دیجیاتو: سایتی جایگزین نارنجی

بچه‌های نارنجی هنوز زندان هستن بدون خبری در رسانه‌ها یا حرفی از وکیل احتمالی یا هر چیز دیگه. داستان کشور ماست. اما عده‌ای از بچه‌های نارنجی سایت جدیدی رو درست کردن به اسم دیجیاتو که چه از نظر شکل و چه از نظر محتوا یادآوری نارنجی است و امیدوارم به همون خوبی باشه و رشد کنه – به هرحال بعضی از بهترین‌ها رو داره.

مطالب آخر که از نظر من جالب بودن و قابل توجه؛ بخصوص مطلب بسیار متهورانه اینکه اینترنت چگونه کار می‌کند و اگر بخوام یک انتقاد بکنم اینه که هیچ مطلبی در صفحه اول ریفرنس نداشته. از سایت حرفه ای انتظار می ره ریفرنس بیشتری بده – حتی اگر مطالب رو خودش نوشته می گه که از فلان جا دیده یا می گه منابعش برای نوشتن اینها بوده (دوستان اشاره کردن که بعد از کلیک روی مطلب منابع دیده می شن).

مطمئنا خوشحالم که بخشی از همون بچه‌ها تلاش کردن جای خالی نارنجی رو کمی پر کنن و امیدوارم در شرایطی بهتر، بقیه بچه‌ها هم بهشون بپیوندن و یکبار دیگه همه با هم بهترین سایت تکنولوژی ایران رو ادراه کنن.

مطمئنا اگر افتخار بدن و بخوان، منم براشون می نویسم.

 • رامتین

  امیدوارم بچه‌های نارنجی هرچه زودتر آزاد بشن :(

 • علی

  امیدوارم همین اتفاق به زودی بیفته …

  جادی ، خودت هم فعالیت میکنی ؟

 • کاشکی همه شون به دیجیاتو برگردند یا نارنجی خودمون باز راه بیفته

  جادی گفتی رفرنس، یاد یکی از استادامون افتادم:دی
  البته موافقمااا که مطلب رفرنس داشته باشه :)

 • خودم!

  البته اگه مطلب رو تو یه صفحه جدید باز کنید(همون ادامه مطلب) پایین مطلب منابع رو نوشتن.
  تو صفحه اول سایت نشون داده نمیشه که به نظرم کار درستیه.
  فقط اسمش سخته، دیر تو ذهن جا میوفته. من که هربار میخوام برم تو سایتش با خودم مرور کنم دیجیاتو، دیجیوتا و..

  جادی چند نفر از بچه های نارنجی رو به قید ضمانت آزاد کرده بودن دیگه؟ معلوم نشد به چه جرمی دستگیرشون کرده بودن؟

  • جادی

   اصلاح کردم (:

 • مهدی

  جادی اصلا این سایت عالیه ! من دیجیاتو و یک پزشک رو جز برترین سایتهای فارسی زبان میدونم .امیدوارم شما هم به گروه دیجیاتو بپیوندی که اینطوری عالی میشه ! البته اگه دید متعصبانه ات رو کنار بذاری :))
  این مطلب یک پزشک هم عالی بود :
  http://1pezeshk.com/archives/2014/05/egg-of-columbus.html

 • جادی جان ممنون از معرفی … خیلی هم عالی :)

 • رحیم

  من برای بقیه بچه های نارنجی ناراحتم و امیدوارم همه این فرزندانم رو در کنار هم (والبته نه در زندان)ببینم.واز این بی خبری در بیام.

 • منم ديدمش سايت رو ولي تا بهش عادت كنيم كمي طول ميكشه :)
  نارنجي بيشتر به ” گجت بازي ” معروف بود بچه هاي اين سايت خيلي رو ” برنامه نويسي ” مانور ميدن !
  *** نارنجي = گجت ***

 • وقتی می گید که بچه های نارنجی در زندان هستند ، این مطب به ذهن متبادر میشه که اینها در راستای فعالیت هایی که توی نارنجی داشتند ، در بازداشت هستند . در حالی که اینطور نیست . مشخصا جرم این دوستان ارتباطی با نارنجی نداره.
  وقتی ما از واژه بچه های نارنجی استفاده می کنیم . از لحاظ کار رسانه ای به نوعی داریم ، دوستانمون را تبرئه می کنیم ؛ چون سایت نارنجی سایت خوبی هست و بچه های نارنجی هم باید بچه های خوبی باشند ، پس نتیجه می دهد بچه های نارنجی ، بچه های خوبی هستند (بی گناه ) هستند .
  دومین نکته این هست که بالاخره این دوستان متهم به انجام جرمی هستند ، وگرنه چرا کسی به سراغ من و شما نمی یاد و زندانی مون نمی کنه . طبیعی است که سیستم قضایی مملکت ، بیکار نیست که بخواهد الکی بودجه و امکاناتش را صرف “بچه های نارنجی ” بکنه . پس تا وقتی چیزی ثابت نشده ، بهتره یک طرفه قضاوت نکنیم و هی نگیم که فلان روز گذشته و چرا این دوستان آزاد نمی شوند .
  به امید روزی که بچه های نارنجی در یک فضای رسانه ای شفاف ، جرم و علت دستگیرشون مشخص بشه و بعد از ان هم باید امید داشته باشیم که در یک فضای بی طرف به جرم های که به ایشان نسبت داده میشه رسیدگی بشه ( که البته امیدی است نه چندان محتمل )

  • به نظر من باید این نظر موشکافی بشه البته اگر اصلا ربطی به ما داشته‌باشه.

  • این دوست من، یکی از همون شانتاژ ها و جو دادن های رسانه‌ای هستش که کسی که مجرمه رو بیان تطهیر بکنن!!!
   سایت مربوطه کلی نویسنده داشته، چارتاش بازداشت شده همراه یه عده‌ی دیگه و مستقیم هم دلیلش عنوان شده همکاری در ساخت و راه اندازی سایت های ضد انقلاب!! این یعنی در دعوت به اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه مسئولین کشور که اون سایت ها انجام میدادن، اینها هم شریک هستن و باید پاسخ بدن….

   پر واضحه که این افراد الان دارن صحبت میکنن و اینکه کارشون طول کشیده فقط دو معنی داره:
   1- همکاری نکردن! تا حالا که باید بدونن وقتشون داره تلف میشه و تا زمانی که همکاری بکنن، دادستان زمان بازداشتشون رو تمدید میکنه!
   2- پرونده‌ی مربوطه اونقدر سنگینه که هنوز دارن مینویسن! :)…

   در هر دو حالت، تقصیر خود عواملی هستش که بر علیه کشورشون و امنیتش دست به فعالیت زدن…

   • جادی

    سناپس جان. شما که خودت می گی همکار گروه های فشار هستی حداقل نگاهی به حقوق متهم در قانون بنداز و فرق متهم با مجرم رو و … (: اینجا کشوری است که زندانی اش تو ۳۵۰ کتک می خوره و کهریزک داره و اگر کسی مدعی اسلام و حقیقت و اخلاق و .. است همیشه باید خودش رو بسنجه که کجا از حقی دفاع کرده که براش خطر داشته (:

    • جادی ما کلی زندان توی این مملکت داریم! ایا بهتر نیست بپرسیم چرا کتک خوردن؟ من شخصا همیشه فکر میکنم که ادما به اخبار زیاد اهمیت نمیدن و بیشتر دنبال چرایی هستن!! و برا همینه که ما اخبار رو تحلیل میکنیم! چون کتک خوردن در زندان، کشته شدن در تصادف، دستگیر شدن و تظاهرات کردن و غیره و ذلک، اتفاقات روزمره هستن در دنیا!:)
     چیزی که عجیب هست دلایلشون هست….
     مثلا، چرا باید بچه های نارنجی دستگیر بشن؟ چیکار کرده بودن؟مثلا بچه های وبلاگینا چرا دستگیر نشدن؟ یا چرا گویا ای‌تی، فارنت و کلی وبلاگ های دیگه…

     چرا باید کهریزک بعد از لو رفتن ماجراش، علاوه بر تعطیل شدن کل مسئولین مربوطه رو برخورد بکنن باهاشون و همون رفتاری رو باهاش بکنن که با زندان های ساواک میکردن؟( نمایش برای خیلی ها به عنوان درس عبرت؟)

     شاید بهتر باشه یه جورایی، نیمه‌ی پر لیوان رو نگاه کنیم! همه جای دنیا دولت ها افرادی رو که فکر میکنن براشون مشکل ایجاد میکنن رو دستگیر میکنن…

     چیزی که من دوست دارم بهش اشاره بکنم، اینه که بعد از چند ماه، ما هنوز خبری از این افراد نداریم! اگر سیستمی که خیلی ها اون رو متجاوز و شکنجه گر و فلان و بیسان معرفی میکنن واقعا اونجا بود، کمی غیر طبیعی نیست که این افراد این همه ماه شکنجه و تجاوز رو تحمل کرده باشن؟؟؟ بالاخره هرکس دیگه‌ای هم می‌بود بعد از این همه وقت میگفت اقا جون باشه! بز خور! هرچی شما بگی اصلا من شخص فلان تروریستم! :)… بیشتر از این بود؟؟؟
     حالا باز میای میزنی پاک میکنی میگی راجع به این چیزا حرف نزن!

     ولی خوب به هر صورت اگر من از چیزی خبر دارم و ازش دفاع میکنم، و شما از چیزی خبر نداری و فقط دست چندم چیزی شنیدی و باهاش مخالفت میکنی، و در نهایت اگر تعداد افرادی که مثل تو هستن بیشتر باشه، این دلیل ن

     • اهان متهم و مجرم! :)…. ببخشید شرمنده… اشتباه گفتاری از من بوده و بابتش یه بار دیگه معذرت میخوام….
      به عنوان کسی که همیشه ساعت ها سر کلمه‌ی همجنس گرا یا همجنس باز با کلی ادما بحث میکنم، باید بیشتر حواسم رو جمع میکردم! :)

 • جادی در نارنجی’ ؟ wow! دیگه چی بشه! :))

 • just

  جادی جان دلت خوشه ها! من فکر کنم به قول خارجی ها، Hoax باشه. چون ایمیل آقای “نیما” دادگستر، به اسم آقای “ناصر” دادگستر ثبت شده. وقتی بری توی قسمت About و روی لینک ایمیلش Hover کنی، متوجه میشی. شاید برادر ایشون خواستن راه آقا نیما را ادامه بدن :-/

  • کامران

   بیشتر از ۲ ساله ایمیل ایشون ناصر بوده …
   البته بحث دستگیریا نارنجی نیست یه شرکت هست .

  • ایشون 2 تا اسم دارن . (اسم شناسنامه ای و اسمی که همه صداشون میزنن )
   هم ناصر و هم نیما خودشون هستن.

 • Natilous

  من هنوز جریان و دلیل زندانی شدن نارنجی نمیدونم.
  ماجرا از چه قرار بوده و چرا؟
  ممنون میشم یکی توضیح بده..

  • جادی

   هیچ کس نمی دونه (: زندان هستن و جک خرس است و احتمالا تا اعتراف نکنن اونجا هستن و بعدش هم می شنویم که «دیدین اعتراف کردن؟» (:

 • هیم

  فکر می کردم سایت «ترنجی» جایگزین نارنجی شده!
  toranji.ir
  ترنجی بیشتر ظاهرش به نارنجی شبیه است!!!

  • ali

   هه هه
   چقدر شکل نارنجیه
   :دی

 • آقا این تو پیج درباره ی ماشون بود:

  «همواره اختری فرو می‌افتد تا ستاره‌ای جدید بر دامن آسمان زندگی بدرخشد. حکایت دیجیاتو نیز از جنس همین تولدها است. ستاره‌های درخشانی از افلاک وب فارسی فرو افتاده‌‌اند تا امروز “دیجیاتو” در برابر شما باشد؛»

  ستاره های درخشان افلاک ؟ فکر می کنن برد ردیت هستن ؟