دوستای من تو لینکدین چیکاره هستن؟ بازنمایی اطلاعات با R

می دونین که من این چند وقت از داده‌ها، زبان برنامه نویسی آر و اینجور چیزها بیشتر می نویسم. هدفم اینه که کارهای جالب روزمره که برای یاد گرفتن بیشتر این چیزها می شه کرد رو باهاتون شریک بشم. یک جور دستگرمی برنامه نویسی ولی مهمتر از اون آماده شدن ذهنی برای اتفاق‌های بزرگی که در دنیای برنامه نویسی در جریان هستن.

در این مجموعه، امروز با الهام از کار مشابه در این فروم (که متاسفانه دیدنش نیازمند ساخت اکانت است با R و بسته تازه منتشر شده ای به اسم Rlinkedin که می تونه این زبون عددی / آماری رو به سایت لیندکین که شبکه اجتماعی بازار کار تخصصی است وصل کنه و به این برسه که دوستان من اکثرا چنین عناوین شغلی ای دارن:

title

اما چطوری؟ برای شروع باید اول بسته Rlinkedin رو نصب کنیم که با توجه به بسته devtools کار راحتی است:

require(devtools)
install_github("mpiccirilli/Rlinkedin")
require(Rlinkedin)

بعد لازمه شناسه خودمون رو به این بسته معرفی کنیم. من روش راحت رو باز می کنم و می گم فقط نیازمند این هستم که این بسته در این لحظه وصل بشه به اکانت من:

in.auth <- inOAuth()

این دستور یک لینک بهم می ده که کافیه تو براوزر بازش کنم و توی لیندکین لاگین کنم. حالا بسته Rlinkedin به لیندکین وصل شده و کار راحته.

در قدم اول همه کانتکت‌هایی که دارم رو توی یک ساختار ذخیره می کنم:

my.connections <- getMyConnections(in.auth)

و حالا مثلا بخش عناوین شغلی این ساختار رو به شکل متنی در یک متغیر می ریزم:

text <- toString(my.connections$title)

و با استفاده از بسته wordcloud و بعد از کمی تمیز کاری (حذف کاما، کوچیک کردن کل حروف و ...) و شمردن تکرار کلمات، ابر کلمات رو می کشم. در ابر کلمات اندازه فونت هر کلمه مرتبط با تعداد تکرار اون کلمه است و در نتیجه مثلا می بینیم که بیشتر دوست‌های من Developer هستن که نکته مثبتی است:

title

و البته معلومه که حالا که اینجا هستیم با خطی مثل

text <- toString(my.connections$industry)

می تونیم حوزه‌ای که افراد مرتبط با من کار می کنن رو هم در بیارم و ابرش رو بکشم که این یکی هم معقول و قابل دفاع است:

industries

اگر خوشتون اومد و روی لینکدین هستین و معقول می دونین، خوشحال می شم پروفایل من روی لینکدین رو روی BIG DATA یا Hadoop یا R یا Data Science یا NewSQL یا هر چیزی که دوست دارین من رو Endorse کنین که البته نمی دونم دقیقا به چه دردم خواهد خورد ولی حداقلش اینه که هی روی MySQL و PHP‌ و شبکه و لینوکس ایندورس نمی شم! خوش[بین] باشین و خندون و از اطلاعات و قشنگی‌شون لذت ببرین.

 • علي

  سلام جادي
  چرا بايد وقتي باهات كار نكردم و تواناييت رو تو اون زمينه ها نميدونم توصيت كنم؟
  من دوست دارم كمكت كنم و خيلي تواناييهاي خوبي درت سراغ دارم كه ديدم و قبول دارم، مثه آموزش مسايل سخت توضيح(!)، بيان سليس كه خواننده خوشش بياد خوندن رو ادامه بده، لينوكس و غيره.
  بنظرم لينكدين واقعي تر ازونيه كه كسي از كسي كه اونو نميشناسه بخواد اونو توصيه كنه توي مهارتي كه نديده از فردي. ممكنه يه روزي حتي بخاطر اين توصيه كردن مورد بي اعتمادي قرار بگيره.
  اميدوارم متوجه منظورم بشي كه فقط ميخواستم بگم لينكدين خيلي واقعي تر ازونيه كه ما از هم بخوايم همديگه رو با بي مسىوليتي توصيه كنيم.
  بخاطر اينكه كارفرماها روش واقعا حساب ميكنن.
  برات آرزوي موفقيت ميكنم.

  • جادی

   معقوله و نباید اینکار رو بکنی. در مواردی که مفید می دونی و دیدی باید بگی. بد نوشتم (:
   و البته کارفرماها نباید رو لینکدین حساب کنن، عملا کاربردش فقط سرچ است. مثلا وقتی ما یکی رو برای نود.جی.اس می خوایم سرچ می کنیم و می بینیم کیا هستن و بعد باهاشون مصاحبه می کنیم. دقیقا مثلا آگهی روزنامه.

   • sr

    نظر شما درست است ولی لزوما توصیه هایی که برای غربیها هم می نویسند همگی مستدل و واقعی نیست که بخواهیم بابتش بگیم: لینکدین خيلي واقعي تر ازونيه كه ما از هم بخوايم همديگه رو با بي مسىوليتي توصيه كنيم. (حداقل من خودم چندین نفر رو میشناسم که بیخودی یه عالمه توصیه دارند)

 • mobarez

  متاسفانه تو ایران لینکداین رو جدی نمی گیرند و رفاقتی همو اندورس می کنند در حالی که یک چیز خیلی جدی و شرکت ها و کارفرما ها می تونند از اون استفاده کنند. مثلا طرفو می شناسم که چهار پنج تا برنامه تکراری با سی نوشته بعد رفته تو پروفایلش نوشته پروگرمر سی!!! سی یک دنیای خیلی پیچیدس که حداقل چند سال برنامه نویسی مدام می خواد! یا یک ابونتو نصب کرده نوشته بعد اومده نوشته لینوکس تو اسکیل هاش. یا یک برنامه ی کوچیک یادگیری ماشین نوشته بعد تو توانایی هاش نوشته یادگیری ماشین!!! در حالی که یادگیری ماشین کلی تحصیلات آکادمیک می خواد!!
  همش هم مال اینه که تو ایران هیچی فرهنگ سازی نشده و همه چی دکوره!
  تو ایران لینکداین شده فیسبوک طرف میاد کلی مطلب عاشقانه عارفانه می ذاره از اون ور این خارجی هارو ببین که کلی مطالب کاری و در مورد استخدام و رفتار حرفه ای می گذارند!
  همین طوری همه چی توی ایران لوس شده.

  • جادی

   راستش فکر کنم در جهان هم تا حد خیلی زیادی همین شده. از وقتی ایندروس رو شروع کرد و پست گذاشتن رو و گروه ها رو تقریبا در جهان هم لینکدین فقط جایی است برای سرچ دنبال آدم ها. حداقل من ندیدم ازش استفاده ای خیلی بیشتر از این بشه.

 • سلام جادی جان.
  شما که انقد اطلاعات خوبی داری در مورد امنیت اطلاعات یه سوال داشتم. می خواستم بدونم جاوا چقدر به درد امنیت می خوره. اصلا از جاوا در این زمینه استفاده میشه؟

  • جادی

   اطلاعاتم در این زمینه ها چندان هم خوب نیست ولی خب سوال به شکل کلی نامفهوم است. باید ببینی دقیقا چه کاری. مثلا اگر کسی بخواد اسکریپت خاصی بنویسه در این موارد معمولا اسکریپتی ها بیشتر به دردش می خوره ولی مثلا بخوای یک برنامه بزرگ بنویسی خب جاوا شاید بد نباشه. بستگی دقیق به کاربرد داره.

   • مجدد سلام
    من می خوام در زمینه هایی مثه:نفوذ و امنیت دیتابیس ها، نفوذ و امنیت شبکه های داخلی، عبور از فایروال، SQL Injection، FootPrinting،Scanning و همچنین کار با توزیع های بک ترک، اوبونتو. من دقیق نمی دونم، ولی مثلا اگر بخوایم به یه شبکه نفوذ کنیم، خب فک کنم همه اینها به برنامه نویسی احتیاج دارند. ولی نمی دونم چه زبانی ا ز همه مناسب تر هست.

    • روح الله افشار صفوی

     توی محیط های اکادمیک راجع به امنیت و همچنین شبکه، چیزی که من بیشتر دیدم، پایتون هست.
     البته دست شما معمولا توی انتخاب زبان بازه ولی خوب خیلی از کارهای انجام شده که می تونه بیس کار شما باشه معمولا پایتون هست .

     • روح الله افشار صفوی

      هر چند به شخصه زبان پایتون رو دوست ندارم و با زبان هایی که ساختارشون مشابه C هست بیشتر حال می کنم!

  • میلاد

   به اندازه لینوس به جاوا علاقه دارم ولی منصفانه هم بخوام نظر بدم اصلا به درد اینکار نمیخوره (:
   برای تست نفوذ پایتون ابزار خیلی بهتریه.

  • Shevin

   دوست عزیز شما اگه برنامه نویس هستی و بلدی من پیشنهاد میکنم پرل رو هم یاد بگیری پایتون هم خوبه.
   اگه نه که اصول برنامه نویسی رو یادبگیر باهمون جاوا خوبه چون علاقه داری. بعد به تست نفوذ و امنیت برس چون اینایی که شما میگی هرکدوم یک زمینه خاصی داره حتمن حتمن C رو یاد بگیر (جاوا هم C ماننده، میتونی سوییچ کنی بعد از یادگیری).

 • مهران

  با تشکر از جادی عزیز برای به اشتراک گذاشتن دانسته ها و مطالب جذاب، بر ای کسانی که به این مباحث علاقه دارند، corsera یک دوره تخصصی در زمینه data science داره.

 • Shevin

  خیلی جالب بود استفاده بردیم:) چندوقته لینکدین میای یادمه غیرفعال بودی قدیمتر:)
  من از تو لیندکین تالا چندتا کار گرفتم پیشنهاد داشتم و بازرگانیم انجام دادم و مطمینن به توانایی توجه میکردم اما روش حساب نمیکردم. الان این کاری که گفتی قشنگ میتونه شبکه کاری هرکسیو مشخص کنه که تو کدوم بهش میتونه پیشرفت کنه( ازلحاظ کمیت دست کم).