که چیزی به نام فرهنگ ابتذال غربی و… وجود نداره!)

  چهارما: همجنس گرایی یک نوع بیماری هم نیست! چون شخص همجنس گرا بالفعل از همجنس گرا بودن خودش ناراحتی یا دردی نمی بره! و اگر احساس ناراحتی ای هم داشته باشه به خاطر محیط اجتماع و برخورد سایرینه.

  پنجم: همجنس گرایی یک نوع گرایشه، همونطور که یک نفر از گیتار خودشش میاد، یک نفر از سنتور، یک نفر از موسیقی راک و… در تمایلات جنسی هم یک نفر ممکنه از جنس مخالف خودش (برای دوستی عاطفی) خوشش نیاد و گرایش به همجنس خودش داشته باشه. بعلاوه کم بودن یک پدیده لزوما به معنای اشتباه بودن یا نادرست بودن اون پدیده نیست که استدلال کنیم افراد همجنس گرا هم باید مثل بقیه باشند.

  ششم: همجنس گرایان در زندگی عادی خودشون مثل سایرین رفتار میکنند و فرقی با دیگر افراد ندارند. اگر شما فرد همجنسگرایی رو دیدید که در یک مکان عمومی رفتاری غیر اخلاقی و خلاف شأن داشت، این ربطی به همجنس گرا بودنش نداره بلکه ناشی از بیماری های روانی دیگه ایه. همونطور که در بین مردم غیر همجنس گرا هم موارد زیادی از انحطاط اخلاقی مثل تجاوز به عنف، تجاوز به کودکان و… وجود داره، در بین همجنس گرایان هم این موارد پیدا میشه. مهم اینکه بدونید این نوع انحطاط رفتاری ربطی به همجنس گرا بودن یا غیر همجنس گرا بودن افراد نداره و موضوع جداییه.

  هقتم: چرا باید از همجنس گرایان ترسید؟ مگر این افراد تهدیدی برای دیگران ایجاد میکنن؟ آیا آماری از جرم و جنایت افراد همجنس گرا در دنیا وجود داره؟ بعلاوه اگر این افراد در مسائل جنسی جرمی هم مرتکب بشوند (مثلا تجاوز به یک همجنس) برای کاری که کرده اند مجازات میشوند. در این مورد بین کسی که به هم جنس خودش تجاوز میکند یا کسی که به جنس مخالف خودش تجاوز میکند، فرقی هست؟ مشکل اینجاست که بر اساس تبلیغاتی که در صدا و سیمای کشورها (البته نه همه کشورها) انجام میشه یک گروه از افرادِ همجنس گرای متجاوز و دارای مشکلات اخلاقی به جای کل جامعه همجنس گرایان معرفی میشوند و چهره ای که از این افراد در ذهن ما میمونه یک سری افراد بیمارِ متجاوزِ بی اخلاق است. در حالی که در میان تمام رده های علمی و شغلی افراد همجنسگرا وجود دارند که نام بسیاری رو میتونید با جستجو در اینترنت پیدا کنید. از دانشمند گرفته تا مهندس هوا فضا و بازیگر و موسیقیدان و ریاضی دان و … . / مشکل اینجاست که بر اساس یک تصویر ذهنی غلط که عموما از رسانه ها در ذهن ها ایجاد شده افراد همجنس گرا رو شبیه به یک مرد مو بلند، با ناخن های بلند و گوشواره در گوش و لباس های تنگ و ابرو های برداشته آن هم با رفتارهای غیر اخلاقی با ترکیبی از تجاوز و خشونت و … میدونیم در حالی که افراد همجنس گرای معمولی مثل سایر افراد جامعه لباس میپوشند و رفتار میکنند.

 • ava

  اغلب افرادی که مخالف آزادی همجنسگرایی و احترام به همجنس گرایان هستند انسان های مذهبی هستند که دارند به شیوه های مختلف خودشون رو بی مذهب نشون میدند تا مثلا نشون بدند که همجنسگرایی فارغ از مذهب یک چیز بد و غیر انسانی هست و مثل دروغ که فارغ از مذهب چیز خوبی نیست :)
  البته خود این دوستان توجه ندارند که دو رویی و دورغ که به کار میبرند در این قضیه هم از نظر اخلاقی و هم از نظر شرعی مورد داره و احتمالا فکر میکنن که دارند در جهت حفظ منافع خدا ! دروغ میگن پس کارشون درست هست !
  هم جنسگرایی یه زحمتی به خودتون بدین و سرچ کنید
  یک چیز طبیعی هست در انسان ها و حیوانات وجود داره
  تعداد خیلی زیادی از آدم ها تمایل به هم جنس دارند
  شخصیت و انسانیت و خوب بودن و انسان بودن فارغ از تمایل جنسی هست
  آدم های بزرگی مثل حافظ . افلاطون . ارسطو . سقراط . داوینچی و خیلی از آدم های بزرگ همجنسگرا بودن
  من همین الان با سرچ فهمیدم که تیم کوک (مدیر عامل فعلی اپل) هم همجنسگرا هست :) یادم باشه یه آیفون بخرم حتما :) حالا اگه شما فکر میکنید که افراد همجنسگرا یه سری آدم شهوتی متجاوز و قاتل هستن بهتره برید ذهنیت خودتون رو تغیر بدین
  کسایی که نامزد و دوست دختر و یا همسر دارند و عاشقشن (ممکنه بعضیا نباشن) این حس خودتون رو ضرب در چند کنید و فکر کنید کسی همچین حسی به یکی داره که هم جنس خودش هست و حاظره براش بمیره و شما میگی چون من دوست ندارم یا دین من گفته بده شما حق نداری و من شما رو اعدام و سنگسار میکنم ! دقیقا از همین دید حالا به خودتون بنگرید و انسانیت خودتون رو اندازه بگیرید
  اگر تنها حس رقابت بین مردان باشه برای تصاحب زنان و اموال ! خوب جامعه به هرج مرج کشیده میشه و در حیوانات اجتماعی مثل انیان که همچنین بوده احتمالا زدن هم دیگه رو کشتن و منقرض شدن و گونه هایی که علاوه بر تمایل به جنس مخالف تمایلاتی به هم جنس هم داشتن به دلیل لطیف تر بودن روابط و خشونت کمتر بیشتر شانس بقا داشتن البته این نظر منه :)
  امید وارم این مشکل هم مثل مشکل حرام بودن موسیقی ! حل بشه :)

 • ali

  ترسناک نیست چندش آوره
  در ضمن مسئله انسانی به این معنی نیست ک هر چیزی بین یک عده ای از انسان ها شایع باشه اسم شو بزاریم مسئله انسانی . ممکنه اون مسئله انسانی با فطرت انسان و دین هر کس سازگار نباشه پس میشه مسئله غیر انسانی

  • رهام

   فطرت چی هست؟ میتونی تعریف دقیق ازش بدی و بعد اثبات کنی همچین چیزی وجود داره؟ در مرحله بعد باید دلیل بیاری که کار خلاف فطرت رو نباید انجام داد. چیزی که شما خیال میکنی فطرت هست در واقع تربیت و تصورات قالبی هست که تو جوامع بسته و محدود تو ذهن بچه ها فرو میکنند و چون جامعه بسته و خشک هست و مثل جوامع آزاد عقاید رنگارنگ درش تحمل نمیشه همه کمابیش با تفکرات مشابه بزرگ میشن.
   قضیه دین هم که کاملا بی ربط هست. شما به یه دینی اعتقاد داری که توش یه چیزی ممنوع هست، به بقیه چه ربطی داره؟ مسئله شخصی خودت هست و خودت میدونی با دین خودت.

 • امیر

  خوب اول بحث اینه که آقا ما یه درصدی داریم شما مخالف علمید شما فلانید… بعدش که آمار میدی میگن نه آقا اینا حساب نیست.این رفتار شخصی نیست که دنبال حقیقت باشه.این رفتار شخصیه که میخواد بگه من راست میگم.

  فرض کن یه یارویی تمایل داره آدم بکشه.این آدم رو شاید بشه اسمش رو گذاشت قتل گرا(!).حالا باید اینو مجازات کرد؟خیر.اون که مرتکب کاری نشده. خوب حالا فرض کنید من یه قاتلم.میام چیکار میکنم میگم آقا قتل گرا ها که مشکلی ندارن!پس شما باید مجازات قتل رو بردارید.یعنی قاطی کردن حقیقت با دروغ در جهت گرفتن مشروعیت. این دقیقا اتفاقیه که برای این مسئله داره میفته.همجنس گرا با همجنس باز فرق میکنه.یکی که رابطه ی معقدی با همجنس خودش بر قرار میکنه فرق میکنه با کسی که یه تمایلاتی درونش هست.(ممکنه همه هم داشته باشنش.همونطور که ممکنه هوس برقراری رابطه با حیوانات(مثل الاغ) رو داشته باشند.)
  قتل صرفا یه مثال بود.

  چیزی که فکر کنم قبلا یاخودم بهش اشاره کردم یا یکی از دوستان(نمیدونم اینجا گفتم یا نه.)اینه که یکی با نیم ساعت گوگل فکر میکنه علامه دهر شده.عزیزم اصلا میدونی رابطه از پشت چه بلایی سرت میاره؟کاش حداقل این نیم ساعت(شایدم کمتر) رو به جای گذراندن توی سایت های سکسی که یه مشت بی سواد حشری هستن(معمولا).توی چهار تا سایت مفید میگذروندید.مثلا سایت دانشگاه های معتبر دنیا.واقعا نمیدونم از کسی که منبعش یه عده حشرین چه انتظاری میشه داشت؟بعدش ادعای منطق هم که تو فضا است!
  اگه باور نداری میتونی خودت امتحان کنی.;)بعد یه مدت دیگه نمیتونی خودت رو هم نگه داری.(یکی از کمترین عوارض)

  دوستی که گفتن همجنس بازی اعتقاده.عزیزم همجنس بازی یه عمله.ربطی به اعتقاد نداره.

  مسئله شخصیه؟این دقیقا چیزیه که من میگم.اگه شخصیه لازم نیست هر دقیقه بکنید تو چش ملت که آقا ما … میکنیم.همون طوری که یه زن و شوهر حق ندارند هر دقیقه بگن ما همو …
  چرا نباید به انتخاب کسی که انتخاب کرده اگه یه عملی رو انجام داد اعدام بشه.احترام گذاشته نشه؟لطفا این افراد رو با بقیه قاطی نکنید.(دوباره بحث مشروعیت.)
  جادی ساختن ابزار شکنجه بده؟نه بابا!;) :)

 • همیشه برام سوال بوده چرا وقتی یه چیزی مخالف ذهنیت و عقیده های خودمون می بینیم و یا می بینیم که توی یک کشور دیگه رنگ پوست و جنسیت و نژاد و گرایش جنسی در سرنوشت آدم ها تاثیر منفی نمی ذاره (یا کمتر می ذاره) فکر می کنیم حتما یه سیاستی پشتشه.
  مورد دیگه هم اینه که اصرار داریم بقیه همون اولویت های ما رو داشته باشن. مثلا تا یکی از حقوق زنان حرف می زنه، میگیم چرا در مورد کودکان هیچی نمی گی؟ می گیم باید اول مشکل کودکان رو حل کنی و بعد بری سراغ زنان. جالبه کسی که برای حقوق کودکان کار می کنه هم گیر می دیم که مثلا این کار تو الان زوده و فعلا باید دست به دست بدیم تا دولت بتونه تورم رو کم کنه. یا می گیم داری سیاه نمایی می کنه.
  به نظرم قبل از اینکه به دیگران گیر بدیم، خودمون برای اولویت های خودمون کار کنیم و بذاریم دیگران هم کاری رو که دوست دارن و یا ضروری می دونن بکنن.
  اگر مخالفت عقیده ای داریم، یه بحث دیگه است. باید بشینیم و حرف بزنیم و ببینیم هر کس تا چه حد درست می گه. مطمئنا که با شر مطلق و خیر مطلق طرف نیستیم.

 • محمد رضا

  جادی من به عنوان یک همجنسگرا ازت تشکر میکنم که حاضر شدی همچین پستی رو توی بلاگت بزنی.

 • جواد

  سلام
  من آدم مذهبی نیستم اما هیچوقت نتونستم با همجنسگرایی کنار بیام. با توجه به اینکه در این مورد چند مطلب نوشتی فکر کردم بهتره نظرم رو بگم و نظر سایر دوستان رو هم بشنوم. بنظر من همجنسگرا ها دو دسته هستند:
  1. افرادی که به علت یک تغییر ژنتیکی از بدو تولد(داشتن کروموزومهای xy با ترتیب و تعداد متفاوت از اکثریت) دارای مشکلاتی در زمینه سکس یا تمایل به همجنس هستند و معمولا اکثر ترنس ها جز این دسته هستند.
  2. افرادی که بدون دلیل ژنتیکی به همجنس خودشون تمایل دارند
  شخصا معتقدم که دسته اول باید حمایت بشند و آزاد باشند و مثل خیلی از کشورهای اروپایی هزینه تغییر جنسیت اونها(درصورت تمایل خود اون فرد) توسط دولت پرداخت بشه این عده طبق اطلاعاتی که من از بعضی سایتهای انگلیسی خوندم حدود 3 درصد اجتماع رو تشکیل می دهند. اما فکر می کنم دسته دوم بدلیل تبلیغات – مسائل روحی(همون نظریات فروید) و حتی ناتوانی در ارتباط مناسب با جنس مخالف به همجنسگرایی تمایل پیدا می کنند و همونطور که همین حالا هم افرادی و گروه هایی در غرب(آمریکا و اروپا) که قبلا همجنس گرا بودند به دیگر همجنس گراها کمک می کنند تا همجنس گرایی رو ترک کنند اکثریت گروه دوم رو میشه با مشاوره به تمایل به جنس مخالف ترغیب کرد و به شرایط عادی برگردوند.

  • ava

   عزیز شما مدرک پزشکی دارید ؟
   میشه اسکن کنی و بزاریش ؟
   وقتی هزاران دکتر روانپزشک و …. متخصص میگن طبیعی هست و بیماری نیست و تو ذات بشر هست شما بدون هیچ منابعی چجوری همچین ادعا هایی میکنید !
   دقیقا چون تو جامعه ایران به ترنس ها دید قانونی داشتن خیلی از مردم کاری ندارند و فقط چندششون میشه
   البته خوب ترنس بودن یک بیماری هست و مشکل ژنتیکی – هورمونی ! یه چیزی مثل مشکل قلبی و … که زندگی افراد رو مختل میکنه و با کمک ها پزشکی و عمل و …. این گندی که طبیعت بالا آورده رو پزشکان برطرف میکنن :)
   ولی همجنسگرایی یک تمایل هست
   مثل این که یکی از صدای ویولون لذت میبره یکی هم از صدای طبل !
   بعد شما میگین صدای ویولون جیغ هست و فکر میکنم غیر انسانی هست :))
   اون دوستانی هم که میگن همجنس باز یعنی کسی که سکس داشته و هم جنسگرا کسی که فقط تمایل داره بگم که کلا پرتین :) اصلا همجنسباز وجود نداره و همون همجنسگرا هست
   این صرفا چون تو جامعه ما به کفتر باز و بچه باز و … و کلمه باز بار منفی داره میگن بگید همجنسگرا
   مثلا بقیه مردم میشن دگر جنس گرا نه این که دگر جنس باز
   همجنسگرایی سیگار یا الکل نیست که بشه ترک کرد
   هر دگر جنس گرایی میتونه تا آخر عمر ازدواج و سکس نکنه
   هر همجنسگرایی هم میتونه همچین کاری بکنه
   ولی از نظر روانی داغون میشن و از زندگی لذت نمیبرند

 • امید

  اینجا رو بخونید تا بفهمید سکس مقعدی چه عوارض پزشکی داره
  http://en.wikipedia.org/wiki/Men_who_have_sex_with_men
  ۶۰ برابر بیشتر احتمال ایدز!!!!!
  تو همون آمریکا اگر برید برای اهدای خون، اولین سوالی که ازتون می‌پرسن اینه که گی هستید یا نه. اگه بگید آره ازتون خون نمی‌گیرن.
  اینکه کسی از انجام چیزی خوشش میاد و حس بدی نداره دلیلی نمیشه که ما هم تاییدش کنیم. مثلا معتاد هرویین هم از انجام کارش خوشحاله.

 • نیما

  اینم درست میشه :) یکم زمان میبره
  هر دوره و هر دهه یه موضوعی مورد بحث و جنجال دنیا میشه و بعد مردم قبولش میکنن و جزو فرهنگ جهان میشه.
  چند نمونه از مساعل مهم این دهه: جنبش آتعیسم جهانی، مسعله ی حقوق همجنسگرایان و ازدواج قانونی همجنسگراها، قانونی و آزاد کردن ماریجوانا و….
  ده سال دیگه اینا همش به تاریخ پیوسته و همه (جوامع مترقی) قبولش کردن و عادی شده. البته ما که معلوم نیست ۱۰۰ سال یا ۲۰۰ سال عقبیم اینو دیگه نمیدونم کی قراره عادی بشه :)

 • امید

  نه اتفاقا در مورد مسائل جنسی اینجوری نیست. مثلا جنبش هیپی‌ها که سکس بدون پایبندی و LST و سویینگ (عوض کردن زنها) و سکس گروهی و … رو تبلیغ می‌کرد نه تنها از بین رفت (نه اینکه این چیزها از بین بره، ولی دیگه ارزش جامعه نیست) بلکه میراث شیوع بی‌اندازهٔ ایدز رو در بر داشت که هنوز درست حسابی نرسیده به ما، ولی وقتی برسه می‌فهمی چه چیزیه.
  اینکه چیزی رو جرم ندونیم فرق داره با اینکه اون چیز رو مناسب بودنیم. اعتیاد هم جرم نیست ولی اینکه هرویینیها هر از گاهی تظاهرات کنند و ما هم براشون به‌به و چه‌چه کنیم و ادای روشنفکری دراریم یه چیز دیگه‌است.