قدم سوم از چالش کتاب ۹۴: اسکی روی شیروانی ها از رسول یونان

eski_رسول یونان

به عنوان کتاب شعر، «اسکی روی شیروانی ها» رو خریدم از «رسول یونان» و سعی کردم با آرامش و طی چند روز بخونمش. به نظرم مجموعه ضعیفی بود – حتی از یک شاعر تازه کار و خب معلومه که از رسول یونان انتظار کیفیت بسیار بالاتری می رفت. خیلی جاها بندهای آخر شعر فقط نوشته شدن تا شاعر مطمئن بشه که مخاطبش فهمیده منظورش چیه که توی شعر کار خوبی نیست. مثل نقاشی می شه که بخواد کنار نقاشی بایسته و توضیح بده منظورش چی بوده. مثلا شعر زیر رو نگاه کنین:

گاه رسیدن به مقصد
رسیدن به آغاز ناامیدی هاست
دعا می‌کنم
این راه زود به آخر نرسد
وگرنه می‌میرد
این لاک پشت پیر
گاه ادامه‌ی راه، ادامه‌ی زندگی‌ست.

از نظر من به عنوان یک شعر، بدون بند آخر زیباتره. این رو هم باید اشاره کرد که اکثر کارها شبیه ایده های مینمالی هستن که بینشون یک enter هم زده شده باشه. مثلا در همین شعر بالا به جای

‌ وگرنه می میرد

می شد بگیم

وگرنه
میمیرد

و تعلیق بیشتری هم ایجاد می شد و تغییری هم در شعر نمی داد. درسته که این توی اکثر شعرهای نو ممکنه ولی در عمل باعث شده این کتاب از کارهای خوب یونان نباشه.

book1394_3

 • رسول یونان شاعر خوبی نیست. متاسفانه اغلب به دلیل اینکه توی شعرهاش ایده‌های جالبی داره مورد علاقه‌ی مخاطب عام قرار میگیره در حالی که یک مخاطب کهنه‌کار شعر می‌فهمه که این ایده‌ها خیلی مونده تا «شعر» بشه.
  به‌ت پیشنهاد می‌کنم این شعر بلند و خوب رضا براهنی رو بخونی:
  http://www.shahrvand.com/archives/8384
  با صدای بلند بخونی بیشتر لذت می‌بری. این شعر در ماه‌ها و سال‌های ازیادنرفتنی سروده و منتشر شده.

 • علي

  یونان و خیلی های دیگه که از دانش زبان و ترجمه بهره می برند تنها دارند سود این که زودتر از دیگران شعر های خوارجی ها رو خوانده اند و یه جوری جدید به اون شکل دادند رو می برند مگر نه شاید سه تا چهار نفر هستند که اندیشه های بومی دارند و شعرهاشون رو می شه شعر های بر امده از متن زندگی ایرانی دونست
  همانطوری که که می دونی هنر جدا از علم تمام زیبایی هاش رو مدیون فرهنگیه که در ان ساخته شده .
  موفق