اوبونتوی ۱۵.۰۴، کم سر و صدا ولی قرص و محکم

Screenshot from 2015-04-23 20:59:10

دوباره بعد از شش ماه، یک اوبونتوی جدید داریم. ماه چهارم از سال ۲۰۱۵ هستیم پس اوبونتوی فعلی اسمش هست «پونزده [ممیز] صفر چهار یا همون 15.04» آشنای خودمون.

تقریبا تنها و بزرگترین تغییر جدی در این نسخه رفتن به سراغ سیستم دی است. سیستم اینیت که حالا سیستم دی اداره اش می کنه، نرم‌افزاری است که کنترل ماژول‌ها رو بر عهده داره و می شه گفت یکی از اجزای بسیار مهم یک سیستم عامل است. در نسخه‌های قبل اوبونتو سعی می کرد سیستم خودش به اسم upstart رو به عنوان سیستم اینیت جا بندازه که خوشبختانه با حرکت دبیان به سمت سیستم دی، اوبونتو هم پشتش اومد تا تاکیدی باشه روی اینکه اوبونتو هنوز شدیدا وابسته به دبیان است – و این وابستگی خوبیه.

menu

تغییر قابل مشاهده دیگه رفتن به سراغ یونیتی (محیط گرافیکی اختصاصی خود اوبونتو) نسخه ۷.۳ است که تغییرات ریزی نسبت به نسخه قبلی داره از جمله اینکه می تونیم تنظیم کنیم منوها به جای ظاهر شدن در صورت حرکت ماوس به نوار بالا، همیشه دیده بشن یا اینکه اصولا اون بالا رو ول کنن و مثل آدم بیان روی خود پنجره‌ها.

کرنل ۳.۱۹ در حالی که لینوکس برای هیجان بخشی سراغ کرنل ۴ رفته، کمی توی ذوق زننده است و باعث می شه – علیرغم نداشتن تفاوت عملیاتی برای کاربران عادی بین دو کرنل- هر کسی که از توزیع های با کرنل ۴ استفاده می کنه بتونه تا مدت‌ها اوبونتویی‌هایی که هنوز روی خانواده ۳.۱۹ هستن رو دست بندازه!

در صورت تمایل، اوبونتوی دسکتاپ ۱۵.۰۴ رو از اینجا دانلود کنین یا اگر روی ۱۴.۱۰ هستین با این دستور به استقبال برین:

sudo do-release-upgrade

اگر علاقمد به حرفه ای شدن در دنیای لینوکس هستین هم دوره رایگان آموزش لینوکس من رو از دست ندیدن و یادتون باشه بهترین جا برای سوال و جواب در مورد لینوکس و بخصوص اوبونتو، سایت و فروم اوبونتوی ایران است.